Dragoljub Radovanović
Čudno je to koliko stvari mogu da se promene u periodu od samo nekoliko godina. Da li je iko od vas u to vreme zamišljao da će tržište težiti telefonima sa ovako velikim dijagonalama ekrana? Mi se lično nismo nadali da će granica preko pet inča biti probijena toliko brzo, ali Samsung je tu ideju imao još pre dve godine kada se pojavio prvi Galaxy Note. Danas možemo da kažemo da nam je drago što su dijagonale počele da rastu, jer je smartfon sada mnogo više od telefona za razgovor – možemo ga čak nazavati računarom u malom pakovanju. Da su proizvođači slepo pratili Apple kao što to inače imaju priliku da rade, svi bismo danas gledali u 3.5- inčne smartfone, što je po definitivno postala premala dijagonala ekrana. Čak je i Apple to nedavno shvatio i pogazio svoju tvrdnju da veća dijagonala nije potrebna izbacivanjem 4-inčnog iPhone 5 modela, koji međutim, po mnogima i dalje nije dovoljno velik.
Sa druge strane, tu je golemi Note 3 koji je zapravo fablet u pravom smislu te reči. On sa svojom dijagonalom od 5.7 inča zapravo i nije toliko glomazan koliko se može učiniti na prvu loptu, jer je Samsung pametno iskoristio sužavanje ivica kako veći ekran ne bi uticao na povećanje dimenzija. Tako nešto recimo ne možemo reći za preglomazni 6.4-inčni Sony Xperia Z Ultra, koji u najmanju ruku drugima deluje čudno dok ga držite na uvetu. Note 3 jeste i dalje veliki, ali je dosta prihvatljiviji po tom pitanju. Koja je gornja granica dijagonale ekrana preko koje korisnici ne žele da idu? Još uvek ne znamo, ona se stalno pomera, ali 5.7 inča u ovako rešenom kućištu nam u ovom trenutku deluje itekako prihvatljivo.
Koliko je Note serija zapravo popularna u svetu? Brojke prodatih modela svakako pružaju dobru sliku, tako da možemo reći da su Note i Note 2 imali izuzetno dobar odziv potrošača, prodavši se u preko 38 miliona primeraka širom sveta! Ko bi uopšte pomislio tako nešto pre samo dve godine!? To naravno ne znači da je baš svako spreman na kupovinu telefona ove dijagonale, ali svejedno govori da je interesovanje na tržištu i dalje dosta veliko. Uspeh koji je Samsung postigao sa prethodnim Note modelima jeste ogroman, ali da li će treća generacija zabeležiti još veći uspeh? Verovatno, jer svaki Samsungov premium model iz godine u godinu beleži bolje rezultate. Da li su im telefoni jako dobri ili je u pitanju izrazito agresivan marketing? Verovatno je po sredi kombinacija obe stvari. Da li će to biti lako ostvarivo? Ne, svakako, jer sada svi u svojoj ponudi imaju smartfone sa ekranima velikih dijagonala: uglavnom sa mnogo lošijim specifikacijama ali i po drastično nižoj ceni. Pred Galaxy Note 3 modelom sada je možda i najveći izazov! Šta je to što pored veće dijagonale ističe Note 3 u moru drugih Android modela? Svakako njegova S-Pen olovčica koja nudi kvalitetan unos beleški, ali i mnogo drugih mogućnosti. Sećate li se vremena kada smo na prenosivim uređajima sa rezistivnim ekranima koristili stylus? To iskustvo je drastično unapređeno na kapacitivnom ekranu Note modela i može se reći da je olovčica ponovo postala popularna. Ne u toj meri da su ostali proizvođači počeli da je uključuju na svojim modelima, štaviše, Note i nema pravu konkurenciju na ovom polju, ali je svejedno koncept korišćenja olovčice za unos beleški ponovo zaživeo na jednom popularnom uređaju.
Samsung uvek prednjači kada je u pitanju hardver u smartfonima, a takav je slučaj i sa Note 3 modelom. On se u ovom trenutku postavio kao jedan od najmoćnijih Android smartfona na tržištu, zajedno sa Sony Xperia Z1, Xperia Z Ultra i LG G2 modelima. Svaki od ovih pomenutih modela poseduje vrlo moćni Qualcomm Snapdragon 800 čipset, tačnije četvorojezgarni Krait 400 procesor sa frekvencijom rada od 2.26 GHz-a, kombinovan sa Adreno 330 grafičkim čipom. Ono što ipak izdvaja Note 3 je količina RAM-a koju poseduje, tačnije 3GB, gde ostatak konkurencije stiže sa “samo” 2GB, a ovo je ujedno i prvi smartfon koji srećemo sa ovolikom radnom memorijom.
Što se tiče skladišne memorije, Note 3 možete sresti u 16, 32 ili 64GB varijanti, a kao što je to običaj kod Samsunga, on se ne usuđuje da izostavi microSD slot kao neki drugi proizvođači. Samim tim, memoriju dodatno možete proširiti karticom do 64GB-a. U odnosu na prethodnika, logičan potez je bio povećati rezoluciju ekrana, tako da je sada prisutan Super AMOLED sa većom 1080p rezolucijom, koja na 5.7-inčnoj dijagonali nudi oštrinu od 386 piksela po inču. Još jedan očekivan potez je povećanje rezolucije senzora zadnje kamere, pa je napravljen skok sa 8 na 13 megapiksela. Jedna od najzanimljivijih stvari kod ove kamere je njena sposobnost snimanja u ogromnoj UHD 4K2K rezoluciji.
