HTC Windows Phone 8X

HTC Windows Phone 8X

Umorni ste od silnih testova telefona sa Android operativnim sistemom? Došlo je vreme da isprobamo nešto novo. Model koji se danas nalazi na testu je prvi koji nas uvodi u Microsoftovu novu platformu - Windows Phone 8, koja preti da u nekoj meri ugrozi iOS i Android. HTC 8X poseduje 4.3-inčni Super LCD2 ekran 1280 x 720 rezolucije, zadnju kameru od 8 megapiksela, prednju od 2.1 megapiksela, a obe kamere mogu da snimaju video u 1080p rezoluciji. Pokreće ga dvojezgarni Krait procesor na 1.5 GHz, ima 16GB interne memorije bez mogućnosti proširenja i 1GB RAM-a. Dolazi sa BeatsAudio podrškom za kvalitetniji zvuk, ali ne i Beats slušalicama...

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović Microsoft želi da napravi nešto ozbiljno sa svojim novim Windows Phone 8 operativnim sistemom za telefone, i preuzme određeni procenat tržišta od iOS-a i Androida, ali da li je ovo ozbiljno uključivanje u igru došlo previše kasno da bi se postiglo nešto značajnije? Ako pogledamo cifre za treći kvartal ove godine vidimo da Windows Phone zauzima samo 2.4 procenta udela globalnog tržišta, dok Android drži čitavih 72.4 procenata, a iOS 13.9 procenata. Po nekim prognozama, udeo Microsofta do 2016-e godine bi trebalo da poraste na 11.6 procenata, ali da li je ova cifra previše optimistična? Ostaje nam da vidimo kako će ova kompanija napredovati u predstojećem periodu.

      No, dosta o procentima i prognozama, to nije tema kojom ćemo se baviti danas. Pošto je Windows Phone 8 platforma predstavljena ne tako davno, pre mesec i kusur dana, tačnije 29-og oktobra, polako nam pristižu uređaji koji je poseduju. Prvi takav uređaj koji smo dobili nam dolazi od kompanije HTC, i reč je ni manje ni više nego njihovom Flagship modelu 8X. Zapravo, insistira se na imenu Windows Phone 8X by HTC, ali pošto je ovo predugačak naziv, mi ćemo ga prosto i jednostavno obeležavati sa HTC 8X, kao i mnoge naše kolege širom sveta. Ova kompanija je jedna od tri sa kojima Microsoft trenutno sarađuje – druge dve su Nokia, sa kojom imaju najveću saradnju, kao i Samsung. Hardver nije ono što je najbitnije kod mobilnih uređaja kao što je smartfon, jer uspešan telefon zahteva ujednačen miks privlačnog dizajna, dobrog softvera, i dobrih hardverskih komponenti, koje će sve to da pokreću. HTC se vodi politikom da četvorojezgarni procesori trenutno nisu potrebni za Windows Phone 8 platformu, ali mišljenja će ovde biti podeljena. Ovaj smartfon poseduje Qualcomm MSM8960 Snapdragon čipset, tačnije dvojezgarni Krait procesor sa frekvencijom rada od 1.5 GHz-a, dok je grafički čip koji je ovde prisutan Adreno 225.
      Ekran ovog modela je dijagonale 4.3 inča, iza njega stoji Super LCD2 tehnologija i poseduje HD rezoluciju od 1280 x 720 piksela, koja pruža ogromnih 342 piksela po inču. Kako bi se umanjila pojava ogrebotina, zaštitno staklo koje se ovde koristi je Corning Gorilla Glass druge generacije. Interno skladište HTC 8X-a je veličine 16GB-a, dok je količina RAM-a 1GB. Skladišni prostor nažalost nije proširiv microSD karticama, tako da ćete morati da snađete sa cifrom koju dobijate. HTC 8X krase dve širokougaone kamere – zadnja rezolucije 8 megapiksela sa LED blicem, i prednja rezolucije 2.1 megapiksela, obe sposobne za snimanje video klipova u 1080p rezoluciji. Ovaj smartfon poseduje BeatsAudio podršku i ugrađeno pojačalo za glasniji i kvalitetniji zvuk, ali nažalost ne i Beats slušalice u pakovanju. Telefon nudi i NFC tehnologiju, a baterija mu je litijum jonska, kapaciteta 1800 mAh.


