Dragoljub RadovanovićRaznolikost u sopstvenoj ponudi smartfona je pametan potez kojeg bi svi proizvođači trebalo da se pridržavaju. Ukoliko se kompanija fokusira isključivo na jednu cenovnu grupu smartfona, onda ona privlači samo deo potencijalnih kupaca. Sa druge strane, ukoliko postoji više izbora, recimo niska, niža srednja, srednja i visoka klasa smartfona, onda će svaki potrošač pronaći nešto što mu odgovara. To je po našem mišljenju ključ uspeha, i jedan od razloga zašto je Huawei treći najveći proizvođač smartfona na svetu.
Jednostavno, Huawei vrlo lepo pokriva sve cenovne kategorije, tačnije imaju za svakog ponešto. Smartfon o kojem danas pišemo je jedan od takvih primera, jer je u pitanju jeftinija varijanta elitnijeg Huawei P8 modela, o kom smo pisali krajem aprila. Naravno, jeftinija ujedno znači i inferiornija verzija, tako da je P8 Lite slabiji na određenim poljima. O kojim razlikama je konkretno reč? Uglavno hardverskim, ali osvrnućemo se u tekstu na sve detalje koji odvajaju jeftiniji P8 Lite od skuplje P8-ice. Samo bismo još hteli da napomenemo da je i dalje reč o DualSIM telefonu.
Hardver
Smartfon o kojem govorimo ovom prilikom može se posmatrati kao uređaj koji je pozicioniran u srednjoj klasi, fokusirajući se na pristupačniju cenu. Prva stvar koja pravi jaz između P8 Lite i P8 modela je čipset. Lite poseduje osetno slabiji HiSilicon Kirin 620, naspram vrlo dobrog Kirin 930/935 čipseta u P8-ici. Ovde imamo jedan osmojezgarni Cortex A53 procesor sa značajno nižom frekvencijom rada od 1.2 GHz, dok P8 ima dva četvorojezgarna – A53 na 2.2 GHz (ili 2GHz za 930 čipset varijantu) i još jedan A53 na 1.5 GHz.
[modul]specifikacija=8680[/modul]
Tu je i nešto inferiorniji grafički čip – umesto Mali-T628 MP4 prisutan je Mali-450MP4. Druga razlika se tiče količine radne memorije – P8 poseduje 3GB radne memorije dok P8 Lite ima i dalje dobrih 2GB RAM-a. Kada je u pitanju skladište, P8 Lite postoji isključivo u 16GB varijanti, tačnije ne postoji i 64GB varijanta kao kod P8 modela. MicroSD proširenje je moguće, ali podrazumeva žrtvovanje drugog slota koji bi mogao da se iskoristi za Sim karticu, dakle slot ima dvojnu ulogu. Zadnja 13MP kamera je iste rezolucije kao i kod P8 modela, ali nema optičke stabilizacije i donosi lošiji otvor blende, to jest F2.2 umesto F2.0, a video snimanje se odvija u identičnoj 1080p rezoluciji. Prednja kamera je niže rezolucije kod Lite varijante – 5MP umesto 8MP. Baterija je takođe manjeg kapaciteta – 2200 mAh naspram 2680 mAh. Kada se sve to sabere, Lite titula je itekako odgovarajuća.Jedna stvar koju je Huawei imao na umu jeste da učini P8 Lite što sličnijim P8 modelu. To ipak ne podrazumeva isti izbor materijala kućišta, ali doći ćemo i do toga. Pre svega, pakovanje nije previše izmenjeno. Telefon je postavljen bočno i dobija se isti sadržaj kao i kod skupljeg modela, što pozdravljamo – microUSB kabl, punjač, slušalice i dokumentacija u posebnom kartonskom odeljku. Spreda su telefoni dosta slični na prvi pogled, mada postoji i nešto osim ukupno manjih dimenzija što bi ih razlikovalo, a to je da Lite ima Huawei logo ispod ekrana, a P8 ne. U slučaju da imate oba telefona ispred sebe, nakon bližeg osmatranja se još primećuje da P8 ima nešto dužu slušalicu za razgovor i senzori su mu bliži istoj, dok su na P8 Lite više pomereni ulevo.
