Samsung Galaxy Ace

Samsung Galaxy Ace

Pošto smo testirali Samsung Galaxy Mini i Samsung Galaxy S II, koji predstavljaju dva kraja trenutne ponude Samsung pametnih telefona, došlo je vreme da se pozabavimo i srednjom klasom, čiji predstavnik je u ovom slučaju Samsung Galaxy Ace model. Ovaj Android telefon je namenjen korisnicima koji ipak očekuju određeni nivo performansi, a nije im neophodan toliko veliki ili toliko moćan telefon, kao što je Galaxy S II

    Sadržaj

      Bojan Dančuo
      Samsung Galaxy Ace je telefon koji poseduje pristojne performanse zahvaljujući Qualcomm ARM 11 procesoru koji radi na 800 MHz i Adreno 200 GPU-u, koji su sasvim dovoljni da podrže njegovu 320×480 rezoluciju. Naravno, nemojte se zavaravati, ovo nije telefon više klase, ali na sreću i njegova cena je odgovarajuća njegovim specifikacijama.
       

       
      Galaxy Ace skoro neodoljivo liči na iPhone 4, čak i po dimenzijama, pa nije čudo što se Apple i Samsung već neko vreme vuku po sudovima i dokazuju ko je kome ukrao ideje za dizajn. Ekran nije AMOLED tipa, već klasičan TFT, tako da ne očekujte od njega ništa spektakularno. Ipak, u pitanju je Android platforma solidnih performansi, a sada ćemo pogledati detaljnije hardver ovog telefona.
      Galaxy Ace je izrađen od plastike, kao uostalom i svi Samsung telefoni. Ekran od 3,5 inča ima prednost u dijagonali u odnosu na uređaje slične kategorije drugih proizvođača, ali 320×480 rezolucija na toj dijagonali znači da ima i veće piksele u odnosu na njih. Uz to, u pitanju je standardni TFT, tako da zaboravite na fenomenalan kolorit AMOLED-a, jer ga ovde nećete iskusiti.

       
      Ispod ekrana se nalaze tri tastera, od toga jedan fizički (home), dok su back i menu tasteri površine osetljive na dodir, koje se osvetle tokom korišćenja telefona, dok su inače ugašene.
       

      Sa desne strane se nalaze power/sleep taster i microSD slot, dok je sa desne klackalica za regulisanje jačine zvuka.
       

       
      Na vrhu telefona su 3,5 mm konektor za slušalice i microUSB port, koji ima poklopac koji se uklanja povlačenjem u stranu.
       

       
      Zadnja strana je pokrivena plastičnim poklopcem, ispod kojeg se može pristupiti bateriji i slotu za SIM karticu. Na velikom broju slika ovog telefona koje možete naći na Internetu, plastika zadnjeg poklopca je dodatno obrađena nekom teksturom, ali je model koji je nama stigao na test imao vrlo jednostavnu glatku crnu plastiku, koja deluje pomalo jeftino. Pri vrhu zadnje strane se nalazi kamera od 5 megapiksela sa pratećim blicem.
       

       
      Unutar Galaxy Ace telefona se nalazi Qualcomm ARM 11 centralni procesor koji radi na 800 MHz, sa pratećim Adreno 200 grafičkim procesorom. Ima 384 MB RAM-a, a 158 MB skladišne memorije nije baš previše izdašno, tako da će vam biti neophodna microSD kartica (bez nje slikanje kamerom ni ne radi). Mi uz test telefon nismo dobili karticu, ali pretpostavljamo da u prodaji dolazi sa karticom od 2 GB.
       
      Specifikacija:

      Samsung Galaxy Ace

      dimenzije

      112,4 x 59,9 x 11,5 mm

      masa

      113 g

      baterija

      Li-Ion 1350 mAh

      ekran

      3,5″, 320 x 480, TFT

      kamera

      5 MP, auto fokus, LED blic, 320×240@15fps video

      dodatne opcije kamere

      geo-tagging, detekcija lica

      prednja kamera

      Ne

      procesor

      800 MHz ARM 11 procesor, Adreno 200 GPU, Qualcomm MSM7227 čipset

      memorija

      384 MB RAM

      skladišna memorija

      158 MB

      proširenje memorije

      microSD, do 32 GB

      priključak za slušalice

      3.5 mm

      sistem

      Android 2.2.1 (Froyo)

      accelerometer – orijentacioni senzor

      Da

      konekcije

      USB 2.0, Bluetooth 2.1, WiFi 802.11b/g/n

      ostali senzori

      kompas, proximity

      prenos podataka

      GPRS, EDGE, 3G

      GPS

      Da, A-GPS

      poruke

      SMS, MMS

      email

      Da, Push Email

      adobe flash

      Ne

       Samsung Galaxy Ace dolazi sa Android 2.2.1 operativnim sistemom uz neizbežni dodatak TouchWiz interfejsa u verziji 3.0. Touchwiz ne modifikuje grafičko okruženje toliko drastično kao na primer HTC-ov Sense, ali dodaje neke korisne stvari povrh standardnog Android UI-a.

