Lenovo P90

Lenovo P90

Imamo priliku da pišemo o modelu koji još uvek nije pušten u prodaju, ali bi uskoro trebao biti dostupan na svetskom tržištu. Ono što Lenovo P90 čini posebnim jeste što je reč o prvom smartfonu sa Intelovim 64-bitnim Silvermont procesorom. Još neke interesantne odlike su 4000 mAh baterija, 5.5-inčni 1080p IPS ekran, 13MP zadnja i 5MP prednja selfi kamera. Otkrivamo vam kako se Intelov 64-bitni čipset i celokupan smartfon ponašaju u praksi...

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Intel je blizak partner kompanije Lenovo, tako da ovo nije prvi put da srećemo čipsete pomenutog proizvođača u uređajima ove firme. Krajem oktobra smo imali priliku da testiramo Lenovo Tab S8, tablet sa Intelovim 64-bitnim procesorom, a od smartfona sa ovom platformom isticao se u to vreme dosta popularni K900. Ovo nije jedini model sa 64-bitnim čipsetom koji Lenovo ima u ponudi, jer paralelno uz ovaj telefon izlazi i fizički manji 5-inčni P70, čiji čipset nije Intelov, već od kompanije MediaTek – konkretno MT6752 Octa Core rešenje. Oba smartfona imaju 4000 mAh bateriju, ali konkretan tekst posvećujemo P90 modelu, koji je zahvaljujući lokalnoj Lenovo kancelariji vrlo brzo pronašao put do Benchmarka.
      lenovo_p90_s.jpg
      Hardver
      Po specifikacijama koje donosi, za P90 bismo rekli da pripada nižem delu visoke klase. Prva i najbitnija odlika ovog telefona svakako je Intelov čipset, koji kako vreme prolazi polako postaje zastupljeniji u uređajima ovog tipa. U pitanju je Intel Atom Z3560 koji je deo Moorefield platforme, a sastoji se od 64-bitnog četvorojezgarnog Silvermont procesora na 1.86 GHz-a i PowerVR G6430 grafičkog čipa. Poseduje 32GB-a unutrašnjeg skladišta, ali prostor nažalost nije moguće proširiti microSD karticama.
      Odličan čipset, 13MP kamera, 32GB skladišta ali nedostaje microSD slot
      [modul]specifikacija=6847[/modul]
      Što se tiče radne memorije, tu je sasvim solidnih 2GB-a – cifra koja je i dalje prisutna u većini smartfona današnjice. Vrlo zanimljiv detalj je 4000 mAh baterija, što je zaista visok kapacitet za jedan smartfon. Po pitanju kamera, tu je prednja selfi kamera rezolucije 5MP i zadnja sa senzorom od 13MP, sa blicem i 1080p@30fps video snimanjem.
       Prednja strana Lenovo P90 nas pomalo podseća na Vibe Z2 Pro koji smo testirali krajem prethodne godine, tačnije identičan je pločasti oblik, sa vrlo blago zakrivljenim ćoškovima. Naravno, P90 nije toliko veliki kao Z2 Pro, sa ekranom 5.5-inča naspram 6 inča, ali treba uzeti u obzir da je Z2 Pro boljen rešen po pitanju odnosa ekrana i kućišta – ima uže ivice oko ekrana pa i nije toliko veći.
      Da se vratimo na P90, koji poseduje tri senzora ispod ekrana – Menu, Home i Back, sa leve strane ima srebrne Volume i Power tastere, dok je sa donje strane smešten microUSB port. Na desnoj ivici je MicroSIM slot, a na vrhu 3.5mm priključak za slušalice. P90 je izrađen iz jednog dela, a materijal koji se koristi je mat gumirana plastika. Pozadi je 13MP kamera sa dual-tone blicem, Intel inside oznaka i u dnu rupičasti prorezi iza kojih je smešten zvučnik.
