Dragoljub Radovanović
Kompaniji čiji su telefoni najpopularniji u Android segmentu tržišta u prethodnim godinama ipak se provlačila određena zamerka u prethodnim godinama, a to je zaostatak po pitanju materijala od kojih se izrađuju kućišta. Samsung je možemo slobodno reći bio konzervativan u prošlosti, pošto nikako nije želeo da se oprosti od plastike i da se usmeri ka nešto kvalitetnijim materijalima. Pritisak korisnika koji su želeli ozbiljan smartfon u svakom segmentu uključujući i premium materijale kućišta bio je preveliki, pa je Samsung krajem 2014. polako počeo da popušta, te smo počeli da viđamo znakove unapređenja na tom polju.
Udaljavanje od plastičnih kućišta koja nisu mogla više da idu u korak sa konkurencijom videli smo najpre u Samsung Galaxy Alpha modelu u vidu premijernog pojavljivanja metalnog okvira. Tradiciju je ubrzo zatim nastavio i Galaxy Note 4, koji je takođe imao metalne ivice kojima smo isto bili izuzetno zadovoljni jer je takav detalj sam po sebi bio dovoljan da podigne ukupnu ozbiljnost vodećeg smartfona. Najzad, Samsung je veliko iznenađenje sačuvao za ovu godinu gde je okrenuo novi list i po prvi put se u istoriji S linije oprostio od plastike.
Kao što je to uvek slučaj, u mesecima koji su prethodili predstavljanju novog vodećeg modela kružile su razne glasine kako će Samsung postupiti, na šta je stavljena tačka otkrivanjem Galaxy S6 i S6 Edge modela na MWC-u. U Barseloni na Unpacked 2015 događaju kao što znate Benchmark je prisustovao u punom sastavu, tako da smo vam preneli naše inicijalne utiske o ovim smartfonima. Kratak susret sa S6 i S6 Edge modelima svakako da nije bio dovoljan, te smo među prvima u Srbiji dobili priliku da se bliže upoznamo sa ovim telefonima koji će nesumnjivo biti izuzetno popularni ove godine. Šta se to krije ispod haube ovogodišnjeg – ili bolje reći ovogodišnjih flegšip uređaja?
Identičan hardver u oba modela, ove godine isključivo Exynos čipset
Hardver
Moramo odmah na početku istaći da su Samsung Galaxy S6 i S6 Edge skoro identični po pitanju specifikacija, tako da se odluka potencijalnog kupca zasniva na tome koji od njih je privlačniji. Kada uronimo dublje u pitanje hardvera, saznajemo da je Samsung doneo vrlo smelu odluku da po prvi put koristi isključivo sopstveni čipset i da se ne oslanja na Qualcomm Snapdragon rešenja, kao što to čine svi poznati proizvođači smartfona. Dakle, nema verzije sa Snapdragonom 810, već imamo isključivo Exynos 7420 čipset. U pitanju je rešenje koje kombinuje dva četvorojezgarna procesora – Cortex A57 sa frekvencijom rada od 2.1 GHz-a i Cortex A53 na 1.5 GHz-a. Za grafičke poslove zadužen je Mali-T760 GPU.
[modul]uporednaspecifikacija=8380,5127[/modul]
Po prvi put u istoriji Samsungovih Android telefona izostavljen je microSD slot, što je dovelo do nezadovoljstva korisnika koji su u prethodnim godinama navikli na blagodeti jeftinog proširenja skladišta. Sa druge strane, povećano je unutrašnje skladište, tako da S6 i S6 Edge dolaze u 32, 64 ili čak 128GB varijantama. Radna memorija je takođe unapređena u odnosu na S5 prethodnika, tako da ove godine zatičemo 3GB RAM-a.
