Branko Mitić
HTC Desire HD
Pre godinu dana testirali smo HTC HD2 – Windows Mobile telefon sa ekranom dijagonale 4,3″. Pre nego što smo HD2 uzeli u ruke, znali smo njegove dimenzije, ali smo se plašili da li će biti prevelik za svakodnevnu upotrebu. Posle prvobitnih kritika, pokazalo se da je život sa telefonom ove veličine ipak izvodljiv.
Međutim, ispostavilo se da je HTC HD2 ipak postavio granicu veličine mobilnih telefona. Godinu dana se nije pojavio ni jedan primetno veći mobilni telefon. Naravno, iz priče isključujemo omanje tablete ili bilo kakve mobilne telefone manje poznatih marki, koji su se pojavili u nekim dalekim delovima sveta.
Iako je (nezvanično) najavljivano da će naslednik HTC HD2 telefona imati 4,5-inčni ekran, to se nije ostvarilo, jer HD7 (HD3) poseduje ekran koji, takođe, ima dužinu dijagonale 4,3 inča. Ovakve poteze u potpunosti podržavamo, jer koliko HD2 i slični telefoni imaju prihvatljive dimenzije, tolerancija za povećanje dužine, a pogotovo širine gotovo da ne postoji.
Ono što nam je falilo jeste Android sa ovako velikim ekranom. Istina, HTC Desire i Samsung Galaxy S telefoni imaju velike i veoma kvalitetne ekrane koji će zadovoljiti 95% korisnika. Ipak, za sve one koji uvek žele više, HTC je pripremio HTC Desire HD.
HTC Desire HD je jedan od dva novopredstavljena HTC Android telefona. Drugi takođe u nazivu ima Desire, a definiše ga sufiks Z. Dok se Desire Z može okrakterisati kao “običan” Desire sa hardverskom qwerty tastaturom, Desire HD je “običan” Desire sa još većim ekranom.
Da ne bude da su promene samo hardverske, HTC se potrudio da osveži svoj Sense, koji odavno više nije grafički interfejs, već prožima ceo Android operativni sistem. Pogledajmo kako se pozao novi HTC Android mobilni telefon.
dimenzije
123 x 68 x 11.8 mm
masa
164 g
baterija
Li-Ion 1230 mAh
ekran
4.3″, 480 x 800, S-LCD
kamera
8 MP, autofokus, dual LED, 720p video
prednja kamera
ne
procesor
1 GHz Snapdragon
memorija
768 MB RAM
skladišna memorija
1.5 GB, 8 GB MicroSD(?)
proširenje memorije
MicroSD
priključak za slušalice
3.5 mm
sistem
Android 2.2 (Froyo)
accelerometer – orijentacioni senzor
da
konekcije
USB, Bluetooth, WiFi
ostali senzori
kompas
prenos podataka
GPRS, EDGE, 3G (HSDPA 14.4, HSUPA 5.76)
GPS
da
poruke
SMS, MMS
da
FM radio
stereo, RDS
Svi HTC telefoni sa ekranom od 4,3 inače na prvi pogled izgledaju identično. Međutim, izbliza se razlike lako mogu primetiti. Za razliku od HTC HD7 telefona, Desire HD nema metalnih elemenata na sebi. Neka vas to ne zabrine, jer Desire HD nije fizički ništa lošiji nego HD7. Istina, HD7 zbog metalne lajsne i “nožice” sa zadnje strane može delovati atraktivnije, ali ova dva telefona na duže staze deluju jednako kvalitetno.
HTC Desire HD duž cele zadnje ima plastiku koja je gumirana, što će smanjiti mogućnost da vam telefon isklizne. Upozovaramo vas da završni sloj gume na plastici može biti osetljiv na futrole koje su grube iznutra, u šta smo se uverili kod originalnog Desire telefona.
