Samsung Galaxy S3 Mini

Samsung Galaxy S3 Mini

Veoma popularni Samsung Galaxy S3 je nedavno dobio svoju umanjenu verziju označenu kao S3 Mini, a mi smo tu da vam istaknemo šta ona donosi. Ako od ovog modela očekujete da poseduje identične specifikacije kao njegov veći brat, samo u kompaktnijem telu, onda vam moramo reći da to nije slučaj. S3 Mini u odnosu na S3 je inferiorniji u nekoliko stvari, do te tačke da ova dva modela jedino dele veći deo dizajna i interfejsa. Sa druge strane, S3 Mini svakako ima svoje adute

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Kompanija Samsung na sve načine pokušava da pokrije što veći deo mobilnog tržišta, nudeći ogroman broj smartfona koji će zadovoljiti svačiji ukus. Ovakvom odlukom u ponudi imamo hrpu Galaxy modela, koji pokrivaju skoro sve moguće dijagonale ekrana, od minijaturnih 2.8 pa sa malim razmacima sve do velikih 5.5 inča. Jači hardver, srednje jak hardver, slabiji hardver, sa ovim ili onim mogućnostima, od kojih su neki modeli i dosta slični, ali opet zbog određene stvari i različiti. Ovo dovodi do toga da na tržištu postoji čak 142 različitih Galaxy modela za razna tržišta, od kojih dobar broj čak i nama nije poznat. Raznovrsnost je zapravo i dobra stvar, jer će se uvek naći za svakog ponešto.
      Kako se Galaxy S3 Mini uklapa u celu ovu priču? On je samo još jedan od modela koji proširuju ogromnu Galaxy ponudu, ali sa pomalo obmanjujućom oznakom. U ovom slučaju Mini sufiks u njegovom nazivu deluje kao da se njim dobija Samsung Galaxy S3 sa identičnim specifikacijama, ali u manjem pakovanju. Situacija je dosta drugačija od toga, jer ovaj model ima malo toga zajedničkog sa svojim većim bratom. Može se reći da se njihove sličnosti ogledaju u dizajnu, interfejsu, i nekim Samsung specifičnim funkcijama i aplikacijama, dok su hardverski poprilično različiti.

      Krenućemo pre svega od njihovih dimenzija. Određen procenat ljudi smatra da je 4.8-inčni ekran Galaxy S3 modela prevelik za normalno korišćenje, tako da je S3 Mini je da pruži veću kompaktnost i lagodniju upotrebu sa svojim 4-inčnim ekranom. Ipak, ova manja dijagonala povlači to da ćete imati nižu 800 x 480 rezoluciju, umesto 1280 x 720, tačnije 233 umesto 306 piksela po inču, razlika od 73 ppi koja nije baš ni mala. Procesor je još jedna stvar koja je inferiorna u poređenju sa većim Galaxy S3 modelom, i umesto četvorojezgarnog, dobijate dvojezgarni Cortex A9 na 1 GHz. Takođe, ne radi se više o Exynos, već o NovaThor U8420 čipsetu. Grafički čip kod oba modela jeste Mali-400, ali S3 Mini poseduje jednojezgarnu verziju umesto četvorojezgarnog čipa u S3 modelu.

      Skladište prisutno kod Samsung Galaxy S3 Mini modela može biti 8 ili 16 gigabajta, a možete ga proširiti microSD karticama do 32GB (do 64GB kod punokrvnog S3 modela). Oba modela poseduju 1 GB RAM memorije. Prednja kamera je skresana sa 1.9 na 0.3 megapiksela, a zadnja kamera S3 Mini smartfona je 5 megapiksela sa LED blicem i snima u 720p rezoluciji, u odnosu na 8 megapiksela i 1080p kameru S3 modela. Sa manjim dimenzijama ostaje i manje prostora u kom se može smestiti baterija telefona, tako da umesto 2100 mAh baterije, ovde je prisutna baterija kapaciteta 1500 mAh. Ova poredbe sa svojim većim bratom i ne deluju baš fer, ali su tu da vam skrenu pažnju koliko ovaj model hardverski nema dodirne tačke sa njim. Više detalja i poređenja možete naći u tabeli ispod.

      [modul]uporednaspecifikacija=395,3031[/modul]Kutija Samsung Galaxy S3 je u skladu sa njegovim dimenzijama – omanja je, bele je boje i na svojoj prednjoj strani poseduje ime modela ispisano plavim slovima i sliku dizajna telefona sa njegovim korisničkim interfejsom. Na zadnjoj strani kutije se nalaze uprošćene i bitnije specifikacije ovog modela.


