Prvi utisci: Lenovo Vibe Z2 Pro

Prvi utisci: Lenovo Vibe Z2 Pro

Metalni 6-inčni džinovski fablet nedavno je posetio našu redakciju na par dana, te vam prenosimo stečene inicijalne utiske. Govorimo naravno o novom Lenovo flegšipu sa izvanrednim specifikacijama. QuadHD ekran, 16MP OIS kamera, Snapdragon 801, 3GB RAM-a, 4000 mAh baterija - svakako primamljiv hardver. Kineski proizvođači itekako napreduju po pitanju ozbiljnosti svojih smartfona, a kakav je utisak na nas ostavio novi Vibe Z2 Pro (K920)?

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Sa kineskim proizvođačima smartfona nema šale – poučeni iskustvom testiranja grupice modela kompanija Huawei, Meizu i sada Lenovo, stekli smo vrlo pozitivne utiske u prethodnom periodu. Predrasude o ovim azijskim brendovima postoje u ovom trenutku i nastaviće da postoje u budućnosti – malo šta možemo da učinimo povodom toga. Situacija se ipak blago popravila u poslednje vreme, ali mnogi su i dalje skeptični kada čuju da nešto dolazi iz Kine.
      Ali, bez obzira što dolazi iz Kine, sumnja li iko u kvalitet i mogućnosti modela koji nudi najveći proizvođač laptopova na svetu, koji ima više nego ozbiljne ambicije kada je u pitanju tržište smartfona? Lenovo Vibe Z2 Pro pruža odličnu priliku da pokušamo da razbijemo predrasude o kineskim proizvođačima, pošto je zaista reč o jednom, više nego ozbiljnom smartfonu. Sa jedne strane to su dosta slične specifikacije koje nude i drugi poznati vodeći modeli, ali ključna prednost u ovom slučaju leži u tome što Lenovo želi da ponudi vrhunske specifikacije za manju svotu novca u odnosu na Samsung, Sony, HTC, LG…
      Hardver
      Prošlo je vreme kada su proizvođači bazirani u Kini kaskali iza renomiranih smartfon brendova, i poruka kojom žele da istaknu da su već sada rame uz rame sa najboljima, više nego jasna. Vibe Z2 Pro, takođe poznat i kao K92,0 može bez problema da stane na crtu Samsung Galaxy S5, HTC One M8, Sony Xperia Z2/Z3 i ostalim flegšip modelima, pa čak i da ih nadmaši. Sadrži žustri Qualcomm Snapdragon 801 čipset, tačnije četvorojezgarni Krait 400 CPU na 2.5 GHz i Adreno 330 GPU. Nudi najveću količinu danas dostupnog RAM-a (3GB) i dolazi isključivo u 32GB varijanti skladišta, mada je ovde nažalost izostavljen microSD slot. Na polju kamere, poseduje 16MP senzor sa optičkom stabilizacijom, uz 4K video snimanje i Dual LED blic. Na sve to treba dodati i visok kapacitet baterije od čak 4000 mAh, Dual SIM podršku i dosta bitnu stvar – QuadHD ekran. Zaista dobre specifikacije ako nas pitate.
      Lenovo donosi flegšip sa odličnim hardverom, konkurentnim sa najboljim modelima drugih brendova 
      lenovo_vibe_z2_pro_s.jpg
      [modul]specifikacija=7071[/modul]Dizajn
      Veliki smartfoni ili bolje reći fableti, nikako ne gube na popularnosti, štaviše iz godine u godinu postaju opšte prisutniji i traženiji od strane kupaca. Dizajnirati telefon sa ekranom od ogromnih 6-inča a da ne bude preveliki, predstavlja veliki izazov, ali Lenovo je baš kao i Huawei kod Ascend Mate7 modela izuzetno uspešno rešio problem. Odgovor leži u vrlo uzanim ivicama, tako da Vibe Z2 Pro nikako nije glomazan i primetno je kompaktniji od recimo Xperia T2 Ultra modela u istoj dijagonali. Još jedna odlika, pored odlične iskorišćenosti prostora, jeste i materijal od kojeg je kućište izrađeno – brušeni metal u crnoj, zlatnoj i beloj boji. Vrlo je tanak, razumno lagan za ovaj materijal i veličinu, ali jedna stvar nam je zasmetala na pozadini – kamera koja štrči, tako da postoji klackanje ukoliko koristite telefon dok leži na ravnoj površini.
      lenovo_vibe_z2_prodscn0559_s.jpg
      lenovo_vibe_z2_prodscn0563_s.jpg
      Softver
      Odmah želimo da naglasimo da naš primerak tokom testiranja nije posedovao finalnu verziju softvera – obzirom da je u pitanju preprodukcioni primerak, isti onakav kakav smo videli i snimili na IFA sajmu u Berlinu, početkom septembra. Bilo bi neozbiljno da jedan flegšip dođe sa Androidom koji nije KitKat, tako da je kod Vibe Z2 Pro fableta prisutan KitKat 4.4.2. Nepisano pravilo kod svih kineskih brendova je izostavljanje fioke sa aplikacijama, što je sada već postalo kao nekakav zaštitni simbol. Još jedna odlika azijskih proizvođača je teža modifikacija izgleda korisničkog interfejsa, što je upravo i ovde slučaj. Voleti li ne ovakav korisnički interfejs je na kraju krajeva stvar ukusa, nama je donekle simpatičan, ali u isto vreme i previše šarenolik. U šest dostupnih tema, većina nudi jarke boje, mada postoji i jedna sa pastelnim nijansama, uz upotrebu belih Stock KitKat-olikih elemenata kod svake. ROM uključuje i neke interesantne gestove i prečice, od kojih ćemo istaći mućkanje za zaključavanje, Wide Touch opciju brzih prečica koje možete postaviti bilo gde na ekran, ili smanjenje nivoa jačine zvona kada podignete telefon. Postoji još par zanimljvih opcija, ali ništa što već nismo videli kod drugih modela.
      lenovo_vibe_z2_pro_softver1_s.jpg
      lenovo_vibe_z2_pro_softver2_s.jpg
      lenovo_vibe_z2_pro_softver3_s.jpg
      Utisci u radu
      Kompaktan koliko je to moguće za 6-inčni telefon, i dalje se radi o fabletu većih dimenzija. Ko je ljubitelj glomaznijih smartfona svakako će biti zadovoljan dimenzijama ovog modela, a uz to će dobiti i jedan od tanjih smartfona na tržištu (7.7mm) – sve to uz odlično metalno kućište. Vrlo smo zadovoljni izradom i sveukupnim osećajem u ruci koji jedan fablet ove klase treba da pruži. 6-inčni IPS ekran je izuzetno oštar zahvaljući odličnoj 2560×1440 rezoluciji (490ppi), dok je prikaz boja dobar, ali ne među najboljima koje smo videli.
      Suprotno od S-AMOLED-a, ovde su boje blago podeksponirane, uprkos tome što je ovo ubedljivo najsvetliji ekran sa kojim smo se susreli – zaslepljujućih 724 cd/m2 u Super Bright režimu ili i dalje odličnih 564 cd/m2 u standardnom. Nijansama boja malo fali da dostignu gornju granicu tačnosti, a po pitanju temperature odstupa 1083K od idealne 6500K granice (7583K). Prilično dobar i fenonemalno oštar IPS ekran, ali na tržištu ima tačnijih/boljih.
      Teže modifikovani KitKat, dobar QuadHD ekran i odlične performanse krase Vibe Z2 Pro fablet
      lenovo_vibe_z2_prodscn0567_s.jpg
      lenovo_vibe_z2_prodscn0569_s.jpg
      lenovo_vibe_z2_prodscn0574_s.jpg
      Na performansama Snapdragon 801 čipseta nećemo se previše zadržavati, pošto ste sa istim upućeni u našim testovima vodećih modela drugih brendova. Ukratko, performanse su prosto sjajne, svaka akcija je izuzetno brza i ovaj fablet prosto rečeno “leti” u radu. Oblast koja nas je veoma prijatno iznenadila je kvalitet 16MP kamere, koji je po našem mišljenju prosto sjajan.
      Takozvani Profesionalni režim kamere je ipak samo trik, jer ne nudi nikakve napredne ručne kontrole, već samo ispisuje detaljnije vrednosti koje su svejedno automatski kontrolisane. 4K snimanje je takođe odlično, tu je fantastičan 100 Mbps Bitrate i 30.000 FPS. Kamera je definitivno među najboljim na Android tržištu. Autonomija nije idealna ali je sasvim dobra za ekran ove dijagonale i ogromne svetline – maksimalno osvetljenje na Standard režimu ekrana donelo nam je 4 sata i 25 minuta surfovanja.
      lenovo_vibe_z2_pro_calman_s.jpg