      Pločast dizajn, gumirana leđa i solidan odnos veličine ekrana i ukupnih dimenzija
      lenovo_p90_img_1935_s.jpg
      lenovo_p90_img_1936_s.jpg
      lenovo_p90_img_1937_s.jpg
      lenovo_p90_img_1938_s.jpg
      lenovo_p90_img_1939_s.jpgKorisnički interfejs koji Lenovo koristi je sada već dobro poznati VibeUI, koji je možemo reći teže modifikovan Android. Tačnije, interfejs poseduje specifičan izgled koji odstupa od klasičnih Android smernica. Konkretna verzija je KitKat 4.4.4, preko kojeg je presvučen VibeUI 2.0. Može se reći da je dosta šarenolik u obe dostupne Mirage i Pulse teme, ikonice su zaobljenog kvadratnog oblika, u elementima je često prisutna bela boja u kombinaciji sa sivim detaljima. Fioka sa aplikacijama kao što je to i običaj – nije prisutna.
      Od interesantnijih stvari vezanih za VibeUI, tu su recimo otključavanje ekrana pritiskom na Volume taster, zaključavanje “mućkanjem”, smanjivanje jačine zvona kada podignete telefon sa stola, itd. Tu su i “pametne scene” gde se može namestiti koja će se podešavanja primenjivati u određenom periodu, pa tako na primer postaviti određenu svetlinu ekrana, ugasiti zvono, uključiti GPS, automatski otvoriti aplikaciju i još par mogućnosti.
      VibeUI je šarenolik, teže modifikovan u odnosu na Stock i donosi nekoliko korisnih gestova
      lenovo_p90_softver_1_s.jpg
      lenovo_p90_softver_2_s.jpg
      lenovo_p90_softver_3_s.jpg
      lenovo_p90_softver_4_s.jpg
      lenovo_p90_softver_5_s.jpg
      lenovo_p90_softver_6_s.jpg
      lenovo_p90_softver_7_s.jpgKućište telefona je prijatno na dodir, i obzirom da je reč o gumiranoj plastici u ruci deluje mekano. Vrlo slično kao kod Nexus 5 modela, na crnoj poleđini se posle dužeg baratanja može primetiti zamašćenje usled prirodnih ulja na prstima, što je neizbežno kada je u pitanju kombinacija crne boje i gumiranog materijala. Relativno je kompaktan, nije toliko glomazan u odnosu na poveću dijagonalu ekrana, nije težak sa 155g, a i solidno je tanak sa 8.5mm debljine. Sveukupno, može se reći da je kvalitetno izrađen i da lepo leži u ruci, barem koliko je to moguće za jedan fablet.
      lenovo_p90_img_1942_s.jpg
      Dijagonala ekrana od 5.5-inča donosi vrlo prostranu radnu površinu. Konkretan tip ekrana je IPS, što znači da donosi široke uglove gledanja, ali nismo preterano zadovoljni nivoom tačnosti boja. Možemo reći da su one nekako podeksponirane, zapravo tamnije nego što trebaju, ali takođe i usmerene ka hladnijem predelu kelvinove skale. Konkretne prednosti su poveća cifra od 10.86 DeltaE, što itekako prelazi prag tačnosti do Delta E < 5. Što se tiče temperature boja ona iznosi 7756K, dok je Gamma vrednost sasvim dobra sa vrednosti od 2.11. Ono što se može primetiti je i ne tako visoka maksimalna svetlina, što je kolorimetar i potvrdio vrativši nam podatak od 345 cd/m2. Oštrina ekrana je dobra uz rezoluciju od 1920×1080 i cifru od 404ppi. Ekran je definitivno mogao biti svetliji i tačniji, pa ga ocenjujemo kao prosečan, ali je itekako prihvatljiv i generalno smo zadovoljni.
      Oštar ekran poveće dijagonale, ali nedovoljno svetao i pomalo netačan
      lenovo_p90_img_1943_s.jpg
      lenovo_p90_img_1944_s.jpg
      lenovo_p90_calman_s.jpg
      lenovo_p90_svetlina_s.jpg
      Intelov Z3560 Atom čipset je definitivno jedan od moćnijih čipseta u mobilnim uređajima, pa su performanse prosto sjajne kada je u pitanju P90 model. Silvermont procesor takoreći “žvaće” svaki zadati posao, što je i potvrđeno visokim vrednostima u sintetičkim testovima. Postiže odlične rezultat ne samo u procesorskom delu, već i po pitanju grafičkih performansi. Sve je tečno, sve se izvršava sa velikom brzinom, a kada bismo morali da ga uporedimo sa čipsetom sličnih performansi to bi definitivno bio Snapdragon 805 kakav možete recimo sresti u Samsung Galaxy Note 4 modelu. Ono u čemu je ovaj 64-bitni procesor posebno dobar je polje surfovanja, gde nudi odličnu brzinu otvaranja web stranica, renderovanja elemenata, itd. Pošto je prisutan i snažan GPU, P90 je sjajan izbor za 3D zahtevne igre koje će ovde biti vrlo tečne u 1920×1080 rezoluciji.
