HTC Desire Eye

HTC Desire Eye

U godini u kojoj selfi groznica i dalje ne jenjava, smartfoni sa prednjom kamerom veće rezolucije su neminovni. Iako telefon sa današnjeg testa donosi 13MP kameru kako pozadi tako i spreda, nudi i mnogo više od toga. Specifikacije su vrlo slične One M8 vodećem modelu pa je sa istim uporediv, ali sa jasnom razlikom da kućište nije metalno već je izrađeno od polikarbonata. IPX7 sertifikacija donosi otpornost na vodu i prašinu, tu su prednji BoomSound zvučnici, kao i Sense 6.0 interfejs...

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Tajvanska kompanija nam je omogućila testiranje jednog od novijih članova Desire porodice, vrlo specifičan smartfon kojem je zbog svoje poveće prednje kamere nadenut naziv “Eye”. Do neke mere ona zaista liči na oko, a ujedno je i jedna od glavnih prodajnih tačaka ovog modela. Sa visokom popularnošću selfi fotografija svakako razumemo HTC-ov potez da ubaci 13MP prednju kameru sa Dual LED blicem, ali Eye je po našem mišljenju mnogo više od pukog “selfi smartfona”. Autor teksta nije preveliki ljubitelj selfija, ali bez obzira na to razume koliko ovakva prednja kamere može da znači potrošačima koji češće praktikuju selfije. Dosta bitna stvar kod ovog modela je da poseduje mnoge druge kvalitete koji će svakako privući i potrošače koji nisu selfi “zavisnici”.
      Ukoliko vam je prednja kamera sporedna stvar i ne vidite sebe kao osobu koja pravi selfije, Desire Eye uz dobre specifikacije nudi i stereo BoomSound zvučnike, Unibody dizajn, ali i IPX7 sertifikaciju. Neizbežno je uporediti ga sa HTC One M8 modelom koji jeste bolji po pitanju materijala od kojeg je izrađen. Sa druge strane, senzori njegovih kamera su dosta niže rezolucije i nije otporan na vodu i prašinu kao Eye. Sve se na kraju svodi na prioritete korisnika, ali treba uzeti u obzir da iako je Desire Eye klasificiran kao telefon iz srednje klase, ne možemo da se otresemo utiska da je ipak nešto više od toga. Specifikacije svakako idu u prilog onome što hoćemo da istaknemo kod ovog modela, pa se u pasusu ispod u to možete uveriti i sami.
      htc_desire_eye_s.jpg
      Hardver
      Polja u kojima je Eye dosta sličan sa aktuelnim One M8 flegšipom jesu identičan čipset, ista 1080p rezolucija ekrana, ali takođe i količina radne memorije. Kako bi ušli u više detalja, u pitanju je Qualcomm Snapdragon 801 čipset koji zatičemo na vodećim smartfonima iz prvog i drugog kvartala ove godine. Isti onaj čipset koji smo sreli pri testiranju Samsung Galaxy S5, Sony Xperia Z2, LG G3 i naravno HTC One M8 modela. Desire Eye dakle takođe donosi četvorojezgarni Krait 400 procesor sa frekvencijom rada od 2.3 GHz-a i Adreno 330 grafički čip.
      [modul]uporednaspecifikacija=7954,4990[/modul]
      Skladište je proširivo microSD karticama čak do 128GB-a, dok je interna memorija dostupna u samo jednoj varijanti – 16GB-a. Dolazi sa 2GB RAM-a, 13MP prednjim i zadnjim kamera, obe od kojih poseduju Dual LED blic i snimaju 1080p video. Što se baterije tiče, HTC se odlučio za 2400 mAh varijantu, 200 mAh slabijoj od HTC One M8 modela…HTC Desire Eye je dostupan u dve varijante boja – beloj sa crvenim bokovima koju smo mi konkretno imali na testu, i svetlo plavoj varijanti sa tamnom plavom pozadinom. Na prvi pogled, Eye nam se odmah učinio dopadljivim. Za razliku od svog starijeg One M8 brata, ne poseduje kućište od metala, već je ono sačinjeno od plastike. Iako ne ostavlja “skupocen osećaj” u ruci, kvalitetom mat polikarbonata smo bili izuzetno zadovoljni. U odnosu na flegšip model utisak pri držanju jeste drugačiji – Eye jeste fizički veći ali zbog plastike i blago lakši, ćoškovi su manje zaobljeni, a izostavljeno je i zaobljenje na leđima. Sa prednje strane odmah u oči upada poveća selfi kamera sa Dual LED blicem, a BoomSound zvučnici nisu očigledni i sa rupicama kao kod M8 modela, već su diskretno skriveni ispod i iznad ekrana.
