Samsung Galaxy Note

Samsung Galaxy Note

Galaxy Note je vrlo zanimljiv iskorak Samsung-a u pomalo neočekivanom pravcu. U pokušaju da spoji najbolje osobine mobilnog telefona i tableta, Samsung je kreirao jedan zanimljiv hibridni uređaj, za koji uopšte nismo bili sigurni kako će se pokazati u praksi. Džinovski ekran od 5,3 inča čini Note trenutno najvećim telefonom na tržištu, na užas korisnika koji nemaju šake odgovarajućih dimenzija. Ovaj strah je sa jedne

    Sadržaj

      Bojan Dančuo

      Samsung Galaxy Note

      Samsung u poslednje vreme pravi zaista sjajne uređaje. Ultra popularni (sa razlogom) Samsung Galaxy S II, kao i odlični Galaxy Tab-ovi nove generacije utiru put i na mnogo polja postavljaju domaći zadatak konkurenciji. Kako sada imamo čak tri različite dimenzije tableta koje pokrivaju dijagonale od 7,7 do 10,1 inča, na scenu stupa Galaxy Note koji upada tačno između najmanjeg tableta i Samsung Galaxy S II dijagonale od 4,3 inča.

       

      Galaxy Note ima izuzetno impresivan Super AMOLED HD ekran sličnog tipa kao Galaxy S II, samo naravno veće dijagonale i rezolucije (800×1280). Stilski izuzetno podseća na S II, ali kako ne bi bio u pitanju samo uvećani telefon, Samsung je ubacio jednu bitnu novinu, a to je S Pen. Ova kapacitivna olovčica ima vrlo bitnu funkciju u dodovanju novih mogućnosti ovom telefonu, pa iako sama ideja nije uopšte nova i imamo starije primere sličnog tipa (cela PocketPC generacija), kao i novije (HTC Flyer), Samsung je ipak uspeo da tu novinu uvede na način koji deluje dovoljno sveže i interesantno.

      Ovako džinovski ekran naravno zahteva odgovarajući hardver kako bi sve funkcionisalo glatko, pa se u Note-u nalazi dvojezgarni Cortex A9 procesor na 1,4 GHz, Mali-400MP GPU i 1 GB RAM-a. Note dolazi u varijantama sa 16 i 32 GB interne memorije koja je proširiva putem microSD kartice za još 32 GB. Zadnja kamera od 8 megapiksela je tu da osigura kvalitetne fotografije i 1080p video, a čak i prednja kamera ima respektabilnih 2 megapiksela. Sve ove potrošače struje napaja baterija pozamašnog kapaciteta od 2500 mAh.

      Note dolazi sa Android 2.3.5 operativnim sistemom i najnovijim Touchwiz 4.0 UI-em za mobilne telefone koji je nadograđen funkcijama vezanim za S Pen.

      Specifikacija:

       

      Samsung Galaxy Note

      dimenzije

      146,9 x 83 x 9,7 mm

      masa

      178 g

      baterija

      Li-Ion 2500 mAh

      ekran

      5,3″, 800 x 1280, Super AMOLED 16M boja

      kamera

      8 MP (3264×2448), auto fokus, geo tagging, detekcija lica i osmeha, LED blic, 1080p@30fps video

      prednja kamera

      Da (2 MP)

      procesor

      1,4 GHz dvojezgarni ARM Cortex-A9 procesor,
      Mali-400MP GPU, Exynos čipset

      memorija

      1 GB RAM, 16(32) GB storage

      proširenje memorije

      microSD, do 32 GB

      priključak za slušalice

      3.5 mm

      sistem

      Android 2.3.5 (Gingerbread)

      konekcije

      USB 2.0, Stereo Bluetooth 3.0, WiFi 802.11b/g/n

      prenos podataka

      GPRS, EDGE,
      3G (HSDPA, 21 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps; LTE)

      adobe flash

      Da

      cena

      Vip: 29.990 din – 57.990 din

      Hardver

      Čak i ako znate unapred kolike su dimenzije Note-a, opet ćete biti zatečeni kada ga prvi put vidite uživo. Ovaj telefon je jednostavno ogroman, pravi golijat među telefonima. Srećom, uz svu tu veliku površinu dolazi sasvim umerena debljina, pa Note zapravo deluje samo veliko, ali ne i glomazno i teško. Ceo dizajn je vrlo elegantan i odmeren, pa nemate razloga da se postidite ako ga stavite na sto tokom nekog bitnog poslovnog sastanka.

