Moto G5 (Video)

Moto G5 (Video)

Premijerno pojavljivanje Moto G serije Motorole, dok je američka kompanija još bila pod vođstvom moćnog Google-a, predstavljalo je svojevrsnu prekretnicu u Android svetu. Stock Android je, do tog momenta, bio prisutan praktično samo na Nexus uređajima, koji cenovno nisu bili u kategorijama flegšip modela vodećih kompanija, ali nisu bili baš ni pristupačni. Stoga, kako je Moto G prve generacije krasio upravo „čist“ Android, bilo je jasno da će se dotični telefon izdvajati iz mase, posebno usled svoje povoljne cene

    Sadržaj

      Miroslav Nikolić
      Serije su se nizale, a nije se mnogo menjalo: Moto G telefoni su počeli pored standardnih verzija da dobijaju i LTE verzije, alternative sa više RAM memorije, od prelaska u “ruke” Lenovo-a pojavilo se i više veličina po generaciji, ali ono što se nije menjalo je skoro-vanilla Android i cena prilagođena praktično svima. Što se nas tiče – recept za uspeh ostao je nenarušen.

      Ove godine, Moto G serija doživela je možda najviše promena u odnosu na prethodnu generaciju. Prvo, umesto 5.5 i 5, dijagonale ekrana spale su na 5.2 i 5 inča, estetski slabije prihvaćeni četvorougaoni senzori otisaka prstiju zamenjeni su elipsastima, i, što je najvažnije – prvi put na Moto G telefonima zatičemo metalnu izradu. Sve zajedno, deluje da postoje jake osnove za odlične utiske, iako se družimo sa “običnim” Moto G5, a ne Plus modelom. Stoga, pogledajmo kako se pokazao na našem testu…
      Raspakivanje i dizajn
      Raspakovati telefon iz Moto G serije nikad nije predstavljalo posebno uživanje. Jednostavno, od samog starta, radi uštede u proizvodnji i posledično što niže krajnje cene proizvoda, Motorola je uz Moto G uključivala (u zavisnosti od područja) nekada i samo USB-kabl uz telefon. Dakle, nije tu bilo čak ni strujnog adaptera. Ovoga puta, i njega zatičemo u kutiji, kao i par uputstava, i – to je to. Dakle, prilično rudimentarna sadržina, no nekako nam to lakše pada kada znamo da je u funkciji snižavanja cene samog uređaja.
      moto_g5_1_s.jpg
      moto_g5_2_s.jpg
      Kada telefon izađe iz kutije, jedan ne preterano pozitivan detalj upada u oči – za uređaj displeja dijagonale 5 inča, podosta je velike prednje površine. Uostalom, ekran pokriva tek nekih 65% prednjeg dela, što i jeste donekle manje od proseka, a neiskorišćen prostor posebno je primetan sa strana telefona, gde su bezeli poprilični, doprinoseći širini telefona od čitavih 73mm. To praktično “upada” u teritoriju 5.2” telefona, pa čak i nekih 5.5” – u eri all-screen telefona (S8, Mi Mix, G6…) ispada da G5 baš i ne prati trendove.
      moto_g5_5_s.jpg
      Ipak, za današnje standarde, Moto G5 nije veliki telefon, i svi oni koji su bar kroz šake propustili neki 5.5” uređaj, sigurno neće pomisliti kako se ovde radi o nečemu ogromnom, čemu doprinose i fino zaobljene ivice, usled kojih telefon lepše prijanja u ruci. Upravo njima zahvaljujući, i dizajn je vrlo uspeo. Posebnu notu daje mu metalna površina stražnjeg dela – okvir samog smartfona je od plastike, ali poklopac baterije (da, izmenjiva je!) je metalni, hladan i prijatan na dodir, uz “predeo” kamere koji ne viri u odnosu na površinu telefona – čak je malo uvučen.
      moto_g5_7_s.jpg
      Iako je plastika najzastupljeniji materijal, telefon deluje solidno izrađeno i izdržljivo. Sama težina odaje da se ne radi o jednom od onih telefona kojima ni tenk ne bi naudio, ali svakako prostora za zamerke na ovom polju nema. Tamno sivi model, koji se našao na našem testu, ima prednju stranu crne boje (postoje i zlatna varijanta, kao i teget-crna). Ova kombinacija je odlično uklopljena i ostavlja utisak poslovne ozbiljnosti telefona, uz legendarni “M” amblem po sredini leđa telefona (stari logo Motorole).