      [modul]specifikacija=3015[/modul]Pre nego što počnemo sa opisom dizajna HTC Windows Phone 8X modela, osvrnućemo se na njegovo pakovanje i sadržinu istog. Kao i kod većine HTC telefona danas, kod kutije umesto kartona koristi se ekološki materijal od 65% Bagasse-a i 35% bambusove pulpe. Faktički, jednostavna i potpuno bela kutija sa zaobljenim ivicama i utisnutim HTC logoom na vrhu. Uklanjanjem poklopca kutije zatičemo telefon koji leži na posebno izlivenoj pregradi, ispod koje smo zatekli popriličan broj knjižica, punjač, USB kabl, i obične HTC slušalice. Ovde je takođe uključen i srebrni metalni deo pomoću koga otvarate slot gde stavljate microSim karticu – nema truda oko traženja spajalice po kući.


      Dizajn HTC 8X modela je zaista nešto posebno, iako prednja strana podseća na Lumia 820 model, zbog čega je Nokia i pokrenula tužbu. Sličan ili ne, dizajn ovog telefona je stvarno lep. Svaka ivica na telefonu je posebno zaobljena, kako bi bilo osigurano veoma prijatno držanje u ruci. Zadnja strana telefona se poprilično sužava ka ivicama sa sve četiri strane, tako da iako je on debeo 10.1 milimetar u najdebljoj tački, pruža utisak da je mnogo tanji nego što zaista jeste. Najbolja stvar kod dizajna ovog modela je to što je on izliven iz jednog dela, tako da deluje veoma ozbiljno i lepo.

      Gledano sa prednje strane, smatramo da je HTC ostavio previše prostora oko ekrana, najviše sa gornje i donje strane, što čini telefon mnogo većim nego što treba da bude za ovu dijagonalu. Dimenzije čak dostižu i 4.7-inčni HTC One X model, tako da se kompaktnost ovog modela dovodi u pitanje. Iznad ekrana imamo dugačku rupičastu mrežicu iza koje se nalazi zvučnik za razgovor, unutar nje bliže desnoj strani smešten je LED za punjenje, a blizu gornjeg levog ugla smeštena je prednja kamera. Ispod ekrana nalaze se tri kapacitivna senzora osetljiva na dodir – Back, Windows Home taster i Search, koji svetle belom bojom.


      Pogledajmo šta se to nalazi na uzanim bokovima ovog modela. Sa leve bočne strane nema nikakvih ulaza ili dugmića, dok donja strana sadrži rupicu mikrofona i na sredini microUSB port za punjenje i povezivanje sa računarom.

      Na desnom boku, ako gledamo odozgo ka gore, pre svega hardversko dugme kamere, koje jako retko srećemo na Androidima, zatim dosta plitko dvodelno dugme za kontrolu jačine zvuka, i skroz gore slot u koji smeštamo microSim karticu. Položaj power dugmeta na gornjoj bočnoj strani je po našem mišljenju jako loš kada se uzme u obzir dužina telefona, tako da mu je pristup jako otežan jednom rukom. Povrh svega, dugme je jako plitko i tvrdo na pritisak, pa je prosto uključivanje ekrana prilično zakomplikovano. Ovde gore imamo još jednu rupicu mikrofona i 3.5mm ulaz za slušalice.

      Zadnja strana telefona je gumirana i jako prijatna na dodir, a na njoj se nalazi kamera od 8 megapiksela, pored nje LED blic, utisnut HTC logo u sredini i na samom dnu rupičasta mrežica, ispod koje je smešten spoljašnji zvučnik.

