Bojan Dančuo
HTC Desire S
HTC je ostvario zavidan proboj na tržištu mobilnih telefona, napravivši zaista fantastičan uspeh koji počinje od onog momenta kada je prestao da bude samo firma koja sklapa uređaje za druge i napravio svoje prve samostalne korake u svet pametnih telefona. Tada su se za deo kolača takmičila grandiozna imena kao što su Nokia i BlackBerry i HTC je morao da ponudi nešto više da bi pronašao put do kupaca i ustanovio reputaciju koja će mu omogućiti dalji rast.
Radivši ono u čemu su najbolji, inženjeri HTC-a su od početka pravili solidne telefone, vrlo kvalitetne izrade i više nego konkurentnih performansi. Incredible S, koji smo imali na testu pre desetak dana, samo je potvrdio tu reputaciju, a Desire S ni malo ne zaostaje, iako je njegova konstrukcija rešena na malo drugačiji način.
Desire S dolazi na tržište u momentu kada ga njegove specifikacije više ne svrstavaju u sam vrh ponude pametnih telefona. Po hardverskoj snazi je blizak Desire HD-u, što sada više nije toliko impresivno kada se uzme u obzir da je era dvojezgarnih procesora u mobilnim telefonima već stigla i sve više uzima maha. Dolazi sa Super LCD ekranom od 3,7 inča, Android 2.3.3 operativnim sistemom i Sense 2.1 UI-em.
Desire S je vrlo dobro uklopljen u jednu funkcionalnu hardversko-softversku celinu, što je ostvareno zahvaljujući iskustvu HTC-a koji stalno nastavlja da unapređuje svoja rešenja. Super LCD ekran nije možda najbolji na tržištu, ali je u svojoj klasi vrlo dobar. Sense UI je sada već izuzetno ispeglano iskustvo i korisnici koji se na njega naviknu vrlo često imaju problema da pređu na neki drugi UI jer im nedostaju neke zgodne i dopadljive stvari iz njega. Očigledno je HTC dosta vremena uložio u traženje optimalnog UI rešenja koje neće predstavljati forsiranu nadogradnju, već zaista različito i pozitivno iskustvo u korišćenju pametnog telefona. Pogledaćemo sada kako to izgleda družiti se nekoliko dana sa Desire S-om.
Hardver
Desire S ne spada u grupu najkrupnijih telefona, što će nekim korisnicima verovatno odgovarati, ali daleko od toga da je mali. Prednjom stranom dominira Super LCD ekran od 3,7 inča, sada već standardne rezolucije od 480×800 piksela (WVGA) koji je zaštićen je Gorilla Glass-om, što garantuje da ga nećete slomiti ničim manjim od čekića. Jezgro telefona čini Qualcomm Snapdragon procesor koji radi na taktu od 1 GHz. Desire S ima 1,1 GB ROM-a i 768 MB RAM-a (isto kao Incredible S), tako da vam memorije verovatno neće u skorije vreme zafaliti, a poseduje i microSD slot koji prima kartice kapaciteta do 32 GB (mi smo ga dobili sa karticom od 8GB). Sve to pokreće baterija od 1450 mAh.
Za punjenje baterije i prenos podataka, zadužen je microUSB konektor, koji se nalazi se leve strane telefona, a iznad njega je “klackalica” za kontrolu jačine zvuka. Sa gornje strane se nalazi power/sleep taster, kao i 3,5 mm konektor za slušalice.
Ispod ekrana se nalaze tasteri osetljivi na dodir u HTC-ovom standardnom home/menu/back/search rasporedu. Za razliku od Incredible S-a, kod Desire S-a ovi tasteri ne rotiraju, već su klasična polja osetljiva na dodir sa pozadinskim osvetljenjem.
Iznad ekrana se nalazi rešetkica sa zvučnikom za razgovor, ispod koje je mali LED koji služi za signalizaciju pristiglih poruka, mailova ili propuštenih poziva. U gornjem desnom uglu se nalazi prednja VGA kamera, predviđena za video chat.
