DECT standard
Kada su početkom osamdesetih godina prošlog veka analogni bežični telefoni počeli da stižu sa dalekog istoka, u Evropi je vladalo mišljenje da bi cela stvar izgledala bolje i imala veću perspektivu, da je u pitanju digitalna tehnologija. Krajem 1987. godine bila su poznata dva standarda: britanski CT2 i švedski CT3. Ovaj period je obilovao duhom ujedinjenja Evrope, a ista priča je bila i na polju bežičnih komunikacija. Pa su tako pod pokroviteljstvom “ETSI”-a (evropskog instituta za telekomunikacione standarde) preuzete najbolje osobine od oba pomenuta standarda i januara 1988. godine rođen je ujedinjeni evropski standard – DECT.
Kraj osamdesetih obilovao je intenzivnim istraživanjem i veliki broj kompanija uzeo je učešće u razvoju DECT tehnologije. Osnove razvoja bile su stvoriti vazdušnu infrastrukturu (radio vezu) između bežičnih telefona i njihovih baza priključenih na telefonsku liniju. Takođe, standardi i protokoli su trebali da omoguće korišćenje više baza povezanih na istu centralu u poslovnom okruženju ili javnu telekomunikacionu centralu.
Prvi uređaj sa DECT standardom uopšte bio je Olivetti NET3 (1992.) koji je pomoću DECT standarda omogućavao bežično LAN okruženje. Prvi kućni bežični uređaj po DECT standardu bio je telefon Siemens Gigaset 900, koji je bio predstavljen krajem 1992. godine.
Prvi uspeh na tržištu proizvoda sa DECT standardom bio je na polju bežičnih telefona za kućnu upotrebu. Tržište koje se prvo “otvorilo” prema ovim proizvodima bilo je Nemačka, ali su se ovi telefoni vrlo brzo proširili celom Evropom. Sledeći uspeh uređaja sa ovim standardom vezan je za poslovno okruženje i bežični sistem centrala. Zahvaljujući DECT standardu bežičnost je omogućavala znatno veću fleksibilnost. Umesto velikog broja uređaja i kilometara kablova, DECT je omogućio manji broj baznih stanica (povezanih na centralu), na koje je registrovan veliki broj telefona. Telefoni nisu bili vezani samo za jednu baznu stanicu, već je pri izlasku iz dometa jedne, veza automatski bila prebacivana na drugu bazu, bez prekidanja razgovora. Ovo je u početku bilo veoma značajno u kompanijama i državnim institucijama gde je bilo veoma bitno doći do potrebne osobe bez komplikacija, a vremenom su mnoge druge organizacije videle praktičnost ovakvog vida bežične infrakstrukture.
Kako je DECT standard produkt istog instituta kao svima poznati i daleko rašireni GSM, onda je jasno zbog čega je ovaj standard išao sigurnim i utabanim putem GSM-a. DECT standard bi se potpuno laičkim rečnikom mogao opisati kao nešto između fiksne i mobilne telefonije. Zamišljen da koristi rešenje GSM tehnologije, u eksploatisanju fiksne telefonije – naravno, na manjim prostorima i površinama nego stariji GSM. Baš zbog toga i ne čudi pojava dual mode DECT/GSM telefona krajem prošle decenije koji su, zavisno od toga da li se nalazite u kući/kancelariji ili van nje, pružali komfor oba standarda i nudili kombinaciju obe tehnologije.
Kao što je GSM polako, ali konstantno donosio neke novine, tako je i DECT standard vremenom pokazivao da kapaciteti ove tehnologije nisu samo prazna maštanja naučnika. Najbolji primer za to jeste CTM (Cordless Terminal Mobility) mogućnost lansirana u Italiji 1998. godine. Ukratko, bežična infrastruktura zasnovana na DECT standardu bila je “puštena” u etar centra grada. Ovo je omogućilo da ukoliko se niko ne javlja na telefon kod kuće, poziv uspe da vas “nađe” u centru grada, ukoliko ste vaš DECT telefon poneli sa sobom. Istina, kasnije je došlo do zastoja u razvoju ove mogućnosti, jer je potencijalna ugroženost mobilnih operatera bila očigledna, ali je CTM mogućnost odlično pokazala da kapaciteti DECT tehnologije nisu samo mrtva slova na papiru.