      moto_g5_11_s.jpg
      Ispod njega se sa zadnje strane ne nalazi više ništa, dok je iznad kružna, staklom zaštićena površina, koja krije kameru i blic. Ukoso iznad nje, nalazi se i sekundarni mikrofon. Primarni je napred, pored ovalnog senzora otiska prsta, naravno – ispod ekrana. Iznad su zvučnik za razgovore i svu ostalu reprodukciju zvuka, “moto” logo, prednja kamera i dodatni senzori.
      moto_g5_9_s.jpg
      3.5-mm ulaz je prisutan, i to sa gornje strane telefona, dok dole zatičemo već pomalo vremešni micro-USB ulaz, i rupicu “za nokat”, radi lakšeg skidanja stražnjeg poklopca. Leva strana ne krije ništa, pošto su slotovi za kartice podno metalnih leđa, dok sa desne strane vidimo još samo Power i Volume dugmad. Dakle, iako možda nije preterano uzbudljiv i inovativan, dizajn Moto G5 je prijatan i skladan, bez obzira i na nešto veće dimenzije spram dijagonale ekrana.Za razliku od prošlogodišnjih modela, G4 i G4+, koji su hardverski bili maltene identični, Moto G5 i G5+ se skoro u potpunosti razlikuju. Počev od čipseta, preko grafike i maksimalne količine RAM-a (pošto oba uređaja imaju nekoliko verzija po pitanju memorije), pa do kamere i ekrana – sve je različito. Dakle, napravljena je jasna distinkcija između dva modela, i da bi se razlika “osetila”, za G5 odabrane su, možemo reći, primetno slabije komponente – pre svega tu mislimo na čipset, srce smartfona.
      [modul]specifikacija=9164[/modul]
      Snapdragon 430 nije vremešan, ali je zasnovan na ipak donekle zastareloj 28-nanometarskoj arhitekturi, i u odnosu na 14-nanometarski Snapdragon 625 (u Moto G5+) primetno je manje ekonomičan, slabijih performansi, većeg zagrevanja i ne podržava 4K snimanje. Pritom, ni grafički potprocesor, Adreno 505, nije šampion brzine i mogućnosti. Naravno, za svakodnevne radnje, i ova postavka je više no korektna, posebno ako se zna koliko je Moto softver neopterećujući, ali i zbog čak 3 GB RAM memorije, koliko ima testni primerak, a što je za za ovu klasu maksimum očekivanja.
      mg5_geekbench1_s.jpg
      mg5_geekbench2_s.jpg
      Sintetički testovi potvrđuju low-midrange pozicioniranje Moto G5 uređaja, gde posebno GeekBench test daje do znanja da pri zahtevnim operacijama čipset neće pokazati zavidne performanse. To se prilikom ažuriranja aplikacija ili “težeg” surfa i vidi, a i zagrevanje metalnog poklopca leđa bude nezanemarljivo. No, ako se korisnik drži većinom uobičajenih dnevnih radnji, poput poziva, dopisivanja, fotografisanja, lakšeg surfovanja, što pomoću browser-a, što putem prigodnih aplikacija – imaće sve vreme utisak da telefon leti i sve izvršava odlično i blagovremeno, uz glatke animacije i dobar odziv na komande.
      mg5_antutu_s.jpg
       
      Softver i utisci u radu
      Ono što smo i pretpostavili da će biti jedan od glavnih aduta Moto G5 smartfona, i ispostavilo se kao njegov veliki kvalitet: softverska platforma. Iako Moto G seriju više ne krase onoliko blagovremene nadogradnje na aktuelne verzije Androida, kao u vreme Motorolinog “boravka” pod Google-om, i sada ova serija ima prilično nov firmver – u pitanju je 7.0 Nougat, obogaćen nekim prilično kul dodacima iz Moto kuhinje. Zaista mislimo da je obogaćen: ako postoji proizvođač čije praktično sve softverske modifikacije podržavamo i nalazimo korisnima – to je onda Motorola.
