LG BL40 New Chocolate

LG BL40 New Chocolate

[35202] LG Optimus EX promo slike i specifikacije - lg_optimus_ex_promo_slike_i_specifikacije
[35126] LG LU6200 "primećen u divljini" - lg_lu6200_primeen_u_divljini
[35111] LG Optimus Q2 lansiran - lg_optimus_q2_lansiran
[35088] Procureli detalji i slike LG-evog LU6200 smartfona - procureli_detalji_i_slike_lg_evog_lu6200_smartfona
[34917] LG razvija tanji Optimus 3D, na tržištu verovatno 2012. godine - lg_razvija_tanji_optimus_3d_na_trzhishtu_verovatno_2012._godine

    Sadržaj

      Branko Mitić

      LG BL40 New Chocolate

      Da li sećate vremena kada su gotovo svi koji prate tržište mobilnih telefona “vezivali” modele kompanije Samsung samo za ženske osobe? Neki to i danas rade, ali dve činjenice govore da situacija više nije takva. Prva je ta što je kompanija Samsung drugi po veličini proizvođač mobilnih telefona na svetu, a druga je zapravo informacija o tome da ova kompanija, pored mnogih običnih telefona, proizvodi i plasira veliki broj Windows Mobile, Android i Symbian-baziranih telefona. To najbolje govori koliko Samsung ozbiljno i uspešno pravi mobilne telefone, odnosno smartphone uređaje, ako tako više volite da ih zovete. Ako se pitate zašto tekst o novom LG telefonu počinjemo sa pričom o kompaniji Samsung, naš odgovor je vrlo jednostavan. Samsung i LG se međusobno prate u razvoju tehnologija i proboju tržišta u velikom broju elektronskih uređaja i kućnih aparata. Negde prednjači LG, a negde Samsung. Pre ili kasnij,e obe kompanije postaju izuzetno jake, čime god da se bave i na kom god tržištu da nastupaju. Samsung je postigao veliki uspeh na tržištu mobilnih telefona, ali to ne znači da neće uspeti i LG, ako se to već i nije desilo. Poznato je da LG uvek više igra na kartu dizajna. To rade, naravno, sve kompanije, ali generalno, LG dizajnu daje veliki značaj, a tako je i sa mobilnim telefonima. U ostalom, setimo se ne tako davno opisanog LG Crystal telefona, čiji ste test nedavno imali prilike da čitate.
       

      Dosadašnje „čokolade“ i ostali LG telefoni slabo su bili prihvaćeni kod naprednijih korisnika, kao što su čitaoci Bench sajtova i foruma, mada situacija nije bila ništa bolja ni kod šire populacije. Na globalnom planu, po pojedinim istraživanjima, iznenadićete se, ali se procenjuje da je LG postao treći proizvođač mobilnih telefona na svetu. Obzirom na jako uporište na dalekom istoku i globalni aspekt kompanije, ništa ne čudi, ali čini se da će proboj LG-a kod nas i dalje ići sporo. Pre svega, kod nas na tržištu ima mesta samo za jedan Samsung, a prihvatanje činjenice da je LG još nešto ekskluzivnije što mora još dodatno da se plati, neće ići lako na našem osiromašenom tržištu kojem ne pomaže slaba platežna moć.

      Naša je dužnost da pratimo šta LG radi i iz opšte kulture možemo da kažemo da već imamo veliko poverenje u LG telefone. Međutim, pored dužnosti, veliko je i zadoljstvo probati LG telefone, jer će vam uglavnom staviti osmeh na lice i videćete nešto što se kod drugih retko viđa, a obično ne viđa uopšte. Nova LG čokolada nosi oznaku BL40 i u najmanju ruku je nesvakidašnji telefon. U startu se postavlja veliko pitanje: da li BL40 “napada” Apple iPhone, Android telefone ili Windows Mobile telefone – ili je prosto proizvod u svojoj klasi? Jer, borba sa “pametnim” konkurentima će biti prilično teška bez ozbiljnog operativnog sistema. Moguće je da sa BL40, LG pokušava da nađe prazan prostor na tržištu koji, iskreni da budemo, mi baš i ne možemo da vidimo.

