Bojan Dančuo
HTC Desire Z
Desire Z već na prvi pogled ostavlja utisak izdržljivog uređaja. Kućište je izrađeno od kvalitetne sive plastike i aluminijuma, a telefon ima ozbiljnu težinu u ruci i odaje utisak nečega što nije tako lako oštetiti. Taj osećaj težine nije tu bez razloga, jer je ovaj telefon težak čitavih 180 grama, a nije baš ni tanak sa svojih 14,2 mm debljine.
Sa prednje strane ispod ekrana se nalaze četiri standardna home/menu/back/search tastera, kao i optički trackpad. Sa desne strane telefona se nalazi dvostepeni taster za okidanje aparata, kao i polugica za fiksiranje zadnjeg poklopca telefona, sa gornje sleep/power dugme i 3,5 mm izlaz za slušalice, sa leve strane klackalica za podešavanje jačine zvuka, kao i micro USB konektor, dok se sa zadnje strane nalazi kamera od 5 megapiksela i LED blic.
Kada okrenete telefon na stranu i povučete gornji deo, ekran će skliznuti naviše i otkriti QWERTY tastaturu. Sam sistem koji povezuje tastaturu sa gornjim delom telefona je zasnovan na sistemu od tri metalne šarke i na prvi pogled deluje kao da nije baš sasvim dobro projektovan jer je pomalo labav, ali posle malo korišćenja vidi se da je zapravo vrlo izdržljiv i ne pokazuje tendenciju da se u skorije vreme pokvari. Telefon se može čak i malo prelako otvoriti, čak i pod uticajem gravitacije ako ga držite naopako, ali mi ni jednom tokom normalnog korišćenja telefona nismo imali takvu situaciju. Osećaj labavosti se odnosi samo na pravac pomeranja šarki, same šarke su apsolutno stabilne.
Tasteri na QWERTY tastaturi su pristojne veličine i proizvode tihi klik kada ih pritisnete, tako da imate dobru povratnu taktilnu informaciju prilikom kucanja. Nisu ni previše gusto spakovani, pa je posle malo privikavanja vrlo malo verovatno da ćete grešiti u kucanju. Na tastaturi postoji i par programabilnih tastera, a osećaj prilikom kucanja je definitivno najbolji koji smo do sada imali na hardverskim tastaturama integrisanim u telefone.
Desire Z koji je bio kod nas na testu je inače već prošao kroz mnogo ruku, a bio je i aktivno korišćen što se može zaključiti po nemalom broju ogrebotina na zadnjem poklopcu, pa opet ni jednog trenutka nismo imali utisak da je integritet telefona ili mehanizma za otvaranje ugrožen. Definitivno pozitivan poen za ovaj telefon jer ako ga uzmete znate da imate uređaj koji vas neće za par meseci ostaviti na cedilu i koji ne morate previše da pazite i mazite u svakodnevnoj upotrebi.
Hardver
Desire Z ima kapacitivni S-LCD displej od 3,7 inča, rezolucije 800×480 piksela. Displej je dobar, mada moramo da priznamo da je AMOLED ipak superiorniji od njega, pogotovo na jakom dnevnom svetlu. Unutra se nalazi Qualcomm MSM7230 procesor koji radi na 800 MHz, što je nešto manje od standardnih 1 GHz koliko je uobičajeno u ovoj klasi, ali nismo ni u jedno trenutku osetili da tih 200 MHz pravi neku razliku u realnom radu. Sam procesor inače ima popriličnu marginu i pojedini entuzijasti koji su eksperimentisali sa “kuvanim” rom-ovima i overclock-om su uspevali da ga podignu čak i do 1,8 GHz. Uz procesor tu je i Adreno 205 GPU, 512 MB ram-a, 1,5 GB interne memorije, kao i microSD slot koji je u našem slučaju došao popunjen karticom od 2 GB, a može se zameniti karticama kapaciteta do 32 GB.
Kamera od 5 megapiksela može da snima 720p video, a tu su naravno i 802.11b/g/n WiFi, Bluetooth 2.1, radio, GPS, proximity senzor, kompas i akcelerometar.
Uz Desire Z dolazi baterija od 1300 mAh koja se pokazala iznenađujuće izdržljivom, mada nemojte očekivati da ćete pregurati dva puna dana sa njom ako iole koristite telefon. Punjenje svako veče se podrazumeva. Za one kojima je to malo, dobro je znati da se može nabaviti jača baterija od 1500 mAh, kao i ekstra velika (i debela) baterija od 3500 mAh koja dolazi sa posebnom zadnjom maskom koja je ispupčenija da bi ostavila dovoljno mesta za povećanu zapreminu baterije.
Slike koje kamera pravi nisu mnogo kvalitetne. Upotrebljive su, ali ništa više od toga. Kolorit ume da bude jako čudan, a ivice predmeta da deluju nazubljeno i pored sasvim dovoljne rezolucije. Ipak, zgodno je to što Sense UI za fotografisanje daje baš dosta mogućnosti, pa uz određenu dozu truda možete i da izvučete neke dobre slike. Video je ostavio malo bolji utisak, pa možemo reći da 720p video mod ima smisla na ovom telefonu. Problem samo nastaje u uslovima slabijeg svetla, kada telefon obara framerate da bi kompenzovao dužu ekspoziciju.
