Bojan Dančuo
LG Optimus Me P350
LG je ovaj model prvi put predstavio na Mobile World Congress-u, gde je naravno ostao u zapećku pod naletom mnogo jačih modela više klase. Naravno, Optimus Me ni ne pretenduje da se takmiči sa njima, već cilja na deo tržišta koji čine korisnici koji žele mali, upotrebljiv i ne previše skup telefon.
Hardver
LG Optimus Me P350 ima kapacitivni TFT ekran dijagonale 2,8 inča, skromne 240×320 rezolucije i procesor koji radi na 600 MHz. Telo telefona je od plastike i sapunastog je oblika. Ispod ekrana se nalaze standardni tasteri za kontrolu telefona, od kojih su četiri osetljiva na dodir, a dva su mehanička.
Za punjenje baterije i prenos podataka, zadužen je microUSB konektor, koji se nalazi se ispod poklopca sa leve strane telefona. Sa desne strane se nalaze tasteri za kontrolu jačine zvuka, dok je sa gornje strane 3,5 mm konektor za slušalice.
Sa zadnje strane se nalazi kamera od 3 megapiksela, bez blica. Telefon nije nikakvog specijalno inovativnog dizajna, ali sasvim pristojno leži u ruci i plastika zadnje strane dobro leži. Unutra se nalazi ležište za microSD karticu, koja može biti kapaciteta do 32 GB (mi smo ga dobili sa karticom od 2 GB). Zadnja maska postoji u više boja i može se menjati, što će se nekim korisnicima/korisnicama verovatno dopasti.
Specifikacija:
dimenzije
108 x 53 x 12,5 mm
masa
130 g
baterija
Li-Ion 1280 mAh
ekran
2,8″, 320 x 240, kapacitivni TFT 256K boja
kamera
3.15 MP, auto fokus,
VGA@24fps video
dodatne opcije kamere
geo-tagging
prednja kamera
Ne
skladišna memorija
140MB
proširenje memorije
microSD, do 32 GB
priključak za slušalice
3.5 mm
sistem
Android 2.2 (Froyo)
accelerometer – orijentacioni senzor
Da
konekcije
microUSB 2.0, Bluetooth 2.1, WiFi 802.11b/g
ostali senzori
proximity
prenos podataka
GPRS, EDGE, 3G
GPS
Da, A-GPS
poruke
SMS, MMS
Da, Push Email
office dokumenti
Word, Excel – čitanje i izmena,
PowerPoint, PDF – čitanje
adobe flash
Ne
Softver
LG Optimus Me P350 dolazi sa Android 2.2 (Froyo) operativnim sistemom, koji možda nije više najsvežiji, ali nudi sasvim dovoljno naprednih mogućnosti, koje uključuju prebacivanje delova aplikacija na SD karticu i Wi-Fi hotspot. LG nadogradnja interfejsa (koja se zove Optimus UI) je praktično identična ostalim modelima, pa čak nema neke bitne razlike ni u odnosu na najjači Optimus 2X, osim prilagođavanja rezoluciji zbog manje mesta na ekranu.
Home ekran ima pet podekrana, sa izvučenim prečicama za funkcije telefona i SMS-a koje se uvek nalaze na dnu. Kada kucate tekst, zbog male veličine i rezolucije ekrana, dok je telefon u uspravnom položaju tastatura za unos će biti klasična numerička sa slovima koja se dobijaju posle više pritisaka na brojeve, dok će se automatski promeniti u QWERTY tastaturu ako telefon okrenete u horizontalan položaj.
U telefonu ćete naći sve standardne aplikacija, a imaćete naravno mogućnost da putem Android Market-a dodate sve što vam nedostaje. Za otvaranje Office fajlova zadužen je ThinkFree Office, koji bez problema otvara Word, Excel, PowerPoint i PDF fajlove, od čega Word i Excel fajlove možete i da menjate. Galerija i muzički plejer su stock Android aplikacije.