Lite ima isto crno rešenje sa strane ekrana koje pruža utisak kao da se ekran prostire do samih ivica kada je isključen, ali te ivice se vide kada je ekran uključen i široke su otprilike 3 do 4mm. Pomislili biste da su bokovi metalni pošto deluju gotovo identično kao na P8, ali ipak je u pitanju varka, jer je reč o imitaciji od čvrste plastike. Levi bok je prazan, sa donje strane iza levih rupica imamo zvučnik, u sredini je microUSB port, a desno je zapravo mikrofon – ne još jedan zvučnik. Na desnom boku postoje dva slota, microSD ili NanoSIM i drugi u koji ide microSIM kartica. Iznad njih je manji power taster i duže dugme za kontrolu nivoa zvuka, dok je na vrhu 3.5mm priključak i rupica mikrofona. Leđa P8 Lite modela su takođe dizajnirana tako da pružaju utisak da je u pitanju metal, tačnije brušeni aluminijum, ali ponovo je reč o plastici. Na belom modelu koji smo mi imali ova površina je više sivkaste boje, a iznad nje u beloj površini smeštena je 13MP kamera i LED blic. Huawei se stvarno potrudio da P8 Lite bude što sličniji P8 modelu, uprkos tome što se koristi jeftiniji materijal za izradu.
Kada je pušten u prodaju tokom maja meseca, Huawei P8 Lite je dolazio sa starijom KitKat 4.4.4 verzijom Androida i EMUI 3.0 korisničkim interfejsom. Nedavno je spremljena nadogradnja na Lollipop i EMUI 3.1 UI, tako da je po ovom pitanju gotovo identičan sa P8 modelom o kome smo pisali. Kao i obično, prisutne su razne modifikacije grafičkih elemenata i opcija telefona, tako da se interfejs izdvaja po izgledu u poređenju sa mejnstrim brendovima, što je čest slučaj kod većine kineskih proizvođača smartfona.
Lockscreen ima efekat otključavanja da dok prevlačite prst da otključate telefon polako vidite šta se nalazi ispod, uz prateću “lens flare” animaciju. Početni ekran sadrži grupu widgeta sa časovnikom i vremenskom prognozom, drugi deo za slajdšou i treći za kontrolu muzike. Četiri ikonice u doku, četiri prečice, a u stilu iPhone-a nema posebne fioke sa aplikacijama – sve se smešta na početne ekrane.
Postoji više efekata tranzicije između početnih ekrana, a task switcher prikazuje po četiri kartice nedavno otvorenih aplikacija na ekranu, od kojih se svaka može pojedinačno ukloniti, ili potezom na gore zatvoriti sve u isto vreme. Takođe, tu je i podatak o tome koliko je radne memorije trenutno zauzeto i koliko ste memorije oslobodili nakon što zatvorite aplikaciju. Ikonice su zaobljenog kvadratnog izgleda, a ulazak u folder vas vodi u odvojeni ekran sa prozirnom poleđenom, tako da u suštini folder može da posluži kao fioka sa aplikacijama.
Notifikacioni panel je proziran i zamuti pozadinu iza. Podeljen je u dve kategorije, Notifications i Shortcuts. U prvom delu imamo vreme, datum i hronološko stablo koje pokazuje pojedinačne notifikacije u koje su vreme primljene, tačnije ne grupiše ih u jednu celinu kao što radi većina drugih proizvođača. U sekciji Shortcuts se kao što ime govori nalaze brze prečice za uključivanje ili isključivanje raznih opcija. Aktivne opcije su obeležene plavičastom nijansom, dok su neaktivne prikazane sivom bojom. Može se podesiti 12 prečica, ili čak 16 ako se prošiti ekran, a tu je i kontrola nivoa osvetljenja i opcija za automatsko osvetljenje koje funkcioniše uz pomoć ambijentalnog senzora. Interesantna stvar kod početnog ekrana je da postoji i Simple opcija koja donosi velike šarene kartice, što je pogodno za osobe sa slabijim vidom.
