Branko Mitić
LG Crystal GD900
U prethodne dve godine gotovo da ne može da prođe opis nekog naprednog telefona, a da se u tom opisu ne spomene Apple iPhone. Kada je reč o novom čedu kompanije LG, čini nam se da ćemo iPhone spominjati više nego nego ranije. Iako GD900 ne spada u klasu konkurentnu Apple telefonu, postoji dovoljno razloga zbog kojeg će nam iPhone padati na pamet, pogotovo kada budemo pričali o softveru. Ekrani osetljivi na dodir približavaju se običnim korisnicima više nego što smo nekada (davno!?) mogli i da pretpostavimo. Naime, LG i Samsung agresivno lansiraju uređaje sa “fabričkim” operativnim sistemom i samo sa ekranom na dodir, bez tastature. Mada opet, telefon koji danas predstavljamo ima tastaturu… i to kakvu.
Bićemo slobodni da konstatujemo da ovi potezi kompanija LG i Samsung predstavljaju (potencijalno) rešenje za sve one koji ne mogu da odole iPhone šarmu, ali pri tome nisu spremni da imaju “smartphone”, što iPhone u biti jeste. Kako se stvari u ovom trenutku odvijaju, ne bi nas čudilo da kroz pet godina više ne budemo imali telefone sa standardnom tastaturom (isključujući napredne modele sa punom QWERTY tastaturom). Štaviše, čini se da se potezi velikih igrača u mobilnom svetu ne mogu predvideti i da njihovi marketinški sektori najbolje znaju kako izgledaju telefoni budućnosti. Svi smo mi nekoliko puta iznenađeni u poslednjih par godina, pa bi bilo kakve procene predstavljale puko nagađanje.
Novi LG GD900 Crystal na test smo dobili od MTS-a, koji je agresivnom kampanjom krenuo u promociju ovog zanimljivog modela. Telefon je, pre svega, zanimljiv zato što poseduje providnu tastaturu sakrivenu iza slajda. Bilo bi sasvim pogrešno reći da samo tastatura obeležava ovaj LG, budući da on ima solidnu listu zanimljivih stvari, ali o tome malo kasnije. MTS nudi Crystal uz Bel, Fresh, Mix i 066 Postpaid 4000 pakete, a napomenuto je da ponuda važi dok traju zalihe, što implicira da je LG bio ograničen sa prvim kontigentom ovog telefona – pa ako postajete zainteresovani za novi LG, brzo čitajte ove redove i pozovite 064/790.
Što se tiče LG-a u svetu mobilnih telefona, nema potrebe objašnjavati da ova južnokorejska kompanija iz Seula nije među najpopularnijima, makar kada je stari kontinent u pitanju. Bez obzira na tu činjenicu, potpuno bi pogrešno bilo ignorisati LG. Široka paleta LG elektronike poslednjih godina pokazala je veliku brigu o kvalitetu i dizajnu. Ovo nije samo klasična “PR” uzrečica, već je zaista teško naći bilo koji LG uređaj koji je ružan ili napravljen od loših materijala. Naravno, i cena je viša od standarda, ali na kraju krajeva, mora neko da pokriva i te segmente tržišta, a smatramo da LG to radi odlično. Što se samih telefona tiče, par puta smo ih do sada imali na testiranju i utisci su bili pozitivni. Nemamo nikakave predrasude, daleko od toga, verujemo da LG zna šta radi, pa s toga pogledajmo šta ima novi “kristalni” telefon i ko su njegovi potencijalni kupci.
Tehničke karakteristike
LG Crystal GD900
dimenzije
105 x 52.5 x 13.5 mm
masa
127 g
oblik
blok + slajd
baterija
Li-Ion 1500 mAh (BP-4L)
ekran
TFT capacitive, 480 x 800 pixels, 3.0″, 16M boja
pomoćni ekran
ne
kamera
8 MP, 3264×2448 pixels, autofocus, LED flash
prednja kamera
da
snimanje video klipova
720×480@30fps
memorija
1,5 GB skladišna
proširenje memorije
Micro SD
zvučnici
da
format melodija
Polifone, MP3
priključak za slušalice
micro-USB
sistem
fabrički, S-Class UI
accelerometer – orijentacioni senzor
da
konekcije
bluetooth, USB, WiFi
prenos podataka
GPRS Class 12, EDGE, HSCSD, 3G HSDPA
GPS
ne
poruke
SMS, MMS, Email
da
FM radio
da, RDS
Spoljašnost, fizička izrada
Izgled LG Crystal telefona sačinjen je od sivih nijansi plastike, velikog ekrana i delom providne plastike. Iako možda na fotografijama deluje obično i neutralno, uveravamo vas da je uživo itekako atraktivan, čak i sa sakrivenom tastaturom; kada je izvučete, situacija se dodatno poboljšava i LG GD900 Cryastal postaje definitivno unikatan telefon. Iskreni da budemo, pored solidne liste kvaliteta, providna tastatura će biti glavni adut ovog telefona ili ako ne u toj meri, onda stvar koja će skretati poglede i učiniti da se ljudi pitaju “koji je onaj telefon” – makar dok se ne pojavi sledeći model sa ovakvom tastaturom.