Desire S ima masku koja je u skladu sa aktuelnim trendom na velikom broju HTC-ovih novijih modela i izrađena je kao “unibody” rešenje, gde je ceo okvir napravljen iz jednog komada aluminijuma. To svakako dodaje na čvrstini telefona, mada u startu znači da ne postoji šansa da eventualno dodate neku jaču bateriju, jer za nju neće biti mesta. Pri vrhu se nalazi kamera i LED blic.
Sve u svemu, ovaj telefon ne poseduje nikakve specijalne konektore ili dodatke, ali je dizajniran tako da bude funkcionalan. Nije nam se ni jednom desilo da nam neki taster zasmeta ili da pomislimo da nije na pravom mestu.
Specifikacija:
HTC Desire S
dimenzije
115 x 59,8 x 11,6 mm
masa
130 g
baterija
Li-Ion 1450 mAh
ekran
3,7″, 480 x 800, S-LCD (Gorilla Glass)
kamera
5 MP, auto fokus, LED blic,
720p@30fps video
dodatne opcije kamere
geo-tagging, odabir tačke fokusa dodirom, stabilizacija slike, dodatni foto-efekti primenljivi u realnom vremenu
prednja kamera
Da, VGA
procesor
1 GHz Scorpion processor, Adreno 205 GPU, Qualcomm MSM8255 Snapdragon
memorija
1,1 GB ROM, 768 MB RAM
skladišna memorija
ne
proširenje memorije
microSD, do 32 GB (dolazi sa karticom od 8 GB)
priključak za slušalice
3.5 mm
sistem
Android 2.3.3 (Gingerbread)
accelerometer – orijentacioni senzor
da
konekcije
USB 2.0, Bluetooth 2.1, WiFi 802.11b/g/n
ostali senzori
kompas, proximity
prenos podataka
GPRS, EDGE, 3G
GPS
Da, A-GPS
poruke
SMS, MMS
Da, Push Email
adobe flash
Da
Softver
Desire S dolazi sa svežim Android 2.3.3 operativnim sistemom, tako da praktično imate sve opcije na raspolaganju osim video chat-a za koji je Google dodao podršku u Android-u 2.3.4. HTC Sense UI u svojoj 2.1 verziji je odmah nepogrešivo prepoznatljiv.
Na osnovnom home ekranu imamo naravno standardni Sense widget za trenutno vreme i prognozu. Sam home ekran je podeljen na 7 podekrana između kojih se možete prebacivati i puniti ih widget-ima i prečicama do aplikacija. Pozadinu i uopšte celu vizuelnu temu je naravno moguće menjati, što uključuje i “live” animirane pozadine.
Kada “spustite” taskbar, dobićete pristup notifikacijama, kao i spisku aktivnih aplikacija. Ako muzički plejer trenutno pušta neku pesmu, odavde ćete moći da je pauzirate ili ponovo pustite. Uz Android 2.3 dolazi i zgodan “Quick Settings” tab u kojem možete uključiti i isključiti Wi-Fi, Bluetooth, Wi-Fi hotspot, GPS, protok podataka preko mobillne mreže, kao i pristupiti ostalim podešavanjima, a sve to bez ulaženja u podmenije.
Kada pristupite spisku svih aplikacija, imate podelu prikaza na: sve, često korišćene i aplikacije koje su naknadno download-ovane i nisu došle uz telefon. Spisak instaliranih aplikacija koje dolaze uz telefon je inače pozamašan. Tu su naravno standardne aplikacije, kao što je kalkulator, pregledač slika i video fajlova, radio aplikacija, baterijska lampa, web browser i mail klijenti, Google maps, Facebook, Twitter itd.
