Dragoljub Radovanović
Kupovina telefona iz visoke klase koji često premašuju cifre od 600 evra možda nije ostvariva za svakog, pogotovo kada se osvrnemo oko sebe i sagledamo kakav je standard na našim prostorima. Neko se odlučuje na kupovinu na ugovor kod operatera, a iako su tu cifre koje malo privlačnije, u zavisnosti od paketa opet treba izdvojiti veću sumu novca i plaćati mesečnu pretplatu. Za one kojima je visoka klasa van dometa, LG je pripremio Optimus L9, koji upada u neku zlatnu sredinu srednje klase smartfona.
Ovaj smartfon svakako nije specijalan po pitanju jačine hardvera, ali kada se uzme u obzir u kojoj se cenovnoj kategoriji nalazi, smatramo da može biti veoma privlačan. Optimus L9 će svakako biti zanimljiv korisnicima kojima je velika dijagonala na telefonu bitna stvar, a uz to i onima koji žele solidan telefon iz srednje klase, koji nudi dobar odnos između uloženog novca i dobijenih mogućnosti. Uz sve to, LG je ponudio i privlačan dizajn, koji nas pomalo podseća na izgled LG-ovog vodećeg Optimus G smartfona.
Kao što smo pomenuli, hardver koji se nalazi unutar ovog telefona je pristojan po nekim današnjim standardima. LG Optimus L9 će vam ponuditi poveći 4.7-inčni ekran, iza kojeg stoji IPS tehnologija, ali za ovaj novac je možda i previše očekivati HD rezoluciju, već je ovde prisutan qHD 960 x 540, što i ne deluje toliko loše. Kada je u pitanju srce telefona, njegov procesor je dvojezgarni i reč je o TI OMAP 4430 čipsetu, tačnije ARM Cortex A9 procesoru sa frekvencijom rada od 1GHz-a i PowerVR SGX540 grafičkom čipu, kakav možete sresti u Samsung Galaxy Nexus ili Galaxy S modelima.
LG Optimus L9 poseduje dve kamere – prednju rezolucije 0.3 megapiksela i zadnju sa senzorom od 5 megapiksela, koju prati i LED blic, a takođe je sposobna i za beleženje video snimaka u 1080p rezoluciji, pri 30 frejmova u sekundi. Interno skladište ovog modela je skromno i veličine je 4GB-a, ali ga možete proširiti microSD karticama do 32GB-a, dok je RAM memorija veličine 1GB-a. Ovaj smartfon je takođe opremljen i WiFi Direct standarnom, kao i NFC kompatibilnošću, koja se može učiniti zanimljivom, ali trenutno bez neke šire primene – barem na našim prostorima. Pogledajte detaljnije specifikacije ispod.
[modul]specifikacija=3024[/modul]U beloj kutiji ovog modela nalaze standardne stvari koje se danas dobijaju uz većinu smartfona, a to su adapter, USB kabl koji služi za punjenje ili prenos podataka i slušalice. LG Optimus L9 nas po dizajnu dosta podseća na vodeći model ove kompanije – Optimus G, kao i LG Optimus 4X HD, jer poseduje skoro identične dimenzije i generalni oblik, naravno uz par različitih stvari. Ovaj model je lagan u odnosu na svoju dijagonalu ekrana, i njegova težina iznosi samo 125 grama.
Iznad ekrana nalazi se prednja kamera rezolucije 0.3 megapiksela, senzor ambijentalnog osvetljenja i iznad njih rešetkica iza koje je smešten zvučnik za razgovor. Ispod ekrana imamo dva kapacitivna senzora osetljiva na dodir – Back i Menu koji svetle belom bojom, a u sredini je smešten fizički Home taster.
Sledi kratak vodič kroz ulaze i dugmiće na ovom modelu . Bokovi ovog modela su izrađeni od tamne srebrne plastike na našem crnom primerku, kroz čiju sredinu prolazi crna traka sa tačkicama, hrapava na dodir. Na levoj bočnoj strani nalazimo dugmiće za pojačavanje i smanjivanje jačine zvuka, kao i malo dugmence između njih, koje služi kao prečica za Quick Memo aplikaciju. Na donjem boku prisutan je microUSB ulaz, kao i rupica mikrofona.