Tastatura nije klasična tastatura, pre može da se kaže da deli tehnologiju sa ekranom osetljivim na dodir. Tastatura je u ovom slučaju u biti samo komad plastike na kojoj su odštampani brojevi (slova) i koja poseduje odlično i atraktivno pozadinsko osvetljenje (diskretno postavljeno iznad, da tastatura ostane skoro potpuno providna). Nikakvi se tasteri ne pritiskaju, već tastatura prepoznaje dodir prstom. Potreban je određen period vremena kako bi dostigli određenu udobnost korišćenja i ostvarili željenu brzinu rada. Čak i tada, nećete moći da kucate kao na kvalitetnim klasičnim tastaturama. Bez obzira na sve, uz malo vežbe, moguće je kucati skoro kao na standardnoj tastaturi, ali je potrebno nežno “raditi” sa tasterima.
Novi LG po gabaritima nije mali telefon, obzirom da pretenduje na kupce koji su izuzetno zainteresovani za dizajn. S jedne strane, tastatura mu nije potrebna (o tome malo kasnije u priči o sistemu) i time bi se značajno uštedelo na gabaritima, ali ponovićemo još jednom da je tastatura ipak glavni adut. LG GD900 je manji i lakši od “pametnih” telefona, ali veći i teži od onih običnih. Obzirom da pretenduje na obične korisnike, određeni broj potencijalnih korisnika će sigurno zameriti na gabaritima. Ipak, uz veliki ekran i futurističku tastaturu, čini se da se nije moglo uštedeti više grama i milimetra, pa mi ipak nećemo ništa zamerati po ovom pitanju.
Ekran je jedan od najboljih koji smo ikada imali prilike da vidimo. Dijagonala ekrana 3 inča ili 7,6 centimetra je, opet to pominjemo, manja od naprednih telefona, a veća od običnih. Rezolucija 480 x 800 tačaka je veća nego što je ovoj dijagonali potrebno, što znači da je tačka izuzetno mala i to itekako poboljšava kvalitet prikaza. Jedina zamerka ekranu i bitna zamerka čitavom telefonu jeste što se ekran slabije bori protiv odsjaja, pa imajte to na umu ukoliko često koristite telefon na otvorenom. Bez obzira na solidnu dijagonalu i fantastičnu rezoluciju, kao najveću prednost ekrana vidimo njegovu capacitive (kondenzatorsku) tehnologiju. Šta to znači?
Stara škola i većina ekrana osetljivih na dodir danas poseduju tehnologiju pritiska. Gde senzor reaguje na pritisak prstom (ili češće olovčicom) locira se pozicija gde će operativni sistem uraditi operaciju. Novi tip ekrana (capacitive) ne radi na principu pritiska, već se lociranje dodira radi na osnovu provođenja struje. Kada prstom dodirnete ekran, stvara se (ili prekida se, svejedno) strujno kolo pa operativni sistem putem drivera ekrana zna gde je usledio dodir i šta treba uraditi. Prednosti nove tehnologije, koju je prvi primenio iPhone, jeste u tome što nije potrebno jako pritiskanje ekrana, što je korišćenje prstima itekako jednostavnije i ugodnije, što na kraju omogućava lakšu primenu “multi touch” mogućnosti. Jedina mana ovog ekrana jeste što većina “olovčica” na njemu neće raditi, pa to može predstavljati problem ukoliko ste vezani za olovčicu još iz vremena kada su PDA uređaji i telefoni bili nebo i zemlja.
