Dragoljub Radovanović HTC nam je predstavio još jedan u nizu pristupačnih telefona sa malom dijagonalom ekrana i skromnim hardverom, koji je pre svega namenjen osobama koje žele da po prvi put stupe u kontakt sa smartfonom i Android operativnim sistemom, a da im pri tome ne odleprša previše novca iz novčanika. Ovo je takođe model za osobe koji nisu previše zahtevne po pitanju hardvera i ne jure za najboljim mogućim perfotmansama i mogućnostima telefona. HTC Explorer je jednostavno model za ljude koji žele bolju alternativu Symbian operativnog sistema, a tako nešto će naći u Android Gingerbread verziji operativnog sistema koji ovaj model poseduje. Ono što HTC uvek nudi, čak i u svojim jeftinijim modelima telefona, je kompletna softverska podrška, tako da uprkos svojoj nižoj ceni, HTC Explorer poseduje aktuelnu Sense 3.5 verziju korisničkog interfejsa i sve aplikacije vezane za njega, kakve bi ste našli i u mnogo skupljim HTC telefonima.
Ovo je zapravo četvrti u nizu pristupačnih modela koje HTC ima u svojoj ponudi, a njegovi prethodnici su bili modeli HTC Tatoo, HTC Wildfire i model HTC Wildfire S, gde HTC Explorer nije baš njegov naslednik, već mu više dođe kao alternativa. Može se reći da ovaj model nudi znatno bolji čipset (samim tim i bolje performanse) u poređenju sa HTC Wildfire S modelom, ali zauzvrat ima manju rezoluciju kamere, nedostatak blica, lošiji kvalitet izrade, nedostatak Gorilla stakla i veoma osnovnu dodatnu opremu.
Ipak, HTC Explorer ima isto jednu bitnu prednost, a to je da poseduje noviju verziju Sense verziju korisničkog interfejsa, aktuelnu verziju 3.5. Čipset koji se nalazi na ovom modelu je Qualcomm Snapdragon S1 MSM7225A, sa Cortex A5 procesorom, sa frekvencijom rada od 600 MHz, što nije baš velika cifra, ali je standardna za ovu cenovnu kategoriju. Grafički čip koji se nalazi na njemu je Adreno 200, poseduje 512MB Ram memorije, dok je slobodno samo 90MB skladišnog prostora. Uz ovaj model se ne dobija nikakva microSD kartica, tako da ćete morati da je kupite odvojeno, kako bi ste imali dovoljno prostora da normalno koristite telefon. Kamera je rezolucije 3.2 MP, bez blica i nažalost ne poseduje prednju kameru. Detaljnije specifikacije možete pronaći u tabeli ispod.
[modul]specifikacija=528[/modul]HTC Explorer dolazi u beloj pravougaonoj kutiji sa velikom slikom modela na prednjoj strani, dok se na njenoj zadnjoj strani nalaze specifikacije modela.
Kada smaknemo njen karton, ispod njega zatičemo sam uređaj.
Ispod kartona u kojem je smešten telefon, nalazi se punjač, USB kabl i propratne knjižice, kao što su uputstvo i garancija. Nažalost, u kutiji se ne nalaze slušalice, ili microSD kartica, tako da, što se toga tiče, morate ih sami dokupiti. Sadržina paketa i dodatne opreme je dakle – na lošem nivou.
Dizajn HTC Explorer je telefon malih dimenzija, uzimajući u obzir da poseduje dijagonalu ekrana od 3.2 inča. Ivice telefona su blago zaobljene, telefon sa svojim manjim dimenzijama lepo leži u rukama, ali kvalitet izrade i poklopac baterije nisu izrađeni baš najkvalitetnije.
Kada pritiskate telefon na njegovim bokovima, poklopac se ugiba poprilično i proizvodi škripeći zvuk.
Volume i Power tasteri su takođe pomalo loše urađeni, nisu čvrsti na pritisak, već se klimaju i izgledaju jeftino. HTC Explorer dolazi u čak šest varijanta boja, tačnije boja poklopca, a one uključuju crnu, tamno plavu, ljubičastu, narandžastu, svetlo plavu i belu boju.
Na prednjoj strani telefona u gornjem delu nalazi se HTC-ov poznati dizajn zvučnika sa razgovor, i ispod njega klasični beli HTC logo.
Na donjoj strani telefona nalaze se dugmići osetljivi na dodir koji svetle belom bojom, u rasporedu Home, Menu, Back i Search.
