PalmOne Treo 600

PalmOne Treo 600

Trend objedinjavanja mnoštva funkcija u jedan uređaj sve više zahvata IT svet. Bilo je samo pitanje vremena kada će neko u već dovoljno svestrane PDA uređaje dodati i funkciju mobilnog telefona. Jedan od prvih koji se odlučio na ovaj korak je firma Handspring, danas u vlasništvu velikog PalmOne-a, a pred vama je ovom prilikom njihov najpoznatiji uređaj - Treo 600.

    Sadržaj

       

      Vladimir Cerić

      Američka kompanija Handspring je polovinom 90.-ih od strane dvoje čelnih ljudi tadašnjeg Palm-a, koji su značajno doprineli velikom uspehu prvobitnog Palm Pilot-a. Kada je u drugoj polovini devedesetih prodaja PDA uređaja naglo skočila, do te mere da je broj ovih džepnih računarčića u urbanim sredinama u SAD dostigao broj mobilnih telefona, oni su odlučili da osnuju kompaniju koja će tržištu ponuditi bolje i lepše modele od Palm-a. Serija Visor modela se razlikovala i po jedinstvenom setu posebnih dodataka koji je odgovarao samo njima, među kojima su bile dodatne baterije, modemi i mrežne kartice. Iz Visor-a je nastala serija Treo, koja je u jednom uređaju objedinjavala Palm OS, PDA i mobilni telefon.

       

      Ovi uređaji su postigli određenu popularnost na američkom tržištu, ali je pritisak konkurencije bio preveliki – Handspring je polovinom 2003. objavio vrlo loše finansijske rezultate. Kompaniju je, sasvim prigodno, kupio Palm (iliti današnji PalmOne) i ugasio sve proizvode, osim jednog. U pitanju je (tada najnoviji) model iz Treo serije, sa oznakom 600. Polovinom 2003. to je bio jedan od retkih uređaja ove vrste, a u sebi je sadržao (skoro) sve što je svakome ko je stalno u pokretu potrebno. Ovaj PDA/mobilni je tek relativno skoro stigao i na evropsko tržište, a sa određenim zakašnjenjem on stiže i kod nas.

      Ono što izaziva najviše pažnje kod Treo-a 600 je definitivno njegova spoljašnjost. Hibrid velikog ekrana, povelike antene i pune tastature izaziva nedoumice oko toga da li u rukama držite predimenzionirani telefon ili čudan PDA. Čak i IT profesionalci koji ne poznaju model od ranije ne mogu biti 100 % sigurni o čemu se radi kada ga prvi put vide.

      Dimenzije manje-više odgovaraju prosečnom PDA uređaju (112 x 60 x 22 mm), a za poređenje može poslužiti PalmOne-ov Tungsten E, koji je nešto tanji i kraći za dužinu antene na Treo-u. Kada je poređenje sa mobilnim telefonima u pitanju, Treo je dugačak koliko i Nokia 3650 ili 6210, a po ostalim dimenzijama je sličan popularnom Symbian modelu 6600. Kada je u pitanju težina, Treo teži više nego zamašnih 168 grama, i nemojte da vas zavaraju specifikacije koje možete pročitati na Internetu – ovo je masa za GSM model, dok CDMA model za američko tržište teži 172 grama i dolazi isključivo u tamno-srebrnom, skoro crnom kućištu. GSM model koji vidite na slikama dolazi samo u svetlo srebrnoj nijansi, a u raznim Web prodavnicama se mogu naći raznobojne navlake za njega, po nepopularnoj ceni od oko 100 USD. Uređaj koji smo imali na testu je napravljen od vrlo solidne plastike i odlično je finiširan, pa nema delova koji škripuću ili prete da se odlome. Možda je tome doprinela činjenica da je uređaj sklopljen u pogonu u Meksiku, za razliku od ostalih PalmOne modela koji su uglavnom Assembled In China (uključujući i najskuplje).

      Uređajem dominira ekran (na koji ćemo se vratiti malo kasnije), dok se ispod njega nalazi puna QWERTY tastatura. Iako minijaturna, tastatura je potpuno funkcionalna, čak i u mraku, pošto ima pozadinsko osvetljenje. Tasteri su ispupčeni i dovoljno međusobno razdvojeni, tako da će samo osobe sa osetno većim prstima imati ozbiljnije probleme pri unosu teksta. Na raspolaganju su svi slovni i poneki posebni znaci, a u kombinaciji sa specijalnim tasterima se mogu dobiti skoro svi potrebni znaci. Za numerički segment je odvojen plavo obojen deo tastature koji se aktivira pritiskom na plavi taster u donjem levom uglu nazvan Option Key, i koji služi i za aktiviranje posebnih karaktera ucrtanih na samim tasterima. Tu je i minijatura razmaknica (iliti Space) kao i Shift, koji zamenjuje i komandu Find. Od ostalih funkcijskih tastera tu su i Home (koji vraća sistem u Applications prikaz) i Menu (koji poziva sistemski meni u bilo kojoj aplikaciji u sistemu). Ove dve funkcije se kod klasičnog Palm OS PDA uređaja dosta koriste, ali videćete kasnije da su ovde skoro nepotrebne, pa se neće puno primećivati ni loša pozicija njihovih tastera na uređaju.

