Branko Mitić
HTC Touch Pro
Apple iPhone (3G) je telefon koji je sve samo ne savršen, a sa time će se složiti i njihovi vlasnici. Bez obzira na to, iPhone (3G) je napravio veliku pometnju na sceni PDA/pametnih telefona. Razloge za to treba tražiti u dve činjenice. Prva je grafički dodirajuće-klizajući način korišćenja koji je izazavao veliko oduševljenje ljubitelja tehnike i laika s jedne strane i olakšavanje pojedinih (naprednih) operacija (naprednih) telefona koje znaju da cene oni kojima je telefon sredstvo za rad, sa druge strane. Drugi razlog zašto je iPhone (3G) učinio to što jeste leži u galatičkoj popularnosti ovog telefona upakovanog u Apple skup dizajna, glamura i jednostavnosti. Ta popularnost delimično može da zahvali velikom potrošačkom tržištu SAD i njihovom patriotskom odnosu prema proizvodima koji stižu iz domaćih kompanija, ali da ne ulazimo sada u analizu američkog tržišta i kupaca. Interesuje nas efekat uticaja iPhone telefona na ostale proizvođače i budućnost te vrste grafičkog interfejsa. Sigurno da treba prvo kucati na vrata HTC-a. Pametnjakovići će reći da iPhone i HTC uređaji baš i ne smetaju jedni drugima, jer HTC sa svojim uređajima zasnovnim na Windows Mobile operativnim sistemom pucaju na one najzahtevnije korisnike (mahom poslovne ljude kojima tehnologije i računari nisu bauk), dok je ciljna grupa iPhona od svakog segmenta po malo. Mi se, zapravo, sa tom konstatacijom u potpunosti slažemo, ali je prošlo vreme kada je segmentacija bila tako laka i jednostavna. Uzmimo primer evolucije Symbian i Windows mobilnih uređaja, prvi su sa svakom generacijom morali da postanu sve ozbiljniji, dok su drugi morali da pruže softverska rešenja za olakšavanje korišćenja i rušenja predrasuda da su to preozbiljniji uređaji. Brinu proizvođači o vernosti svojim kupcima, ali osvajanje tuđih kupaca je prosto neodoljivo. S toga se danas svi pomalo mešaju u sve segmente i to je normalno. iPhone je udario na sve – tako sada HTC ne odgovara nikome, već prosto ponovo udara na sve kao i do sada sa svojim Touch Diamond i Pro modelima.
Još od izlaska prvog Touch modela, bilo je jasno da HTC želi nešto da promeni kod PDA uređaja i da ima određenu viziju koju želi polako, ali efikasno da realizuje. Glavna stvar cele “Touch” ideje bila je da se lake i brze stvari na telefonu odvijaju pomoću prstiju (kao da je puna tastatura uvek dostupna), dok bi se olovčica izvlačila samo za one zahtevne stvari karakteristične za PDA uređaje. Indirektno se dovelo do toga da su ozbiljni (možda čak i komplikovani) PDA uređaji postajali popularniji i jednostavniji za širu publiku, što je možda bio najveći kamen spoticanja za sve one koji su se tokom 10 i više godina hvatali u koštac sa problemom zvanim “zarada i uspeh sa PPC uređajima”. Za danas smo nabavili HTC Touch Pro koji bez ikakvog preterivanja pretenduje da bude najbolji višenamenski telefon ikada napravljen. Kako je birati najbolje telefone ikada jednako zahvalno kao i birati deset najboljih pesama ikada (svaka ova lista je iz ugla 90% ljudi u najmanju ruku pogrešna), preciziraćemo ono što smo mislili i rećićemo da je HTC Touch Pro jedan od telefona sa najdužom (i najjačom) mogućom specifikacijom. Pod time se misli na količinu hardvera nakrcanog u nemalih 165 g, ali i ne samo na količinu nego i na kvalitet tog hardvera (480 x 640 tačaka ekran posle dužeg vremena). Gotovo sve mobilne tehnologije današnjice HTC-u ipak nisu bile dovoljne da izbaci novu generaciju uređaja, pa je zato ova tajvanska kompanija rešila da unapredi svoj TouchFlo interfejs koji ovoga puta nosi oznaku TouchFLO 3D. HTC Touch Pro je više nego savršen uređaj na papiru, ali kome je uopšte namenjen i da nije možda previše komplikovan za svakodnevni život?
