Dragoljub Radovanović
Kineska kompanija nudi širok cenovni spektar uređaja, od onih izuzetno jeftinijih pa do modela koji se mogu smatrati i high-end telefonima – kao što su Lenovo Z2 Pro ili K900. Model kojim se bavimo danas je negde na “pola puta”, pa možemo reći da pripada srednjoj klasi. Nešto napredniji od A6000 smartfona koji je Lenovo takođe predstavio početkom godine, S60 donosi identičan čipset, ali bolju rezoluciju obe kamere, kao i veću količinu radne memorije.
Hardver
Za jedan telefon iz srednje klase Lenovo se opredelio za sasvim prilagođeni midrange Qualcomm 410 čipset. U pitanju je 64-bitna varijanta sa četvorojezgarnim Cortex A53 procesorom na 1.2 GHz i Adreno 306 grafičkim čipom. Lenovo S60 poseduju Dual SIM podršku, microSD slot do 64GB-a, a unutrašnja memorija je veličine 8GB-a. Radna memorija donosi solidnu cifru od 2GB-a, na pozadini telefona imamo 13MP senzor, dok je sa prednje strane kamera od 5MP. Bateriji nije moguće pristupiti, ona je Li-Pol tipa i njen kapacitet iznosi 2150 mAh.
Srednja klasa i specifikacije uobičajne za cenu oko 200 evra
[modul]specifikacija=8575[/modul]Kao što smo pomenuli, Lenovo S60 nas svojim generalnim oblikom najviše podseća na iPhone 6, ali se tu provlače i dizajnerski elementi iPhone 5c modela. Pakovanje je prilično bogato za jedan telefon iz srednje klase, jer pored 5V 1A punjača, microUSB kabla i in-ear slušalica (sve u beloj boji), a Lenovo daje i vrlo dobru providnu zaštitnu masku, ali takođe i foliju za ekran, što čak ni najskuplji smartfoni nemaju u svom pakovanju. S60 je izrađen kompletno od plastike, poseduje zaobljene ćoškove, crnu prednju stranu sa kapacitivnim tasterima ispod ekrana, na kojoj je smeštena i kamera od 5MP (iznad ekrana).
Tanak i privlačan sa zaobljenim ivicama, donekle podseća na iPhone 6
Bokovi su fino zaobljeni. Sa leve strane imamo slot za SIM kartice u koji može da stane jedna microSIM i jedna NanoSIM kartica, zatim microSD slot ispod njega. Dole su simetrične rupice iza kojih se nalazi zvučnik sa jedne strane, i sa druge mikrofon za razgovor, a između je microUSB port. Sa desne strane na sredini je power taster, iznad njega volume dugme, dok su na vrhu 3.5mm priključak i još jedan mikrofon. Pozadina dolazi u čak četiri boje – sivoj, žutoj, beloj i roze, a nazad u gornjem levom uglu imamo 13MP kameru i LED blic. Poklopac nije moguće ukloniti i na taj način u ličnoj izvedbi zameniti bateriju.
Sada već dobro poznati korisnički interfejs ove kompanije – Vibe 2.0 – nalazi se i na Lenovo S60 modelu. Tačnije, isti je presvučen preko Android 4.4.4 KitKat verzije. Teže je modifikovan u odnosu na regularni Android, dosta je šarenolik, poseduje zaobljene kvadratne ikonice i bele statusne elemente. Nema fioke sa aplikacijama kao i obično, a imamo poluprovidni notifikacioni panel sa pet plavih brzih prečica, ili 15 ukoliko se proširi ekran.
U sistem su ugrađene interesatnije opcije kao duplo kuckanje po ekranu za uključivanje, zaključavanje “mućkanjem”, smanjivanje jačine zvonjave kada se telefon podigne sa stola, itd. Tu su i pametne scene koje primenjujete u određenom vremenskom dobu dana, recimo namestiti da se određena aplikacija automatski pokrene, ugasi zvono u određenom periodu, uključi GPS, postavi određena svetlina ekrana i slične korisne akcije.
Android KitKat 4.4.4 uz Vibe UI 2.0 presvlaku
Lenovo S60 je vrlo lagan sa svojih 128 grama, dosta je tanak sa bokom od 7.7 milimetara, izrađen je u čvrstoj unibody varijanti i može se reći da je privlačan svojim dizajnom koji podseća na pomenute Apple modele. Pošto je reč o telefonu iz srednje klase, nema FullHD rezoluciju ekrana već nižu rezoluciju od 1280×720 tačaka, koja na 5-inčnoj dijagonali nudi oštrinu od 294 piksela po inču.
