Samsung Galaxy A54 test - standardno solidan

Samsung Galaxy A54 test - standardno solidan

Pred Samsung Galaxy A54 telefonom je zadatak koji on jednostavno mora da ispuni: da nakon prošlogodišnjeg poroblema sa procesorima, bude makar dostojni naslednik A52 modela

    Sadržaj
      Samsung Galaxy A54 test – standardno solidan

      Pozitivne ocene

      • Izuzetan ekran u ovoj klasi telefona
      • Odlična autonomija
      • 4K video snimanje svim kamerama telefona (naravno, osim makro kamere)
      • IP67 rejting otpornosti u ovoj klasi donosi samo Samsung
      • Android 13 i najnoviji One UI

      Negativne ocene

      • Očajno sporo punjenje
      • Ivice kućišta oko ekrana bi morale da budu tanje
      • Makro kamera je čist višak

      Samsung Galaxy A54 je odličan uređaj za srednje zahtevnog korisnika i tu nema nikakve dileme: i dalje je ispred ostatka konkurencije u ovom segmentu ponude. Neko će možda imati brži processor, neko drugi bolju kameru, ali ukoliko pogledamo današnje aktuelne uređaje srednje klase – konkretnog napretka u ovoj kategoriji u odnosu na ne jednu, nego dve godine unazad, nema

      Privilegija koju u Benchmarku  imamo u svom radu jeste što oko sebe imamo kolege koji nam često nekom jednostavnom sugestijom ukažu na neko drugo viđenje stvari – ili jednostavno, potvrde ono što i sami mislite ali nekako volite i da se još neko složi sa vama. Sigurnosti radi…pa mi je bilo interesantno da čujem njihova razmišljanja o Samsung Galaxy A54 telefonu.

      Utisak o Galaxy A54 uređaju kada su ga videli Marko i Manča kretao se otprilike u rasponu: neodoljivo  jednostavan, nenametljiv, do elegantan, superioran u klasi, standard, to je to. Svi žele da budu standard, reper kako se to kaže, etalon prema kome određujemo mesto drugima u klasi: lošiji, jednak, bolji.

      Taj etalon u srednjoj klasi telefona poslednjih godina bila je Samsungova Galaxy A serija uređaja, naročito modeli sa oznakom A5x: Galaxy A50 je recimo bio privlačniji model od Galaxy A70, pa je Galaxy A71 bio bolji nego Galaxy A51, Galaxy A52 a naročito A52s su bili znatno uspešniji uređaji od Galaxy A72 koji se vrlo kratko nalazio u ponudi, Galaxy A53 se nije naročito proslavio prethodne godine a A73 nije ni stigao do nas.

      Iz navedenog je jasno da su nekako više uspeha imali parni model A5x serije, pa su ove godine i naša očekivanja bila takva da bi Galaxy A54 trebalo da bude dobar – naročito iz razloga jer je Samsung ove godine odustao od Galaxy A74 modela. Jesmo li vas umorili sa svim ovim oznakama?

      Verovatno jesmo ali moramo, da bi objasnili na startu: jer koliko vidimo po komentarima, mnogi znaju da je sve to isto iako ni videli ni probali nisu. Zato i mi moramo sve da sagledamo kako treba: istovremeno svesni da je vreme velikih promena na planu mobilnih telefona daleko iza nas…naročito u ovoj klasi uređaja. A Galaxy A54 prvenstveno treba da dokaže da je realni i pravi naslednik izuzetno popularnog, da dodamo i nadasve povoljnog, A52s modela.

      Specifikacije

      Da bi se približio onome što je mogao Galaxy A52S, Samsung je morao da pronađe naslednika Snapdragon 778G procesoru: izbor i posle toliko vremena nije adekvatan pa je pala odluka da to bude čipset iz sopstvene kuhinje – Exynos 1380. Radi se o novom procesoru, nasledniku prošlogodišnjeg 1280 koji je pokretao Galaxy A53 a u sećanju nam je ostao nekako nedorečen.