Specifikacija
HTC Touch Pro
dimenzije
102 mm * 51 mm * 18.05 mm
masa
165 g sa baterijom
oblik
bočni slajd za qwerty tastaturu – komunikator
baterija
LiIon 1340 mAh
ekran
TFT, 2.8″ 480 x 640 tačaka
pomoćni ekran
ne
kamera
3.2 mpx sa blicem (svetlo) i autofokusom
pomoćna: 640 x 480
procesor
Qualcomm® MSM7201A™ 528 MHz
memorija
ROM: 512MB; RAM: 288MB SDRAM
proširenje memorije
Micro SD
zvučnici
mono
format melodija
Polifone (40 kanala), MP3, WAV, WMA
sistem
Windows Mobile 6.1
konekcije
bluetooth, USB, WiFi, GPS
prenos podataka
HSPA/WCDMA, GSM/GPRS/EDGE
poruke
SMS, MMS, Instant Messaging
da
FM radio
da
Pakovanje:
– HTC Touch Pro
– olovčica
– punjač
– USB kabal
– stereo slušalice
– CD sa drajverima i programima
– uputstvo za upotrebu
– rezervna olovčica
– kožna futrola
Pre nego što krenemo opisivanje novog HTC-a, bilo bi lepo da obratimo pažnju na kutiju u kojoj dolazi uređaj. To je obično najdosadniji deo teksta, jer proizvođači potroši nekoliko centi na celu kutiju sa sve materijalom i “dizajnom”. Kada smo nekoliko dana “šetali” HTC Touch Pro najčešće pitanje koje smo dobijali bilo je “a koliko košta?” – naš odgovor je obično bio: “možeš misliti koliko košta kada kutija vredi jedno 50 evra”. OK, malo smo preterali, ali kutija ovog uređaja zaista ostavlja takav utisak. Možda u potrošenom materijalu nije neki trošak (mada je opet svetlosnu godinu ispred bilo kog tehničkog uređaja, a da nije neki drugi HTC), ali je dizajner dotične kutije morao biti solidno plaćen da bi HTC dobio ovo što jeste. I na kraju, da li ova kutija čini Touch Pro boljim? Ne baš, ali govori o tome s kim imate posla. Kada neko ovoliko pazi na detalje i to ne samo da ih uradi dobro, nego da ih uradi najbolje što je moguće, onda ćete od samog početka imati prijatan osećaj korišćenja HTC-a i sigurnost, bez obzira što ta kutija (ili dizajnirani punjač ili dizajnirane slušalice) apsolutno nemaju veze sa funkcionalnosti PDA telefona.
Dizajn i ergonomija
Piramidalno – oštar dizajn nastavlja se i na samom telefonu. Doduše, nije mogao da bude ispraćen baš na celom telefonu, jer je prednja strana ravna i glatka zbog ekrana osetljivog na dodir i funkcionalnosti. Štaviše, previše glatka i sjajna na našim fotografijama, jer nismo želeli da skinemo zaštitnu foliju (koja ne smeta za upotrebu), kako bi ovu skupocenu igračku u što originalnijem stanju vratili onima koji su nam je ljubazno ustupili. Kada se pogleda ostatak telefon, deluje kao četvorostrana piramida okrenuta naopako sa odsečenim vrhom – ili prostije rečeno, od prednje ka zadnjoj strani telefon se sužava. Zadnji deo takođe ima trouglasto – piramidalne momente, nešto kao Prism serija Nokia telefona, samo asimetrične. Zadnji deo se možda i nekome neće dopasti, ali nama deluje lepo i sve dok nije dosadno i kičeraj, dobro je.
Što se dimenzija i težine tiče, stvari su polovične. Visina i širina su zadovoljavajuće, dok debljina i masa tek na popravnom dobijaju prelaznu ocenu. Naravno, opravdanje za debljinu leži u punoj QWERTY tastaturi koju Touch Pro poseduje, a za masu u tome što je ovo ipak jedan od najkompleksnijih PDA telefona (komunikatora) današnjice. Opravadnje je tu, ali istina je da se 165 grama itekako oseti i da zbog debljine i kockastog oblika Touch Pro nikada neće moći savršeno da legne u šaku. Šta je tu je, protiv zakona prirode se ne može, a za one večne optimiste tu je konstatacija da Touch Pro sigurno ima najveću količinu modernog komunikacionog hardvera po potrošenom gramu ili kubnom milimetru zapremine.