      Specifikacija:
       

      LG Chocolate BL40

      dimenzije

      128 x 51 x 10.9 mm

      masa

      129 g

      oblik

      blok

      baterija

      Li-Ion 1000 mAh

      ekran

      4″, 345 x 800 tačaka

      pomoćni ekran

      ne

      kamera

      5 MP, autofokus, led

      prednja kamera

      da

      procesor

      ARM9

      memorija

      1.1GB

      proširenje memorije

      Micro SD

      zvučnici

      mono

      format melodija

      polyphonic, MP3

      priključak za slušalice

      3.5 mm

      sistem

      S-Class Touch UI

      accelerometer – orijentacioni senzor

      da

      konekcije

      USB, Bluetooth, Wifi

      prenos podataka

      GRPS, EDGE, 3G (HSDPA 7.2 Mbps)

      GPS

      da, A-GPS

      poruke

      SMS, MMS, IM

      email

      da

      FM radio

      stereo, RDS, transmiter

      Spoljašnost, hardver

      U uvodu smo spomenuli da LG BL40 nema jedan od ozbiljnijih (opšte prihvaćenih) operativnih sistema, ali kada je o hardveru reč, ovaj telefon briljira. BL40 je jedan od retkih telefona koji oduševljava čak i pre nego što se upali. Zli jezici će reći da izgleda kao daljinski upravljač, ali kada ga prvi put stavite u ruke, bićete prijatno iznenađeni. BL40 možda na papiru deluje nezgrapno, ali u ruci pruža divan osećaj. Nismo mogli a da se ne setimo legendarne stare Nokie 6210 koja je i dalje jedan od najboljih telefona „u ruci“. Naravno, BL40 nema fizičke tastere i sve operacije se odvijaju putem ekrana. Kućište telefona je u potpunosti urađeno od plastike. Telefon je prilično je čvrst i u ruci ostavlja utisak kvalitetnog i robusnog uređaja. Plastika je vrhunskog kvaliteta, a završna obrada je bez greške, mikroskopski precizna. BL40 fizički opravdava svoju visoku cenu i želi da istakne luksuz. Subjektivan je osećaj da se BL40 odlično slaže uz poslovna odela i tašne, zbog svojih jednostavnih linija, ali istovremeno i vrlo upadljivog izgleda.

      Sa gornje strane telefona nalazi se taster za uključivanje i isključivanje, prilikom dugog držanja, koji služi i za otključavanje/zaključavanje telefona prilikom klasičnog klika. Sa gornje strane, koja je inače jarko crvene boje, nalazi se i 3.5 mm priključak za slušalice, što je odlična vest, pošto je LG znao, ali i dalje zna da na telefon postavi specifičan priključak za slušalice, pa smo zadovoljni da su kritike novinara i korisnika, makar kod ovog modela, urodile plodom. Sa desne strane telefona, nalazimo klasične vol +/- tastere, kao i taster za kameru koji ima dve dubine klika (kao kod fotoaparata). Ovi tasteri su dizajnerski vešto integrisani u bočnu hromiranu lajsnu, koja je još jedan od sitnih i veoma efikasnih dizajnerskih elemenata koji krase ovaj telefon. Sa leve strane nalazimo još jedan taster i vešto skriveni micro-USB priključak iza kvalitetne zaštite. Pored toga što služi za vezu sa računarom, Micro-USB služi i za punjenje telefona, bilo da je povezan kablom na sam USB na računaru ili na AC adapter, odnosno punjač. Zanimljivo je da je pristup memoriji putem računara i USB kabla je moguć samo u slučaju MicroSD kartice. Sa zadnje strane telefona nalazimo 5 MP kameru koja ima jednu LE diodu. Mesto za SIM i MicroSD karticu nalazi se ispod poklopca baterije, ali je dobra vest da nije potrebno skidati bateriju da bi se stavila bilo SIM, bilo MicroSD kartica.