       
      htc_desire_eye_img_1541_s.jpg
      htc_desire_eye_img_1542_s.jpg
      htc_desire_eye_img_1544_s.jpg
      Na jarko crvenim bokovima našeg primerka sa leve strane su smeštena dva slota – jedan sadrži NanoSIM a drugi microSD karticu. U sredini donje strane nalazi se rupica mikrofona, a iako je Eye sposoban da ide pod vodu dubine do jednog metra, njegov microUSB port nije zaštićen poklopcem. Zbog nešto veće dužine smartfona Power dugme je smešteno na sredinu desnu desne strane kako bi ga korisnici lakše dohvatili palcem, a iznad njega se nalazi i dvodelno Volume dugme, takođe u pratećoj crvenoj varijanti. Na vrhu je pozicioniran samo 3.5mm priključak. Interesantna stvar kod Desire Eye modele jeste to što je prednja kamera iste dimenzije kao i zadnja, samo što ona nije na sredini kao što je slučaj sa prednjom stranom, već je pomerena bliže gornjem levom ćošku. Ispod nje je dvotonski Dual LED blic, a baš kao i kod One M8 modela, Eye je izrađen u Unibody dizajnu, pa je onemogućen pristup bateriji.
      htc_desire_eye_img_1545_s.jpg
      htc_desire_eye_img_1546_s.jpg
      htc_desire_eye_img_1549_s.jpg
      htc_desire_eye_img_1551_s.jpgKategorija po kojoj je Desire Eye još bliži HTC One M8 modelu jeste gotovo pa identičan korisnički interfejs i verzija Androida. Onome ko nije upućen skrećemo pažnju da je reč o 4.4.4 KitKat verziji Androida, oplemenjenom Sense 6.0 korisničkim interfejsom. U nekoliko navrata smo se već susreli sa pomenutim, tako da ne vidimo potrebu da se ponavljamo, već ćemo ostaviti linkove ka testovima One Mini 2 i One M8 modela u kojima smo opširno pokrili Sense 6.0. Samo ćemo istaći da je u pitanju jedan od elegantnijih interfejsa na tržištu koji prati Stock AOSP filozofiju po pitanju dizajna, ali i dodaje nekoliko odlika koje su kao potpis kompanije HTC. Jedna od njih je BlinkFeed ekran sa vestima i informacijama sa velikim brojem izvora, među kojima je zvanično i Benchmark sajt.
      htc_desire_eye_softver_1_s.jpg
      htc_desire_eye_softver_2_s.jpg
      htc_desire_eye_softver_3_s.jpg
      htc_desire_eye_softver_4_s.jpg
      htc_desire_eye_softver_5_s.jpg
      htc_desire_eye_softver_6_s.jpg
      htc_desire_eye_softver_7_s.jpgDimenzije Desire Eye modela nešto su veće u odnosu na One M8, iz razloga što je dijagonala veća za 0.2 inča. To znači da je duži 5.3mm, širi 3.2mm, ali i tanji za 0.9mm. Dosta je duguljast zbog širokih površina iznad i ispod ekrana. Zbog poveće 13MP selfi kamere gornji prostor nije mogao biti išta uži, ali sa skrivenim zvučnicima i softverskim tasterima, donji prostor mogao je biti manji i samim tim smanjena dužina telefona. Prostranom 5.2 inčnom ekranu HTC nije preciziran tip, tako da nismo sigurni da li je reč o Super LCD 3 ekranu kao kod One M8 modela. Ostaje mogućnost da je u pitanju i neka varijanta IPS panela, ali o čemu god da je reč, ekran nudi izuzetan kvalitet prikaza.