Kvalitet materijala i izrada su u najmanju ruku perfektni i oko toga ne treba previše tošiti reči. Telefon jeste od plastike, ali vrhunskog kvaliteta, dok je sve mikropskopski iskrojeno i upakovano. Ništa drugo nismo ni očekivali, obzirom da smo imali na testu uređaje koji su imali lošije materijale nego što to ima kutija u kojem dolazi HTC Touch Pro. Tastatura koja se izvlači bočnim slajdom je kompletna QWERTY i ne samo to, nego su tu i TAB, CAPS, SHIFT, kurosrski i još mnogi tasteri za koje se retko nađe mesta na ovakvoj tastaturi. Ako “zatvoreni” Touch Pro izgleda nekome veliki, onda u horizontalnom položaju sa izvučenom tastaturom deluje zaista minijaturno. Tasteri su vrhunski – za ovakav uređaj – ali nemojte se nervirati ako imate previše velike palčeve, jer tasteri nisu mogli biti veći od ovih.
Ovaj PDA nema simpatičnih hardverskih dodataka samo u unutrašnjosti kućišta. Recimo, standardni d-pad sa 4 kurorska tastera i centralnim ok/enter tasterom nije u potpunosti standardan. Oko kursorskog tastera nalazi se senzor koji služi za pozitivno (okretanje palca u smeru kazaljke na satu) i negativno (suprotno od kazaljke) zumiranje fotografija, web stranica i slično. Pored toga, Touch Pro ima svojevrstan sistem informisanja korisnika putem tastera koji svetlucaju na različiti način i u različitim trenucima. Da ne ulazimo dublje u priču (malo je i komplikovana), ali na ovaj način telefon će vas obaveštavati o dolaznim pozivima, propuštenim, pristiglim porukama i sl.
HTC Touch Pro ima ako ne najbolji, onda u prva tri najbolja ekrana na ovoj vrsti uređaja. U pitanju je ekran dijagonale 2.8 cola i rezolucije 480 x 640. Ovaj odnos veličine i rezolucije dovoljan je i laiku da shvati da je tačka ovog ekrana veoma mala. To je jedan od preduslova za vrhunski prikaz. Drugi uslov je kombinacija živosti boja, dobrog kontrasta i ugla gledanja. I po ovome je HTC Touch Pro odličan. U samom vrhu na tržištu, ako ne i najbolji. Naravno i najbolji današnji LCD ekrani će biti slabi po kvalitetu u odnosu na neke buduće tehnologije (kao što je OLED), ali ono što HTC Touch Pro nudi u ovom trenutku je vrhunsko. Mada ne i savršeno, obzirom ekran izbledi (kao i većina ekrana ovog tipa danas) kada je izložen suncu. Ne znamo zašto je ovo toliki problem, obzirom da mnogi ekrani boljih digitalnih fotoaparata, recimo, sa odsjajima nemaju većih problema.
Autonomija i performanse
Što se tiče performansi i baterije, situacija je donekle očekivana. HTC je kod Diamond modela napravio previd tako što je ponudio 900 mAh bateriju koja je bila slabija (kasnije su dodali i bateriju većeg za Diamond). Kod Touch Pro baterija ima kapacitet 1340 mAh što je bolja osnova, ali ne zaboravite da je ovo telefon sa WiFi, GPS, 3G, blistavim 480 x 640 itd. Ako baš malo pričate i pišete poruke i ne koristite ostale luksuzne komponente uspeće baterija tri dana da vam drži, ali ovo je više domen teorije – ne pokušavajte. Dva dana očekujte ako ste nezahtevan korisnik, ali mi taj rezultat nećemo garantovati. Iz prostog razloga što ako ovaj telefon kupujete i dajete finu svotu novca, valjda nešto sa njim hoćete da radite? Telefoniranje i WiFi na poslu, telefoniranje i GPS u kolima, telefoniranje i sms (a i WiFi) u slobodno vreme – priznaćete da stalno nešto možete da radite sa ovim telefonom. A nismo ni spomenuli igre, muziku, filmove i tako dalje. Računajte da smo vam rekli da ćete morati svako veče da punite bateriju. Šta da se radi, ekran je veliki potrošač, kao i bežične konekcije. Što se tiče nekih iscrpljivanja baterije, otprilike će izdržati 4 sata puštanja filmova, 3-4 sata GPSa, muzike 10 sati, možda i više. Ništa spektakularno, ali sa današnjom tehnologijom baterija, bolje nismo ni očekivali i s toga HTC nikako ne treba kritikovati. Svašta je napredovalo u tehnologiji, ali baterije još malo pa se celu deceniju nisu ni malo pomerile.