      Najupečatljiviji deo i ujedno najveće parče hardvera na ovom telefonu, jeste ekran. Nije najveći ekran, jer smo veći videli u testu HTC HD2 modela, ali je jedan od najvećih sa svojom dijagonalom koja je malo veća od čak četiri inča! Međutim, ovaj ekran je najčudniji koji smo videil, jer ima odnos stranica 21 : 9 i rezoluciju 345 x 800 tačaka. Ekran je kapacitativnog tipa, što se pokazalo kao standard u 2009. godini, a proizvođač ističe da je otporan na ogrebotine. Uz to, telefon poseduje accelerometer radi automatske rotacije ekrana, a S Class UI ostavlja mogućnost za multi-touch.

      Odnos stranica ekrana se retko viđa u IT-u i televiziji, ali se 21 : 9 itekako koristi u filmskoj industriji. To znači da za većinu stvari ekran nije idealan, osim za filmove i to ne sve (serije se recimo snimaju u HDTV formatu, 16 : 9). Mada uz kvalitetan UI je moguće iskoristiti bilo kakav odnos stranica ekrana. Kvalitet prikaza ekrana je veoma dobar. Rezolucija je odlična, a kao po nekom nepisanom pravilu, najveća mana je sposobnost ekrana da održi prikaz i kontrast pri jakom ambijentalnom svetlu. U svim ostalim aspektima, kao što je prikaz boja, ugao gledanja itd, LG Chocholate BL40 ima sjajan ekran, mada, ponavljamo, ukupan utisak o ovom ekranu možemo da kažemo tek kada vidimo kako je realizovan sam grafičko-korisnički interfejs.

      LG BL40 ima bateriju 1000 mAh 3.7v što na prvi pogled ne deluje dovoljno za uređaj koji ima ekran dijagonale od čak 4 inča. U praksi, autonomija telefona se pokazala kao odlična. Da li zbog toga što pametno troši struju i što sam hardver poseduje veliki broj low-power-state nivoa? Moguće je i da sam telefon prosto nije toliko atraktivan za igranje kao što su to Windows Mobile, Apple iPhone ili Google Android telefoni. U svakom slučaju, dva dana sigurne autonomije je sjajan rezultat od jednog ovako naprednog telefona, pogotovo ako se uzme u obzir baterija prosečnog kapaciteta. Čak je uz malo štednje moguće ostvariti i tri dana rada, što skoro nismo videli.

      Kada pričamo o softveru, odnosno o operativnom sistemu, objektivno se plašimo činjenice da situacija na ovom polju ne može da bude sjajna, obzirom da se LG odlučio za fabrički OS sa S-Class UI (UI – korisnički interfejs). Kada ponudite hardverski ozbiljan telefon, a na njega ne stavite neki napredni, modularni, operativni sistem, morate da prihvatite i to da će korisnici imati veliku dozu skepticizma i rezerve prema proizvodu, odnosno vašim potezima. LG S-Class UI, koji smo videli kod Crystal modela, nije nas bio oduševio. Najviše zbog svojih performansi.

      Pre nego pređemo na sitnice, krenimo od onih osnovnih stvari. Za uobičajene potrebe kao što su imenik, poruke, pozivanje, kalendar… LG BL40 je nesumnjivo odličan telefon. Veliki kapacitivni ekran omogućava lako pritiskanje i korišćenje, pa će odsustvo hardverske tastature biti neprimetno, čak i ukoliko nikada niste koristili telefon koji ima samo ekran osetljiv na dodir.

      Osnovno korišćenje, sistem

      Telefon dolazi sa fabrički instaliranom podrškom za Srpski jezik. To znači da su meniji na Srpskom jeziku, što je manje značajno, ali je mnogo značajnije to što je T9 podrška za naš jezik perfektna. Kada se telefon postavi u široki (landscape) položaj, dobija se puna QWERTZ virtuelna tastatura, ali vrlo je moguće da će korišćenje multi-tap numeričke tastature u uspravnom položaju biti brže za kucanje obzirom na odličnu T9 podršku. Naravno, prisutna je podrška i za mnoge druge jezike, kako za menije, tako i za T9.