Prednja strana je u potpunosti ravna, a veći deo je rezervisan za ekran. Tasteri su, kao i ekran, kapacitivnog tipa. U prevodu – tasteri nisu fizički prisutni, već su to polja osetljiva na dodir. Još je HTC Wildfire imao dosta dobre tastere ovog tipa, a jednako dobre videli smo i kod HD7 modela, tako da nas nije iznenadilo što ovi “tasteri” na Desire HD modelu rade odlično.
HTC Desire HD ima minimalan broj ostalih tastera i konektora. Vol +/- tasteri se nalaze sa levom boku, a taster za uključivanje/isključivanje (kada se dugo drži) i otključavanje/zakljujčavanje (kada se pritisne), nalazi se sa gornje strane. Poseban taster za kameru ne postoji, već se “okida” putem virtuelnog taster na ekranu. Od konektora su tu 3,5-milimetarski izlaz za slušalice, kao i micro-USB. Telefon se i puni i konektuje putem micro-USB priključka, a u pakovanju se dobija punjač sa USB portom, na koji se povezuje USB-micro-USB kabl koji se takođe dobija u pakovanju.
Telefon ima jedinstven sistem za smeštanje baterije, SIM i micro-SD kartice. Do baterije se dolazi skidanjem bočnog poklopca. Nekoliko puta smo skidali i stavljali ovaj poklopac i moramo reći da taj proces nije baš jednostavan. Da li nešto nismo radili kako treba ili je samo stvar vežbe, teško je reći. Sve u svemu, prvih nekoliko puta smeštanje i vađenje baterije može biti otežano zbog spomenutog poklopca.
Mesto za SIM i Micro-SD karticu nalazi se na samom dnu telefona. Do ovih slotova dolazi se tako što se donji deo telefona uhvati, a ostatak telefona se povuče u suprotnom pravcu – slično kao kutija šibica. Skidanje i vraćanje ovog poklopca je jednostavno, ali i ovo može biti zbunjujuće ukoliko to ranije niste radili. Ipak, kada shvatite princip, videćete da su SIM i Micro-SD kartice pristupačnije nego na većini telefona.
Kao što je poznato, HTC Desire HD ima ekran čija dijagonala duži 4,3 inča. Rezolucija ekrana je 480 x 800 tačaka. HTC u ponudi više nema AMOLED ekrane, a Desire HD poseduje ekran koji se označava kao S-LCD. U pitanju je manje-više standardan LCD koji se ugrađuje u skuplje mobilne telefone. U poređenju sa AMOLED-om, S-LCD je lošiji što se tiče kotrasta, zasićenosti boja i uglova gledanja, ali pojedinim korisnicima gledanje S-LCD ekrana može biti prijatnije nego gledanje AMOLED ekrana. Izbalansiranost dinamike i boja je bolja na S-LCD ekranu, ali je činjenica da većina korisnika ipak voli AMOLED. Ipak, kako HTC nema više AMOLED ekrane, jedino (slično) rešenje možete da nađete u Galaxy S telefonu. S-LCD ekran, po nama, nije razlog zbog kojeg treba da zaobiđete Desire HD, daleko od toga, a nekima će ovaj ekran biti prijatniji od AMOLED-a.
HTC Desire HD ima kameru koja fotografije snima u 8 MP rezoluciji, a video u 720p. HTC nikada nije bio poznat po dobrim kamerama, ali se pomak u kvalitetu jasno može videti. Na nesreću (za HTC) i konkurencija je znatno napredovala, pa tako HTC ovim poboljšanjima nije značajno popravio svoje pozicije. Sve u svemu, kamera Desire HD telefona je sasvim pristojna, ali je po kvalitetu jasno iza kamera na Samsung Galaxy S, Apple iPhone 4 ili Nokia N8 telefonima. Za dobar deo amaterskih potreba HTC Desire HD može da snimi dobre fotografije, ali je će vam u određenim situacijama solidan fotoaparat biti neophodan. Fotografije i video možete videti u galeriji ovog teksta, koja se nalazi na poslednjoj strani.
