Branko Mitić
Prva mreža mobilne telefonije u Srbiji predstavljena je tačno na dan čekanja 1995. godine. U pitanju je bila NMT mreža provajdera Mobtel, koji je tada bio firma osnovana zajedničkim ulaganjem privatne kompanije BK Trade (sa sedištem u Moskvi) i jedinog domaćeg državnog telekomunikacionog preduzeća – PTT. Mreža sa pozivnim brojem 061 pokrivala je 60% naseljenog dela Srbije i 12% ukupne teritorije naše zemlje. GSM mreža pokrenuta je 1996. godine. Mobtel je zvaničnu konkurenciju dobio u leto 1997. godine, kada je Telekom Srbije stvorio ćerku kompaniju koja će se baviti mobilnim telekomunikacionim mrežama. MTS nije počeo sa radom pre sredine 1998. godine, ali je Mobtel faktički bio monopolista mnogo duže vremena.
Pored izrazito teških ekonomskih i političkih uslova koji su vladali zemljom u to vreme, situacija sa kvalitetom i cenom usluga mobilnih provajdera nije mogla biti popravljena iz prostog razloga što je većinski vlasnik prvog provajdera, bio manjinski vlasnik drugog, tako da zdrave konkurencije nije ni bilo. U pitanju je bio klasičan duopol, ništa bolji od monopola. Bitnijih dešavanja, niti pomaka u kvalitetu usluga, nije bilo sve do 2005. kada je država došla u vlasništvo nad Mobtelom (nećemo ulaziti u detalje, ali je situacija u najmanju ruku bila dramatična), stvorila novu kompaniju pod imenom Mobi 063, koju je (2006. godine) u nadmetanju uspeo da kupi Telenor za milijardu i po evra, pobedivši čak 7 velikih svetskih imena iz industrije pružanja usluga telekomunikacija. Nije se dugo čekalo na sledeće bitne novosti. Već krajem 2006. godine na konkursu za trećeg operatera mobilne telefonije, pobedio je Vip mobile (član Mobilkom Austrija grupe). U leto 2007. Vip je počeo sa radom i iz sve snage se trudio da se približi dvojcu koji je imao skoro čitavu deceniju prednosti.
Vest o trećem provajderu je u početku u potpunosti pozitivno prihvaćena, ali su potom krenuli i negativni komentari. Cene su išle gore, ali mi tada nismo ni bili najbolje svesni koliko treba plaćati za jedna račun mesečno. Priče da su nam usluge skuplje nego u Evropi, prosto ne stoje. Mada je činjenica da živimo u takvom standardu gde je, primera radi, 1000. dinara mesečno po ukućaninu za mobilni telefon veliki izdatak. Ipak, situacija se stabilizovala, kao i kritike prema provajderima. S jedne strane, provajderi su svakoga dana nudili sve bolje ponude za mobilne telefone koji idu uz postpaid pakete. Takođe, cena pretplate fiksnog telefona je postala nerealno visoka, a zvanje bilo čega osim drugog fiksnog telefona totalno neisplativo. Nerentabilnost korišćenja fiksnog telefona i sasvim dobra ponuda mobilnih telefona od strane provajdera, učinili su da se potrošači lakše odlučuju na potez da mesečno izdvoje 1000, 2000, 3000, pa čak i više dirana mesečno za svoj postpaid račun. U poslednje vreme, pojedini paketi koji u sebi imaju uračunat internet, su dodatno doprineli popularnosti postpaid paketa. Pogledajmo strukturu ponude domaćih provajdera i postpaid pakete koje bi posebno izdvojili. Ističemo da smo obradili samo aktuelne postpaid pakete, odnosno one koje mogu da izaberu novi korisnici ili na koje trenutno možete da se “prebacite” ukoliko ste postojeći korisnik.
Postpaid u Telenoru
Ponuda postpaid paketa u Telenoru je obimna, ali lako razumnjiva. Najviše se zasniva na Prenesi paketima, ali to nije sve što Telenor ima u ponudi. Paket sa najjeftinijom pretplatom je Start, koji ne vidimo kao posebno zanimljiv, već ga vidimo kao rešenje za sve one koji malo koriste mobilni telefon, ali su redovne platiše i žele da im mobilni svakog trenutka bude na raspolaganju i ne žele da ulaze u situaciju da ostanu bez prepaid kredita. Ukoliko najviše šaljete poruka, prepaid će uglavnom biti bolje rešenje, a ukoliko iole malo više zovete, bilo koji jeftini paket sa uračunatim minutima biće bolje rešenje. Ipak, postojanje Start paketa je više nego razumno i ovo je jedini Telenor postpaid kod kojeg je obračunski interval 1 sekund.