Spb Benchmark
CPU index
2257.74
File system index
172.76
Graphics index
1608.48
Core Player 1.1
640 x 480 @ 1600 kbs
16.26 fps
640×352 @ 1000 kbs
22.44 fps
320×176 @ 500 kbs
49.19 fps
Performanse su na relativno očekivanom nivou, takođe. Pre svega, kao i uvek, malo ćemo ocrniti Windwos platformu koja se u pojedinim situacijama ponese kao desktop Windows operativni sistemi. To znači da će se sistem ponekad usporiti i privremeno zaglaviti iako uzrok neće biti brzina procesora ili dostupnost radne memorije – a zna da zasmeta kada znate da tako nije moralo da bude. Qualcomm MSM7201A procesor takta 528 MHz zadužen je da pokreće Touch Pro. Ovo je blaga revizija procesora koji je inače HTC koristio u svojim modelima, a koja treba da bude malo manji potrošač. Touch Pro ima 288 MB rama i kada se podigne sistem i Touch Flo 3D (koji zauzima i preko 50 MB), ostane 115 MB slobodno za rad programa, što je mnogo više nego što vam je potrebno. Kada je o realnim performansama i osećaju reč, situacija nije sjajna, ali tako je bukvalno kod svih Pocket PC/Windows Mobile uređaja koje smo probali. Jednostavno ma koji hardver da stavite, Windows ne pruža dobru osnovu za pravljenje uređaja sumanutih performansi. Touch Flo 3D, srećom, ne opterećuje sistem i, za divno čudo, veoma glatko radi. Spb Benchmark, generalno, nije predviđen za Windows Mobile 6.1, ali smo ga ipak pokrenuli, pa nekome možda ovi podaci i služe da se poredi sa drugim uređajima. Na File system rezultat ne obraćajte pažnju, makar ne ako ćete da ga poredite sa nekim starijim Pocket PC/Windows Mobile sistemima. Benchmark u Core Playeru pokazuje kojom brzinom koje video fajlove je moguće gledati. I ovaj PDA ne voli baš velike rezolucije filmova, ali sumnjamo da je problem toga procesor, već grafički podsistem, što smo već bezbroj puta videli.
Kamera, operativni sistem, funkcije
Kada je o kameri reč, rezultati su donekle očekivani. U situacijama sa slabim osvetljenjem zaista ne treba puno očekivati kako od ove, tako od gotovo bilo koje kamere na mobilnim telefonima. Njihovi senzori su mali i gusti, što znači da će se na visokim ISO osetljivostima (neophodinm za ovakve situacije) grejati i stvarati šum. Šuma u ovakvim situacijama imaju i značajno bolji fotoaparati, ali ono što oni imaju jeste jak blic koji obližnje objekte kvalitetno osvetli, a to HTC nema. Lampa koja predstavlja blic na Touch Pro je toliko slaba da ne može pošteno da osvetli ni obližnju osobu, pa s toga ne očekujte bilo kakve kvalitetne rezultate slika u situacijama sa slabim svetlom. Po danu se već situacija značajno popravlja i to više nego što smo očekivali. Ono što nam se dopalo jeste da se na fotografijama uopšte ne primećuje da slikate malim senzorom i malim objektivom. Dnevne fotke izgledaju jako pristojno i imaju potencijala i nama se dopadaju – nismo imali sve današnje telefone na testu da uporedimo kamere, ali ovaj na HTC Touch Pro preko dana veoma lepo slika. Sa solidnim nivoom realnih detalja i malo izbobličenja, moguće je štampanje i malo ozbiljnijih dimenzija (od mobilnih telefona) i gledanje na velikim ekranima ozbiljne rezolucije. Što se podešavanja tiče, njih je relativno malo, pogotovo ako poredimo sa Nokiama koje smo skoro testirali. Mi to ne vidimo kao neku značajnu manu obzirom da ako nam je do podešavanja, ponećemo pravi fotoaparat od kuće. Zaboravismo da spomenemo da kamera ima autofokus (koji bi mogao biti malo brži) i drugačije ne bi izvlačila visoki nivo detalja (za jedan PDA telefon).
