Dragoljub Radovanović
Prethodni Mate fablet koji je dopao u Benchmarkove ruke još uvek je nosio Ascend oznaku. Pričamo o modelu koji je ostavio izuzezetno pozitivivan utisak na nas – Mate 7. To vreme kada smo ga imali na testu deluje daleko iza nas, a tako nam se čini sa dobrim razlogom, jer smo bili u prilici da ga dobijemo odmah nakon premijere na IFA sajmu u septembru 2014 godine. Naslednik jeste predstavljen i odmah je postao dostupan u Kini tokom novembra 2015 godine, ali ovoga puta testni primerak do nas stiže četiri meseca kasnije, konkretno pre nedelju dana kad smo vam putem vesti najavili njegov test na našim stranicama. Dovoljno dug period da se upoznamo sa Mate 8 fabletom, tako da smo u prilici da podelimo naša zapažanja i stečene utiske nakon njegovog korišćenja.
Priču i ideju iza Mate brenda verovatno i znate, ali ne škodi da je ponovimo. Ukratko, Huawei je zamislio modele sa Mate oznakom kao jeftinije alternative vodećim smartfonima drugih poznatih kompanija kao što su Samsung, LG, Sony, Apple, HTC, itd. Dakle, ovo jeste ozbiljan telefon, koji jeste flegšip Huawei kompanije, neke stvari su tu korigovane, ali zato je i cena nešto pristupačnija. Da li je ta razlika dovoljna da ovoj kompaniji pružite šansu dosta zavisi i od pojedinca, vezanosti za zvučnije brendove i da li imate poverenja u Huawei. Do sada, poslovanje ovog proizvođača bilo je toliko dobro da je i Google imao dovoljno poverenja da im dodeli zadatak proizvodnje svog Nexus 6P modela, to svakako mora nešto značiti kada je pouzdanost u pitanju.
Ono po čemu se Huawei izdigao iznad drugih kineskih proizvođača svakako je kvalitet izrade i upotrebljenih materijala u svojim smartfonima. Jednostavno, danas su došli do toga da imaju odlične metalne telefone kao Mate S, Nexus 6P i naravno sada Mate 8, koji je jedan od najlepših i najkvalitetnije izrađenih smartfona na tržištu. Možda na prvi pogled deluje kao da nema nekih drastičnih promena u odnosu na Mate 7, ali kada zagledate malo bolje, počinjete da uviđate korigovan dizajn. Površina iznad ekrana je malo smanjena, i sužen je za još koji milimetar, pa je sveukupno odnos telo-ekran postao još malo bolji. Šest inča jeste puno, ali dimenzije su stvarno dobre za ovoliki smartfon. Odličan primer toga je da u skoro iste dimenzije Apple je stavio 5.5 inčni ekran u svoj iPhone 6s Plus, a u istom telu Huawei je ugurao 6 inča…
Nema stereo zvučnika na prednjoj strani kao kod Nexus 6P modela, Huawei se ipak odliučio za donju stranu telefona i zvučnici i dalje nisu stereo. Iako postoje dva izreza, samo iza desnog je zvučnik. Bokovi su metalni, kao i pozadina telefona, a izrađeni su od brušenog metala. Levo je slot koji udomljava microSD i NanoSIM karticu u jednom elementu, dole imamo klasični microUSB port, desno su metalni power i volume tasteri, a gore je mikrofon i 3.5mm priključak za slušalice. Pozadi je mat metal, ovoga puta kružni umesto kvadratnog modula kamere, lepo je videti Dual Tone LED, i naravno, neizostavni čitač za otisak prsta, nešto bez čega današnji premium telefon nije premium.
Glavne odlike ovog 6-inčnog fableta slede, i pomenuli smo da je ovo premium smartfon, možda ne u svakom pogledu skroz ravnopravan sa najboljim flegšip modelima konkurencije, ali itekako dovoljno ozbiljan da bi mogao biti upoređen sa takvim. Prva stvar gde je Huawei odlučio da ne “juri” konkurenciju jeste rezolucija ekrana. U vreme kada većina donosi 2560×1440 ekrane, Mate 8 ostaje skromniji sa svojom 1920×1080 rezolucijom, tako da je 368 piksela po inču ipak manje u odnosu na oštrine od preko 500 PPI koje srećemo kod drugih modela. Čipset je stvar koja je privukla dosta pažnje i proizveden je direktno u kompaniji Huawei, a u pitanju je njihovo HiSilicon Kirin rešenje. Pričamo naravno o Kirin 950 modelu, koji se po snazi može usuditi da stane na crtu Qualcomm Snapdragon 820 kompanije Qualcomm ii Exynos 8890 čipsetu kompanije Samsung. Snapdragon se može sresti u S7 i S7 Edge smartfonima na tržištu Severne Amerike, ili recimo kod G5 modela kompanije LG.