      Windows Phone 8 operativni sistem je osvežena i poboljšana verzija Windows Phone 7 verzije, koju je Microsoft po prvi put predstavio još 21-og oktobra 2010-e godine. Za te dve godine koliko ova platforma postoji, nije ostvarena neka ogromna popularnost. Korisnici su jednostavno nastavljali da kupuju Android i iOS smartfone, dok se dosta mali broj ljudi odlučivao da isproba Windows Phone. Da li to znači da je ova platforma lošija od pomenute dve? Zavisi od toga kako gledate na stvari. Windows Phone platforma se pojavila u vreme kada su Android i iOS već dominirali tržištem i izborili za svoje korisnike. Može se reći da je Microsoft pomalo zakasnio na žurku, tako da je zatekao sebe u situaciji da je ostao bez slobodnih stolica. Tržište je već bilo podeljeno, oba pomenuta sistema su već bila zrela, tako da Windows Phone i nije imao nekih ključnih prednosti nad njima kako bi odvukao korisnike, ili privukao nove.

      Šta se promenilo u međuvremenu i da li nova verzija platforme Windows Phone 8 ima dovoljno prednosti da pomrsi planove Apple-u i Google-u? Bićemo realni ovde, i prema nekom našem mišljenju Windows Phone neće skoro dostići popularnost koju imaju Android i iOS. To ne znači da smatramo da je ovaj operativni sistem loš – čak naprotiv, on nam se poprilično i dopao. Ideja takozvanih živih pločica i letećih animacija je dobra, a performanse Windows Phone 8 sistema još bolje. Glatkoća kretanja kroz korisnički interfejs je odlična, i nismo iskusili nikakva usporenja, tako da želimo da istaknemo koliko dobro ovaj operativni sistem funkcioniše. Krenućemo u nešto bliži opis elemenata ove platforme, počevši od Lockscreen-a.

       
      Uključivanjem ekrana dočekuje vas Lockscreen koji u sebi sadrži časovnik, dan u nedelji i datum. Ovde takođe možete videti i propuštene pozive i primljene sms poruke, emailove ili događaje iz kalendara. Otkljuvačanje ekrana se vrši prevlačenjem ka gore, nakon čega dobijate pogled na početni ekran.

      Početni ekran je zapravo skup živih pločica, koje se osvežavaju i menjaju u realnom vremenu. Ove pločice možete pomerati i organizovati po vašoj želji, dodavati nove opcijom Pin to Start, ili im menjati veličinu. Postoje tri veličine – dupla, normalna i četvrtina. Na početnom ekranu pločica za pozive prikazuje mrežu, propuštene pozive, zatim druga pločica pokazuje broj nepročitanih mailova, sms poruka, updatova za aplikacije, itd.

      Zatim recimo People pločica prikazuje smenjujuće sličice vaših kontakata, tu je pločica sa vremenom, temperaturom i datumom, kalendar pločica, Photos pločica u kojoj se smenjuju fotografije sa vašeg telefona i slične stvari. Dakle ceo ovaj sistem pločica deluje živo, i uvek se nešto dešava na ekranu.


      Multitasking postoji u Windows Phone 8 operativnom sistemu i pozivate ga dugim pritiskom na Back dugme. Levo desno skrolujete kroz “otvorene” aplikacije, ali ih ne možete odavde ugasiti, već morate ući u tu aplikaciju i pritisnuti Back da bi izašli iz nje.

      Settings opcija nudi pristup podešanjima kao što su melodije i zvukovi, tema (boja) pločica, WiFi mreže, informacije o internom skladištu, osvetljenju ekrana, itd. Drugi deo Settings opcije se tiče samih podešavanja bilo koje aplikacije koje se nalazi na vašem telefonu.

      Kids Corner je novitet koji je dodat u Windows Phone 8. Ovo je zapravo dosta korisna stvar, ukoliko želite da date svom detetu telefon, a da ne brinete da će vam nešto sa telefona biti obrisano, ili ispremeštano, a možete podesiti da se na klasični početni ekran vraćate samo kada ukucate šifru. Ovo je zapravo poseban početni ekran, na koji vi možete dodavati određene aplikacije i igre, tačnije stvari za koje smatrate da su prikladne za vaše dete.