Desni bok LG Optimus L9 modela poseduje samo dugme za uključivanje ekrana, dok je na gornjem boku smešten 3.5mm ulaz za slušalice, kao i još jedna rupica mikrofona. Zadnja stranica telefona je izrađena od hrapave plastike i na njoj možete naći 5MP kameru, ispod nje LED blic i skroz dole dva proreza iza kojih je smešten zvučnik. Kada otvorimo zadnji poklopac, ispod zatičemo bateriju od 2150mAh, prostor za Sim karticu pune veličine, i ne tako pristupačan microSD slot, koji zahteva prethodno vađenje baterije.
LG Optimus L9 trenutno poseduje Android Ice Cream Sandwich 4.0.4 verziju, i za sada nema najave o nadogradnji na Jelly Bean. LG je inače poznat po neredovnim softverskim nadogradnjama svojih modela, što nekome može poprilično zasmetati. Sladoled sendvič Android, kako bi ga preveli na naš jezik, je obogaćen ukusom LG Optimus 3.0 korisničkog interfejsa. Moramo reći da je on naizgled zanimljiv i ima korisnih dodataka, ali možda je malo previše šaren i drečav, što svakako i nije neka mana, već više subjektivni dojam.
Krenućemo od Lockscreen-a koji ima veoma zanimljiv način otključavanja. Postavljanjem prsta u bilo kom delu ekrana, u krugu dobijate pregled onoga što se nalazi ispod. Kako prevlačite da otključate ekran, ovaj krug se sve više širi i pokazuje više, dok telefon ne postane otključan. Ne njemu se takođe nalaze četiri prečice koje vas vode direktno u neku od aplikacija, bez otključavanja telefona. Ono što je takođe zanimljivo je izbor od pet različitih stilova satova i datuma na ekranu za otključavanje.
Nakon otključavanja telefona sačekaće vas glavni ekran na kome se nalazi widget za vremensku prognozu, neke predefinisane prečice i četiri ikonice u dock-u – Phone, Contacts, Messaging i Apps. Prevlačenjem prsta u levo ili desno dobijate još ekrana, na kojima su smešteni widget za muzičku aplikaciju, kao i widget za društvene mreže.
Zadržavanjem prsta na slobodan prostor na početnik ekranima, dobija se meni u kome vidite kategorije pozadina, aplikacija, preuzetih aplikacija i widget, odakle ih možete direktno prebaciti na neki od početnih ekrana.
Broj ukupnih početnih ekrana je sedam i pomoću pinch out gesta dobijate njihov pregled. Pritiskom na Menu dugme dok ste na nekom od početnik ekrana, dobijate meni u kojem između ostalog imate i pristup temama. Dostupan vam je izbor od četiri teme – klasična Optimus, Biz, Cozywall i Marshmallow.
Ono što je po nama zanimljiva opcija je menjanje izgleda ikonica na početnom ekranu. Dovoljno je zadržati prst na ikonocu koju želite da promenite i dobijate ljubičastu četkicu. Sada još jednom pritisnete ikonicu i dobijate pregled velikog broja ikonica, koje čak i možete praviti sami pomoću fotografija.
Panel sa notifikacijama u samom vrhu poseduje četiri prečice za paljenje ili gašenje Quick Memo aplikacije, zvuka, bežične mreže i Bluetooth-a, koje možete rasporediti kako vam najviše odgovara.
Lista nedavno pokrenutih ili aktivnih aplikacija se dobija dugim pritiskom na Home dugme. Ovde u standardnom ICS stilu možete zatvarati aplikacije prevlačenjem u levo ili desno, a takođe ih možete zaustaviti i sve odjednom pritiskom na Stop All. Odavde takođe imate pristup Task menadžeru, odakle možete zatvarati ili brisati aplikacije.
App Drawer je podeljen u tri sekcije – Apps, Download i Widgets. Apps sekcija podrazumeva sve prisutne aplikacije na telefonu, Download sekcija prikazuje samo preuzete aplikacije, i Widgets sekcija pokazuje – pogodili ste – widgete.