      Otvaranjem poklopca zatičemo smartfon u izlivenom plastičnom poklopcu i zaštitnom nalepnicom preko ekrana, a ispod njega veoma standardnu prateću opremu sa kojom je često srećemo kod mobilnih telefona. Ona uključuje punjač, USB kabl, in-ear bele slušalice sa izmenjivim gumenim delovima i prateću dokumentaciju, zapravo iste stvari koje smo zatekli u kutiji Samsung Galaxy S3 modela kada smo ga testirali.

      Ako vam se ne sviđa dizajn Samsung Galaxy S3 modela, kojeg su korisnici u pošalici nazivali “sapunom” zbog zaobljenih ivica, velika je verovatnoća da vam se dizajn S3 Mini modela takođe neće dopasti. Može se reći da je on manji, uži i malo deblji sapun sa većim Home dugmetom . Ukusi se razlikuju, ali iako ne smatramo da je njegov dizajn preterano privlačan, ipak nam deluje kao simpatično malo smartfonče.


      Prednja strana iznad ekrana sadrži pre svega Samsung logo, iznad njega srebrnu liniju sa rupicama identičnu sa onom na S3 modelu, iza koje se nalazi zvučnik za razgovor. Levo od nje imamo SmartStay senzor i senzor ambijentalnog osvetljenja, i dalje levo blizu gornjeg levog ćoška 0.3 MP prednju kameru. Ispod ekrana se nalaze dva kapacitivna senzora osetljiva na dodir – Menu i Back, koji svetle ljubičastom bojom kada su pritisnuti, i poveće fizičko Home dugme u sredini.


      Konekcije i dugmići su ostali u istom rasporedu kao na Galaxy S3 modelu, a krenućemo od njegove leve bočne strane na kojoj se nalazi samo dvodelno dugme za kontrolisanje nivoa jačine zvuka. Zatim na donjem boku imamo rupicu mikrofona i microUSB port za punjenje i vezu sa računarom.


      Desna bočna strana je prilično prazna i u vrhu poseduje samo omanje Power dugme, koje lepo reaguje na pritisak – nije ni previše tvrdo ni meko, već nešto između. Sa gornje strane imamo 3.5mm ulaz za slušalice i prostor za nokat, koji vam pomaže da uklonite tanak ali veoma lepo učvršćen i izdržljiv poklopac zadnje strane.


      Zadnja strana telefona je glossy tipa, tamno sive je boje i na sebi ima veliki broj sitnih šara u vidu paralelnih linijica. Kao i kod S3, ali i Note 2 modela, smatramo da je ova zadnja strana nekako klizava i da su otisci prstiju na njoj jasno vidljivi. Pozadi imamo 5 MP kameru, levo od nje spoljašnji zvučnik i ispod nje LED blic.

      Uklanjanjem poklopca zatičemo 1500 mAh bateriju, slot za Sim karticu pune veličine (ne micro Sim kao kod S3 modela). Slot za microSD karticu je u donjem desnom uglu ispod baterije, tako da ćete morati da isključujete telefon ukoliko planirate da je stavite ili izvadite.
      Samsung Galaxy S3 Mini smo zatekli na Android Jelly Bean 4.1.1 verziji, koja je po običaju presvučena Samsungovim TouchWiz 4 Nature UX korisničkim interfejsom. Autor teksta trenutno poseduje 4.1.2 verziju na Galaxy S3 modelu, ali pored nekih implementacija koje ova verzija nudi, razlika u dizajnu i većih razlika i opcijama nije bilo. Ovde su prisutne sve aplikacije i mogućnosti koje se nalaze na S3 modelu, tako da su sa softverske strane dosta slični.

      Lock Screen u sebi poseduje časovnik sa belim ciframa, ispod njega datum sa žućkastim fontom, i skroz u dnu tri umesto pet prostora za prečice za direktno pokretanje aplikacija, koje možete postaviti po svom izboru. Takođe možete uključiti da se prikazuje vremenska prognoza, ili u dnu ekrana deo u kome će vam se ispisivati Yahoo vesti za zemlju koju odaberete.

      Početni ekran poseduje veliki widget sa časovnikom, vremenskom prognozom i vremenskim uslovima, Google Search Bar, prečice ka aplikacijama i u Dock-u pet izmenjivih prečica. Broj početnih ekrana može biti maksimalno sedam, na koje možete dodavati razne widgete, a dobar pregled svih ekrana dobijate pinch-out gestom.