      Windows Phone 8 poseduje mogućnost unificirananja inbox-a za mailove, u kome možete dodati sve vaše naloge i prikazivati sve mailove na jednom mestu. Nekome će ovo možda delovati prenatrpano, pošto korisnici vole da imaju odvojene inbox-e za različite naloge, dok će drugima ovo biti veoma korisna stvar. Uostalom, čak i kada linkujete inbox-e postoji opcija da ih pogledate pojedinačno klikom na Folders opciju.

      Kao i kod mailova, kod kalendara možete dodati više naloga, a događaje sa naloga obeležiti drugom bojom kako bi ih razlikovali. Možete odabrati pregled po mesecima, detaljnije sa satnicom u određenom danu, dobiti pregled podsetnika u tekstualnom stilu sa vremenom i imenom događaja, i slično. Alarm je prilično jednostavan, sa dodavanjem vremena, koliko će se puta ponavljati, koji zvuk će vas buditi i kako će se alarm zvati. Kalkulator je takođe jednostavan i prikazuje samo osnovne funkcije kada je telefon u portret režimu, ali ako ga okrenete u pejsažni režim, pojavljuju se i one malo naprednije funkcije. Surfovanje na HTC 8X modelu je veoma dobro iskustvo, kombinovanjem kvalitetnog ekrana visoke rezolucije, brzog hardvera i optimizacijom Internet Explorer pretraživača. Stranice koje smo otvarali su učitavane jako brzo, skrolovanje i zumiranje na njima je veoma tečno. Internet Explorer je urađen minimalistički. Status bar koji se nalazi u vrhu je sakriven dok surfujete, dok je dole URL bar uvek vidljiv, ali svejedno dobijate veliku površinu u kojoj se prikazuju stranice. Podrške za Flash nažalost nema, jer je Adobe zavrnuo slavinu za mobilne uređaje. Rezulat koji smo dobili pokretanjem Sunspider benchmarka je iznosio 906 milisekundi, što je jako dobra vrednost, dok je rezultat Browsermark benchmarka bio 1760.


      Ekran je veoma oštar sa rezolucijom od 1280 x 720 piksela na dijagonali od 4.3 inča, što donosi ogromnih 342 piksela po inču. Prikaz boja na Super LCD2 ekranu je dosta tačan i one su bile živahne sa dobrim kontrastom i zadovoljavajućom dubinom crne boje. Uglovi gledanja su po običaju jako dobri. Super Amoled ekrani jesu dosta bolji u polju kontrasta i dubine crne boje, a pošto ova boja dominira interfejsom Windows Phone 8 platforme, verujemo da bi oni ukupno bili bolji izbor.

      Bing mape su prilično neupotrebljive za naše prostore, jer su ucrtani samo glavni putevi, a čak i da su mape detaljnije, opet nema mogućnosti navigacije preko njih, možete samo da razgledate. Sve u svemu, ne verujemo da će vam biti od neke koristi, barem kod nas.

      Način na koji Windows Phone 8 barata sa porukama nam se dopada. U Messaging delu se ne nalaze samo SMS poruke, već takođe i poruke koje ste primili sa Windows Live-a i Facebook-a. Sve je smešteno na jednom mestu, što je dosta korisno. Poruke su podeljene u tredove, tako da možete započeti razgovor sa istom osobom putem klasičnog SMS-a ili Facebook-a, sve je uredno označeno odakle je koja poruka i sve to u istom prozoru.

      On screen tastatura kod ove platforme nam se veoma dopada. Ona je prostrana čak i u portret režimu, sa dovoljnim razmakom između tastera, i pružila nam je dosta tačan unos teksta. Ovde imate široku paletu simbola, predefinisanih simbolnih i grafičkih smajlija, kao i gomilu raznih drugih ikonica koje možete koristiti u porukama. Jedna stvar koja nedostaje ovde je haptic feedback, na koji smo navikli kod Androida, ali osim toga tastatura je veoma dobra.Music + Videos sekcija koja vas vodi ka vašim pesmama prebačenim na telefon, video klipovima, ali takođe i ka Podcast opciji ukoliko ih dodate sa Store-a, i prečicu ka Store-u, radi lakšeg snalaženja. Prevlačenjem u levo dobijate History stranicu sa prethodno reprodukovanim sadržajem, bilo da je reč o video klipu ili pesmi. Zatim New stranica sadrži novi dodat materijal, prečicu ka Xbox Music Pass-u, i internet objašnjenju kako da dodajete nove stvari povezivanjem na računar. Muzička sekcija ređa vašu muziku abecedno po izvođačima, albumima, pesmama, plejlistama, i po žanrovima.