Pritiskom na Menu dugme dok ste u App draweru, dobijate mogućnost prikazivanja manjih ikonica, koje omogućava prikaz više ikonica na ekranu.
Imenik je zanimljiv i poseduje dosta mogućnosti. U njemu dobijate listu kontakata, koje možete direktno pozvati klikom na zelenu slušalicu smeštenu desno od njihovih imena. Kontaktu možete dodeliti grupu, melodiju zvona, ili neke detaljnije podatke kao što su mail, adresu, belešku, nadimak, sajt, itd.
U dialeru se nalaze veliki sivi dugmići za cifre, prečica ka porukama, i kao što je to danas obično slučaj, mogućnost pametnog pozivanja unošenjem dela broja ili imena kontakta.
Meni sa porukama je manje više klasičan. U njemu dobijate pregled po takozvanim threadovima za svaki kontakt, kako bi lepše pratili šta vam je pisano i šta se nekome pisali.
Galerija je takođe klasična. U njoj dobijate pregled albuma u kvadratićima, i takođe kvadratni pregled unutar njih.
Muzička aplikacija je zanimljivog izgleda i u njoj dobijate pregled svih pesama, sortiranje po albumima, po izvođačima ili po napravljenoj plejlisti. Dužim klikom na album art, možete pretraživati pesme po delu naziva, izvođača ili albuma. Ovde takođe imate predefinisane ekvilajzere, a dok vam je neka pesma aktivna, takođe dobijate kontrole u panelu za notifikacije.
U video plejeru LG Optimus L9 modela, naslovi su prikazani kao male sličice, kako bi se lakše snašli koji film ili video klip tražite. Podrška za kodeke je jako dobra, tako da možete reprodukovati sve poznate formate, sa izuzetkom da ne postoji AC3 podrška, tako da će neki filmovi biti bez zvuka. Plejer takođe poseduje podršku za prevode.
Quick App funkcija vam dozvoljava da napravite screenshot bilo kog ekrana u kojem se nalazite, i na njemu omogući pisanje i žvrljanje. Ovu mogućnost pozivate klikom na malo dugmence između dugmića za pojačavanje i smanjivanje zvuka, ili simultanim pritiskom na pomenute tastere.
LG Optimus L9 je telefon koji lepo leži u ruci, upkos nešto većim dimenzijama. On u ovoj srednjoj klasi svakako nema premium izradu i aluminijum, ali je svejedno lepo izrađen, generalno čvrst i lagan je sa svojih 125 grama. Što se tiče njegovog izgleda, može se reći da je dosta dopadljiv, a dolazi u dve varijante boja, beloj i crnoj. Naš primerak na testu je bio crne boje, mada se nama po fotografijama ipak nekako više dopada bela verzija. Nešto veća dijagonala ekrana pruža odlično iskustvo u korišćenju zbog veće površine dodira, tako da verujemo da interesovanja za ovaj model ima već poprilično, kada se uzme u obzir njegova pristupačna cena.
Ekran LG Optimus L9 modela je veličine 4.7 inča i poseduje rezoluciju od 960 x 540 piksela. Ono što je ovde bitna stvar je to da je ekran IPS tipa, tako da su uglovi gledanja dosta dobri. Ne samo to, već je ekran svetao i ima žive boje, mada kontrast i dubina crne boje ne mogu da se mere sa Super Amoled tipom ekrana. Broj piksela po inču svakako nije ništa posebno kod ovog modela, ali tekst ostaje i dalje oštar na nekoj normalnoj udaljenosti od očiju, mada ako se približite malo bliže, možete primetiti nazubljene ivice. Ono što je takođe zamerka ovom ekranu je njegov nesavršen digitajzer, tako da se dešavalo da nekada on ne registruje vašu komandu, pa je morate ponoviti.