[modul]uporednaspecifikacija=3129,1836[/modul]Samsung Galaxy Note 3 nam nažalost na test nije bio isporučen u retail kutiji sa pratećom opremom, već smo takoreći dobili samo telefon. Svejedno nam je poznato da on stiže u kutiji sa šarom imitacije drveta, punjačem i in-ear tipom slušalica. Jedan novitet koji smo ovoga puta propustili da vidimo je microUSB 3.0 kabl sa takoreći dva spojena ulaza koji čine jedan široki, mada je za punjenje odgovarao i klasični microUSB 2.0.
Pre nešto manje od šest meseci kada smo testirali Galaxy S4, videli smo način na koji je Samsung uspeo da uglavi veću dijagonalu ekrana u kućište koje je čak bilo i manje od prethodnog Galaxy S3 modela. U čemu je trik? Odgovor je smanjivanje ivica oko ekrana. Samsung se poslužio ovim trikom i kod Galaxy Note 3 modela, tako da uprkos većem ekranu zapravo imamo dosta slične, pa čak i manje dimenzije u poređenju sa prethodnikom. Ako vas zanimaju tačne cifre, Note 3 je 0.1mm duži, 1.3mm uži, 1.1mm tanji i 15g lakši.
Iako dosta sličnih dimenzija, generalni oblik telefona je izmenjen u poređenju sa Note 2 modelom. Ivice sada imaju dosta manji stepen zaobljenja, u toj meri da nas ovaj model pomalo podseća na Samsung Galaxy S2, što nam se i dopada. Osim toga, prednja strana nije pretrpela druge izmene – zvučnik, senzori, prednja kamera i LED za notifikacije su zadržali isti položaj iznad ekrana, a ispod njega i dalje je prisutan fizički Home taster i dva kapacitivna levo i desno od njega – Menu i Back.
Zanimljiva promena izvršena je na bokovima telefona, tako da umesto glatkih i pomalo klizavih lajsni sada imamo urezane linijice koje telefonu pružaju sigurniji stisak. Na levom boku nalazi se samo Volume dugme, dole imamo neobičan microUSB 3.0 port, koji se zapravo sastoji od klasičnog microUSB ulaza i još jednog proširenog dela sa leve strane. Ovde takođe imamo i rupicu mikrofona, zvučnik i predviđeno mesto za S-Pen. Sa desne strane nalazi se Power dugme, dok je na vrhu telefona smešten 3.5mm ulaz za slušalice, još jedna rupica mikrofona i IR predajnik.
Verovatno i najveća promena na Samsung Galaxy Note 3 modelu je odabir materijala njegove zadnje strane. Pomalo iznenađujuća odluka da se napokon odustane od glossy plastike i pređe na nešto ozbiljnije. Još uvek nismo došli do aluminijuma, ali tu je ipak elegantnija veštačka koža sa šavovima na ivicama. Zapravo, ovo i dalje nije prava veštačka koža (koliko god to neobićno zvučalo), već je u pitanju plastika sa takvom teksturom, preko koje kada pređete prstima dobijate utisak da se radi o koži, tako da upućujemo pohvale Samsungu, kako god da je to izvedeno. Imali smo priliku da isprobamo i crnu i belu Note 3 varijantu, tako da možemo reći da je kod crne “koža” nešto mekša, dok je kod bele tvrđa i takoreći plastičnija.
U vrhu zadnje strane smeštena je 13MP kamera, LED blic pozicioniran odmah ispod i nešto niže Samsung oznaka. Poklopac je tanak i njegovim uklanjanjem pre svega dobijamo pristup povećoj 3200 mAh bateriji, microSIM i microSD slotovima.
Dobra stvar kod Samsung Galaxy Note 3 modela je to što stiže sa poslednjom verzijom Androida, u pitanju je naravno Jelly Bean 4.3. Tehnički, ovo i nije poslednja verzija jer nam Android Kit Kat ubrzo kuca na vrata, ali dok on ne izađe, 4.3 verzija se smatra najsvežijom. Kao što je to uvek običaj, Samsung daje svoj pečat sistemu korišćenjem TouchWiz korisničkog interfejsa. Njegov dizajn nam je već dobro poznat iz vremena kada smo testirali Samsung Galaxy S4, ali tu su naravno i neke sitnije izmene, kao i dodavanje nekih novih opcija – od koji su neke specifično kreirane za upotrebu sylusa, ali i generalno gledano nije sve identično. Noviteta u odnosu na 4.2.2 verziju i nema previše, ali jedan novitet jeste opcija ograničenih profilia pomoću kojih filtrirate pristup određenim aplikacijama, zabranjujete njihovu kupovinu i slično. Možda i najbitnija prednost 4.3 verzije Androida jeste TRIM podrška, koja sprečava da vaš telefon usporava kako ga punite aplikacijama i ostalim sadržajima.
