LG G6 (Video)

LG G6 (Video)

Šesta generacija smartfona korejskog proizvođača nedavno je stigla u Srbiju. Ovoga puta nema više modularnog pristupa kao prethodne godine, a tu mislimo na LG G5 koji se nije preterano proslavio. Može li G6 da promeni stvari nabolje? Svakako smo primetili napredak u odnosu na prethodnika, ali ujedno ima i par čudnih odluka koje mogu negativno uticati na popularnost ovog modela. Kako se ovaj smartfon sa kompaktnim kućištem i 18:9 ekranom pokazao u praksi?

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Nakon što je prošle godine G5 pao na ispitu pokušaja donošenja modularnosti u svet smartfona, LG je ovog puta promenio koncept i vratio se na standardniji i razumljiviji, sa nadom da će ovoga puta bolje proći. Ne možemo reći da je modularni pristup bio neubedljiv i nezanimljiv, jer su rešenja sa izmenjivom baterijom, kamera grip-om i Hi-Fi DAC-om barem nama bila interesantna. Nažalost, nedovoljno ljudi je bilo zainteresovano za tu priču, otuda i razlog zašto LG nije nastavio sa modulima i ove godine. Barem su bili hrabri da pokušaju, ako ništa drugo, tako da će priča o modularnosti morati da sačeka neku bližu budućnost dok se ne razvije savršenije rešenje.
      lg_g6_prva_s.jpg
      LG je odlučio da ne treba plakati za propuštenim prilikama, već da treba iskoristiti novu priliku i probati uraditi nešto bolje i drugačije. Trend koji je pokrenut, prvenstveno od kompanije LG, a mislimo na 18:9 odnos ekrana, deluje kao da može postati standard u budućnosti za ekrane smartfona. Samsung je takođe primenio ovaj odnos strana na svoje S8 i S8+ modelima, a jedna od prednosti ovako izduženog ekrana je to što je telefon uži i lepše leži u ruci. Definitivno postoji prednost 18:9 ekrana, mada se postavlja pitanje prilagođavanja video materijala, koji je već dugi niz godina u 16:9 aspektu. 
      lg_g6_prva_2_s.jpgVreme će pokazati kakva budućnost čeka ekrane mobilnih telefona. U međuvremenu, fokusirajmo se na sadašnjost i ono što nam LG G6 nudi. Vodeći model kompanije LG je predstavljen publici i postao je dostupan mesec dana ranije u poređenju sa jednim od glavnih konkurenata i komšije takođe iz Južne Koreje, top modelom kompanije Samsung. Mnogi bi pomislili da je to pametan potez, jer u startu privlači potencijalne kupce novog smartfona u vremenskom periodu dok konkurencija ne predstavi svoj model. Logika jeste dobra, mada je u takvom potezu žrtvovana jedna bitna stvar, a to je da LG G6 nije došao sa najnovijim mogućim čipsetom. Takođe, uz odluku da iskoriste sada već dve godine star senzor kamere, postavlja se pitanje da li su to stvari koje potencijalno mogu odvratiti potrošače od kupovine G6 modela?Godinama unazad primećujemo porast dijagonale ekrana smartfona. Veći ekran je obično značilo i veći telefon, ali još jedan trend koji je prvi viđen na LG G6 modelu, jeste drastičnije smanjivanje ivica oko ekrana. Koliko je to dobra stvar? Možemo reći poprilično, jer sada recimo 5.7″ ekran ne čini smartfon toliko velikim kao u prethodnim godinama. Iskorišćenost prostora je ovde ključna, tako da je uz kompaktnost kućišta i izdužen 18:9 odnos ekrana, 5.7-inčni LG G6 dosta prijatan za držanje u ruci. 
      lg_g6_1_s.jpg
      lg_g6_2_s.jpg
      Prva stvar koja se može primetiti kod ovakvog dizajna je da ekran, koji je sada mnogo bliži ivicama telefona ima nešto drugačiji oblik. Nije zakrivljen kao što je to slučaj kod Samsung Galaxy S8 i S8+ modela, ali su mu ćoškovi zaobljeni ili možda bolje reći zasečeni. Potrebno je malo vremena privići se da nam ekran nije pravilan pravouganik, ali ubrzo počnete da ignorišete ovaj detalj i fokusirate se na sam prikaz ekrana i kompaktnost telefona u ruci. Izbor materijala prati današnje trendove, tako da je LG od plastike, preko kože, do polu-metala polu-plastike stigao i do kombinacije metala i stakla.
