Samsung Galaxy A70 (Video)

Samsung Galaxy A70 (Video)

Nova linija Galaxy A telefona je donela puno različitih modela. Nakon A50, koji se nekako posmatra kao “zlatna sredina”, na red dolaze drugi telefoni koji imaju raznolike karakteristike i specifičnu namenu ili usmerenje. Takav je i uređaj koji danas predstavljamo - Samsung Galaxy A70. Koje su mu glavne odlike i kome je namenjen?

    Sadržaj

      Odgovor na pitanje iz uvoda je veoma jednostavan – ovo je telefon, bez ikakve dileme, namenjen prevashodno osobama koje žele velike ekrane u svojim džepovima i u svojim rukama. Nema nikakve dileme da je to osnovni utisak kada se Galaxy A70 uzme u šake. Telefon je definitivno podsećanje na doba u kome smo delili telefone na obične telefone i fablete, gde A70 definitivno naginje ovom drugom.

      Pre svega, ovo je telefon koji stiže po ceni od oko 53 hiljade dinara, što je grubo govoreći oko 450 evra. To je već poveća suma novca, pa samim tim određene osobine moramo posmatrati u odgovarajućem kontekstu. Ne mogu se neke osobine posmatrati istim okom ukoliko su odlike iste i na uređaju od 350 i na uređaju od 450 evra. Stoga, šta se dobija za taj iznos?
      Telefon na testu
      Na test smo telefon dobili u punom pakovanju. Pakovanje u kom stiže A70 je prilično bogato. Uobičajeno za Samsung, ne nalazimo futrolu za telefon. Nismo iznenađeni, jer prosto Samsung tako nešto praktikuje. Sa druge strane, unutra zatičemo veoma lepu stvar, nikako uobičajenu za Samsung telefone – 25 W punjač! Na taj način, Galaxy A70 postaje Samsung telefon sa najbržim punjenjem od svih telefona, bržim i od Samsung Galaxy S serije. Takođe, u pakovanju nalazimo SIM iglicu, USB-C kabl (sa USB-C portovima na oba kraja), kao i slušalice.
      Impozantnih 6,7 inča dijagonale znače da je A70 telefon sa najvećim ekranom u Samsungovoj ponudi u ovom trenutku. Da, ovaj telefon je zaista veliki i u tom smislu ekran deluje veoma, veoma ubedljivo. Iskombinujemo li fantastičan ekran sa činjenicama da je ekran razvučen do samih ivica, te da je reč o sjajnom Super AMOLED Infinity-U ekranu, dobijamo zaista fenomenalan utisak. To biva pojačano držanjem u ruci jer je zbog pomalo neobičnog odnosa strana od 20:9, koji po prvi put vidimo na našim testiranjima, ovaj telefon sasvim moguće držati jednom rukom. Drugim rečima, Samsung je uspeo skoro nemoguće – da iskombinuje određene karakteristike i napravi takav miks da imamo telefon ogromnog ekrana koji se ipak relativno lako koristi. Ključna reč je relativno, jer ipak je optimalno korišćenje dve ruke za upravljanje ovim telefonom.
      SamsungA70_1s.jpg 
      Međutim, stvari se pomalo kvare kada okrenemo telefon. Ukoliko se sećate našeg testa A50 i A40 telefona, govorili smo vam o materijalu oznake 3D Glasstic, odnosno plastici koja podseća na staklo, ali to ipak nije. Isti materijal pronalazimo i ovde. Iako je vizuelni utisak vrlo upečatljiv, ipak je A70 primetno skuplji od pomenutih prethodnika da bismo mogli mirne duše da kažemo da je utisak dobar. Za neke će biti dovoljno dobar, drugima će smetati, posebno imajući u vidu cenovni razred.
      Pohvaljujemo debljinu telefona od svega 7,9 milimetara – subjektivno, deluje još i tanje zbog impozantne druge dve dimenzije. Takođe, još jedan faktor zbog koga mala debljina dodatno impresionira jeste pozamašna baterija koja je stala u uređaj. Galaxy A70 raspolaže baterijom od čak 4500 mAh, najvećom koju je Samsung ikada ugradio u jedan serijski telefon.
      SamsungA70_2s.jpg
      Nigde senzora otiska prsta – razlog je jednostavan, smešten je ispod ekrana, baš kao i kod S10 familije, ali i kao kod A50. Da li je nešto unapređeno po tom pitanju? Iskreno, ne vidimo neku posebnu razliku, jer je i dalje potrebno negde oko sekunde da se detektuje otisak, tako da brzina definitivno nije fascinantna karakteristika. S druge strane, prilično je pouzdan i u tom domenu nismo imali problema.
      Pri vrhu prednje strane zatičemo mali kružni izrez za prednju kameru i u svemu ostalom ivice su zaista maksimalno istanjene. Ekran je prekriven Gorilla Glass 3 staklom. Baš kao i kod A50, Samsung je rešio da notifikacioni LED ne treba da bude implementiran na A70 telefonu. Doduše, sa Super AMOLED ekranom i sistemom prikazivanja notifikacija na njima, možda na takvu odluku i ima pravo…U hardverskom pogledu, Samsung A70 je interesantan u tom smislu što ne koristi čipset same kompanije tj. neki Exynos, već koristi Qualcomm Snapdragon 675. Da, znamo da za ovu količinu novca može da se nabavi i hardverski značajno brži telefon, i to nije sporno. Ipak, i A70 će sasvim lepo da posluži u svakom smislu jer mu snage neće nedostajati, naprotiv.
      [modul]specifikacija=9694[/modul]
      Telefon dakle koristi čipset sa osam procesorskih jezgara. Dva jezgra rade na 2 GHz i reč je o Kryo 460 Gold jezgrima. Još šest jezgara rade na 1,7 GHz, i reč je o Kryo 460 Silver jezgrima. Za grafiku je zadužen Adreno 612. Poređenja radi, što se performansi tiče, ovako konfigurisan A70 je negde malo ispod Kirin 970 čipseta koji je do pre koju godinu bio pozicioniran kao čipset visoke klase u Huawei telefonima. To potrvrđuju i testovi, koji zapravo daju sliku o veoma dobro balansiranom uređaju, kako kada je reč o procesorskim jezgrima, tako i GPU delu.
      a70_cpuz_s.jpg
      Šta sa memorijom i skladišnim prostorom? Samsung se opredelio za kombinaciju koju smo do pre godinu dana viđali samo na skupim telefonima. A70 ima 6 GB RAM memorije, i iskreno, sumnjamo da će korisnici, posebno u ovoj kategoriji, žaliti za sistemskom memorijom, odnosno na njen nedostatak. Sasvim sigurno se neće žaliti na skladišni prostor, budući da je Samsung opremio telefon sa čak 128 GB. Osim toga, dostupan je microSD slot u Dual SIM podnožju, odvojen od SIM slotova, tako da korisnici ne moraju da biraju između korišćenja dve SIM kartice i eventualnog proširenja skladišta. Ovaj slot prihvata microSD kartice kapaciteta do čak 1 TB.
      SamsungA70_3s.jpg
      a70_geekbench_s.jpg
      a70_3dmark_s.jpg
      Ukupan utisak o performansama telefona je vrlo dobar. E sad, to nas dovodi do stavke koja prati gotovo svaki prikaz danas…uvek možete da za ovaj novac nabavite telefon sa još bržim hardverom. Maltene svi proizvođači su suočeni sa ovim problemom. No, teško da može da se nabavi telefon sa ovako lepim Super AMOLED ekranom, velikom baterijom i tako dalje. Jasno vam je šta hoćemo da kažemo – postoji odgovarajući miks osobina gde je hardverska snaga samo jedan od parametara. Uostalom, da nije tako, naši prikazi bi se završavali upravo na ovom mestu, nakon rezultata testova…
      a70_antutu_s.jpg
      a70_gfxbench_s.jpgUtisci u radu su veoma slični ranije testiranim telefonima. Naravno, kod S10 linije su utisci bili besprekorni, ali su bili sjajni i kod hardverski nešto inferiornijeg A50, tako da je jasno da je Galaxy A70 odličan telefon u svakodnevnom radu – dabome, dokle god vam prija i odgovara njegova veličina, za čije je optimalno iskorišćenje ipak neophodno korišćenje telefona sa dve ruke.
      a70_softver1_s.jpg
      Kao i drugi Samsung telefoni, i A70 dolazi sa svežom iteracijom operativnog sistema, Android 9 Pie operativnim sistemom, koji se kombinuje sa svežim i unapređenim korisničkim interfejsom. One UI, kako ga Samsung sada zove, predviđen je za rad u saradnji s operativnim sistemomAndroid 9 Pie. Tu je pregršt noviteta, a One UI je očito u međuvremenu osvežen, pošto je njegova iteracija dobila oznaku 1.1.

      Pre svega, performanse su besprekorne. Ikonice su vrlo krupne, jasne i uočljive ali to se naravno sve može prilagoditi navikama korisnika putem odgovarajućeg menija. Interfejs je prilično šaren, a i priroda OLED ekrana je takva da su boje super-zasićene. Interfejs je odličan, posebno zbog zadržanih najboljih funkcija starog Androida, poput App drawer-a, kojim se brzo i lako pozivaju aplikacije i vrši navigacija. Naravno, možete sve da izmenite i prilagodite stilu koji forsira izvorni Android, mada sumnjamo da će iko ko kupuje Samsung Galaxy telefon to želeti da učini.

      Jedan od najbitnijih noviteta jeste Night Mode, kojim jednim potezom interfejs možete “potamniti” i učiniti telefon prijatnijim za oči u određenim uslovima – recimo, noću. Samsung ga implementira ne samo na skuplje telefone, već u kompletnu liniju Galaxy A telefona, bez obzira da li je reč o A10 ili A70 modelu, pa ga tako i ovde zatičemo.

      Uopšte, dominira motiv zaobljenosti, pa tako sve ikonice i meniji imaju oble linije, koje kao da teže da postanu kružnice. To je i trend Android 9 OS-a, ali je u One UI-ju dodatno naglašen. Tu je i stari dobri Always On display, Samsungov sistem prikazivanja informacija na ekranu i kada je AMOLED ekran telefona ugašen. Novina jeste prikazivanje ikonica u boji, što je odličan potez. Istovremeno, ovim se smanjuje potreba za notifikacionim LED-om, jer informacije ionako dobijate daleko jasnije i grafički neuporedivo potpunije na AMOLED ekranu.

      Prisutan je Game Launcher, kao i Bixby AI asistent, premda na ovom telefonu nema posebnog dugmeta  za njegovo aktiviranje. Takođe, tu je i Secure Folder za dodatni stepen zaštite najbitnijih podataka. Tu je i više Samsungovih aplikacija i servisa, koje možete koristiti, ali vas niko ne primorava na to. Ove aplikacije su dobro grupisane u svoj folder, pa ne upadaju u oči jer nisu razbacane unaokolo, što smanjuje percepciju o “prenatrpanosti” telefona aplikacijama.

      Što se bezbednosnih opcija tiče, najbitnija stavka jeste in-display fingerprint senzor, baš kao i na modelima visoke kategorije. Na taj način možete brzo i lako da obezbedite pristup telefonu i podacima na njemu. Na raspolaganju je još nekoliko opcija, pre svih prepoznavanje lica, ali su tu i neke starije metode poput PINa, šare i slično. Što se brzine samog senzora tiče, ne bismo ga ni hvalili ni kudili – i dalje je potrebna sekunda da se prepozna otisak, što je više nego kod tradicionalnih senzora, ali opet, nema previše razloga za žaljenje jer detekcija dobro radi.Ekran
      Kao što smo već napomenuli, impozantnih 6,7 inča dijagonale znače da je A70 telefon sa najvećim ekranom u Samsungovoj ponudi.. Iskombinujemo li fantastičan ekran sa činjenicama da je ekran razvučen do samih ivica, te da je reč o sjajnom Super AMOLED Infinity-U ekranu, dobijamo sjajan utisak u praksi – utisak koji će sasvim sigurno budući vlasnici osetiti prilikom prvog paljenja telefona.
       SamsungA70_4s.jpg
      Budući da ga odlikuje nestandardni odnos stranica od 20:9, što je još uže od 19,5:9 ili 19:9, možemo da kažemo da natprosečno dobro leži u ruci. Sad, ostaje pitanje ne bi li bilo bolje da je Samsung išao do kraja, i kreirao 21:9 telefon, koji bi imao ekran totalno prilagođen filmskom odnosu strana, ali šta je tu je. Rezolucija iznosi 2400 x 1080 piksela, uz gustinu zapisa od 393 piksela po inču.
      a70_ekran_s.jpg
      Softverska podrška ekranima je besprekorna, kao i kod drugih Samsung telefona. Tu su mogućnosti podešavanja profila, temperature boja, kontrasta, filtera plavog svetla, sve što možete zamisliti da možete menjati kada je reč o ekranu je – tu. Takođe, možete uključivati Always-On Display opciju, ali ne preporučujemo da je gasite jer ona u ovom slučaju ima važnu ulogu – neke vrste napredne notifikacione lampe.
      a70_igra_s.jpg
      Baterija
      Samsung je majstor da isporuči odličnu autonomiju, i ovog puta je uspeo da u potpunosti opravda ne tako mala očekivanja. Napominjemo da smo merenja vršili sa upaljenim Always-On displejem (kao i uvek), zbog više puta spominjane funkcionalnosti, budući da je to realan scenario u kome će praktično svi koristiti telefon.
      a70_baterija_s.jpg
      Baterija je ogromnog kapaciteta – čak 4500 mAh. 10-časovni YouTube test završava na 48%, što je veoma dobar rezultat, a telefon postiže preko 15 i po sati uključenosti ekrana tokom dana. U praksi, to bi značilo da možete sasvim realno očekivati i do dva dana korišćenja, čak i ukoliko intenzivno koristite telefon. Naravno, ovo je individualno varijabilna stavka, pa će neko lako postići i više, a neko će se mučiti da postigne dva dana. No, jedno je sigurno – nećete morati svako veče da posežete za punjačem.
       Podjednako lepa vest jeste i punjač – najbrži punjač koji je Samsung ikada implementirao u neki svoj telefon. Dok su S10 telefoni pomalo razočarali u tom pogledu jer su došli s punjačima od 15 W, model srednje klase A70 stiže sa punjačem od čak 25 W koji veoma brzo puni telefon preko preko USB-C porta.
      Audio
      Kada je audio komponenta u pitanju, moramo reći da smo veoma zadovoljni nekim stvarima. Recimo, Samsung se nije poveo za trendovima, te nije eliminisao 3,5-mm konektor, što zaslužuje iskrene pohvale. Zaista je ogroman broj korisnika širom sveta koji su navikli na svoje pouzdane, kvalitetne i jednostavne slušalice, i nije u redu primoravati ih na korišćenje nekakvih bežičnih rešenja koja je potrebno puniti, sa upitnim kvalitetom zvuka. Kome tako nešto treba, ionako će sam napraviti tranziciju.
      a70_audio_s.jpg
      Nažalost, ništa od stereo zvuka. Dok ga kod pristupačnijih modela nismo ni očekivali, A70 je mogao da poradi na tome, posebno zbog povećih dimenzija samog telefona. No, šta da se radi. Telefon podržava Dolby Atmos tehnologije prilagođavanja zvuka uz ekvilajzere. Tu je i Adapt Sound opcija, koja treba da dodatno optimizuje zvuk u zavisnosti od doba i starosti, ali to je više namenjeno čuvanju sluha, ukoliko želite da se time pozabavite. Najzad, prisutan je i FM radio. Samsung Galaxy A70 koristi sistem sa tri kamere, veoima slično A50 telefonu, sa jednom razlikom – gde A50 koristi senzore od 25 MP (glavni senzor pozadi i selfi kamera napred) A70 koristi 32 MP. Ceo sistem imitira neke daleko snažnije i raskošnije varijante, ali srećom, u dobroj meri im je dorastao. No, za početak, krenimo od kamera softvera.
       SamsungA70_5s.jpg
      Softverske opcije su brojne i izuzetno raskošne i bogate. Telefon je natrpan opcijama. Jedna od značajnijih stvari jste mogućnost “šireg kadra”, koja je vrlo jasno istaknuta, i te šire kadrove je moguće hvatati i sa sistemom zadnjih kamera i sa prednjom kamerom. Prisutni su razni filteri, specifični režimi fotografisanja i snimanja, a između njih se krećete na krajnje jednostavan način, blagmi pokretom prstom u levu ili desnu stranu. Pristup svim opcijama je jednostavan i brz i lako ćete uspeti da pronađete ono što vam je potrebno, bio to Pro režim fotografije ili prikaz dodatnih informacija o snimku.
      a70_kamera_s.jpg
      Šta zapravo zatičemo? Sistem se sastoji odstandardnog wide senzora od 32 MP, ultra-širokougaonog od 8 MP i senzora dubine od 5 MP. Glavnim senzorom ćete snimati najveći broj fotografija. Ultraširoki 123-stepeni senzor nudi širok ugao snimanja, što je sjajno i veoma dopadljivo kada se razmatra teoretski. No, u praksi ovaj senzor nema nikakve napredne mogućnosti, ni neki brzi autofokus, niti asistencije, a ruku na srce nije ni neke velike rezolucije. Stoga je on tu više da pomogne da uhvatite sliku u nekim specifičnim okolnostima, kada je zaista potreban širok kadar.




      No, tu je glavni senzor visoke rezolucije od 32 MP, sa otvorom blende od f/1.7, kao i podrškom za Phase Detection autofokus. Kvalitet fotografija koje pravi je – odličan! Doduše, dok je osvetljenje iole solidno. Slike su sjajnog kolorita, oštrina je taman kakva je potrebna da se dobije kvalitetan snimak a da se prenaglašenom oštrinom ubiju detalji, zasićenost i dinamika su na veoma visokom nivou. HDR obavlja svoj posao izvanredno i u automatskom režimu. Sve u svemu, možete očekivati odlične rezultate u praksi.




      No, nije zlato sve što sija. Prvi problem dolazi kada se uslovi snimanja dramatično izmene, odnosno kada padne noć. Nažalost, dok su S10 telefoni dobili režim noćnog snimanja, A70 nije bio te sreće te on nema nikakav poseban režim snimanja u slabijim svetlosnim uslovima. Stoga morate da se oslonite ili na automatiku, ili ako imate malo više znanja, na Pro režim. No, svakako ne očekujte neke naročito ubedljive rezultate – prosto, noćno snimanje je definitivno slabija strana ove kamere, odnosno telefona.




      Selfi kamera od 32 MP funkcioniše prilično dobro. Karakteriše je otvor blende od f/2.0. Raspoznaje ivice objekata i obrise čoveka prilično dobro. Pati od ograničenja fiksnog fokusa, ali kome je do vrhunskog autofokusa na prednjoj kameri, neka ide na S10 seriju. Ima određenih tendencija ka umekšavanju, ali ništa više od onoga na šta smo navikli. Selfijima ćete definitivno biti veoma zadovoljni, posebno što je moguće snimiti ih i u “blago širem” modu, da to tako nazovemo, kada se uhvati nešto više detalja okolo. Direktno poređenje možete videti na prve dve slike ispod.
      foto_a70_12_s.jpg




      Video je neka vrsta propuštene šanse. Galaxy A70 može da snima video u 4K rezoluciji, i to vrlo detaljno i bogato, nalik na fotografije. No, nema nikakvu podršku za stabilizaciju, pa tako ispada da morate da mu obezbedite neki spoljni stabilizator tipa gimbala. 1080p snimanje nas je bacilo u mali rebus – dok svi redom hvale ovaj režim, nama je 1080p nekako bio previše mutan, nismo bili najsrećniji njime.






      Najzad, stižemo do finalne ocene. Vrlo nezahvalno, budući da nam se telefon veoma dopada, ali smo svesni da cilja vrlo određenu publiku. U suštini, Galaxy A70 je telefon za one koji žele veliki ekran. U toj varijanti, nema greške. Opet, njegova cena je nešto viša da bi bio zanimljiv “mejnstrim” publici, pa se te stvari nekako i same uklapaju. Dokle god ste svesni jasnih prednosti, ali i jasnih mana ovog telefona, i spremni na njih, sasvim sigurno nećete pogrešiti ovim izborom.
       
      Treba reći da je Galaxy A70 veoma dobar telefon, možda ne tako ubedljive izrade, prvenstveno zbog “3D Glasstic” leđa, ali praktično u svim ostalim pogledima, sigurno vas neće razočarati. Gejming, gledanje filmova, čitanje knjiga i stripova, ili pak jednostavno bazanje po internetu, sve to je značajno udobnije posmatrati na većem ekranu. To je upravo i najbitniji adut A70 telefona. Pa ako vam se to sviđa, i ukoliko volite velike telefone, a smatrate da ćete puno gledati u ekran svog budućeg smartfona, znate šta vam je činiti…
      Prednosti:
      – Odličan dizajn – Fantastičan Super AMOLED ekran, najveći u ponudi telefona – Baterija – Odlični snimci po danu – Korisnički interfejs – Odličan za korisnike koji vole telefone sa velikim ekranima
      Nedostaci:
      – Bez notifikacione lampe – Plastična leđa – Slabije noćno snimanje- (Uslovno) Glomazan

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test