Krenimo od glavnih elemenata počevši sa Lockscreen-om, koji je identičan u poređenju sa Galaxy S4 modelom. Na njemu se u samom vrhu nalazi poruka kojoj možete menjati sadržinu, boju i font, a ispod nje časovnik i datum. Ovde standardno više nema prečica ka aplikacijama, ali ih u opcijama možete uključiti ako vam nedostaju. Google je još sa 4.2 verzijom Androida predstavio i widgete na lockscreen-u, tako da imate izbor između nekoliko widgeta kao što su Gmail, E-Mail, Google Now, Messaging, ili prozor sa omiljenim aplikacijama.
Stvar koju smo već mogli videli na Note 2 i Galaxy S4 modelima jeste takozvani Quick Glance, kod kojeg prostim postavljanjem dlana iznad senzora uključujete ekran i dobijate informacije o notifikacijama, propuštenim pozivima, napunjenosti baterije, časovniku i datumu. Ovo je korisna stvar jer ne morate da otključavate telefon kako bi videli ima li čega novog.
Možete ukupno napraviti sedam različitih početnih ekrana i izabrati da vam jedan od njih bude glavni. Na podrazumevanom glavnom ekranu nalazi se Samsungov widget za vremensku prognozu, datum i vreme, Google Search bar, neke od prečica i Dock sa pet ikonica. Na ostalim ekranima uključeni su widgeti kao što su S-Note, Samsung Hub, Flipboard i Walking Mate.
App Drawer ima providnu pozadinu i u njemu možete sortirati aplikacije u 5 x 5 mreži, napraviti abecednu listu, napraviti folder ili ukloniti aplikacije. Takođe možete i sakriti određene aplikacije, ako ne želite da se one pojavljuju u fioci. Samsung je iz nekog razloga kao i kod S4 modela odlučio da izostavi FM Radio koji je mnogima ipak dosta korisna mogućnost.
Task Switcher služi da zatvarate aplikacije prevlačenjem u levo ili desno ili da otvarate nedavno korišćene aplikacije. U dnu se nalaze tri dugmeta. Prvo dugme je prečica ka RAM menadžeru, drugo za Google Now i treće za zatvaranje svih otvorenih aplikacija jednim klikom. Galaxy Note 3 kao i još neki Samsungovi modeli ima Multi Windows opciju. Ona vam dozvoljava da uporedo otvorite dve aplikacije na ekranu, jednu ispod druge ili jednu pored druge u zavisnosti od položaja ekrana. Multi Window meni se poziva dugim pritiskom na Back dugme.
Jedna od promena u TouchWiz korisničkom interfejsu je način na koji je Samsung sortirao Settings meni. On više nije jedna dugačka lista opcija kao što je to slučaj recimo na Galaxy S3 modelu, već je podeljen u četiri kartice – Connections, My Device, Controls i General, što je zapravo nešto drugačija podela u poređenju sa Samsung Galaxy S4 modelom.
Notifikacioni panel ostaje u duhu Jelly Bean-a, i na njemu imate pet Toggle dugmića, slajder za nivo osvetljenja, dugme za uklanjanje svih notifikacija, prečicu za Settings i naravno, same notifikacije koje možete proširiti ili skupiti kako bi videli više ili manje detalja o njima. Klikom u gornji desni ugao umesto pet toggle tastera dobijate dvadeset dva, koje možete sortirati kako najviše vama odgovara.
Dialer i dalje ima lag od sekundu ili dve kada se prvi put pokreće, još jedna stvar koja je slična sa Galaxy S4 modelom i koja nije adresirana. Dizajn je identičan, a tu je opet i Smart Dial opcija. U dnevniku poziva prisutna je stara opcija da pozovete nekog prevlačenjem imena sa leva udesno, ili obrnuto ako želite da toj osobi pošaljete poruku.
Poruke su sortirane po kontaktima, tačnije one su grupisane u threadove za svaku osobu sa kojom ste razmenjivali SMS. Ovde takođe imate prevlačenje imena kontakta za pozivanje ili SMS, a takođe i gest prinošenja telefona uvetu koji pokreće automatsko pozivanje kontakta u čijem ste threadu, ukoliko je Direct Call opcija uključena. Zapravo, ovo je nama jedan od korisnijih gestova. Još jedan interesantan gest je lebdenje olovčicom iznad kontakta, kako bi dobili pregled poslednje primljene poruke bez ulaska u thread.
Tastatura ima još jedan red sa ciframa, baš kao i na Note 2 modelu, što je odlična stvar jer nas je uvek zamaralo to što moramo da promenimo tab kako bi ukucali broj ili da duže zadržimo neki taster u prvom redu – ovako je sve mnogo brže.
Baš kao i kod S4 modela, Samsung Galaxy Note 3 poseduje veliki broj gestova, mada ostaje pitanje da li ćete neke od ovih opcija uopšte koristiti, ili će one pak služiti čisto da pokažete svojim prijateljima šta sve vaš telefon može. To naravno varira od osobe do osobe, kao i od opcije do opcije, tako da su realno neke od ovih opcija manje ili više korisne.