HTC Touch Pro radi na Windows Mobile 6.1 operativnom sistemu o kome se generalno dosta zna. S toga bolje da se fokusiramo na Touch Flo 3D grafički sistem korišćenja (većine funkcija) ovog PDA telefona. Touch Flo 3D je upravo i razlog zbog kojeg smo pominjali iPhone na početku teksta. Glavna osobina iPhone telefona jeste taj način korišćenja putem ekrana osetljivog na dodir, a glavna osobina Touch Flo 3D interfejsa HTC-a jeste taj što podseća (makar po ideji) na iPhone. TouchFlo 3D animacije deluju atraktivnije i grafički bogatije od onih na Apple-ovom telefonu, a imaju i treću dimenziju, pa HTC ne omogućava korisnicima starijih modela da ga legalno instaliraju, što objašnjava hardverskom zahtevnošću ove funkcije. Iako izuzetno atraktivan, Touch Flo 3D interfejs prosto traži ekran koji je kreiran da se preko njega upravlja samo prstima, pa je baratanje grafikom unutar ovog interfejsa nešto teže nego kod tako često pominjanog konkurenta. Mesta za napredak ima, ali i u ovakvom obliku, Touch Flo 3D je pravo osveženje i nije samo “fensi” dodatak čija je upotrebljivost diskutabilna – on olakšava rad sa osnovnim funkcijama, a statusni ekran je informativniji i pregledniji.
TouchFlo 3D, konekcije, GPS, multimedija
Touch Flo 3D je ništa drugo nego program koji ima svoje elemente i koji povezuje neke ostale elemente Windows Mobile sistema u jedan interfejst prilagođen korišćenjem palca vaše ruke. Ono što smo uspeli da zapazimo jeste da nikakvih bagova, problema i preplitanja Touch Flo 3D i Windows Mobile nismo primetili, što nas je pozitivno iznenadilo, jer nas je dve decenije raznoraznih Windowsa naviklo da očekujemo neku rupu ili bag. Touch Flo 3D se podiže sa sistemom i pojavljuje se kao centralni ekran. Na donjem delu nalazi se linija kojom se klizanjem palca biraju sledeći meniji: home, people, messages, mail, internet, photos & video, music, weather, settings, programs. Ove reči manje više govore sve za sebe. Ono što treba da preciziramo jeste “settings” gde se ne ulazi u klasičan settings meni Windows Mobile sistema, već su to neka odabrana (česta i bitna) podešavanja, koja su, podrazumeva se, putem Touch Flo 3D napravljena da mogu da se podešavaju palcem. Sledeći deo koji treba precizirati jeste “programs” gde se, opet, ne nalaze svi WM programi, već samo oni odbrani. Dobra je stvar što je ovaj deo Touch Flo-a totalno podesiv, pa možete da odabrate programe koji će se tu nalaziti, odnosno one vaše omiljene. Pored toga što vam Touch Flo 3D omogućava da imate sve najčešće korišćene programčiće na dohvat palca, imajte na umu da su i ona najbitnija podešavanja ovih programa prilagođena biranjem putem palca (ili u prevodu, opcije i podešavanja su dovoljno velike i pregledne da vam ne treba olovčica).
Generalno gledano, ceo Touch Flo 3D je jedna kombinacija olakšavanja vašeg života i poboljšavanja finansijskih rezultata tajvanskog HTC-a. Šta ovo znači? Pre svega, godinama su ljubitelji i proizvođači PDA (telefona) slušali o velikom problemu korišćenja ovih uređaja putem olovčice i, kao što znate, zauzimanju obe ruke – što jeste istina. Touch Flo 3D pored toga što skuplja sve najčešće korišćene delove WM sistema, omogućava da se oni koriste brzo i lako i to palcem i držanjem telefona jednom rukom. Drugi deo naše konstatacije znači da je Touch Flo 3D toliko atraktivan i zarazan, da ćete poželeti HTC Touch Pro ili Diamond čak i ako vam uopšte ne trebaju. Kada se na to doda brilijantan ekran, dobije se nekakav osećaj kao da u ruci držite, hajde da upotrebimo tu reč, “next-gen” PDA telefon, što će se ispostaviti kao najbitniji adut dva spomenuta uređaja.