Kada je o našoj zemlji reč, pretpostavljate da ćemo reći da bilo kakve mogućnosti DECT standarda nisu iskorišćene u javne svrhe, ali to nije razlog da se ne upoznate sa Motorola DECT telefonima koje predstavljamo danas i koje ćemo predstaviti u narednim danima, jer telefoni sa DECT standardom mogu da olakšaju život svima, od porodica, preko malih i velikih preduzeća, a ono čime ovi telefoni olakšavaju život jeste sama osnova DECT tehnologije: korišćenje više slušalica na više baza, mogućnosti međusobne komunikacije između slušalica i tako dalje.
Pregled testiranih telefona
model
preporučena MP cena (€)
pozadinsko svetlo ekrana
ekran
melodije
sekretarica
veličina slušalice
slušalice u pakovanju
hansfree uređaj
tip menija
4050-1
35,3
ne
alfanumerički
obične
ne
veća
1
ne
1
4052-1
44,1
da
alfanumerički
obične
ne
veća
1
ne
1
4052-2
74,8
da
alfanumerički
obične
ne
veća
2
ne
1
4056-1
55,4
da
dot matrix
obične + polifone
ne
veća
1
ne
1
4058-1
66,6
da
veća rezolucija
obične + polifone
ne
manja
1
ne
2
4066-1
57,9
da
dot matrix
obične + polifone
da
veća
1
ne
1
4066-2
87,6
da
dot matrix
obične + polifone
da
veća
2
ne
1
4251-1
76,6
da
u boji
obične + polifone
ne
manja
1
ne
3
4251-2
122,9
da
u boji
obične + polifone
ne
manja
2
ne
3
4851-1
121
da
u boji
obične + polifone
ne
manja
1
da
3
Motorola ME 4066-1
Prvi test Motorola DECT telefona posvećujemo onim telefonima koji pored telefoniranja nude još neke dodatne funkcije. ME 4066-1 poseduje slušalicu niže-srednje klase Motorola DECT telefona, ali dolazi sa bazom koja poseduje telefonsku sekretaricu.
Preporučena maloprodajna cena: 57,9 €
Pakovanje
– slušalica
– baza
– telefonski kabal
– ispravljač za struju
– 2x AAA punjive baterije
– štipaljka za kaiš
– uputstvo za upotrebu (na srpskom jeziku)
Specifikacija
– DECT standard
– baza podržava do 4 slušalica
– handsfree opcija na slušalici (spikerfon)
– dot matrix ekran
– sekretarica sa 3 “sandučeta”
– do 40 minuta ili do 59 poruka na sekretarici
– imenik kapaciteta 30 imena i brojeva
– redial
– indikator prilikom pražnjenja baterije i izlaska iz dometa
– 25 monofonih melodija
– 10 polifonih melodija
– identifikacija
– 10 jezika
– lokator slušalice
– konferencijska veza
– direktna komunikacija između slušalica
– call forwarding / transfer / screening
– do 100 sati “standby” moda
– do 10 sati razgovora
– dve punjive Ni Mh baterije, kapaciteta 600 mAH, veličine AAA
Kao što smo rekli, ME 4066-1 poseduje slušalicu niže-srednje klase Motorola DECT telefona. Kada je o veličini reč 11 Motorola telefona koje smo testirali (a koji će se pojaviti delom u ovom testu, a delom u testovima koji slede na našem sajtu) imaju slušalice u dve veličine. Prva grupa telefona ima slušalice za “broj manje” od klasičnih bežičnih telefona, dok druga grupa ima slušalice za broj veće od današnjih mobilnih telefona. Slušalica koja se dobija uz ME 4066-1 spada u onu prvu (gabaritniju) grupu i kada je o dimenzijama i obliku reč, to su telefoni koji su nam se više dopali. Slušalica koja se dobija uz ovaj model idealno leži u ruci, tasteri su dovoljno veliki i imaju prijatan “klik”, a tokom dužih razgovora nismo primetili da se telefon teško drži ili žulja obraz ili uvo. Slušalica je urađena u potpunosti od plastike, dobrog je, ali ne i senzacionalnog kvaliteta. Takođe, ME 4066 deluje solidno čvrsto, ali opet ne možemo da kažemo koliko broj padova i sa koje visine bi izdržao i umesto da to proučavate, savetujemo vam da pripazite kako rukujete i gde ostavljate ovaj telefon :).
