Dragoljub Radovanović
HTC se ove godine bori sa lošim rezultatima prodaje i teškim gubicima, što je velika šteta jer smatramo da HTC ima više nego dobre proizvode u svojoj ponudi. Razlog za neuspeh može biti žestoka konkurencija od strane Samsunga, LG-a i Sony-a, ali verovatno i nedovoljno razvijena marketinška kampanja. HTC se ipak trudi da se izvuče iz problema proširivanjem broja modela iz srednje cenovne kategorije, a Desire 601 je jedan od telefona koji im može pomoći na tom planu.
Reč je o telefonu koji čak i svojim dizajnom podseća na kompanijinu perjanicu HTC One, ali bi trebalo da predstavlja njegovu cenovno pristupačniju alternativu. Kako bi to bilo izvodljivo, hardver naravno ne može biti na nivou vodećeg modela. Pre svega, ušteda je morala biti učinjena kod ekrana, tako da u ovom slučaju imamo 4.5-inčni qHD ekran TFT tipa. Čipset je svakako inferiorniji, tako da umesto Snapdragon 600 srećemo slabiji Snapdragon 400. U prevodu, umesto četvorjezgarnog procesora tu je dvojezgarni Krait sa frekvencijom rada od 1.4 GHz-a i slabiji Adreno 305.
Jedna stvar kod koje se gotovo uvek pravi ušteda kod telefona srednje i niže klase je skladište manjeg kapaciteta. HTC Desire 601 ima 8GB internu memoriju, od kojih je slobodno samo 4.71GB-a. Tu je na sreću ipak microSD slot koji prihvata kartice kapaciteta čak do 64GB-a. On nema Ultrapixel tehnologiju kao HTC One, ali i dalje ima sasvim pristojni 1/4” senzor rezolucije 5MP, koji nudi video zapis u 1080p rezoluciji. Pomalo neočekivano za ovu klasu, ali tu je i LTE podrška, mada na našim prostorima još uvek nema koristi od nje.
[modul]specifikacija=3246[/modul]HTC Desire 601 se po izgledu ugleda na HTC One i sa njim deli dosta sličnosti. Na prednjoj strani iznad i ispod ekrana smešteni su stereo zvučnici kao kod vodećeg modela. Tu su takođe senzori i prednja kamera u identičnom rasporedu, a ispod ekrana takođe imamo samo dva senzora – Back i Home. Naravno, najbitnija razlika je u materijalu izrade kućišta, tako da umesto aluminijuma Desire 601 koristi plastiku. Pošto ima manju dijagonalu ekrana, on je kraći i uži, ali ipak i nešto deblji u poređenju sa HTC One-om.
Ovaj model dolazi u tri varijante boja – sivo beloj koju smo dobili na test, skroz crnoj stelt i jarko crvenoj alternativi. Kao što je to bio slučaj i kod HTC Desire 500 modela, kućište je izrađeno na način da nema klasičnog zadnjeg poklopca koji uklanjate, već odvajate prednju od zadnje strane telefona, sa sve tasterima i prorezima za portove i kameru. Ova zadnja strana je mekša od klasične plastike jer je blago gumirana. Ispod nje zatičemo 2160 mAh bateriju, microSim i microSD slotove.
HTC Desire 601 stiže sa Sense 5.0 korisničkim interfejsom, verzijom sa kojom je originalno stizao i HTC One, ali u međuvremenu je One dobio nadogradnju na Jelly Bean 4.3 koja uključuje i noviji Sense 5.5 UI. To znači da ovde nemamo ona sitna unapređenja o kojima smo pričali u testu HTC One Max modela, ali i dalje dobijate, po našem mišljenju, dosta lep, uredan i pregledan korisnički interfejs sa stilom.
Jedna od ključnih stvari koje HTC ističe u Sense 5.0 interfejsu je takozvani BlinkFeed. Ovde se zapravo radi o početnom ekranu na kojem ćete dobijati izvore informacija sa određenih sajtova sa vestima ili sa društvenih mreža, koji će biti prikazani u vidu pravougaonika različitih dimenzija na ekranu – nešto slično kao Flipboard. BlinkFeed vam pruža da u trenucima dosade ili “ubijanja” par minuta slobodnog vremena pročitate kratke informacije o nekoj vesti ili postu sa Facebook-a ili Twitter-a.
Pozadina u fioci sa aplikacijama je crna i navigacija se vrši prevlačenjem prsta gore-dole. Aplikacije možete ređati po svom rasporedu ili abecedno, a čak vam je dostupan i search ukoliko imate veliki broj aplikacija. Povlačenjem na dole otkrivate meni sa ikonicama za pretragu, Play store i podešavanja. Što se tiče Dialera, on ima sivu pozadinu i velike spojene tastere. Smart Dial je prisutan, a ukoliko kontakt kojeg pozivate ima dodeljenu fotografiju, ona će biti prikazana poput mozaika.
Panel sa notifikacijama ima sivu pozadinu, sadrži vreme, dan u nedelji, datum i godinu. Ovde imamo dugme za uklananje svih notifikacija, kao i dugme koje vodi na ekran za Quick Toggle prečice i glavna podešavanja telefona.
Desire 601 jeste manja i plastična verzija HTC One modela, ali nam se svejedno učinio jako dopadljivim. Sa manjim 4.5-inčnim ekranom on je kompaktniji i zgodniji za upotrebu jednom rukom, a takođe je i lakši, ako vam je ta stavka uopšte bitna. On svakako ne nudi premium osećaj koji donosi aluminijum, ali svejedno deluje kao čvrst i fino sklopljen telefon. Kod njega nam se posebno dopada zadnja mat bela i blago gumirana zadnja strana, tako da sveukupno veoma lepo leži u ruci.