      htc_desire_eye_img_1550_s.jpg
      Počevši od svetline ekrana koja na maksimalnom osvetljenju isporučuje visoku cifru od 489 cd/m2 koja ga čini lepo vidljivim na suncu, tako i po tačnosti boja koje smo izmerili našim kolorimetrom. Desire Eye nudi jedan od vernijih ekrana sa Delta E prosečnom vrednošću od 3.51, tako da nudi precizan prikaz. Kako bi se postigao svetliji utisak mnogi proizvođači svoje ekrane kalibrišu ka hladnijim vrednostima temperature boja, ali odstupanje od idealne 6500K granice nije preveliko uz vrednost od 7518K, pa je bela boja vrlo blago plavičasta. Gamma vrednost je odlična uz 2.22 cifru, a dubina crne boje nije preterano impresivna, što i nije novost kod IPS/Super LCD tipa ekrana. Baš kao i One M8 donosi 1920×1080 rezoluciju ekrana, pa zbog 0.2 inča viška donosi blago nižu vrednost piksela po inču – 424 umesto 441 PPI. Razlika definitivno nije uočljiva golim okom, pa je prikaz i dalje dosta oštar.
      htc_desire_eye_img_1555_s.jpg
      htc_desire_eye_img_1556_s.jpg
      htc_desire_eye_calman_s.jpg
      htc_desire_eye_svetlina_s.jpg
      Šta reći o Snapdragon 801 modelu što nije već rečeno u testovima prethodnih smartfona sa ovim čipsetom? U ovom trenutku to je drugi najbrži čipset na tržištu, odmah iza novijeg i moćnijeg Snapdragona 805. Bez obzira što je Desire Eye modelu nadenut srednji rang kao klasifikacija, zaista ne možemo da ga posmatramo kao takvog zbog specifikacija koje donosi. U radu se ponaša isto kao premium modeli, a ne vidimo ni razlog zašto ne bi, jer Sense korisnički interfejs nije prenatrpan dodacima, pa Krait 400 i Adreno 330 veoma lako izlaze na kraj sa bilo kakvim scenarijom upotrebe. Pri korišćenju ima izuzetan odziv, instalacija aplikacija traje veoma kratko, a njihovo pokretanje je dosta brzo. Gejming performanse su visoke pa zahtevne 3D igre nisu prepreka, a takođe nudi i dobro iskustvo pri surfovanju. Ukratko – Desire Eye je brz baš kao One M8, Galaxy S5, Xperia Z2/Z3, LG G3, itd…
      HTC je kod Eye smartfona doneo BoomSound zvučnike, ali da li su to zvučnici istog kvaliteta kojim smo bilo oduševljeni kod One M8 modela? Nažalost ne, a da li je u pitanju to što su oni sakriveni ili su jednostavno lošijeg kvaliteta, ne možemo reći da pariraju M8 zvučnicima. Stereo zvuk koji dolazi sa prednje strane jeste odlična stvar, dosta je glasan ali je lošiji po pitanju dubine basa, pa nije toliko uvervljiv, mada je svejedno bolji po kvalitetu u odnosu na pojedinačne zvučnike smeštene na pozadini telefona. Kada je zvuk sa slušalica u pitanju, tu je situacija gotovo perfektna. Baš kao i kod HTC One M8 modela, zvuk je neverovatno čist i poprilično glasan, pa je Eye idealan za audiofile koji traže savršenstvo u zvuku sa slušalica.