      Izgled telefona je po našem mišljenju u redu, nije toliko specijalan da mami poglede prolaznika, već se LG odlučio za nešto standardniji i suptilniji dizajn. Ekran očigledno najviše dominira prednjom stranom, uzevši u obzir smanjene površine oko njega, a ćoškovi kućišta imaju srednji radijus zaobljenosti, blago su zaobljeniji od ćoškova ekrana. 
      lg_g6_3_s.jpg 
      Prelaz sa ekrana na bokove poseduje konusnu ivicu, i isto važi i za prelaz boka na poleđinu. Sa leve strane su odvojeni metalni tasteri za jačinu zvuka, na dnu imamo mikrofon, USB-C port i tri proreza iza kojih se nalazi zvučnik. Na desnom boku smešten je nešto širi slot unutar koga je raspored takav da je microSD kartica levo od NanoSIM kartice, tačnije nisu pozicionirani jedan ispod drugog kao kod drugih modela. Zadržan je 3.5mm port za slušalice, koji je smešten na vrhu telefona, uz još jednu rupicu mikrofona.
      lg_g6_8_s.jpg
      lg_g6_6_s.jpg
      lg_g6_7_s.jpg
      lg_g6_9_s.jpg
      Poleđina telefona je interesantno rešenje. Pošto su bokovi metalni, LG je hteo da zadrži taj izgled da je reč o skroz metalnom kućištu, dodavši proziran sloj stakla preko brušenog aluminijuma. Na taj način, G6 izgleda kao da ima metalna leđa, a zapravo je tu staklo koje omogućava bežično punjenje baterije, opcija koja ne radi sa metalom. Takođe, nazad vidimo konfiguraciju sa dve kamere, između kojih se nalazi DualLED blic. Power taster je i dalje na leđima, što je prepoznatljiva odlika LG telefona, a on ujedno parira i kao senzor otiska prsta, i bitno je napomenuti da je pozicija znatno prijatnija u poređenju sa senzorom otiska prsta na S8/S8+ modelima.
      lg_g6_4_s.jpgHardverObično se kaže da je srce smartfona njegov čipset, a odluka da LG G6 ne poseduje najsnažiji model kompanije Qualcomm je u neku ruku problematična. Zašto flegšip model mora imati najnovije i najbolje komponente? Zato što se od vodećeg smartfona to nekako očekuje, da bude najbolji u svakom pogledu. Da li je odluka kompanije LG da upotrebi slabiji Qualcomm Snapdragon 821 umesto Snadpragon 835 modela baš toliko loša? Ne mora biti, iz razloga što i Snapdragon 821 nikako nije loš čipset, njegova jedina mana je to što postoji nešto iznad njega.
      O čemu se tačno radi kada pominjemo ovaj čipset? Govorimo o Quad-Core konfiguraciji, dva Kryo jezgra koja rade na 2.35 GHz-a i još dva Kryo jezgra na 1.6 GHz-a. Kod Snapdragon 835 reč je o osmojezgarnoj konfiguraciji sa četiri jezgra na 2.3 GHz i još četiri jezgra na 1.7 GHz. Što se tiče grafičkog čipa, LG G6 poseduje Adreno 530, dok recimo Galaxy S8 u USA verziji ima snažniji Adreno 540.
      lg_g6_5_s.jpg
      Pređimo na skladište – LG G6 dolazi u dve opcije, sa 32 ili 64GB prostora, koje je proširivo microSD karticama kapaciteta do 256GB-a. Opet osvrt na Galaxy S8 koji ove godine nudi minimum 64GB skladišta. Količina radne memorije nije promenjena u 2017-oj kod oba južnokorejska proizvođača, tako da G6 donosi 4GB RAM-a, isto kao i S8.
      Oblast kamera je interesantna kod LG G6 iz nekoliko razloga. Prva stvar koja je interesantna jeste dvojna konfiguracija, tačnije dve kamere sa rezolucijom od 13MP. Intrigantna odluka jeste da se koristi dve godine staro rešenje u vidu Sony IMX258 senzora. Sa druge strane, dobra stvar je to što pored regularne kamere postoji i ultraširoka koja je vrlo pogodna za pejsaže. Glavna kamera ima F1.8 otvor blende, dok ultraširoka ima osetnu slabiju F2.4 blendu. Što se tiče vidnog opsega, ultraširoka pokriva odličnih 125 stepeni, dok glavna pokriva standardnijih 71 stepena. Obe kamere snimaju video u 4K rezoluciji pri 30 frejmova u sekundi. Prednja kamera za selfije donosi 5MP, 1080p snimanje i pokriva 100 stepeni vidnog polja. Na kraju ostaje da pomenemo kapacitet baterije, koji iznosi 3300 mAh.
