LG KG810

LG KG810

LG KG810 je naslednik popularne "čokolade" (slajder telefona - "KG800 Chocolate"), koja možda nije prodana u nekom astronomskom tiražu, ali je definitivno ostavila trag na tržištu i pokazala velikima da "maleni" LG može za tili čas da zadobije simpatije. Zapravo, KG810 jeste preklop verzija 800-tke i suštinski ne donosi ništa novo, pa se zbog toga verovatno i ne može reći da je "naslednik".

    Sadržaj

       
      Branko Mitić LG KG810  

       
      LG KG810 je naslednik popularne “čokolade” (slajder telefona – “KG800 Chocolate”), koja možda nije prodana u nekom astronomskom tiražu, ali je definitivno ostavila trag na tržištu i pokazala velikima da “maleni” LG može za tili čas da zadobije simpatije. Zapravo, KG810 jeste preklop verzija 800-tke i suštinski ne donosi ništa novo, pa se zbog toga verovatno i ne može reći da je “naslednik”. Međutim, obzirom na želje ciljne grupe kupaca, vraćanje starog dobrog preklopa, iako jedina novina, zvuči više nego dovoljno. Pakovanje: – LG KG810 mobilni telefon – punjač – plišana torbica – USB kabal – disk sa drajverima i programima – uputstvo za upotrebu – priključak za slušalice sa kontrolama za reprodukciju muzike – stereo slušalice Specifikacija  

      LG KG810

      dimenzije

      92 x 47 x 14.6 mm

      masa

      86g

      oblik

      preklop

      baterija

      LiIon 700 mAh

      ekran

      TFT, 262.000 boja, 176 x 228 tačaka

      pomoćni ekran

      TFT, 65.000 boja, 96 x 96 tačaka

      kamera

      1.23 mpx, 1280 x 960 tačaka

      memorija

      128 MB – interna

      proširenje memorije

      ne

      zvučnici

      mono

      format melodija

      mid, mp3, aac

      sistem

      fabrički

      konekcije

      bluetooth, USB

      prenos podataka

      GPRS (115 kb/s), WAP 2.0

      poruke

      SMS, MMS, EMS

      email

      POP3, IMAP4, SMTP

      Lep kao slika

      Bez mnogo polemike, LG KG810 je jedan od najlepših telefona ikada napravljenih! Pitanje je koliko slike mogu da prenesu čist i jednostavan izgled ovog telefona, ali tokom nekoliko dana korišćenja ovaj telefon je instantno dobijao simpatije svih koji su imali prilike da ga vide. Crni delovi telefona su sjajni/glatki i nisu “otporni” na otiske prstiju, naprotiv. Hromirana lajsnica takođe lako privlači otiske prstiju, ali je KG810 toliko lep da ćete se uvek truditi da bude obrisan, bez otisaka prstiju i to vam neće teško pasti :).

      Fizička izrada je besprekorna. Telefon je prilično čvrst, postojan, dok na njemu ništa ne klima, škripi. Sa zadnje strane najuočljiviji je spoljni ekran (rezolucije 96 x 96 tačaka 65k boja); sa gornje strane nalazi se kamera koja je fiksirana (ne može da se rotira), dok se ispod ekrana nalaze tri tastera za kontrolu muzike kada je telefon preklopljen. Ovo zapravo nisu pravi tasteri, već su površine otporne na toplotu i pomalo je nezgodno koristiti ih. Naime, “tasteri” nisu uvek uključeni, već se aktiviraju tako što se dve sekunde drži bočni taster za regulaciju glasnoće i sama aktivnost “tastera” traje nekoliko sekundi. Te površine svetle crvenom bojom što na crnoj okolini izgleda prelepo, ali je to malo teže fotografisati, pa nam zato morate verovati na reč :).

      Sa desne strane aparata nalazi se taster za uključivanje kamere, dok se ispod nalazi univerzalan konektor – za povezivanje USB kabla ili punjča. To što je ovaj konektor univerzalan nam nije zasmetalo, ali nam smeta što ima je preko konektora postavljena plastična zaštita, koja se pomalo teško skida i smeta prilikom povezivanja kabla ili punjača.

      Preklop telefona pravi solidan otpor, tako da je prilično teško otvoriti ga korišćenjem jedne ruke, pomoću palca. Da li će nakon nekog vremena korišćenja otpor oslabiti, ne možemo da kažemo, jer je ipak potrebno da prođu meseci, kako bi se došlo do takvog zaključka. Ekran spada u kategoriju onih sa 262 hiljade boja i ima rezoluciju 176 x 228 tačaka. Iako se danas u mobilne telefone ugrađuju još bolje ekrani, ekranu na LG810 nema se šta prigovoriti, naprotiv – ekran ima prilično kvalitetan prikaz, žive boje, dobar ugao gledanja i kvalitetno osvetljenje.

      Tasteri bi se mogli opisati kao dobri, dok se još bolje ocene mogu dati na račun numeričkih tastera. Iako možda na slikama ne deluju kao nešto specijalno, tokom korišćenja su se pokazali kao dovoljno veliki, dok im je hod ugodan, a lep detalj je i to što su obojeni naizmenično crnom mat i sjaj bojom – kao šahovska tabla.

      Meni i interfejs

      Dva gornja tastera služe za ulazak u meni i imenik i ne mogu se drugačije programirati. Kursorski taster (popularno D pad) kada se ne nalazite u menijima služe za ulazak u sledeće: prečice, poruke, imenik, profile. Prisutna su još dva tastera paralelna sa spomenuta dva gornja, kojima se aktivira muzički plejer i kamera.
       