Specifikacija:
dimenzije
119 x 60,4 x 14,2 mm
masa
180 g
baterija
Li-Ion 1300 mAh
ekran
3,7″, 480 x 800, S-LCD
kamera
5 MP, autofokus, LED, 720p video
prednja kamera
ne
procesor
800 MHz Scorpion procesor, Adreno 205 GPU, Qualcomm MSM 7230 čipset
memorija
512 MB
skladišna memorija
1,5 GB
proširenje memorije
MicrSD do 32 GB (dolazi sa 2 GB)
priključak za slušalice
3.5 mm
sistem
Android 2.2 (Froyo)
accelerometer – orijentacioni senzor
da
konekcije
USB, Bluetooth, WiFi
ostali senzori
kompas, proximity
prenos podataka
GPRS, EDGE, 3G
GPS
Da
poruke
SMS, MMS
Da
Softver
Desire Z dolazi sa Android 2.2 (Froyo) operativnim sistemom na koji je dodat HTC Sense UI, a HTC je najavio da bi Desire Z trebalo da dobije Android 2.3 (Gingerbread) update tokom drugog kvartala 2011. godine. Sense UI omogućava do 7 home ekrana koje možete i rasporediti po želji, a tu je i HTC Hub koji sadrži neke korisne i manje korisne aplikacije. Postoje i neke egzotične opcija, pa između ostalog imate i mogućnost da programirate lažni dolazni poziv, ako vam je tako nešto zaista potrebno. Statusna traka ima neke zanimljive dodatke u odnosu na standardni Android, pa tako možete na njoj videti spisak skoro pokrenutih aplikacija, a na istom mestu imate i mogućnost da pauzirate muziku ako je u tom trenutku aktivan muzički plejer.
Web browser dolazi sa punom Flash podrškom koja će biti još u bolja kada se za par dana pojavi nova verzija Flash-a. Locations aplikacija pruža mogućnost auto navigacije, ali mape za našu zemlju su praktično neupotrebljive, a i sama navigacija se dodatno naplaćuje, tako da nismo imali priliku da probamo taj sistem. Za Block Callers aplikaciju je očigledno iz naziva čemu služi, a SoundHound radi na isti način kao popularni Shazam, na osnovu muzike koju slušate daje vam informaciju koja je to pesma. QuickOffice je tu za pregled office dokumenata, a tu je i HTC-ov sistem koji objedinjava pristup društvenim mrežama.
HTCSense.com bi trebalo da omogućava razne interesantne opcije, kao što su backup i restore podataka, pronalaženje izgubljenog telefona, kao i brisanje sadržaja telefona na daljinu. Nažalost, pored toga što nismo sigurni da li taj servis podržava našu državu, sam sajt nije radio dok smo testirali telefon, tako da nismo imali prilike da ga testiramo.
Generalno, HTC dodaci softveru su korisni, a uvek imate i mogućnost izbora iz mora Android aplikacija i launcher-a koji postoje na Internetu i tako dodate neke opcije koje vam nedostaju.
Utisci u radu i zaključak
Desire Z je na nas ostavio izuzetno povoljan utisak tokom par dana druženja sa njim. Telefon jeste malo teži, ali nama to nije ni malo smetalo, čak je odavalo utisak neke “stamenosti” i osećaja da držite moćno parče hardvera u ruci. Tastatura je zaista odlična i iako spadamo u one kojima je kuckanje po tastaturi na ekranu savršeno prirodna stvar, na ovu tastaturu bismo se vrlo lako i brzo navikli. Sistem šarki deluje malo labavo, ali to ne treba da vas zavara, u pitanju je vrlo kvalitetno i dugotrajno rešenje koje se neće zaglavljivati ni popustiti tokom višegodišnjeg normalnog korišćenja telefona.
Telefon je subjektivno vrlo brz, mada je moguće zaglaviti ga na momente. Hardver može da izađe na kraj sa skoro svime što mu servirate, pa mada nismo uspeli da pustimo u nekom normalnom framerate-u 720p mkv x264 video (ovo je već bilo previše ambiciozno), standardni DivX je radio bez problema. “Ljute ptice” su radile savršeno glatko, a ne sumnjamo da i sve druge aktuelne igre za mobilne telefone rade bez problema.
Kamera je mogla da bude bolja, ali i ovako daje upotrebljive rezultate i uz Sense UI za slikanje i snimanje, koji daje dosta mogućnosti za razna podešavanja, u odgovarajućim uslovima može napraviti dobre snimke. Web browser je vrlo dobar i ima punu Flash podršku, tako da ćete sve web stranice videti u potpunosti onako kako su zamišljene.
Ako vam se dopada koncept hardverske tastature i želite telefon više klase sa Android operativnim sistemom, Desire Z je bez sumnje pravi izbor za vas.
Fotografije i video zapisi napravljeni ovim telefonom:
Prednosti:
– Kvalitetna izrada
– Odlična hardverska QWERTY tastatura
– Sense UI i korisne prateće aplikacije
Mane:
– Kamera je mogla biti kvalitetnija
Uređaj na test ustupio HTC.