      Muzički plejer je minimalistički. Poseduje tri dugmeta – Previous, Play i Next, ispod ime grupe, albuma, i album art. Ispod ove sličice stoji ime pesme koju trenutno puštate, a ispod zasivljenim slovima naredne dve pesme. Ovde nema slajdera pomoću kojeg premotavate pesmu, nego morate zadržati prst na Previous ili Next dugmetu. Prebacivanje između pesama možete vršiti prevlačenjem u levo ili desno. Kako bi imali kvalitetniji i glasniji zvuk, tu je BeatsAudio opcija, koju uključujete u glavnom Settings meniju, ali samo dok su vam priključene slušalice. Zvuk je sa ovom uključenom opcijom po nekoj našoj proceni dosta glasan i kvalitetan, ali to je sve što vam možemo reći jer se ne razumemo preterano u zvuk, niti imamo kvalitetne slušalice ili opremu na kojoj bi ga detaljnije proverili.

      Video plejeru pristupate direktno iz Music + Videos sekcije, reprodukovanjem nekog video fajla. On je prilično jednostavan i sadrži ime fajla, Previous, Play i Next dugmiće i slajder pomoću koga premotavate na željeni deo – sve to u delu koji pozivate ili sakrivate klikom na ekran. Podrška za video formate je solidna, ali izostaje podrška za MKV i prevode.

      Office dolazi besplatno uz svaki Windows Phone smartfon i veoma je upotrebljiv. Kroz njega možete pregledati i menjati vaše Excel, PowerPoint i Word fajlove, dodavati beleške, dobiti pristup Sky Drive-u, i Office 365 servisu.

      OneNote aplikacija je korisna za hvatanje beleški, i smatramo da je urađena prilično dobro jer možete da ih formatirate na razne načine. Na primer možete napraviti listu po brojevima, tačkama, obeležavati neke stavke drugom bojom, boldovati ih, itd. Možete napraviti i listu za kupovinu, sa stavkama koje možete da čekirate, a belešku možete okačiti kroz Sky Drive i tako je učiniti dostupnom sa više mesta ili uređaja.

      People hub-u pristupate direktno sa početnog ekrana, klikom na živu pločicu. Prvi tab unutar njega je imenik, tačnije pristup svim vašim kontaktima sa MSN-a, Facebooka, ili Google-a. Ako imate brojeve telefona na vašem Google nalogu, lako ih je sinhronizovati dodavanjem naloga kako bi bili prikazani u ovom tab-u. Snalaženje po početnim slovima je veoma lako – kliknite na početno slovo bilo kog kontakta i dobićete celu abecedu, iz koje birate slovo koje vam treba. What’s new tab prikazuje novosti vaših kontakata, tačnije dešavanja sa njihovih Facebook naloga. U sledećem tabu imamo Rooms i Groups sekcije. Prva od njih služi da pozovete nekog u “sobu”, kako bi sa njim delili kalendare, fotografije, beleške i  započinjali grupni chat. Druga je tu kako bi dodali vaše najbolje prijatelje i pratili informacije sa njihovih društvenih mreža, ili grupno im slali poruke.

      Phone aplikacija vam pre svega pokazuje istoriju primljenih ili propuštenih poziva. Kako bi ste otkucali broj i pozvali nekog, potrebno je kliknuti na malu ikonicu brojčanika, nakon čega će vam se prikazati jednostavan interfejs sa brojevima, call i save opcijama. Ovde su takođe prisutne prečice ka imeniku i govornoj pošti.