Pored tastature, LG poseduje još tri tastera sličnog tipa: crvena, zelena slušalica i taster za promenu ekrana sa prečicama. Pravi fizički tasteri nalaze se sa strane telefona: klasični vol +/- sa desne strane i taster kamere, taster za zaključavanje/otključavanje telefona i isključivanje/uključivanje sa gornje. LG GD900 poseduje i jedan USB konektor za USB kabl ili slušalice. Slušalice sa ovakvim konektorom dobijate u pakovanju, ali ukoliko hoćete neke druge (omiljene) da koristite, moraćete da potražite odgovarajući adapter. Što se tiče onih osnovnih stvari tokom korišćenja: zvuk u slušalici, jačina zvona, vibracije, kvalitet razgovora, nismo primetili bilo kakvih problema, niti nam se neko sa druge strane “žice” žalio na bilo šta. Problema sa prijemom u Beogradu nismo imali.
Operativni sistem
LG Crystal GD900 poseduje sopstveni “fabrički” operativni sistem koji deli samo sa par drugih LG telefona. U paketu sa ovim sistemom ide i “S-class UI” (UI = korisnički interfejs). Gde prestaje sistem, a gde počinje S-class interfejs, ne može se tačno reći, ali u ostalom to nije ni bitno. Na prvi pogled, operativni sistem čini se kao kopija iPhonea, ali pokušaćemo što manje da se time bavimo i da se posvetimo sistemu kao da rešenja prvi put vidimo.
Sa donje strane ekrana stoje četiri ikonice: za pozivanje-brojčanik (ukoliko ne želite da izvučete fizičku tastaturu), imenik, poruke i ulazak u meni. Iznad postoji, da ga tako nazovemo, “desktop” koga je moguće delimično podesiti po vašoj potrebi. Zapravo, postoje četiri takva “desktopa”, od kojih prvi predstavlja prečice za omiljene aplikacije i podešavanja, drugi sadrži “widgets”, treći favorite kontakte iz imenika i četvrti – omiljene multimedijalne sadržaje.
Prečice programa su u vidu ikonica, koje su dovoljno velike da bi se izabrale prstom, ma koliko oni bili veliki. Desktop sa widgetsima omogućava biranje oko deset widgetsa, ali tu listu nije moguće dopuniti novitetima sa interneta ili na bilo koji drugi način. Widgetse je moguće slobodno rasporediti po ekranu po volji. Omiljeni kontakti se dodaju ručno i ukoliko imate sliku vezanu sa kontakt, ona će ovde biti prikazana. Kretanje između kontakata vrši se klizanjem palca gore-dole, a klikom na omiljeni kontakt dobijate opciju za pozivanje, slanje poruke i još par opcija. Na poslednjem desktopu, postavljaju se omiljeni multimedijalni sadržaji, odnosno slike, muzika i video klipovi. U principu, ovo ne treba dodatno objašnjavati, osim da je reprodukcija između omiljenih slika ili muzike ili video klipova moguća odavde, a ukoliko želite reprodukciju svih multimedijalnih fajlova sa telefona treba otvoriti aplikacije namenjene za to.
Ulazak u glavni meni otkriva koliko je ekran zapravo kvalitetan i koliko mu je zapravo velika rezolucija. U uspravnom položaju meni nudi četiri reda ikonica. U svakom redu postoji više ikonica nego što je moguće da stane na ekran, a do tih ikonica se dolazi klizanjem prsta levo-desno. Kada se telefon okrene u široki položaj, glavni meni je prvo mesto gde accelerometar rotira kompletan sistem. Sada su sve ikonice na broju, ali su nešto manje i ispod njih se nije našlo mesta za naziv aplikacije ili podešavanja.
Kompletno korišćenje telefona prilagođeno je dodirivanjem prstima (zapravo, capacitive ekran skoro sigurno znači da olovčica na njemu neće raditi). Već sada čuvena providna tastatura gotovo da je nepotrebna, ukoliko tako odlučite, obzirom da je implementacija što numeričke što QWERTY tastature na ekranu odlično urađena. Neke stvari se rade putem običnog pritiska prstom, a neke danas sve popularnijim klizanjem prstom. Dodajemo da se sa gornje strane ekrana može pozvati dodatni meni gde primera radi, može da se upali/ugasi WiFi. Što se tiče imenika i poruka, sve je urađeno logično i jednostavno, ali moguće je bi tu i tamo mogao da se uštedi po neki “klik”, ali ipak ništa nismo videli što bi istakli kao manu i preko čega ne bi moglo da se prođe. Dodatno o sistemu i aplikacijama na sledećoj strani.