U spisku instaliranih aplikacija se nalazi i Quick Office, koji vam omogućava da pregledate Word, Excel i PowerPoint fajlove, kao i da menjate sadržaj Word i Excel fajlova u samom telefonu. Muzički plejer je standardni HTC-ov, a uz njega imate i aplikaciju za kupovinu pesama preko Amazon-a. Desire S takođe može da pronađe DLNA kompatibilne uređaje i ponudi svoj sadržaj za reprodukciju na njima. Tako možete recimo na odgovarajućem TV-u da preko mreže pustite slike ili video direktno iz telefona.
Od novijih aplikacija koje nismo viđali na starijim uređajima, tu je “ogledalo”, koje koristi prednju kameru da simulira ogledalce (ako zaboravite da se našminkate kod kuće), kao i nova “Reader” aplikacija za čitanje ebook-ova, koja dolazi sa već preinstaliranih desetak klasičnih književnih dela (naravno na engleskom jeziku).
U paketu softvera nalazi se i HTC-ov program za auto navigaciju, koji deluje kao interesantan proizvod koji može biti vrlo koristan (mada nije besplatan kada istekne probni period od 30 dana), ali je nažalost kod nas neupotrebljiv, jer je auto mapa Srbije na rudimentarnom nivou i ima unesenih samo par najvećih saobraćajnica. Uz njega, postoji i Navigation, što je zapravo Google Maps sistem za navigaciju, koji ima dobre mape, ali još uvek ne radi navigaciju kako treba kod nas.
HTC hub je mesto gde možete skinuti mnogo novih wallpaper-a, tema za home ekran, widget-a, zvukova itd., koje je HTC pripremio za svoje korisnike, a HTC Likes je aplikacija koja će vam u okviru posebnog interfejsa izdvojiti aplikacije koje je HTC izvukao sa Android Marketa i predložio kao korisne za svoje korisnike.
Desire S može da se ponaša i kao media server u lokalnoj mreži, pa ako posedujete multimedijalni plejer uređaj koji ume da komunicira DLNA protokolom, možete sadržaj sa telefona (muziku, slike ili video) direktno da pošaljete na njega za dalju reprodukciju.
Web pretraživač je standardan, a Desire S ima punu podršku za Adobe Flash, pa smo prilikom testiranja i instalirali najnoviju verziju koja je uredno prikazivala sve sajtove sa tim sadržajem.
Da biste koristili neke aplikacije, kao što su HTC Hub i HTC Likes, morate kreirati “HTC Sense” nalog. Ovaj nalog, pored toga što vam omogućava pristup tim aplikacijama, ima i mnogo bitniju svrhu, a to je mogućnost pristupa HTC Sense servisu na HTC-ovom web sajtu.
HTC Sense vam omogućava neke jako korisne opcije, pogotovo u slučaju da izgubite telefon, kao što su lociranje mobilnog telefona putem GPS-a, zaključavanje telefona, brisanje sadržaja telefona, kao i daljinsko uključivanje zvona telefona. Naravno, to sve podrazumeva da je telefon još uvek uključen i da ima pristup Internetu.
HTC Sense je sada već sazrela platforma, koja više nije samo UI, već i dosta pratećih aplikacija i usluga. U osnovnom paketu softvera možda dolazi i dosta aplikacija koje ćete startovati verovatno samo jednom, da vidite čemu služe, pa posle nikada više, ali sigurno ćete naći bar neku koja će vam biti vrlo korisna. Naravno, tu je i Android Market sa svojom ogromnom bazom aplikacija koja svakodnevno raste, tako da vam sa te strane sigurno neće ništa nedostajati.
Kamera
HTC zaista pravi vrlo kvalitetne telefone i prosto je neverovatno kako im nikako ne polazi za rukom da u te telefone ugrade i zaista dobru kameru. Nekako se uvek do sada HTC vrteo oko nekog proseka u svetu pametnih telefona što se tiče kvaliteta fotografija koje možete napraviti njihovim uređajima. Uz Desire S dolazi kamera od 5 megapiksela (što je slabije od 8 megapiksela, koliko ima kamera u Incredible S modelu), sa LED blicem za slikanje i snimanje u uslovima slabijeg osvetljenja. Video možete snimati do 720p rezolucije u 30 frejmova u sekundi.
