Dragoljub Radovanović
Dok cene flegšip smartfona najpoznatijih proizvođača rastu iz godine u godinu, kineski proizvođači se trude da ponude što bolje specifikacije za što povoljniju svotu novca. Konkretno, ne možemo reći da Lenovo A5000 pripada toj kategoriji alternativama vodećim modelima, jer je po pitanju specifikacija ovo ipak telefon iz nižeg segmenta srednje klase. Ipak, iako nije toliko hardverski primamljiv kao recimo određeni modeli proizvođača kao što su Xiaomi ili Meizu, treba uzeti u obzir da je ovo telefon koji se u retail šopovima u Srbiji prodaje po ceni od samo 155 evra. Jedan deo specifikacija je itekako interesantan, a tu bez ikakve sumnje mislimo pre svega na kapacitet baterije ovog modela.
Hardver
Za telefon koji predstavlja budžetno rešenje, logično je da se očekuje i budžetni čipset u ovom cenovnom rangu. Konkretno, u pitanju je Mediatek MT6582, sastavljen od četvorojezgarnog procesora sa slabijom Cortex A7 arhitekturom i frekvencijom od 1.3 GHz. Prati ga i Mali-400 MP2 grafički čip, a po pitanju radne memorije tu je 1GB RAM-a. MicroSD karticama se može proširiti skladište, koje iznosi skromnih 8GB-a.
Skroman hardver, ali baterija poseduje ogroman kapacitet od 4000 mAh
Na pozadini se nalazi 8MP kamera, sa prednje strane tu je senzor od 2MP. Ubedljivo najzanimljivija odlika ovog pristupačnog smartfona bez ikakve sumnje jeste baterija ogromnog kapaciteta od 4000 mAh, o kojoj ćete kasnije čitati i kako se pokazala u praksi.
[modul]specifikacija=8637[/modul]Lenovo donosi svoj prepoznatljiv stil sa zaobljenim ćoškovima i kapacitivnim tasterima ispod ekrana. Pre svega, želimo da se osvrnemo na sadržaj pakovanja, gde ističemo da je Lenovo takoreći velikodušan proizvođač. To kažemo iz razloga što u pakovanju stiže providna silikonska futrola ali i folija za ekran, uz 5.2V 2A punjač, microUSB kabl i klasične bubice, sve to u beloj boji.
Karakteristična je srebrna traka na bokovima, gde je leva strana prazna, donja sadrži mikrofon, na desnoj su power i volume tasteri i na vrhu je microUSB i 3.5mm priključak. Pozadina je mat boje, gumirana je i prijatna na dodir, a nazad imamo 8MP kameru, LED blic, kao i srebrni zvučnik u dnu. Ispod poklopca su microSD i Dual SIM slotovi – jedan je 3G, a drugi nažalost samo 2G.
Softver
Sada već dobro poznati korisnički interfejs ove kompanije – Vibe 2.0 – nalazi se i na Lenovo A5000 modelu. Tačnije, isti je presvučen preko Android 4.4.2 KitKat verzije, a vrlo uskoro se očekuje i Lollipop verzija. Teže je modifikovan u odnosu na regularni Android, dosta je šarenolik, poseduje zaobljene kvadratne ikonice i bele statusne elemente. Nema fioke sa aplikacijama kao i obično, a imamo poluprovidni notifikacioni panel sa pet plavih brzih prečica, ili 15 ukoliko se proširi ekran. Uglavnom, interfejs je sasvim sličan u odnosu na prethodne Lenovo telefone koje smo testirali, recimo model S60, u odnosu na koji nema Features sekciju gestova i prečica.
Standardni Vibe 2.0 interfejs na KitKat 4.4.2 verziji Androida, ali ubrzo se očekuje i Lollipop
Kućište izrađeno od plastike je standardnih dimenzija za ovu dijagonalu ekrana. Zanimljivo je da bok nije previše debeo (10mm) obzirom da se unutra nalazi ogromna 4000 mAh baterija, ali je zbog toga malo teži od prosečnih telefona ove veličine – 160 grama. Dijagonala ekrana iznosi 5 inča, njegova rezolucija je 1280×720 tačaka i nudi oštrinu od 294 PPI. Što se tiče maksimalne svetline ekrana, ona je sasvim dobra uz cifru od 408 cd/m2, temperatura boja je 8440K, a njihova tačnost iznosi DeltaE 7.64, uz vrlo dobru gamma vrednost od 2.15.