      A kada smo već kod menija, naišli smo na jednu čudnu i zaista neobjašnjivu stvar. Ogroman broj menija, opcija i podešavanja zbog veličine slova se ne vidi u potpunosti, nego se završavaju sa tri tačke. Zašto? Ne znamo. Fontovi su ogromni i zaista nema potrebe da budu toliki, čak ni za osobe koje slabije vide. Daleko od toga da ova situacija onemogućava normalno korišćenje telefona, ali prosto ne vidimo potrebu za ovolikim fontovima koji uslovljavaju da se tri tačke previše puta koriste.

      Odziv ekrana na dodir je generalno dobar, ali biće usporenja koja su isključivo softverske prirode, odnosno idu na ruku S-Class UI koji jeste lepo zamišljen, ali nije najsrećnije zaokružen ili, bolje je reći, optimizovan. LG BL40 nije spor telefon, ali je mogao da bude mnogo brži, jer je očigledno da grafičko-korisnički interfejs nisu dovoljno optimizovali, mada je moguće da su tu negde i limiti samog “jezgra” ovog OS-a, bez obzira na brzinu hardvera.

      Rotacija ekrana se odvija prilično brzo i u nekim situacijama je odlična, dok je u nekim situacijama nepotrebna, kao što je slučaj sa glavnim menijem, gde vam se u tom slučaju na jednom ekranu nalazi gomila ikonica za koje vam je potrebno makar mesec dana da ih naučite. Srećom, kada se telefon koristi u uspravnom položaju, ispod ikonica piše naziv opcije ili menija. Početni ekran telefona sastavljen je zapravo od četiri pod-ekrana koja možete da konfigurišete po želji. Zapravo, savetujemo vam da te ekrane iskoristite na najbolji mogući način (razne opcije, prečice, kontakti će vam biti na „desktopu“), jer ćete tako ubrzati korišćenje ovog telefona, koji u genima ipak nije Jusain Bolt. U svakom od četiri ekrana na donjoj strani imate prečicu za pozivanje, odnosno listu poziva, imenik, poruke i ulazak u glavni meni.

      Multimedija, web

      Što se tiče naprednijeg korišćenja telefona, LG BL40 može da uradi svašta i šteta što nije malo brži, jer nam onda ne bi toliko nedostajao neki napredniji operativni sistem. Ovaj telefon poseduje multitasking koji ipak pokazuje da je BL40 i „go“, a ne samo „show“. Kada se telefon postavi u široki položaj, LG BL40 izgleda i funkcioniše kao sjajan mobilni uređaj za pregled Mreže. Jedan od (ovako gledajući) najširih ekrana i rezulcija od čak 800 tačaka u širinu znači da ćete u manjem broju slučajeva koristiti horizontalni skrol. Naravno, odnos stranica znači da će biti više vertikalnog skrola, ali kod pregleda interneta vertikalni skrol je prirodna stvar, a minimiziranje horizontalnog je uvek poželjno. LG BL40 dobro renderuje strukturu stranica, ali nas pomalo čudi određivanje fontova – naime odnos između malih i velikih fontova je nekada isuviše veliki ili bar nesrazmeran. Multi-touch je prisutan, ali ne radi tako dobro kao kod Apple iPhonea, pa čak ni kao kod HTC HD2 modela. Dok s jedne strane „nova čokolada“ ima odlične predispozicije za krstarenje internetom – realizacija nije najsretnija, mada su moguća poboljšanja kroz apdejt softvera. Ovaj telefon je bolji od bilo kog običnog telefona, ali je, zaključujemo, u tome lošiji od Apple iPhone modela, novog HTC HD2 kojeg smo skoro testirali, pa čak i od brojnih Android baziranih telefona koji nemaju multi-touch i imaju manje ekrane. Za pregled interneta LG BL40 dobija tek 3 od 5, što je pomalo razočarenje, obzirom da ima sve predispozicije da dobije daleko veće ocene.