Ukoliko niste pogledali tabelu sa testiranim modelima sa početka teksta, savetujemo vam da to uradite kako bi ste znali kako se koji model drži u gomili telefona. ME 4066 ima dot matrix ekran, koji bi na papiru trebalo da bude bolji alfanumeričkog, jer pruža veću rezoluciju (alfanumerički zapravo ni nema rezoluciju :)), ali se nama lično više dopao alfanumerički, jer su se slova i brojevi videli jasnije, a i kontrast je bio bolji. Zbog toga ME 4066 ipak nema loš ekran, jer se na njemu dovoljno dobro vidi sve što treba da se vidi od ekrana na telefonu ove klase. Motorola DECT telefoni ove veličine sa dot matrix ekranom poseduje polifone melodije, čime se možda i nadoknađuje nešto bleđi ekran. Dovoljno veliki broj, što običnih, što polifonih melodija dovoljan je sigurno da zadovolji svačiji ukus.
Svih 11 telefona koji su se našli na testu imaju jednu zaista dobru osobinu, a to je da za napajanje slušalice koriste dve baterije veličine AAA. U pakovanju se dobijaju dve punjive Ni Mh AAA baterije kapaciteta 600 mAh, ali zapravo, ovi telefoni mogu da lepo da rade sa bilo kojim drugim baterijama veličine AAA, što punjivim, što alkalnim za jednokratnu upotrebu.
Telefonska sekretarica na ovom modelu radi kao i bilo koja sekretarica na nekom telefonu. To znači da će biti potrebno 15-ak minuta za navikavanje i podešavanje ukoliko ovu mogućnost nikada niste koristili. Sekretarica (baza) osim minijaturnog alfanumeričkog ekrana za dva karaktera, ne poseduje ekran, pa se tako sva podešavanja vrše uz pomoć glasovnog obaveštavanja (na svaki pritisak taster, glas vas obaveštava šta ste upravo podesili ili uradili). Moguće je izabrati tri jezika, od kojih je jedan engleski, a srpskog naravno nema. Sekretarica poseduje 3 “sandučeta”, moguće je ostaviti do 40 minuta ili do 59 poruka.
Iako je u pitanju digitalna veza, opet nije moguće izbeći određeni nivo šuma. Ovaj šum specifičan je za DECT telefone i liči na onaj koji se čuje na GSM telefonima. Ipak, to ne treba da vas plaši, jer je nivo šuma nizak i potrebno je malo vremena da bi ovaj šum u potpunosti počeo da se ignoriše. Kada je o dometu reč, recimo da ćete ga možda imati ako odete kod komšije dva sprata ispod ili iznad, dok je tri sprata razlike već previše. Kada se nalazite u istom ili sličnom nivou sa bazom, onda je domet oko 20-30 metara, kada signal putuje kroz par zidova, dok bi sigurno bio veći kada bi između baze i telefona bio čist prostor.
Meni
1 – Call Log
Lista dolazećih i odlazećih poziva. Ukoliko nemate identifikaciju poziva, onda je prisutna samo lista odlazećih poziva. Uz pozive nije evidentirano vreme kada je razgovor obavljen. Napredniji Motorola DECT telefoni beleže vreme uz sve pozive, a ukoliko operater ne nudi identifikaciju, dolazeći pozivi se beleže kao “unknow”, što nije slučaj kod ovog modela.
2 – Phone Book
1 – New Entry
Novi unos u imenik.
2 – List Entry
Listanje imenika.
3 – Edit Entry
Izmena unosa u imeniku.
4 – Delete
Brisajne unosa.
5 – Delete All
Brisanje celog imenika.
3 – Handset
1 – Ringer
Podešavanje zvona.
2 – Handset Name
Imenovanje slušalice.
3 – Prefix Memory
4 – Key Tone
Uključivanje/isključivanje tonova koji se čuju prilikom pritiska tastera.
5 – Auto Answer
Ukoliko je ova opcija uključena, veza automatski započinje prilikom podizanja slušalice sa baze kada telefon zvoni.
6 – Call Timer
Uključivanje/isključivanje merenja trajanja razgovora.
7 – Default
Vraćanje podešavanja na fabrička.
8 – Register
Registrovajne slušalice na bazu.
4 – Base
1 – Barring
Blokiranje poziva.
2 – Emergency
Upisivanje brojeva za hitne pozive, kako ne bi bilo potrebno registrovanje na bazu za zvanje tih brojeva.
3 – Ringer
Podešavanje zvona baze.