      Baratanje fotografijama se obavlja iz Photos hub-a. U njemu možete videti sekcije kao što su fotografije napravljene kamerom, albume na telefonu i online albume sa Facebook-a, omiljene fotke, albume i pojedinačne fotke vaših prijatelja na Facebooka, i slične mogućnosti.

      Store – mesto kroz koje preuzimate aplikacije za vaš smarfon poseduje preko 100 hiljada aplikacija, ali iako je to veoma solidna cifra, nije na nivou na kojem je trenutno Android ili iOS. Store je podeljen u četiri sekcije – HTC Apps, Apps, Games i Music. Na ovom ekranu se takođe izlistava još jedna opcija a to je koliko update-ova trenutno postoji za vaše aplikacije. Klikom na neku aplikaciju, možete pročitati kratak opis, videti sa koliko zvezdica je ocenjena, pročitati iskustva korisnika ili videti njen screenshot. Aplikacije su podeljene u šest glavnih sekcija, Top Free, Top Paid, Collections, New + Rising, Best-rated i Picks for you, tu su i promovisane aplikacije, dok postoji i još više kategorija koje će vam pomoći da pronađete ono što vas zanima.


      Games sekcija je slično podeljena kao Apps i pre nego što kupite neku aplikaciju, možete da preuzmete njen Trial, kako bi videli da li vam se dopada. Music sekcija vam dozvoljava da kupite albume ili pojedinačne pesme raznih izvođača. Podeljena je u New Releases, Top Albums i Top Artists, ali takođe možete i dobiti listu po žanrovima ili promovisane izvođače i njihove albume. Pre nego što se odlučite da kupite pesmu, možete dobiti njen pregled od 30 sekundi, ali ako imate Zune pretplatu koja košta 10 dolara mesečno, možete strimovati celu pesmu ili je preuzeti na vaš telefon.


      HTC poseduje i svoju aplikaciju u kojoj možete videti vremensku prognozu za razne gradove, sa dosta detalja i animacijama u zavisnosti od trenutnih vremenskih uslova. Takođe postoje informacije o akcijama kompanija, vesti kod kojih možete dodati različite izvore, koje su raspoređene po kategorijama.

      Kako bi bio konkurentan sa Androidom i iOS-u, ovde takođe postoji kontrola glasom. Recimo možete pozvati neku osobu u kontaktima, pronaći nešto na internetu, otvoriti neku aplikaciju, poslati poruku nekom, ili ostaviti sebi podsetnik. To sve nije na nivou koji ima Google ili Apple, ali je svejedno dosta upotrebljivo.

      Baterija nam je sa osvetljenošću ekrana postavljenom na maksimum trajala oko pet i po sati, neprekidnog korišćenja, a u to je spadalo surfovanje, šetkanje po interfejsu, malo fotografisanja i slušanje muzike, ništa previše zahtevno. Sasvim dobar rezultat, ali ima i smartfona čiji je vek trajanja baterije ipak duži. Ono što nam nedostaje u poređenju sa Androidom je detaljna statistika korišćenja baterije, tako da nemamo neke detaljnije informacije, već samo vreme kada smo ga skinuli sa punjača i kada nam je baterija bila skoro ispražnjena.
      HTC Windows Phone 8X poseduje zadnju kameru rezolucije od 8 megapiksela sa širokougaonim objektivom, a takođe je prisutan i LED blic. Ovaj model takođe poseduje i hardversko dugme za hvatanje fotografije, koje jako retko srećemo na Android modelima, i preko kojeg direktno možete pristupiti aplikaciji za fotografisanje. Aplikacija za kameru poseduje minimalistički korisnički interfejs, i sa desne strane možete naći opciju podešavanja, i četiri dugmeta – Video, Front facing camera, Flash i Lenses. U podešavanjima fotografija možete naći razne efekte, promeniti rezoluciju fotografija, balans bele boje, ekspoziciju, kontrast, saturaciju, oštrinu, ISO vrednosti i detekciju lica.