Pre nego pređemo na najzanimljivije Prenesi pakete, treba reći da Telenor nudi i Kombinuj rešenja. U pitanju je kombinacija prepaid i postpaid paketa, mada mi Kombinuj ponudu svrstavamo u postpaid pakete jer: 1. račun se mora redovno plaćati kao i bilo koji drugi postpaid i 2. moguće je uz Kombinuj kupiti mobilne telefone. Suština Kombinuj postpaid paketa je u tome da svakog meseca plaćate račun u određenom iznosu dinara. Te dinare koristite po vašoj želji, po određenom cenovniku. Kada se račun potroši, nije moguće praviti dalje troškove, a pred vama su dve mogućnosti. Ili da sačekate prvi u mesecu, kada ćete opet moći da raspolažete novom količinom dinara ili u međuvremenu da dopunite vaš Kombinuj račun na isti način kao što se dopunjava prepaid. Kombinuj ponudu vidimo kao zanimljivu za roditelje koji žele da ograniče potrošnju svoje dece, ali opet žele da njihovo korišćenje telefona bude u većem kontinuitetu nego što je to u slučaju prepaida. Dodajemo da je tarifiranje u Kombinuj paketu 30 sekundi posle prvog minuta (60+30s). Kombinuj paketi ipak su specifična ponuda i ukoliko planirate da trošite minute, poruke i internet na vašem telefonu, ipak ne predstavljaju rentabilno rešenje, već za to treba odabrati Prenesi (Plus) postpaid pakete.
Prenesi i Prenesi Plus paketi su veoma jednostavno koncipirani, a jedina razlika između njih jeste što Plus paketi sa sobom nose i uračunat internet protok. Prenesi paketi se tako zovu zato što se nepotrošen saobraćaj prenosi u sledeći mesec i tako do tri meseca. Zamislimo situaciju da tri meseca ne koristite račun u kome imate 200 poruka mesečno. Posle tri meseca broj nagomilanih poruka će porasti na 600. Ukoliko i četvrti mesec ne budete korisitli taj broj, količina poruka će ostati 600, jer je moguće preneti saobraćaj samo iz prethodna tri meseca. Neiskorišćeni saobraćaj iz onog prvog meseca se briše. U svakom slučaju, zanimljiva ponuda, a ako spadate u one koji u aprilu još troše saobraćaj iz januara, bilo bi bolje da izaberete neki jeftiniji postpaid paket. Prenesi pakete možemo da okarakterišemo kao idelan i realan prikaz ponude mobilnih provajdera. Odmerenost uračunatog saobraćaja, cene pretplate i cenovnika posle eventualno potrošenog uračunatog saobraćaja, jesu na najboljem mogućem nivou. Ukoliko ste stranac i želite da pogledate koliko košta telefonirati u Srbiji, pravo je rešenje pogledati Telenor Prenesi postpaid pakete. Jedino što ovim paketima nedostaje, jeste internet. Zato je od skoro sa nama Prenesi Plus postpaid.
Prenesi Plus je namenjen onima koji pišu dosta poruka i dosta vremena provode na internetu putem mobilnog telefona. U sva tri različita Prenesi Plus paketa količina minuta je više od 3 puta manja od broja uračunatih sms poruka ili megabajta interneta. Daleko od toga da minuta ima malo, ali čini se da svaka tri Prenesi Plus paketa za svoju ciljnu grupu donose više poruka i megabajta, a manje poziva nego što bi to želeli. Ipak, činjenica je da su Prenesi Plus jedni od najatraktivnijih postpaid paketa u čitavoj Srbiji, a nikako ih ne smete ignorisati ukoliko vam je potrebno dosta protoka interneta na vašem mobilnom telefonu. Još jedna od stvari koja krasi Prenesi Plus pakete jeste kada potrošite uračunate minute, dobijate više od tri puta besplatnih minuta unutar Telenor mreže. Čime se delimično anulira naš komentar da Prenesi Plus imaju manje minuta i više poruka i megabajta nego što bi trebalo. Tarifiranje u Prenesi i Prenesi Plus paketima je 60+60s.