      mg5_softver1_s.jpg
      Jasno, ne moraju se ove modifikacije svideti svima i biti po svačijem ukusu (srećom, mogu se prosto ne koristiti), ali i sam Android je sa poslednjim verzijama prilično sazreo kao operativni sistem, kako suštinski, tako i dizajnerski, pa je činjenica da G5 ne odstupa mnogo od stock pravca sama po sebi takođe pohvalna. Uz to, dobar deo softverskih dodataka praktično samo u potpuniju upotrebu stavlja hardverske elemente – pre svega senzor otiska prsta.
      mg5_softver2_s.jpg
      Gotovo sve vanilla i near-vanilla izvedbe Androida na raznim uređajima imaju on-screen navigacione tastere – to je jedna od opcija i kod Moto G5, ali druga je da upravo senzor otiska prsta odmenjuje sve tastere odjednom. Konkretno, svajp po senzoru na levo izvršava Back komandu, svajp na desno je zamena za Recents, a prost kratki dodir po čitaču otiska je Home. Long-press vodi gašenju ekrana, kao i na pojedinim drugim (skupljim) Moto modelima.
      mg5_softver3_s.jpg
      Broj senzora na G5 nije kao na Moto Z-u, kod koga je dovoljni mahnuti iznad ekrana da bi se na njemu pojavile osnovne informacije o vremenu, datumu i pristiglim notifikacijama. Posebno to na njemu lepo izgleda, imajući u vidu da je u pitanju AMOLED ekran, koji tom prilikom “pali” samo piksele koji prenose pomenute informacije. Kako Moto G5 ima IPS LCD displej, on se ceo upali radi prikazivanja sličnih sadržaja, a i potrebno je telefon izvaditi iz džepa ili podići sa stola da bi do toga došlo. No, i tako se radi o korisnoj opciji (koja se, takođe, može isključiti).
      mg5_softver4_s.jpg
      App Drawer je blago izmenjen: „otvara“ se povlačenjem na gore doka sa Homescreen-a, a aplikacije nisu “poslagane” po beloj pozadini, nego se iza njih providi Wallpaper. Settings odeljak je praktično neizmenjen, ne računajući dodavanje par stavki koje se tiču Motorolinih servisa; primetismo i još tek opciju za izbor moda prikaza boja na displeju (Normal ili Vibrant, koji donekle oponaša AMOLED prikaz).
      mg5_softver5_s.jpg
      Dakle, izmena ima vrlo malo u odnosu na čist Android, i pored toga što na taj način ističu moć samog nativnog Androida i njegovih funkcija, omogućuju brži pristup notifikacijama, dobijanje dodatnog prostora na površini ekrana i nešto viši nivo kontrole nad uređajem. Po našem mišljenju, kao i kod prvih generacija Moto G telefona, softver još jednom podseća zašto poveći broj ljudi razmišlja upravo o uređajima ove serije, ukoliko se traži telefon pristupačne cene. Posebno se ovaj utisak pojačava ako uzmemo u obzir da one neke osnovne radnje Moto G5 obavlja izvanredno: sagovornik se tokom razgovora čuje odlično, mada je mono-zvučnik glasan i u ostalim slučajevima upotrebe, prijem WiFi i mobilnog signala je vrhunski…
      mg5_softver6_s.jpg
       Ekran
      Full HD rezolucija na uređaju displeja dijagonale 5 nešto je što možemo zateći i na jednom Google Pixelu, primera radi – uostalom, ppi od 441 je zaista više nego dovoljan (bez obzira na to šta vetrovi trendova donosili), i to u bilo kojoj situaciji. Stoga, za cenovni rang u kom se Moto G5 nalazi, ovaj parametar ocenjujemo kao sjajan.
      Postoje i neke začkoljice; recimo, otisci prstiju su prilično vidljivi, zahvaljujući priličnoj reflektivnosti, koja posebno dolazi do izražaja u vanjskim uslovima. Nivoi crne boje su prilično korektni, tako da pretpostavljamo da je zaštitno staklo na uređaju prosto vrlo reflektivno…
      moto_g5_8_s.jpg
      U standardnom modu reprodukcije boje, nije samo crna verna: reprodukcija celog spektra prilično je precizna i ljubitelji tačnog prikaza boje biće zadovoljni. Ipak, ako se među korisnicima ovog uređaja nađe i poneki fan AMOLED-a, prelaskom na pomenuti Vibrant mod dobiće primetno zasićenije boje, uz, ipak, crnu kakvu reprodukuje IPS, a ne AMOLED.