Web pretraživač ne podržava Flash, tako da nećete moći da vidite tu vrstu sadržaja dok ste na web-u. Od interesantnih dodatnih aplikacija, tu je Application Manager, koji vam omogućava da na lak način vidite koje aplikacije su aktivne i da ih prekinete ako to želite.
Kamera
Kako je u pitanju telefon budžet klase, nismo očekivali neki specijalan kvalitet kamere, pa se nismo ni razočarali. Kamera koja je ugrađena u LG Optimus Me P350 ima 3,15 megapiksela i nema prateći blic.
Softver za fotografisanje poseduje određeni nivo podešavanja, mada ništa preterano napredno, a kamera ima auto-fokus na centralnu tačku.
Fotografije napravljene ovim telefonom su vrlo loše za današnje pojmove, pa ako vam je kvalitet kamere bitna stavka, nemojte da očekujete da ćete biti zadovoljni njima. Video je takođe vrlo loš, što možete videti iz priloženog snimka.
Utisci u radu
Pod rukom, LG Optimus Me je naravno plastičan, ali deluje ipak dovoljno čvrsto. Ekran je prilično loš, počevši od rezolucije, pa preko kontrasta i reprodukcije boja. Naravno, to je posledica smanjivanja troškova u proizvodnji, da bi se dobio što jeftiniji uređaj.
Telefon je tokom rada često zastajkivao kod izvođenja nekih operacija, što je očekivano s obzirom na njegove slabe specifikacije. Osnovne stvari kao što su telefoniranje i slanje i primanje SMS-ova i mailova, rade bez ikakvih problema, a posebno nam se dopao instalirani ThinkFree Office koji može da otvori Word, Excel, PowerPoint i PDF fajlove, a pri tome možete čak i menjati sadržaj Word i Excel fajlova, što je često funkcija koja nedostaje u osnovnom softverskom paketu čak i na mnogo skupljim telefonima.
Čitanje nekog PDF-a ili web strana je na ovakvom ekranu prilično naporno, iako nije nemoguće. Zato možda i nije loše to što Flash ne radi uopšte na ovom telefonu, pošto bi ga verovatno dodatno usporio.
Kada smo pustili Xvid film na njemu, nismo očekivali da će to proraditi kako treba, ali za divno čudo reprodukcija je bila sasvim pristojna, mada je za vreme gledanja filma telefon potpuno usporen što se tiče odziva na bilo šta drugo, pa nam je trebalo više pritisaka na taster za prekidanje reprodukcije da bi se film zaustavio. Postavlja se i pitanje koliko je uopšte isplativo gledati neki duži video na ovako malom ekranu.
Nismo dovoljno dugo koristili ovaj telefon da bismo mogli da damo neki sud o trajanju baterije, ali smo na forumima videli komentare da ne traje baš dugo ako iole intenzivnije koristite telefon, što je manje više boljka skoro svih pametnih telefona. Naravno, u normalnom korišćenju bi trebalo da vam bez problema izgura ceo dan.
Zaključak
LG Optimus Me P350 je jeftina ulaznica u Android svet, što naravno sa sobom povlači veliki broj kompromisa. Ekran je slabijeg kvaliteta i niže rezolucije, a i kamera je prilično loša. Ipak, u pitanju je Android 2.2 telefon koji korisniku pruža mnogo mogućnosti, a svakako mnogo više nego na bilo kom klasičnom mobilnom telefonu.
Muzika, video, YouTube, Google Maps, Facebook, Office u džepu… sve je tu. Ova klasa telefona je zapravo prekretnica koja će u velikom broju slučajeva privoleti i korisnike koji su do sada izbegavali pametne telefone kao preskupe, da se prelome i zaplove vodama računara u džepu. Za korisnike koji nemaju potrebu za jakim telefonom koji ima veliki ekran i ne smeta im slabiji kvalitet kamere, ovaj LG-ev mališa može predstavljati vrlo interesantno rešenje.
Prednosti:
– Cena
– Preinstalirano Office rešenje koje omogućava editovanje Word i Excel fajlova
– Izmenljiva zadnja maska u više boja
Mane:
– Ekran niske rezolucije
– Slab procesor
– Loša kamera
Uređaj na test ustupio LG.