Dragoljub Radovanović
Godine prolaze, Microsoft se trudi. Trudi se da postane brend koji će napraviti veći uspeh na tržištu mobilnih telefona. Očigledno je da mu to do sad nije baš polazilo za rukom, i kako prolazi vreme uvek nam se čini da ostaje u senci mnogo uspešnijih kompanija kao što su Google i Apple, koji su ipak glavni igrači u ovoj sferi. Da li će vremenom situacija postati bolja, hoće li Windows Mobile napraviti ozbiljniji pomak u udelu mobilnog tržišta? Microsoft se nada da hoće, i očekuje da će ovoga puta Windows 10 Mobile promeniti stvari. Nova platforma, novi pokušaj da skrene pažnju na svoje telefone, da privuče korisnike ili možda je bolje reći da ih “odvuče” od popularnog Androida ili iOS-a. To će svakako uspeti, ali bitnije pitanje je, u kojoj meri? Da li će se Microsoft pomeriti sa tih par procenata tržišnog udela oko kojih se stalno vrte zahvaljujući novoj verziji platforme?
Neosporno je da primećujemo iskorake kada je tehnologija u pitanju. Microsoft počinje da prati trendove i da modernizuje svoje telefone u skladu sa vremenom. Drago nam je da vidimo da po tom pitanju ne želi da zaostaje za drugima, ali smartfoni nisu samo hardver, već spoj hardvera i softvera. Imali smo davno priliku da isprobamo kako izgleda Windows 10 Mobile, doduše u Insider Preview varijanti, još tokom jula 2015. godine. U narednom periodu Microsoft je obećavao da će uskoro završiti i predstaviti finalnu verziju ove platforme za smartfone, ali nastala su brojna odlaganja i spremnu i finalnu verziju Windows 10 Mobile-a imamo najzad sa predstavljenjem Lumia 950 i 950XL smartfona početkom marta meseca.
Do nas je došla manja varijanta Lumia 950, i još jednom smo u prilici da vidimo kakva je sada situacija sa softverom, kao i da proverimo može li napokon biti jednak sa Android i iOS operativnim sistemima? Dali smo šansu Windowsu 10 Mobile i Lumia 950 modelu da nas impresionira, a u nastavku ćete saznati koliko je Microsoft u tome bio uspešan.
Jasno je da je fokus Lumia 950 stavljen na prikazivanje novog Windows 10 Mobile sistema, ali nije nam jasno zašto u isto vreme Microsoft nije mogao i ozbiljnije da se pozabavi dizajnom. Estetika je danas mnogo bitna i igra ogromnu ulogu u tome da li će nam se neki novi uređaj dopasti ili ne. Lumia 950 svakako nije ružan telefon po bilo kojoj definiciji, ali očigledno je da ne izgleda kao premium smartfoni kompanija Samsung, Apple, Huawei, Sony, itd… Nedostatak premium materijala kao što je metal jeste problem sa jedne strane, ali i kada se zadržimo na subjektivnom utisku, izgleda previše obično, bez preterane mašte, jednostavan dizajn bez bilo kakvih detalja koji privlače pažnju. Plastika i uklonjiva leđa su sve ređe odlike danas na smartfonima, tako da barem na tom polju Microsoft ne prati današnje trendove metalnih i staklenih telefona. Posvetimo par reči pakovanju u kojem zatičemo punjač sa sopstvenim kablom, što je opet stvar koju retko viđamo danas, jer obično je tu odvojivi kabl. Oblast gde Microsoft ipak ide ukorak s vremenom je izbor porta, tako da imamo USB Type-C punjač, kao i odvojeni USB 3.0 na USB-C kabl. Spreda dosta crnila, bez nekih vidljivijih detalja, tako da je neupadljiv po tom pitanju. Zbogom Nokia Logo, od sada tu je isključivo Microsoft iznad ekrana, uz kraću slušalicu, prednju kameru i vrlo bitan detalj – senzor za čitanje zenica u gornjem desnom uglu, što je jedna od najzanimljivijih odlika ovog smartfona koju ćemo pokriti dalje u tekstu.