      1. Antena 2. IR port 3. Sound mode prekidač 4. SD/MMC slot 5. Slot za SIM karticu 6. VGA Kamera 7. Stylus 8. Up/Down tasteri 9. Power taster 10. Slušalica 11. Ekran 12. Phone taster 13. Calendar taster 14. Petosmerni kursorski taster 15. Messages taster 16. Key Guard taster 17. Tastatura 18. Numerièki deo 19. Home taster 20. Audio izlaz 21. Palm Universal Connector

      Najznačajniji tasteri se nalaze između tastature i ekrana. U pitanju su četiri standardna Palm-ova funkcijska tastera, ovog puta sa malo izmenjenom namenom, i potpuno fenomenalni centralni petosmerni navigacioni taster. Navedena četiri tastera vode ka tri najvažnije aplikacije – Phone, Calendar, Messages, dok je krajnji desni taster nazvan Key Guard, i on služi za brzo gašenje ekrana i zaključavanje uređaja. Otključavanje se vrši ponovnim pritiskom na taj i centralni taster u okviru petosmernog kursora. U kombinaciji sa Option tasterom prva tri tastera vode ka Web browser-u, Palm-ovom MemoPad-u i programu namenjenom razmeni elektronske pošte. No, vratimo se na centralni navigator. Iako Treo 600 ima ekran osetljiv na dodir i dolazi sa stylus-om, 95 % operacija na ovom uređaju se može obaviti upotrebom ovog izuzetno praktičnog seta upravljačkih tastera. Njima se javljate na telefon, skrolujete u browser-u i otvarate i zatvarate e-mail i SMS poruke. Zahvaljujući njegovom centralnom tasteru, stylus ćete koristiti samo u retkim situacijama, npr. kada surfujete ili igrate neku igru koja zahteva precizno kretanje. Iz OS-a je išćezao i Graffiti sistem za prepoznavanje rukopisa, pa se sav unos teksta vrši preko tastature.

      Pogledajmo sada i ostatak uređaja. Iznad ekrana se (prirodno) nalazi slušalica telefona, a na samoj gornjoj ivici se nalazi indikator mobilne mreže, koji trepće zelenom bojom u slučaju da uređaj ima prijem, narandžasto treptanje označava da je GSM modul ugašen, ali da je kartica u uređaju, dok kontinuirano crveno pokazuje da se ugrađena baterija puni (naravno, kada pređe u konstantno zeleno, baterija je napunjena). Pored upadljive antene na gornjoj strani uređaja se nalazi i Power taster, koji služi za aktiviranje GSM modula. Naime, Palm OS uređaji se praktično “ne gase”, tako da pritiskom na Key Guard zapravo zaključavate tastaturu i gasite ekran, dok uređaj prelazi u neku vrstu Stand By režima iz kojeg se vraća po ponovnom otključavanju, bez ikakvog zastoja. Zato ovaj Power taster služi samo za GSM modul, čime se vlasniku omogućava da koristi ostale funkcije PDA uređaja i u situacijama kada nije dozvoljena upotreba mobilnih telefona, npr. u avionima. Odmah pored ovog tastera se nalazi IR port, dok je na desnom kraju jedan vrlo praktičan preklopnik. On je zadužen za promenu zvučnog profila, pa se za tren oka može preći sa zvonjave polifonih melodija na potpunu tišinu ili ugrađenu vibraciju. Na gornjoj strani se nalazi još i slot za SD i MMC memorijske kartice, koji se može upotrebiti i za SDIO adaptere kojima se može nadomestiti nedostatak Bluetooth-a i adaptera za 802.11b bežične mreže koji poseduju uglavnom moderniji i skuplji PDA uređaji. Pošto nije predviđeno da korisnici sami menjaju ugrađenu bateriju, već samo ovlašćeni servis, pozicija SIM kartice je pomalo neobična. Umesto u unutrašnjosti uređaja, ona se postavlja u minijaturni slot koji se nalazi odmah pored SD/MMC slota. Nažalost, on nema nikakav osigurač, pa se može desiti da nehotice izvučete SIM karticu dok uređaj radi, što bi vrlo lako moglo dovesti do trajnog oštećenja i nje i samog uređaja.