      [modul]specifikacija=9169[/modul]
      Softver
      Barem sa dizajnerske strane, korisnički interfejs koji LG nudi godinama unazad je boljka njihovih vodećih modela. Situacija se nije promenila preterano sa G6 smartfonom, pa i dalje smatramo da interfejs nije preterano privlačan, blago da se izrazimo. Zaista je vreme LG promeni tim dizajnera kako bi UI doveo na neki ozbiljniji i elegantniji nivo. Verzija Androida koju G6 poseduje je Nougat 7.0, presvučen takozvanim Full-screen UX-om, koji je baziran na iskorišćavanju 18:9 (2:1) odnosa strana podelom ekrana na dva jedna kvadrata.
      lg_g6_softver_1_s.jpg
      lg_g6_softver_2_s.jpg
      lg_g6_softver_3_s.jpg
      Ono što nam se izuzetno dopada kod LG G6 modela je takoreći ispod haube njegovog softvera, gde pre svega mislimo na optimizovanost keširanja aplikacija. U praksi su nas aplikacije dočekivale kako smo ih ostavili, sa manje slučajeva ponovnog učitanja aplikacija od nule, što korisniku svakako čuva vreme. Multitasking je zato vrlo pogodan, držeći više aplikacija u pozadini. Mada, kada govorimo o pravom multitaskingu, ekran koji se deli na jedna kvadrate izuzetno je pogodan za prikazivanje dve aplikacije u isto vreme. Vredi pomenuti i LG Square Camera aplikaciju koja deli ekran na dva dela, gde u jednom imamo poslednje zabeleženu fotografiju, a u drugom uživo pregled sa kamere.
      lg_g6_softver_4_s.jpg
      lg_g6_softver_5_s.jpg
      lg_g6_softver_6_s.jpg
      Bitna prednost LG G6 modela je veliki ekran u kompaktnom kućištu, što itekako pozitivno utiče na osećaj držanja telefona u šaci. Smanjeni okviri i izduženost ekrana otvaraju ovakvu mogućnost, nešto što barem u ovom trenutku ne može da ponudi veliki broj proizvođača. Izrada telefona je na visokom nivou, kućište je čvrsto i kvalitetno, kombinacija metala i stakla je postala popularna i sa te strane LG nije zakazao ni u jednoj tački, barem po našem mišljenju. Pitanje lepote je subjektivan faktor, smatramo da ima lepših telefona, može se naslutiti i koji konkretno model nam je u ovom trenutku privlačniji.
      lg_g6_10_s.jpg
      Pomenuli smo zaobljene ćoškove ekrana i dijagonalu od 5.7″, a sada ćemo se malo dublje pozabaviti materijom ekrana. Počnimo od tipa panela, koji LG unazad koristi već godinama, govorimo o IPS-u. Postaje očigledno da se prelazak na OLED tip ekrana neće desiti uskoro na smartfonima, iako LG već uveliko razrađuje tu tehnologiju na svojim televizorima. Smatramo da je došao trenutak gde je IPS doneo svoj maksimum kada je u pitanju prikaz, i da tu zaista više nema šta novo da ponudi u narednim iteracijama. Sa druge strane, OLED tipovi ekrana postaju sve bolji i bolji, postavlja se pitanje kada će ostali proizvođači prihvatiti njegove prednosti, koje nadmašuju nekoliko nedostataka koje imaju.
      lg_g6_11_s.jpg
      Vratimo se ipak na IPS ekran LG G6 modela. Rezolucija koju poseduje je 2880×1440 tačaka, što tačno odgovara 18:9 ili 2:1 odnosu i uzevši u obzir dijagonalu, pratećih 564 tačaka po inču. Maksimalna svetlina ekrana zahteva veoma jako ambijentalno svetlo da bi se popelo na taj nivo, što znači ako ste napolju na veoma jakom suncu, moguće je ostvariti 549 cd/m2. U suprotnom, ukoliko ste u nekom uobičajnom ambijentu, svetlina na 100% ide do 460 cd/m2. Vredi istaći neproporcionalnost skale osvetljenja, tako da na 75% dobija se 233 cd/m2, na 50% svega 90 cd/m2, i na 25% izuzetno niskih 19 cd/m2. Ovo je jedna od praksa koju zaista ne volimo, jer donekle obmanjuje korisnika da je ekran dovoljno svetao kako bi automonija baterije bila produžena.