Dvojezgarni procesori retko kada prave problem u realnom korišćenju, tako da ćete sa Cortex A9 procesorom na 1GHz i PowerVR SGX540 imati sasvim solidne performanse. Kretanje kroz Optimus 3.0 korisnički interfejs je dosta glatko, i pri korišćenju nismo iskusili usporenja ili nešto drastičnije simptome poput zamrzavanje, što je vrlo pohvalno. Telefoni sa jačim hardverom će biti bolji u polju zahtevnijih igara, pa dobrim delom i pri brzini surfovanja.
Kad smo već kod surfovanja, moramo reći da smo imali dosta ugodno iskustvo sa LG Optimus L9 modelom. Dvojezgarni procesor pruža sasvim dobre performanse pri otvaranju stranica i njihovom osvežavanju pri skrolovanju i zumiranju. Naravno, četvorojezgarni modeli će svakako biti u prednosti ovde, i zapravo jači hardver ima smisla kod surfovanja internetom, ali moramo priznati da i L9 vrši dosta dobar posao u ovom polju za telefon sa ne tako visokom cenom. Utisci o trajanju baterije nisu baš previše dobri kod ovog modela. Opterećenje kroz koje obično provodimo modele smartfona, kao što je instaliranje i pokretanje benchmark aplikacija, malo surfovanja i kretanja kroz korisnički interfejs pri maksimalnom osvetljenju, pružilo nam je veoma skromnih 3 sata i 8 minuta uključenosti ekrana. Hteli smo da proverimo i kako će se L9 kotirati pri reprodukovanju filmova, takođe na maksimlanoj osvetljenosti i tu smo dobili rezultat od 5 sati i 23 minuta, što i dalje nije previše dobro.
Quadrant Advanced je popularna benchmark aplikacija, sa kojom ste verovatno upoznati. Ona pokreće seriju CPU, I/O 2D i 3D testova, za koju dodeljuje određen broj poena i na kraju ih sabira u konačan rezultat.
NenaMark 1 je OpenGL ES 2.0 grafički benchmark, koji opterećuje GPU grafičkim elementima kao što su refleksije, dinamičke senke, parametrične površine, čestice i različiti modeli svetla.
Vellamo je benchmark aplikacija koja testira performanse browser-a Android mobilnih uređaja. On testira stabilnost, networking, JavaScript, rendering i korisničko iskustvo, tako da je dobrim delom baziran na realnim testovima i situacijama sa kojima se srećemo tokom pretraživanja interneta.
Antutu je benchmark alatka koja provodi vaš uređaj kroz performanse memorije, CPU integer-a, CPU floating point, 2D i 3D grafičke performanse, brzinu upisa/čitanja SD kartice i I/O performansu databaza.
Linpack je isključivo CPU benchmark aplikacija. Ona meri brzinu vašeg uređaja tako što meri koliko miliona floating point operacija u sekundi (MFLOPS) vaš uređaj može da uradi za što kraće vreme. Poseduje dve opcije Single Thread i Multi Thread.
BenchmarkPi je jednostavan benchmark koji računa koliko je vašem uređaju potrebno milisekundi da izračuna Pi (3.14…) vrednost.
CF-Bench je alatka koja između ostalog meri performanse memorije i procesora, a ona je specifično namenjena uređajima sa više jezgra, tako da nije baš reprezentativna za jednojezgarne modele.
Sunspider je takođe još jedna alatka, koja nije aplikacija, već se takođe pokreće iz Browsera. Sunspider je JavaScript benchmark koji testira JavaScript jezik, tako da je takođe vezana za brzinu Browsera.
Electopia je ujedno igra i OpenGL ES 2.0 benchmark, koji testira performanse GPU čipa. Kod uređaja koji to podržavaju, poseduje dve rezolucije, Fullscreen, gde se benchmark odvija preko celog ekrana, i WXGA, gde je benchmark smešten u manji prozor, kod kojeg su naravno bolje performanse.