Sledi nešto detaljniji opis pozicija dugmića i ulaza na telefonu. Sa leve bočne strane u donjem delu nalazi se nezaštićen microUSB ulaz, koji služi za konekciju sa računarom i za punjenje telefona.
Sa donje strane nalazi se samo rupica mikrofona.
Sa desne strane nalaze se dugmići za kontrolu zvuka, koji su odvojeni, što je malo neuobičajno, jer smo se do sada obično sretali sa jednim dvodelnim dugmetom.
Sa gornje strane nalazi se dugme za uključivanje ekrana, a levo od njega nalazi se 3.5mm otvor za slušalice.
Zadnja strana telefona sadrži kameru od 3 megapiksela, a levo od njega nalazi se zvučnik koji će vam služiti za multimediju, zvonjavu telefona i notifikacije.
Ono što je čudno kod ovog modela, je to što ne postoji nikakav zarez za otvaranje zadnjeg poklopca, tako da je teško zaključiti kako se poklopac otvara. Skidanje poklopca nije baš najlakši posao, jer je potrebno držati telefon naopako i staviti nokat u predelu ispod dugmića (senzora), kako bi ga odvojili od tela telefona.
HTC Explorer dolazi sa Android Gingerbread 2.3.5 verzijom operativnog sistema, preko kojeg je ubačen do sada veoma poznati i popularni SenseUI, trenutno aktuelna verzija 3.5. Mi generalno ne volimo da koristimo naš jezik na telefonima, ili bilo kojim uređajima, ali dostupna vam je srpska lokalizacija, sa našim zvaničnim ćiriličnim pismom. Mi smo ipak odabrali englesku lokalizaciju, jer se na njoj mnogo lakše snalazimo i navikli smo na nju. Pre nego što pristupite početnom ekranu, potrebno je otključati telefon, što se vrši povlačenjem prstena na gore, ili ono što je takođe korisno, prevlačenjem raznih prečica u prsten i automatskim startovanjem te aplikacije.
Osnovni ekran sadrži veoma koristan widget sa satom, datumom i vremenskom prognozom, koji su pozicionirani u donjem delu ekrana, što nije karakteristično za HTC, a takođe u sklopu istog widgeta, nalaze se prečice za poruke, muziku, kameru, internet i Android Market. Na drugim početnim ekranim takođe su vam dostupni widgeti kao što su FriendStream, Messages widget, podsetnik, People widget i Music player widget. U docku se nalaze samo dve prečice – jedna za ulazak u App drawer i druga za Dialer.
Notification bar poseduje dobro rešenje, a to su nedavno otvorene aplikacije, ali takođe i opciju brzih podešavanja, u kojoj ćete naći razne opcije, kao što su opcije mreže, Bluetooth, Airplane mode, Task menadžer i slično.
App Drawer je kao i u prethodnim verzijama Sense korisničkog interfejsa, podeljen u tri kategorije, All Apps, Frequent i Download apps sekciju.
Što se tiče dodatnih aplikacija, imate HTC Hub, mesto u kome možete pronaći wallpapere, skinove, zvukove, itd, HTC Likes, Weather aplikaciju, i ostale standardne Google aplikacije, koje inače dolaze uz svaki telefon.
Aplikacija za muziku poseduje sortiranje po imenu albuma, po plejlisti, imenu izvođača i prikaz svih pesama.
Gmail aplikacija je takođe prisutna, i poseduje standardni korisnički interfejs.
Telefon je dosta lagan i lepo leži u ruci, ali će osobe sa nešto debljim prstima imati zamerku na njegovu manju dijagonalu ekrana. Stvar koja se nama lično nije svidela na telefonu je njegova nešto niža 480 x 320 rezolucija ekrana, jer smo inače navikli na veću dijagonalu i SAMOLED ekran modela Samsung Galaxy S. Naravno, za korisnike manjih prohteva ovo neće predstavljati nikakav problem, niti prepreku.
Mala dijagonala ekrana nije preveliki problem pri korišćenju telefona i pristupanje njegovim opcijama, ali veći ekran svakako olakšava stvari. Ono što je problem na ekranu ove dijagonale, je to što smo dosta više grešili pri unosu teksta, u poređenju sa ekranima od 4 inča pa naviše.