Sense aplikacija za fotografisanje je prilično bogata opcijama, pa tako možete dosta detaljno podešavati ISO, dužinu ekspozicije, kontrast i zasićenje boja, a softver poseduje i opciju prepoznavanja lica, kao i fokusiranje na tačku koju dodirnete na ekranu.
Uz softver za fotografisanje dolazi i veliki broj efekata, koje sada možete i videti u realnom vremenu, pre nego što i napravite fotografiju.
Kod snimanja videa imate manje opcija, a dobra vest je to da će aplikacija imati podrazumevanu 720p rezoluciju i neće vam se događati ono što je nama zasmetalo kod Incredible S-a, a to je da se video snimanje uvek prebaci na rezoluciju 800×480 kada pokrenete aplikaciju (što je rezolucija ekrana telefona).
Slike koje Desire S pravi nisu ništa posebno, čak možemo reći da uglavnom ispadaju loše, sa malo detalja i velikim problemima kod jakog osvetljenja koje ide u kameru. Izuzetak su makro fotografije, koje ponekad uspeju da ispadnu dosta dobro, mada su i tada vidljivi nedostaci kamere.
Video snimci u 720p rezoluciji nisu ništa posebno, mada su ispali bolje nego što smo očekivali s obzirom na to kakve slike smo dobili pre toga. Prilikom snimanja videa, kamera se uspešno prilagođava promeni osvetljenja, ali zato ne ume da promeni fokus tokom snimanja, što se može videti iz test video snimaka koje smo okačili ispod.
Sve u svemu, HTC jeste napravio neki napredak po pitanju kvaliteta kamere u odnosu na prethodnu generaciju telefona, a softver koji dolazi uz nju je vrlo dobar i bogat opcijama, ali moraće još mnogo da se potrudi ako želi da neko telefon kupi zbog kvaliteta fotografija koje njime može da napravi.
Utisci u radu
Pošto HTC trenutno nije u mogućnosti da koristi AMOLED tehnologiju u svojim telefonima, u Desire S, kao i u sve nove HTC-ove modele, ugrađen je Super LCD. Ovaj ekran je vrlo dobar, mada naravno ne na istom nivou kao AMOLED. Takođe, iz nekog razloga nam se čini da je ekran na Incredible S-u imao bolji kontrast i vidljivost ekrana, iako bi na papiru trebalo da je ista tehnologija u pitanju.
Zahvaljujući “unibody” dizajnu, telo Desire S-a je iz jednog komada aluminijuma i odaje zaista izuzetan utisak čvrstine. Ništa ne krcka, ništa ne mrda, telefon je prosto monolitan i deluje kao da može zaista da preživi svašta. Gornji i donje deo zadnje strane su blago gumirani, pa ni jednog trenutka nismo imali utisak da uopšte postoji mogućnost da nam telefon isklizne iz ruke. Takođe, nekim ljudima će verovatno Desire S bolje ležati u ruci od malo glomaznijeg Incredible S-a.
U svakodnevnom korišćenju za razgovaranje, Desire S se odlično pokazao. Glas sagovornika je bio čist čak i u vrlo bučnom okruženju, a zvučnik je dovoljno jak da ćete dobro čuti osobu sa drugog kraja “žice” u svim situacijama osim kada prolazite pored radnika sa pneumatskim čekićem. Samo baratanje kontaktima je vrlo dobro rešeno, u HTC-ovom maniru, pa imate mogućnost lake pretrage kontakata, kao i kontakte iz više izvora na jednom mestu, kao i linkovanje osoba koje postoje na više mesta (SIM, memorija telefona, Google, Facebook, Twitter).
Web pretraživač dolazi sa punom Flash podrškom i gledanje sajtova je potpuno upotrebljivo, pogotovo u landscape modu, gde je tekst čak i bez zumiranja čitak, iako malo sitan. Uz to, pretraživač podržava i HTML5, što uskoro može postati jako bitno.