Postpaid u Vipu
Telenor se u poslednje vreme trudi da pojednostavi svoju postpaid ponudu, a Vip ima jednostavnu ponudu od samog početka. Vip ima samo 5 postpaid paketa, ali su oni tako jednostavno i dobro urađeni da daju odgovor na gotovo svaki postpaid koji nude Telenor i MTS. Najveća snaga Vipa je do sada bila uračunat internet koji se dobijao u tri najskuplja (ili drugačije rečeno u svim osim u dva najjeftinija) paketa. Ipak, Telenor i MTS su značajno popravili svoju ponudu interneta uz postpaid pakete, pa se tako Vip ne može više pohvaliti kao ekskluzivan na ovom polju. Ipak, svih pet Vip postpaid paketa deluje više nego zanimljivo i realno po cenama.
Ono što smo rekli za obične Telenor Prenesi pakete, možemo reći i za Vip postpaid. Štaviše, Vip postpaid nam deluje jedan korak bolji od običnih Prenesi paketa, jer poseduju internet (od Postpaid 325 pa na gore). Dok Telenor nije izumeo Prenesi Plus pakete, naša svakodnevna kritika je bila da u Prenesi paketima želimo internet. Telenor je na to solidno odgovorio, ali to nije umanjilo kvalitet Vip postpaid ponude. Kada na to dodaju sasvim pristojne cene telefona (o kojima ćemo, nadamo se, uskoro govoriti na nivou sva tri provajdera), možemo reći da nam je sasvim jasno zašto s vremena na vreme dobijemo poruku od prijatelja koji nas obaveštava da je “promenio broj i da sada počinje sa 060”. Ne smemo zaboraviti da Vip posle potrošenih uračunatih minuta, obezbeđuje besplatno razgovaranje u svojoj mreži i to 500 minuta za najjeftiniji postpaid i 1000 minuta za ostala četiri postpaid paketa.
Postpaid u MTS
Moramo odmah da se požalimo da je analiza postpaid paketa MTS-a pravi Sizifov posao. Daleko do toga da MTS ima drastično (ili uopšte) lošiju ponudu od Telenora i Vipa, ali je tu ponudu jako teško razumeti. Izbrojali smo čak (po sajtu) aktivnih 27 postpaid paketa. To je makar 15 previše. Ako ne i celih 20. Najveći provajder kod nas, Telenor, ako ne računamo Start i Kombinuj pakete (koji sigurno nisu toliko atraktivni), ima svega 8 postpaid ponuda, a čini se da ima tendenciju da taj broj još više smanji. Vip ima 5 paketa u ponudi već duže vreme i reklo bi se ni ne planira da bilo šta menja na tom planu. Čemu onda 27 (ako smo lepo izbrojali) kod MTS-a? Ta konfuzija se nastavlja i kada počnete da gledate pakete pojedinačno. Od paketa do paketa nailazimo na pojedine stvari koje ne bi trebale da se nalaze u modernim postpaid paketima. Kao što je različito tarifiranje zavisno od doba dana ili dela nedelje. Pojedini nazivi paketa nam nisu jasni. Kao što je recimo sportbel – postpaid paket koji je najjeftiniji onda kada bi sportisti trebali da spavaju. Ili poslovna tarifa koja je jeftinija onda kada se poslovi ne obavljaju. Isti je slučaj i sa 066 postpaid paketima (koji zapravo deluju primamljivo), ali imaju delimična ograničenja u uračunatuom saobraćaju ne na MTS mrežu, nego na 066 pozivni broj!?
Pored toga, MTS postpaid tarife su jedine (ne sve, ali većina) koje uračunat saobraćaj dele unutar i van MTS mreže. Naći dobar paket u MTS-u nije ni malo lak posao. Najveći problem u tome je što MTS i dalje ima veliki broj paketa sa malo ili nimalo uračunatog besplatnog saobraćaj. Najviše smo vremena proveli pokušavajući da razumeo zašto Fresh postpaid paketi toliko koštaju, ali nismo uspeli. Ideja je da imate solidno visoke minimalne mesečne račune, bez uračunatog saobraćaja. Istina, cene poziva u MTS mreži i poruke su vam onda prilično povoljne, ali sve pada u vodu zbog cene pozivanja izvan MTS mreže. Pokazalo se da su Vip postpaid i Telenor Prenesi paketi izuzetno popularni, a takve klasične postpaid pakete je u MTS-u teško naći. Ipak, u ovolikom broju postpaid paketa nađe se po neki na koji Telenor i Vip prosto nemaju odgovor. Kao što su Bel SMS koji nudi 1000 poruka za samo 370 dinara (s porezima) ili mybel koji za 640 dinara sa porezima nudi 300 minuta u mreži, poruka i megabajta. Ipak, najveći problem MTS paketa je taj što i dalje ima jako puno ograničenja na razgovore van mreže, ali i to što je jako teško izabrati univerzalan postpaid paket. Na kraju krajeva, postoje ljudi koji podjednako koriste poruke, pozive i internet.