      Osnovni meni organizovan u 3×3 mreži ikonica. Kada se uđe u imenik, moguće je korišćenje numeričkih tastera kao “prečica” pa se tako do, na primer, alarma dolazi sledećim putem: meni > 3 > 2. Sam meni ne obiluje nekim značajnim elementima što će s jedne strane zameriti napredni ljubitelji tehnike, a s druge strane odobriti svi oni koji jednostavno od telefona žele da bude samo to – telefon, sa što manje stvari koje mogu da iskomplikuju njegovo korišćenje. Uobičajene stvari kao što su kalkulator, štoperica, alarm, kalendar, to-do, snimanje zvuka i tako dalje, prisutne su na ovom telefonu, ali ne i neka super specijalna opcija.
       

       

      Prilikom dolazećih poziva, na malom ekranu se čitko ispisuje ime i broj telefona, a, ukoliko kontaktu dodelite i sliku, ta slika se prostire preko celog pomoćnog ekrana. Na velikom ekranu prilikom dolazećih poziva, slika neće biti preterano velika, ma koliko njena izvorna veličina zapravo bila, što nam se i nije dopalo. Imenik nije loš, ali je mogao biti i bolje napravljen. Čak i kada kontakt nema sliku, pola ekrana će biti zauzeto, što ostavlja jako malo prostora i smeta ukoliko svoje kontakte vodite pod imenom i prezimenom. Ukoliko memorišete kontakte u imeniku telefona, koji prihvata 1000 kontakta, možete dodati uobičajene podatke, kao što su (uz mobilni) kućni telefon, poslovni, email, web, poruku i tako dalje.
       

      Multimedija

      U standardnom pakovanju uz telefon kontrola za muzičku reprodukciju (videti sliku ispod) na kojoj se nalazi 3.5 mm-ski priključak za slušalice. U pakovanju se, da ne bude zabune, dobijaju i slušalice sasvim pristojnog kvaliteta, ali moguće je korišćenje i bilo kojih drugi slušalica. Da bi se koristila opcija radija, kao i kod mnogih drugih telefona, potrebno je povezati makar kontrolni deo, jer se u njemu nalazi i antena.
       

      Telefon poseduje 128 MB interne memorije i nema mogućnost proširivanja memorije putem neke memorijske kartice. Neko će to možda nazvati malom količinom memorije, ali ukoliko ste baš “ludi” za većom kolekcijom muzike u pokretu, sigurni smo da odavno već imate neki muzički plejer. 128 MB jeste sasvim dovoljno da se sačuva velika količina fotografija i 10-15 pesama koje će vam praviti društvo na kraće staze. Najveći problem muzičkog plejer jeste to što se ni jedna druga opcija telefona ne može koristiti ukoliko želite da ne prekidate muziku – određeni nivo “multitaskinga” nije teško ostvariti, čak ni na ovim “fashion” telefonima. Dobra stvar je ta što muzika nastavlja da svira i kada preklopite telefon, a tri predela osetljiva na toplotu pružaju mogućnost pauziranja i promene pesama (ukoliko iz nekog razloga to ne želite da uradite putem kontrolera ranije spomenutog).
       

      Kamera na ovom telefonu ima obilje opcija kojima zaista mogu da se doprinesu kvalitetu, odnosno izvuku bolji kvalitet u nekim težim situacijama za fotografisanje. Sam kvalitet fotografija nije na preterano visokm nivou i voleli bismo da je implementiran kvalitetniji senzor. Problem predstavlja pregled fotografija i koliko smo mogli da vidimo, nije moguće čak ni zumiranje, a kako onda pričati o bilo kakvom naprednom pregledu ili editu istih? Dakle, očekivali smo bolji pregled fotografija u okviru menija.

      Utisci

      Tokom korišćenja telefona nikakve značajne zamerke u vidu prijema i tokom razgovora nismo osetili. Ono što treba spomenuti jeste da telefon dolazi i sa srpskim prevodom menija, ali morate nam oprostiti što smo koristili engleski (pa samim tim i slikali meni na engleskom), jer nakon godina korišćenja mobilnih telefona, jednostavno se opcije lakše nalaze ukoliko su napisane na engleskom jeziku, ali je i srpski tu za početnike ili one koji jednostavno tako vole (”može da bude, ali ne mora da znači”, prim.ur.).

      Velika zamerka ide na trajanje baterije. Uz našu najlepšu želju da telefon zaokruži dva dana (pod ovim podrazumevamo da ga “skinete” sa punjača kada se probudite i da baterija izdrži do sledećeg dana pred spavanje, bez gašenja noću), to nismo uspeli… i to uz normalno korišćenje.
       

      Na ostatak osobina ovog telefona jedva da imamo zamerki i mislimo da je dobari zbor za one kojima su izgled i jednostavnost ispred naprednih opcija. Telefon jako lep, prilično kvalitetan po pitanju izrade (čvrst i od dobrih materijala izrađen), sve opcije u meniju su jasno raspoređene i vidljive, pa čak i kad nešto nije na dohvat ruke, može se oprostiti ovom telefonu, jer nije namenjen onima kojima život može da zavisi od toga koliko će brzo naći neku opciju ili stavku u imeniku. Da je rezultat baterije bolji, ovaj telefon bi sigurno posto jedan od omiljenih telefona pisca ovih redova, koji više od svega zna da ceni jednostavan i dopadljiv mobilni telefon.
       

      ZA

      PROTIV

      – dizajn
      – kvalitet izrade
      – dimenzije i masa
      – ekran
      – slušalice i kontrola za plejer (dobijaju se u standardnom pakovanju)

      – trajanje baterije
      – kvalitet kamere i pregled fotografija
      – manjak opcija i njihova dostupnost

      Uređaj za potrebe testa ustupio Comtrade Computers.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test