      Ukoliko bi neko na trenutak pomislio zašto ne Dimensity 1080, odmah da napomenemo da i Samsung ima telefon sa tim procesorom i njegovo ime je Galaxy A34 koji ćemo nadam se takođe testirati. Taj procesor se nalazi inače u nedavno predstavljenom Redmi Note 12 Pro telefonu sa kojim će se za delić slave i popularnosti takimičiti Galaxy A34, ne A54. Jer A5x je u odnosu na Redmi Note Pro seriju uvek bio stepenik iznad i nije logično porediti ove telefone.

      No da se vratimo na Exynos 1380: raspored jezgara u formatu 4+4, četiri Cortex A78 jezgra i četiri Cortexa A55 koji rade na identičnim taktovima kao i u Exynosu 1280, izrađen u istom proizvodnom procesu. Međutim, Exynos 1380 podržava LPDDR5 memoriju koja radi na 3200 MHz što je znatno više od LPDDR4X memorijske podrške na 2133 Mhz kod Exynosa 1280, Mali G68 MP5 grafika u odnosu na Mali G68 MP$ donosi 50 Mhz niži radni takt ali i jednu izvršnu jedinicu više, a skladišna memorija je sada po 3.1 standardu, što u odnosu na UFS 2.2 skladište kod prethodnika omogućava duplo brže čitanje i višestruko brži upis podataka.

      Malo ovde, malo onde i stigosmo konačno do Exynos procesora koji je u ovoj klasi u stanju da isparira u svim segmentima dve godine starom Snapdragon 778 procesoru – pa i po brzinskim rezultatima. I zapravo sada tek vidimo koliko je prethodna godina bila bolna na planu mogućnosti procesora namenjenih telefonima srednje klase. Nije se ni ova ne znam koliko popravila ali makar smo došli do onoga što smo imali nekada.

      Dodajmo tome i neke dodatne mogućnosti koje prošlogodišnji Exynos 1280 nije imao: na primer WiFi 6 podršku, 5G modem je unapređen takođe, a Exynos 1380 sada podržava i kamera senzore od 200 mpix.

      Primerak koji smo dobili na test stigao je sa 8GB RAM-a i 128GB prostora za podatke: u prodaji je ovakva varijanta i 50 evra skuplja verzija sa 256 GB skladišnog prostora – međutim tu je podrška za mikro SD kartice (zauzima mesto jedne SIM kartice) pa ukoliko već imate neku memorijsku karticu od ranije, nema potrebe da idete na skuplju verziju.

      U radu, Galaxy A54 je odzivan, brz, pravi predstavnik srednje klase, spreman da odgovori svakom zadatku: odličan ekran svakako upotpunjuje dobro iskustvo upotrebe i to je teritorija u kojoj se Samsung oseća kao svoj na svome.

      Solidan hardver, odličan ekran, ispeglan korisnički interfejs, to je ono što je potrebno da biste bili zadovoljni svojim telefonom. Ne mora on da košta ne znam koliko, ne mora telefon da poseduje vrhunski hardver, on jednostavno mora da bude dobro izbalansiran i ako neko to ume da izvede u srednjoj klasi – onda to ume Samsung.

      Displej

      Ekran je u odnosu na prethodne dve generacije ovih telefona manji za 0.1 inč, nije da ćete to primetiti. Ali ćete primetiti da je u pitanju zaista odličan ekran, nema potrebe da vas mi niti bilo ko drugi u to uverava, stavite pored ovog telefona dobar deo drugih u klasi i videćete razliku.

      Nije dovoljno da specifikacije kažu Super AMOLED, ima razlike i tu dileme nema. I Samsung dodatno povrh svega ume da svojim grafičkim interfejsom, odabirom ikona i walllpapera taj kvalitet dodatno izoštri u oku posmatrača. Male tajne…

      Osvežavanje 120 Hz, FHD rezolucija, HDR10+ podrška i – poboljšana svetlina u odnosu na prethodne dve generacije uređaja za 200 nita, sada je 1000 nita i ovo je telefon koji na jako sunčanom danu pruža još bolji prikaz od prethodnika. Naravno, tu je i zaštita, Gorilla Glass 5 brani panel od loma i ogrebotina već treću generaciju zaredom kada je A klasa telefona u pitanju.