4 – Flash Timer
5 – Dial Mode
Pulsno ili tonsko biranje.
6 – Change Pin
Menjanje potrebne šifre za registrovanje na bazu.
7 – Default
Vraćanje podešavanja na fabrička.
8 – Register
Registrovanje.
5 – Language
Odabir jezika. Na listi se ne nalazi srpski ili neki drugi nama poznati jezik.
Motorola ME 4066-2
Model ME 4066-2 skoro je identičan kao i ME 4066-1 opisan na prethodnoj strani, osim što se u pakovanju dobija dodatna slušalica, baterije, punjač i ispravljač za tu slušalicu.
Preporučena maloprodajna cena: 87,6 €
Pakovanje
– dve slušalice
– baza
– punjač
– telefonski kabal
– ispravljač za struju za bazu
– ispravljač za struju za punjač
– 4x AAA punjive baterije
– štipaljka za kaiš
– uputstvo za upotrebu (na srpskom jeziku)
Specifikacija
– DECT standard
– baza podržava do 4 slušalica
– handsfree opcija na slušalici (spikerfon)
– dot matrix ekran
– sekretarica sa 3 “sandučeta”
– do 40 minuta ili do 59 poruka na sekretarici
– imenik kapaciteta 30 imena i brojeva
– redial
– indikator prilikom pražnjenja baterije i izlaska iz dometa
– 25 monofonih melodija
– 10 polifonih melodija
– identifikacija
– 10 jezika
– lokator slušalice
– konferencijska veza
– direktna komunikacija između slušalica
– call forwarding / transfer / screening
– do 100 sati “standby” moda
– do 10 sati razgovora
– dve punjive Ni Mh baterije, kapaciteta 600 mAH, veličine AAA
Obe slušalice su identične i identične su kao ona kod ME 4066-1 modela (opisano na prethodnoj strani).
Kao što na slici iznad može da se vidim, pored baze, dobija se još odvojeni punjač (naravno, sa ispravljačem za struju) za drugu slušalicu. Kako su slušalice identične, nije bitno da li se pune na punjaču ili bazi. Kada je o sekretarici reč, sve je već rečeno na prethodnoj strani za ME 4066-1, važi i ovde, jer, ponavljamo, u pitanju je isti telefon, sa dodatnom slušalicom.
Meni
1 – Call Log
Lista dolazećih i odlazećih poziva. Ukoliko nemate identifikaciju poziva, onda je prisutna samo lista odlazećih poziva. Uz pozive nije evidentirano vreme kada je razgovor obavljen. Napredniji Motorola DECT telefoni beleže vreme uz sve pozive, a ukoliko operater ne nudi identifikaciju, dolazeći pozivi se beleže kao “unknow”, što nije slučaj kod ovog modela.
2 – Phone Book
1 – New Entry
Novi unos u imenik.
2 – List Entry
Listanje imenika.
3 – Edit Entry
Izmena unosa u imeniku.
4 – Delete
Brisajne unosa.
5 – Delete All
Brisanje celog imenika.
3 – Handset
1 – Ringer
Podešavanje zvona.
2 – Handset Name
Imenovanje slušalice.
3 – Prefix Memory
4 – Key Tone
Uključivanje/isključivanje tonova koji se čuju prilikom pritiska tastera.
5 – Auto Answer
Ukoliko je ova opcija uključena, veza automatski započinje prilikom podizanja slušalice sa baze kada telefon zvoni.
6 – Call Timer
Uključivanje/isključivanje merenja trajanja razgovora.
7 – Default
Vraćanje podešavanja na fabrička.
8 – Register
Registrovajne slušalice na bazu.
4 – Base
1 – Barring
Blokiranje poziva.
2 – Emergency
Upisivanje brojeva za hitne pozive, kako ne bi bilo potrebno registrovanje na bazu za zvanje tih brojeva.
3 – Ringer
Podešavanje zvona baze.
4 – Flash Timer
5 – Dial Mode
Pulsno ili tonsko biranje.
6 – Change Pin
Menjanje potrebne šifre za registrovanje na bazu.
7 – Default
Vraćanje podešavanja na fabrička.
8 – Register
Registrovanje.
5 – Language
Odabir jezika. Na listi se ne nalazi srpski ili neki drugi nama poznati jezik.