      lg_g6_calman_s.jpg
      lg_g6_calman_comfort_view_s.jpg
      Prikaz je na većem nivou osvetljenja veoma oštar i tu zaista nemamo zamerku. Temperatura boje nije po našem ukusu, 8498K nudi hladniji prikaz, a što se samih boja tiče, njihova tačnost nije sjajna sa prosečnom cifrom DeltaE vrednosti od 7.6. Postoji Comfort View opcija koja utopljava ekran na mnogo boljih 6362K, ali negativno utiče na prikaz boja, gde su one još manje tačne sa cifrom DeltaE od 8.9. Pomalo je duhovito da je Super AMOLED koji je nekada donosio prezasićen i netačan prikaz boja, sada bolji po tom pitanju u odnosu na IPS koji generalno važi za tip ekrana koji nudi tačne boje. IPS naravno da može biti tačniji, samo je potrebna bolja fabrička kalibracija od ove koju vidimo ovde.
      lg_g6_maksimalna_svetlina_s.jpg
      lg_g6_svetlina_s.jpg
      Kada su performanse u pitanju, iako nema najnoviji čipset, LG G6 se ponaša vrlo slično sa ostalim flegšipima za prethodnu i ovu godinu, barem u praksi. Ni u jednom trenutku nismo osetili da je nedovoljno brz, svaki posao je obavljao sa lakoćom i brzim odzivom za vreme testiranja našeg primerka, tako da zaista nemamo nikakvu zamerku što se performansi tiče. Štaviše, prijatno nas je iznenadila optimizovanost kada je keširanje aplikacija u pitanju, tako da se u tom polju pokazao jako dobro. Ukoliko baš želite neku cifru da ga poredite sa jačim čipsetom, pružamo informaciju u vidu Antutu rezultata od 103430 poena, i 1704/3304 za Geekbench benchmark.
      lg_g6_12_s.jpg
      Kamere pružaju pomalo mešovite utiske, u zavisnosti od toga da li je reč o glavnoj ili ultraširokoj kameri, ili pak da li je reč o dnevnim ili noćnim uslovima. Obe kamere imaju dve godine star i manji 1/3″ Sony IMX258 senzor, koji pokazuje znakove inferiornosti u određenim oblastima. 13MP u dnevnim uslovima sa kamere pruža izuzetno visoku oštrinu, do te mere da se primećuje da su fotografije softverski izoštrene, možda čak i previše, pa pri zumiranju može se videti neprirodnost koju preveliko oštrenje donosi. Ultraširoka kamera beleži znatno manje detalja iako je reč o istoj rezoluciji, što jasno možete videti u našoj Flickr galeriji koju ćemo linkovati u pasusima ispod. Ultraširoka kamera donosi znatno širi pogled i to svakako može biti korisno u određenim situacijama gde želimo da dočaramo širu scenu koju vidimo pred sobom.
      Boje su po našem ukusu dobre, temperatura je sasvim u redu, samo što u određenim situacijama umeju biti prenaglešene po pitanju zasićenosti, kako bi delovale lepše oku većine korisnika. Ono što nije baš pohvalno je količina šuma koja je vidljiva čak i u dnevnim fotografijama, za koju verujemo da nije toliko greška samog senzora koliko je posledica preteranog softverskog izoštravanja, što je proces koji unosi dodatni šum. Glavna kamera sa F1.8 blendom se snalazi sasvim lepo u noćnim uslovima, barem kada je u pitanju svetlina fotografija, dok zamerka još jednom ide na preterano izoštravanje, gde postaje očigledan poznati efekat “ulja na platnu”. Problem koji nije rešen ni ove godine.
      Ultraširoka kamera se ne snalazi baš najbolje noću, fotografija je primetno tamnija u odnosu na glavnu kameru obzirom na lošiju F2.4 blendom. Pritom, sa nemogućstvom da blendom uhvati više svetla, softver pribegava produžavanju ekspozicije, pa u dosta slučajeva fotografije ispadaju mutnije, iako ruka ostaje mirna pri fotografisanju. LG mora da se potrudi više sledeće godine, ima preduslova da kvalitet fotografija bude u vrhu, ali moraju da porade na nekim softverskim nedostacima i da idu u korak sa vremenom kada su senzori u pitanju.