HTC Desire HD pokreće Android 2.2 operativni sistem. O Android sistemu se već dosta zna, pa nećemo trošiti reči na osnovne informacije, već ćemo se fokusirati na HTC Sense unapređenja. Ukoliko ste novi u Android svetu, savetujemo da pročitate naše prethodne tekstove iz 2010. godine. Ukratko, Android OS je otvorena platforma, koju krasi odličan web browser, market sa besplatnim aplikacijama (i onim aplikacijama koje se plaćaju, ali kojima nemamo pristup iz Srbije), kao i widgeti – mikro aplikacije – koje se postavljaju na osnovne ekrane sistema i služe kako bi se rad na telefonu ubrzao, olakšao i ulepšao.
HTC Desire HD je prvi Android telefon koji testiramo, a koji ima 2.2 verziju sistema. HTC Desire i Google Nexus One su takođe dobili 2.2, ali su u vreme kada smo ih testirali imali 2.1 verziju sistema. 2.2 verzija donosi brojna unapređenja, a mi ćemo izdvojiti najbitnija. Pre svega, napominje se da su poboljšane performanse sistema, što je stvar koja se može razlikovati od telefona do telefona. Android 2.2 je dobio podršku za Flash 10.1, ali vas upozoravamo da Flash 10.1 može biti krupan zalogaj za resurse vašeg telefona.
Android 2.2 je doneo i WiFi tethering – opciju, pomoću koje telefon postaje WiFi ruter, a internet se u ovom slučaju crpi iz mobilne mreže. Još jedna upadljiva novina jeste mogućnost instaliranja aplikacija na spoljnu skladišnu memoriju, mada treba znati da situacija povodom ovoga u praksi nije tako jednostavna, odnosno da postoje određene komplikacije. Poslednja bitna promena je da putem Marketa sada možete update-ovati sve aplikacije odjednom, a ne jednu po jednu kao što je ranije bilo neophodno.
Unapređeni HTC Sense je doneo mnogo novina, a najveća od svih je web sajt pod tim nazivom. Web sajt može poslužiti kako bi pojedine stvari obavili lakše nego što bi to uradili na telefonu. Moguće je pogledati aplikacije i naložiti telefonu da ih preuzme. Pored toga, moguće je slati i primati SMS poruke, čak i ako telefon nije blizu vas. Jedna od korisnih opcija je ta da pronađete telefon tako što ćete na njemu aktivirati zvono, čak i ako je telefon pod “silent” modom.
HTC Sense web sajt omogućava i neke bitnije stvari, kao što je zaključvanje telefona ili brisanje podataka, u slučaju da izgubite telefon ili vam isti neko ukrade. Da se mislilo na mnoge stvari potrđuje opcija putem koje telefon može da ostane zaključan, a da se na ekranu telefona pojave informacije pomoću kojih nalazač može da vas kontaktira.
Interakcija sa HTC sajtom je na telefonu urađena preko dve aplikacije – HTC Hub i Likes. Prva omogućava da telefon unapredite boljim pozadinama, temama i zvukovima. Druga aplikacija služi kako bi pronašli kvalitetne aplikacije, a u pitanju je neka vrsta filtera originalnog Android marketa, putem kojeg su kvalitetnije aplikacije bolje istaknute.
Sledeća bitna novina je HTC Locations. U pitanju je program za navigaciju, koji se ne oslanja na Google mape, pa samim tim, ne zahteva konekciju sa internetom. Ovaj program je urađen u saradnji sa Route 66 navigacijom. HTC Locations je kvalitetna aplikacija za navigaciju, koja poseduje gotovo sve bitne i nebitne opcije i alatke jedne navigacije. Na žalost, mapa Srbije nije detaljna i korist od ovog programa u našoj zemlji će biti minimalna. Jedna od značajnih mogućnosti ove navigacije jeste da prikaz mape rotira zavisno od roga u kom je smeru okrenut vaš telefon (koristeći ugrađeni kompas svakog Android telefona).