Ono što je takođe problem kod ovog modela, je ograničeno browsing iskustvo. Procesor nije preterano snažan tako da su stranice učitavane ne baš tako brzo koliko smo očekivali, ali svejedno, dosta prihvatljivo za cenovnu klasu ovog telefona. Niska rezolucija ne čini tekst toliko oštrim kao što je to slučaj na ekranima sa većom rezolucijom i ekranom, i nećete imati problema sa njegovim raspoznavanjem na mobilnim varijantama sajtova.
Sa druge strane, pune varijante sajtova kod kojih pokušavate da “uglavite” ceo ekran su već druga priča. Tekst na njima će biti toliko sitan da neće biti prepoznatljiv, tako da ćete morati svakako da koristite pinch to zoom opciju, i da stalno šaltate sa jednog dela sajta na drugi. Ovo svakako ne predstavlja problem, jer to često radimo i na većim dijagonalama, samo što je ovde situacija proporcionalno lošija, koliko je manja dijagonala ekrana.
Ne možemo reći da je veličina ekrana mana ovog telefona, jer je on tako zamišljen da bude u ovoj cenovnoj kategoriji. U poređenju sa većim ekranom, jasno je da nećete imati taj nivo komfora, ali iskustvo rada na ekranu ove dijagonale nije tako loše kao što se naizgled čini. Kako smo sve više koristili ovaj model, tako nam je niža dijagonala i rezolucija ekrana predstavljala manji problem i samo je pitanje vremena navikavanja na isti. Kretanje kroz početne ekrane, menije i ulaženje u aplikacije je čudom bilo prilično glatko iskustvo, iako nismo to očekivali, prvenstveno zbog niske frekvencije rada procesora i zahtevnosti Sense korisničkog interfejsa. HTC je izgleda uradio dobar posao sa optimizacijom i učinio da ovaj telefon ima solidne performanse pri korišćenju istog . Iako smo svesni da ovaj procesor ne može da pokreće HD materijal, na ovako niskoj rezoluciji on vam svakako i nije potreban, tako da će vam SD materijal biti i više nego dovoljan. Što se tiče MKV podrške, ona nažalost nije prisutna u stock video plejer, kao ni podrška za WMV format, ali u njemu ćete moći da puštate formate kao što su AVI i MP4. Mada, uvek možete preuzeti bolji video plejer sa Android Market-a.
Kvalitet zvuka koji je dolazio sa eksternog zvučnika je bio solidan i zadovoljiće vaše potrebe reprodukcije muzike i video klipova sa YouTube-a ili za sličnu upotrebu. Zvuk na slušalicama je takođe bio čist i glasan, tako da ga bez problema možete koristiti kao mp3 plejer, pod uslovom da nabavite poveću microSD karticu. Baterija se pokazala kao prilično dobra na ovom modelu. Sa ekranom postavljenim na maksimalno osvetljenje, tokom popriličnog i neprekidnog mučenja telefona, on je izdržao čitavih 5 sati uključenosti ekrana. Sa ekranom stavljenim na pola osvetljenja, možete izvući barem 7-8 sati uključenosti ekrana tokom dana, što je dosta dobar rezultat za jedan Android telefon.
Quadrant Advanced je popularna benchmark aplikaciju, sa kojom ste verovatno upoznati. Ona pokreće seriju CPU, I/O 2D i 3D testova, za koju dodeljuje određen broj poena i na kraju ih sabira u konačan rezultat.
NenaMark 1 je OpenGL ES 2.0 grafički benchmark, koji opterećuje GPU grafičkim elementima kao što su refleksije, dinamičke senke, parametrične površine, čestice i različiti modeli svetla.
Vellamo je benchmark aplikacija koja testira performanse browser-a Android mobilnih uređaja. On testira stabilnost, networking, JavaScript, rendering i korisničko iskustvo, tako da je dobrim delom baziran na realnim testovima i situacijama sa kojima se srećemo tokom pretraživanja interneta.
Antutu je benchmark alatka koja provodi vaš uređaj kroz performanse memorije, CPU integer-a, CPU floating point, 2D i 3D grafičke performanse, brzinu upisa/čitanja SD kartice i I/O performansu databaza.
Linpack je isključivo CPU benchmark aplikacija. Ona meri brzinu vašeg uređaja tako što meri koliko miliona floating point operacija u sekundi (MFLOPS) vaš uređaj može da uradi za što kraće vreme. Poseduje dve opcije Single Thread i Multi Thread.