      Fotografije koje smo zabeležili HTC 8X modelom nisu bile preterano kvalitetne. Nivo šuma u njima je na visokom nivou, dok je nivo detalja relativno nizak, što i nije baš dobra kombinacija. Makro fotografija je pružala bolje rezultate, ali opet sa primetnom količinom šuma. Šteta, očekivali smo više od kamere ovog modela u polju fotografija, ali smo ostali razočarani. Sa druge strane, video snimanje je pružalo bolje rezultate. Nivo detalja u snimcima je dosta dobar, fokusiranje je bilo brzo, frejm rejt je bio 29.9 fps-a, bitrate 20.9 Mbps – sve u svemu, jako dobro video snimanje.

      Semplovi fotografija:











      Možemo reći da nam je HTC 8X pružio jako dobru ulaznicu u Windows Phone 8 svet, sa kojim prethodno nismo bili toliko detaljno upoznati. Udruživanje Microsofta sa ovom kompanijom nije bilo slučajno, jer HTC pravi veoma dobre telefone. Njegov glavni problem je što se uvek negde ponestaje neki detalj, kao što je recimo kamera u polju fotografija. Mada, HTC na ovom polju nije toliko briljirao ni kod Android modela. Prednosti ovog modela su ipak brojne. Prvo od dizajna sa zakrivljenim ivicama i gumiranom zadnjom stranom koja se sužava i pruža jako dobar utisak pri držanju telefona, ali i njegovom veoma kvalitetnom izradom izlivanja tela iz jednog dela.

      HD ekran ove rezolucije na dijagonali od 4.3 inča pruža fenomenalnu oštrinu slike, sa odličnim uglovima gledanja, ali nešto manjom dubinom crne boje, koja igra veću ulogu u interfejsu ove platforme. Smatramo da telefon ima prevelike dimenzije u odnosu na dijagonalu ekrana, tako da je HTC ostavio nepotrebno puno prostora oko ekrana i učinio telefon mnogo manje kompaktnim. Nemogućnost proširenja skladišta od 16GB-a može nekome predstavljati veći problem, ali će korisnicima koji ne trpaju sve i svašta na telefon ovo skladište biti svakako dovoljno. BeatsAudio poboljšanje kvaliteta i jačine zvuka preko slušalica je odlična stvar, ali bismo hteli da vidimo i Beats slušalice u paketu ovog modela, a ne obične HTC-ove slušalice prosečnog kvaliteta. Video snimanje je odlično na 8X modelu, što ne možemo reći i za njegove fotografije koje su lošeg kvaliteta. Bateriju ne možete zameniti, što će nekom praviti problem, ali dužina trajanja baterije je sasvim dobra i provešće vas bez problema kroz jedan dan korišćenja.Windows Phone 8 platforma nam se jako dopala, njene performanse su odlične i neke stvari su čak i bolje urađene nego u Androidu ili iOS-u.

      Glavni problem u ovom trenutku je što nema sve one popularne i zvučnije aplikacije koje poseduju ove dve pomenute platforme, i ne može se porediti po broju aplikacija sa njima. HTC Windows Phone 8X je generalno dobar telefon sa mnogim prednostima, ali i određenim manama. Neko će preko ovih nedostataka preći lakše, nego teže, može se reći da zavisi od pojedinca, ali ako želite da probate novu platformu i vidite kako vam Windows Phone 8 leži, možete uzeti u razmatranje kupovinu ovog modela… Prednosti – Odličan dizajn i kvalitet izrade – Performanse telefona su dosta dobre – Kvalitetan i jako oštar Super LCD2 ekran – BeatsAudio poboljšanje zvuka – Interfejs i opcije Windows Phone 8 sistema deluju jako zanimljivo Mane – Veće dimenzije u odnosu na dijagonalu ekrana – Nedostatak microSD slota – Loš kvalitet kamere u polju fotografija – Nemogućnost zamene baterije – Ekosistem još uvek nedovoljno razvijen
      Cena: 1 din49.990 din u zavisnosti od Vip paketa 1din – 57.960 din u zavisnosti od Telenor paketa
      Uređaj na test ustupio HTC.  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test