      Kada je reč o gledanju filmova ili slušanju muzike, situacija se popravlja. Aplikacija za muziku je standardno dobra. Ima sve što je potrebno i ništa joj ne nedostaje, a organizovana je, kao što smo i navikli, putem klasične strukture „biblioteka“. Podrška za video klipove je odlična, jer LG BL40 pušta veću listu pack-ova i kodeka od sličnih telefona, a između ostalog podržava i DivX. Kada je reč o „bibliotekama“ ovde nailazimo na isti problem velikih fontova kao kod menija, što može biti još veći problem, jer menije ćete vremenom da naučite, a ukoliko imate ogroman broj pesama, nezgodno je ukoliko na ekranu vidite samo deset fajlova sa imenom izvođača, a u nastavku samo tri tačke.

      LG BL40 poseduje stereo FM RDS prijemnik, što je dobro, mada u neku ruku i očekivano. Ono što nije očekivano jeste da ovaj telefon poseduje i FM transmiter tj. emiter. FM emiter nismo videli jako dugo – čak 18 meseci, od kako smo testirali Nokia N78 (istina ima ga i N79, ali njega još nismo videli). To znači da na vašem radio prijemniku (a obično će to biti u automobilu) nađete praznu frekfenciju, onda tu frekfenciju ukucate u vaš LG i muzika koju puštate na telefonu, čuće se u zvučnicima vašeg FM prijemnika. Iz privatnog iskustva, ovo je opcija koju ćete veoma retko koristiti (kada je pokažete svima), ali u trenucima kada je budete koristili (opet privatno iskustvo – ostrvo bez struje sa radio prijemnikom na baterije) biće vam najbolja opcija koju telefon može da poseduje.

      Pregled fotografija je solidno realizovan, mada, opet, čini se da je mogao da bude još bolji kada je reč o performansama. Pregled fotografija je veoma atraktivan, kako u uspravnom, tako i u širokom položaju. Brzina promene fotografija je veoma dobra. Prisutna je podrška i za multi-touch i ovde multi-touch radi nešto bolje nego kod pregleda web strana, ali, upozoravamo, lošije nego multi-touch kod pregleda fotografija kod Apple iPhone ili HTC HD2 telefona. Pregled slika ne kvari sjajan multimedijalan osećaj koji pruža LG BL40, pogotovo ako sa njim radi neko ko nije video i probao pomenutu konkurenciju, ali performanse su, pogađate, mogle da budu nešto bolje, mada situacija jeste bolja nego pregled web strana.

      Kada je o kameri reč, LG BL40 ima verovatno najbolji interfejs i kontrolu kamere koju smo ikada videli. Veliki i široki ekran je pametno i perfektno iskorišćen. Kamera ima razne opcije sa digitalnih fotoaparata kao što su detekcija lica, osmeha. Kombinacija GPS-a na telefonu omogućava da fotografije imaju geo-tagging, što kasnije omogućava zanimljiv pregled uz odgovarajući softver, a nekada ova opcija može da bude i veoma korisna. Konačno, kamera pruža odličan kvalitet fotografija – za mobilni telefon – i dnevne fotografije mogu da budu veoma upotrebljive. Što se tiče noćnih fotografija i snimaka u situacijama sa malo svetla, još uvek mobilni telefoni ne mogu da pruže rezultate kao fotoaparati, jer imaju mnogo manji senzor, koji je samim tim manje otporan na velike ISO osetljivosti, što implicira ozbiljan šum bilo kojim mračnim situacijama. Sve u svemu kombinacija korišćenja kamere, opcija i kvalitet fotografija je jedan od najboljih koji smo ikada videli.