Sense UI koji dolazi u verziji 2.1 uz Desire S je vrlo ispeglan i funkcionalan. HTC ima definitivno jedan od najboljih, ako ne i najbolji custom shell koji daje njihovim telefonima specifičan izgled, ali dodaje i dosta novih mogućnosti, koje često čak i razvojni timovi za custom rom-ove ubacuju u nekom obliku u svoja rešenja. Procesor i hardverska platforma na kojoj je Desire S baziran, nije više ni nova ni preterano impresivna, ali telefon je sasvim dovoljno živahan da to uopšte ni ne primetite, osim ako niste opterećeni brojkama ili ne radite neke zaista zahtevne stvari na telefonu.
Kod video reprodukcije smo imali malo čudnu situaciju, gde je Xvid video sa nešto većim bitrejtom seckao kada se u plejeru koristi hardversko dekodiranje, dok je sa softverskim dekodiranjem sve radilo kako treba. Očigledno GPU deo koji je zadužen za dekodiranje multimedije ima neka svoja ograničenja, pa je u nekim situacijama bolje taj posao prepustiti CPU-u.
Trajanjem baterije smo bili izuzetno zadovoljni. Nismo sasvim sigurni da li bi mu pod istim uslovima baterija trajala duže nego na Incredible S modelu, ali sigurno su tu negde.
Telefon u standby modu troši jako malo, pa je sigurno da bi uključen mogao da izdrži oko nedelju dana, uz neki potpuni minimum korišćenja. Naravno, ako ga intenzivno opteretite, gledate filmove, igrate igre i visite na Internetu uz uključen Wi-Fi, potrošićete bateriju za manje od jednog dana, ali u svakodnevnom korišćenju skoro sigurno nećete nikada posegnuti za punjačem dok ne dođete kući na kraju dana.
Sve u svemu, Desire S je jako prijatan telefon za korišćenje, sa dobrim ekranom i odličnom izradom. Odavno nismo držali telefon u ruci koji daje tako intenzivan osećaj kompaktnosti. Kamera je stavka koja zaslužuje kritiku, jer je zaista šteta da inače ovako dobro konstruisan uređaj ne pravi bolje fotografije.
Zaključak
Desire S je evolutivni pomak među HTC modelima, isto kao i Incredible S, bez nekih preteranih iznenađenja. Postoji veliki broj sitnih unapređenja u odnosu na prethodnu generaciju: malo bolji procesor (mada ne bolji od Desire HD-a), noviji Android i Sense UI, malo bolji ekran, duže trajanje baterije… pa kada se sve to nakupi ipak nije uopšte zanemarljivo. U svakom slučaju, ovaj telefon pruža vrlo kvalitetno i ispeglano iskustvo prilikom korišćenja, a odlična izrada garantuje da ćete ga verovatno penzionisati zbog novog modela mnogo pre nego što hardver zakaže ili se ošteti.
Super LCD ekran koji je ugrađen u Desire S nije trenutno vrhunski u svojoj klasi, ali je jedan od boljih ekrana u pametnim telefonima danas, a ni vrhunski ekran vam ne znači mnogo ako vam baterija ne potraje dovoljno dugo da ga iskoristite, u čemu se Desire S dobro pokazao. Jedini pravi nedostatak koji ovaj telefon ima, jeste prilično osrednja kamera koja malo kvari opšti utisak.
Sve u svemu, ako vam treba pouzdan telefon dobrih performansi, solidnog ekrana, sa najnovijom verzijom Android-a i odličnom pratećom softverskom nadgradnjom, nećete pogrešiti ako izaberete HTC Desire S.
Prednosti:
– Vrlo kvalitetna izrada, metalno telo iz jednog dela i Gorilla Glass ekran
– Odlično trajanje baterije
– Ispeglan Sense UI
Mane:
– Kamera
Uređaj na test ustupio HTC.