      Maksimalna osvetljenost je odlična, doseže skoro 600 nita, pa je još veća šteta što reflektivno staklo ne dozvoljava da ova pojava dođe do izražaja. Minimalni nivoi osvetljenja nisu, pak, toliko sjajni (tačnije, niski), te u noćnim uslovima ekran ume malo da “zamara” oči – nedostatak softverske opcije za spuštanje nivoa zastupljenosti plave boje, stoga, ne pomaže… No, i pored ovih par zamerki, definitivno zaključujemo kako je displej Moto G5 prijatan za korišćenje, a u klasi i jedan od boljih.
      moto_g5_6_s.jpg
      Baterija
      Sa 2800 miliamperčasova, koliko ima baterija ovog uređaja, sve deluje prikladno za njegovu dijagonalu ekrana. No, čipset je znao da se pokaže ne preterano štedljivim na nekim drugim uređajima, pa smo sa izvesnom dozom zebnje pristupili testiranju autonomije.
      mg5_baterija_s.jpg
      Sa dosta ispod 3h upaljenog ekrana tokom jedne obdanice upotrebe, Moto G5 upada u kategoriju ispodprosečnih. Kako je pomenuti kapacitet baterije u suštini solidan, verujemo da je za ovakav rezultat delom „kriv“ čipset, a delom ipak ne baš fantastična softverska optimizacija potrošnje. Posebno to potvrđuje činjenica da Moto G5 Plus ima nešto veći ekran (5.2”) i taman za toliko veću bateriju (3.000 mAh), a da prvi rezultati njegove autonomije pokazuju da se radi o znatno izdržljivijem uređaju (vidljivi softver na dva modela je praktično isti, najveća razlika je u činjenici da G5+ ima Snapdragon 625).
      Nezahtevni korisnici (kakvih će, istini za volju, među vlasnicima Moto G5 modela, biti ponajviše) verovatno neće imati problema sa preguravanjem dana bez potrage za utičnicom, ali i njima će nekad biti „gusto“, usled brige da se telefon ne ugasi baš kada možda očekuju bitnu poruku ili poziv… Oni zahtevniji moraće da razmišljaju o nošenju zamenske baterije, ili punjača, sa sobom. Kako to, naravno, nije najpoželjniji scenario, ostaje nam da se nadamo da Lenovo može kroz softversko ažuriranje bar donekle da popravi stanje na ovom polju.
       Kada su budžetski telefoni u pitanju, retko se kad šta posebno očekuje od kamere. Prosto, proizvođači moraju negde da nađu prostora za uštedu, a kako korisnici koji u ovoj klasi traže telefon najčešće nemaju previsoka očekivanja na polju kamere – jasno je zašto su se proizvođači tu “suzdržavali” od preteranog kvaliteta.
      mg5_kamera_s.jpg
      Ipak, poplava (pretežno) kineskih telefona nešto boljih karakteristika, a ipak prilično niske cene, primorala je i nešto renomiranije proizvođače da se više potrude pa i kada su kamere pristupačnijih uređaja u pitanju. Moto G5 je jedan od primera koji to potvrđuju (šta tek reći za Moto G5+). 13 MP senzor prati PD autofokus, otvor blende je f/2.0, a tu je i LED blic – postavka je prilično standardna, ali pokazaće se nestandardno dobrom.
      moto_g5_foto_7_s.jpg
      moto_g5_foto_8_s.jpg
      Zadovoljstvo kreće već od pokretanja aplikacije kamere, imajući u vidu da je ona dostupna u svakom trenutku kada je telefon u ruci korisnika, čak i ako je ugašen ekran: dovoljno je dvaput izvrnuti šaku sa telefonom u njoj (double-twist), i kamera će se pokrenuti, za manje od jedne sekunde, omogućujući tako da praktično nijedan zanimljiv kadar ne bude propušten. Spomenućemo usput da slična akcija postoji i za ekspresno paljenje baterijske lampe, u vidu konstantno aktiviranog LED blica: potrebno je dvaput “zaseći” vazduh telefonom (double-chop) i LED-lampica se automatski pali, a na isti način je moguće i ugasiti je. Vrlo korisno za hitro snalaženje u mraku.