Motorola ME 4851-2 Na osnovu broja 2 u imenu ovog telefona moglo bi da se pretpostavi da se u pakovanju dobijaju dve slušalice, ali to nije slučaj. Broj 2 je tu zato što se uz ovaj telefon dobija i bežični handsfree. Baza ovog telefona je obična i nema sekretaricu, dok slušalica spada u najvišu klasu Motorola DECT telefona i odlikuje se ekranom u boji.
Preporučena maloprodajna cena: 121 € Specifikacija – slušalica – baza – ispravljač za struju za bazu – telefonski kabal – bežični handsfree – punjač za handsfree – Li-Poly baterija za handsfree – ispravljač za struju za punjač za handsfree – 2x AAA punjive baterije – uputstvo za upotrebu (na srpskom jeziku) Specifikacija – GAP kompatibilan – LCD ekran sa 4k boja – baza podržava do 6 slušalica – slušalica podržava do 4 baze – imenik do 80 unosa, svaki do 3 broja telefona – 11jezika – 11jezika za unos teksta – identifikacija (do 40 unosa) – handsfree opcija na slušalici (spikerfon) – Walkie Talkie funkcija između slušalica – “mute” opcija – telekonferencija (trostrana) – call forwarding / transfer – direktna komunikacija između slušalica – hitni pozivi – 16 polifonih melodija – dve igre (snake i guess number) – odvojene melodije za interne / eksterne / grupe pozive
Ova slušalica je osetno manja od viđenih na prethodnim modelima i kako smo opisali, nešto je većih dimenzija nego današnji mobilni telefoni. Telefon dobro leži u ruci, ali moguće da će osobama sa većom šakom možda smetati umanjene dimenzije. Kvaliteta (plastičnih) materijala je dobar, dok je čvrstina aparata na još višem nivou nego kod spomenute krupnije braće, ali opet vam savetujemo da se ne dobacujete sa njim :). Najupečatljivija stvar u specifikaciji ovog modela jeste ekran, koji je u boji. Ekran poseduje 4 hiljade boja i ima isti kvalitet kao ekrani na prvim mobilnim telefonima sa kolor ekranom. To znači da ovaj ekran ne može da se pohvali nekim posebnim kvalitetom, ali za jedan DECT telefon, može se reći da pruža solidnu rezoluciju, koja će dobro doći za pregled imenika i ostvarenih poziva, a u jedno pruža mogućnost da se na ovoj telefon smeste dve igrice. Ovaj tip slušalice evidentira dolazeće pozive čak i kada nemate identifikaciju poziva. Opcija nije preterano korisna, ali u principu ne može da škodi da pogledate koliko imate propuštenih poziva i u koje vreme, pa makar za njih pisalo i “unknow”. Zamerku možemo da uputimo na račun tastera, koji su pomalo tvrdi. Takođe, ukoliko previše brzo ukucavate brojeve, može da se desi da se neki broj izostavi, jer je ceo taj proces pomalo usporen.
I ovaj telefon koristi dve baterije veličine AAA za napajanje. U pakovanju se dobijaju dve punjive AAA Ni MH baterije kapaciteta 600 mAH, ali ovaj telefon može da radi i sa punjivim AAA baterijama nekog drugog kapaciteta ili sa alkalnim AAA baterijama za jednokratnu upotrebu.
ME 4851-2 poseduje običnu bazu/punjač sa tasterom za lociranje slušalice.
Iako je reč o potpuno različitim slušalicama, utisci su isti kao i kod ME 4066-1 telefona. Blagi šum postoji, ali je teško primetan i brzo se može navići na njega. Domet je 20-30 metara kroz nekoliko zidova kada se nalazite na istom nivou sa bazom (sigurni smo da bi bio još veći kada bi prostor između baze i slušalice bio čist), a pitanje je da li ćete imati domet dva sprata ispod ili iznad baze, tri sigurno ne.
Uz ovaj telefon dobija se i handsfree. Handsfree je bežičnog tipa i za njega se dobija posebna baterija, poseban punjač i poseban ispravljač za struju za punjač. Ovaj Handsfree radi bez problema i nisu potrebna bilo kakva podešavanja da bi se pustio u rad. Poseduje jednostavne opcije primanja i prekidanja poziva. Meni 1 – Phone book
Search
Pretraga imenika.
Add
Novi unos u imenik.
Group
Organizovanje grupa.
Speed Dial
Podešavanje brzog pozivanja.
Check
Emergency Call
Podešavanje hitnih poziva.