      Iako se na prvi pogled čini velikom, eksterna antena nije tolika prepreka ka lakom smeštanju ovog uređaja u futrole (jednu od njih dobijate uz uređaj) ili čak veće džepove. Na suprotnom kraju je mesto za (skoro nepotrebni) stylus, koji je napravljen od mešavine plastike i aluminijuma, dovoljno je težak i sasvim upotrebljiv. Odvrtanjem plastičnog vrha stylus-a dobijate dovoljno dugačak plastični “šiljak” koji služi za (vrlo retko potrebno) resetovanje ovog uređaja. Taster za resetovanje je skriven duboko ispod otvora na poleđini uređaja, tako da nema nikakve šanse da dođe do njegovog slučajnog aktiviranja. Za eventualne ponosne vlasnike Treo-a 600 sledi informacija: u slučaju da je neophodno da izvršite master reset ovog uređaja potrebno je pre i tokom pritiska na reset taster držite istovremeno tastere K i Backspace na tastaturi (ovaj podatak se ne može naći u pratećoj dokumentaciji). Na zadnjoj strani uređaja se nalazi i zvučnik, male snage ali bistrog zvuka, koji može reprodukovati i MP3 naslove, pod uslovom da na uređaj prethodno instalirate potreban softver. Najinteresantniji detalj na zadnjoj strani je svakako sočivo ugrađene kamere. Maksimalna rezolucija je 640 x 480 piksela (tj. senzor ima rezoluciju od premalih 0.3 megapiksela), broj boja 4096, a fotografije koje dobijate se mogu ozbiljno upotrebiti samo za asociranje uz kontakte u adresaru. I tada se mogu upotrebljavati samo fotografije dobijene u idealnim uslovima (ne previše jako osvetljenje, jednobojna pozadina …), dok su slike dobijene u nedovoljno osvetljenim prostorima skoro neupotrebljive, ili zbog previše šuma ili zbog neobične nijanse plave koju dobiju svi predmeti u kadru.

      Na donjoj strani se nalazi Palm Universal Connector, koji služi za priključivanje punjača i kabla kojim se ovaj PDA povezuje sa kućnim PC-jem. Njegovo prisustvo označava da se uz Treo 600 mogu koristiti i brojne periferije za nešto starije Palm uređaje iz serije m100/m500, među koje spadaju modemi, mrežne kartice, tastature i slično. Punjač koji se dobija u paketu je proizvela Motorola, pokriva opseg napona od 110 V (u SAD) do 220/230 V (u Evropi) i uz njega se dobija set viljuški za priključivanje na sve tipove svetskih električnih mreža. Kabl za povezivanje i sinhronizaciju podataka sa PC-jem ima USB priključak, zahvaljujući tome on dopunjuje i bateriju, a na konektoru koji ulazi u sam uređaj se nalazi taster koji poziva HotSync aplikaciju. Neobično je da ovako skup uređaj dolazi bez cradle-a, koji se doduše može dokupiti. Pored Universal Connector-a na donjoj strani je i audio izlaz prečnika 2.5 mm, koji se može koristiti za priloženi (mono) handsfree set, kao i za stereo slušalice, čime ovaj uređaj pretvarate u solidan MP3 plejer (naravno, pod uslovom da nabavite potreban adapter za priključak sa 2.5 na 3.5 mm, koji za razliku od HP-a 1940 ne dolazi u pratećem paketu). Leva i desna stranica uređaja su ostale prilično neiskorišćene, pošto se samo sa leve strane nalaze dva tastera koji imaju vrlo malo funkcija, a najznačajnija im je podešavanje jačine zvuka slušalice i zvučnika.

      Pre nego što pređemo na unutrašnjost ovog interesantnog uređaja, pomenimo još i njegov najznačajniji spoljašnji deo – ekran. Iako je u momentu kada je Treo 600 lansiran bio sasvim korektan, za današnje poimanje PDA uređaja ekran prethodne generacije sa rezolucijom 160 x 160 je više nego zastareo. Manja rezolucija je omogućila i nešto manje dimenzije ekrana i samim time i celog aparata, ali je prvi utisak po uključivanju prilično mlak. Iako je instalirana najnovija verzija Palm OS-a koja nosi oznaku 5.2.1, to se ne može prepoznati dok se ne pogleda u podešavanja sistema. Same aplikacije i podešavanja više podsećaju na one instalirane na modelu Palm Vx, koji je u sebi nosio verziju 4 Palm OS-a. Ekran manje rezolucije donosi i još jedan problem: na Treo-u 600 se ne mogu koristiti aplikacije predviđene za Palm OS 5 i ekrane visoke rezolucije, već se moraju instalirati samo one verzije koje imaju podršku za prethodnu generaciju uređaja. Pozadinsko osvetljenje ekrana je dovoljno jako, i može se po potrebi prepoloviti njegov intenzitet kombinacijom Option Key-a i slova P. Utešno je što se može posebno podešavati kontrast slike, čime se navedene mane mogu barem jednim delom kompenzovati.

