HTC Mozart

HTC Mozart

HTC je započeo svoju Windows Phone 7 liniju prilično ambicizno, predstavivši čak tri telefona bazirana na njemu istovremeno. Kako je Microsoft bio vrlo striktan po pitanju specifikacija telefona da bi svi WP7 korisnici imali ujednačeno iskustvo, razlike među njima su prvenstveno u veličini ekrana, kameri i eventualnim dodacima. HTC Mozart je muzikalni član HTC WP7 porodice, a primetno je manji i lakši od svog glomaznijeg HD7 brata.

    Sadržaj

      Bojan Dančuo

      HTC Mozart

      Microsoft je od samog početka svoj Windows Phone 7 operativni sistem bazirao na određenim minimalnim hardverskim zahtevima koji su u poređenju sa sličnim Android i Symbian uređajima prilično visoki. Tako ćete primetiti da prva generacija WP7 telefona ima praktično identične hardverske specifikacije koje obavezno uključuju 1 GHz procesor, oko 500 MB RAM-a, ekran rezolucije 480×800 piksela i integrisanu memorijsku karticu od 8 GB ili veću.

      HTC Mozart se naravno ne razlikuje i osnovna razlika između njega i jačeg HD7 modela je u veličini ekrana, dimenzijama telefona, kao i kameri koja je ugrađena u njega (Mozart zapravo ima kameru veće rezolucije). HTC Mozart je pak elegantniji, sa svojim zaobljenim ivicama i telom koje je izrađeno u jednom komadu, a sa svojim ekranom od 3,7 inča svakako ne ostavlja utisak glomaznosti koji HD7 izaziva kod nekih korisnika.
       

      HTC reklamira Mozart kao telefon koji će “pojačati vaše audio iskustvo”. Sa jedne strane, on zaista poseduje dodatne softverske opcije za Dolby i SRS zvuk, kao i sasvim korektan
      zvučnik za jedan mobilni telefon, ali bez dobrih slušalica ne očekujte da ćete iskusiti nešto spektakularno.

      Sam Windows Phone 7 je već prilično poznat korisnicima, pa i ovde srećemo standardni home ekran sa poljima koja su u isto vreme prečice do aplikacija i prozori sa informacijama, Zune multimedijalni plejer, integracija sa društvenim mrežama, Live market i Office Internet Explorer u mobilnim varijantama.
       

      Hardver

      HTC Mozart pripada novoj generaciji HTC telefona koji su izrađeni od jednog komada metala sa plastičnim “ćoškovima” od kojih se donji skida da bi se omogućio pristup bateriji i slotu za SIM karticu. Telefon je inače došao sa instaliranom memorijskom karticom od 8 GB, ali je nemoguće doći regularnim putem do nje zbog eventualne zamene jer se jedan deo fajlova potrebnih za rad WP7 sistema čuva na njoj, pa je Microsoft zabranio da se ona vadi i menja od strane korisnika. Pošto postoje telefoni kod kojih je to moguće, očigledno da ta operacija nije nemoguća, ali gotovo sigurno za sobom povlači neophodni restart sistema na početne vrednosti.
       

      Glavni deo prednje strane telefona zauzima Super LCD ekran od 3,7 inča, rezolucije 480×800 piksela (WVGA) prekriven Gorilla Glass staklom koe garantuje da ćete ga vrlo teško polomiti. Iznad njega se nalazi mrežica sa zvučnikom za razgovor, a tu je i signalni LED koji treperi dok se telefon puni. Ispod su standardna 3 WP7 touch tastera: back, windows(home), i search.
       

      Sa donje desne strane se nalazi dugme koje je zapravo okidač za kameru i to dvostepeni, kao kod digitalnih foto-aparata. Kada ga pritisnete do pola, telefon će fokusirati predmet koji se nalazi u fokus pravougaoniku, a kada ga pritisnete do kraja, slikaće. Zgodno je to što možete da ga pritisnete gde god se u menijima trenutno nalazili i telefon će pozvati aplikaciju za fotografisanje.
       

      Sa leve strane se nalazi USB konektor za punjenje i vezu sa računarom, a iznad njega “klackalica” za podešavanje jačine zvuka. Sa gornje strane se nalaze power/lock taster i 3,5mm konektor za slušalice.
       

      Zadnjom stranom dominira kamera od 8 megapiksela, pored koje se nalazi Xenon blic. Pored kamere, sa zadnje strane se nalazi i drugi zvučnik koji je zadužen za reprodukciju multimedijalnog sadržaja iz telefona.
       

      Specifikacija:

      dimenzije

      119 x 60,2 x 11,9 mm

      masa

      130 g

      baterija

      Li-Ion 1300 mAh

      ekran

      3,7″, 480 x 800, Super LCD

      kamera

      8 MP, autofokus, Xenon blic, 720p video

      prednja kamera

      ne

      procesor

      1 GHz Scorpion processor, Adreno 200 GPU, Qualcomm QSD8250 Snapdragon chipset

      memorija

      576 MB RAM, 512 MB ROM

      skladišna memorija

      8 GB

      proširenje memorije

      ne

      priključak za slušalice

      3.5 mm

      sistem

      Windows Phone 7

      accelerometer – orijentacioni senzor

      da

      konekcije

      USB, Bluetooth, WiFi

      ostali senzori

      kompas, proximity

      prenos podataka

      GPRS, EDGE, 3G

      GPS

      Da

      poruke

      SMS, MMS

      email

      Da

      Softver

      Windows Phone 7 je Microsoft-ov pokušaj da raskrsti sa starom Windows Mobile platformom koja je bila primarno orijentisana na korisnički interfejs zasnovan na upotrebi stylus-a. Definitivno je uspeo u tome da bude potpuno drugačiji, a prilično minimalistički dizajn interfejsa je pomalo čudan za Microsoft, što ne znači da je loš, naprotiv.

      Osnovni ekran se sastoji od polja koja predstavljaju linkove do aplikacija i u isto vreme prozore sa informacijama. Tako recimo možete odmah videti da li imate neki novi mail, pa zatim pozvati mail aplikaciju da ga pročitate. Polja se naravno mogu pomerati, brisati i dodavati po želji.

      Ako odete “desno”, naći ćete sve aplikacije, kao i podešavanja telefona. Odatle možete vrlo lako bilo koju od njih izvući na “start” ekran.

      Aplikacija za pozivanje je jednostavna i funkcionalna, SMS aplikacija prikazuje razmenjene poruke kao konverzaciju u “balončićima”, a Peoples aplikacija zapravo integriše podatke sa društvenih mreža.

      Aplikacija za pregled slika će vam podeliti slike na albume, a pri tome će automatski tom spisku dodati sve vaše albume sa Facebook-a. Mail je moguće preuzeti sa klasičnog pop/smtp servera, kao i sa Exchange-a. Postoji preset za Google mail, ali mi na žalost nikako nismo uspeli da ga nateramo da proradi.

      Za reprodukciju muzike i videa je zadužen Zune plejer koji i pored minimalističkog interfejsa svoj posao obavlja zadovoljavajuće. Malo nam nedostaje mogućnost da na lak način skočimo do muzičkog plejera dok radimo nešto drugo, kao i mogućnost korišćenja scroll bar-a za kretanje po pesmi/filmu. Uz to, očekivano, video plejer ne podržava titlove.

      Office je, naravno, dobro podržan, pošto je u pitanju Microsoft proizvod. Moguće je otvoriti postojeće Word, Excel i PowerPoint fajlove, a moguće je napraviti potpuno novi Word ili Excel dokument. Tu je i OneNote u mobilnoj verziji, za hvatanje beleški.

      Za pretraživanje web-a je zadužen Internet Explorer koji radi prilično brzo, ali inicijalno nema podršku za flash, koji mora da se instalira naknadno.

      Tu zapravo dolazimo do trenutno najvećeg problema prilikom korišćenja Windows Phone 7 uređaja kod nas. Market za aplikacije ne radi. Zapravo, sam market radi, ali nećete moći da preuzmete ni jednu aplikaciju, čak ni one besplatne, već ćete svaki put dobiti ovu poruku:

      Zaista se nadamo da će ovaj problem biti rešen u skorije vreme, jer je ovako upotreba telefona jako ograničena.
       

      Pored osnovnog WP7 softvera, HTC je dodao i svoje aplikacije, od kojih je glavna HTC HUB, u kojem se nalazi sada već čuvena HTC-ova animirana prognoza vremena, kao i linkovi na HTC aplikacije za Windows Phone 7. Nažalost, ni ovde nismo uspeli da instaliramo ni jednu dodatnu aplikaciju, jer Hub zapravo preusmerava opet na onaj isti market koji ne radi.
       

      Od ostalih HTC aplikacija, preinstalirani su došli Photo Enhancer, koji vam omogućava da na lak način “ulepšate” fotografije, aplikacija za prikaz stanja na berzi, Connection Wizard koji je prilično neupotrebljiv, konvertor jedinica, kao i Sound Enhancer koji vam omogućava da uključite Dolby, SRS i poigrate se ekvilajzerima u slučaju da koristite slušalice.
       

      Što se tiče sinhronizacije sa računarom, Microsoft je ovde primenio istu filozofiju kao Apple. Telefon se neće pojaviti kao eksterni disk kada ga priključite USB kablom, već je neophodno raditi sinhronizaciju sadržaja putem Zune softvera.

      Zune desktop softver inače vuče podatke o multimedijalnim sadržajima i plejlistama iz Windows Library sistema, što će se nekome možda dopasti, a nekome neće. Veći problem leži u tome što je moguće sinhronizovati samo one fajlove koje Zune softver prepoznaje, što uključuje najveći broj formata za slike, audio i video, mada recimo nismo uspeli da sinhronizujemo flac i mkv. Nije moguće sinhronizovati dokumente preko Zune softvera, što je po našem mišljenju veliki promašaj. Vaš telefon i vaš računar se mogu nalaziti na metar rastojanja, povezani USB kablom, a vi nećete moći da prebacite PDF ili Word fajl sa jednog uređaja na drugi. Jedini način da se to izvede je korišćenje nekog online servisa, tipa dropbox, ili prosto slanje maila sa zakačenim dokumentom samom sebi.

      Utisci u radu

      HTC Mozart je vrlo solidno projektovan telefon, kao uostalom i svi HTC-ovi telefoni. Ništa ne krcka, ne deluje labavo niti ima tendenciju da ispadne ili se polomi. Takođe, Mozart nije preveliki telefon i lepo leži u ruci.
       

      Windows Phone 7 je projektovan tako da radi glatko i u tome zaista i uspeva. Ni jedan drugi mobilni operativni sistem trenutno ne poseduje takav osećaj laganog kretanja objekata pa ekranu. Minimalistički interfejs je takođe prilično dopadljiv i pregledan.
       

      Sistem za sinhronizaciju sadržaja sa računarom koji radi preko Zune softvera se nama lično ni malo ne dopada. Ako želite da prebacite neki sadržaj koji ne spada u ograničen spisak formata koje je Zune spreman da pročita, u velikom ste problemu. Da biste pročitali neki PDF recimo, najjednostavnije je da ga pošaljete samom sebi na mail i onda ga otvorite u telefonu kao attachment.

      Imali smo jednu blesavu situaciju kada smo prvi put instalirali Zune softver, koji je onda proverio da li postoji update za telefon i sav srećan nas obavestio da “da, imate update, i to update koji treba da olakša buduće update-ove, ali da biste uradili taj update za update-ove, morate prvo update-ovati Zune softver da bi on mogao da instalira taj update za vas”. Jedno sat vremena kasnije, imali smo update u računaru, a bogami i u telefonu, sa kojim smo dobili famozni copy/paste koji je Microsoft iz samo njima poznatih razloga odlučio da zaboravi u prvoj inkarnaciji WP7 operativnog sistema.
       

