Na prvi pogled: Coolpad Porto i Modena

Na prvi pogled: Coolpad Porto i Modena

Coolpad je zvanično stigao u Srbiju, a ujedno i doneo dva nova interesantna smartfona - manji Porto i veći Modena. Pomenuti telefoni pripadaju cenovno pristupačnijoj kategoriji i donose qHD IPS ekrane u 4.7 i 5.5 -inčnim dijagonalama, Qualcomm Snapdragon 410 čipset, 4G LTE podršku i Lollipop verziju Androida. Ove modele takođe prati i lep dizajn i kako nam je najavljeno - dolaze sa veoma konkurentnim cenama

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Da li ste uopšte čuli za Coolpad kao brend? Upućeniji smartfon poznavaoci možda i jesu, ali većina manje informisanih čitaoca vrlo verovatno nije upoznata sa ovim proizvođačem. Imena kao što su su Huawei, Lenovo, Meizu i Xiaomi su uspela da se jasno pozicioniraju među 10 svetskih proizvođača, ali među kineskim proizvođačima nalazi se i Coolpad, koji je zapravo četvrti najveći proizvođač u Kini i možda još zanimljiviji podatak – sedmi najveći proizvođač smartfona na svetu. Coolpad nije bilo ime koje ste mogli čuti u razgovoru ili pročitati o proizvodima ove kompanije na domaćim sajtovima, što će se sasvim sigurno promeniti sada kada je zvanično zastupljena u Srbiji.
      Ideja iza proizvoda ove kompanije je vrlo slična idejama i ciljevima drugih kineskih proizvođača – ponuditi što više za što manju svotu novca. Moramo priznati, to je vrlo popularna taktika koja pruža odlične rezultate prodaje i navodi “A brendove” da ozbiljno razmisle o cenama svojih smartfona. Daleko od toga da se u velikim količinama prodaju premium smartfoni poznatih proizvođača, već ogroman deo prodaje na tržištu telefona pripada kineskim brendovima koji nude modele iz srednje ili niže klase; jer, njihova je cena neretko vrlo privlačna za ono što se dobija. Upravo takvom filozofijom se vodi i Coolpad, sa čijim smo se telefonima družili ne tako dugo kao što to obično radimo, ali dovoljno da vam prenesemo naše inicijalne utiske.
      Hardver
      Porto i Modena su smartfoni čije specifikacije nisu tu da se takmiče sa poznatim vodećim smartfonima; ovo nisu modeli koji pružaju alternativu premium telefonima, već su više usmereni ka srednjoj ili nižoj klasi, samim tim donose i povoljnu cenu. Veći Modena je Dual-Sim model sa 4G LTE podrškom, dok u manji model – Porto, ide jedna microSIM kartica i takođe je reč o 4G LTE telefonu. Oba telefona dolaze sa Qualcomm Snapdragon 410 čipsetom koji uključuje 64-bitni QuadCore 1.2 GHz procesor i Adreno 306 GPU.
      Porto i Modena poseduju 1GB radne memorije, 8GB skladišta i microSD slotove za kartice do 32GB. Oba smartfona poseduju 8MP kamere sa f2.0 blendama i 1080p snimanjem, kao i prednje kamere sa 5MP senzorima i otvorom blende od f2.2. U suštini glavna razlika između njih je zapravoveličina ekrana i baterija – 5.5 inča i 2500mAh kod Modene i 4.7 inča i 1800 mAh kod Porto modela.
      coolpad_porto_i_modena_7_s.jpg
      [modul]uporednaspecifikacija=8769,8770[/modul]
      Dizajn
      Radi se o prilično privlačnim telefonima koji nas svojim izgledom itekako podsećaju na Meizu MX4 model. Naizgled, dok su ekrani isključeni, može se primetiti izuzetno uzana bela ivica sa leve/desne strane ekrana, mada se ekran ne prostire do same ivice jer je tu ipak prisutna i crna traka širine par milimetara.
      Oba telefona su dosta tanka, Porto je naravno nešto tanji i lakši zbog manjeg ekrana i manje baterije. Ističu se zaobljene ivice, srebrna hrom traka, i tri kapacitivna tastera kod oba modela, a manji Porto ima i IR emiter. Napred jesu dosta slični, ali se pozadine razlikuju – Porto se ne otvara i ima mekanu zadnju stranu izrađenu od indijskog oraha, dok se Modeni skida poklopac, ima drugačiji oblik zadnje kamere, a oba modela imaju rupice bliže dnu iza kojih se nalazi zvučnik. Jedan i drugi su elegantni, svaki na svoj način, mada u suštini i nema drastičnijih razlika ako izuzmemo dimenzije telefona.
      coolpad_porto_i_modena_6_s.jpg
      coolpad_porto_i_modena_4_s.jpg
      coolpad_porto_i_modena_5_s.jpgSoftver
      Veoma smo prijatno iznenađeni činjenicom da smo na ovim telefonima zatekli vrlo svežu, Android Lollipop 5.1.1 verziju, što nije tako čest slučaj kod modela kineskih proizvođača, ali takođe ni kod nekih poznatijih premium modela. Interfejs je nalik Googlovom Stock AOSP-u kao kod Nexus 5 ili Nexus 6 modela, sa razlikom da su ikone drugačije i zaobljenijeg su oblika.
      Naravno, u stilu svih kineskih proizvođača uklonjena je fioka sa aplikacijama, pa se sve prečice nalaza na početnim ekranima, ali dobra stvar je što su raspoređene u foldere kako bi ekrani bili uredniji i manje natrpani. Manji Porto ima aplikaciju za univerzalni daljinski, veći Modena ima DualSim opcije, a oba telefona imaju i mogućnost crtanja slova po ekranu za brzo pokretanje aplikacija.
      coolpad_modena_softver_1_s.jpg
      modena_softver_2_s.jpg
      coolpad_porto_softver_3_s.jpg
      coolpad_modena_softver_4_s.jpg
       