Plastika dominira u izradi Microsoftovog high-end smartfona, što je materijal koji sve ređe srećemo u flegšipima. Lumia 950 se otvara uz pomoć ostavljenog prostora za nokat sa donje strane, a poklopac ujedno i uključuje bokove sve sa tasterima. Sa leve strane nema ničega, dole je pomenuti USB-C port, da desno su tri tastera – okidač kamere kojeg sve ređe srećemo na smartfonima, power i volume tasteri, a na vrhu je 3.5mm priključak za slušalice. Navikli smo na Unibody smartfone, pa nam postaje neobično da je Dual SIM slot za karticu i microSD slot smešten ispod poklopca, a videti bateriju kojoj korisnik sam može prići i ukloniti je prijatan prizor koji nas vraća unazad u period kada je svaki telefon bio rešen na ovaj način. Nema više živahnih Lumia boja telefona, sada su tu samo crna i bela. Poklopac je izrađen od mat plastike, pa nema većih problema sa otiscima, a pozadi je nešto veći modul kamere, Triple LED blic i zvučnik odmah desno od kamere. Sve nas ovo podseća na smartfone kakve smo imali pre par godina, i dok sa jedne strane volimo da se vratimo malo unazad i opipamo ponovo plastiku i vidimo uklonjivu bateriju, Microsoft je ipak trebao da se modernizuje u polju izrade i predstavi privlačniji, metalno/stakleni smartfon kao i drugi proizvođači…
Dok nismo oduševljeni dizajnom telefona, kada vidimo specifikacije koje Microsoft nudi uz Lumia 950 model odmah sve deluje bolje. Može se reći da su odlike konkurentne do određene tačke, jer kad bismo ga uporedili u svim poljima sa aktuelnim vodećim smartfonima, ipak bismo rekli da je ovaj model blago iza. Sada su popularni Snapdragon 820 i Exynos 8890 Octa čipseti, ali Microsoft se odlučio za prošlogodišnji Snapdragon 808, kakvog smo imali u LG G4 smartfonu. Podsećamo vas da ovo rešenje koje koristi šest jezgra, tačnije četvorojezgarni Cortex-A53 na 1.44 GHz i “glavniji” Dual-core Cortex-A57 na 1.82 GHz. Za grafički deo posla zadužen je Adreno 418.
[modul]specifikacija=8954[/modul]
Doba 4GB radne memorije je uveliko počelo, ali Microsoft se odlučio za skromijih 3GB, što i nije loš potez obzirom da smo upoznati da je Windows Mobile platforma izuzetno dobro optimizovana. MicroSD je ponovo u modi, Lumia 950 ga poseduje i donosi opciju proširivanja skladišta karticama kapaciteta do 200GB. Vlastito skladište smartfona je 32GB-a što je dobro, a radujemo se momentu kada će 16GB potpuno nestati kao opcija za smartfone, verovatno počevši od naredne godine. Lumia mora da ispuni određene standarde kada je u pitanju kamera, tako da imamo 20MP senzor, veću f1.9 blendu, optičku stabilizaciju, 4K video snimanje i trostruki LED blic – što zvuči vrlo dobro na papiru. Baterija je izmenjiva što je u današnje vreme retkost na high end telefonima, a njen kapacitet iznosi 3000 mAh.
Softver
Iz godine u godinu čekamo da Microsoft napravi platformu koja će u svim oblastima biti ravnopravna sa Androidom i iOS-om. Da li se to najzad dogodilo sa Windows 10 Mobile sistemom? Pa… ne baš, Microsoft ima još dosta posla, ali je napredak svejedno vidljiv i dopada nam se ono što imamo prilike da vidimo u ovoj verziji. Ukoliko ste očekivali da je Windows 10 Mobile drastično preuređen u odnosu na Windows Phone 8.1 onda ćete se razočarati. Ovde ipak srećemo interefejs koji je suptilno dorađen, i bolje su rešene određene stvari, a korak napred je ipak korak napred, koliko god on mali na prvi pogled delovao.