      lenovo_p90_img_1945_s.jpg
      Zvučnik koji se nalazi na pozadini je sasvim dovoljno glasan, solidnog je kvaliteta, ali ne izdvaja se preterano kao što je to slučaj recimo kod stereo zvučnika HTC One M8 modela. Zvuk na slušalicama nije idealan, jer ne možemo reći da je previše glasan i vrlo blago je izobličen – ništa što bi pokvarilo iskustvo ali performanse su sasvim prosečne. Zadnja kamera rezolucije 13MP ima optičku stablizaciju, a fotografije koje pruža su pristojne po našem mišljenju, nije to kvalitet koji bi je istakao, ali nije ni loš da bismo mogli da se požalimo. Nivo detaljnosti je prosečan, a tu je i velika količina šuma koja kvari utisak. Video je dosta “mekan”, na momente i mutan, tako da ni ovde rezultati nisu najbolji. Bitrate snimka je 15Mbps a framerate ostaje visok – 30.032 FPS-a.
      Video primer:
      lenovo_p90_1080p.jpg
      Primer fotografija:
      Link
      Kada smo ugledali 4000 mAh kapacitet baterije u specifikacijama pomislili smo da bi autonomija biti dosta dobra. Nažalost, brojke na papiru nisu se pokazale najbolje u praksi. Ispostavilo se da je 64-bitni Intel Atom vrlo “gladan” po pitanju potrošnje energije, te da nije preterano ekonomičan. Bilo kako bilo, rezultat koji smo dobili na 250 cd/m2 ili 74% osvetljenja je “samo dobar”, a konkretna cifra pri surfovanju koju smo dobili iznosi 4 sata i 38 minuta neprekidne uključenosti ekrana. Obzirom na ogroman kapacitet od 4000 mAh očekivali smo barem 7 do 8 sati na ovom osvetljenju…
      lenovo_p90_baterija_s.jpgLenovo P90 je jedan od boljih modela koje ova kompanija ima u ponudi, ali ne bismo mogli da kažemo da predstavlja klasičan “flegšip”. Specifikacije svakako jesu interesantne, pogotovo Intelov 64-bitni procesor koji mu zaista nudi fenomenalne performanse. To je ipak jedina velika stvar kojom se zaista ističe. Kvalitet izrade je sasvim dobar, materijal je prijatan pri korišćenju, i donekle jeste kompaktan za 5.5-inčnu dijagonalu ekrana. Ekran jeste veliki, ali nije preterano svetao. Softver ostaje pitanje ukusa, VibeUI je zanimljiv i šarenolik, ali verzija Androida je i dalje KitKat 4.4.4 i ostaje pitanje kada će biti nadograđen na Lollipop.
      lenovo_p90_s.jpg
      Kapacitet baterije nas je naveo na pogrešan zaključak da će autonomija biti odlična, a ona je tek dobra, možda delimično i prosečna. Kameru rezolucije 13MP bismo ocenili kao osrednju. Uglavnom, Lenovo P90 je izuzetno brz smartfon, svakako među najbržim, ali u ostalim odlikama predstavlja neko prosečno rešenje u srednjoj klasi, te je kao takav pre konkurencija poznatim mejnstrim modelima. Takođe, najavljena cena od 370 dolara se čini primamljivom, ali ostaje da se vidi koliko će cena odstupati od pomenute kada P90 bude postao dostupan na našem tržištu…
      Lenovo P90 je interesantan smartfon sa veoma dobrim performansama, ali treba znati da ne spada u vodeće modele visoke klase
      Prednosti
      – Izuzetno dobre performanse – Prostran ekran – Oštar prikaz – Široki uglovi gledanja – Potencijalno dobra cena
      Mane
      – Svetlina ekrana, prikaz boja – Osrednja kamera – Intel Atom čipset ima veliku potrošnju
      Cena: oko 370 dolara
      Smartfon na test ustupio Lenovo.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test