HTC One M8s

HTC One M8s

Da li ste znali da postoji jeftinija varijanta prošlogodišnjeg HTC One M8 flegšipa? Ukoliko niste, u ovom kraćem testu ćemo prodiskutovati o alternativnom modelu i istaći koje su to razlike u odnosu na takoreći "regularni" M8. Praktično identični po izgledu, ali različiti po pitanju hardvera koji se nalazi ispod haube. Na šta konkretno mislimo?

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Vodeći smartfon za 2014. godinu testirali smo u aprilu mesecu prošle godine, a tačno godinu dana kasnije HTC je neočekivano najavio, takoreći novu verziju starog modela. Tajvanska kompanija ovim telefonom ne namerava da pravi konkurenciju sopstvenom One M9 ovogodišnjem flegpšipu, već želi da produži život prošlogodišnjem, snižavajući mu cenu.

      Osim pristupačnije cene, One M8s donosi svežiji 64-bitni čipset umesto 32-bitnog, što znači da će softverski biti podržan minimum još dve godine, a imati najnoviju verziju Androida nikako nije loša stvar. Još jedna dosta bitna stvar mnogima jeste izostavljanje ne tako sjajne 4MP (Ultrapiksel) kamere i prelazak na moderniju rezoluciju senzora. Pogledajmo tačno šta je sve drugačije kod HTC One M8s smartfona.
      htc_one_m8s_s.jpg
      Hardver
      Dok One M8 dolazi sa 32-bitnim Qualcomm Snapdragon 801 čipsetom, jeftiniji One M8s stiže sa 64-bitnim Qualcomm Snapdragon 615 rešenjem. Tu je osmojezgarna konfiguracija od dva četvorojezgarna procesora Cortex-A57 na 1.7 GHz i Cortex A53 na 1 GHz, i Adreno 405 grafikom. Opcije skladišta su identične – 16 ili 32GB-a sa microSD karticom do 128GB, a takođe je ista i količina od 2GB radne memorije. Baterija je zapravo većeg kapaciteta na M8s modelu, 2840mAh umesto 2600 mAh – dobrodošlo povećanje. Najveća izmena leži na polju kamere, i mnogima će biti drago da umesto 4 Ultrapiksel senzora vide 13MP rezoluciju, kao i dodatnu 2MP za beleženje dubine za fokus efekte koja se nalazi i na One M8 telefonu.
      [modul]specifikacija=8667[/modul]
      Dizajn
      Zaista nema puno toga novog što se može reći o izgledu One M8s smartfona, definitivno vam je već dobro poznat, jer je potpuno isti kao One M8. Dakle, ponovo imamo kućište koje je potpuno izrađeno od brušenog metala i prepoznatljiv dizajn koji je prethodnih godina osvajao mnoge nagrade. Svakako izuzetno kvalitetan i po mišljenju mnogih jedan od najlepših Android telefona.
      Nikako ne treba zaboraviti prisustvo stereo zvučnika koji su smešteni iznad i ispod ekrana po kojima je One serija dobro poznata. Levo imamo microSD slot, 3.5mm priključak i microUSB port, desno volume taster i NanoSim slot i na vrhu power dugme i IR predajnik. Pozadina je blago zaobljena, sadrži dve kamere (glavnu i pomoćnu), dvotonski LED blic, kao i urezani HTC logo na sredini.
      htc_one_m8s_1_s.jpg
      htc_one_m8s_2_s.jpg
      htc_one_m8s_3_s.jpg
      U vreme kada smo prvobitno testirali prošlogodišnji HTC One M8, tada je dolazio sa 4.4.2 KitKat verzijom Androida, mada je nedavno (u aprilu) nadograđen na 5.0 Lollipop. Očigledno je da njegova svežija i jeftinija varijanta takođe dolazi sa novijom 5.0.2 verzijom Androida, jer stvarno ne bismo voleli da vidimo novi telefon sa starim KitKat-om. 
      htc_one_m8s_softver_1_s.jpg
      htc_one_m8s_softver_2_s.jpg
      Iako HTC jeste doneo novi Android na One M8s, nije bio spreman da pruži i najnoviji Sense 7 korisnički interfejs koji poseduje One M9, već se zadržao na Sense 6 verziji koja je trenutno i na One M8 modelu. Uprkos tome što verzija nije najnovija, UI je i dalje odličan, ozbiljan i vrlo lepo dizajniran. Tu je BlinkFeed za vesti, duplo kuckanje za uključivanje ekrana, Zoe, nekoliko Amazon aplikacija, Deezer, itd.
      htc_one_m8s_softver_3_s.jpg
      htc_one_m8s_softver_4_s.jpg
      htc_one_m8s_softver_5_s.jpg
      Utisci u radu
      Kako bismo bili 100% precizni, moramo pomenuti da One M8 i M8s nisu u milimetar identični. Jedna jedina razlika se tiče debljine telefona, gde je M8s debeo 9.6mm naspram 9.4mm kod One M8 modela. Razlika od 0.2mm je praktično neuočljiva, a razlog zašto je alternativni i jeftiniji smartfon deblji jeste prisustvo baterije većeg kapaciteta. Osim toga, kvalitet i izrada telefona je vrhunska baš kao i na prošlogodišnjem flegšipu i pravo je zadovoljstvo držati telefon u ruci i osetiti sav taj metal i fenomenalnu čvrstinu koju donosi.
      htc_one_m8s_4_s.jpg
      htc_one_m8s_5_s.jpg