[modul]specifikacija=8949[/modul]
Kirin 950 koristi 16 nm FinFET+ proizvodni proces i donosi hibridni kontroler 2×32-bit LPDDR3 ili LPDDR4 @ 1333MHz sa maksimalnim memorijskim protokom od 21.3GB/s. Takođe, bitno je pomenuti koje je zapravo procesor i GPU u ovom čipsetu, a to je dvojac četvorojezgarnih procesora, potpuno novi Cortex A72 dizajn koji je naslednik Cortexa A57, sa frekvencijom rada od 2.3GHz i dodatni Quad Core Cortex A53 na 1.8GHz. Tu je i novi grafički čip Mali-T880 MP4 koji ima radnu frekvenciju od 900MHz-a, a reč je o čipu koji nasleđuje stariji model T760.Postoji 64GB verzija Mate 8 fableta koja mu donosi 4GB radne memorije, ali mi smo konkretno dobili 32GB primerak sa 3GB RAM-a. Proširenje microSD karticom je prisutno i može se zvanično proširiti karticama do 128GB-a. Bitna stvar kod većeg fableta je veći prostor za bateriju, tako da Mate 8 donosi 4000 mAh kapacitet. Par reči naravno i o kamerama ovog modela – zadnja kamera je rezolucije 16MP, ima senzor veličine 1/2.8″, poseduje optičku stabilizaciju, F2.0 otvor blende i Dual Tone blic. Nažalost, nije nam se baš dopalo što ne može da snima u 4K rezoluciji, već samo u 1080p, što je ipak kaskanje za konkurencijom. Prednja kamera ima 8MP, F2.4 blendu i takođe snima u 1080p rezoluciji.
Softver
Vremenom je postalo očigledno da korisnici van Kine nemaju previše ljubavi prema korisničkim interfejsima kineskih proizvođača. Nismo sigurni da li je to potpuno opravdan utisak, EMUI 4.0 uz Android 6.0 verziju na Mate 8 je nama u redu, nismo oduševljeni izgledom ili rešenjima koje nudi, ali isto tako ne možemo pronaći neku preveliku manu sa istim koja je očigledno prisutna po mišljenju drugih. Ima stvari koje su tu sasvim jasne, tako da je ovo nešto drugačije iskustvo u odnosu na Stock interfejs kakav ima Huawei Nexus 6P, iako su obe Marshmallow verzije Androida. Skoro ništa ne podseća na Stock AOSP interfejs, već sve ima svoj drugačiji izgled i drugačije rešenje, tako da ne očekujte Material Design na Mate 8 modelu.
EMUI 4.0 verzija jeste skin kompanije Huawei koji poseduje specifičan dizajn, koji vam se ili dopada, ili smatrate da je neprivlačan. Ima kineskih interfejsa koji su manje ili više lepši, EMUI nam nažalost nije među omiljenijim, pa smatramo da je nekako previše šaren i bez neke veće elegancije. Možda i zbog nedostatka fioke sa aplikacijama deluje kao da nema neke veće organizacije u interfejsu. Notifikacioni panel je nekako previše zaokupljen bespotrebnim stvarima, kao widget za “čišćenje RAM-a”, časovnik i datum koji zauzimaju jedan red, saveti za uštedu energije, itd, tako da ponestaje mesta za konkretne notifikacije.
Dopada nam se što čitač otiska prsta funkcioniše fenomenalno, i što se telefon može otključati direktno prstom i dok ekran nije uključen. Ima tu još zanimljivih implementacija, kao što su pravljenje fotografija iz kamere prinošenjem prsta na senzor, javljanje na poziv, ili gašenje alarma. Zatim, EMUI 4.0 ima svoju Motion Control sekciju u podešavanjima gde se uključuju opcija poput prevrtanja telefona za gašenje zvuka, uzimanja u ruku za utišavanje zvonjave, prinošenje uvetu za javljanje na poziv, itd. Tu su takođe i gestovi sa “zglavcima” na prstima, recimo pravljenje skrinšotova, crtanje slova za otvaranje aplikacija ili crtanje horizontalne linije za Dual Window opciju.