      Naravno, selfi kamera je pozicionirana centralno na displeju a senzor otiska prsta je ispod ekrana.

      Baterija i punjenje

      U odnosu na prethodnu godinu baterija je ostala ista, ali se Galaxy A53 nikako ne uzima kao reper – i dalje je etalon model A52 od koga Galaxy A54 ima za 500 mAh veću bateriju, dakle 5000 mAh. Telefon za neproblematičan ceo radni dan nadprosečne upotrebe: vrlko lepo optimizovan uređaj, znatno bolje autonomije u odnosu na model iz prethodne godine.

      Prizvali smo u pomoć prošlogodišnji test A53 telefona: nakon deset časova YouTube reprodukcije pri 50 postotnom osvetljenju ekrana što je naš uobičajeni test autonomije, Galaxy A54 telefonu je preostalo lepih 57 procenata kapaciteta baterije što je znatno bolje od 45 procenata baterije koliko je preostalo Galaxy A53 modelu prethodne sezone.

      Punjenje je i dalje bolna tačka i tu dvojbe nema: 25W je zaista bolno spora brzina punjenja i to je jedan evidentan minus u odnosu na konkurente.  Ukoliko zaboravite tokom noći da stavite telefon na punjač, koga inače i nema u pakovanju telefona, ujutru ćete biti u konkretnom problemu ukoliko ste negde van kancelarijskog okruženja. To je nešto gde su nas drugi proizvođači navikli i razmazili: makar da je punjenje na nivou S klase uređaja, bilo bi mnogo bolje, nije isto 45 ili 25W. Jasna i konkretna zamerka Samsungu, ipak je 2023 godina.

      Dizajn

      Dizajn tela telefona je u dobroj meri sličan prošlogodišnjem: prošle godine smo ga poredili sa kratkom crnom haljinom koja nikada ne izlazi iz mode – ali ove bi nekako više voleli da nam je stigao u nekoj od vrlo zanimljivih opcija, na primer Lime varijanta nam se ove godine baš dopada, izgleda sveže, mladalački, mada je i ljubičasta vrlo interesantna za ženski tabor. Uz njih naravno bela i ova koja u stvari i nije crna, već grafitna.

      Ako rekosmo da je dizajn sličan prošlogodišnjem, onda dodajmo da se ove godine jasno uklopio u ono što možemo da vidimo na ne-Ultra modelima S23 serije. Naizgled ravan okvir telefona izrađen je od kvalitetnog polikarbonata, materijala u narodu poznatijeg pod imenom plastika – napred i pozadi su staklene površine zaštićene Gorilla Glass 5 slojem. I težina je konkretnija, čitavih 202 grama, pa je ovo najteži Samsung “A50 i nešto” telefon do sada.

      Iako je naravno logično da se teži manjoj težini uređaja, to ne mora uvek da znači da je to loše. Bilo je i telefona koji izgledaju masivno a budu lagani, pa balans težine pri osećaju držanja u ruci bude loš, pa opet ništa tu ne bude kako treba. Teški su možda ovi prstenovi oko kamera na poleđini…

      I naravno, kao u većini slučajeva, razliku u dizajnu u odnosu na konkurente ali i na prethodne modele čini upravo dizajn kamera sistema koji kao i celokupan dizajn prati postulate ovogodišnje Galaxy S serije.

      To znači da nema oivičenog kamera bloka kao kod prethodnika iz poslednje dve generacije, već iz poleđine telefon, svaki za sebe, izranjaju tri zaštitinim prstenom oivičena kamera senzora. Meni je i onako bilo lepo, ali jasno je da se mora zauzeti isti kurs a i publika voli promene.

      Ono što nam ipak smeta jesu okviri oko displeja koji su definitivno mogli biti manji, naročito na donjem delu telefona.

      Raspored konektora je tradicionalan, tasteri su desno, fioka za kartice je na gornjem delu rama telefona, tri mikrofona će svakako pomoći za bolji zvuk pri snimanju video zapisa a ulogu drugog zvučnika obavlja slušalica telefona. Zvučnici su dovoljno glasni ali zvučna slika nije baš na nivou koji bi voleli – kvalitetom jasno ispod onoga što smatramo dobrim zvukom, a opet, na nivou klase kojoj telefon pripada.