Prva stvar koju smo bili uzbuđeni da isprobamo je najavljivana Windows Hello opcija. O čemu je reč? Počinjemo da živimo u budućnosti iz filmova, tako da je Lumia 950 prvi smartfon koji poseduje skener oka! Ono što je odlična stvar je da se ne radi o nekoj mogućnosti koja radi polovično, već je prilično lepo ispeglana i prepoznaje oči korisnika precizno i brzo. Otključati smartfon pomoću svojih očiju, upravo toliko je kul koliko i zvuči. Nakon otključavanja čeka nas poznati sistem “živih pločica”. Nekada nismo mogli da previše podešavamo kako će sve ovo izgledati, ali danas su tu opcije providnosti, odabir različitih boja, tačnije akcenata i moguće je postaviti čak i sliku kao pozadinu. Položaj pločica kao i obično se može menjati, kao i veličina istih, a glavna poenta je da na jednom ekranu imate pristup informacijama koje se smenjuju i osvežavaju u realnom vremenu, što je oduvek bio interesantan koncept.
Aplikacije su smeštene u All Apps delu kojem se pristupa sa dna ekrana sa pločicama, a raspoređene su kao i ranije abecedno. Nama se dosta više dopada svetla tema u odnosu na tamnu, ali ko više voli crnu boju moguće je prebaciti da ceo interfejs bude mračniji, samim tim i štedljiviji po pitanju baterije. Notifikacioni panel ima velike kvadrate za brz pristup opcijama, koji se mogu i proširiti u četiri reda ukoliko želite da pristupite i ostalim brzim opcijama.
Notifikacije imaju svoju ikonicu i datum prispeća, a mi smo još uvek vezani za dobri stari Gmail koji nažalost nema push opciju notifikacija, već se osvežava u periodu koji sami odaberete. Outlook mail je koliko se sećamo jedno vreme imao tu opciju Push notifikacija sa Gmail-a, i voleli bismo da je vidimo opet jer je barem nama dosta značajna, pošto smo navikli na push Gmail na Androidu. Dialer i poruke nas podsećaju na nešto već poznato sa Androida, tako da po tom pitanju novim korisnicima koji prelaze na Windows 10 Mobile neće biti neobično iskustvo.
Ceo interfejs koji Windows 10 Mobile donosi je vrlo čist i uredan, a posebno nam se dopada font koji se ovde koristi. Drugačije je iskustvo u odnosu na Android, to je očigledno, ali s obzirom da je sa dizajnerske strane jednako privlačan, ako ne i privlačniji od pomenutog, barem po pitanju izgleda korisnik neće primetiti neke nedostatke. Može se to reći i ovako – za sve osnovne radnje koje vršite na smartfonu, došlo je do toga da je potpuno nebitno da li ćete koristiti iOS, Android ili Windows 10, svaki od njih će ove standardne radnje ispunjavati jednako dobro. Kalendar je dobro dizajniran, vremenska prognoza takođe, a kod Edge browsera potrebno je malo vremena navići se da je adresni bar sa donje strane ekrana, a ne sa gornje kao kod Androida i iOS-a.
Microsoft uključuje i Office aplikacije sa Lumia 950 modelom unutar Windows 10 Mobile platforme, tako da je vrlo lako raditi sa Word, Excel, Powerpoint fajlovima, takođe i sa OneNote beleškama. Evo i najbitnije stvari koja prati ovu platformu od samog početka – dostupnost aplikacija u odnosu na druge sisteme i njihov kvalitet. Microsoft i dalje nije napravio odlučujući iskorak po tom pitanju, izbor korisnih i lepo napravljenih aplikacija je i dalje na dosta niskom nivou.
Da, situacija se popravila znatno sa ključnim popularnim aplikacijama, većina jeste sada dostupna, ali problem je u tome što i dalje ne deluju tako dobro rešene kao na Androidu i iOS, ni po pitanju brzine korišćenja, ni po dizajnu. Razumljivo je i zašto, developeri ne žele da se previše trude da prave kvalitetne aplikacije za platformu sa tako niskim tržišnim udelom, a to je oduvek bio problem, i nastaviće da bude ukoliko Microsoft ne smisli neko bolje rešenje… Ima tu napretka, Windows prodavnica najzad počinje da liči na nešto moderno i sa ukusom, ugledajući se na Google PlayStore koji je slično rešen. Lepo odrađene stvari su Office, kalendar i mail, ali korisnicima je ipak potrebno da imaju veći izbor kvalitetno napravljenih aplikacija, a tu Microsoft i dalje kaska za konkurencijom.