       

       
      Lock ekran je u standardnom Android maniru, bez nekih dodatnih mogućnosti.
       

       
      Home ekran se naravno sastoji iz površine po kojoj možete raspoređivati prečice i widget-e, a donji red je rezervisan za četiri glavne prečice koje u startu vode do funkcija telefona, spiska kontakata, sms poruka i spiska aplikacija, ali ih možete promeniti po želji. Te četiri ikone ostaju uvek fiksirane na dnu, dok ostatak ekrana možete pokretati u stranu i na taj način otkriti sadržaj ostalih home ekrana, kojih u startu ima 3, a možete ih dodavati ili brisati sve do maksimalnog broja od 7 home ekrana.
       

       
      Spisak aplikacija je organizovan na isti način kao i home ekrani, gde skrolovanje u stranu otkriva nove.
       

       
      U okviru notificaiton bar-a, radi lakšeg pristupa, izvučene su opcije za uključivanje i isključivanje WiFi-a, Bluetooth-a, GPS-a, zvuka i rotacije ekrana. Tu je naravno standardni kalendar, a Samsung je ubacio i aplikaciju za pravljenje beležaka, tako da ne morate da jurite posebno neku drugu na marketu.
       

       
      Muzički plejer će naravno ostati u pozadini i nastaviti da svira, ako ga minimizujete, a ako vam zatreba da brzo pauzirate pesmu ili preskočite na sledeću, postoji prečica za to u notification bar-u.
       

      Preinstaliran dolazi i sasvim funkcionalan task manager, u kojem možete videti koje su sve aplikacije aktivne i troše sistemske resurse, pa možete prekinuti izvršavanje onih koje vam ne trebaju.
       

       
      Galaxy Ace podržava u potpunosti sistem deljenja video snimaka, slika i muzike sa DLNA kompatibilnim uređajima u lokalnoj mreži, pa tako možete pustiti film direktno na DLNA kompatibilnom televizoru preko WiFi-a ili gledati slike na telefonu sa multimedijalnog mrežnog servera.
       

       
      Uz Galaxy Ace dolazi preinstaliran ThinkFreeOffice, iz kojeg možete otvarati Office dokumenta i menjati im sadržaj, a preinstalirana je i diktafon aplikacija.
       

       
      Web pretraživač ne podržava Adobe Flash, ali je inače vrlo brz i surfovanje je onoliko udobno koliko to rezolucija dozvoljava.
       

       
      Softver na Galaxy Ace-u nije posebno impresivan, a spisak aplikacija je mnogo oskudniji nego na Galaxy S II modelu. Naravno, to je i očekivano s obzirom na cenovnu kategoriju kojoj pripada. Ono što moramo da pohvalimo je odlična softverska tastatura, koja dolazi sa preinstaliranom swype opcijom koja odlično radi i ima podršku za naš jezik. Takođe DLNA stream-ovanje je nešto što se ne očekuje u ovoj klasi telefona, pa nekome može da znači činjenica da ima i tu opciju na raspolaganju. Android 2.2 ne koči preterano ovaj telefon, ali bi naravno bilo dobro kada bi korisnici dobili najnoviju verziju operativnog sistema. Srećom, Samsung očigledno radi na tome i Ace će sigurno dobiti Gingerbread u skorijoj budućnosti, jer je već pre par meseci na Internetu procurila probna verzija Android 2.3.3 ROM-a.

      Kamera Kamera od 5 megapiksela koja se nalazi na Galaxy Ace-u nije ništa posebno. Fotografije su često sasvim pristojne, ali video je vrlo loš i praktično je neupotrebljiv. Sama rezolucija videa od 320×240 piksela je mala, a kada se na to doda frejmrejt od 15 frejmova u sekundi i vrlo izraženi artefakti kompresije, dobije se veoma loš rezultat, tako da ne preporučujemo korišćenje video opcije na ovom telefonu uopšte.
       