Area Code
Podešavanje pozivnog broja.
2 – Call log
Missed Call
Propušteni pozivi. Telefon prikazuje pozive kao “unknow” ukoliko nemate identifikaciju, uz vreme propuštenog poziva.
Received Call
Primljeni pozivi. Telefon prikazuje pozive kao “unknow” ukoliko nemate identifikaciju, uz vreme kada je obavljen razgovor.
Dialed Call
Odlazeći pozivi. Telefon pamti vreme odlazećih poziva.
Delete
Brisanje liste poziva.
3 – Timer
Clock
Podešavanje datuma i vremena.
Alarm
Alarm.
4 – Handset settings
Ring Type
Biranje tipa zvona.
Ring Volume
Podešavanje glasnoće zvona.
Ring On/Off
Uključivanje/isključivanje zvona.
Pre Fix
Outgoing Call Barring
Blokiranje odlazećih poziva.
Message waiting
Wallpaper
Biranje pozadine ekrana.
Language
Biranje jezika (na listi se ne nalazi srpski).
Contrast
Podešavanje kontrasta ekrana.
Key Tone
Uključivanje/isključivanje tonova koji se čuju prilikom pritiska tastera.
Auto Answer
Ukoliko je ova opcija uključena, veza automatski započinje prilikom podizanja slušalice sa baze kada telefon zvoni.
Handset Name
Imenovanje slušalice.
LCD Mode
Opcija za uštedu baterije.
Default
Vraćanje na fabrička podešavanja.
5 – Base settings
Base Ring Tone
Biranje tipa zvona za bazu.
Base Ring On/Off
Uključivanje/isključivanje zvona za bazu.
Priority Call Alert
Kada je više slušalica registrovano na bazu, ovom opcijom se podešava koja ima prioritet.
Dial Mode
Pulsno ili tonsko biranje.
Register
Registrovanje.
De-register
Deregistrovanje.
Select Base
Biranje baze.
System PIN
Menjanje potrebne šifre za registrovanje na bazu.
Flash Time
Default
Vraćanje na fabrička podešavanja.
6 – Function
Games
Dve igre: “zmija” i “pogodi broj”.
Walkie Talkie
Opcija “voki-toki” koja može da se upražnjava između tipa slušalica kao što ima ME 4851-2.
Utisci
Motorola ME 4066-1 telefon ističe se rekli bi smo vrlo dobrom cenom. Ovaj model sa sekretaricom košta samo par evra više od onog bez sekretarice. Kada je o samom telefonu reč, tu ne možemo da uputimo bilo kakve zamerke. Kvalitet telefona je dobar, kvalitet tastera takođe, ekran bi mogao da bude malo jasniji, ali ni tu se ne mogu neke teže zamerke uputiti. Prilikom korišćenja nismo naišli ni na kakve probleme. Isto se može reći i za sekretaricu, za koju je potrebno 15-ak minuta navikavanja, ali i onda sve radi lepo i kako treba.
Motorola ME 4066-2 je model isti kao i ME 4066-1, ali se u pakovanu dobija dodatna slušalica i dodatni punjač. Cena ovog paketa je viša nego što smo očekivali i na razliku u ceni, potrebno je dodati 15€ kako bi se kupio poseban telefon sa osvetljenjem ekrana (4052-1). Ovo znači da je moguće povezati dve baze na dve telefonske linije, registrovati obe slušalice na obe baze i praktično dobiti dva dvolinijska telefona. Posmatrajući iz tog ugla, ME 4066-2 ne deluje tako dobra kupovina kao ME 4066-1. Međutim, ukoliko imate samo jednu telefonsku liniju, želite dve slušalice i želite sekretaricu, onda se ME 4066-2 postavlja kao jedino rešenje, koje i dalje ima sasvim pristojnu cenu.
Motorola ME 4851-2 deluje pomalo kao čudan spoj. Poseduje “fancy” slušalicu, koja je očigledno namenjena ljubiteljima tehnike i nekako deluje više za kućnu upotrebu. Sa druge strane, poseduje Handsfree, koji je mnogo karakterističniji i potrebniji za poslovno okruženje. Nažalost, iz ovog čudnog spoja, nastala je nemala cena od 121 € i sigurno je umanjen broj potencijalnih kupaca. Ipak, ko se odluči za ovaj telefon, moći će da uživa kako u naprednom telefonu, tako i u funkcionalnom Handsfree uređaju.