      App Drawer je jednostavan – providan je i prikazuje pozadinu koju ste odabrali za početne ekrane, podeljen je u dve sekcije Apps i Widgets, u njemu se nalaze sve vaše aplikacije ili preuzete aplikacije, koje možete sortirati po abecedi ili kako je vama najzgodnije.


      Notification bar poseduje devet Toggle dugmića za razne akcije na vašem telefonu, uključujući Wi-Fi, GPS, Sound, Screen rotation, Bluetooth, Mobile Data, Blocking Mode, Power Saving i Sync. Iznad je časovnik, datum i dan u nedelji, a skroz u desnom gornjem ćošku prečica ka podešavanjima telefona. Ispod dugmića nalazi se koristan slajder za kontrolisanje nivoa osvetljenosti ekrana. U Jelly Bean verziji Androida notifikacije su postale detaljnije, tako da dobijate deo vašeg maila, ili SMS poruke direktno na njemu.

      Samsung Galaxy S3 Mini većinu gestova kao svoj veći brat, tačnije razne Motion gestove za neke zanimljive i(li) manje zanimljive mogućnosti. Recimo nema Palm Swipe Screenshot i Palm Touch to Mute/Pause gestova koje postoje na S3 modelu. Osvrnućemo se ukratko ne one koje postoje. Prva stvar u listi je pozivanje kontakta koji se nalazi na ekranu, prostim prinošenjem telefona na uvo. Zatim, ako imate nepročitane notifikacije, podizanjem telefona sa stola, on će se probuditi i ukazati na njih. Kada se nalazite u nekoj dugačkoj listi, duplo “tapkanje” na vrhu telefona vas vodi na vrh liste. Tu je i držanje ekrana u dve tačke i zumiranje tiltovanjem telefona napred-nazad, ili pomeranje ikonice na drugi ekran pomeranjem telefona levo-desno. Prisutna je i opcija pomeranja u otvorenoj zumiranoj slici pomeranjem telefona gore-dole ili levo-desno. Recimo da želite da skenirate prisustvo drugih Bluetooth uređaja, dovoljno je blago protresti telefon. Dok slušate muziku ili imate dolazni poziv, postoji gest okretanja telefona naopako kako bi se mute-ovao zvuk. Kao što rekosmo, sve ovo vam može biti korisno i(li) manje korisno.


      Dialer je identičan u poređenju sa S3 modelom, i ima prostrane plave tipke. Tokom poziva imate šest opcija da dodate još jedan poziv, pozovete tipkovnicu, prekinete poziv, uključite spikerfon, isključiti mikrofon, ili prebaciti zvuk na Bluetooth slušalicu. Prisutna je i Extra volume boost opcija za glasna okruženja, ali koliko smo primetili, nema ekvilajzera zvuka tokom poziva, koje smo sreli na S3 modelu.


      Multitask opciju pozivate dugim pritiskom na Home dugme, odakle dobijate listu otvorenih ili nedavno otvorenih aplikacija, koje možete zatvoriti i ukloniti sa liste prevlačenjem u levu ili desnu stranu. Zadržavanjem na kvadrat aplikacije, dobijate mogućnost da direktno pristupite informacijama o aplikaciji, odakle je takođe i možete obrisati sa vašeg telefona.

      Google Now pokrećete klikom na slovo “g” u Multitask prozoru. Ova opcija nudi glasovnu pretragu i prikaz takozvanih “kartica” koje se pojavljuju na ekranu nakon unetog glasovnog zahteva. Recimo najviše korišćena pitanja su kakvo je vreme u nekom gradu, ili da li će padati kiša, ko je pobedio u nekoj utakmici i koji je bio rezultat, pronalazak restorana blizu vaše lokacije, itd. Naravno, razumljivo je da ovo mnogo bolje radi na prostorima Amerike nego kod nas, ali za neke stvari Google Now je upotrebljiv i koristan. Ovaj servis takođe prati vaše kretanje, tako da može nuditi alternativne rute ka putu za posao, informacije o gužvama u saobraćaju, letovima za avion, ali opet napominjemo da je ovo više naklonjeno stanovnicima Amerike, kod nas količina informacija i upotrebljivost nije na tom nivou.