      coolpad_porto_softver_4_s.jpg 
      Utisci u radu
      Hteli bismo da istaknemo da smo Porto i Modena telefone koristili u vrlo kratkom vremenskom periodu, tako da nismo toliko duboko upoznati sa svim aspektima i performansama kao u našim standardnim testovima smartfona. Naš potpuni test sa više detalja će se pojaviti u prvoj polovini narednog meseca, a do tad ćemo vam preneti ono što smo mogli da saznamo tokom jednodnevnog korišćenja telefona.
      Porto je telefon čije su dimenzije manje i samim tim je lakši, tanji i prenosiviji sa svojim 4.7-inčnim ekranom. Modena je više nešto veći fablet koji je skoro istih dimenzija kao Samsung Galaxy Note 4, samo bez olovčice i lakši je nekih davadesetak grama. Kvalitet izrade oba modela je veoma korektan i oba telefona su jednako privlačna. Polje gde se može videti da je ovde reč o nižoj srednjoj klasi jeste rezolucija ekrana – qHD, tačnije ne tako sjajnih 960×540 tačaka pa se kod većeg Modena modela na 5.5-inčnom ekranu uz 200ppi mogu videti krzavije ivice, dok je kod Porto uz 234 ppi situacija nešto bolja zbog manje 4.7 inčne dijagonale.
      coolpad_porto_i_modena_1_s.jpg
       
      Ipak, veća Modena ima tačnije boje i lepši puniji prikaz, dok je Portov ekran pomalo ispran sa manje saturisanim bojama. Modena ima živahnije boje čija je temperatura malo toplija od Porto modela, mada oba ekrana imaju nešto hladnije tonove. Maksimalna svetlina na oba ekrana nije impresivna, ali je u redu, i koliko smo primetili manji Porto ima blago veću maksimalnu svetlinu. Ekrani su sasvim zadovoljavajući u oba slučaja.
      Koliko smo imali prilike da isprobamo telefone, nismo imali većih zamerki na performanse, pa su oba modela u praksi delovali relativno glatko. Naravno, kombinacija 1GB rama, Cortex A53 procesora i Adreno 306 GPU-a nije najbolja što se tiče brzine, pa se u Antutu benchmarku postiže oko 15 hiljada poena. Nisu savršen izbor za zahtevne 3D igre i trenutan odziv, ali kod oba modela nismo primetili nikakva velika usporenja ili vidljivo seckanje u regularnom korišćenju. 
      coolpad_porto_i_modena_2_s.jpg
      Zadnje 8MP i prednje 5MP kamere nude ok rezultate, mada njihov kvalitet nije ništa specijalno, u šta se možete uveriti i sami u primerima koje ćemo ostaviti. Autonomije jednostavno nismo imali vremena da isprobamo iz već navedenih razloga, tako da ćemo o tome pričati u punom testu ovih modela.
      Porto:
      coolpad_porto_kamera_1_s.jpg
      coolpad_porto_1080p.jpg
      Modena:
      coolpad_modena_kamera_2_s.jpg
      coolpad_modena_1080p.jpg
      Preliminarni zaključak
      Ukratko, generalno nam se dopada ono što Porto i Modena imaju da ponude. Veoma nam se dopada to što je na oba modela prisutan Lollipop 5.1.1, a takođe nam je i privlačan izgled ovih telefona. Porto je kompaktniji, Modena je za osobe koji više vole fablet tip smartfona. Više nam se dopao prikaz na Modena modelu, prijatniji je i tačniji iako je nešto krzaviji u poređenju sa Portom. Oba modela donose ok iskustvo što se tiče generalne upotrebe, svakako da nisu u klasi sa premium smartfonima, ali nisu ni preterano spori u radu. Svakako da je reč o zanimljivim smartfonima čija cena nije visoka, tako da smo ubeđeni da će biti interesantni osobama koje se odlučuju na kupovinu cenovno pristupačnijih modela…
      Coolpad na tržištu ne očekuje jednostavan zadatak, jer se u ovom segmentu vodi možda i najveća bitka mnogih proizvođača. To je zapravo segment oko koga se cela industrija lomi: kako ponuditi što lepši i bolji telefon, sa što pristojnijim hardverom, po konkurentnoj ceni. A pri tome i treba zaraditi, što lako – nije.
      U svakom slučaju, Coolpad modeli dodatno (u pozitivnom smislu) komplikuju situaciju u ovom tržišnom segmentu; možemo slobodno konstatovati da već u cenovnom rangu do 20 hiljada dinara (a po najavama, oba Coolpad telefona će se naći ispod ove magične cenovne granice) kupci mogu da pronađu vrlo lepe modele, veoma pristojnih performansi. To što kupci danas mogu da dobiju za ovaj novac, značajno se razlikuje od svega što smo imali prilike da vidimo do samo nekoliko meseci unazad: nije u pitanju samo bolji hardver, već značajno napredniji dizajn i manji gabariti. Kineska armija proizvođača mobilnih telefona u toj borbi svakako da ima najsnažnije adute. Na tržištu će se voditi značajna borba a najveću korist će od svega imati – kupci. Coolpad Porto i Modena će kupcima pri donošenju odluke u kupovini u ovoj klasi, doneti – slatke muke.
      coolpad_porto_i_modena_3_s.jpg

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test