Nokia 500

Nokia 500

Nokia 500 je deo nove generacije Symbian telefona i spada u ekonomsku klasu namenjenu širokom krugu korisnika. Nije u pitanju telefon vrhunskih performansi, ali ipak poseduje i veliki broj karakteristika današnjih pametnih telefona, ekran pristojne rezolucije i kameru od 5 megapiksela. U paketu se dobijaju tri zadnje maske u različitim bojama, slušalice i USB kabl, pa ćete odmah moći da ga prilagodite svom ukusu i pretvorite u muzički plejer, pa se o

    Sadržaj

      Bojan Dančuo

      Test: Nokia 500

      U današnje vreme je već mnogo toga viđeno u svetu mobilnih telefona, pa je zaista teško postaviti neke nove granice i vrlo malo uređaja uopšte uspe u tome. Već na prvi pogled se vidi da Nokia 500 ni ne pokušava da se probije na tržištu nekim mogućnostima koje drugi nemaju, već će korisniku pokušati mnogo suptilnije da se dodvori – preko novčanika. Nokia 500 u maloprodaji košta nešto malo preko 200 evra, a ipak spada u klasu pametnih telefona i poseduje Symbian Anna operativni sistem, sa najavljenim update-om na Belle u skorijoj budućnosti.
       


       

      U ovoj klasi uređaja, ekran rezolucije 360×640 piksela nije uopšte za zanemarivanje, a “Petstotku” pokreće ARM 11 procesor starije generacije, ali radnog takta od čak 1 GHz. Naravno, vidi se da se na dosta stvari štedelo, pa Nokia 500 nema LED blic i ima samo 2 GB interne memorije, što srećom može da se proširi dodavanjem microSD kartice.

      Specifikacija:

      Nokia 500

      dimenzije

      111.3 x 53.8 x 14.1 mm

      masa

      93 g

      baterija

      Li-Ion 1110 mAh

      ekran

      3,2″, 360×640, kapacitivni TFT 16M boja

      kamera

      5 MP (2592×1944), geo tagging, VGA video @ 15 fps

      prednja kamera

      ne

      procesor

      1 GHz ARM 11

      memorija

      2 GB storage, 256 MB RAM, 512 MB ROM

      proširenje memorije

      microSD, do 32 GB

      priključak za slušalice

      3,5mm

      operativni sistem

      Symbian Anna

      konekcije

      USB 2.0, Bluetooth 2.1, 802.11 b/g

      prenos podataka

      GPRS, EDGE,
      3G (HSDPA, 14,4 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps)

      adobe flash

      lite verzija

      cena

      Trenutno ga nema u ponudi domaćih operatera
      Cena u maloprodaji oko 22.500 din

       

      Hardver

      Nokia 500 dolazi u kutiji sa tri izmenjive zadnje strane, uputstvom, USB kablom, punjačem i slušalicama.
       


       


       

      Sam telefon ima monoblok formu i malo je debeljuškast za svoju dijagonalu. Zadnja strana mu je blago zakrivljena i prilično fino leži u ruci.
       


       


       

      Duž desne ivice se nalazi “klackalica” za podešavanje jačine zvuka, a odmah ispod nje je lock/sleep taster.
       


       

      Ispod ekrana se nalaze tasteri za kontrolu telefona…
       


       

      …a sa gornje strane su grupisani svi konektori.
       


       

      Zadnja maska se vrlo lako skida, pa je jednostavno zameniti je nekom u drugoj boji. Pri vrhu se vidi sočivo kamere i rupice zvučnika.
       


       

      Ekran ima nešto slabiji kontrast, ali se ipak vidi i pri jakom svetlu.
       


       

      Softver

      Symbian Anna ima sve što imaju i ostali moderni mobilni operativni sistemi prilagođeni za korišćenje sa ekranima osetljivim na dodir. Tu su tri home ekrana, kao i widgeti i prečice za pokretanje aplikacija koje je moguće dodavati, pomerati i brisati. Svi widgeti su istog pravougaonog oblika, koji pokriva celu širinu ekrana i jednu šestinu visine. Čak su i prečice do aplikacija zapravo u okviru widgeta koji se prvo postavi prazan na radnu površinu, a zatim mu se doda do 4 aplikacije na koje će pokazivati.
       