      Srce sistema čini ekonomični Texas Instruments-ov procesor iz OMAPI familije, koji radi na 144 MHz. On predstavlja idealan izbor za PDA uređaje kod kojih je štednja energije važna, pa nije neobično da je HP u svoj najnoviji iPaq, koji ima slične funkcije kao i Treo 600, i pored mnoštva naprednih opcija ugradio ovaj procesor. Ugrađena litijum-jonska baterija je kapaciteta 1800 mAh, nije predviđena njena izmena (osim u slučaju kvara), a autonomija se na testu kretala između 3 i 4 dana, zavisno od frekvencije upotrebe aplikacija i telefona. U poređenju sa sličnim uređajima, bilo PDA ili Smartphone, ovo je sasvim solidan rezultat. Ono što posebno oduševljava je činjenica da se skoro prazna baterija u potpunosti dopunjuje za nekih sat do sat i po vremena. U sam uređaj je ugrađeno 32 MB memorije, od kojih je korisniku na raspolaganju samo 24 MB. Ovoliko inicijalno zauzeće memorije je pomalo netipično za uređaje sa Palm OS-om, mada se u tehničkim dokumentima navodi da je najveći deo od tih 8 MB odvojeno za potrebe digitalne kamere, a da mali deo otpada na same aplikacije i sistem.

      Kada uključite uređaj, za razliku od bilo kog uređaja sa Palm OS-om, umesto u Application panel (koji neki opravdano nazivaju i Palm-ovim desktopom) odmah ulazite u aplikaciju Phone. Na ekranu se vidi Dial Pad, dok se ispod njega nalaze prečice do najvažnijih delova sistema (Applications, Favorites, Camera i Contacts) i koje se aktiviraju pritiskom na jedan od smerova na kursorskom tasteru. I ovo podešavanje, kao i osnovni ekran po uključivanju uređaja se mogu menjati u podešavanjima sistema. U gornjem delu ekrana se nalazi nekoliko bitnih indikatora. U levom uglu je identifikator mobilne mreže, a u momentima kada je GSM modul isključen tu stoji natpis “Wireless Mode Off”. U desnom uglu se nalazi indikator jačine signala, kao i GPRS veze (koji se ne vidi na slikama), a pored njih je indikator stanja baterije. Kada kapacitet baterije padne ispod 10 %, plava boja indikatora prelazi u crvenu. Pritiskom na centralni taster na ekranu se pojavljuje Speed Dial lista sa 10 zadnjih poziva, a još jednim pritiskom se poziva odabrani broj. Iz Speed Dial menija se lako prelazi i u Call List – spisak primljenih, napravljenih i propuštenih poziva, koji se međusobno razlikuju po boji i smeru strelice prikazane pored brojeva i pripadajućih imena koje uređaj nalazi u Contacts listi. Uređaj ravnopravno tretira Contacts unose iz SIM kartice i one koje dobija sinhronizacijom sa Outlook-om, pa ako imate duplikate to može ponekad dovesti do zabune. U osnovnom prikazu se ispisuju samo detektovani telefonski brojevi, dok se za ostale podatke o kontaktu mora kliknuti na njega (centralnim tasterom, stylus-om ili prstom, svejedno). Ono što nas je prijatno iznenadilo je da Treo 600 ignoriše format unosa telefonskih brojeva koje dobija iz Outlook-a (nebitno je da li ste broj unosili sa ili bez razmaka, crtica i kosih crta), i bez problema ih čita i poziva, što kod Pocket PC uređaja (npr. Motorola MPx200) nije slučaj.