U odnosu na Galaxy S4 izvršen je blagi redizajn menija podešavanja, tako da su sve opcije sada smeštene u karticu Controls. Prva od njih je Voice Control opcija koja vam dozvoljava da glasom prihvatate ili odbijate govorne pozive, kontrolišete alarm, pravite fotografije u kamera aplikaciji, ili da glasom kontrolišete muzički plejer.
Hands-free mode meni uključuje opcije kao što su iščitavanje informacija o pozivaocu, mahanje rukom ispred ekrana kako bi prihvatili poziv, iščitavanje informacija o pošiljaocu kada dobijete poruku, glasovne informacije o alarmu ili o informacije koje ste uneli u podsetnik.
S-Pen sekcija vezana je za podešavanje olovčice. Ovde recimo možete isključiti detekciju olovčice dok je ona ubačena u telefon, zatim uključiti da vas telefon obavesti kada se odšetate bez vraćanja olovčice na svoje mesto, namestiti da li će se pokazivati tačkica dok lebdite olovčicom iznad ekrana, namestiti šta se pojavljuje kada izvadite olovčicu, kao i odabir zvuka pri izvlačenju/uvlačenju. One Handed operation je tu da olakša korišćenje telefona jednom rukom. Ovde možete namestiti opciju da smanjite bilo koji element i promenite njegovu poziciju na ekranu prevlačenjem prsta sa strane, pomeriti poziciju dugmića u pozivu levo ili desno, pomeriti poziciju tastature sa jednog na drugi deo ekrana, smanjivanje i podešavanje pozicije kalkulatora ili šeme za otključavanje ekrana.
U Air Gesture sekciji prva na redu je Quick Glance opcija koju smo već objasnili, zatim Air Jump opcija kojom skrolujete pokretom ruke iznad senzora odozgo na dole ili obrnuto u zavisnosti od smera skrolovanja. Ova opcija radi samo u Browseru i Email-u. Slična opcija je Air Browse kojom takođe rukom prolazite iznad senzora , ovoga puta se leva na desno ili obrnuto. Njom možete vršiti navigaciju između fotografija u galeriji, kretati se između otvorenih prozora u Browseru, menjati pesme u Playeru ili na Lockscreen-u.
Air Call-accept opcija funkcioniše tako što mašete rukom iznad senzora kako bi prihvatili nadolazeći poziv. Takođe postoji i mogućnost kada se javite ovom metodom, da spikerfon automatski bude uključen.
Progress Preview opcija omogućava da pregledate scenu u video klipu lebdenjem olovčice iznad progress bar-a proteklog vremena, zatim Speed Dial preview prikazuje ime i broj lebdenjem olovčice iznad nameštenih Speed Dial brojeva u Dialeru, i na kraju imamo Webpage magnifier opciju u kojoj u prozorčiću dobijamo zumirani pregled teksta ili elemanata iznad kojih lebdimo olovčicom.
Motions je poznata kategorija gestova još iz doba Samsung Galaxy S3 modela. Ovde imamo direktno pozivanje prinošenjem telefona na uvo, vibriranje nakon uzimanja u ruku kada imate propuštene pozive i poruke, zumiranje držanjem u dve tačke na ekranu i pomeranje telefona napred nazad, navigaciju u zumiranoj slici držanjem palca na ekranu i pomeranjem telefona levo, desno gore i dole, i na kraju opcija kojom mutiramo zvukove poziva, notifikacija, alarma i pauziramo media fajlove okretanjem telefona naopako.
Palm Motion grupa vam je takođe poznata i u njoj imamo samo dve opcije – prvu da napravimo screenshot prevlačenjem boka šake preko ekrana i mutiranje ili pauziranje zvukova postavljanjem dlana preko površine ekrana.
Smart Screen opcija u podešavanjima vam dozvoljava da uključite poznatu Smart Stay opciju koja drži ekran uključenim sve dok gledate u njega. Smart Rotation koja koristi prednju kameru da proveri orijentaciju vašeg lica i na taj način rotira ekran ako za to postoji potreba. Smart Pause opcija pauzira video kada ne gledate u ekran.
Jedna od interesantnijih opcija je i Smart scroll, koja vam dozvoljava da skrolujete na stranicama na dva načina – tiltovanjem uređaja ili tiltovanjem glave. Jedna mana kada skrolujete pomeranjem glave gore ili dole je to da će vas veoma brzo zaboleti vrat, tako da je standardno skrolovanje prstom i dalje najbolja metoda.
S Voice opcija je kao i kod Samsung Galaxy S4 unapređena nekim novim mogućnostima, ali i dalje nije ni blizu toliko precizna i brza kao Google Now, koji vam je takođe dostupan na telefonu.