       


       


       

      Interesantno je da se zahvaljujući predefinisanim dimenzijama widgeta, oni u slučaju okretanja telefona horizontalno mogu veoma lepo rasporediti po ekranu, pa za razliku od npr. Android sistema, čak i home ekran može da se rotira.
       


       

      Osnovne funkcionalnosti kao što su telefoniranje i slanje/čitanje sms-ova su naravno lako pristupačne.
       


       

      Tu je puna QWERTY tastatura za unos teksta, koja se može koristiti u portrait i landscape formatu.
       


       


       

      Naravno, nisu izostali podrška za kalendar sa spiskom obaveza, email i Gmail klijenti, mogućnost promene pozadine home ekrana, a zanimljiva je i mogućnost jednostavnog prebacivanja svih widgeta u offline mod, gde im se zabranjuje da vuku podatke sa mreže, dok svi ostali servisi nastavljaju da rade.
       


       


       


       

      Sa home ekrana možete u svakom trenutku pristupiti task manager-u iz kojeg možete da vidite spisak aktivnih aplikacija i prekinete njihovo izvršavanje ako želite.
       


       

      Podržane su naravno i društvene mreže kroz odgovarajuće aplikacije i widget-e.
       


       

      Muzički plejer je jednostavan, ali funkcionalan, a možete ga ostaviti da radi u pozadini i kontrolisati ga preko njegovog widget-a.
       


       


       

      Ovi mape koje dolaze uz telefon su nažalost još uvek neupotrebljive na teritoriji Srbije, pošto je upisano samo par magistralnih puteva. Mala je uteha to što ipak možete barem učitati satelitski snimak i pronaći svoju lokaciju putem GPS-a, ali na bilo kakvu navigaciju korišćenjem ovog softvera za sada možete zaboraviti.
       


       


       


       

      Na telefonu dolazi preinstalirana aplikacija za podršku putnicima, koja ima neke interesantne opcije, kao što su vremenska prognoza za sve gradove, konverter valuta, a tu je i rečnik koji za podržane jezike funkcioniše sasvim dobro.
       


       


       


       

      Web pretraživač ima podršku za automatsko prelamanje teksta i prilagođavanje većem zumu, kao i podršku za lite verziju flash-a. Nažalost, on radi veoma sporo i kod učitavanja kompleksnijih sajtova može da se desi da se telefon toliko zaglavi da ih praktično nikada ne učita, a ako ga slučajno za to vreme okrenete iz uspravnog u položeni položaj, moći ćete bukvalno da vidite kako se iscrtava deo po deo interfejsa, što ume da potraje po 10-ak sekundi.
       


       


       

      Galerija je jednostavna i prikazuje thumbnail-ove kvadratnog oblika na vertikalno skrolujućem interfejsu.
       


       

      Ugrađeni YouTube plejer daje sliku vrlo lošeg kvaliteta, tako da je jedva upotrebljiv. Ono što je interesantno je da Nokia 500 ima podršku za puštanje DivX kodiranih fajlova, mada ćete morati da se zadržite na nekom malo nižem bitrejtu i rezoluciji koja odgovara ekranu, jer je test video u DVD rezoluciji koji smo probali nepodnošljivo seckao.
       

      Uz telefon dobijate i instaliran video editor, kao i editor za fotografije.
       


       


       

      Za anti-virus zaštitu i zaštitu od krađe telefona, zadužen je F-Secure.
       


       

      Na kraju, ostaje utisak da je Symbian Anna operativni sistem koji je uneo dosta promena i modernizovao Symbian dodavši mu konačno neke funkcije koje konkurentski operativni sistemi već odavno imaju. Belle je sledeća verzija koja je doživela još poboljšanja i optimizacija, pa će Nokia 500 verovatno dodatno živnuti kada dobije najavljeni update na nju.

      Kamera

      Kamera je jedna od stvari na kojima je Nokia uštedela kada je projektovala ovaj telefon. Ne postoji LED blic, a sočivo ima fiksnu žižnu daljinu. Senzor ima rezoluciju od 5 megapiksela.
       


       

      Aplikacija za fotografisanje nudi standardne predefinisane modove, kao i pristojan broj dodatnih opcija za ručno podešavanje.
       


       


       


       

      Za snimanje videa je naravno dostupno manje podešavanja.
       


       


       

      Kvalitet fotografija je na granici upotrebljivog, sa mutnim delovima slike, vidljivim posledicama softverskog pojačavanja oštrine, kao i artefaktima kompresije. Video je nažalost još gori, sa užasno izraženim artefaktima kompresije, zamrljanim detaljima i niskim brojem frejmova u sekundi.