      Kamere

      A što se kamera tiče, Galaxy A50 serija tradicionalno nudi izuzetan kvalitet fotografija u svojoj klasi, pa čak i rezultate zbog kojih se ne postidi ni kada se uporedi sa vrhunskim modelima, što ste mogli videti u jednom od naših prethodnih poređenja gde smo A52 suprotstavili tadašnjim flagship modelima poput iPhone 12 Pro Max i Mi 11 Ultra.

      Razlog je kombinacija dovoljno dobrog hardvera i Samsungovog procesiranja slike koje je ako ne najbolje, svakako u samom vrhu u industriji. Naravno da smo od Galaxy A54 telefona imali visoka očekivanja, a šta je uspeo da isporuči, pogledajmo zajedno u brojnim primerima koje smo snimili ovim telefonom.

      Najpre, da pomenemo da se sistem kamera na zadnjoj strani sastoji od 3 senzora. Onaj na glavnoj kameri je Sony IMX766 od 50MP koji smo viđali između ostalog i na prošlogodišnjem Xiaomi 12 u višoj klasi, ili ovogodišnjem Redmi Note 12 Pro u srednjoj, a koji nam je tokom testa bio pri ruci radi poređenja.

      Ovaj senzor je uparen sa faznim autofokusom i optičkom stabilizacijom na koju smo navikli i na prethodnicima ovog modela. Pored njega, tu su još i Samsung ISOCELL S5K3L6 ultraširoki senzor skromnijih specifikacija od 13MP i otvorom blende f/2.2, kao i 5MP makro senzor, dakle nešto bolji, makar  na papiru od onoga što najčešće viđamo.

      Očekivano, dnevne fotografije sa glavne kamere A54 su izuzetno dobre i na ekranu telefona izgledaju sjajno, toliko da ih verovatno ne bismo razlikovali od onih sa flagship modela. Naravno, kada ih pogledate na ekranu monitora razlika postoji, oštrina nije na istom nivou, ali je pohvalno što ih krasi onaj karakteristični izgled koji volimo sa Samsung telefona najviše klase. To podrazumeva malo poboljšane boje i kontrast kako bi slike bile spremne za društvene mreže, ali i dalje dovoljno prirodan izgled koji verno opisuje scenu.

      Samsung to zaista ume da uradi kako treba. U poređenju sa Redmi Note 12 Pro modelom koji koristi identični senzor, ali drugačije procesiranje, razlike danju nisu velike na prvi pogled po pitanju oštrine i detalja. Redmi nudi malo prirodniji izgled, a Galaxy A54 malo življe boje, s tim što Samsung uspeva i da uhvati viši dinamički opseg bez gubitka detalja u najsvetlijim ili najtamnjijim delovima scene, pa će se zavisno od uslova to primetiti manje ili više. U svakom slučaju, i pored istog senzora, A54 pravi nešto bolje fotografije.

      Što se ultraširoke kamere tiče, ona očekivano ne nudi jednak nivo detalja usled senzora koji prosto ne pripada istom rangu kao glavni, ali da budemo iskreni, od Samsunga nismo očekivali baš toliku varijaciju u izgledu fotografija između glavne i ultraširoke kamere. Boje su čas bleđe, a čas toplije u odnosu na glavni senzor, a možda glavni razlog za to je uži dinamički opseg koji telefon u obradi pokušava da kompenzuje, pa to ode ili na jednu ili drugu stranu.

      Iako mislimo da je Samsung mogao da napravi konzistentniji izgled, fotografije sa ultraširoke kamere su i dalje više nego korektne i verovatno među boljima koje smo videli u ovoj klasi i tipu senzora.

      A treći, makro senzor na ovom telefonu je, ako nas pitate, Samsung mogao i da preskoči. Iako ima 5 umesto 2MP, odsustvo autofokusa čini da ova kamera bude upitno upotrebljiva i ne možemo reći da se bilo čime izdvaja. Praktično je tu samo iz jednog razloga – da bi Galaxy A54 vizuelno više podsećao na S23 i S23+ modele. Ako je to bio cilj, mogli su i da uštede koji dolar i stave ćorak, a da korisnici ne izgube na funkcionalnosti.