      Svajpom nadesno sa centralnog ekrana dolazi se do podešavanja (relativno su rudimentarna, ali i prikladna, rekli bismo), dok su pored okidača prečice do video snimanja i prednje kamere. Zapravo, klikom na polje za prelazak na video, otvara se meni sa 5 modova (standardna fotografija, fotografija prednjom kamerom, panorama, video, pro mod), dok su osnovna podešavanja za svaki od njih prisutna u gornjoj “traci” ekrana – mislimo na blic, HDR, tajmer…
      moto_g5_foto_9_s.jpg
      moto_g5_foto_4_s.jpg
      Kao što smo i nagovestili – kvalitet fotografija u solidnim svetlosnim uslovima je odličan. Prisutno je mnogo detalja, postprocesing deluje prirodno, a i nije bilo razloga za preterivanje sa veštačkim oštrenjem slike, pošto je šum na prilično niskom nivou. Boje su solidno reprodukovane, jedino dinamički opseg nije najbolji. HDR mod to može da popravi, mada teži da pojedine delove kadra prilično jako osvetli, iako je sa njima sve i bilo OK.
      moto_g5_foto_12_s.jpg
      moto_g5_foto_1_s.jpg
      Kada dostupno svetlo postane oskudnije, ili u zatvorenim prostorima, i kamera Moto G5 pokaže slabije strane. Da se razumemo – u okviru cenovnog ranga, i dalje pričamo o solidnim fotografijama, ali je sad šum dosta prisutniji, detalja i oštrine je manje, jedino boje ostaju verno prikazane i prilično “vesele”. Prednja kamera od 5 MP se već ne može pohvaliti tako živahnim bojama – pojedine fotografije izgledaju čak donekle izbledelo, a za očekivati je i bilo da detalja ima primetno manje. No, za selfi s vremena na vreme – poslužiće.
      moto_g5_foto_10_s.jpg
      moto_g5_foto_11_s.jpg
      Kada su video snimci u pitanju, najviše nas je nervirala tendencija fokusa da “diše” povremeno, pokušavajući da fiksira pogodan objekat kadra. Da nije tog detalja, 1080p video snimke u 30 fps proglasili bismo odličnim: stabilizacija je dobra, dok su reprodukcija boja i nivo detalja na vrhu klase. Time je i zaokružen prilično pozitivan utisak vezan za kameru – nije bez nedostataka, ali u cenovnoj kategoriji telefona od 200-ak evra, pokazuje se u odličnom svetlu.
      Kompletan video sempl možete preuzeti odavde!
       Pojava svake nove generacije u Moto G seriji donosi mnoga iščekivanja među korisnicima i entuzijastima. Jednostavno, ova serija nas je navikla na korektnu cenu i kvalitet koji je često prevazilazi. No, konkurencija je u poslednjih dve, tri godine fantastično napredovala, i primat koji je među povoljnijim telefonima Moto G serija imala u prvim generacijama – danas je ipak uzdrman.
      moto_g5_4_s.jpg
      Naglašavamo da je to prevashodno usled zaoštravanja situacije na tržištu – drugim rečima, ne vidimo da je Lenovo popustio po bilo kom pitanju: Moto G serija i dalje sledi principe koje zastupa od početka, i dalje su u pitanju kvalitetni telefoni koje čist softver izdvaja iz mase, nudeći utisak u radu blizak mnogo skupljim uređajima.
      Moto G5 se u tu priču uklapa uz čak nekoliko dobrodošlih novina, pre svega u vidu metalne izrade i korisnih softverskih dodataka. Ipak, smatramo da će pojedini nedostaci koji „prate“ ovaj telefon pogoditi i njegov bolji prijem među korisnicima: ako se preko nešto većih dimenzija i sporadičnih štuckanja u radu i može preći, slaba baterija i prilično refleksivan ekran mogu zasmetati mnogima.
      moto_g5_12_s.jpg
      Opšti zaključak je, stoga, teško doneti: utisak će se kod svakog pojedinačnog korisnika formirati u skladu sa ličnim preferencijama. Ukoliko pretpostavimo da ekran telefona ne mora biti upaljen ceo dan – Moto G5 je uređaj koji zaista korisniku može da bude pouzdan i zanimljiv saputnik.

       
      Prednosti:
      – Čist Android upotpunjen korisnim softverskim izmenama – Solidna kamera – Dobra izrada
      Nedostaci:
      – Slaba baterija – Reflektivan ekran – Povremena štuckanja u radu
      Mobilni telefon na test ustupio Lenovo.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test