P8 Lite takođe donosi i neke dodatne mogućnosti, kao što su recimo smanjivanje tastature ili ekrana za otključavanje i pomeranje bliže levoj ili desnoj strani ekrana, kako bi upotreba jednom rukom bila lakša. Tu su i već viđene opcije pokretom ruke kao što je obrtanje telefona naopako za isključivanje zvona dolaznog poziva, crtanje slova za otvaranje aplikacija, duplo kuckanje za uključivanje ekrana, itd. Primetili smo da nedostaje opcija prepoznavanja zglavaka na šaci kao na P8 modelu, ali osim toga oba telefona su dosta slična u softverskom odeljenju.
Treba odati priznanje Huawei-u na postizanju da telefon izrađen od plastike zapravo vrlo uverljivo deluje kao da je u pitanju metal – posebno na bokovima. Iako nije metalan kao P8, Lite je i dalje izuzetno čvrst telefon, utegnut je maksimalno i nema nikakvog govora o lošem kvalitetu izrade ili “jeftinom” izgledu elemenata. Lakši je od P8 modela za 13 grama, a i fizički je nešto manji, zbog toga što ima manju dijagonalu ekrana. Super tanak bok od 6.4mm je ipak rezervisan za elitnijeg brata, ali nikako se ne može reći da je bok od 7.7mm predebeo. Sveukupno sve to deluje vrlo lepo za jedan cenovno pristupačniji telefon iz srednje klase.
Jedno od polja na kojim je Huawei morao da napravi uštedu i odvoji Lite od skuplje P8-ice jeste niža rezolucija ekrana. Dijagonala ekrana je takođe manja, pa umesto 5.2 inča imamo 5-inčni ekran, ovoga puta ne sa FullHD već sa 1280×720 ekranom – i dalje je reč o IPS tipu. Oštrina ekrana jeste manja, konkretno 294 naspram 424 piksela po inču, što opet i nije toliko primetno sa neke normalne udaljenosti od očiju. Tačnost boja jeste za nijansu slabija u odnosu na P8, konkretno 6.90 DeltaE naspram vrlo dobrih 3.79 na P8 modelu, ali to se vrlo lako da popraviti. U opcijama podešavanja ekrana postoji slajder temperature boja, tako da povlačenjem ka toplijim tonovima ta cifra postaje 5.26 i temperatura se spušta sa dosta hladnih 8206K na dosta dobrih 6789K, pružajući prirodnije boje. Što se svetline tiče, ona nije baš najbolja, izmerili smo maksimalnu vrednost od samo 328cd/m2, dok je P8 postigao 426cd/m2, tako da Lite neće biti previše dobar u nadjačavanju jakog sunčevog svetla napolju. Kada se izvrši podešavanje temperature slajderom, Gamma je odlična uz cifru od 2.16 – sveukupno, solidna tačnost i kvalitet, ali je malo tamniji na maksimalnoj svetlini.
Deo u kojem je P8 Lite oslabljen u odnosu na P8 jeste čipset. HiSilicon Kirin 620 je na papiru izuzetno prosečan čipset, koji nudi vrlo osrednje performanse. U smislu brzine se ne može uporediti sa čipsetom iz P8 modela, ali ni sa pojedinim smartfonima iz srednje kategorije koji ostvaruju bolje performanse. Nije to toliko loše koliko možda na prvi pogled deluje, ali Octa Core procesor ima priličnu nisku frekvenciju rada od 1.2 GHz i zastareli Mali-450MP4 koji je ispod nivoa Adreno 320 GPU-a iz Snapdragon 600 čipseta. Ipak, u praksi je stanje bolje nego što se čini pogledom na tehničke detalje – P8 Lite uglavnom nudi glatko iskustvo, ne preterano brz odziv, ali ne možemo reći da se vuče ili da je usporen, jer to svakako nije slučaj.