Jasno je da budžetni čipset ne nudi spektaklularne performanse, jezgra Cortex A7 procesora koja rade na 1.3 GHz u sebi nemaju veliku procesorsku moć, što ipak ne znači da telefon u praksi pokazuje bilo kakve znakove vidljivog usporenja ili seckanja. U prevodu – iako neće zadiviti brzinom odziva otvaranja aplikacija, A5000 ipak nudi neometano iskustvo u korišćenju, a ukoliko želite da znate kako se kotira na Antutu testu, prenosimo informaciju da je postigao 18274 poena.
Kamera od 8MP je korektna, šuma ima u povećoj meri, ali sveukupno je u redu za cenovnu klasu. Video je takođe korektan, snima se u 720p rezoluciji, donosi bitrate od 9Mbps i 30FPS-a.
Video primer:
Primeri fotografija:
Link
Svakako da jedan smartfon od 155 evra ne može da bude “munjevit”, ali razlog zbog kojeg smatramo da korisnik treba da se odluči na potez izdvajanja te svote novca leži u prosto fantastičnoj autonomiji A5000 modela. Jednostavno, ovo je telefon koji je kralj među Android smartfonima kada je baterija u pitanju, jer ostavlja čak i najskuplje flegšip modele daleko iza sebe. Konkretno, autonomija je otprilike možda čak i više nego dva puta duža u odnosu na Samsung, HTC i LG flegšipe, gde ovaj smartfon sa cenom od samo 155 evra postiže izvanredno dugačku autonomiju od čak 10 sati i 6 minuta uključenosti ekrana, gde se pomenuti flegšipi trude da postignu 5 sati.
Autonomija je zaista fantastična i daleko je ispred mnogih drugih, čak i najskupljih Androida
Kao i obično, test smo sproveli na 250 cd/m2 svetlini, konkretno na 53% osvetljenja. Oduševljeni smo autonomijom A5000 modela, jednostavno je nepresušna, tako da je ovo smartfon koji će vam trajati bez problema i do tri dana bez potrebe za punjenjem. Kada bateriju napokon ispraznite, potrebno je 3 sata punjenja da je vratite na maksimalnu vrednost, što je i zapravo brzo obzirom da je reč o 4000 mAh. Svaka čast kompaniji Lenovo na ovom potezu, a voleli bismo da ovakve spektakularne rezultate trajanja baterije vidimo i na drugim Android smartfonima.
Kome bismo preporučili Lenovo A5000 smartfon? Pre svega osobama koje žele Android sa izuzetno dugačkom autonomijom, koja je toliko dobra da je daleko ispred najboljih premium telefona. Ostatak hardvera možda i nije toliko interesantan, ali imajući u vidu cenu od 155 evra, za taj novac se i ne mogu očekivati puno bolje specifikacije. DualSIM podrška je korisna stvar, ali napomenuli bismo da drugi Sim slot podržava samo 2G konekciju.
Kada se u obzir uzme i podatak da je Lenovo najavio nadogradnju na Lollipop, uz nisku cenu, to može biti još jedan razlog da se odlučite baš za ovaj model. Performanse su sasvim u redu, kamera takođe za ovu cenovnu klasu, a lepo je i to što uz telefon stiže silikonska futrola i folija za ekran. Sam telefon jeste teži i deblji zbog veće baterije, ali ne u nekoj drastičnijoj meri u odnosu na druge telefone. Uglavnom, A5000 preporučujemo pre svega zbog fantastične autonomije, ali i smatramo da je reč o solidnom smartfonu kada se u obzir uzme njegova povoljna cena…
Lenovo A5000 je pristupačan model sa autonomijom koja je na samom vrhu kada su Android smartfoni u pitanju
Prednosti
– Impresivna autonomija- DualSIM podrška- Solidno korisničko iskustvo- Pristupačna cena
Mane
– Nešto veća težina i debljina zahvaljujući 4000 mAh bateriji- Drugi Sim slot podržava samo 2G
Cena: oko 155 evra u Benchmark Shopu
Smartfon na test ustupio Lenovo.
Lenovo A5000
Iz kompanije Lenovo na test nam je stigao jedan cenovno pristupačniji smartfon, čija je definitivno glavna karakteristika baterija velikog kapaciteta od čak 4000 mAh. Od interesantnijih odlika treba napomenuti DualSIM podršku, četvorojezgarni procesor, IPS ekran i 8MP kameru. Obzirom na cenu od oko 155 evra, u pitanju je uređaj iz niže cenovne klase, pa pogledajmo kakav je A5000 u praksi, pogotovo kako se pokazuje autonomija...