      Moramo da pomenemo činjenicu da nismo uspeli da instaliramo ni jednu aplikaciju sa marketa, iako to možda nije problem samog telefona i operativnog sistema, ali je nama svakako drastično smanjilo funkcionalnost telefona, a nismo mogli ni da probamo funkcionalnost web pretraživača sa flash sadržajem.

      Pošto ovaj telefon dolazi sa kamerom od čak 8 megapiksela, bili smo vrlo zainteresovani da vidimo kako će se pokazati u praksi. Taster za fotografisanje ima dva stepena, kao kod digitalnih fotoaparata, što je vrlo korisno – prvi korak fiksira fokus, dok drugi okida. Sam kvalitet fotografija je vrlo nekonzistentan. Kamera se ponaša kao da sočivo ima vrlo plitak DOF, pa dok recimo makro fotografije mogu da ispadnu zaista odlično, široki kadrovi sa udaljenim predmetima su mutni i kao da su velikim delom van fokusa. Vrlo je moguće da je ovo softverski problem, ali šta god da je uzrok, ovako je aparat praktično neupotrebljiv za slikanje bilo čega što je udaljenije od par metara.

      Softver za slikanje ima relativno malo podešavanja, što je pomalo čudno jer HTC-ovi telefoni na Android platformi poseduju mnogo više podešavanja ali ovde je izgleda u pitanju stock WP7 aplikacija za slikanje. 720p video nas nije oduševio svojim kvalitetom, viđali smo i mnogo bolje.

       

      Baterija na Mozart-u traje otprilike kao i na drugim pametnim telefonima u ovoj klasi. To znači da treba da se naviknete da ga punite svako veče, da se ne biste na pola sledećeg dana našli sa praznom baterijom.

      Muzički i video fajlovi koje je Zune softver mogao da pročita bili su trenaskodovani prilikom sinhronizacije sa telefonom i besprekorno su se reprodukovali u plejer aplikaciji. Recimo da je to zapravo jedina prednost ovakvog sistema sinhronizacije.

      Dodatni HTC-ov softver je dobra nadogradnja na osnovni sistemski softver, a nama je samo krivo što nismo imali prilike da probamo više aplikacija od onoga što je došlo instalirano na telefonu.

      Zaključak

      HTC Mozart je telefon umerene veličine koji ne zaostaje ni malo po karakteristikama za svojim većim HD7 bratom. Izrađen je klasično za HTC, sa kvalitetnim materijalima koji su odlično uklopljeni. Glavni deo tela je iz jednog parčeta metala, tako da zaista imate osećaj čvrstine kada ga držite u ruci.

       

      Super LCD ekran od 3,7 inča možda nema tako dobar kontrast kao AMOLED ekrani, ali ima odličnu reprodukciju boja i uglove gledanja. Kamera od 8 megapiksela daje ponekada odlične, a ponekada ispodprosečne rezultate, pa ako vam je fotografisanje jako bitno, nismo baš skloni da preporučimo ovaj telefon.

      Windows Phone 7 operativni sistem donosi sa sobom razne prednosti i mane, pa tako možete sigurno otvoriti sve Office dokumente, povezati se na Exhange ili Sharepoint server, ali ćete morati da radite sinhronizaciju dokumenata zaobilaznim putem, jer Zune softver koji je zadužen za komunikaciju sa telefonom preko USB kabla to ne ume. Takođe, market za aplikacije, kao i servisi za igranje, još uvek ne rade kod nas, tako da je to trenutno velika prepreka kod korišćenja ove platforme.

      Ako vam ne smetaju trenutni nedostaci Windows Phone 7 platforme, HTC Mozart je sasvim pristojan pametni telefon na koji hardverski imamo vrlo malo zamerki.

      Fotografije i video zapisi napravljeni ovim telefonom:

       

      Prednosti:
      – Kvalitetna izrada
      – Windows Phone 7 radi izuzetno glatko
      – Vrlo dobre makro fotografije
      – Podrška za Office i Exchange

      Mane:
      – Market za WP7 aplikacije ne radi
      – Loše fotografije kada se slikaju udaljeniji predmeti
      – Nemogućnost sinhronizacije dokumenata preko USB kabla

      Uređaj na test ustupio HTC.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test