      Ekran dijagonale od čak 5,3 inča ima vrlo visoku 800×1280 rezoluciju, a izrađen je u Super AMOLED tehnologiji koja daje sliku izuzetno bogatu bojama i odličnog kontrasta.

      Multifunkcionalni MicroUSB konektor se nalazi sa donje strane telefona, “klackalica” za kontrolu jačine zvuka je sa leve, a power/sleep taster sa desne strane. Na vrhu telefona je konektor za slušalice od 3,5mm, a na dnu se nalazi S Pen u svom ležištu. Šteta je što se uz telefon ne dobijaju adapteri koji mogu da pretvore USB konektor u HDTV-out ili USB host, već moraju posebno da se kupuju.

      Ispod ekrana je centralno postavljeno fizičko “home” dugme, a levo i desno od njega su senzori osetljivi na dodir za “menu” i “back” koji se osvetle dok radite nešto na telefonu. Na dnu se vidi rupica za mikrofon, zvučnik za razgovor je postavljen iznad ekrana, a desno od njega se nalazi prednja kamera.

      Zadnja strana je prekrivena rebrastom plastikom (slično kao kod S II), koja pomaže da vam Note ne kliza u ruci, što ume da postane jako bitno, pogotovo dok se navikavate da držite ovako veliki telefon. Pri vrhu se nalazi kamera od 8 megapiksela i LED blic, a na pri dnu se nalazi zvučnik. S Pen veoma čvrsto stoji u svojem ležištu, pa ćete čak imati i problema da ga izvučete ako nemate bar minimalnu dužinu noktiju. U svakom slučaju, bolje je da se malo teže izvlači, nego da ispadne i izgubi se.

      Uz Note se pored USB kabla i nastavka za priključenje u struju dobijaju i sasvim pristojne slušalice.

      Softver

      Samsung Galaxy Note dolazi sa Android 2.3.5 operativnim sistemom, nadograđenim Samsung-ovim Touchwiz UI-em. Od 16 GB integrisane skladišne memorije, korisniku je dostupno 11 GB. Nismo baš sigurni na šta odlazi ostatak.

      Lock ekran je rešen vrlo jednostavno i efektno. Na njemu se prikazuju vreme, datum i wallpaper po vašem izboru, a povlačenjem prsta od bilo kog mesta na ekranu ka ivici kruga koji se posle tog dodira pojavi, otključavate telefon. Ako imate neki aktivan događaj, tipa propuštenog poziva ili pristigle poruke, on će vam se prikazati kao krug na ekranu za zaključavanje, pa ako pođete prstom od njega, po otključavanju telefona ćete se odmah naći u odgovarajućoj aplikaciji za taj događaj (aplikacija za telefoniranje u slučaju propuštenog poziva).

      Home ekran se sastoji od jednog do sedam podekrana, koji u standardnom Samsung maniru počinju sa leve strane i idu na desno. Ako dođete do kraja, vratićete se opet na prvi ekran, a možete i da odzumirate i skočite direktno na onaj ekran koji želite, kao i da obrišete neki od ekrana ili dodate novi (mora samo da ih bude barem jedan i maksimalno sedam).

      Spisak aplikacija se skroluje u stranu, a interesantno je što se i on može odzumirati, pa tako možete da skačete brzo sa ekrana na ekran, što može biti korisno ako ste od onih koji instaliraju veliki broj aplikacija.

      Aplikacija za pozivanje je standardna, sa automatskom pretragom imenika dok kucate broj i predlaganjem unosa koji su pronađeni. S obzirom na veličinu ekrana, brojevi su ogromni i nemoguće ih je promašiti, a u landscape modu se tasteri rasporede horizontalno, da bolje iskoriste prostor na ekranu.

      Tastatura je izuzetno upotrebljiva, zahvaljujući veličini ekrana. Ovo je jedini telefon gde nam se ni jednom tokom testa nije desilo da pogrešno otkucamo slovo. Osim standardne tastature, moguće je koristiti swype ili čak pisati olovkom sa uključenim prepoznavanjem rukopisa. U ovom slučaju je po našem mišljenju standardna tastatura superiorna, pošto je za swype potrebno preći veliku površinu ekrana, što nije uvek zgodno.

       

      Muzički plejer je jednostavan, ali brz i funkcionalan. Posebno nam se dopalo to što bez ikakvih problema pušta lossless Flac format muzike. Kada je muzička aplikacija aktivna u pozadini, na notification ekranu možete pauzirati pesmu ili je preskočiti. Ako ste priključili slušalice, imate i mogućnost da uključite 5.1 zvuk, koji dodaje prostornost (što je manje bitno za muziku, ali može biti korisno ako gledate filmove).