      htc_desire_eye_img_1559_s.jpg
      Koliko god da je HTC pokušavao da progura UltraPixel tehnologiju, mnogi jednostavno nisu bili zadovoljni 4MP rezolucijom senzora. Situacija je dosta drugačija kod Eye modela, pogotovo što ima dve 13MP kamere, kako napred tako i pozadi. Odličan dodatak za selfi ljubitelje jeste prednji Dual LED blic, pa će noćni selfiji biti dosta svetliji. Ne samo da će biti svetliji, nego zbog visoke 13MP rezolucije i poprilično detaljniji, ali i sveukupno kvalitetniji. Da li je 13MP selfi kamera kvalitetna u toj meri kao zadnja kamera drugih premium modela? Nije sasvim, iz razloga što donosi slabije performanse kada ima manje svetla, dosta šuma i manju količinu finih detalja uprkos 13MP rezoluciji. Što se tiče prednje kamere, ona jeste nešto lošija od zadnje, nudi drugačiju optiku – 22mm Wide Angle i f2.2, naspram 28mm f2.0. Kao takva opet je kilometrima ispred 2MP i 5MP prednjih kamera kakve srećemo na drugim modelima. Zadnja kamera donosi nešto drugačiju priču i bolju situaciju. Iako iste rezolucije, ona jeste kvalitetnija od prednje kamere. Bojama smo zadovoljni, detalji su bolji u odnosu na prednju kameru, ali opet finih detalja nema u velikoj meri. Šum je takođe smanjen, ali upravo sa agresivnijom redukcijom šuma nestaju sitniji detalji u fotografijama. Zadnjom kamerom Eye modela jesmo zadovoljni, ona sveukupno nudi sasvim dobar kvalitet, ali ne dovoljno dobar da bismo je uporedili sa zadnjim kamerama vodećih modela drugih proizvođača kao što je Samsung ili Sony.
      htc_desire_eye_selfi_s.png
      Primeri fotografija:
      Link
      Video primer:
      htc_desire_eye_1080p.jpg
      HTC je Desire Eye opremio 2400mAh baterijom, a barem u našem slučaju rezultati su dosta bolji nego što smo očekivali. Autonomiju kao i obično testiramo na 250 cd/m2 svetlini ekrana, a u slučaju Eye modela za tu vrednost potrebno je podesiti osvetljenje na 66%. Rezultatom trajanja baterije prilikom neprekidnog surfovanja bili smo prosto oduševljeni, čak 9 sati i 11 minuta, što je fenomenalna autonomija.
      htc_desire_eye_baterija_s.jpgIako obeležen kao selfi telefon, Desire Eye zaista nudi mnogo više od visoke rezolucije prednje kamere. Slažemo se da je to odlika po kojoj je prepoznatljiv, ali u slučaju ovog smartfona, tu su i mnoge druge prednosti na koje treba obratiti pažnju. Performanse su zaista odlične i na nivou su vodećih modela, iako je Eye smešten u srednju kategoriju. Kvalitet prikaza je takođe jako dobar, sa preciznim bojama i visokom oštrinom, bez ikakve sumnje u rangu HTC One M8 modela. Sa dizajnerske strane je dosta dopadljiv sa interesantnom kombinacijom boja, ali s obzirom da donosi plastiku umesto metala, ne nudi taj premium osećaj kao HTC-ov flegšip. Kome aluminijumsko kućište nije toliko bitno, ceniće neke druge njegove prednosti u odnosu na M8, kao što je dosta veća rezolucija senzora zadnje i prednje kamere ili korisna otpornost na vodu i prašinu.

      Sa softverske strane korisnik dobija isti Sense 6.0 korisnički interfejs kao kod vodećeg modela, koji nam se veoma dopao u crveno beloj temi. Što se tiče BoomSound zvučnika, oni jesu prisutni, dolaze u paru i smešteni su na prednjoj strani, ali ne nude taj nivo kvaliteta u poređenju sa One M8 modelom. Autonomija baterije bila je fantastična u našem slučaju. Bez obzira što je iz drugačije klase u odnosu na vodeći smartfon, smatramo da Desire Eye može ići rame uz rame sa istim. Na kraju dana, na korisniku ostaje da proceni da li mu ovaj model odgovara više u odnosu na flegšip tajvanske kompanije. Eye je bez sumnje odličan smartfon, i od nas dobija visoke preporuke…
      Prednosti
      – Visoke performanse – Tačan i oštar ekran – 13MP selfi kamera – Sense 6.0 UI – Otporan na vodu i prašinu – Dugačka autonomija baterije
      Mane – BoomSound zvučnici lošiji u odnosu na One M8 – Uprkos 13MP rezoluciji selfi kamera nije preterano kvalitetna
      Cena: oko 500 evra Smartfon na test ustupio HTC.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test