      Za ljubitelje noćne fotografije A54 će ispuniti očekivanja, pa i više od toga. Glavni senzor je u stanju da napravi vrlo dobre fotografije, sa pristojnim nivoom detalja, a korektno se snalazi u uslovima gde nema dovoljno uličnog svetla. U odnosu na Redmi Note 12 Pro, ovde je razlika još veća – oba telefona prave dobre fotografije, ali Galaxy A54 to radi prirodnije, sa manje primetnom obradom i uz zadržavanje više dinamike u sceni i realnijim izgledom.

      Ultraširoki senzor je noću sasvim upotrebljiv i korektno se snalazi uz pomoć procesiranja od strane noćnog moda, mada je naravno daleko od onoga što nudi glavna kamera u pogledu boja, nivoa detalja i šuma.

      Možda i najveći pomak u odnosu na prethodne modele u seriji, Galaxy A54 donosi po pitanju video snimanja. U 4K rezoluciji sa do 30 slika u sekundi, kvalitet videa je zaista dobar za ovu klasu, rekli bismo primetno unapređenje, ali uz jednu ogradu – sve dok je kadar relativno statičan.

      Naime, u 4K modu nije podržana elektronska stabilizacija, a optička sama po sebi nije dovoljna da se izbori sa snimanjem u pokretu, pa rezultati takvog snimanja neće baš biti sjajni u odnosu na statične. Šteta, ali ako Samsung ovo promeni nekim naknadnim ažuriranjem, a ne vidimo razlog zašto ne bi, ovaj model bi bio pun pogodak za dobar video u srednjoj klasi.

      Noćno video snimanje je takođe veoma dobro i sa iznenađujućim nivoom detalja, uz to značajno bolje od onoga što nudi  Redmi Note 12 Pro sa istim senzorom.

      Za kraj priče o kamerama, pomenimo i prednji senzor od 32MP, a koji takođe potpisuje Sony, konkretno u pitanju je IMX616. Odlična reprodukcija boja i generalni kvalitet, čak i noću ali je usled odsustva optičke stabilizacije malo osetljiviji na pomeranje, pa se morate potruditi da vam ruka bude mirna kada slikate selfi da biste dobili potpuno oštre fotografije.

      Prednja kamera takođe podržava 4K video snimanje, što je za pohvalu jer čak ni neki flagship uređaji i dalje to ne mogu, ali ako želite dobar kvalitet, za šta je kamera sposobna, zaboravite na kvalitetno snimanje u pokretu sa ovim telefonom. Za te stvari, moraćete ipak dublje da zavučete ruku u džep…

      Android 13 kao raritet u klasi

      Ono što bismo pohvalili u slučaju Galaxy A54 telefona svakako je najnovija verzija Android 13 operativnog sistema: deluje zaista nelogično da treba da hvalimo prisustvo operativnog sistema starog šest meseci na novom telefonu  ali tako ispada. Istina je da nismo imali preveliki broj novih telefona ove godine u ovoj klasi, ali to što je stizalo, stizalo je sa Android 12 verzijom operativnog sistema.

      Interesantno je, zaboravi čovek na to ali se podseti kada pročita test prošlogodišnjeg modela: pa smo istu situaciju imali i pre godinu dana kada smo objavili recenziju Galaxy A53 telefona. I onda se neko pita zašto Samsung – između svega ostalog i zbog brzine i redovnosti donošenja svežeg softvera, i zbog toga što će ta podrška za starije uređaje najduže trajati.  Drugi proizvođali su, čini se to sve više, ozbiljno zanemarili ovu problematiku – ili svesni da ne mogu puno toga da učine, guraju glavu u pesak.

      Uz Android 13, tu je naravno i najnovija verzija, 5.1 One UI korisničkog interfejsa – i na tom planu Samsung drži jasnu prednost nad bilo kojim proizvođačem Android sveta. Armija developera koju drugi ili nemaju ili ne mogu da je priušte pri svom poslovanju konstantno pravi razliku, naročito kada je reč o donošenju najnovije verzije Androida na telefone, često i mesecima pre drugih. O konstantnim i vrlo redovnim ažuriranja postojećeg softvera, da i ne govorimo.