Takođe vrlo bitna stvar na Windows 10 Mobile platformi na koju Microsoft želi da skrene pažnju je Continuum. O čemu je reč? Interesantna mogućnost da od smartfona napravite mini desktop mašinu. Ideja je da povežete svoj smartfon na monitor i nastavite rad kao na vašem kućnom računaru. Obzirom da je Windows 10 doneo univerzalnost deskop i mobile aplikacija, u teoriji to izgleda vrlo zanimljivo. Imati pristup svim cloud servisima na smartfonu i dobiti sav taj pristup dokumentima u cloudu na većem ekranu je odlična stvar. Ipak, za ovakvu mogućnost potreban vam je poseban adapter koji košta 99$ Display dock ili barem Miracast dongle ako imate takav već u svom posedu.
Naravno, da bi sve ovo imalo smisla kada niste na svom računaru, potreban vam je pristup monitoru i tastaturi. Što se navigacije tiče, Here mape su odlične, zaista nemamo neku zamerku na korišćenje istih u poređenju sa Google Maps alternativom na Androidu, čak su možda i tačnije i bolje u određenim oblastima.
Lumia telefoni su poznati po dobrim kamerama, a dosta smo zadovoljni kako se Lumia 950 snalazi po ovom pitanju. 20MP senzor i f1.9 blenda, u dnevnim uslovima pružaju mogućnost da napravite prilično dobre fotografije. Količina detalja je zaista odlična, kamera pravi dosta oštre fotografije, sa prilično tačnim i prijatnim bojama. Procesiranje fotografija je oblast u kojem su Lumie uvek bile fenomenalne, a 950 model nije izuzetak. Tu su i razne opcije naprednog fotografisanja, pa se recimo može kontrolisati brzina okidača, ISO i fokus, a takođe imate i opciju da beležite fotografije u DNG formatu koji je pogodniji za obradu od JPEG formata. Ipak, za beleženje u RAW (DNG) formatu, potrebno je da odaberete 16MP rezoluciju umesto 20MP, što i nije toliko loša stvar obzirom koliko slobode dobijate u naknadnoj obradi fotografija.
Ipak, kamera ovog modela možda i nije na nivou legendarnih Lumia modela kao što je Lumia 1020 ili Nokia PureView 808, što postaje primetno kada uslovi osvetljenja postaju slabiji. ISO performansama nismo baš prezadovoljni, jer se pojavljuje dosta šuma pri slabijem osvetljenju. Ovo je najočiglednije kada fotografišete noću, ali pomalo ima šuma i u dnevnim fotografijama. F1.9 blenda dozvoljava vrlo prijatan i plitak DOF, tako da Lumia 950 može napraviti izuzetno dobre fotografije u pravim uslovima. 4K video snimanje je odlično, izuzetno oštro, prepuno detalja i vrlo dobre boje. Svakako jedna od boljih kamera na tržištu, možda ne najbolja, ali izuzetno dobra u svakom slučaju.
Video primeri:
Primeri fotografija:
Link
Izmeriti performanse na Windows 10 Mobile je teže u odnosu na Android i iOS platforme, ali subjektivni osećaj je i više nego dovoljan da govori o odličnoj optimizaciji ove platforme. Uvek smo bili zadovoljni performansama Windows telefona u prethodnim godinama, a Snapdragon 808 i 3GB donose Lumia 950 modelu i više nego dovoljno snage da isprate bilo koji zadatak sa vrlo visokim nivoom glatkoće. Ovo jeste dosta brz smartfon, tu nema nikakve dileme, ali ipak je reč o inferiornijem prošlogodišnjem hardveru, ukoliko baš moramo da ga uporedimo sa aktuelnim flegšipima. Da, biće slabiji u odnosu na Galaxy S7/S7 Edge ili LG G5 u određenim oblastima, recimo grafičkim, ali poenta leži u tome što je ovo ipak Windows platforma koja sama po sebi radi odlično zbog dobre optimizacije.