HTC je dodao i aplikaciju Reader koja služi za čitanje e-knjiga. Aplikacija je sama po sebi dosta dobra, ali nije revolucionarna, jer već nekoliko sličnih i kvalitetnih aplikacija postoji na Marketu. Ipak, bitno je reći da je HTC ušao i u ovu “priču” i da vremenom treba očekivati još bolja rešenja za čitanje e-knjiga.
Sve u svemu, HTC je uradio odličan softverski posao, što je za svaku pohvalu, obzirom da je HTC ipak hardverska kompanija. Spomenute promene nisu sve što je HTC unapredio, već je unapređeni Sense u dobrom delu sistema doneo određena poboljašanja. Velika je stvar što vam HTC pruža softverski oslonac na Android telefonima, možda i veći nego što to sam Google radi.
HTC Desire HD je telefon kome je teško naći istinske mane. Za početak se postavlja pitanje, da li vam je potreban ovako veliki ekran. Veći ekran je svakako prednost, ali ovaj ekran ima istu rezoluciju kao što ima originalni HTC Desire. Nekada sama veličina znači, a nekada je ona neiskorišćena bez veće rezolucije. U svakom slučaju, veličina ekrana Desire HD telefona je subjektivna kategorija, povodom koje mi ne možemo ništa da vam sugerišemo.
Što se tiče dimenzija telefona, one nisu velike da se sa telefonom ne može živeti, ali vas upozoravamo da širina nije mala. Širina nam tokom testiranja nije predstavljala problem, ali kada smo HTC Desire HD spakovali u kutiju i vratili sa testiranja, a u ruke uzeli običan HTC Desire, osetili smo olakšanje u šaci. Činjenica je Desire HD može izazvati umor zbog svoje širine ukoliko ga intenzivno budete koristili.
HTC je unapredio kameru i može se reći da HTC neće još dugo imati reputaciju kao kompanija koja ugrađuje slabe kamere u svoje telefone. Ipak, ta kamera je i dalje prosečnog kvaliteta zbog toga što je konkurencija značajno napredovala. Ipak, kamera će moći da posluži u većini slučajeva, ali ne očekujte da će Desire HD moći da zameni fotoaparat.
Softverska unapređenja su možda i najveća prednost novog telefona- uz dužno poštovanje prema velikom ekranu. HTC svakoga dana postaje kvalitetnija i ozbiljnija kompanija na softverskom planu. Ta softverska sigurnost koju pružaju HTC telefoni je vrlo često neprocenjiva. HTC je uz unapređeni Sense doneo poboljšanja koja su nas prijatno iznenadila.
HTC Desire HD je specifičan telefon zbog veličine svog ekrana. Ukoliko vam je ekran prevelik, pa tako i sam uređaj, jasno je da Desire HD nije telefon za vas, jer postoji dosta manjih kvalitetnih telefona sa Android ili nekom drugom platformom. Međutim, ukoliko želite što veći ekran, zadovoljni ste Android sistemom i želite pogodnosti HTC-ovih softverskih rešenja, Desire HD se ističe kao idelan izbor.
Za sve one koji se dvoume oko Desire HD i HD7 telefona, odluka ne bi trebalo da bude teška. Ukoliko želite da date šansu novoj platformi i spremni ste da čekate na pojedina rešenja, HTC HD7 je dobar telefon, a vremenom će biti još bolji. Za sve one koji prvog dana žele sve mogućnosti naprednih telefona, HTC Desire HD je jedini pravi izbor, jer Android u kombinaciji sa mnoštvom aplikacija u ovom trenutku može da uradi mnogo više stvari od Windows Phone 7 sistema i aplikacija za isti.
Prednosti
– veliki i kvalitetan ekran
– kvalitet izrade
– performanse
– HTC Sense softverska rešenja + Android 2.2
– mala debljina, pristojna visina za veličinu ekrana
Nedostaci
– širina telefona
– S-LCD nije “atraktivan” kao AMOLED