      Utisci

      S jedne strane, izrazili smo skepticizam prema ukupnoj oceni koju može da dobije nova LG “čokolada”. Dva su razloga za tu tvrdnju, a prvi od njih je činjenica da su trenutni razvoj i mogućnosti naprednih operativnih sistema mobilnih telefona velike, a i pored toga, LG BL40 nema ni jedan od tih naprednih sistema, dok je drugi razlog taj što smo sa S-Class UI imali već prilike da se upoznamo i posmatrajući ga iz ugla naprednog operativnog sistema, ne možemo da uputimo previše reči hvale. LG BL40 je iz softverskog ugla tek prosečan, ako se posmatra brzina i tečnost korišćenja, ali i njegova zatvorenost. S druge strane, iskreni da budemo, softverske mogućnosti BL40 su, kako se to kaže “out of box” – prilično velike.

      Neosporno je da LG BL40 ima sjajne hardverske karakteristike. Divan izgled, premium dizajn, kvalitetno kućište, fenomenalna završna obrada i do sada neviđeno originalni kapacitivni ekran… Pored toga, prisutni su WiFi, GPS, kvalitetna kamera, a sve je upotpunjeno softverskim rešenjima kako za kameru, tako i recimo T9 za nadomeštavanje nedostatka prave tastature i generalno stvari koje upotpunjavaju hardverske činioce. LG Chocholate BL40 može da bude i veoma dobar i prosečan telefon, zavisi kako na njega gledate. Zato ćemo da pokušamo da objasnimo kome je namenjen i na koga cilja, kao što to uvek i činimo na kraju naših testova. Jasno je da više ne postoje dobri i loši telefoni, svaki je telefon je nekome namenjen, inače se ne bi ni nalazio na tržištu, pa samim tim ne bi ni završio u našim rukama. Bitno je samo shvatiti da li je Chocolate BL40 za vas ili nije.
       

      Ukoliko mislite da BL40 može da parira Apple iPhone, nekom Android ili novijem Windows Mobile telefonu, odmah možemo reći da to nije u potpunosti realno ni očekivati. Međutim, ove tri platforme (ili četiri, uz Symbian) zahtevaju specifičan pristup korišćenju. Bilo koji telefon iz ove tri zahtevaće od vas makar dve nedelje naprednog rada, podešavanja i istraživanja i još bar trideset dana “glavobolje” kako bi od vašeg telefona napravili ultimativnu multimedijalno-komunikativnu spravu. Da, većina nas koji pratimo Bench sajtove i Forum jesu takvi da sve to vide i kao nekakav svoj hobi, ali smo itekako svesni da neće svako umeti da koristi telefon na naprednom nivou, niti za to ima vremena ili, na kraju krajeva – volje. U tom slučaju, LG BL40 se itekako se penje ka vrhu liste najkvalitetnijih i najpoželjnijih multimedijalnih mobilnih telefona. Chocolate BL40 može da uradi svašta i to radi odmah po otpakivanju iz kutije, kada je već spreman za solidnu listu zahtevnih zadataka. Nova “čokolada” nikada neke stvari neće moći da radi kao HTC HD2 ili Apple iPhone 3GS, a određeni korisnici su na to spremni, ukoliko znaju da im njihov telefon neće odouzeti nekoliko nedelja života za privikavanje i istraživanje. Mogućnosti LG BL40 telefona su velike, pa i ako neke stvari ne radi brzo kao što bismo voleli, sigurni smo da su određeni korisnici na to spremni, obzirom da su, pre svega, lakoća korišćenja i generalna upotrebljivost na zaista visokom nivou.

      Za

      – dizajn, kvalitet izrade
      – veličina ekrana, rezolucija, prikaz
      – WiFi, GPS
      – kamera, kvalitet i aplikacija
      – accelerometer, multitouch
      – prikaz video klipova i podržani standardi
      – FM radio sa emiterom/transmiterom
      – široke mogućnosti telefona “out of box”
      – srpski jezik i kvalitetan srpski T9
      – ogranizacija prvog ekrana kroz 4 desktopa

      Protiv:

      – performanse, performanse, performanse
      – veličina fontova u mnogim aplikacijama, pogotovo u web pretrazi
      – dimenzije
      – multitouch tek prosečan

      Telefon na test ustupio LG.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test