Maksimalna izmerena svetlina ekrana je sasvim dobrih 428 cd/m2, ekran je IPS tipa i nudi hladnji prikaz uz temperaturu od 8345K i 8.35 DeltaE tačnost boja. Gamma vrednost je veoma dobra i iznosi 2.18, nudeći sveukupno dobar kvalitet prikaza.
IPS ekran 720p rezolucije, dobre svetline i nešto hladnije temperature prikaza
Performanse koje nudi Qualcomm 410 su baš onakve kakve se očekuju od uređaja koji pripadaju srednjoj klasi. Nismo primetili nikakvo bitnije usporenje u korišćenju, pad u glatkoći animacija ili slične stvari, generalna brzina odziva je dobra, ali naravno nije naročita u poređenju sa telefonima iz visoke klase. Surfovanje nudi zadovoljavajuće performanse, stranice se učitavaju relativno brzo, a 1280×720 rezolucija ne predstavlja preveliki problem za 3D gejming, pa će većina igra funkcionisati pristojno. Kvalitet zvuka je prosečan zvučnika je prosečan.
Fotografije koje beleži kamera na pozadini su pomalo mutnjikave, šum je prisutan u toj meri da je pomalo primetan u dnevnim fotografijama, dinamika je osrednja, dok su boje relativno tačne. 1080p takođe ne nudi previše detalja, ali je sveukupno baš kao i kvalitet fotografija, sasvim u redu za ovu cenovnu klasu. Bitrate snimka iznosi 19.9 Mbps dok je prosečan framerate snimka dobrih 29.896 FPS.
Video primer:
Primeri fotografija:
Link
Kada ugledamo kapacitet baterije od niskih 2150 mAh uvek se zabrinemo kako će autonomija telefona pokazati u praksi. Srećom, hardver Lenovo S60 modela nije preterano veliki potrošač, imamo nižu rezoluciju, dijagonalu ekrana koja nije prevelika i čipset koji nije preterano snažan, pa je baterija zapravo sasvim dobrog trajanja. Autonomija se kreće u rangu današnjih Samsung ili HTC flegšipa, pa je sa svetlinom ekrana od 250 cd/m2 postignut rezultat od 5 sati i 6 minuta uključenosti ekrana.
Među primamljivim jeftinijim telefonima iz srednje klase, Lenovo sada takođe ima svog veoma jakog kandidata u vidu S60 modela. Ima tu još alternativa kao što je takođe vrlo dobri Meizu M1 Note, koji je ipak nešto veći smartfon sa višom rezolucijom ekrana, ali je i smartfon koji Lenovo nudi zbilja više nego korektan izbor. Privlačan, nije prevelik sa dijagonalom od 5 inča, tanak je i lagan, što će mnogi ceniti. Hardverom se ne ističe preterano, ali ovo su otprilike specifikacije prikladne za cenovnu kategoriju do dve stotine evra.
Čipset odgovara srednjoj klasi i nudi performanse u skladu sa tim, a dobra stvar je to što nema nikakvih vidljivih usporenja u praktičnom korišćenju. Ekran je solidan, oštrina je pristojna, svetlina takođe. Softver ima svojih interesantnih opcija, interfejs je nešto šareniji i pomalo podseća na iOS, ali sveukupno nudi dobro iskustvo. Kamera je osrednja, što nije neretko za ovu cenovnu klasu, a autonomija je zapravo dobra i bolja nego što smo očekivali. Za cifru oko 200 evra, Lenovo je ponudio smartfon koji po našem mišljenju svakako može biti interesantan kupcima čiji se budžet za kupovinu kreće oko ove svote novca…
Solidan cenovno pristupačniji smartfon kompanije Lenovo
Prednosti
– Lagan, tanak, privlačan- Solidne performanse- Pristojna autonomija- DualSIM podrška- Zaštitna maska i folija u pakovanju
Mane
– 8GB skladište- Ne tako visoka 720p rezolucija
Cena: 23.580 RSD (oko 195 evra) u Benchmark šopu
Smartfon na test ustupio Lenovo.
Lenovo S60
Među cenovno pristupačnije smartfone u klasi do 200 evra, Lenovo je uvrstio model koji po svojim specifikacijama pripada srednjoj kategoriji uređaja. Nije prvi put da se ova kompanija ugleda na Apple, pa svojim dizajnom dosta podseća na mešavinu iPhone 6 i iPhone 5c modela. Ovaj telefon donosi 5-inčni ekran, Dual Sim podršku, 13MP kameru, Snapdragon 410 čipset i Android 4.4.4 KitKat verziju Androida...