Ekran je svakako bitna stavka kod smartfona, i sa tim će se većina svakako složiti. Što se tiče rezolucije koju poseduje, to jest 960 x 540, ne može se reći da je jedan od oštrijih ekrana na tržištu, ali oštrina od 245 ppi je solidna i daleko od razočaravajuće. Tip ekrana koji se ovde nalazi je TFT SLCD2 i njegov prikaz je vrlo pristojan. Uglovi gledanja su sasvim dobri ali ipak nešto lošiji u poređenju sa IPS tipom. Boje su generalno dobre, ali njihova temperatura je nešto hladnija, tako da celokupni prikaz blago vuče ka plavoj boji. U odnosu na cenovnu kategoriju, ekran nas ne oduševljava, ali ostaje sasvim korektan.
Kao cenovno pristupačnija verzija HTC One modela, Desire 601 između ostalog donosi inferiorniji čipset. Snapdragon 400 nije toliko moćan kao Snapdragon 600, ali uspeva da isporuči sasvim pristojne performanse. Pre svega, ono što većinu korisnika zanima je kako se telefon ponaša u realnom radu: možemo konstatovati da smo njime vrlo zadovoljni. Nismo primetili nikakva značajna usporenja ili prisustvo lag-a, što ga čini veoma prijatnim za korišćenje. Ovo ipak ne znači da će telefon izvršavati akcije tom brzinom kao što je to slučaj na HTC One ili drugim premium modelima, kao i to da Adreno 305 grafički čip neće nuditi visok framerate u poznatim 3D igrama. Ovo je ipak telefon iz srednje klase, i njegov hardver je svakako u skladu sa njegovom cenom, što nam je savršeno jasno.
HTC Desire 601
HTC One Mini
Quadrant
6390
3947
Nenamark 1
61.7 fps
60 fps
Nenamark 2
61.7 fps
57.5 fps
Vellamo
2279
2263
Antutu
15919
11409
Linpack
155.247, 302.27
155.535 , 282.524
BenchmarkPi
323ms
313ms
CF-Bench
8176
8196
Sunspider
1105ms
1267ms
BrowserMark
2160
2202
Peacekeeper
663
653
Octane
1724
1627
SmartBench
3152
3175
GFXBench 2.5 Egypt Offscreen
15 fps
–
GFXBench 2.5 Egypt Onscreen
30 fps
24 fps
Epic Citadel
59
56.9 fps
3D Mark Ice Storm 720p
5083
4911
Baterija kod HTC Desire 601 modela je litijum jonskog tipa i poseduje kapacitet od 2100 mAh. Rezultat koji smo dobili postavljanjem osvetljenja ekrana na maksimum i surfovanjem internetom iznosi 4 sata i 9 minuta. Autonomija svakako nije jedna od najdužih, ali nije ni preterano kratka, negde je na sredini i može se smatrati sasvim solidnom.
HTC Desire 601 ima senzor od 5 megapiksela, što jeste nešto veća rezolucija u poređenju sa HTC One modelom, ali ne poseduje njegovu UltraPiksel tehnologiju. Nažalost, kamera kod ovog modela je prosečna. Finih detalja nema, a količina šuma prisutnog u fotografijama je primetna u dnevnim fotografijama, što znači da je šum na fotografijama u zatvorenom prostoru još izraženiji. Boje deluju prirodno, ali po našem mišljenju možda čak i blago neutralnije i hladnije nego što bi trebalo da budu. Video snimanje ima iste nedostatke kao i fotografije. Snimci nisu preterano detaljni, a framerate nije potpuno idealan i u jednom trenutku u našem snimku je naglo opao, što je rezultovalo vrednošću od 28.688 FPS. Naš konačni sud je da kamera nije jak adut ovog smartfona, štaviše, možemo reći da je prosečna.
HTC je ovom prilikom na tržište doneo model koji bi trebao biti cenovno pristupačnija alternativa vodećem HTC One modelu. To ukratko znači da ćete njegovom kupovinom morati da pristanete na neke kompromise. Desire 601 izgledom podseća na One, ali pošto je izrađen od plastike ipak izostaje premium utisak telefona. Ipak, nama se i kao takav veoma dopao, jer je kompaktan i lepo leži u ruci. Pošto ovde ipak pričamo o telefonu iz srednje klase, oštrina ekrana nije najbolja, ali je prikaz i dalje sasvim korektan.
Prednost ovog modela svakako leži u Sense 5.0 korisničkom interfejsu i relativno svežoj Android 4.2.2 verziji. Performanse su jako pristojne i nismo primetili nikakve znakove usporenja, ali ako planirate gejming na Android platformi, predlažemo telefon sa nešto moćnijim čipsetom. Stereo zvučnici na prednjoj strani daju dobar i glasan zvuk, što nam se svidelo. Autonomija Desire 601 modela je tek prosečna, ali bi trebala da vas provede kroz jedan radni dan. Kamerom ne možemo biti previše zadovoljni, kako na polju fotografija, tako i sa video zapisima. Desire 601 je kada uzmemo u obzir srednju klasu veoma korektan telefon, a naš utisak je generalno pozitivan. Kome je potreban jeftiniji One, ovaj model nudi još jednu alternativu pored One Mini modela…
Prednosti
– Boom Sound prednji stereo zvučnici – Sense 5.0 UI – Glatko iskustvo pri korišćenju – Sasvim korektan ekran
Mane
– Manjak raspoložive interne memorije – Lošija kamera
Cena: 1- 30.990 RSD u Vip-u
Uređaj na test ustupio HTC.