      Samsung Galaxy S3 Mini je kompaktan telefon koji lepo leži u ruci. Posle dužeg korišćenja S3 modela, autor je zaboravio na prednosti koji nudi ovakav manji ekran, a to je mnogo lakše korišćenje jednom rukom, jer je sve lakše dohvatiti palcem. Sa druge strane duža izloženost većem ekranu koji poseduje S3, nekako čini da ekran S3 Mini modela deluje dosta mali. Verujemo da je teže vratiti se na manji ekran, nego što je preći na veći. Inače, izrada telefona je dobra, telefon je lagan i razumno tanak – jedino smeta ta glossy plastika koja ostavlja otiske prstiju i čini telefon klizavim. U svakom slučaju, preporučujemo korišćenje nekog back cover-a.

      Samsung Galaxy S3 Mini poseduje Super Amoled ekran rezolucije 800 x 480 piksela, sa istom Pentile matricom koja se nalazi na S3 modelu. Naravno, pošto je rezolucija i broj piksela po inču manji, stvari ne deluju toliko oštro kao na Galaxy S3 smartfonu sa 1280 x 720 rezolucijom. Mada, situacija svakako uopšte nije loša na ovoj dijagonali od 4 inča, tako da tekst i dalje ostaje razumno oštar, ne na nivou S3 modela, ali svejedno oštar sa neke normalne udaljenosti na kojoj držimo smartfon od očiju. Kontrast je manji u poređenju sa S3 modelom, ali boje su i dalje živahne, a uglovi gledanja i dubina crne boje ostaju veoma dobri. Jedina veća razlika između ova dva ekrana je u dijagonali i naravno u oštrini prikaza.

      Performanse u realnom radu su bile zapravo jako dobre. Nedostatak četvorjezgarnog procesora svakako nećete primetiti prostim kretanjem kroz interfejs, jer i na ovom dvojezgarnom u kombinaciji sa Project Butter projektor Jelly Bean Androida, animacije ostaju jako glatke i vreme otvaranja aplikacija je sasvim pristojno. Realna snaga četvorojezgarnih procesora je u surfovanju i pokretanju zahtevnijih 3D igara – ako vam te stvari nisu preterano bitne, nećete previše patiti za njima.



      Iskustvo surfovanja u odnosu na 4.8-inčni ekran 1280 x 720 ekran S3 modela je na S3 Mini modelu svakako u neku ruku lošije. Manja površina u kojoj se prikazuju sajtovi, veća potreba za zumiranjem i učitavanje stranica koje je par sekundi sporije. Brzina renderovanja elemanta je ok, opet ne na nivou koji nudi četvorojezgarni procesor S3 modela, ali veoma uporedivo, dok je skrolovanje sasvim glatko. Sasvim dobro iskustvo za kompaktan smartfon možemo reći – ali sasvim je jasno da veći ekran i bolja rezolucija svakako pružaju lepši osećaj pri surfovanju.


      Kada se uzme u obzir da je ovde prisutna baterija kapaciteta od 1500 mAh, njenom dužinom trajanja smo bili itekako prijatno iznenađeni. Postavljanjem pozadinskog osvetljenja na maksimum, i opterećivanjem telefona benchmark aplikacijama, surfovanjem i sličnim akcijama, uspeli smo da dobijemo nekoliko minuta preko 6 sati uključenosti ekrana, što je jako dobar rezultat.
      Quadrant Advanced je popularna benchmark aplikacija, sa kojom ste verovatno upoznati. Ona pokreće seriju CPU, I/O 2D i 3D testova, za koju dodeljuje određen broj poena i na kraju ih sabira u konačan rezultat.

      NenaMark 1 je OpenGL ES 2.0 grafički benchmark, koji opterećuje GPU grafičkim elementima kao što su refleksije, dinamičke senke, parametrične površine, čestice i različiti modeli svetla.

      Vellamo je benchmark aplikacija koja testira performanse browser-a Android mobilnih uređaja. On testira stabilnost, networking, JavaScript, rendering i korisničko iskustvo, tako da je dobrim delom baziran na realnim testovima i situacijama sa kojima se srećemo tokom pretraživanja interneta.

      Antutu je benchmark alatka koja provodi vaš uređaj kroz performanse memorije, CPU integer-a, CPU floating point, 2D i 3D grafičke performanse, brzinu upisa/čitanja SD kartice i I/O performansu databaza.

      Linpack je isključivo CPU benchmark aplikacija. Ona meri brzinu vašeg uređaja tako što meri koliko miliona floating point operacija u sekundi (MFLOPS) vaš uređaj može da uradi za što kraće vreme. Poseduje dve opcije Single Thread i Multi Thread.

      BenchmarkPi je jednostavan benchmark koji računa koliko je vašem uređaju potrebno milisekundi da izračuna Pi (3.14…) vrednost.  

      CF-Bench je alatka koja između ostalog meri performanse memorije i procesora, a ona je specifično namenjena uređajima sa više jezgra, tako da nije baš reprezentativna za jednojezgarne modele.

       
      Sunspider je takođe još jedna alatka, koja nije aplikacija, već se takođe pokreće iz Browsera. Sunspider je JavaScript benchmark koji testira JavaScript jezik, tako da je takođe vezana za brzinu Browsera.

      Electopia je ujedno igra i OpenGL ES 2.0 benchmark, koji testira performanse GPU čipa. Kod uređaja koji to podržavaju, poseduje dve rezolucije, Fullscreen, gde se benchmark odvija preko celog ekrana, i WXGA, gde je benchmark smešten u manji prozor, kod kojeg su naravno bolje performanse.

      U poređenju sa svojim starijim bratom – Galaxy S3 modelom – Galaxy S3 Mini poseduje zadnju kameru nešto niže rezoluciju senzora, tačnije 5 umesto 8 megapiksela, te 720p video snimanje umesto 1080p video snimanja. Ipak, fotografijama koje smo zabeležili na njemu smo bili jako zadovoljni, i smatramo da je ovo jedna od boljih 5 MP kamera koje postoje danas na tržištu. Šum ipak jeste prisutan u niskoj meri, ali ne toliko da pokvari ukupan utisak o kvalitetu fotografija. Količina detalja je dobra, fotke su oštre i imaju dobar koloritet.

      Video snimanje je takođe dosta dobro za 720p rezoluciju. Količina detalja je dobra i video klipovi su oštri. Bitrate snimljenog klipa se kreće oko 12.2 megabajta, što je odlično, dok je frejmrejt još bolji i iznosio je prosečnih 30.2 FPS-a. Samsung Galaxy S3 Mini kamera nije na nivou modela S3, ali je svakako jedna od boljih 5 MP kamera koje postoje na tržištu, kako u polju fotografije, tako i u polju video snimaka.

      Semplovi fotografija:











       
      Samsung Galaxy S3 Mini sa svojim imenom možda na prvi pogled deluje kao S3 samo u manjem paketu, ali realnost je daleko od toga. Dodirnih tačaka sa S3 modelom ima, ali one nisu hardverske, već samo po pitanju dizajna i softvera, što će opet nekome biti dovoljno da se odluči za ovaj model. Iako nema tu snagu, ekran visoke rezolucije i još neke prednosti koje Galaxy S3 pruža, on je ipak itekako solidan model. Hardver jeste pristojan, ali opet, nešto što smo videli još pretprošle godine u recimo Samsung Galaxy S modelu, ako izuzmemo moćniji dvojezgarni procesor i nešto bolji GPU čip koji se nalazi na S3 Mini modelu.

      Iako više deluje kao osveženi Samsung Galaxy S u manjem telu Galaxy S3 modela, on ima svojih prednosti. Jelly Bean je svakako jedna od njih, u kombinaciji sa glatkoćom upotrebe koju pruža i Motion gestovima sa S trojke. Kvalitet kamere je svakako dobar, tako da će vam pružati veoma pristojne fotografije i video snimke. Iako nema tu oštrinu ekrana koju nudi S3, Mini će i dalje imati dobar kontrast, odličnu dubinu crne boje i dosta široke uglove gledanja. Trajanje baterije je takođe dosta dobro, što je ipak i jedna od bitnijih stvari pri kupovini smartfona. Glavni problem predstavlja njegova nešto viša cena kod naših operatera, a odličnu alternativu i dalje predstavlja Samsung Galaxy S2 model, tako da treba dobro razmisliti šta bi vam više odgovaralo…
      Prednosti
      – Dobar kontrast, žive boje i dubina crne boje Samoled ekrana – Jelly Bean Android verzija – Pristojne i glatke performanse – Dosta dobra 5 MP kamera – Dobro trajanje baterije
      Mane
      – Nešto veća cena u ponudi operatera – Nema 1080p video snimanja – Rezolucija od 800 x 480 piksela jako brzo zastareva
      Cena: 1 – 54.000 RSD – Telenor Uređaj na test ustupio Samsung.  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test