Foto, video, muzika, web
Kamera ovog telefona ima rezoluciju 8 MP. Pored toga, kamera ima blic kao i ono najbitnije – autofokus. Pre svega, voleli bi smo da vidimo Xenon blic, ali čini se da je on kod današnjih telefona prava retkost. Diode, ma šta radili sa njima, ne mogu da budu zamena za pravi blic, a pravi i jak blic je neophodan za dobar deo fotografija. 8 MP zvuči dobro, ali je taj podatak naravno preteran kada je reč o ovom telefonu (uostalom, kao i kod mnogih drugih). Da, vaše fotografije jesu velike 3264 x 2448 tačaka, ali je kvalitet ili bolje rečeno količina detalja u rangu 5 MP mobilnih telefona, a dobro pitanje je da li je i to realan podatak. Fotografije su previše uzurpirane čišćenjem šuma i interpolacijom u digitalnom razvijanju unutar mobilnog telefona, da stvarno ne želite da ih vidite pri 100% uvećanju. Možda je najbolje da prosto ne koristite najveću rezoluciju, jer time ništa nećete izgubiti, a dobićete manje fajlove i fotografije, koje pri 100% pregledu ili eventualnom isecanju izgledaju bolje. Što je na kraju krajeva, još bitnije od toga da fotografije budu 8 MP, složićete se.
Pregled fotografija je lepo zamišljen, ali tu stvari prestaju da budu glatke. Da li je u pitanju slabiji hardver, optimizacija ili generalno lošije napisana aplikacija, nije nam poznato. U principu, aplikacija za gledanje fotografija pretenduje da bude nalik onoj u Apple telefonu, što u stvari jeste, sa sve “klizanjem” i čak multi touchom, ali su primetna nemala usporenja koja ruše utisak. U principu, ako niste videli iPhone, pregled fotografija možda i može da vam deluje solidno, ali u suprotnom ćete biti razočarani.
Najveća rezolucija snimanja video klipova je 720 x 480 tačaka. Nismo imali prilike da probamo Omniu HD, koja snima video rezolucije 1280 x 720, pa zato možemo da kažemo da LG Crystal daje sigurno jedan od najboljih, ako ne i najbolji, kvalitet video klipova od telefona koji smo do sada testirali.
Puštanje muzike danas teško da možete loše uraditi, obzirom da je ono standardizovano kroz odabir pesama putem izvođača, albuma, playliste, žanra… Tako je i kod “kristalnog” telefona. Pored toga, moguće je prikazati listu svih pesama koje imate na telefonu. Posle toga popularnim klizanjem i “bacanjem” ekrana gore dole je moguće (brže) doći do pesme koju želite. Search je prisutan, ali ono što nije i što zameramo, jeste da sa jedne strane postoji abaceda gde ćete, recimo, pritiskom na taster S skočiti na pesme koje počinju sa tim slovom. Kao i kod imenika i poruka, slušanje muzike je bilo moguće organizovati sa po kojim “klikom” manje, ali u principu ništa nije dramatično.
Telefon ne poseduje klasičan 3.5 mm konektor za slušalice, već se slušalice povezuju tamo gde i USB kabl. Uz telefon dobijaju se slušalice sa ovim konektorom, a problema će biti ukoliko želite neke druge slušalice da povežete, jer će vam onda trebati konvertor sa malog USB konektora na 3.5 mm. Kvalitet slušalica je sasvim dobar, čini se malo bolji od proseka sa kakvim se obično susrećemo. Većina korisnika će biti zadovoljeno, a audiofili… snađite se da povežete vaše super kvalitetne slušalice :)…
Pregled web stranica je, kao i mnoge druge osobine, kvalitetniji u odnosu na obične telefone, ali slabiji u odnosu na one napredne. Stranice je moguće gledati i u portret i u širokom položaju ekrana, pri čemu se ekran automatski rotira zahvaljujući accelerometeru. Prikaz web stranica je sasvim zadovoljavajući i nikakve bitne greške nismo videli, osim one na neki način očekivane od mobilnog telefona. Sa druge strane, performanse pregleda web stranica nisu za pohvalu. Treba imati dosta strpljenja i prosto ovaj telefon ne može na crtu sa iPhone Safari browserom ili Operom Mini za WM. Zumiranje internet stranice obavlja se multi touchom, ali, opet, ne tako jednostavno i brzo kao kod Apple telefona
Utisci
Već u vreme pisanja ovog teksta, novi LG Crystal može da se okarakteriše kao popularan telefon. Međutim, postavlja se pitanje, je li dovoljno dobar telefon? Postoje dve pozicije iz koje može da se da završna reč u vezi sa ovim telefonom. Prva pozicija je iz ugla “smartphone” korisnika, a druga iz ugla običnog manje zahtevnog korisnika. Neki će se zapitati zašto iz ugla “smartphone” korisnika, kada LG GD900 ima “fabrički” operativni sistem, ali razloga za to ima više. A najbitniji razlog jeste to što operativni sistem vidno liči na najnaprednije operativne sisteme, ponajviše od Apple sistema za telefon(e).