Ima tu i nekih poboljšanja za WiFi i mobilne signale u vidu inteligentne Link+ opcije, postoji zanimljiva “Hey EMI” opcija buđenja telefona glasom i “Where are you” pitanja ukoliko ste zaturili smartfon negde u sobi, planirano vreme uključivanja ili isključivanja telefona i još sličnih opcija. EMUI 4.0 ima korisnih stvari, nikako nije prazan ili loš po tom pitanju, samo je malo slabije rešen po pitanju dizajna ili organizacije, to je glavna zamerka.
Ne možemo dovoljno da istaknemo koliko je korisnicima smartfona kamera postala bitna stvar pri odabiru novog modela, mnogima čak i najbitnija. Huawei Mate 8 obećava kameru po specifikacijama, tu su 16MP senzor, F2.0 blenda i optička stabilizacija. Pomislili biste da možda postiže rezultate kao kamera Huawei Nexus 6P modela, ali je kvalitet fotografija inferiorniji u poređenju sa pomenutim smartfonom. Fokusiranje je dosta neposlušno kod ovog modela, pogotovo kada smo pokušavali da napravimo makro fotografije, fokus je dosta izbirljiv po pitanju udaljenosti i onoga šta je u pozadini subjekta.
Što se tiče samog kvaliteta fotografija, postoji nekoliko stvari koje bismo istakli. Kao prvo, zasmetala nam je sklonost zamućivanju ukoliko ne zadržite telefon savršeno mirnim tokom pravljenja fotografije, ili ukoliko postoji blaži pokret subjekta, fotografija će biti razmazana korišćenjem Auto režima. Huawei je srećom uključio i Professional režim gde postoji pristup svim ručnim opcijama, kao što su promena brzine okidača, ISO vrednosti, metode merenja, korekcija EV-a, balansa bele boje, itd. Sam autofokus nije preterano brz, kada želi da sarađuje i zapravo fokusira bliže subjekte, dok sa daljim nije bilo nikakvih problema. Same fotografije ispadaju dosta mekane za jedan 16MP senzor, količina detalja nije visoka, a deo problema je i što postoji šum čak i pri dnevnim uslovima. Zasićenost boja je takođe nešto slabija. Čak je i 1080p video mogao biti bolji… Obzirom da Mate 8 zalazi u premium vode, kamera je morala biti bolja. Ovako je, rekli bismo, prilično prosečna.
Video primeri:
Primeri fotografija:
Link
Čipset definitivno nije problem kod Huawei Mate 8 modela, jer je Kirin 950 odličan za 90% najzahtevnijih zadataka na smartfonu. Onih preostalih 10% idu na račun slabijeg GPU čipa koji je inferiorniji od konkurencije. Procesor je poprilično brz, pa je celokupno iskustvo korišćenja prilično dobro, nemamo nikakvih zamerki na brzinu otvaranja aplikacija i izvršavanja raznih komandi, Mate 8 tu prolazi sa odličnim ocenama. Polje gde će Kirin 950 zaostajati za Snapdragonom 820 i Exynosom 8890 jeste grafika, Mali-T880 MP4 ne može da se uporedi sa ovogodišnjim Adreno 530 ili Mali-T880 MP12 u Exynosu 8890. Po tom pitanju, 3D igranje će biti ili u rangu sa prošlogodišnjim flegšip modelima, što opet uopšte i nije loša stvar.
Svejedno je sposoban da pokreće zahtevne 3D igre, a zahvaljujući nižoj 1080p rezoluciji ekrana neće biti problema sa performansama, ali jasno je da će vidno ostati iza aktuelnih flegšipova za 2016. godinu po pitanju grafičkih performansi. Prilično moćan četvorojezgarni 2.3 GHz Cortex-A72 ga dosta “izvlači”, tu je i pomoćni quad-core 1.8 GHz Cortex A53, pa svejedno ima dosta visok rezultat u Antutu testu, najviše što smo dobili bilo je 88935 poena, što znači da je pri vrhu liste performansi, ali ipak ispod ovogodišnjih Samsung i LG perjanica.