      Video plejer je fantastičan, kao što smo imali prilike da iskusimo i na Galaxy S II telefonu. Pušta skoro sve formate, guta i HD video u 60 frejmova u sekundi, kao i standardni DivX uz koji može da prikaže i titlove sa našim slovima.

      Kalendar je veoma lepo urađen i moguće je na veoma lak i pregledan način videti obaveze ili im promeniti vreme. Galerija je klasična Android, a “Društvena centrala” skuplja sve vaše “feed-ove” sa društvenih mreža na jedno mesto.

      File browser dolazi preinstaliran, a postoji i posebna aplikacija za pregled svih video fajlova koje imate na telefonu. Među aplikacijama se nalaze i jednostavni foto i video editori, kao i dnevnik i diktafon aplikacije.

      Task manager omogućava jednostavan pregled aktivnih aplikacija i prekid izvršavanja onih za koje smatrate da vam više ne trebaju i da samo zauzimaju memoriju.

      Instalirani Polaris Office omogućava čitanje PDF fajlova, kao i čitanje i promenu Word, Excel i Powerpoint dokumenata. Na ovako velikom ekranu je čitanje PDF-a vrlo upotrebljivo, a ako vam ne smetaju sitna slova, možete to raditi čak i u portrait modu. Editovanje Office dokumenata je upotrebljivo, mada je opet daleko od komfornog zbog ograničenja same aplikacije i interfejsa, ne zbog veličine ekrana, koja je više nego dovoljna.

      Web pretraživač podržava Flash i izuzetno je brz. Gledanje Internet stranica je vrlo ugodno zahvaljujući velikom ekranu i rezoluciji, tako da možete videti tekst na web strani u portrait modu bez ikakvog zumiranja, mada je ipak malo sitniji nego što je prijatno za čitanje.

      Deljenje multimedije preko WiFi-a putem DLNA protokola je naravno podržano, a Kies Air vam omogućava i da pristupite bežičnim putem sadržaju telefona iz browsera sa bilo kog uređaja u lokalnoj mreži.

      Naravno, tu je i aplikacija za beleške, koja iskorišćava prisustvo S Pen-a. U bilo kom trenutku je moguće napraviti belešku ili iskoristiti trenutni sadržaj ekrana i pisati po njemu, a zatim to sačuvati, poslati mailom, na društvenu mrežu ili okačiti kao widget na home ekran. Samsung inače ima i određeni broj aplikacija koje koriste olovku koje već nudi u okviru Samsung Apps aplikacije, a broj aplikacija koje će moći da je iskoriste će sigurno rasti.

      Kamera

      Samsung se očigledno izvežbao na Galaxy S-u II, pa je i Note opremljen veoma dobrom kamerom. Ugrađeni senzor omogućava snimanje fotografija do rezolucije od 8 megapiksela (3264×2448) i snimanje videa do 1080p rezolucije u 30 frejmova u sekundi.

      Note nema posebno dugme za okidanje kamere, a i ne postoji neka prečica za startovanje kamere, tako da će biti neophodno da izvučete prečicu do aplikacije na home ekran ili da je svaki put pokrećete iz spiska aplikacija.

      Aplikacija za fotografisanje je dobro opremljena opcijama, pa pored osnovnih scenskih modova možete podešavati i ekspoziciju, ISO, dodavati efekte, itd. Moguće je fokusiranje na neki objekat na sceni dodirom prsta na taj deo ekrana, a moguće je i uključiti detekciju lica i osmeha.

      Softver za fotografisanje ima i mod za slikanje panorame, ali nismo uopšte bili zadovoljni njegovim rezultatom, jer je iz nekog razloga izlazna slika bila vrlo niske rezolucije i praktično neupotrebljiva.

      Tokom snimanja videa je naravno dostupno manje podešavanja, pa osim rezolucije (320×240, 640×480, 720×480, 1280×720 i 1920×1080) možete menjati balans boja, dodati ili oduzeti ekspoziciju, uključiti tajmer ili primeniti neki od ponuđenih efekata.

      Fotografije koje Note pravi su odlične, sa vernim bojama i dosta detalja. Makro fotografije su isto jako dobre, a softver je odmah prepoznao bliski predmet i adekvatno podesio fokus. Jedini problem koji smo imali je to što se dok držite telefon za slikanje veoma lako pritisnu tasteri za podešavanje jačine zvuka (koji se u modu za slikanje ponašaju kao zoom in/out tasteri).