Ako ćemo LG GD900 Crystal da poredimo sa “pametnim” telefonima, možemo reći da do pravog poređenja tu teško može da dođe. Sistem, kao i svaki fabrički, može da primi samo Java aplikacije, što bi u startu bilo dovoljno da se Crystal eliminiše kao “smartphone”. Ipak, sistem je bogat fabričkim softverima koji će za 95% korisnika biti i više nego dovoljni. Većina aplikacija radi odlično, dok oni napredniji zadaci, kao što su gledanje (većih slika) i pregled web stranica, pomalo koče što je u neku ruku moglo da se očekuje i što kvari utisak iz ugla naprednog korisnika.
Ipak, smatramo da je potpuno pogrešno LG GD900 gledati kao konkurent telefonima sa vrha. Crystal ima sasvim drugu ciljnu grupu, a to su one osobe koje žele kompletan utisak korišćenja naprednog telefona i velikog ekrana osetljivog na dodir, ali bez bilo kakvih naprednih zahteva i potrebe da budete “haker”. Kada se gleda iz tog ugla, GD900 postaje sve bolji i bolji. Lista mogućnosti direktno “iz kutije” je više nego dovoljna za svakog standardnog korisnika. Pored 3G konekcije, tu je i WiFi kako bi uštedeli prilikom pregleda Web stranica ukoliko vam je neki hot-spot u blizini. Inovativan dizajn, kako fizički, tako i samog sistema, obećava da vam telefon neće dosaditi (barem) neko vreme. Naime, tastaturu (koja je stigla pravo iz budućnosti) apsolutno ni jednog trenutka ne treba izvlačiti, ako to ne želite, jer je ceo sistem prilagođen korišćenju i bez tastature. Međutim, ako imate GD900, onda ćete tastaturu izvlačiti kad god poželite, pogotovo ako su neki ljudi u blizini. Razumemo vas u potpunosti :), to treba pokazati. I dok neke naprednije stvari rade malo sporije, smatramo da to neće smetati običnim, nezahtevnim korisnicima.
Što se hardversko-fizičkog dela tiče, GD900 je skoro pa savršen. Istina, nema GPS što možemo da razumemo, mada shvatićemo one koji to vide kao manu. Google Maps aplikacija je tu putem Jave, ali odsustvo GPS-a može da smeta, mada pitanje je koliko je na našim prostorima Google Maps uopšte korišćen, obzirom da zahteva skidanje podataka sa interneta. Osim nedostatka GPS-a nemamo šta da zamerimo hardveru i fizičkoj izradi, štaviše, sve je na visokom nivou. Od svega ističemo capacitive (kondenzatorski) ekran koji značajno poboljšava korišćenje telefona dodirom prstima, što je dobra vest obzirom da je sistem tako predviđen i da se olovčica ne dobija uz ovaj telefon (na većinu olovčica, zapravo, ovakav ekran ne reaguje).
Kada se sve sabere i oduzme, LG Crystal GD900 ima svoje jake adute i svoju ciljnu grupu. Ako imate iPhone, neku Omniu, N97, ili HTC i koristite tu klasu telefona, GD900 vam neće ni malo biti interesantan, što je i logično jer nije namenjen takvim korisnicima. Buduće kupce ovog telefona vidimo u onima kojima je dizajn bitan, koji žele da im telefon bude malo napredniji, ali ništa više od toga, te da sve aplikacije i opcije budu spremne i jednostavne. Iako ovo nije “ženski” telefon, smatramo da bi i dame mogle pozitivno da reaguju, jer je GD900 poslednji krik mode u tehnici, a i sasvim je lak za korišćenje. Problem vidimo u tome što ovakav telefon ne može da bude jeftin (još uvek) ni u zemljama gde su inače telefoni osetno jeftiniji nego kod nas. Pa tako morate da budete pravi ljubitelj tehnike i dizajna kako bi ga pazarili.
Za
– odličan ekran, visoke rezolucije, “capactive” načina rada, multi touch
– futuristička tastatura
– solidan broj aplikacija i mogućnosti “direktno iz kutije”
– accelerometer
– kamera 8 MP, 720 x 480 snimanje video klipova
– FM sa RDS
Protiv
– nema GPS
– nema standardan priključak za slušalice
– kamera visoke rezolucije, ali slabijeg kvaliteta
– ekran slabiji u borbi protiv odsjaja
Mobilni telefon za potrebe testiranja ustupio MTS