Kamera kod LG Optimus L9 modela poseduje senzor od 5 megapiksela i nudi mogućnost pravljenja video materijala u 1080p rezoluciji pri 30 frejmova u sekundi. U teoriji ovo bi trebalo da bude zvuči dobro, ali u praksi nismo baš preterano zadovoljni. Fotografije koje smo napravili deluju nekako beživotno bez boja i sa niskim nivoom kontrasta. Povrh svega toga, u fotografijama se nalazi dosta šuma i jednostavno njihova detaljnost nije na nivou na kome treba da bude. Možda deluje dosta loše, ali iako fotografije imaju svoj određen broj nedostataka, one su ipak upotrebljive. Situacija kod video klipova nažalost nije ništa bolja. Njihov kvalitet je loš, i video klipovi zaista ne izgledaju kao da pripadaju 1080p rezoluciji. Na papiru piše tako, ali po nama snimci deluju kao da su snimani u standardnoj definiciji, pa da su upscale-ovani na 1080p. Detalji u snimku i oštrina nisu preterano dobri. Bitrate video snimka je nizak i iznosi 17.6 Mbps, a obećani framerate od 30 fps je nešto niži i kreće se oko 27 fps-a. Sve u svemu, ne možemo reći da smo zadovoljni kamerom na LG Optimus L9 modelu.
Semplovi fotografija:
Sa svojim Optimus L9 modelom, LG je svakako uspeo da donese veoma solidan smartfon u srednju klasu. Njegova ključna stvar je svakako velika dijagonala ekrana, koja nije tako česta pojava u ovoj cenovnoj kategoriji. Smatramo da će ljubitelji većih ekrana koji ne žele da potroše ogromnu svotu novca na telefon svakako biti zainteresovani za ovaj model. HD rezolucija nije ovde bila očekivana, tako da će IPS panel i qHD 960 x 540 morati da budu dovoljni. Hardver ovog telefona svakako nije nešto specijalno u apsolutnom smislu, ali je itekako dovoljno moćan onima koji ne jure četiri jezgra i najbolje moguće performanse. Korišćenje telefona je glatko i bez štucanja i to je nekima sve što je potrebno od smartfona.
Korisnički interfejs je zanimljiv i šarenolik, tako da će vam ponuditi ugodno korišćenje. Neke negativne stvari moraju da postoje kod ovakvih modela, a one su manje ili više bitne – u zavisnosti od osobe i potreba. Prva stvar, kamera je loša, kako u delu fotografija, tako i u video delu. Ako volite da fotkate, ovaj smartfon vas svakako neće usrećiti. Druga negativna stvar je nešto slabije trajanje baterije, iako je naizgled njen kapacitet obećavao. Ono što takođe ne obećava je to što Jelly Bean za Optimus L9 nije najavljen, mada, LG je poznat po tome da ide nešto kasnije sa nadogradnjama u poređenju sa konkurencijom, tako da ne treba isključiti mogućnost apdejta u dogledno vreme. Ipak, i pored navedenih mana, smatramo da je L9 veoma solidan telefon i da nudi dosta za uloženi novac, tako da od nas dobija Value For Money nagradu. Veliki telefon sa sasvim pristojnim performansama po ne tako visokoj ceni zaista zvuči primaljivo…
Prednosti
– 4.7 inčni IPS ekran – Privlačan dizajn i solidna izrada – Sasvim pristojne performanse – Zanimljiv korisnički interfejs – NFC i WiFi Direct
Mane
– Kamera loša u polju fotografija, ali takođe i u video polju – Trajanje baterije nije baš najbolje – Jelly Bean nije ni najavljen za ovaj model
Telefon na test ustupio LG.
LG Optimus L9
Cenovno pristupačniji telefoni obično imaju ekrane manje dijagonale, ali ne i LG-ev Optimus L9 model. Ako ste ljubitelj većih ekrana, a ne možete novčano posegnuti za visokom klasom, ovaj telefon može biti rešenje. U skladu sa svojim cenovnim rangom, hardver koji je prisutan ovde je pristojan, a dizajn telefona je privlačan. Verzija koju pokreće je Ice Cream Sandwich 4.0.4 sa zanimljivim LG Optimus 3.0 korisničkim interfejsom. LG Optimus L9 poseduje i NFC mogućnosti, zanimljivu stavku koja će biti sve korišćenija u narednom periodu. Da li je ovaj smartfon pravi izbor za vas?