      Video snimanje u 4K rezoluciji je zaista fenomenalno. Oštrina i količina detalja je na ogromnom nivou, izoštravanje u videu nije toliko očigledno, boje su kako treba, bitrate je visok, tu apsolutno nemamo nikakvu zamerku, barem kada su dnevni uslovi u pitanju. Noćno snimanje u 4K rezoluciji nije tako dobro i prepuno je “nemirnih” igrajućih anomalija, izraženog šuma i nepriodnog efekta ulja na platnu, dok je svetlina snimka sasvim dobra. Kao što smo rekli, pomešani su nam utisci, kamera danju ume da isporuči izvanredne i oštre fotografije, ali drugi pomenuti nedostaci koji nisu adresirani sprečavaju je da bude na vrhu, kao što je to bilo nekada kada je kamera LG G4 proglašena za najbolju kameru 2015. godine.
      Video primeri:
      lg_g6_4k_dan.jpg
      lg_g6_4k_ultrawide_dan.jpg
      lg_g6_4k_mrak.jpg
      Primeri fotografija:
      Link
      Kao i obično, za kraj ostavljamo autonomiju baterije. Prisećamo se trenutaka kada je LG G2 bio neosporivi šampion po pitanju autonomije, i kako je sve nakon njega krenulo silaznom putanjom po pitanju trajanja baterije. To nije trend koji je zahvatio samo LG, jer svi proizvođač sada stanjuju telefone i stavljaju manje baterije slabijeg kapaciteta. Obzirom na kapacitet od 3300 mAh, čak smo i zadovoljni autonomijom koju postiže u poređenju sa konkurencijom, gde je ta cifra sasvim uporediva. Konkretna vrednost na 250 cd/m2 svetlini ekrana je 6 sati i 39 minuta neprekidnog surfovanja i neprekidno uključenog ekrana na WiFi mreži. Baterija se zahvaljujući Quick Charge tehnologiji od 6 do 100 procenata puni za 1 sat i 43 minuta u našem slučaju.
      lg_g6_baterija_s.jpg
       LG je ove godine doneo napredniji flegšip nego što je to bio model G5 prošle godine i zaista se nadamo da neće doživeti njegovu sudbinu slabog interesovanja i niskog broja prodatih uređaja. Smartfon itekako ima čime da se pokaže, prednosti su stvarno brojne i nama se generalno dopada sveukupno. Ipak, pored odličnog odnosa ekrana i kučišta, novog izduženog ekrana visoke rezolucije i dobrog utiska ležanja u šaci zahvaljujući kvalitetnoj kombinaciji metala i stakla, tu su i neke stvari koje ga sprečavaju da se nađe na samom vrhu.
      lg_g6_prva_s.jpg
      Nepovoljna situacija trenutno jeste lansiranje sa slabijim Snapdragon 821 čipsetom, tako da iako jeste veoma brz u praksi, ipak su to perfromanse koje su pre uporedive sa prošlogodišnjim vodećim modelima. Druga stvar je upotreba starijeg i manjeg senzora kamera, koji ne ide u korak sa vremenom i tempom koji su nametnuli flegšip uređaji konkurencije. Tu su i neki softverski nedostaci kamere koji nisu adresirani. No, tu postoji puno veoma dobrih karakteristika.

      Dvojni sistem kamera je koristan zbog ultraširoke kamere, koja nije sjajna sama po sebi, ali donosi mogućnost beleženja širokih kadrova, što nekom može biti bitna odlika. Keširanje aplikacija funkcioniše izutetno lepo i u praksi telefon je dosta brz, ali korisničkom interfejsu svakako treba posvetiti više pažnje u narednoj iteraciji. Ekran je veoma oštar, svetao i prijatan, sa bojama čija temperatura može biti malo toplija za naš ukus. Sveukupno vrlo dobar smartfon kompanije LG, ali da li je to dovoljno da se izbori sa jakom konkurencijom ove godine? Vreme će pokazati.
      Prednosti
      – Odličan odnos ekrana i ukupnih dimenzija telefona- Kvalitetno kućište- Lepo leži u ruci- Oštar i svetao prikaz- Vrlo dobar multitasking- Kvalitetan 4K video zapis- Vrlo oštre fotografije u dnevnim uslovima- Dodatna ultraširoka kameraMane– Čipset nije u rangu sa konkurencijom- Senzori kamera su zastareli i softverski problemi- Kvalitet fotografija ultraširoke kamere je osrednji- Korisnički interfejs nije tako privlačanCena: 12.000 do 80.000 RSD u paketima operatera Vip MobileSmartfon na test ustupio LG.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test