Evo i nekih detalja vezanih za IPS-NEO ekran koje smo saznali merenjem kolorimetrom. Kao prva stvar, svetlina ekrana je prilično dobra, čitavih 516 cd/m2, pa neće biti nikakvih problema sa vidljivošću na jačem suncu. Tačnost boja je u redu na fabričkom podešavanju boja, ali je zato temperatura boja hladna, konkretno 7927K. Srećom, Huawei uključuje Color Temperature opciju u podešavanjima ekrana, pa je moguće dobiti još tačnije i toplije boje. Uspeli smo da podesimo toplije boje i dođemo na temperaturu od 6931K, a takođe smo i poboljšali tačnost boja sa 5.33 na 4.38 Delta E. IPS-NEO tip ima dublji prikaz crne boje od klasičnih IPS panela, ali i dalje nije uporediv sa SuperAMOLED-om po tom pitanju. Prilično dobar i svetao ekran u svakom slučaju.
Autonomiju baterije uvek ostavljamo za kraj kao poslasticu, a sa 4000 mAh kapacitetom Mate 8 se prilično lepo pokazao po ovom pitanju. Nije na samom vrhu liste autonomija, imali smo modele koji su impresionirali sa oko 12 ili preko 15 časova uključenosti ekrana, ali sa 7 sati i 13 minuta je svakako par časova iznad onoga što bismo nazvali “prosekom”. Kao i obično, svetlina ekrana na kojoj smo vršli test surfovanja iznosila je 250cd/m2, ili prevedeno u procente osvetljenja, to je tačno 48% na Brightness slajderu.
Došao je novi Mate fablet, baš kao i još jedna godina u kojoj je Huawei napravio vrlo dobar smartfon. Očigledno je da Huawei nije previše eksperimentisao ovog puta, kao dobra osnova je uzet prethodni Mate 7, na kojem su izvršene određene korekcije, pa se pred nama našao još bolji fablet. Polje gde Huawei svesno nije želeo da napravi pomak jeste rezolucija ekrana, i obično nemamo nikakvih problema sa 1920×1080 tačaka, ali ovde ipak pričamo o dijagonali od 6-inča, tako da oko te granice počinje da se uočava nedostatak oštrine u odnosu na konkurenciju sa 2560×1440 ekranima.
Izrada i kvalitet materijala, kao i prethodne godine, su prva liga. Koristi se izvanredni metal, a za ovu dijagonalu su Mate 8 učinili još kompaktnijim, koliko god je to moguće za jedan 6-inčni fablet. Dobar kvalitet prikaza uz NEO-IPS, dobra svetlina i dublji prikaz crne, idu u korist Mate 8 modelu. Čipset donosi izuzetno brz procesor, ali GPU ne može ići rame uz rame sa 2016. flegšipima. Kamera je ovaj put dosta prosečna, i po tom pitanju Mate 8 nije u rangu sa drugim vodećim telefonima konkurencije. Softver ima nekih detalja koji su mogli biti bolje osmišljeni, dok sa druge ima dosta korisnih stvari. Na interfejsu definitivno još treba da se radi kako bi celokupno iskustvo bilo bolje. Autonomijom smo vrlo zadovoljni, Mate 8 se tu snalazi sasvim lepo sa 4000mAh kapacitetom. Zadovoljni smo veoma šta nam je Huawei doneo u Mate 8 modelu, i jasno je da Huawei ima uzlaznu putanju u svetu smartfona, te se ističe kao najsposobniji kineski proizvođač u ovom trenutku…
Prednosti
– IPS-NEO ekran ima dublji prikaz crne i dobru svetlinu- Kirin 950 donosi prilično dobre CPU performanse- Izvanredan dizajn i metalno kućište- Dobra baterija- Odličan senzor za čitanje otiska prsta
Mane
– Prosečna kamera u oblasti fotografija- Nema 4K video snimanja- GPU performanse nisu u rangu 2016 flegšipa
Cena: 599 evra za 3 GB 32 GB varijantu i 699 evra za 4 GB 64 GB varijantu
Smartfon na test ustupio Huawei.
Huawei Mate 8
Novi Mate, osmica, smartfon kompanije Huawei koji iznova iznenađuje svojim odličnim kvalitetnim metalnim telom i prelepim dizajnom. Nije sve u izgledu, naravno, pa je u ovaj 6-inčni fablet uključen moćan Kirin čipset koji dodatno potvrđuje premium klasu ovog telefona. Unapređen je i IPS-NEO tip ekrana, sa ipak ne tako visokom FullHD rezolucijom za ovu dijagonalu, ali zbog velikog ekrana bilo je mesta za veliki kapacitet baterije od 4000 mAh...