      Ekran nije promenjen, pa imamo isti SuperLCD 3 panel sa dijagonalom od 5 inča i 1920×1080 rezolucijom, koja donosi oštrinu od 441 piksela po inču. Svetlina ostaje ista kao ona koju nudi One M8, tako da sa izmerenih 456 cd/m2 neće biti nikakvih problema sa vidljivosti na suncu, jer je ekran dosta svetao. Što se boja tiče, one su generalno dobre, situacija je prilično slična sa novim One M9 modelom, kako po nešto hladnijoj temperaturi od 8919K, tako i po sličnoj tačnosti boja od 7.61 DeltaE. Kao što se može videti sa grafikona ispod, bela boja zalazi u plavi predeo, što znači da je prikaz bele pozadine na ekranu plavičast. Nije to neki ogroman nedostatak, ekran je i dalje veoma dobar, ali smatramo da ovakve detaljnije informacije moramo podeliti sa čitaocima.
      htc_one_m8s_6_s.jpg
      htc_one_m8s_calman_s.jpg
      htc_one_m8s_svetlina_s.jpg
      Na red dolaze performanse, jer bi u teoriji Snapdragon 615 trebao da pripada srednjoj klasi čipseti, dok je u vreme izlaska One M8 modela Snapdragon 801 bio high-end model. U praksi, telefon se ponaša jednako brzo kao One M8, rezultati koje postiže M8s su malo niži, ali čipset nikako ne zaostaje toliko puno za Snapdragon 801 varijantom, čak u određenim sintetičkim testovima postiže i bolje rezultate.
      Ipak, na polju grafičkih performansi Adreno 330 ipak pruža osetno bolje performanse u odnosu na Adreno 405 unutar Snapdragon 615 modela, niža cena ipak zahteva neki vid inferiornosti. Mada, 64-bitni čipset definitivno nije puno sporiji u globalu, pa čak ima i svojih prednosti po pitanju buduće softverske podrške.
      htc_one_m8s_7_s.jpg
      Stereo zvučnici donose savršen kvalitet zvuka, HTC je ovde zaista lider i drugi proizvođači nisu uspeli da mu pariraju do današnjeg dana po tom pitanju. Što se tiče kvaliteta na slušalicama, on je vrlo dobar, ali nije na nivou čistoće i definicije dovoljne da zadovolji najzahtevnije audiofile, kao što je slučaj sa One M8 i One M9 modelima.
      Kamera je svakako korak unapred u odnosu na 4MP kod One M8 modela, i možemo reći da je kvalitet prilično sličan onome što smo videli kod HTC Desire Eye modela. 13MP senzor donosi mnogo više detalja, lepe boje, dobre performanse šuma, ali sveukupno nije na tom nivou kakav se može sresti na vodećim modelima Samsunga, Sonija ili LG-a… Svakako dobar pomak sa 4 Ultrapiksel kamere u svakom slučaju.
      Video primer:
      htc_one_m8s_1080p.jpg
      Primeri fotografija:
      Link
      Dok nismo bili potpuno zadovoljni autonomijom HTC Desire 820 modela koji poseduje identičan čipset kao One M8s, autonomija kod modela kojim se bavimo danas primetno je bolja. Može se reći da povećanje baterije od 240 mAh ne donosi neki preterano bolji rezultat, autonomija je slična sa One M8 modelom, pa čak i dosta slična sa novim One M9 smartfonom. Na svetlini od 250 cd/m2 One M8s ostvario je rezultat od 5 sati i 10 minuta uključenosti ekrana, pa je po pitanju autonomije sličan sa današnjim flegšip modelima.
      htc_one_m8s_baterija_s.jpgInteresantan potez kompanije HTC koji omogućava alternativu u odnosu na stariji i skuplji One M8. U pitanju su veoma slični telefoni, mada niža cena bi sama po sebi trebala da bude dovoljan razlog da se budući kupci odluče za One M8s. U korist mu svakako idu i 13MP kamera, noviji 64-bitni čipset koji će doneti dužu softversku podršku, ali takođe i nešto veći kapacitet baterije. Iako noviji, po snazi Snapdragon 615 ne dostiže Snapdragon 801, mada ne zaostaje puno, pa su performanse i dalje visoke.
       
      htc_one_m8s_s.jpg
      Šta je još dobra stvar kod M8s modela? Svakako sveža Android 5.0.2 verzija, uz Sense 6 korisnički interfejs, ali nedavno je i One M8 dobio istu nadogradnju na Lollipop. Ekran je dobar, svetao, oštar, sa ipak nešto hladnijim bojama, koje nikako ne kvare utisak. Uz sve ostale prednosti koje je donosio i One M8, kao što su stereo zvučnici, odlično metalno kućište i vrlo dobar softver, alternativna jeftinija verzija deluje veoma primamljivo…
      Prednosti
      – Niža cena u odnosu na One M8 – 13MP kamera – 64-bitni čipset omogućava dužu softversku podršku – Veći kapacitet baterije u odnosu na One M8 – SenseUI je ozbiljan i lepo dizajniran
      Mane
      – Nešto niže performanse u odnosu na One M8 – Manje kvalitetniji zvuk na slušalicama u poređenju sa One M8
      Cena: 1 RSD – 42.300 RSD u paketima operatera Vip
      Smartfon na test ustupio HTC.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test