U rangu do tri stotine evra u kojem se Huawei P8 Lite nalazi, kamera nudi očekivan kvalitet fotografija i videa. Dnevne fotografije u dobrim uslovima su zapravo i sasvim solidne. Naravno, tu se odmah primećuju dosta hladne i plavičaste boje, i dok na prvi pogled fotka deluje oštro i ima dovoljno detalja, pri bližoj inspekciji se primećuje da se primenjuje velika doza softverskog oštrenja, što pomalo deluje i nerealno. Iako ima istu rezoluciju senzora kao P8, pomenuti ipak ima tačnije boje i bolji kvalitet fotografija. Što se noćnih uslova tiče, F2.2 blenda ne pomaže puno, a ovde je temperatura boja obrnuta u odnosu na dnevne fotke, noću su fotografije previše tople, uglavnom su mračne, nemaju oštrinu ili veću količinu detalja.
Snimanje nije puno bolje, prisutne su isprane hladne boje i generalno mek snimak bez finijih detalja. Ne bismo rekli da je kamera loša sveukupno, ona to nije, ali je vrlo prosečna, što nije neuobičajno za telefone iz ove klase.
Video primeri:
Primeri fotografija:
Link
Lite ima manji kapacitet baterije u odnosu na P8. Priznaćemo, pomalo smo bili uplašeni kako će se tričavih 2200mAh pokazati u praksi, ali srećom nismo bili razočarani. Svejedno, autonomija je slabija u odnosu na P8 koji je postigao 6 sati i 25 minuta uključenosti ekrana, ovde rezultat nije tako dobar, ali se kreće u rangu sa većinom premium modela, prestižući magičnu granicu od oko 5 časova uključenosti ekrana – konkretno, 5 časova i 7 minuta. Napominjemo, autonomiju uvek testiramo pri fiksnom osvetljenju od 250 cd/m2. Dakle, autonomija je solidna.
Huawei kod svog P8 Lite modela ne nudi kule i gradove, već solidan smartfon koji je primetno jeftiniji od svog elitnijeg P8 starijeg brata, zadržavajući izgled i osećaj koji pomenuti pruža. Možda ne potpuno isti osećaj pošto je reč o telefonu koji je izrađen od plastike, a ne od metala, ali po pitanju dizajna je veoma privlačan, baš kao i P8 – imitacija metala je vrlo ubedljiva. Blago kompaktnije telo je prisutno usled manjeg 5-inčnog ekrana, a kvalitet izrade je na vrlo visokom nivou, te je zaista izuzetno čvrst i utegnut telefon iako je u pitanju plastika. Rezolucija ekrana od 1280×720 tačaka jeste nešto manja za današnje apetite, ali je prikaz i dalje dovoljno oštar.
Sa druge strane, tačnost ekrana je mogla biti bolja. Na standardnim podešavanjima je dosta plavičast i boje nisu tako tačne, mada se jednostavnom korekcijom u podešavanjima mogu dobiti blago tačnije boje i znatno bolja/toplija temperatura prikaza. Na softverskom polju je vrlo sličan sa P8 modelom, uključujući Lollipop i nestandardni EMUI 3.1 korisnički interfejs sa dodatnim mogućnostima – više ili manje interesantnim. Kvalitet kamere je solidan – uglavnom odgovara cenovnoj kategoriji. Autonomija je sasvim u redu. Performanse jesu slabije u odnosu na P8, ali u praksi P8 Lite nije usporen, što je mnogima i više nego dovoljno. Uglavnom, Lite zaista jeste “olakšana” verzija P8 modela u svakom smislu, ali je proporcionalno olakšana i cena – što je detalj koji će mnogima biti ključan u odabiru narednog smartfona…
Prednosti– Lep i veoma kvalitetno izrađen uprkos plastici- Dual SIM- Solidna autonomija
Mane
– Nedovoljno svetao ekran- Čipset i performanse
Cena: oko 280 evra u Benchmark šopu
Smartfon na test ustupio Huawei.
Huawei P8 Lite
Red je došao i na "mini" verziju P8 smartfona koji smo testirali pre nekoliko meseci. U pitanju je model sa malo manjim ekranom, nižom rezolucijom, ali takođe i nešto slabijim čipsetom u odnosu na P8. Koristi se i drugačiji materijal u izradi kućišta, a između ova dva modela postoji još nekoliko bitnih razlika, o kojima ćemo diskutovati u predstojećem tekstu