Branko Mitić
palmOne Tungsten T3
Prodaja PDA uređaja ne može, i verovatno se nikada neće približiti mobilnim telefonima. Neke veoma grube procene bi otkrile činjenicu da na svakih 100 prodatih mobilnih telefona, dođe jedan PDA uređaj. Iako se ekspanzija PDA uređaja očekuje u narednom periodu, odnosno u sledećoj godini, možda se u isto vreme može i postaviti pitanje kako će PDA uređaji preživeti razne udare od strane mobilnih telefona, i to ne samo PDA uređaji. Mobilni telefoni se jednostavno ne mogu zaustaviti. Sva tri najpopularnija mobilna operativna sistema (neki adekvatno dorađeni) mogu se naći na mobilnim telefonima (Symbian OS, Palm OS i Windows Mobile), što je verovatno dovelo u velike brige sve proizvođače PDA uređaja. Mobilni telefoni, u veoma bliskoj budućnosti, ali već i danas, koji poseduju hard disk u sebi mogu itekako da poremete stanje na sceni muzičih, odnosno MP3 plejera. Dakle masovnost mobilnih telefona je dovela do toga, da se oni komotno i, što je najbitnije (za proizvođače), uspešno mogu mešati na razna polja savremenih multimedijalnih “igračaka”.
Međutim, teško je zamisliti da kroz par godina mobilni telefoni počiste sa scene PDA uređaje, MP3 plejere, fotoaparate i slične mobilne uređaje. Istina, trend ujedinjavanja više razližitih uređaja u jedan je praktično nezaustavljiv, ali se neka budućnost ipak malo teže da zamisliti bez Apple-a (kao trenutnog lidera što se tiče muzičih plejera) ili palmOne-a i HP-a (kao sadašnjh lidera u proizvodnji PDA uređaja), odnosno, teško da će Nokia ili Samsung, na primer, preuzeti dominaciju ovom scenom putem mobilnih telefona. Pre će biti da će svi učestvovati, kao što i danas učestvuju, na ovoj ili onaj način, u projektovanju nekog univerzalnog uređaja budućnosti, u kojem će biti objedinjen mobilni telefon, džepni računar, muzički plejer (pa i video plejer), digitalni fotoaparat niže klase, i tako dalje. Ipak, da ne bi izigravali vidovnjake, vratimo se temi.
Postoje, isto tako, korisnici koji shvataju da je jednostavno nemoguće zadržati kvalitet objedinjavajući sve uređaje u jedan, što je i logično razmišljanje, obraćajući pažnju na zakone fizike uopšte. Neki korisnici jednostavno imaju mobilni telefon za telefoniranje, fotoaparat za fotografisanje, plejer za muziku i PDA za sve one stvari koje PDA može da radi. To je sa današnje tačke gledišta u stvari i jedini način za potpuni kvalitet na svim poljima. Kao što je rečeno, PDA uređaji bi trebali da dožive ekspanziju u narednom periodu, ali ta ekspanzija sama od sebe neće doći. Potrebno je dosta rada i inovativnih rešenja, da bi se PDA uređaji omasovili, ali u isto vreme zadržali osobine koje danas imaju, odnosno da se u njih “kunu” oni koji ih imaju i potajno priželjkuju oni koji ih nemaju.
palmOne Tungsten T3 nije ultra-nov palm ove kompanije, ali je i dalje aktuelan i veoma cenjen model, pre svega što je to prvi uređaj ove kuće koji ima veliki ekran (50% veći, po dimenzijama i rezoluciji), odnosno virtuelni Graffiti predeo. Uz to, T serija iz palmOne-a je njihova TOP serija i ako svaka kompanija ima svog omiljenog predstavnika, T3 bi to trebalo da bude iz palmOne-a.