      lenovo_vibe_z2_pro_kamera_s.jpg
      Primeri fotografija:
      Link
      Video primer:
      lenovo_vibe_z2_pro_2160p.jpgKraći susret od svega par dana i verzija softvera koja nije konačna ne dozvoljavaju nam da donesemo konačan zaključak o Vibe Z2 Pro modelu. Svakako ćemo se pozabaviti ovim modelom još jednom, kada se ovaj fablet i zvanično nađe u prodaji, ali ono što smo imali priliku da vidimo nas je vrlo prijatno iznenadilo. Lenovo je ponudio zaista odličan hardver, po ceni za koju se nadamo da će na našem tržištu biti osetno niža od više renomiranih rivala. Odlične performanse, sjajna kamera, metalno kućište, QuadHD ekran dobrog kvaliteta – sve su to ključne odlike ovog modela. Lenovo u još jednom navratu  dokazuje da kineski proizvođači žele da izađu iz senke zvučnijih brendova, a Vibe Z2 Pro daje svakako odličan primer…
      Vrlo dobar fablet kompanije Lenovo, koji nam je priredio više nego prijatno iznenađenje
      lenovo_vibe_z2_pro_s.jpg
      Prednosti
      – Kvalitetno, kompaktno i tanko metalno kućište- Vrlo oštar i izuzetno svetao QuadHD ekran- Snapdragon 801 kao i uvek nudi sjajne performanse- Veoma kvalitetna 16MP kamera
      Mane
      – Blago tamnije (podeksponirane) boje ekrana- Kamera štrči na pozadini izazivajući klackanje telefona 
      Smartfon na test ustupio Lenovo.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test