       
      Aplikacija za fotografisanje nema previše dodatnih podešavanja slike, ali ono što je ponuđeno će većini korisnika verovatno biti dovoljno.  

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       
      Samsung Galaxy Ace nije telefon koji se može podičiti da je dostojna zamena za foto-aparat, ali za povremeno hvatanje nekih trenutaka može da posluži. Video je nažalost vrlo loš, pa na njega nemojte računati.
       Galaxy Ace je dopadljiv telefon ako vam ne smeta plastično kućište, a verovatno će biti dosta korisnika kojima će se dopasti činjenica da izgledom i dimenzijama toliko podseća na iPhone.

       
      Tokom korišćenja smo naleteli na povremena usporenja, ali nikakva drastična kočenja i zastajkivanja, pa je procesor očigledno dovoljno jak da izgura ovu radnu rezoluciju u standardnim uslovima bez problema.
       

       

       

       
      Moramo da pomenemo tastaturu, koja je odlična, a Samsung uz sve svoje nove telefone standardno isporučuje i Swype opciju, koja vam omogućava da prevlačenjem prsta po slovima, bez odizanja od ekrana, vrlo brzo unosite tekst. Sjajno je i to što su podržane reči iz našeg jezika, pa će vam Swype automatski prepoznavati unete reči i nuditi vam alternative iz našeg jezika u slučaju da ne prepozna odmah koja reč je u pitanju.
       

       
      Surfovanje je prilično glatko, mada je količina podataka koja staje na ekran ograničena, a Flash nije podržan.
       

       
      Broj multimedijalnih formata koje ovaj telefon podržava u ugrađenom plejeru nije baš impresivan, pa ćete često naletati na ovu poruku:
       

       
      YouTube srećom radi sasvim dobro, a ako pronađete format koji ovaj telefon pušta kako treba, uglovi gledanja nisu tako loši da morate da lovite 90 stepeni po svaku cenu.
       

       

       
      Tu je uvek mp3 muzika koju Ace pušta bez problema, a pošto ima Adreno GPU i ne tako visoku rezoluciju, moći ćete i sasvim komotno da igrate neke od manje zahtevnih igara.
       

       
      Galaxy Ace nije preveliki trošadžija i baterija će vam verovatno potrajati dan i po do dva dana uz umereno korišćenje, mada kao i kod svih ostalih pametnih telefona, ako se potrudite možete da je posisate za par sati.
       Samsung Galaxy Ace spada u neku srednju klasu pametnih telefona koja je prilično nezahvalna jer i pored ogromnog spiska mogućnosti aparati u njoj se uglavnom ni po čemu specijalno ne ističu. Galaxy Ace naravno poseduje sve prednosti koje imaju i ostali Android telefoni i koji uključuju ogroman broj aplikacija koje se mogu skinuti sa Android Market-a i koje proširuju mogućnosti telefona praktično neograničeno. Integracija sa Gmail-om, društvenim mrežama, sinhronizacija kalendara i lako povezivanje sa Exhange serverima se takođe podrazumevaju i Ace ih naravno sve podržava.

       
      Galaxy Ace neodoljivo podseća na iPhone 4, pogotovo kada su mu ugašeni menu i back tasteri. Ovo će se nekim korisnicima verovatno dopasti, a neki će možda baš zbog toga odlučiti da ga izbegnu. U svakom slučaju, iako smatramo da Apple nema razloga da polaže pravo na nešto što je zapravo zaobljeni pravougaoni oblik sa tasterom ispod ekrana, Samsung je u ovom slučaju možda ipak malo preterao. Nešto skromniji procesor povlači slabije performanse, ali i slabiju potrošnju, a displej koji nije ni po čemu impresivan i dalje je sasvim pristojan i ima dobre uglove gledanja. Kamera će vam omogućiti da napravite dobre svakodnevne fotografije, ali video jednostavno izbegnite i pravite se da ne postoji. U svakom slučaju, ako kupujete Android telefon i želite neko rešenje koje nije preskupo, a omogućiće vam pristup 99% funkcija Android operativnog sistema, Galaxy Ace možete uzeti u razmatranje. Neće vas ni po čemu impresionirati, ali će pošteno odraditi svoj posao i omogućiti vam mnogo korisnih stvari koje pametni telefoni sa sobom donose. Prednosti: – Dobra softverska tastatura sa Swype podrškom – Pristojno trajanje baterije Mane: – Nedostatak Flash podrške – Veoma loš kvalitet video snimaka Uređaj na test ustupio Samsung.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test