      Kada pređete u Applications panel, iz njega možete startovati sve instalirane aplikacije, kojih ovde čak i u osnovnom paketu ima prilično. Dodatak u odnosu na osnovne Palm OS aplikacije, kao što su Calendar, Contacts i Memo Pad, su programi za slanje SMS i MMS poruka, e-mail klijent i Web browser. Neobično je da izostavljen praktični Note Pad, kao i da uređaj nema mogućnost hvatanja zvučnih beležaka (Voice Memo) kao ni izdavanja zvučnih komandi (Voice Dial). Aplikacija za pisanje SMS-ova je vrlo praktična, brzina unosa je zahvaljujući tastaturi vrlo velika, a zameramo odsustvo status report-a. Program namenjen elektronskoj pošti je jedan od boljih, i omogućava i skidanje header-a, umesto celih poruka. Web browser pod nazivom Blazer je odličan i na vrlo praktičan način tumači i prikazuje komplikovane Web stranice (široki sajtovi sa puno sadržaja ili frejmova, poput www.b92.net, se ređaju po visini). Ipak, na ovako malom ekranu je prilično naporno čitati tako sitan tekst, pa je bolje koristiti WAP verzije sajtova, koje se trenutno učitavaju i preglednije su (pod uslovom da ih ima, naravno). Blazer podržava Java Script i može da učita cookie, ali ne i Macromedia Flash animacije (koje ignoriše, pa nema smetnji pri učitavanju ostatka stranice). Što se ostalih aplikacija tiče, primetili smo nešto napredniji Calculator u odnosu na standardni, ali i nedostatak Alarm Clock opcije u CityTime programu (što se može ispraviti instaliranjem nekog od brojnih besplatnih programa sa tom namenom).

      Kada je upotrebljivost telefona u pitanju, nemamo nikakvih krupnih zamerki. Sam uređaj lepo leži u ruci i nemate utisak da “pričate u ciglu”, kao kod nekih sličnih modela, a mikrofon i slušalica su dovoljno osetljvi (tj. jaki) da se mogu koristiti i u bučnijem okruženju. Ugrađeni zvučnik omogućava i Speakerphone način razgovora, a kroz njega se emituju i polifone melodije za zvono telefona ili obaveštenje kalendara. U uređaj su u startu upisane 24 melodije, a dodavanje novih najverovatnije ide uz pomoć SD memorijske kartice, jer u pratećem softveru za PC nismo pronašli opciju za dodavanje melodija. Za momente kada je neophodna tišina tu je i sasvim solidna vibracija. Tokom testa smo primetili i jednu anomaliju u radu: GSM modul se povremeno samovoljno isključivao, što bi eventualno mogli da pripišemo preopterećenoj mobilnoj mreži u centru Beograda. Iako uređaj u sebi sadrži skoro sve potrebno (telefon, adresar, rokovnik, SMS, e-mail, Web), mnogi mu zameraju nedostatak Bluetooth adaptera, koji bi eventualno mogao da pojednostavi sinhronizaciju sa stonim ili notebook računarom.

      Već izvesno vreme se kreću glasine po Internetu da PalmOne sprema naslednika, nazvan Treo 610, koji će imati i Bluetooth i bolji ekran, ali do sada nikakva zvanična saopštenja nisu izdata. Do tada nam ostaje Treo 600 kao primer dobrog inženjeringa i namere da se u jednom uređaju susretnu sve tehnologije potrebne modernom poslovnom čoveku. Za kraj ostaje problem cene. Pošto kod nas nijedan od provajdera mobilne telefonije ne nudi ovaj uređaj u paketu sa svojim uslugama, što bi ga značajno pojeftinilo, jedino što preostaje je da ga nabavite na slobodnom tržištu. Mi smo uređaj na testiranje dobili od kompanije RRC ( www.rrc.co.yu ), koja je formirala cenu od oko 600 evra za Treo 600. To je u svakom slučaju puno novca, ali ako napravite prost zbir cene odličnog PDA uređaja i mobilnog telefona više klase dobićete sličan iznos. Treo 600 vam sve što oni zajedno nude omogućuje u jednom uređaju, što kod određene kategorije kupaca može biti presudno kod izbora svog novog elektronskog pomoćnika. O prestižu da i ne govorimo. I na samom kraju, za one koji tvrde da je kod nas sve skuplje nego u inostranstvu jedna prigodna informacija – Treo 600 na PalmOne-ovom evropskom Web shop-u košta nezanemarljivih 799 evra. Ovim ne kažemo da svi treba da pohrle u radnje da kupe Treo 600, ali oni koji ga kupe ovde sigurno neće zažaliti zbog svog izbora, jer će za osetno manje novca dobiti jedan vrlo svestran i praktičan uređaj.

      Zahvaljujemo se kompaniji RRC iz Beograda na ustupljenom uređaju za potrebe testiranja

      Autor se zahvaljuje kolegi Siniši Stojanoviću iz PC Press-a na pomoći pri fotografisanju ovog uređaja.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test