      Kako sočivo ima fiksu žižnu daljinu, možete da zaboravite i na makro fotografiju, a odsustvo LED blica u startu onemogućava i slikanje u situacijama slabijeg osvetljenja.
       

      Primeri fotografija i video zapisa
       


       


       


       


       


       


       


       


       


       


       


       

      Utisci u radu

      Nokia 500 je simpatičan telefon koji lepo leži u ruci. Podsetio nas je na vreme pre trke za što većim ekranima, kada se sa telefonom u džepu moglo i sesti bez problema. Sistem lake promene zadnje maske je zgodan, a iako je telefon plastičan, deluje kao da može da izdrži dosta habanja.
       


       

      Ekran nije ništa specijalno, ali ima dobru rezoluciju za ovu cenovnu klasu. Osetljivost ekrana je mogla biti bolja, pa nam se više puta desilo da imamo problem sa pravilnim detektovanjem povlačenja prsta po ekranu.

      Symbian Anna je sistem koji ima ubačene praktično sve opcije koje se očekuju od modernog pametnog telefona sa ekranom osetljivim na dodir, ali se i dalje vidi nasleđe starog Symbian-a, pa sve deluje nekako usiljeno i malo nezgrapno. Symbian Belle bi trebalo da unese neke dobre promene na ovom polju, a čak i Nokia pokušava da prekine vezu sa prošlošću i započne novu priču, pa polako izbacuje iz upotrebe Symbian naziv, tako da ostaje samo “Belle”.
       

      Kako Nokia 500 ipak ima skroman hardver, a treba iscrtati te silne piksele koje njen ekran nudi, rad ume često da bude usporen i seckav. Praktično svaki deo interfejsa ima taj problem, a posebno je vidljiv ako pokušate da otvorite neku zahtevniju web stranu, kada telefon postane skoro neupotrebljiv.

      Osnovnim funkcijama, kao što je telefoniranje i slanje poruka smo zadovoljni, a telefon se može koristiti i kao sasvim funkcionalan MP3 plejer. Mail-ove ćete isto sasvim lepo pročitati na njemu zahvaljujući rezoluciji ekrana, ali zato je recimo potpuno izostala podrška za čitanje Office fajlova.

      Naravno, dodatne funkcionalnosti se mogu dobiti zahvaljujući aplikacijama sa Ovi (Nokia) Store-a, koji mi iz nekog razloga za vreme testa nismo uspeli da otvorimo.

      Zaključak

      Nokia 500 je očigledno dizajnirana sa idejom da se uklopi u profil kupaca sa manjim budžetom. Štedljivost se vidi u nedostatku LED blica, prilično lošim karakteristikama kamere, maloj količini instalirane memorije i procesoru prethodne generacije. Takođe, vidi se da nije namenjen poslovnim korisnicima jer je izostala podrška za otvaranje Office fajlova.
       


       

      Ipak, za dvestotinjak evra dobijate telefon sa ekranom sasvim solidne rezolucije na koji može da stane dosta teksta, AGPS, WiFi, MP3 plejer, DivX plejer, podršku za mail (pop3, gmail i exchange), društvene mreže, kao i većinu opcija koje inače imate na pametnim telefonima poslednje generacije. Izmenjiva zadnja maska koja se dobija u tri različite boje je lep mladalački dodatak i sigurno će se nekim korisnicima dopasti. Šteta je što Ovi mape ne postoje za Srbiju, inače bi upotrebljivost ovog telefona dosta porasla.

      Ako nemate otpora prema Symbian operativnom sistemu, nije vam primaran kvalitet kamere, a želite telefon pristupačne cene koji vam ipak nudi neke napredne opcije, Nokia 500 bi mogla da bude jedna od alternativa. Ipak, pored vrlo jeftinih Android telefona niže klase koji su u poslednje vreme prisutni na tržištu, Nokia 500 ima veoma težak posao da se pozicionira kao superioran izbor.

      Prednosti:

      – Ekran visoke rezolucije za ovu klasu telefona
      – Izmenjiva zadnja maska u tri boje
      – Ugrađeni DivX plejer

      Mane:

      – Loša kamera
      – Veoma spor web pretraživač

      Uređaj na test ustupila Nokia.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test