Samsung Galaxy Note 3 je prepun opcija vezanih za konektivnost i deljenje fajlova. Opcija koja je danas prisutna na skoro svim telefonima iz više klase je NFC koji nudi dosta mogućnosti. Neke od opcija vezane za NFC su Android Beam preko koje delite otvorene stranice, kontakte, YouTube video klipove i slično dodirivanjem drugog NFC podržanog telefona leđa na leđa. S-Beam recimo može i da šalje fajlove kroz NFC i WiFI Direct standard istom metodom dodirivanja telefona. Nearby Devices opcija dozvoljava da podelite vaše media fajlove sa telefona sa drugim DLNA podržanim uređajima u blizini. Screen Mirroring vam nudi da podelite sadržaj vašeg ekrana takođe sa drugim uređajima.
Mogućnost koja možda i najviše izdvaja Note 3 iz mora drugih telefona je stylus koji je bio prisutan i u prethodnim generacijama Note modela. Ona je sada još više unapređena, sa ravnijim ivicama, tako da je još udobnija za korišćenje. Za tipove korisnika koji vole da žvrljaju po ekranu i hvataju beleške, S-Pen će verovatno biti i ključna stvar kupovine ovog modela, dok će druge ipak zanimati veoma moćan hardver koji Note 3 poseduje. Samsung je ovom prilikom unapredio takozvane lebdeće gestove i dodao centralizovani element u vidu Air Command menija. On se pojavljuje istog trenutka kada izvučete olovčicu iz telefona, i nudi šest različitih mogućnosti.
Levitiranjem iznad istih dobijate njihov naziv, i prvi na listi nalazi se Action Memo, pomoću kojeg napisani tekst pretvarate u jednu od 7 akcija. Prva od njih vam nudi da napisane brojeve prenesete u Dialer i na taj način pozovete nekoga. Pisanjem teksta recimo možete dodati novi kontakt, započeti SMS ili e-mail, izvršiti pretragu u Browseru, i tako dalje. Scrap Book opcija u Air Command meniju vam dozvoljava da pomoću olovčice označite jedan deo ekrana, i napravite isečak koji možete sačuvati u takoreći svaštaru. Screen Write pravi screenshot, preko kojeg možete žvrljati tekst koji želite i na taj način napraviti belešku. S-Search opcija je zapravo pretraživač svakog unosa napravljenim od strane olovčice, bilo da je reč o delovima svaštare, beleškama ili drugim fajlovima. Poslednja opcija u Air Command meniju je i jedna od najzanimljivijih. Pen Windows vam dozvoljava da crtanjem pravouganika proizvoljne veličine na ekranu dobijete prozorčić u kome može biti kalkulator, časovnik, YouTube, Dialer, Browser i još par drugih podržanih aplikacija.
S- Apps
Samsung Galaxy Note 3 poseduje veliki broj svojih aplikacija, opet od kojih su neke manje ili više korisne.Group Play vam dozvoljava da veoma lako podelite multimedijalne fajlove na više podržanih telefona unutar sobe prostim dodirivanjem drugog telefona, tačnije uparivanjem preko NFC-a. Recimo, pustite neku pesmu na vašem telefonu i dodiravanjem drugog telefona ona će automatski početi da se reprodukuje i na njemu, ali u sinhronizaciji sa njim, tako da drugi telefon služi kao još jedan zvučnik. Ako imate dovoljno prijatelja sa ovom opcijom, možete napraviti surround zvučnike svojim telefonima – zanimljiva mogućnost. Ovo takođe funkcioniše i sa podržanim igrama, tako da možete ga igrate u multiplayeru, a takođe možete i na ovaj način podeliti dokumenta i fotografije. Knox aplikacija služi da podeli vaš telefon u dva profila – personalni i poslovni. U personalnom režimu možete koristiti telefon na način na koji biste ga inače koristili, dok u poslovnom unosite šifru i u njemu možete onemogućiti pristup sajtovima društvenih mreža ili pristup ličnom e-mailu.
S Translate aplikacija vam može biti korisna ako često putujete. Ukucate ili kažete frazu ili rečenicu na vašem jeziku i odaberete jedan od devet podržanih jezika uključujući Engleski, Španski, Koreanski, Kineski, Francuski, Japanski, Nemački, Portugalski i Italijanski i ona će biti prevedena i izgovorena ako to želite. Samsung WatchON aplikacija iskorišćava IR emitor na gornjem boku telefona, kako bi kontrolisala uređaje raznih proizvođača. Korisna aplikacija jer pretvara vaš Samsung Galaxy Note 3 u univerzalni daljinski upravljač kojim ćete kontrolisati sve vaše multimedijalne uređaje. Na našem Samsung televizoru ona je funkcionisala bez problema, dok na LG Home Cinema sitemu komande nisu bile prepoznate.
Samsung S Health aplikacija je zadužena da prati vaše fitnes aktivnosti. Na početku napravite profil sa imenom, datumom rođenja, visinom i težinom, tipom aktivnosti i željenim ciljem potrošnje kalorija. U njoj beležite broj unetih kalorija, pratite svoju težinu iz dana u dan, a tu je i opcija proveravanja temperature i vlažnosti vazduha.
Samsung Link aplikacija vam dozvoljava da se umrežite sa vašim kućnim uređajem i delite fajlove između njih. Možete se povezati i uređajima koji su sinhronizovani sa SugarSync, DropBox i SkyDrive servisima, i tako direktno kroz njih dobiti pristup fajlovima na telefonu.Nakon više od godinu dana korišćenja Samsung Galaxy S3 modela sa dijagonalom od 4.8 inča, uzimanje 5.7 inčnog telefona u ruku u početku je delovalo nekako čudno. Stvari koje smo inače radili jednom rukom su nam u slučaju Note 3 modela bile otežane, ali to je jedan od kompromisa kada je u pitanju ovolika dijagonala ekrana. Kvalitet izrade je izvanredan, a potez ubacivanja većeg ekrana u kućište manjih dimenzija nam se posebno dopada – Note 3 je kao što smo u uvodu ovog testa rekli, čak tanji i lakši u odnosu na prethodnika. Još jedna dobrodošla promena je materijal korišćen na leđima telefona koji nije klizav i ne ostavlja otiske prstiju.
Skok sa 720p na 1080p rezoluciju je itekako očigledan, pogotovo na dijagonali od 5.7 inča. Super AMOLED tip ekrana je prepoznatljiv na Samsungovim premium uređajima, tako da ga srećemo i na Note 3 modelu. Osim toga što je veći za 0.2 inča, postoji i jedna promena u matrici ekrana, tako da umesto klasične RGB matrice, Samsung ponovo odlučuje da se vrati na Pentile. Ovaj tip je generalno prepoznat kao inferiorniji u smislu oštrine, ali sa rezolucijom od 1920 x 1080 tačaka jako je teško primetiti ovu razliku. Ostalo je već poznato – dubina crne boje je fenomenalna, samim tim je i kontrast jako visok, tako da je ukupan prikaz jako dobar. Uglovi gledanja su jako široki, tako da boje zadržavaju nijanse čak i kada posmatrate ekran sa strane. Boje su na standardnom podešavanju nešto više zasićene, ali postoji režim Professional Photo koji po našem mišljenju pruža veoma tačne i verne boje.
Ovo je sada već četvrti telefon na testu sa Snapdragon 800 čipsetom, tako da smo sa svakim od ovih modela dobijali visoke performanse. Ne treba pričati o tome koliko je iskustvo u korišćenju dobro sa ovim modelom – to se nekako podrazumeva. Ovako moćan čipset jednostavno telefonu pruža jako visok nivo glatkoće i gotovo trenutan odziv na zadate akcije. Aplikacije se instaliraju velikom brzinom, a isto se tako brzo i pokreću. 3D performanse su veoma visoke, tako da ćete bez problema moći da igrate čak i najzahtevniju 3D igru na Android platformi. Još jedna prednost moćnog čipseta je odlično iskustvo u surfovanju. Sajtovi se otvaraju veoma brzo, navigacija na njima je dosta tečna, a veliki ekran još više doprinosi uživanju u surfovanju.
Samsung Galaxy Note 3
Quadrant
21227
Nenamark 1
60.4 fps
Nenamark 2
60.3 fps
Vellamo
2703
Antutu
32398
Linpack
487.403, 1047.619
BenchmarkPi
100ms
CF-Bench
24580
Sunspider
738ms
BrowserMark
2777
Peacekeeper
889
Octane
3698
SmartBench
9729
GFXBench 2.5 Egypt
45 fps offscreen, 43 fps onscreen
Epic Citadel 1920 x 1080
59.8 fps
3D Mark Ice Storm Unlimited
14218
Baterija kod Note 3 modela u odnosu na Note 2 ima veći kapacitet za 100 mAh, ali se ispostavilo da je autonomija na oba modela dosta slična. Ona je zapravo jako dobra, tako da je na maksimalnom osvetljenju surfovanjem dobijen rezultat od 6 sati i 5 minuta uključenosti ekrana. To znači da će Note 3 bez ikakvog problema izdržati jedan ceo dan aktivnijeg korišćenja, ili čak i dva dana nešto umerenijeg, ali preko toga će svakako morati da ide na punjač.
Uz Samsung Galaxy Note 3 na test nam je stigao i Gear – pametni sat koji je u ovom trenutku jedino kompatibilan baš sa ovim modelom. Krenimo od cene koja se kreće oko 300 evra, pa kako čitate, sami možete da procenite da li je ovakav uređaj zapravo isplativ. Šta je zapravo pametni sat? Ukratko, to je sat čija je glavna uloga da se poveže sa telefonom i skrene vam pažnju na notifikacije i poruke, kao i da ponudi neku kontrolu nad telefonom. Korisna stvar kod Gear-a je to što preko njega čak i možete obavljati pozive, tačnije primati ih i pokretati, pošto je u sat ugrađen mikrofon i zvučnik. Naravno, potrebno je da Note 3 bude u blizini, jer se poziv zapravo odvija na njemu, ali se bežičnim putem preusmerava na Gear. Ova bežična konekcija se odvija putem Bluetooth veze.
Pre nego što počnete da koristite Gear, potrebno je preuzeti Gear Manager aplikaciju. Ova aplikacija je zapravo glavni portal odakle možete menjati opcije na satu, dodavati aplikacije i slično, tako da služi kao njegov komandni centar. Samsungov pametni sat ima svoje plastično kućište u kome se nalazi NFC čip putem kojeg Note 3 veoma lako možete upariti sa telefonom. Dovoljno je prineti kućište pozadini telefona i veza između njega i sata će biti uspostavljena. Pomalo nelogična odluka je postavljanje microUSB porta na kućište umesto da je on postavljen direktno na sat. Zašto je ovo bitno? Pa iz prostog razloga, što ukoliko sa sobom slučajno na put ne ponesete kućište, neće postojati način da napunite sat. Na samom kućištu nalaze se pinovi, tako da ga je potrebno otvoriti, ubaciti sat, zatvoriti i uključiti microUSB kabl kako bi punjenje bilo započeto. Ne baš toliko elegantno rešenje, složićete se i sami.
Sat kao sat deluje moderno i jasno se vidi da se Samsung potrudio oko njegovog dizajna kako bi ga predstavio kao skuplji, premium proizvod, što sa cenom od 300 evra on to svakako i jeste. Ekran sata je dijagonale 1.6 inča, ima rezoluciju od 320 x 320 tačaka i Super AMOLED je tipa što znači da će biti dobro vidljiv na suncu. Oko ekrana nalazi se kvalitetno metalno kućište, a narukvica je od gume. Podešavanje dužine narukvice je jednostavno podizanjem metalnog dela sa kuglicom koju ćete dovesti do odgovarajuće rupice na narukvici i samim tim odrediti dužinu koja vam odgovara. Narukvicu nije moguće promeniti iz jednog jednostavnog razloga – u nju je ugrađena 1.9MP kamera pomoću koje možete praviti fotografije i video snimke u 640 x 640 rezoluciji. Fotografije nisu preterano kvalitetne, fali im oštrine i detalja, ali uzmimo u obzir da se ovde ipak radi o satu. Isto važi i za video snimke.
Nakon što smo povezali Gear sa Note 3 smartfonom, bili smo spremni da ga koristimo kao pomoćnu alatku koja po našem mišljenju ima ulogu da spreči preterano vađenje telefona iz džepa. Kako bi uključili ekran sata postoje dve metode – dugmencetom smeštenim sa strane, ili jednostavnim gestom podizanja ruke kao kod klasičnog sata kada želite da vidite koliko je časova. Ovaj gest se vrši pomoću ugrađenog žiroskopa, ali se dešava da je daleko od savršenog, jer ako ruku pomerimo previše sporo, ekran se neće upaliti, tako da je ipak potreban nešto žustriji pokret.
Podrazumevani početni ekran sata je crne boje, koji je i najbolji za uštedu baterije, ali možete postaviti narandžastu, cyan ili bordo pozadinu. Glavni ekran pametnog sata pokazuje vreme, kao što je to i logično, ali tu je recimo i vremenska prognoza i datum. Možete menjati stilove prikaza vremena, pa čak i promeniti da uz vreme vidite i buduće događaje koje ste sačuvali u kalendaru. Sa početnog ekrana prevlačenjem prsta na gore dobijate Dialer, tako da možete napraviti poziv čak i kada vam je telefon u džepu. Prevlačenje na dole je prečica za kameru. Kada prevučete prst sa leva ne desno dobijate spisak aplikacija. Neke od aplikacija su Contacts, odakle možete videti sve kontakte koje imate na telefonu i preko sata uputiti poziv nekom od njih. Tu je takođe i dnevnik poziva sinhronizovan direktno sa telefona, zatim media controler preko kojeg možete menjati pesmu, ili kontrolisati jačinu zvuka pesme. Prisutna je i Pedometar opcija kojom možete meriti broj napravljenih koraka, zatim S Voice preko kojeg možete vršiti glasovne komande i dobijati informacije. Od ostalih stvari tu je štoperica, tajmer, današnji raspored, glasovne beleške i vremenska prognoza.
Želimo da prenesemo par utisaka o tome kako funkcionišu notifikacije. Recimo da dobijete e-mail na Gmail-u, na šta će vam na satu melodijom ili vibracijom biti skrenuta pažnja. Ono što je negativno je to što ne možete da pročitate samu sadržinu mail-a na satu, već ga morate pročitati na telefonu što zahteva njegovo vađenje iz džepa. Dobra stvar je to što se klikom na OK u notifikaciji na satu ekran Note-a automatski pali i otvara Gmail aplikacija. SMS poruke nemaju ovaj problem, njih je moguće pročitati na samom satu. Kakvo je trajanje baterije na satu? Baš kao što i Samsung navodi, ona nam je trajala od ujutru do uveče, kada dolazi vreme da se sat stavi na punjač pošto nam ostaje nekih 15% baterije. Sat koji morate da punite svaki dan? Ne baš toliko primamljiva ideja. Samsung je ipak uradio solidan posao sa Gear-om koji, kada saberemo i oduzmemo pozitivivne i negativne stvari, ipak deluje kao korisna spravica. Da li je cena od 300 evra opravdana? Po našem mišljenju – nikako, tako da nas ona između ostalog potpuno odvlači od ideje njegove kupovine…
Zadnja kamera je u odnosu na Note 2 dobila povećanje rezolucije senzora sa 8 na 13 megapiksela, baš kao kod Samsung Galaxy S4 modela. Sličnost se nastavlja i kod korisničkog interfejsa kamere, koji je originalno preuzet sa Galaxy Camera modela. U gornjem levom ćošku smeštena su sva bitnija podešavanja. U donjem levom nalazi se sličica koja vodi ka prethodno napravljenoj fotografiji, dok se u desnom delu interfejsa nalaze tri dugmeta – prvo koje započinje video snimanje, drugo kojim pravite fotografiju i treće u kome birate režim fotografije. Na raspolaganju su vam 13 režima – Auto, Beauty Face, Best Photo, Best Face, Sound & Shot, Drama, Animated Photo, Golf, Rich Tone (HDR), Eraser, Panorama, Surround Shot i Live Effect.
Vremenski uslovi nas nisu najbolje poslužili tako da je dan u kome smo pravili uzorke fotografija Note 3 modela bio tmuran i oblačan. Ipak, to nas nije sprečilo da procenimo da je njihov kvalitet dosta sličan sa fotografijama koje smo dobili na Samsung Galaxy S4 modelu. Količina detalja fotografija rezolucije 13 MP je na visokom nivou, sa poprilično niskim nivoom šuma, tako da su fotke jako kvalitetne. Što se tiče boja, one nam deluju kao relativno tačne, mada tmuran dan i nije baš najbolji pokazatelj.
Najveći novitet koji se tiče kamere Note 3 modela je po našem mišljenju mogućnost snimanja u UHD 4K2K rezoluciji. Snimak ima tačnu rezoluciju od 3840 x 2160 piksela i nudi izuzetno veliki nivo detalja, što nam se jako dopada. Zabeleženi video materijal je oštar kao žilet, samo skrećemo pažnju da je ovakav snimak dosta zahtevan za računar, pa vam je potrebna jača konfiguracija da ga reprodukujete bez seckanja. Odlična stvar kod UHD snimanja je to što možete koristiti digitalni zum, a da slika i dalje ostaje relativno pristojnog kvaliteta, što nam se jako svidelo. Bitrate snimka je ogromnih 48 Mbps, a jako dobra stvar je to što snimanje u ovako visokoj rezoluciji ne podrazumeva pad framerate-a, jer je on u našem slučaju iznosi 30.021 fps. Na Galaxy Note 3 modelu dobijate odličan kvalitet fotografija i fantastično video snimanje.
Primeri fotografija:
Da li je Samsung Galaxy Note 3 dostojan naslednik Note 2 modela? Svakako da jeste. Ovo je telefon koji će bez ikakve dileme ostvariti odlične prodajne rezultate – u to smo gotovo uvereni. Unapređenja u odnosu na prethodnika su brojna, a u isto vreme i logična. Impresivna stvar je to što je Samsung uspeo da ponudi veći ekran u sličnom/manjem kućištu, kao što je bio slučaj kod S4 modela. Veća rezolucija ekrana, moćniji procesor, više radne memorije i unapređena kamera su samo neke od stvari koje su uključene u trećoj generaciji Note-a. Kakav je Note u odnosu na konkurenciju? Pa recimo da sa olovčicom i ovom dijagonalom ekrana on nema direktnog konkurenta. Kada bi ga poredili sa drugim modelima po čipsetu i kameri, kao konkurencija ističu se Sony Xperia Z1, Xperia Z Ultra i LG G2. Svakih od ovih telefona je jako dobar, ali Note 3 se po našem mišljenju nekako izdvaja po S-Pen stylusu, 3GB radne memorije i odličnom UHD 4K2K video snimanju.
Kao i kod Samsung Galaxy S4 modela, Note 3 poseduje zaista pregršt gestova i opcija, u toj meri da je potrebno neko vreme da ih otkrijete i upoznate se sa njima. Neke od njih su više, a neke manje korisne, ali bitno je da su tu, pa na vama ostaje da li ćete ih koristiti ili ne. S-Pen olovčica nudi odličan način unosa beleški, dosta korisnih lebdećih gestova i pomoću nje izvršavate interesantne akcije.
Kome Samsung Galaxy Note 3 neće odgovarati? Pre svega ljudima koji su navikli na manje telefone i upotrebu jednom rukom. Ovde je u fokusu da telefon držite u jednoj ruci, a u drugoj S-Pen, što je i ključna tačka Note uređaja. Jedna stvar koja nam se posebno dopada jeste odluka da se umesto glossy plastike napokon upotrebi neki drugi materijal, makar to bila i plastika koja imitira kožu. Izrazito moćan telefon prepun mogućnosti, sa jako dobrim ekranom, sjajnom autonomijom i odličnom kamerom, neke od stvari koje ga čine jednim od najpoželjnijih na tržištu. Bez previše razmišljanja, Note 3 od nas svakako dobija najviše moguće preporuke…
Prednosti
– Odličan 5.7-inčni ekran – Jako moćan čipset – Pregršt raznih gestova – S-Pen – Kvalitetne fotografije – Impresivno 4K2K snimanje – Sjajna autonomija
Mane
– Nezgodan za korišćenje jednom rukom – Opet nema FM radio kao i Galaxy S4
Uređaj na test ustupio Telenor