Specifikacije, pakovanje
Tungsten T je logično, prvi predstavnik luksuzne T serije Palma (poznat takođe još i kao m550). Istina, Tungsten T (ili skraćeno T|T) nije bio prvi luksuzni palmtop ove kompanije, ali je u svakom slučaju bio poseban i ostao zapamćen. Sjajna konstrukcija, kod koje prednjači Graffiti predeo koji je moguće uvući i samim tim smanjiti dimenzije uređaja, kada za korišćenje nekih aplikacija nije potreban Graffiti. Uz to, sjajno hardversko rešenje za vreme kada se T|T pojavio je tada bilo i prebrzo za jedan Palm OS – T|T u originalu ni danas nikako nije za bacanje što se performansi tiče. T|T jeste imao, ipak nedovoljnih 16MB memorije, ali je dodavanje još memorije na Tungsten T2 prošlo ipak nezapaženo, jer su kupci definitivno želeli još nešto više. T|T2 nije dugo potrajao i čekao se neki budući “T3”.
I zaista, Tungsten T3 je stvarno doneo nešto novo. I dalje je to T “na izvlačenje”, ali je ovoga puta na mestu Graffiti predela ni manje, ni više, nego nastavak ekrana. Tako je sada moguće koristiti sklopljen T3 sa ekranom 320×320 piksela ili izvučen T3 sa ekranom 320×480 piksela. Takođe, i dalje je moguće koristiti Graffiti predeo ili tastaturu za unos karaktera, ali je isto tako Graffiti moguće ukloniti sa ekrana i tako koristiti pune blagodeti ove odlične rezolucije za jedan PDA. Ostatak priče u nastavku teksta.
Specifikacije
Model
palmOne Tungsten T3
Operativni sistem
Palm OS v5.2.1
Procesor
32-bit, 400MHz Intel® Xscale™ processor
Memorija
64MB
Slobodne memorije
52MB
Slot za proširenje
SD, SDIO
Infrared
da
Bluetooth
da
WiFi
ne
Ekran
320×480 tačaka (320×320 uvučen), transflective TFT, 65000+ boja
Kamera
ne
Audio
standardni 3.5mm izlaz, zvučnik
Baterija
punjiva 900mAh Lithium Polymer
Dimenzije
109 x 76 x 17mm
Težina
156 grama
Ono što se, pored ekrana, najviše ističe je procesor. U pitanju je, dosta viđeni, i to na različitim platformama, Intelov Xscale procesor sa taktom od 400MHz, koji je zamenio sjajni Texas Instruments 144Mhz OMAP 1510 (ARM) procesor viđen u T|T modelu. Napamet se može reći da će ovaj procesor biti i prebrz (u pozitivnom kontekstu) za Palm OS 5, preciznije v5.2.1 koji se nalazi na T trojci. T|T2 je duplirao količinu memorije u odnosu na T|T, dok je T|T3 duplirao količinu memorije u odnosu na T|T2 i ona sada iznosi 64MB što možda u nečijim očima i ne izgleda kao ekskluzivno, ali nema sumnje da je potrebno pošteno se namučiti i napuniti ovih 64MB aplikacijama. WiFi nije prisutan, čemu će se manjina potencijalnih kupaca protiviti, a većina biti zahvalna na tome, jer će se cena T|T3-ke ipak zadržati u granicama normalnog. Bluetooth je prisutan i jednostavno nije moguće zamisliti PDA ove klase, bez ovog vida bežične konekcije. Za kraj se još može reći da je težina ipak veća, uzimajući u obzir dimenzije, ali to zahvaljujući verovatno kvalitetnijim materijalima korišćenim u konstrukciji kućišta ovog palma.
Pakovanje
Unutar pakovanja Tungsten T3 PDA uređaja, moguće je naći:
– palmOne Tungsten | T3
– kožnu zaštitu za ekran
– Cradle
– punjač (koji se priključuje na Cardle)
– upustva za upotrebu
– CD sa softverom za Win ili Mac platforme
– wireless tastatura sa potrebnim drajverima (ne nalazi se u standardnom pakovanju, ali je nama na test bio dostavljeno pakovanje Tungstena T3 sa ovom tastaturom, po ceni standardnog pakovanja T3-ke po principu “dok traju zalihe”)
Na slikama se može videti Cradle, koji služi za sinhronizaciju (konekciju) Tungstena sa računarom. U Cradle se može uključiti punjač (i tako započeti punjenje baterije kad god je PDA spušten na Cradle), ali to nije obavezno. Punjač ima promenljivu “viljušku” i u paketu se dobijaju “viljuške” za “tuđe” standarde strujne mreže.
Dizajn, hardver
Pre svega treba obratiti pažnju na dimenzije. Ne zato što će na ovom polju T|T3 pokupiti dobre ocene, već zato što su ovo prenosni, džepni računari i nema sumnje da bi dimenzije trebale da budu na početku priče o fizičkom utisku. T|T3 jeste mali, zaista mali, ali i verovatno sigurno ne najmanji PDA u ponudi. Međutim, problem je napraviti minijaturni PDA (mnogo veći nego napraviti minijaturni mobilni telefon recimo), jer je kod ovakvih uređaja ekran sigurno jedan od najbitnijih stvari, obzirom da se sve “vrti” oko njega. Proizvođači će za minijaturni PDA dobiti veliki plus, ali će za mali ekran dobiti dva velika minusa, pa su samim tim donje dimenzije ovakvih uređaja praktično regulisane. T|T3 je dovoljno malih dimenzija da osvoji one koji planiraju da ga nose po džepovima, ali u očima mnogih postane još manji kada “izvuče”.
Graffiti predeo, preko koga su se unosili karakteri na palmove, je neminovno bio sastavni deo palma. Međutim, vremena se menjaju. Kada se pojavio T|T i ponudio Graffiti predeo na uvlačenje, nije bilo poznato da li je Palm (i uopšte svi proizvođači PDA uređaja) još tada bio svestan bitnosti ekrana na ovakvim uređajima u budućnosti. U to vreme, Palm je ovim potezom omogućio da T|T bude mali kada je to potrebno i bude komotan kada je to, isto tako, potrebno. Potezom učinjenim na T|T3, palmOne je učinio sjajnu stvar i tu nema dileme. Sony k'o Sony jeste prvi ponudio “ekstra” 50% ekrana i rezolucije i to stoji kao činjenica, možda i kao istorija, ali ni ovaj potez palmOne-a nije za zaboravljanje. Na mesto Graffiti predela je postavljen nastavak ekrana, pa se sada na tom prostoru može koristiti virtuelni Graffiti predeo (tastaturu ili nešto treće) kada je za to zgodna prilika, ali se isto tako virtuelni Graffiti može skloniti i koristiti puna rezolucija i veličina ekrana, za sve one aplikacije kod kojih se veličina i prostor cene iznad svega. Kada završite posao, zaklopite vaš T|T3 i smestite ga komotno u džep (uz napomenu da je T|T3 moguće koristiti i zaklopljen).
Pre nego nastavimo sa “obilaskom” T trojke, moramo skrenuti pažnju na jednu činjenicu koja nam se i nije dopala. Pored očigledno odličnih metalnih materijala koji su korišćeni u izradi kućišta, naše je mišljenje da je T|T3 slabije fizičke izrade nego što je to očekivano. Treba odmah raščistiti nedoumice, Tungsten T3 nikako nije loše fizičke izrade, ali kako je ovo TOP serija i model palmOne-a, stiče se utisak da je na ovom polju ovaj PDA morao biti malo bolji. U rukama ne deluje čvrst koliko bi trebalo, dok je očigledno epicentar problema u mestu gde se gornji i donji deo T3-ke spajaju. Tu se zaista nešto malo više klima, nego što bi trebalo za jedan uređaj od 300+ eura (novembar 2004.), ali nema indicija da će se bilo šta polomiti. Još jednom, možda je ovakav utisak T|T3 ostavio upravo zato što je na drugim poljima ili odličan ili vrlo dobar, pa je osećaj da se u ruci ne drži uređaj tvrd i čvrst koliko bi to trebalo da bude, možda i prenaglašen.
Nastavak ovog PDA uređaja, odnosno predeo sa kursorskim tasterom, srednjim tasterom i 4 tastera za pokretanje aplikacija, urađen je u standardnom maniru. Ne može se doduše položaj 4 tastera okarakterisati kao standardan, ali se u ovom potezu isto tako ne može videti ništa eksperimentalno. Kursorski taster jeste bolji u odnosu na recimo Zire 72, veći, precizniji, efikasniji, ali i dalje ne omogućava takav komfor, kao kod džepnih igračkih konzola (ukoliko je u planu da se T|T3 koristi veći deo vremena za igranje – igranje na T|T3 jeste moguće, relativno udobno i prijatno, ali je to, kao i kod većine PDA uređaja, moglo biti bolje rešeno).
Na slici ispod se može videti T|T3 sa donje strane, odnosno konekcija za Cradle (postolje za punjenje baterije i sinhronizaciju).
Posmatrano odozgo, s leve strane prvo vidimo Stylus (olovčicu), zadim SD slot, kao i taster za uključivanje i isključivanje uređaja. Iza crne maske, levo od SD slota se nalazi infra-crveni port. Stylus je odličnog kvaliteta, koliko god jedna olovčica sa plastičnim vrhom može biti, obzirom da je stilski veoma dobro zamišljena, a i moguće ju je i produžiti dodatno za 2cm. SD slot je SDIO specifikacije, što znači da je uz korišćenje SD/MMC kartica, u ovom slotu (ne odjednom) moguće koristiti i SDIO uređaje, kao što su WiFi kontroleri, kamerice i slično. Domet infra-crvenog potra je odličan, odnosno bez problema je T3 korišćen kao daljinski upravljač sa daljine od preko 10 metara (veću prostoriju sa TV-om pri ruci nismo imali :)). Taster za uključivanje i isključivanje je malo lošije urađen i potrebno je navikavanje na njega. Ipak, ukoliko se želela izbeći mogućnost slučajnog uključivanja/isključivanja, onda se može reći da je ovaj taster OK.
Pogled na zadnju stranu palmOne Tungstena T3.
Posmatrano sa leve strane, može se videti standardni izlaz za 3.5mm slušalice, mikrofon i taster koji služi za snimanje zvučnih poruka. Sa desne strane se ništa zanimljivo ne može naći.
Ekran, zaštita ekrana
Ekran na Zire 72, viđen u prošlom testu, bio je odličan i to iz dva razloga. 320×320 rezolucija na onako maloj površini znači da je tačka itekako malih dimenzija, što je jedna od bitnih osobina za dobar ekran. Isto tako, taj ekran na Zire 72 je dobio visoke ocene i što se tiče osvetljenja, kontrasta i većine ostalih osobina koje čine jedan dobar TFT za PDA. Ista je priča i Tungstenom T3, multiplicirana za 1.5, naravno zato što je ekran na ovom palmu za 50% veći od Zire 72-ke, Tungstena T, T2, E i brda drugih Palmova. Da li T|T3 (po kvalitetu) ima bolji ili isti ekran kao Zire 72, teško je reći (zaboravili smo :). Pa čak i da postoje razlike, one bi sigurno bile zanemarljive, dok jedino što je sigurno je da su oba ekrana odlična. Velika rezolucija, dobro osvetljenje i generalno kvalitet ekrana… sjajno i još jednom bravo za palmOne.
Sama zaštita kompletnog PDA uređaja je, na ovaj ili onaj način, bitna stavka onih koji te PDA uređaje prave. Proizvođači su na razne načine uvek želeli da ponude neki dodatak, koji će smanjiti mogućnosti za grebanje ovakvih uređaja, među kojima je najslabija tačka sigurno ekran. Ekran je zaista ono oko čega se “vrti” svaki PDA uređaj, jer on pruža informacije, ali se u isto vreme i putem njega unose informacije. palmOne je uz T3 ponudio jedno zaista sjajno rešenje, koje istina neće mnogo sačuvati kompletan uređaj od grebanja, ali će odlično uraditi posao zaštite ekrana. U pitanju je čvrsta pločica, obložena finom kožom. Sa zadnje strane Tungstena T3 se nalaze dve rupice gde se ovaj kožni dodatak “priključuje” i koji je dovoljno dugačak da prekrije celu jednu stranu T|T3 kada je ovaj zatvoren, i ceo ekran kada je T3 otvoren (izvučen). Pored toga što ovo rešenje stilski zaslužuje najviše ocene, činjenica da ova kožna maska tek neznatno povećava dimenzije T3 Tungstena, jeste ono zbog čega moramo ovo rešenje za zaštitu ekrana.
Baterija
Prva velika, a verovatno i jedina slaba karika PDA sistema zvanog Tungsten T3. Da li je u ovom slučaju palmOne napravio previd ili je jednostavno u PDA ovih dimenzija nemoguće bilo staviti bateriju većeg kapaciteta, nije nam poznato. Molimo vlasnike starih Palmova, kojima baterija traje po dve nedelje, da se previše ne uzbude kada čuju da baterija na T|T3 izdrži svega jedan radni dan intenzivnog korišćenja. Iskreno, to i nije neko iznenađenje, kada se pogleda hardverska struktura ovog palma. 400MHz procesor + veliki i sjajan ekran (a ne treba zaboraviti ni na bluetooth) su prava noćna mora za bateriju kapaciteta 900mAh. Istina, baterija ovog palma može potrajati i verovatno 3-4, pa možda i 5 dana kada se on koristi na onaj način kako su se to palmovi koristili nekada – po neki uneti podatak u imenik, kalendar u toku dana, zapisivanje neke poruke ili slično. Srećom, današnje baterije se veoma brzo pune. Ostaje takođe žal što Palm operativni sistem, praktično ne podržava mogućnost korišćenja nižih taktova Xscale procesora, što bi sigurno moglo da unapredi autonomiju rada baterije.
Konekcije
Tungsten T3 od konekcija poseduje USB (putem Cradle-a), infrared i bluetooth. USB i infracrvena veza su nešto što verovatno ima svaki PDA, pa je tako dovoljno skrenuti pažnju na bluetooth, za sve one koji nisu svesni mogućnosti ovakve vrste bežične konekcije na ovakvom uređaju. WiFi bežična konekcija je ponuđena u vidu dodatne SDIO kartice, koja nikako nije jeftina. Veoma je mali broj PDA uređaja sa podrškom za GSM, pa je tako mobilni telefon obavezna stavka za sve one koji PDA, pa tako i ovaj T3, žele da koriste u komunikacione svrhe. Podrazumeva se da se misli (makar u našim uslovima) na GPRS konekciju na mobilnom telefonu i određenu konekciju između telefona i PDA. Upravo je bluetooth mogućnost to što od jednog PDA uređaja pravi potpuno nešto novo. Povezati PDA i mobilni telefon putem infracrvene veze je praktično nemoguće u bilo kakvom pokretu ili žurbi, jer je potrebno da PDA i mobilni imaju direktnu optičku vidljivost. Kada je bluetooth u pitanju, dovoljno je samo da se mobilni telefon (ili neki sličan BT uređaj) nalaze u blizini PDA uređaja, odnosno Tungstena T3, bez obligacija za bilo kakvu vidljivost. U tom slučaju, na ekranu PDA uređaja je moguće primati i odgovarati na SMS, konektovati se na internet, odnosno primati i slati elektronsku poštu, koristiti IM kliente, surfovati internetom, chat-ovati i slično. Zahvaljujući bluetooth konekciji, sve je ovo moguće raditi dok se mobilni telefon nalazi u džepu, za pojasom ili u rancu ili tašni, i upravo zbog toga se BT konekcija na PDA uređajima papreno naplaćuje, pa samim treba respektovati sve PDA uređaje koji takvu konekciju imaju. Istina, kako je ovo TOP klasa palmOne-a, čudi možda malo što se na ovakvom uređaju nije našla i WiFi konekcija, ali se onda može postaviti i pitanje, koliko bi takav uređaj imao višu cenu i da li bi to bio dobar poslovni potez, odnosno da li bi mnogo kupaca zaobilazilo T3 zbog cene i zbog toga što im WiFi ne treba, dok se recimo jedan ovakav PDA praktično ne bi mogao zamisliti bez BT konekcije.
Performanse
Ne znamo da li je potrebno trošiti reči oko performansi ovog palma. Za one koji imaju palm, sa verzijom OS-a 5, dovoljno je da pogledaju u specifikacije i da se sve nedoumice oko brzine korišćenja Tungstena T3 otklone. Ipak, bez obzira na pažljivo biran hardver, mora se reći da suština brzine palm platforme upravo leži u Palm operativnom sistemu. Vremena se, kao što smo već rekli, veoma brzo menjaju, pa se tako i Palm OS menja. PDA uređaji nisu samo više elektronski adresari, to su danas itekako moćni, multimedialno-komunikacioni uređaji. Bez obzira na sve, Palm OS je i dalje zadržao sve svoje pozitivne osobine, među kojima se ističe neverovatna brzina operativnog sistema, ali i aplikacija, verovatno najviše zbog toga što se veće aplikacije kreću u rasponu od 300-700 kilobajta, što je malo teže zamislivo za sve one koji nisu probali neki palm, a koji žive u eri glomaznog i tromog Windows-a XP. Office aplikacije, igrice, muzika, divx (adaptiran za PDA uređaje) i ostalo, jednostavno leti na Tungstenu T3 i toliko bi bilo dovoljno reći o performansama T trojke.
Bežična tastatura
Kada je stigao T|T3 na test, začudilo nas je što smo uz njega dobili bežičnu (infrared) tastaturu i to u jednom pakovanju. Znali smo da je ova tastatura opcija za T3, pa smo brzo kontaktirali uvoznika i dobili informaciju da se, u nekoj vrsti akcijske prodaje, po sistemu “dok traju zalihe”, za istu cenu Tungstena T3, dobija u paketu i ova tastatura, koja najviše podseća na tastaturu na laptopovima. Trudili smo se da test izađe što pre, pa nam tako ne zamerite ukoliko su se ova posebna pakovanja T3-ke razgrabila u međuvremenu. Vredi proveriti u svakom slučaju.
Na slici iznad, levo, može se videti tastatura i CD koji se dobija uz nju (a ujedno je to i, nadamo se, dobar način da se uvide dimenzije ove tastature). Koliko smo primetili, na CD-u se nalazi program, odnosno drajver, koji se instalira na T3, kako bi ovaj znao da barata sa tastaturom. Sve je odmah proradilo i naravno radilo bez greške. Na slici desno, iznad, vidi se način na koji funkcioniše ceo ovaj mehanizam. Tastatura je podeljena na dva, odnosno tri dela. Dva dela čine tasteri, dok je treći deo “nosač” za PDA sa sve “antenicom” za infrared. Na slici levo, naravno, vidi se kako to sve izgleda kada se spakuje. Infrared antenica je ništa drugo nego infrared port na vrhu štapa, koji se može rotirati (videti sliku), tako je moguće koristiti i ovaj PDA na ovoj tastaturi i u uspravnom i u položenom položaju. Ono što se na slikama ne vidi, a što je takođe moguće, je korišćenje i izvučenog Tungstena T3 na ovoj tastaturi.
Sama tastatura je sjajna za unošenje teksta, ali i ne toliko dobra unošenje nekih drugih karaktera, znakova, brojeva i slično. Na primer, ukoliko želite na chat sa ovom tastaturom, znajte da je, na primer, za kucanje smajlija (“:)”) potrebno pritisnuti prvo 2 tastera za “:” a potom i 3 tastera odjednom za “)”, što je veoma naporno. Ipak, kako je Tungsten T3 moguće smestiti u gotovo bilo koji džep, a ovu tastaturu u neki veći džep, ne možemo ništa da zamerimo ovoj tastaturi, a oni kojima je bitno pisanje teksta na bilo kojoj tački na kugli zemljaskoj, će se već prepoznati u ovom “keyboard wireless set”-u.
Softver
Pre svega, veliki, rotirajući, promenljive-veličine, ekran u praksi:
Nadamo se da i u ovom slučaju slika govori više od reči. Kada se pravio Palm OS 5, izgleda da se zaboravilo da će možda jednog dana doći vreme da ekrani rastu i menjaju odnose stranica. Operativni sistem na Tungstenu T3 je “skrpljen” sa par trikova, kako bi ekran mogao da menja veličinu, ali i da se rotira. Bez obzira na pojedine problemčiće na ovom polju, u ovom slučaju se videla pozitivna osnova Palm operativnih sistema, jer ova promena veličine ekrana veoma solidno radi (dosta zavisi i da li aplikacije podržavaju 320×480 rezoluciju), dok rotiranje radi bez greške. Još bolja vest je da se za sam početak godine priprema Palm OS 6, kod kojeg bi ovakvi ekrani i rezolucije trebali da budu jako bitna stavka.
Virtuelni Graffiti 2
Slike i u ovom slučaju mnogo bolje govore od reči. Kada je T3 uvučen, moguće je samo, zavisno od aplikacije, koristiti tastaturu koja se pojavljuje iznad i samim tim zaklanja dobar deo aplikacije. Kada je T3 izvučen, moguće je, kao što se može videti na slikama, koristiti tastaturu koja ima svoj rezervisan prostor, ali i stari Graffiti predeo, ovoga puta naravno u virtuelnom ruhu. Kada nije bitno unošenje nekih karaktera, moguće je (ukoliko konkretno aplikacija to podržava) uvući tastaturu ili Graffiti (zavisno šta se koristi) i prepustiti celu površinu ekrana određenoj aplikaciji. Čak i tada je, na primer, ukoliko se uključi “pisanje” po celom ekranu, moguće unositi karaktere, pisanjem istih po celom ekranu.
Primer rotiranja ekrana i uklonjene tastature prilikom korišćenja Word-a i Excel-a (slike ekrana su umanjene na 1/4 svoje veličine):
Programi
Lista softvera koji se dobija dodatno na CD-u: Adobe Acrobat Reader for Palm OS®, powerOne personal calculator, RealOne Desktop Player (Windows only), Kinoma Producer, Palm Reader, BlueBoard, BlueChat, Solitaire, Palm Web Pro, Phone Link Updater.
Programi i alati koji se nalaze u romu: Calendar, Contacts, Memos, Tasks, Note Pad, Voice Memo, Expense, HotSync, Preferences, Quick Tour, Calculator, VersaMail v2.6, PhoneLink, Dialer, Documents To Go v6.0, Palm Photos, RealOne Mobile Player, Kinoma Video Player, World Clock, Telephony/SMS.
Slede “screenshot”-ovi iz nekih programa.
Calendar
Contacts, Tasks
Notepad, VersaMail
WebPro
RealOne Player, Solitaire
Palm Reader
I tako dalje…
Zaključak
Zaključak, verovatno najlakši deo ovog testa palmOne Tungsten T3 PDA uređaja. Sve je u principu veoma jasno i otvoreno što se ovog palma tiče – nema potrebe previše trošiti reči oko Tungstena T3. Ovaj PDA se izdvaja sjajnim fizičkim izgledom, performansama, genijalnim rešenjem za postizanje velike dijagonale ekrana, ali u isto vreme i očuvanje malih dimenzija. Ekran ovog palma je takođe vrhunski i što se tiče prikaza, ali i što se rezolucije tiče – isto tako, kako zaboraviti sjajno rešenje za zaštitu ekrana. Ne treba zaboraviti ni na bluetooth bežičnu konekciju, bez koje ovaj PDA jednostavno ne bi bio to što jeste.
Kao i svaki uređaj napravljen ljudskom rukom, ni ovaj T|T3 nije savršen, ali je dobro u celoj priči, da se lista mana može svesti na jednu, eventualno dve stvari. Ono što se ne može sakriti, definitivno je kratka autonomija rada baterije. Istina, ne zna se da li na ovom uređaju bateriju više “jede” 400MHz Xscale procesor, bluetooth ili veliki i sjajan ekran, ali da je T|T3 morao da ima bateriju većeg kapaciteta, svakako jeste: mada, onda bi se moglo postaviti i pitanje, da li bi se dimenzije mogle zadržati u ovim granicama… Isto tako, Tungsten T3 je po našem ličnom utisku, morao da bude črvšće fizičke izrade. Materijali korišćeni za izradu kućišta, odnosno spoljašnosti ovog palma jesu zaista veoma kvalitetni, ali je celo to uklapanje u jednu skladnu celinu očigledno malo pokleklo. Ponovićemo opet, nema indicija da će se bilo šta polomiti na ovom PDA, ali da je T3 morao malo da bude čvršći, svakako jeste.
Ipak, ukoliko volite Palm, sigurni smo da vas je T3 već osvojio i da ovaj zaključak i nije potreban. Stilski sjajno urađen PDA, odličan način da se zaštiti veliki i kvalitetan ekran, odlične performanse, smeštene u respektabilno malo kućište, pa još kao šlag na torti bluetooth bežična konekcija, hmmm……. znamo da ste poželeli palmOne Tungsten T3.
Uređaj na test ustupio domaći distributer Palm proizvoda, firma “RRC“