Dolazimo do vrlo prijatnog iznenađenja, a to je ekran Lumia 950 modela. Ne samo zbog QuadHD rezolucije, to uvek nekako ostavljamo po strani obzirom da je na većini dijagonala i FullHD dovoljno oštar, već zbog sveukupnog kvaliteta prikaza. Kako se ispostavilo, AMOLED ClearBlack ekran na ovom smartonu je jedan od najtačnijih koje smo sreli, i poseduje izuzetno precizan prikaz boja. DeltaE vrednost je fenomenalna, 1.67, a uz to je i temperatura boja baš kako treba 6820K. Gamma vrednost je malčice niža, pa se prikaz može ređe učiniti pomalo ispranim, ali u većini situacija izgleda izuzetno lepo. Problem kod ekrana Lumia 950 je nešto niža maksimalna svetlina, svega 300 cd/m2, tako da i to doprinosi malo ispranijem prikazu jer slabije osvetljenje utiče na kontrast. Ipak, to nije dovoljno da nam pokvari sveukupni utisak o ekranu – odlična oštrina uz ogromnih 564cd/m2 na 5.2 inča, i boje koje su prilično tačne na nas su ostavile vrlo pozitivan utisak.
Itekako dostojan smartfon za predstavljanje nove Windows 10 Mobile platforme, mada deluje nam da je problem upravo u tome što Microsoft kao da nije ni želeo da ovaj model učini dovoljno primamljivim da se takmiči sa najboljim Android smartfonima ili sa iPhone 6s modelom. Hardver ovde nije glavni problem, iako nije u potpunosti uporediv sa pomenutim vodećim Android ili iOS modelima, više deluje da je problem u dizajnu i kvalitetu upotrebljenih materijala. Nije dobra stvar kada skup high-end telefon deluje jeftino i plastično u ruci, to zaista može da ostavi negativan utisak. Nedostatak metala ili stakla je primetna stvar, tako da je tu Microsoft morao bolje da reši ovaj model.
Lumia 950 se srećom iskupljuje na drugim poljima, kao što su vrlo dobra kamera sa 4K snimanjem ili QuadHD ekran sa izuzetno tačnim prikazom boja. Naravno i sama Windows 10 Mobile verzija ima svojih unapređenja, ali ona nisu dovoljno velika da preotmu veći procenat Android ili iOS korisnika, barem po našem mišljenju. Ima lepih rešenja kao što je skener oka, tačnije Windows Hello opcija, interfejs je i dalje dosta privlačan, ali mana koja prati Windows telefone je i dalje nedostatak kvalitetno napravljenih aplikacija.
U suštini je Lumia 950 dosta interesantan smartfon za one koji žele da pruže šansu Windows Mobile platformi, a uz pomenute prednosti svakako da će naći svog kupca. Ukoliko vas Android ili iOS više ne privlači i tražite alternativu, ovo je sjajan smartfon koji će vam ponuditi nešto novo i drugačije unutar Windows 10 Mobile verzije…
Prednosti
– Odličan prikaz boja AMOLED ClearBlack ekrana- Vrlo kvalitetna kamera- Interesantan skener oka- Continuum deluje korisno- Odlična optimizacija Windows 10 Mobile platforme nudi dobre performanse
Mane
– Aplikacije su i dalje problem- Plastična i jeftina izrada- Obzirom na višu cenu ne deluje kao pravi konkurent aktuelnim vodećim Android i iOS smartfonima
Cena: oko 600 evra
Smartfon na test ustupio Microsoft.
Microsoft Lumia 950
Vesnik nove Windows 10 Mobile platforme je najzad stigao, nakon dosta dugog perioda odlaganja od strane Microsofta. Smartfon dolazi sa ozbiljnim specifikacijama, zadužen da prikaže čari novog sistema u punom sjaju. Hardverski prati nove standarde u svetu mobilnih telefona, a dok možda i nije flegšip u pravom smislu te reči, svejedno donosi primamljive odlike kao što su 20MP kamera sa 4K snimanjem, QuadHD ekran, 3GB RAM-a, itd.