BenchmarkPi je jednostavan benchmark koji računa koliko je vašem uređaju potrebno milisekundi da izračuna Pi (3.14…) vrednost.
CF-Bench je alatka koja između ostalog meri performanse memorije i procesora, a ona je specifično namenjena uređajima sa više jezgra, tako da nije baš reprezentativna za jednojezgarne modele.
BrowserMark nije aplikacija, već se ovaj test pokreće direktno iz Browsera uređaja. Ukratko, BrowserMark je namenjen da ispita koliko je brz vaš Browser.
Sunspider je takođe još jedna alatka, koja nije aplikacija, već se takođe pokreće iz Browsera. Sunspider je JavaScript benchmark koji testira JavaScript jezik, tako da je takođe vezana za brzinu Browsera.
Electopia je ujedno igra i OpenGL ES 2.0 benchmark, koji testira performanse GPU čipa. Kod uređaja koji to podržavaju, poseduje dve rezolucije, Fullscreen, gde se benchmark odvija preko celog ekrana, i WXGA, gde je benchmark smešten u manji prozor, kod kojeg su naravno bolje performanse.
Korisnički interfejs kamere je pregledan, od opcija imate stvari kao što su prepoznavanje lica, geotagging, efekte slike kao što su Greyscale, Negative, Sepia, Solarize, itd…
Od kamere na ovom modelu ne može se očekivati previše, uzimajući u obzir njenu rezoluciju i nedostatak blica. Fotografije tokom dana su itekako prihvatljive, ali sve fotografije napravljene u prostoru sa manjom osvetljenosti pružaju dosta veliki šum i ne baš tako dobru oštrinu i detalje u njima. Koloritetom fotografija nismo bili preterano zadovoljni i primetili smo da su boje dosta isprane. Kvalitet video snimka nas takođe nije preterano oduševio. Glavni problem pored rezolucije od “samo” 640 x 480 je to što snimak nije bio preterano tečan, već naprotiv, on je seckav, jer je njegov frejmrejt niži nego što bi trebao da bude i kreće se od 17-19 fps-a. Kamera može da posluži da zabeleži neki zanimljiv momenat, ali ne očekujte preterani kvalitet od nje, kako u fotografijama, tako i u video snimcima.
Kao što smo i ranije pominjali, HTC Explorer je namenjen pre svega nezahtevnim korisnicima, osobama koje žele Android za male pare, ili korisnicima koji jednostavno žele da pređu sa klasičnog mobilnog na smartfon sa ekranom na dodir. Njegov kvalitet izrade nije savršen kao na Wildfire S modelu, ali treba uzeti u obzir da je HTC Explorer ipak jeftinija alternativa. U poređenju sa Wildfire S modelom, kamera mu je niže rezolucije, nema blic, nedostaje mu Gorilla zaštitno staklo i još par stvari, kao što su nedostatak microSD kartice i slušalica u paketu. Opet napominjemo, HTC Explorer je ipak jeftinija alternativa modela Wildfire S.
Ono što je dobra stvar kod ovog modela je trenutno najnoviji Sense 3.5 korisnički interfejs, dobre performanse u radu i dobar vek trajanja baterije. Rezultati pri grafičkim testovima su isto bili relativno dobri za ovakav model, tako da nećete imati problema sa seckanjem Android igara. Sve u svemu, ako želite cenovno pristupačan Android model skromnih performansi, tačnije, da niste zahtevan korisnik, HTC Explorer predstavlja veoma solidan izbor među jeftinijim Android telefonima. Prednosti – Pristupačna cena – Dobar vek trajanja baterije – Sense UI 3.5 Mane – Niža rezolucija ekrana – Ne tako dobra kamera – Kvalitet izrade je nešto slabiji – Nedostatak microSD kartice i slušalica u paketu Cena: 1 din – 17.880 din u zavisnositi od paketa Uređaj na test ustupio Telenor .
HTC Explorer
Nakon nedavno testiranog HTC Sensation XL džinovskog modela, na testu nam se našao model koji mu je potpuna suprotnost po veličini, jedan od nekoliko HTC-ovih mališana - HTC Explorer. Ovaj cenovno pristupačni model namenjen je nezahtevnim korisnicima ili osobama koji žele da uplove u Android svet za malo novca. On poseduje 3.2-inčni ekran rezolucije 480 x 320, zadnju kameru od 3.2MP i Android Gingerbread verziju, preko koje ide trenutno najnoviji Sense 3.5 korisnički interfejs