      Kod slikanja u lošim svetlosnim uslovima rezultati su bili nešto slabiji, pa tako automatsko okidanje daje prilično mračne slike sa primetnim šumom, a noćni mod toliko produžava ekspoziciju da je nemoguće napraviti oštru sliku iz ruke. Srećom, blic je prilično jak i može osvetliti predmete do par metara daleko, a da pri tome ne “spali” slike bliskih objekata.

      Video je jako kvalitetan i sa dosta detalja, bez vidljivih artefakata kompresije čak i pri jako brzim pokretima.

      Primeri fotografija i video zapisa

      Utisci u radu

      Posle neizbežnog inicijalnog šoka veličinom telefona, a zatim traženja pravog hvata za držanje kako ne bi iskliznuo iz ruke, prvo uključivanje telefona i paljenje ekrana je proizvelo nekontrolisani “vaaaaau” komentar. Ekran je ogroman i prelep. Super AMOLED smo već imali prilike da vidimo i da doživimo intenzitet boja koje reprodukuje, ali nikada na ekranu ovolikih dimenzija.

      Sve što smo radili na Note-u se odvijalo izuzetno glatko i brzo. Kada bismo se potrudili, verovatno bismo uspeli da ga usporimo, ali u običnom radu je ostavio utisak velike rezerve snage.

      Osnovne funkcije telefona su standardno dobre. Zvuk prilikom razgovora je čist, aplikacija za telefoniranje automatski pretražuje imenik, a čak je i držanje ovolikog telefona na uvetu posle kratkog navikavanja postalo normalno.

      Jedna stvar je postala vrlo brzo jasna. Korišćenje ovog telefona za bilo šta drugo osim za telefoniranje, zahteva dve ruke (čak i za kucanje broja telefona). Takođe, ovaj telefon nije za osobe sa malim šakama, ali se srećom zbog svoje male debljine nama ipak smestio u ruci kako treba.

      Touchwiz je dovoljno sazreo da nam ništa kod njega nije posebno zasmetalo, a čak nismo ni primetili nikakva usporenja koja su umela da budu karakteristična za njega. Moramo da priznamo da nam se sistem otključavanja ekrana mnogo više dopao nego onaj na S dvojci.

      Prisutni su “gestovi” koji su svoju premijeru imali na S II telefonu, pa tako možete zumirati držanjem dva prsta na ekranu i naginjanjem telefona ka vama i od vas, premeštati widget-e tako što ćete zadržati prst na njima, a zatim pokrenuti ceo telefon u stranu, prekinuti zvono okretanjem telefona ekranom ka stolu, napraviti screenshot tako što ćete bridom šake preći sa desna na levo preko ekrana.

      Samsung je napravio prilično dobar izbor preinstaliranih aplikacija. Jako nam se dopao kalendar, kako izgledom, tako i funkcionalnošću. Editori za slike i video mogu biti korisni, kao i diktafon.

      Web pretraživač dolazi sa punom Adobe Flash podrškom, a visoka rezolucija vam omogućava da tekst možete da čitate čak i u portret modu. Prikaz stranica je izuzetno gladak i ovo je verovatno prvi telefon gde nismo imali osećaj klaustofobije dok smo gledali web strane.

      Veliki ekran je dušu dao za čitanje dokumenata i knjiga.

      Reprodukcija multimedije je još jedna oblast u kojoj ovaj telefon briljira. Audio plejer bez problema pušta razne muzičke formate, uključujući i Flac, a video plejer pušta skoro sve formate, uključujući i DivX sa titlom na našem jeziku. Zvučnik na Note-u daje čist, ali ne mnogo glasan zvuk, dok je situacija mnogo bolja kada se koriste slušalice koje se dobijaju u paketu. Sa njima je zvučna slika odlična, a razlika između MP3 i Flac muzike se itekako primeti.

      Vidljivost ekrana na dnevnom svetlu je odlična, pa iako postoji refleksija kada je ekran direktno izložen suncu, sadržaj se i dalje sasvim dobro vidi.

      S Pen olovka je dodatak koji nije samo kozmetičke prirode, već ima i opipljivu vrednost. Pored toga što je možete koristiti umesto prsta za sve obične operacije, njom možete raditi mnogo preciznije stvari koje uključuju razne vrste selektovanja, crtanja i obrade slika. Već vidimo odličan poligon za Adobe Touch familiju aplikacija koja se skoro pojavila na Android Market-u.