      Utisci i cena

      Nema dileme, Galaxy A54 je dostigao Galaxy A52S – sad, da li to možemo smatrati uspehom, pod velikim je znakom pitanja. Kao što smo u prethodnih godinu I malo jače postavili bezbroj znakova pitanja bez pravih odgovora, kada je ova klasa uređaja u pitanju.

      Samsung Galaxy A54 je odličan uređaj za srednje zahtevnog korisnika i tu nema nikakve dileme: i dalje je ispred ostatka konkurencije u ovom segmentu ponude. Neko će možda imati brži processor, neko drugi bolju kameru, ali ukoliko pogledamo današnje aktuelne uređaje srednje klase – konkretnog napretka u ovoj kategoriji u odnosu na ne jednu, nego dve godine unazad, nema. Tek se vraćamo na ono što smo imali a nisam siguran da ćemo i narednih godina dobijati više od toga.

      Sve navedeno važi samo ako na trenutak zažmurimo i u priču ne uvučemo cenu, e tu već nastaje poprilična konfuzija. 58 hiljada dinara, bezmalo pet stotina evra za verziju 8/128 GB, odnosno 64 hiljada dinara, dakle 540e za verziju 8/256 GB, iznosi su koji su znatno prekoračili naša očekivanja. To su jednostavno cene na koje publika nije spremna ukoliko nabavlja uređaje u maloprodaji. I ta cena je tradicionalno kod nas viša zbog raznoraznih dažbina kojih ne možemo da se rešimo nikako – za nekih 10 do 15 procenata, nego recimo u Nemačkoj.

      Još jednom podsetnik: Galaxy A51 koštao je 45 hiljada dinara na početku prodaje, A52 je stigao po ceni od 43 hiljade – a naslednik A52S se na startu prodaje mogao nabaviti za 45 hiljada dinara. A53 startovao je sa cenom od 53 hiljade dinara, Galaxy A54 košta 58 hijada. Sve je skočilo, sve cene ovog sveta, tu dileme nema. Veći je problem što pravog napretka nema da bi se neko prelomio da napravi upgrade, da stari uređaj zameni novim i boljim, jer eto telefoni ove godine jedva pa sustižu nivo od pre dve godine.

      Govorimo isključivo o ovoj klasi uređaja – u drugim kategorijama napretka ima a cene redovno idu uzlaznom putanjom. Mnogo toga je u industriji postavljeno naopako i ceh plaćaju svi, od potrošača pa do samih proizvođača. Jednima je preskupo a drugima se ne isplati da prodaju jeftinije. I onda se prodaja sve više pretvara u prodaju onima koji jednostavno imaju uređaje koje je pregazilo vreme pa pod znacima navoda moraju da ga zamene novim.

      Sa ovakvom cenom, Samsung Galaxy A54 se znatno približio nekim prošlogodišnjim modelima sa konkretnijim specifikacijama.

      Kupovina preko operatera donosi naravno neku drugu matematiku, pa pogledajte ponudu Galaxy A54 modela u Yettelu, uporedite uslove sa kupovinom nekih drugih uređaja, pa procenite šta vam se i koliko isplati. Možda se u tom slučaju više isplati.

      Teško je reći da bi neko trebalo da pređe sa Galaxy A52 na Galaxy A54 zarad svetlijeg ekrana, bržeg skladišnog prostora u telefonu i malo veće baterije jer to nisu razlozi ali dve godine dodatnog upaređenja operativnog sistema već jesu – ali bi o njemu mogli da razmišljaju oni koji žele telefon koji je bolji od ostalih u klasi. Ukoliko ste bili na nekom slabijem telefonu do sada a došlo je vreme za promenu jer je prethodni izdala snaga, sa Samsung Galaxy A54 apsolutno pogrešiti nećete.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Komentari (0)

      Nema komentara 😞

      Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

      Pridruži se diskusiji
      Možda vam se svidi