Naravno, ukoliko imate neke ozbiljne aplikacije za PDA i želite da ih koristite na staromodan način, ne brinite ništa, tu su olovčica i klasični Pocket PC/Windows Mobile meniji, kao što i ovi snimci ekrana govore. Ono što se nama dopalo, a što nije svakodnevno, jeste (makar ga tako nazivaju) merač sile ubrzanja. Ovaj senzor se u telefonu u startu koristi za dve namene. Prva je to da prepoznaje orijentaciju telefona i tako rotira kompletan sistem (menije, pretraživač, fotografije itd), a druga je igra Teeter koja u kojoj balansirate telefon (bukvalno) kako bi jednu kuglu doveli do odgovarajuće rupe, a izbegli da ona upadne u pogrešne (zarazno i odlično!). I još nešto, zbog ovog senzora telefon možete da koristite i kao libelu i to dosta preciznu, ali verujemo da ćete vaš Touch Pro držati podalje od bilo kog gradilišta i rizičnih mesta. Ne znamo tačno kakav je senzor u pitanju (kada ga tako ozbiljno zovu), ali ko je neki bolji, on se može koristiti u budućnosti ne samo kao za zabavu, već i za neke ozbiljne stvari (recimo, moguće je napraviti softver za merenje performansi automobila).
Što se tiče WiFi i GPS konekcija, sve je radilo bez ikakvih problema. Web prezentacije su se lepo prikazivale, uz napomenu da Touch Flo 3D koristi Operu kao pretraživač, verovatno iz razloga onog senzora oko kursorskog tastera za zumiranje, kojem smo ranije govorili. Program za GPS se ne dobija, što je očekivano, a mi smo za kratko ubacili Garmin i Mio softvere kako bi videli ima li nekakvih problema, ali ih nismo našli. Čak je i signal (na problematičnim mestima) sasvim pristojan za ovaj vid uređaja. Ostatak programa je delom oni koji dolaze uz Windows Mobile, a delom oni koje nudi HTC, ali ništa značajno što do sada nije viđeno.
Ne smemo da zaboravimo muzički deo ovog PDA telefona. Sa softverskog aspekta sve je urađeno odlično, kroz Touch Flo 3D interfejs i uobičajen način traženja pesama (po žanrovima, albumima, izvođačima…). Sa hardverskog aspekta, priča je malo slabija. Slušalice koje se dobijaju pružaju relativno dobru reprodukciju, ali su tu dva problema. Prvi je što na kablovima nema kontrole reprodukcije (popularno rečeno, daljinski), a drugi je što se slušalice povezuju na mini-USB priključak, pa ako budete želeli da koristite neke vaše dobre ili omiljene slušalice, moraćete da nađete konverter mini-USB > 3.5 mm.
Utisci
Ako budemo previše hvalili HTC Touch Pro pomisliće neko da nismo previše objektivni. Verujte nam, ovaj PDA telefon je zaslužio čitavu stranu pohvala, ali obratimo pre pažnju na njegove mane. Zapravo, mane su jaka reč – na stvari koje bi voleli da su bolje. Pre svega tu su dimenzije i masa, a zatim kamera (noćne scene), baterija i performanse. Iako nismo zaposleni na mestu odnosa sa javnošću HTC-a, pokušajmo da opravdamo ove “mane” jer je ovo veoma bitan uređaj i ne želimo da budemo pogrešno shvaćeni. Kao što smo već rekli, poveća debljina uzrokovana je QWERTY tastaturom koja se bočno izvlači. Ukoliko želite tanji uređaj i ne treba vam tastatura, možete ga naći u vidu HTC Touch Diamond modela. Masa sa 165 grama jeste velika za mobilni telefon, ali nije uopšte za PDA uređaj ili komunikator – Touch Pro je zaista krcat raznim hardveroma i teško da se moglo ispod toga. Što se kamere u noćnim situacijama tiče, tu nemamo nikakvo objašnjenje i za to treba iskritikovati HTC jer je lampa slabašna i praktično ne osvetljava ništa, a ne bi smo bili previše grubi kada bi rekli da je ovaj HTC možda zaslužio i pravi blic kao sa fotoaparata. Baterija daleko od toga da je slaba, ali ono što treba da napoji, malo koja druga baterija tehničkog uređaja ispod veličine laptopa treba. Iako ostali uređaji imaju i WiFi i GPS i BT, nemaju ovakav ekran kao što ima HTC Touch Pro, a poznato je da je ekran najveći potrošač na bilo kom mobilnom uređaju. Samo trajanje baterije nije loše, daleko od toga, ali ne može da bude bolje od konkurencije, iako HTC tera svoje ljubitelje da misle da je njihov uređaj bolji baš u svakom aspektu. Poslednja zamerka ide na račun performansi, ali generalno gledano, HTC ovde nema direktnog uticaja. Svoj Touch Flo 3D je genijalno uradio i implementirao u ostatak sistema, bez ikakvih problema i bagova, štaviše unaprednio neke osnovne mogućnosti sistema. “Problem” leži Windows osnovi koja nikad nije pružala kontinuirane performanse (ma koji mobilni hardver da je pokreće) ni na jednom uređaju koji smo ikada probali. To smo zamerili svakom uređaju do sad, to moramo i Touch Pro modelu, iako, ponavljamo, HTC direktno sa time nema nikakve veze.
To su bile slabosti i ne sećamo se kada smo više karaktera potrošili na opisivanje nedostatak nekog uređaja. Evo iz kog razloga: i pored svega što smo napisali, ne libimo se ni sekund da kažemo da je HTC Touch Pro verovatno najbolji mobilni uređaj koji smo ikada u rukama držali (početak septembra 2008.). Ako pored pola strane opisivanja stvari koje nam se ne dopadaju kod HTC Touch Pro napišemo da nema bolje, možete misliti koliko treba da se raspišemo da bi smo napisali pozitivne utiske koje je na nas ovaj HTC ostavio. Da li je to ekran, QWERTY tastatura, Touch Flo 3D, skup od WiFi-BT-GPS-3G konekcija ili, recimo, nebitna kutija PDA za koju će vam neko rado dati pare za koje možete da kupite neki jeftiniji mobilni telefon, odlučite sami. QWERTY tastatura nije samo tu šminke radi, već ćete i posle par meseci korišćenja sigurno ustanoviti da se uradi bolje ne može. Od svih spomenutih konekcija sve radi lepo i glatko i baš onako kako se poželeti može, bez ikakvih problema. Touch Flo 3D je urađen genijalno i bez mana – pruža značajno olakšanje korišćenja, dok u isto vreme podiže atraktivnost vašeg mobilnog uređaja. Da li je bolji od iPhone rešenje – iskreni da budemo, nismo o tome ni razmišljali, niti smatramo da bi bilo kakvo poređenje donelo ikakve bitne zaključke. Umesto toga, poručujemo ostalima da pogledaju ova dva interfejsa i da ukradu po neko rešenje. Ekran ovog PDA telefona je sjajan, a kolega sa jednog sajta je rekao da ćete pomisliti da je ispod plastične maske neko zalepio fotografiju. Posle prikaza nekih budućih OLED ekrana (koji će se jednog dana koristiti), mi nećemo biti toliko velikodušni u kritikama, ali kao što smo već rekli, u pitanju je vrlo verovatno najbolji ekran ugrađen na slične mobilne uređaje.
HTC Touch Pro nije doneo ništa revolucionarno, ali je idealna kombinacija najboljih hardverskih delova i genijalnog softverskog rešenja u vidu Touch Flo 3D interfejsa. Svako može da napravi ovakav mobilni uređaj jer su njegovi sastojci svima dostupni, ali se čini da je samo HTC uspeo da skupi dovoljno hrabrosti da to uradi. Kada je HP postao defanzivan po pitanju PDA uređaja, ostalo je upražnjeno mesto lidera ovog tržišnog segmenta. Malo po malo, HTC je došao na prvo mesto i logično je da upravo iz njihove kuće dolazi jedan ovakav uređaj. Ali ne samo da su tajvanci napravili (verovatno) najbolji hardversko softverski mobilni sklop današnjice, već svakodnevno rade na izgranji jake robne marke, kako kroz neke nebitne stvari (najbolji primer jeste, verovali ili ne, ona skupocena kutija sa početka teksta), tako i kroz bitne stvari povećanja poverenja kupaca u HTC ime i sve ono što uz to ide.
Za
– ekran
– QWERTY tastatura
– WiFi
– GPS
– Touch Flo 3D interfejs i
– G senzor
– FM radio
– kamera danju
Protiv
– kamera noću
– debljina i generalno “kockast” oblik
HTC Touch Pro telefon na test ustupio RRC.