      Olovka ima i funkcije prečica, koje se dobijaju pritiskom na mali taster koji se nalazi na njoj. Tako recimo u bilo kom trenutku možete pritisnuti taster na olovci i tapnuti dva puta ekran, što će vam otvoriti novu belešku u koju možete nešto na brzinu pribeležiti, eventualno dodati audio zapis i snimiti to. Ako pritisnete taster na olovci i jednom dugo pritisnete ekran, napraviće se screenshot trenutnog stanja ekrana, koji će se zatim otvoriti u foto editoru u kojem možete crtati po njemu, dodati tekst ili audio i to snimiti ili poslati mail-om ili na društvene mreže. Povlačenje olovke sa pritisnutim tasterom na gore poziva meni trenutno aktivne aplikacije, a povlačenje u stranu je ekvivalent back tastera.

      Galaxy Note je jako brz telefon, što pokazuju i benchmark rezultati. Samsung je srećom imao u vidu potrošnju koju ovaj nivo performansi i ovako veliki ekran vuku za sobom, pa je u Note ugradio bateriju od 2500 mAh koja se jako dobro držala tokom testa. Nismo imali prilike da vidimo ponašanje tokom više dana, jer je telefon kod nas bio jako kratko, ali posle celog dana maltretiranja, mi smo uspeli da potrošimo oko 50% baterije, što je izuzetno dobar rezultat.

      Ako sumiramo utiske o Galaxy Note-u, možemo reći da je u pitanju telefon koji je fantastično uspeo u onoj ulozi koja mu je namenjena. U pitanju je izuzetno brz telefon, sa fenomenalnim ekranom vrlo visoke rezolucije i velike dijagonale, sa dobrom kamerom, dobrim i ažurnim softverom, odličnim trajanjem baterije i sijasetom dodatnih funkcija koje sa sobom nosi S Pen.

      Jedina prava zamerka se može uputiti na račun veličine, koja se neće svima dopasti, ali je to već potpuno subjektivna stvar i nikako se ne može uzeti u obzir kao zamerka, jer onaj kome ta veličina ne odgovara neće ovaj telefon ni uzeti u obzir. Nama veličina nije smetala.

      Jedina zamerka koju lično imamo se odnosi na tastere za podešavanje jačine zvuka, koje je previše lako slučajno pritisnuti, a činjenica da nam je nešto tako trivijalno bilo glavni problem govori sama po sebi koliko sve ostalo dobro funkcioniše.

      Zaključak

      Samsung Galaxy Note je uređaj na pola puta između mobilnog telefona i tableta, ali na sreću to ne znači da je uskraćen za bilo šta iz ta dva sveta. Ipak, ovo je telefon namenjen određenoj ciljnoj grupi korisnika i nije za svakoga. Veličina će definitivno predstavljati nekome psihološku barijeru, a nekome i fizički problem, ako nema dovoljno veliku šaku da obuhvati telefon jednom rukom. Navike prilikom korišćenja ovog telefona će takođe morati da se prilagode, jer ma koliko veliku šaku da imate, Note je nemoguće koristiti samo jednom rukom.

      Ako prevaziđete tu početnu prepreku koja se tiče dimenzija uređaja, dobićete telefon koji je zaista uživanje koristiti. Fantastični Super AMOLED ekran dijagonale 5,3 inča je nešto najlepše što smo do sada videli u svetu mobilnih ekrana, a 800×1280 rezolucija ga čini savršenim za prikaz svega, od teksta, preko web strana, slika i video materijala. Sve to gura vrlo moćan dvojezgarni procesor koji radi na 1,4 GHz, a telefon napaja baterija od 2500 mAh koja obezbeđuje odličnu autonomiju. Povrh svega prethodno navedenog, S Pen koji dolazi uz Note dodaje još mogućnosti i čini ovaj uređaj još zaokruženijim proizvodom.

      Elegantan i jednostavan dizajn vizuelno smešta ovaj uređaj praktično u bilo čije ruke (pod uslovom da su dovoljno velike), pa će zadovoljiti i poslovne ljude u istoj meri kao i mlađu, “neobavezniju” generaciju. Mogućnosti koje Note pruža takođe ga svrstavaju u sve moguće kategorije, pa će korisnici poslovnih aplikacija biti isto toliko zadovoljni kao i pasionirani igrači ili umetnički nastrojeni grafički dizajneri. Toliko razloga postoji za preporuku ovog telefona, da je prava šteta što mu možemo dati samo jednu Highly Recommended nagradu.

      Prednosti:

      – Odličan 5,3″ Super AMOLED displej 800×1280 rezolucije
      – Vrlo dobre performanse (dual core Cortex A9 procesor na 1,4 GHz)
      – Odlična kamera sa 1080p@30fps video snimanjem
      – S Pen olovka

      Mane:

      – Veličina (uslovno)
      – Tastere za podešavanje jačine zvuka je lako slučajno pritisnuti

      Uređaj na test ustupio Vip.

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi