Samsung Galaxy S5

Samsung Galaxy S5

Cifra na Samsungovom brojčaniku vodećih smartfona stigla je do pet. Popularnost Galaxy S serije u prethodnim godinama je bila nedostižna, ali da li se pred Samsungom i ove godine nalazi lak posao? Konkurencija je sve ozbiljnija i agresivnija, jer svaki od renomiranih proizvođača želi da ugrabi što veće parče udela na smartfon tržištu. Samsung u rukama svakako drži jake karte sa S5 modelom, ali da li su dovoljno dobre da i ove godine odnesu pobedu? Vreme će pokazati, a u međuvremenu, Benchmark je tu da vas uputi u novitete, pruži informacije i naravno da podeli utiske stečene korišćenjem novog vodećeg modela korejskog giganta...

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Neverovatno koliko je Samsung porastao u svetu mobilnih telefona u poslednje četiri godine. Usuđujemo se da ga opišemo kao nemilosrdnu veliku mašinu koja prosto guta sve pred sobom. Sviđalo se to nekome ili ne, Samsung je bez sumnje pronašao recept za uspeh. Taj recept je kompaniju doveo do tačke u kojoj menjanje vodećeg smartfona iz korena baš svake godine uopšte nije potrebno. Umesto toga, teži se filozofiji koja podrazumeva da se iskoristi ono što je u suštini već dobro, izuzetno lepo prihvaćeno i učini još boljim. To je situacija koja savršeno opisuje novi Galaxy S5 model.
      Premotajmo ipak malo film unazad. Samsung definitivno nije izmislio toplu vodu sa ovakvom filozofijom, jer i drugi proizvođači već neko vreme primenjuju istu šemu osvežavanja svojih vodećih modela. Problem zapravo nastaje kada entuzijasti među kojima je i autor očekuju mnogo više od novog modela, sve to na osnovu glasina, procurelih informacija ili delova specifikacija koje se neretko ispostave netačnim. Taj mali tračak nade da će se karakteristike kojima se nadamo zapravo obistiniti baš ove godine, i takoreći “razočarenje” koje usledi kada na novom flegšipu nismo dobili ono čemu smo se nadali.

      Tehnologija nas je možda i previše razmazila, do te mere da svake godine očekujemo revoluciju umesto uobičajne evolucije. Kada pogledamo širu sliku, manji procenat naših posetilaca koji su pravi zaljubljenici u tehnologiju ujedno sačinjavaju i manju grupu smartfon entuzijasta u svetu. Iako se nama takva situacija previše ne dopada, u današnje vreme kada je mobilni uređaj zamišljen na daj način da se prilagodi svakom, mi uopšte i nismo ciljna grupa, ne samo kompanije Samsung, već i mnogih drugih velikih korporacija. Nemojte ipak naše negodovanje shvatiti na pogrešan način, jer nema ničeg lošeg u tome da smartfon gađa široke mase umesto da se isključivo vodi potrebama entuzijasta. Štaviše, to je upravo i razlog zbog kojeg je Samsung danas tu gde jeste, jer proizvodi telefone koji su dopadljivi svakom tipu korisnika. Samsung je uspešno privukao ogroman broj pratilaca širom sveta kojima je Galaxy S serija sinonim za jako popularne i dobre telefone, što nije nimalo daleko od istine.  
      Možda vam na prvu loptu iz naših redova deluje kao da Galaxy S5 ne donosi ništa novo u odnosu na prethodnika, ali to zaista nije slučaj. On svakako donosi određene novitete, koje u zavisnosti od korisnika mogu biti manje ili više bitne. Jednostavno je “doteran” tamo gde je to bilo potrebno, osvežen u poljima koja su danas aktuelna i to je ono što će većini potrošača zapravo biti dovoljno dobar razlog da razmisle o prelasku na S5. Možde i ne u tolikom broju kod osoba koje poseduju Note 3 ili S4, ali će svakako biti privlačna nadogradnja Galaxy S3 korisnicima ili korisnicima sa  vodećim smartfonima drugih proizvođača iz tog perioda. Tradicija govori da svaka naredna generacija Galaxy S smartfona beleži bolje cifre prodaje od prethodne – ne vidimo razlog zašto i ove godine to ne bi bio slučaj, bez obzira na to koliko je konkurencija postala jaka. Samsung ima izuzetno dobar marketing koji kombinuje sa dobrim proizvodom – to je recept za uspeh koji ne može da omane…

      Hardver
      Po mišljenjima koje smo i sami imali prilike da zapazimo na internetu, deluje nam kao da Samsung Galaxy S5 nije ispunio – možda i blago preambiciozna – očekivanja upućenije grupe korisnika ili entuzijasta, kao i da tu nije usamljen. Ne samo S5, već i drugi modeli od konkurencije kao što su Sony ili HTC. Problem leži u tome što su se svi oni pojavili u nezgodnom periodu neposredno pre smene generacija i novih standarda kada je hardver u pitanju. Sa namerom da ispoštuju izlazak na tržište u periodu u kojem su se prethodnici pojavili prošle godine, HTC, Samsung i Sony su malo zakasnili da svoje flegšip modele opreme nešto “boljim” hardverom.
      Sa razlogom smo upotrebili znakove navoda, jer se nikako ne može reći da je trenutan hardver koji se nalazi u njima loš. LG je odlučio da ipak malo sačeka i naslednika G2 modela ipak predstavi sredinom maja ili početkom juna, do kada bi svežiji i napredniji hardver trebao da budu u fazi masovne proizvodnje. To se zapravo može ispostaviti kao pametan potez, koji mu može doneti prednost, tačnije da bude poželjniji od S petice ili trenutnih vodećih modela drugih kompanija. O kom predstojećem hardveru konkretno govorimo? Pre svega o novom Qualcomm Snapdragon 805 čipsetu sa višom maksimalnom frekvencijom do 2.7 GHz, novim bržim Adreno 420 GPU-om,, 4K podrškom,  kao i o quad HD ekranima rezolucije 2560 x 1440 tačaka.

      Na stranu predstojeći hardver, šta je to što Samsung Galaxy S5 poseduje u ovom trenutku? Kao prvo, nešto bržu, korigovanu, tj. unapređenu verziju široko zastupljenog Snapdragon 800 čipseta, poznatu pod imenom Snapdragon 801. U konkretnom slučaju, poredivši ga sa čipsetom unutar Galaxy Note 3 ili modela drugih proizvođača, maksimalna frekvencija Krait 400 četvorojezgarnog procesora porasla je sa 2.25 na 2.45 GHz. Takođe, Adreno 330 grafički čip je dobio skok u brzini sa 450 na 578 MHz-a i još jednu stvar – memorijski protok koji je povećan sa 12.8 na 14.9 GB/s. Ne baš toliko drastično unapređenje, ali sasvim dovoljno da bude primećeno u sintetičkim testovima, ukoliko vas oni uopšte i zanimaju.
      Na redu je radna memorija. Koji je pravi razlog iza ostavljanja 2GB RAM-a umesto prelaska na 3GB kao kod Note 3 modela – možemo samo da nagađamo. Da li je takav potez napravljen sa ciljem da se uštedi novac ili da cena uređaja bude sveukupno bude blago niža, ili možda Samsung smatra da S5 modelu uopšte ne treba više od 2GB-a za normalno funkcionisanje? Nismo ni sami sigurni, ali ono što znamo jeste jedno – 3GB RAM-a ne bi nimalo škodilo i korisnici bi tako dobili više pri pokretanju igara ili aplikacija “gladnih” radne memorije. Sa telefonom koji se nalazi u našim rukama, proverom unutar Task menadžera bez ikakve pokrenute aplikacije zauzeto je 0.90GB od ukupno 1.81GB, dakle ne punih 2GB pošto je ~200MB rezervisano za GPU.

      Samsung Galaxy S5 se može pronaći u dve varijante veličine skladišta – 16 ili 32GB-a. Kao što je to uvek i običaj, kod domaćih operatera se u ovakvim slučajevima uvek nađe verzija sa manje skladišta, dakle ukoliko nameravate S5 da nabavite preko ugovora, očekujte 16GB verziju. Konkretna cifra koja je korisniku dostupna je zapravo 10.7GB, kada se uračunaju preinstalirane aplikacije i sistem. Ukoliko vam ovakvo skladište deluje tesno, dodatan prostor za vaše fajlove možete dobiti upotrebom microSD kartice. Ona može ići čak do 128GB-a, prostor koji se nekome može učiniti i nepotrebno velikim, plus što kartice ovog kapaciteta nisu baš ni jeftine – cene se kreću od 120 evra pa naviše. Po našem mišljenju skupo zadovoljstvo, ali ko voli…
      Odlika Galaxy S5 modela koja se često ističe je prisustvo takozvane MIMO tehnologije. Šta je MIMO? To je zapravo skraćenica za multiple-input multiple-output. S5 zapravo ima dve ugrađene WiFi antene, tako da je maksimalna teoretska brzina linka udvostručena – sa 433Mbps na 867Mbps. Još jedna odlika novog vodećeg smartfona je Download Booster tehnologija. Ona zapravo vezuje WiFi sa LTE konekcijom sa ciljem da donese visoke brzine preuzimanja velikih fajlova. Nažalost, pošto LTE standard još uvek nije prisutan u Srbiji, nismo imali prilike da u praksi isprobamo kako sve to funkcioniše.
      Specifikacije – konkurencija: 
      [modul]uporednaspecifikacija=4989,4990,5311[/modul] 
       
      Specifikacije – prethodni modeli: 
      [modul]uporednaspecifikacija=4989,5063,3033[/modul]   Pakovanje
      Pre nego što počnemo sa dočaravanjem izgleda Samsung Galaxy S5 modela, posvetićemo par reči o njegovom pakovanju. Zvanična retail kutija zapravo dosta podseća na kutiju Galaxy Note 3 modela jer poseduje identičnu šaru drveta, ipak sa jednim dodatnim detaljem – velikim brojem 5 koji je odštampan na njenom poklopcu. Kao i obično, s obzirom na ogromnu količinu smartfona koje Samsung isporučuje tokom godine, korektan i ujedno ekološki nastrojen potez je korišćenje recikliranog kartona za izradu kutije i štampanje pomoću sojinog mastila. Sadržina je u odnosu na Note 3 prilično slična jer uključuje beli microUSB 3.0 kabl , takođe beo punjač i uobičajnu prateću dokumentaciju. Nepromenjene ostaju in-ear slušalice sa pljosnatim kablom koji se ne mrsi, handsfree delom sa mikrofonom, dugmićima za jačinu zvuka i prihvatanje poziva. Uz slušalice idu i tri različite veličine gumenih delova koji idu u uvo.

      Dizajn
      Dizajn Samsungovih telefona je uvek posebna priča za sebe, jer smatramo da često dovodi do sukobljenih mišljenja. Sa jedne strane korisnici izjavljuju da im se dizajn dopada, dok sa druge gotovo uvek postoji jedna ili više zamerka na neki od njegovih aspekata. Da budemo iskreni, možda na tržištu postoje lepši i kvalitetniji telefoni od S petice, ali daleko od toga da S5 ne izgleda lepo i da nije kvalitetan – po našem mišljenju ima specifičan šmek. Trn u oku mnogih svakako ostaje Samsungova odluka da i dalje ne počne sa korišćenjem aluminijuma, tako da se za izradu kućišta i ove godine koristi plastika. Ona možda i jeste otpornija na habanje i oštećenja pri eventualnom padu u poređenju sa metalom, čak je i manje podložna grebanju, ali ne pruža taj osećaj čvrstine i kvaliteta kao aluminijum. Još jedna stvar koja se može posmatrati kao prednost plalstike je laka zamena oštećenog poklopca, tako što ćete jednostavno kupiti novi.
      Izgled telefona sa prednje strane ugleda se dosta na prethodnika, mada ovoga puta sa mnogim izmenjenim detaljima. Može se reći da je Galaxy S5 donekle hibrid između Note 3 i Galaxy S4 modela. U odnosu na prethodni flegšip, ivice su sada malo blaže zaobljene, traka sa prorezima za zvučnik iznad ekrana je nešto kraća i crne je boje umesto srebrne. Levo od nje nalazi se diskretan LED za notifikacije, dok su sa desne strane senzor blizine i ambijentalnog osvetljenja, IR senzor za gestove i skroz desno 2MP prednja kamera.


      Ispod ekrana takođe imamo blažu korekciju, u vidu kraćeg fizičkog dugmeta u odnosu na S4, i dosta očigledniju izmenu – zamenu Menu senzora za Task Switcher senzor. Kako onda pozivamo Menu opciju u aplikacijama? Jednostavno – dužim pritiskom na Task Switch kapacitivno dugme. Desno je uobičajan Back senzor koji u paru sa drugim svetli belo u trajanju od 1.5 ili 6 sekundi, mada možete namestiti i da senzori svetle konstantno, ili da ne svetle uopšte. Kako bi išao u korak sa konkurencijom, S5 u fizičkom home dugmetu ugradio je skener otiska prsta, čiju ćemo upotrebu pojasniti dalje u tekstu.
      S obzirom da mu je ekran veći za 0.1 inč u odnosu na S4, novi flegšip je 5.4mm širi, 2.7mm duži i zapravo 0.2mm deblji, što nije uobičajno jer Samsung iz godine u godinu teži smanjivanju debljine boka. Ovoga puta je obrnuto. Težina je još jedna stvar koja odstupa od tradicije, iz razloga što je ove godine S5 zapravo 15 grama teži, što iskreno i nije razlika koju ćete moći lako da osetite. Kako bi sprečio grebanje kada je telefon položen licem na dole, lajsna je zapravo izdignuta milimetar iznad površine ekrana, što je sasvim pametan potez.


      Sam izgled boka je drugačije rešen kako u odnosu na S4, tako i u odnosu i na Note 3. Lajsna jeste ostala plastična i sa srebrnom imitacijom metala, ali ona niti je ravna i glatka kao kod S četvorke, niti poseduje urezane linije koje imitiraju korice knjige kod Note 3 modela. Reljefne je građe i sastoji se iz tri nabora čija je uloga da pruže bolji stisak nad telefonom. Dok nedvosmisleno opravdava svoju ulogu, dopadljivost već možemo svrstati u rang subjektivne. Na levoj strani smartfona pri vrhu smešteno je uzano dvodelno dugme za kontrolu jačine zvuka. Samsung je ove godine rešio da svoj vodeći model učini vodootpornim, tako da na dnu imamo posebna vratanca koja štite microUSB 3.0 port.
      Ukoliko ste zaboravili da ih zatvorite, ili ona nisu lepo nalegla na svoje mesto, na ekranu dobijate obaveštenje da je vodootpornost ugrožena i da ih zatvorite kako bi sprečili ulazak vode i nastanak štete. Poklopac ovog porta jeste neophodan iz tog razloga, ali deluje nam kao da se ne uklapa u sveukupni dizajn telefona, tačnije da nekako “štrči”. Rupica mikrofona za razgovor je pozicionirana odmah sa njegove leve strane. Na desnoj strani uređaja u gornjoj polovini tu je takođe uzano i kratko dugme za uključivanje ekrana, dok je na vrhu 3.5mm priključak. Iako bez vidljivog poklopca,  rešen je na taj način da u njega neće ulaziti voda pri eventualom potapanju. Na kraju, gore je smeštena još jedna rupica mikrofona i odmah do nje IR emiter za kontrolisanje kućnih uređaja.


      Zadnja strana je verovatno i najveća promena u odnosu na Galaxy S4 ili Note 3. Poklopac više nije ni od sjajne klizave plastike, niti ima šavove i imitaciju kože kao na Note 3 modelu. Samsung se ovoga puta odličio za specifičan tip poklopca koji je mekan na dodir i poseduje karakterističnu šaru sa rupicama. One su zapravo dosta plitke, tako da se ne osećaju previše pod prstima kada držimo telefon, što je sa druge strane i korisno jer su manje podložne zadržavanju nečistoće. U vrhu zadnje strane po sredini smeštena je 16MP kamera, koja je blago izdignuta iznad površine poklopca.
      Još jedan novitet kod Samsung Galaxy S5 modela je senzor za merenje pulsa koji je smešten odmah ispod kamere, u predelu gde se ujedno nalazi i LED blic. Srebrni Samsung natpis krasi zadnju stranu, a poslednji element koji imamo pozadi je dupli prorez iza kojeg je smešten zvučnik, koji je naravno zaštićen kako u njega ne bi prodrla voda. Ispod poklopca imamo pomalo izduženu 2800 mAh bateriju, dok su iznad nje microSD i microSIM slotovi – jedan ispod drugog.


      Sa unutrašnje strane poklopca primetan je gumeni element, koji je zaslužan za vodootpornost, jer sprečava da voda ne prodre do elektronike kada je telefon potopljen. Iako poseduje IP67 sertifikaciju koja podrazumeva potapanje na dubinu od jednog metra u dužini od 30 minuta, Samsung ne preporučuje da telefon držite pod vodom. Kiša, prolivanje čaše vode, pranje pod česmom pa čak i tuširanje mu sasvim sigurno neće škoditi, ali nije potpuno pouzdan u toj meri da možete ići na plivanje ili ronjenje sa njim.

      Još jedna stvar oko koje se vrši ogromna polemika na Samsung uređajima je zapravo kako su oni rešeni sa softverske strane. U centru diskusije uvek se nalazi TouchWiz interfejs, koji sa jedne strane sasvim lepo odgovara korisnicima zbog raznih dodataka u vidu aplikacija i specijalnih opcija. Sa druge strane, upravo je zbog toga i “omražen” kod određenog procenta ljudi koji se žale da je pretrpan, pun nepotrebnih stvari i da zapravo utiče negativno na performanse telefona. Možda je sve to delimično bilo tačno pre nekoliko godina, ali na prethodnoj generaciji ili svežijem Note 3 modelu, TouchWiz je napredovao i postajao sve bolji. Na Samsung Galaxy S5 modelu on je još dodatno unapređen i redizajniran. Nije baš ni doteran do savršenstva, ali je po našem mišljenju sada lepo sređen i nudi sasvim prijatno korisničko iskustvo. Verzija Androida sa kojom Galaxy S5 dolazi je naravno najsvežija, tačnije KitKat 4.4.2.
      Krenimo od prve stvari koju vidite pri uključivanju ekrana – Lockscreen delu. Njegovi ključni elementi su i dalje tu, samo uz par osveženja. Font časovnika i datuma je tanji i privlačniji, a ovde sada imamo i informaciju o temperaturi i vremenskim uslovima. Sa druge strane, prečice za brzo pokretanje aplikacija nisu više prisutne i nismo pronašli način da ih ponovo uključimo. U dnu se leve strane smešteno je ime operatera, dok je sa suprotne ikonica za brzo pokretanje aplikacije za kameru.
      Pored uobičajnih načina otključavanja, dodatkom senzora za čitanje otiska stvorena je mogućnost da ekran otključate prevlačenjem prsta preko Home dugmeta gde se senzor nalazi. Pre svega, potrebno je ući u Screen lock podešavanja, odabrati Fingerprint metodu otključavanja, nakon čega ćete registrovati vaš otisak prevlačenjem prsta osam puta preko čitača. Sledeći put kada otključate ekran dobijate animaciju iznad Home dugmeta koja sugeriše da je aktivna Fingerprint zaštita. Primetili smo da prepoznavanje funkcioniše iznenađujuće dobro, čak i brzim prevlačenjem kažiprsta preko skenera, otisak je bio prepoznat u 90% slučajeva. Sve dok ne vučete prst ukrivo, skener će uspevati da pročita otisak i da otključa telefon. Pored otključavanja ekrana vašim otiskom možete verifikovati PayPal plaćanja, pristupiti Private režimu, itd.


      Odmah nakon otključavanja čeka vas početni ekran. Standardno veliki widget za vremensku prognozu sa časovnikom smešten je u vrhu, ispod njega Google polje za pretragu, koju sada možete aktivirati jednostavnim izgovorom fraze “Ok Google”. Predefinisane ključne prečice se nalaze ispod, a tu je i Google folder koji sadrži sve bitne aplikacije vezane za ovu kompaniju. Novitet je da prevlačenjem prsta udesno otkrivate My Magazine ekran, što bi zapravo u neku ruku trebao da bude odgovor na HTC-ov BlinkFeed. Ukratko, vesti sa različitih izvora, grupisane na jedno mesto, ali ako vam se ovaj ekran ne dopada, možete ga isključiti u podešavanjima. Na ostalim ekranima tu je još Samsung povezanih stvari kao što je S-Health widget, Geo News, Galaxy Essentials – preporuke za aplikacije vezane za Galaxy uređaj i Galaxy Gifts sekcija sa nekim od premium aplikacija koje Samsung nudi besplatno.
      “Pinch in” gestom dobijate pregled početnih ekrana i mogućnost da na njih dodajete nove widgete, promenite pozadinu ili podešavanje početnog ekrana. Podešavanje sadrži odabir efekta tranzicije između ekrana i opciju da isključite My Magazine ekran. Izuzimajući pomenuti ekran, možete ih imati ukupno sedam i odlučiti koji će od njih biti glavni. Ono što se moglo videti još sa početnog ekrana, a očiglednije je u fioci sa aplikacijama je to da su ikonice sada nešto ravnije i deluju čistije, mada se to može reći i za celokupni korisnički interfejs. Naš utisak je da je to korak u pravom smeru i generalno nam se dopada ono što imamo prilike da vidimo.


      Fioka sa aplikacijama i dalje ima prozirnu pozadinu, poseduje 4×5 mrežu ikonica i tri tačkice u gornjem desnom uglu ekrana kojim otvarate dodatna podešavanja. Ovde recimo možete preurediti položaj ikonica po vašem ukusu, napraviti folder i grupisati određen tip aplikacija ili ih poređati po abecedi. Takođe možete pristupiti ekranu koji pokazuje sve vaše preuzete aplikacije, a direktno iz fioke ih možete uninstalirati, onemogućiti Samsung ili druge sistemske aplikacije, ili ih sakriti da se ne prikazuju u fioci. Tu je i fina Help sekcija ukoliko se ne snalazite baš najbolje u Android ili TouchWiz okruženju.
      Interesantan dodatak je Toolbox, što je zapravo plutajuća ikonica koju možete postaviti bilo gde na ekranu i unutar nje namestiti pet aplikacija kojim želite brzo da pristupite. Multitasking opcija je ponovo tu i poziva se dugim pritiskom na Back senzor. Sa leve strane ekrana dobijate spisak aplikacije koje su podržane unutar ove opcije, koje je dovoljno prevući u gornji ili donji deo ekrana. Na primer možete čitati naš sajt u gornjem delu ekrana, dok u donjem držite YouTube aplikaciju i gledate klipove. Veličina prozora nije fiksno podeljena na polovinu ekrana, već liniju možete pomerati i na taj način povećavati ili smanjivati površinu u kojoj će se aplikacija prikazivati.



      Dodavanjem Task Switch dugmeta sada je još lakše pristupiti nedavno otvorenim aplikacijama, i na klasičan način ih možete ukloniti prevlačenjem u levo ili desno. U dnu su dve ikonice – prva kojom ulazite u Task Manager i otkrivate koje su vam to aplikacije aktivne, gde dobijate i uvid u zauzeće RAM-a i druga kojom uklanjate sve nedavno pokrenute aplikacije. Panel sa notifikacijama je po našem mišljenju sada mnogo privlačnijeg dizajna. Sastoji se iz plavog dela u kojem se nalazi časovnik, datum, prečica za podešavanja i ispod ikonice kojim brzo uključujete/isključujete opcije. Prvenstveno vidite pet ikonica, ali ako prevučete prst ulevo otkrivate još pet dodatnih. U gornjem desnom uglu tu je i dugme koja vas vodi u pun pregled svih Toggle ikonica, odakle ih možete preurediti, dodati nove, itd. Tu je i deo sa preporučenim aplikacijama u kojem birate koje će biti prikazane recimo kada uključite slušalice ili izvršite drugu radnju.
      Korisna stvar je uključivanje Ultra power saving režima. Šta on podrazumeva? Pre svega namenjen je da izvuče maksimum od niskog procenenta baterije kada vam je to potrebno. On postavlja telefon u režim sa ograničenim pristupom aplikacijama, ekran učini crno belim i dozvoljava pristup samo najosnovnijim mogućnostima kao što je pozivanje, slanje poruka, kalkulator, itd, sve to sa ciljem da izvuče maksimum iz preostalog kapaciteta baterije. Zanimljiva mogućnost ukoliko ste zaboravili da napunite telefon, a želite da vam on potraje dok se ne vratite kući i stavite ga na punjač.


      Još jedna korisna stvar koja će vam biti interesantna ukoliko imate mlađu decu – takozvani Kids režim. Ukratko, u njemu dobijate mogućnost da detetu ograničite upotrebu telefona, ili možda bitnije da mu pružite pristup raznim zanimljivim aplikacijama za decu. Imali smo prilike da sve to detaljno ispitamo na Samsung Galaxy Tab 3 Kids tabletu, tako da ako vas Kids režim dodatno interesuje, slobodno ispratite link koji smo ostavili u ovoj rečenici. Osim dečijeg režima tu je i privatni režim, pomoću kojeg možete zaštiti privatni materijal i zaključati određene osetljivije aplikacije. Još jedna stvar gde će skener otiska prsta biti koristan, jer niko neće moći da pristupi privatnom delu vašeg telefona osim vas.
      S Health
      Samsung ima nekoliko svojih takozvanih S aplikacija, među kojima se ipak najviše ističe S Health. Ukoliko ste fizički aktivni i volite da se prepustite sportskim aktivnostima, zapravo ćete imati koristi od ove aplikacije. Ona je unapređena u odnosu na verziju koju smo zatekli na Galaxy Note 3 modelu, tako da je uključeno više opcija, više mogućnosti praćenja vaših vežbi, brojenja vaših koraka, a iz nje zapravo iskorišćavate senzor za puls. Dovoljno je pokrenuti Heart Rate opciju, postaviti prst na sredinu senzora sa zadnje strane, sačekati kraći period dok senzor odradi svoj posao i na kraju dobiti rezultat u vidu broja otkucaja srca u minutu.
      Primetili smo da senzor ne funkcioniše baš besprekorno, jer se neretko desi da ne očita puls iako je prst na senzoru, a rezultati umeju da variraju i preko cifre od deset, iako vršimo merenje jedno za drugim. U aplikaciji možete pratiti i vaše obroke, tačnije uneti broj kalorija, dobiti informacije o vremenu vežbanja, pređenoj razdaljini, itd. S Health aplikacija će najviše biti iskorišćena upotrebom Samsung Galaxy Gear Fit narukvice, ili Galaxy Gear 2 pametnog sata. Sve u svemu, korisna aplikacija za poklonike fizičkih aktivnosti.


      Moramo priznati da smo imali predrasude o tome kako će uživo izgledati zadnja strana telefona sa rupicama, i kakvo će uopšte iskustvo S5 ostaviti pri držanju u ruci. Ne možemo reći da smo bili oduševljeni u toj meri kao kod HTC One M8 modela sa aluminijumskim kućištem, ali smo ipak bili prijatno iznenađeni mekanom zadnjom stranom telefona. Samsung se uvek trudi da svoj telefon učini kvalitetnijim i “više premium” nego što to jeste, ali to na kraju uvek ispadne kao polovičan uspeh zbog stava javnosti o materijalima koji se koriste. Plastika svakako ima svojih prednosti, to niko ne može da ospori, mada metal je taj koji čini kućište telefona izuzetno čvrstim, i nudi utisak koji je u skladu sa cenom vodećeg smartfona.
      No, jedno se mora priznati – S5 sasvim lepo leži u ruci. Kako smo ga duže koristili tako nam je i iskustvo pri korišćenju postajalo lepše. Konkretne zamerke na izradu telefona zapravo i ne postoje, sve su one subjektivnog vizuelnog tipa. Telefon je lagan, čvrst, dovoljno tanak i sa mekanim poklopcem prijatnim na dodir, to je nešto što će većini biti dovoljno da se odluče za njegovu kupovinu. Spreda se ne razlikuje drastično u odnosu na S4, ali to i ne mora biti loša stvar.

      Da li nam je Super AMOLED ekran na bilo kom od Samsung Galaxy S uređaja izgledao loše? Ne možemo reći da smo ikada bili nezadovoljni njegovim kvalitetom, a kako su se generacije smenjivale, on je postajao sve bolji i bolji. Tradicija se nastavlja i sa S5 modelom, tako da je ovo bez sumnje najbolji Super AMOLED ekran koji smo videli do sada, i verovatno pri vrhu najboljih ekrana na smartfonima. On jeste ostao na rezoluciji od 1920 x 1080 tačaka, a sa povećanjem ekrana od 0.1 inča, oštrina je spuštena sa 441 na 432 piksela po inču – pri ovako visokim ciframa to je praktično neprimetna razlika.
      Ono što nam se dopada kod njega je to da je postao još svetliji i po tom pitanju se približio LCD tipovima ekrana. Pričamo o cifri preko pet stotina kandela po metru kvadratnom, što je dovoljno svetlo da ne ugrozi iskustvo gledanja čak i pri nešto jačem dnevnom svetlu. Tačnost boja je takođe adresirana kod S5 modela, tako da one nisu prezasićene, ali ostaju sasvim živahne i prijatne za gledanje. Da li uopšte treba pominjati dubinu crne boje i kontrast koji Super AMOLED tip postiže? Iako razlika u kvalitetu nije drastična u odnosu na S4 ili Note 3, jer su i njihovi ekrani prilično dobri, svakako je načijen korak unapred. Zaista jedan od boljih ekrana koje trenutno  možete naći na smartfon tržištu.



      O performansama današnjih vodećih modela zaista ne treba voditi preterano dugačku polemiku. Već neko vreme se nalazimo u toj situaciji da svaki Android smarfon počevši od Snapdragon 600 čipseta i njemu sličnim funkcioniše izuzetno dobro na Android platformi. Skokovi u performansama zaista postoje u poređenju čipseta sa starijeg Galaxy S4 i novog vodećeg S5 modela, ali ona nije u toj meri toliko velika da jasno možete primetiti razliku. Potrebno je malo se udubiti u reakciju telefona na zadati posao, kako bi primetili da je S5 u određenim segmentima brži.
      Imali smo prilike da uporedimo Snapdragon 800 i novi Snapdragon 801 čipset, čiju smo tehničku razliku pomenuli u hardver sekciji, ali konkretnu razliku između njih u realnom korišćenju nismo uspeli da detektujemo vizuelnim putem. Pričamo o scenariju gde se i Note 3 i Galaxy S5 nalaze na Android 4.4.2 KitKat verziji. Pošto Note 3 ima 3GB radne memorije, a S5 ima 2GB, slobodna memorija je bila 1.62 naspram 0.91 koliko je slobodno na S5 modelu, bez ijedne pokrenute aplikacije.


      Konkretan slučaj gde će se Note 3 snaći malo bolje je kada su oba telefona opterećena “težim” aplikacijama ili njhovim otvaranjem u velikom broju, tako da će Note 3 imati veći broj spremnih aplikacija u memoriji i korisnik će ređe morati da pribegne njihovom zatvaranju zbog većeg buffer-a u koji može da ih smesti. Kao što smo rekli, ne bismo se bunili da smo dobili 3GB i na S5 modelu, ali pri prosečnom korišćenju zaista nema razloga za brigu ni sa 2GB-a. Surfovanje je perfektno glatko i izuzetno brzo, a čak i sa najzahtevnijom igrom imaćete odlične performanse. Evo i malo sintetike da vidimo koliko je Snapdragon 801 čipset napredovao.  

       
      Samsung Galaxy S5
      Samsung Galaxy Note 3
      Samsung Galaxy S4

      Quadrant
      24454
      21227
      12586

      Nenamark 1
      60.0 fps
      60.4 fps
      60.1 fps

      Nenamark 2
      60.2 fps
      60.3 fps

      Vellamo
      1615
      2703
      1922

      Antutu
      35990
      32398
      22357

      Linpack
      397.314, 926.74
      487.403, 1047.619
      330.052, 799.368

      BenchmarkPi
      126ms
      100ms
      133ms

      CF-Bench
      34269
      24580
      19309

      Sunspider
      390ms
      738ms
      1168ms

      BrowserMark
      3469
      2777

      Peacekeeper
      839
      889

      Octane
      3890
      3698

      SmartBench
      8706
      9729

      GFXBench
      27.6 fps offscreen, 27.8 fps – 3.0 T-Rex
      45 fps offscreen, 43 fps onscreen – 2.5 Egypt

      Epic Citadel 1920 x 1080
      57.9 fps
      59.8 fps

      3D Mark Ice Storm Unlimited
      18216
      14218

      Kada je bilo koji Samsung flegšip imao loš kvalitet zvuka? Odgovor je nikad, jer se ovde uvek obraćala pažnja na uključivanje što boljeg zvuka. Galaxy S5 verzija sa Qualcomm čipsetom poseduje WCD9320 audio čip, koji je poprilično dobar. Sa druge strane, Exynos varijanta S petice poseduje dobro poznati i fenomenalni Wolfson čip, ali kolika je razlika u poređenju sa Qualcomm rešenjem zaista nismo sigurni. Ono što znamo je to da je zvuk koji smo čuli sa Sony MDR-EX10LP slušalica izuzetno dobar, glasan i jako čist. Sa druge strane, zvuk sa spoljašnjeg zvučnika je tek korektan i ne tako glasan, verovatno zbog vodootporne membrane koja se nalazi preko njega. Boom Sound stereo zvučnici koje smo imali prilike da čujemo na HTC One M8 su miljama ispred zvučnika na S5 modelu.


      Dolazimo i do kraja naših utisaka pri korišćenju, a za kraj ističemo rezultate autonomije koje smo zabeležili kod Samsung Galaxy S5 smartfona. Kapacitet baterije je zapravo 200 mAh veći u odnosu na Galaxy S4, ali u isto vreme je novi čipset i malo veći potrošač, tako da bi u teoriji rezultati trebali biti slični. Baterijom smo zapravo jako zadovoljni, jer smo pri 50% osvetljenja i isključenom WiFi konekcijom loopovanjem filma dobili rezultat od čak 12 časova i 8 minuta neprekidno uključenog ekrana. Sa druge strane, surfovanje je dosta zahtevniji vid korišćenja, tako da smo sa istim osvetljenjem uspeli da ostvarimo cifru od 5 sati i 20 minuta uključenog ekrana. Punjenje je relativno brzo, jer je potrebno nešto manje od dva sata kako bi bio dostignut maksimalni kapacitet. Nije najbolja autonomija koju smo imali na smartfonu, ali može se reći da je prilično dobra.

      U poslednje vreme usled čitanja utisaka velikog broja korisnika, može se doći do zaključka da je kamera na smartfonu među najbitnijim stvarima i da je skoro ključna pri donošenju odluke o kupovini određenog modela. Mišljenje autora se donekle razlikuje. Dok je kvalitetno beleženje fotografija i videa korisna prednost, ipak nije toliko ključna da se na osnovu nje bazira kupovina. Ipak, u ovom slučaju ne vidimo nikakvog razloga za brigu, jer je Samsung u svom S5 modelu po prvi put uključio ISOCELL senzor rezolucije 16 megapiksela. Samsung je zapravo pionir kada je u pitanju korišćenje ove inovativne tehnologije u smartfonu. ISOCELL koristi pozadinski osvetljenu foto-diodu sa integrisanim barijerima između pojedinačnih piksela, kako bi između njih smanjio električni crosstalk za čitavih 30%. Crosstalk je zapravo prelazak fotoelektrona i fotona između susednih piksela, koji kod regularnih BSI senzora smanjuju tačnost boje i oštrinu fotografije iz razloga što svetlo namenjeno određenom pikselu procuri u susedni. Pomenute barijere kod ISOCELL dizajna upravo sprečavaju ovo curenje svetla. Sama veličina senzora je veća u poređenju sa konkurencijom, jer je ovde prisutan veliki 1/2.6″ senzor. Ovo bi trebalo da znači da su u teoriji fotografije u noćnim uslovima nešto bolje, ali u praksi nismo bili preterano zadovoljni rezultatima noćne fotografije.

      Krenimo od interfejsa kamere koji je malo preuređen i redizajniran u odnosu na Note 3 ili Galaxy S4. Četiri ikonice sa jedne i  četiri sa druge strane su prisutne kada držimo telefon u horizontalnom položaju spremni da napravimo fotografiju. Prva ikonica se leve strane menja između prednje i zadnje kamere, druga uključuje selektivni fokus koji ćemo objasniti uskoro, trećom uključujete/isključujete HDR režim i četvrta vodi u podešavanja kamere. Sa druge strane imamo ikonicu sa kamerom kojom započinjemo video snimanje, glavni okidač za pravljenje fotografija, izbor režima i na kraju sličicu koja vodi na poslednje zabeleženu fotografiju u galeriji.
      Ne morate biti tehnološki upućeni, jer možete sva podešavanja ostaviti kakva jesu i u automatskom režimu napraviti prilično dobre fotografije. Kada smo već kod režima, ovoga puta ih nema toliko puno kao na S4 modelu jer su neki izbačeni ili pomereni, što je i možda dobra odluka jer sa tolikim izborom korisnik može biti zbunjen. Sada imamo Auto, Beauty face, Shot & more, Panorama, Virtual tour i Dual Camera režim. Download opcija nudi još četiri režima koje morate da preuzmete i instalirate korišćenjem Samsung naloga.

      Virtual tour je dosta sličan poznatom Photo Sphere režimu, jer u njemu ne samo što pravite panormasku fotografiju oko sebe, već beležite detalje koji su iznad i ispod vas, što može biti interesatno ukoliko želite nekom da pokažete recimo enterijer vaše sobe, ili slično. Shot & more sadrži poznate Best photo, Best face, Drama shot, Eraser i Panning shot opcije. Odličan dodatak kod kamere je to što uključivanjem HDR režima rezultete vidite u realnom vremenu dok pravite fotografije, a ne tek nakon što je napravite.
      Selektivni fokus je još jedna interesantna mogućnost, mada primetili smo da nije idealan. Prva stvar je to što je ova opcija jako izbirljiva, jer traži od vas da ono što snimate bude od vas na određenoj udaljenosti i da bude jasno šta je subjekt fotografisanja. Nakon što napravite fotografiju zadatim uputstvom možete primeniti Near focus, koji će fokusirati najbliži objekat a ostatak fotografije zamutiti kako bi se on više istakao. Druga opcija je Far focus koja zamućuje objekat koji je blizu a u fokus stavlja pozadinu fotografije. Na kraju, tu je Pan Focus koji pravi kompromis između dva prethodna.



      Kakav je zapravo kvalitet fotografija? Prilično dobar možemo reći. Dnevne fotografije imaju odličan nivo detalja, skoro pa neprimetan nivo šuma, jako lepo zasićenje boja i sveukupno rezultuje da čak i amater može napraviti dosta kvalitetetnu fotografiju. Fokus je jako brz i makro fotografija nas je posebno oduševila. U najviše par klikova uspeli smo da fokusiramo i fotografišemo ono što smo hteli i na taj način zabeležili interesantne i kvalitetne fotografije. HDR režim nudi dobre rezultate kada je u delu kadra svetao izvor (recimo nebo), pa su fotografije sveukupno dosta svetlije i bolje, ali nije idealan jer donekle zamuti detalje fotografije, koji na taj način budu izgubljeni.
      Nadali smo se da će ISOCELL doneti mnogo bolje rezultate pri noćnim fotografijama, ali nažalost, realnost je nešto drugačija. Fotke u uslovima slabije osvetljenosti jesu solidno svetle, ali su ujedno i prepune šuma, sa zamućenim “ulje na platnu” efektom. Nismo preterano zadovoljni njihovim kvalitetom, ali može se reći da su upotrebljive. Video snimanje pri 4K rezoluciji je izuzetno. Odličan nivo detalja, savršena oštrina i boje deluju lepo, mada kišan dan koji nam je pokvario planove ipak donosi određen nivo sumornih nijansi. Savršenih 30FPS-a, uz visok Bitrate od 47.9 Mbps. Zaključak je jasan – ovo je jedna od  nekoliko najboljih kamera na Androidu, mada utisak nam pomalo kvare ne tako dobre noćne fotografije.
      Fotografije po danu:













      Panorama:


       
       
      {pagebreak} {pagebreak title=”Semplovi, nastavakl”}
      HDR:




      Fotografije po mraku i unutra:  












      Video semplovi:






      Naše pitanje iz uvoda glasi da li Samsung ima dovoljno jake karte da pobedi u trenutnom nadmetanju koje uključuje Sony i HTC? Nakon što smo ih videli detaljnije, Samsungove karte su veoma dobre, ali još uvek je rano reći ko ima najviše izgleda da odnese pobedu. HTC-ove adute smo takođe imali prilike da vidimo, on je takođe veoma dobar telefon, ali ostaje pitanje da li će HTC uložiti dovoljno “čipova” kako bi ispratio Samsungov ulog? Za stolom takođe sedi još jedan veliki igrač – Sony – čije glavne adute još uvek nismo imali prilike lično da vidimo, ali iz onoga što smo imali prilike da čujemo, HTC i Samsung trebaju da strepe. Za slučaj da niste ispratili, govorimo o HTC One M8 i Sony Xperia Z2 modelima koji su direktna konkurencija Samsung Galaxy S5 smartfonu.
      Za stolom još uvek nedostaje jedan igrač, a to je LG koji čeka da njegov G3 model bude konačno spreman za okršaj. Možemo reći da će partija ove godine biti dosta dugačka i ko će završiti kao pobednik, biće poznato tek u narednih nekoliko meseci kako budu pristizali rezultati prodaje. Samsung je sebi obebedio dobar plasman sa Galaxy S5 modelom, a bez obzira na zamerke koje se ističu od strane upućenijih korisnika, S5 nikako ne može biti loš smartfon. Pre nego što smo se sreli sa S peticom imali smo svojih predrasuda o tome da li je Samsung uradio dovoljno dobar posao u odnosu na prethodnika. Tek nakon što smo ga testirali lično, shvatili smo da su naše predrasude bile neosnovane. Nismo bili oduševljeni kada smo se prvi put sreli sa S5 modelom, ali kako je vreme prolazilo i kako smo se više družili sa njim, polako smo sticali utisak da se radi o dobrom i moćnom telefonu.

      Dizajn zapravo jeste unapređen, ali to što nije izrađen od metala i dalje će odvlačiti određen broj korisnika od kupovine. Plastika ipak nije sprečila izutetno dobru prodaju svih ovih godina, a poznata izreka kaže da ako nešto nije pokvareno ne treba ga popravljati. Imali smo predrasude o rupičastim leđima, ali ni ona nisu onakva kakva smo mislili da jesu. Dopao nam se njihov mekani dodir, dok sa druge strane i dalje nismo previše zadovoljni izgledom bokova uređaja.
      Noviji čipset iako nije drastično brži u odnosu na ono što smo imali prilike da sretnemo kod modela koji su se pojavili krajem 2013. godine, ipak je sasvim dovoljan i lep skok u odnosu na čipset Samsung Galaxy S4 modela. Dodajte na to vodootpornost, skener otiska i merač pulsa i već je jasno da S5 nije toliko sličan prethodniku kao što mnogi ističu. Ne treba zaboraviti ni bolju kameru sa 4K snimanjem, ili novitete u vidu MIMO tehnologije i Download Booster opcije, koja ipak u ovom trenutku neće biti pravilno iskorišćena na našim prostorima. TouchWiz vremenom postaje sve bolji, prijatniji za korišćenje i optimizovaniji, a na S5 modelu zaista pruža veoma glatko iskustvo u korišćenju.
      Ekran prethodnika je svakako dobar, ali S5 je i na ovom polju podigao lestvicu na novi nivo. Ovo je zapravo vodeći smartfon koji nije imao potrebu da bude drastično bolji od prethodnika, koji je već bio sasvim dobar. Samsung je kao kalup uzeo dobar proizvod i učinio ga još boljim. Unapređenja su dovoljna kako bi išao u korak sa konkurencijom, koja moramo reći takođe nudi sjajne proizvode. Ko će imati najprodavaniji smartfon odrediće nijanse, mada sa već ogromnom popularnošću i ciframa koje se ulažu u marketing, naslućujemo da će S5 i ove godine napraviti hit i veće cifre prodatih primeraka u odnosu na prethodnika…

       
      Prednosti
      – Jako dobre performanse – Izuzetan ekran – Prilično dobre fotografije i 4K video – Vodootpornost, skener otiska, merač pulsa – Dobra autonomija – Odličan zvuk sa slušalica
      Mane
      – Ne tako glasan zvuk sa zvučnika – Noćne fotografije nisu preterano kvalitetne – Nešto niža cifra raspoloživog skladišta
      Uređaj na test ustupio Samsung.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test