Ipak i u MTS-u se može naći “dobar dil”. Pre svega, treba da napomenemo da MTS nudi paket faktički isti kao Telenor Start, pod nazivom MTS hello. Pored standardno dobrih Bel i Mix tarifa, mi bi ipak posebno izdvojili 066 postpaid pakete. 2010. je godina i internet je svuda jako bitan. 066 postpaid nudi razumne cene i dosta uračunatih minuta, poruka i megabajta. Što se tiče MTS-a, samo je pitanje koliko mesečno trošite i na osnovu toga treba se odlučiti za neki od 066 postpaid paketa. Sa druge strane, ukoliko vam internet nije bitan, moguće je da bolje rešenje možete da nađete u nekom Bel ili Mix paketu. Ipak, čini se da je prosto neophodno da MTS što je pre napravi reviziju svoje postpaid ponude. Mora se smanjiti broj paketa, moraju se eliminisati staromodni principi limitiranja korišćenja po mreži ili delu dana. O MTS Friends&Family brojevima i tarifama nismo ni stigli da govorimo, a isto možemo reći za pogodnosti zvanja fiksnih telefona sa MTS kontat postpaid paketa. Sve se to mora eliminisati i pojednostaviti u budućnosti.
Najbolji postpaid paketi po kategorijama (sa uračunatim porezima)
– pregled svih aktuelnih postpaid paketa u Srbiji (klik za veću sliku)
Najbolji paketi za pozive do 1000 din
– MTS 066 Postpaid 400: 440 din., 100 min., 100 min. u 066 mreži
– Telenor Prenesi 200: 883 din., 200 min.
– MTS Mix 750: 960 din., 250 min.
Najbolji paketi za SMS do 1000 din
– MTS Bel SMS: 371 din., 1000 sms
– MTS mybel: 640 din., 300 sms
– Telenor Prenesi 200: 883 din., 200 sms
– MTS Mix 750: 960 din., 250 sms
Najbolji paketi za internet do 1000 din
– MTS 066 Postpaid 400: 440 din., 100 MB
– MTS mybel: 640 din., 300 MB
Najbolji paketi za pozive do 2000 din.
– Vip Postpaid 325: 1267 din., 325 min.
– Telenor Prenesi 400: 1523 din., 400 min.
– MTS Mix 1250: 1600 din., 450 min.
Najbolji paketi za SMS do 2000 din
– Telenor Prenesi Plus 500 MB: 1011 din., 500 sms
– Vip Postpaid 325: 1267 din., 325 sms
– Telenor Prenesi Plus 1 GB: 1907 din., 1000 sms
Najbolji paketi za internet do 2000 din
– Telenor Prenesi Plus 500 MB: 1011 din., 500 MB
– Vip Postpaid 325: 1267 din., 325 MB
– Telenor Prenesi Plus 1 GB: 1907 din., 1000 MB
Najbolji paketi za pozive preko 2000 din.
– Telenor Prenesi 950: 2803 din., 950 min.
– Vip Postpaid 1000: 3189 din., 1000 min.
– Telenor Prenesi 1850: 4083 din., 1850 min.
– Vip Postpaid 2000: 4467 din., 2000 min.
Najbolji paketi za SMS preko 2000 din
– Telenor Prenesi Plus 2 GB: 3187 din., 2000 sms
Najbolji paketi za internet preko 2000 din
– Telenor Prenesi Plus 2 GB: 3187 din., 2000 MB
Najbolji univerzalni paketi do 1000 din
– MTS 066 Postpaid 400: 440 din.
– MTS mybel: 640 din.
– Telenor Prenesi 200: 883 din.
– MTS Mix 750: 960 din.
Najbolji univerzalni paketi do 2000 din.
– Telenor Prenesi Plus 500 MB: 1011 din.
– MTS 066 Postpaid 1000: 1100 din.
– Vip Postpaid 325: 1267 din.
– Telenor Prenesi Plus 1 GB: 1907 din.
Najbolji univerzalni paketi preko 2000 din
– MTS 066 Postpaid 2000: 2200 din.
– Telenor Prenesi 950: 2803 din.
– Telenor Prenesi Plus 2 GB: 3187 din.
– Vip Postpaid 1000: 3187 din.