Kamere su vrlo bitan detalj smartfona, pa je tako Samsung doneo 16MP Sony Exmor IMX240 kameru sa F1.9 otvorom blende i 4K video snimanjem, a na prednjoj strani je tu 5MP kamera. Pored izostavljanja microSD slota, još jedna veoma neuobičajna stvar za Samsung je onemogućavanje pristupa bateriji, koja je čak doživela i smanjenje kapaciteta u odnosu na S5, konkretno na 2550 mAh u slučaju S6 ili 2600 mAh kod S6 Edge modela.Nezadovoljstvo istim odabirom materijala i do neke mere recikliranje dizajna iz godine u godinu je stavilo na probu poverenje određenog broja korisnika u ovu kompaniju. Samsung je najzad odgovorio na njihova strahovanja i rešio da ispuni želje mnogih za pravim premium smartfonom, koji ne samo da je hardverski odličan, već je i izrađen od kvalitetnih materijala. S6 i S6 Edge su jedan potpuno novi list u Samsungovoj knjizi, a nama se zaista dopada u kojem smeru je okrenuta nova flegšip serija, pa čak i po cenu ukidanja pristupa bateriji ili gubitka microSD slota. Odmah ćemo istaći da je S6 Edge naš favorit između ova dva modela, i da su nam njegove zakrivljene ivice vrlo privlačne jer čine telefon futurističkim i interesantnijim u odnosu na klasični već viđeni “nezakrivljeni dizajn”.
Obzirom na prirodu našeg testa koji je objavljen pre zvaničnog predstavljanja u Srbiji, samo jedan od ova dva modela je došao sa kompletnim pakovanjem, a to je Galaxy S6 Edge. Kao što možete videti na fotografijama iznad ovog pasusa, u pitanju je pretežno bela i jednostavna kutija, koja sadrži brzi punjač, microUSB kabl, i novi dizajn in-ear slušalica koji dosta podseća na Apple Earpod varijantu. U posebnoj kutijici je i dokumentacija u vidu vodiča za brzi početak, a pošto se poklopac više ne otvara kao ranije, tu je alatka za otvaranje NanoSim slota na bokovima. Samsung Galaxy S6 primerak koji smo dobili dolazi u beloj boji, dok je S6 Edge u mračnijoj varijanti, tačnije crno-safirno plavoj.
Najzad premium materijali u vidu stakla i metala
Kada je u pitanju S6, generalni oblik i izgled prednje strane ne razlikuje se previše u odnosu na prethodnika, jer imamo slično dizajnirane elemente sa blagim korekcijama. Slušalica je recimo ostala nepromenjena, senzori ambijentalnog osvetljenja i blizine sada su sa leve strane, dok je prednja kamera tamo i gde je bila, bliže desnoj ivici. Tradicija koja verovatno nikada neće biti prekinuta je fizički Home taster, u kojem je sada smešten napredniji čitač otiska prsta, tako da je samo dugme fizički blago veće.
Oba modela donose kvalitetan srebrni metalni okvir i dosta slične elemente, izuzev različitih pozicija NanoSIM slota. Sa leve strane imamo odvojene metalne tastere za regulisanje nivoa zvuka, u dnu 3.5mm priključak koji se prethodno na S5 modelu nalazi na vrhu, zatim u sredini donje strane microUSB port i još jedan novitet u vidu premeštene pozicije zvučnika, koji se ranije nalazio na pozadini.
Sa desne strane kod S6 varijante tu je Power taster i odmah ispod njega slot za NanoSIM karticu, dok se kod S6 Edge primerka slot za pomenutu nalazi na vrhu. Gornja strana takođe poseduje još jedan mikrofon i infracrveni emiter. Leđa kod oba modela sada su izrađena od Gorilla Glass 4 stakla, nazad se može sresti ispupčenija 16MP kamera, a desno od nje LED blic i merač pulsa. Ispod stakla nalazi se dodatak za bežično punjenje, što je još jedan poželjan novitet. Sjajan dizajn kod oba telefona u kombinaciji metal-staklo, a kada je kozmetički izgled u pitanju prednost ipak dajemo S6 Edge-u i njegovim zakrivljenim ivicama.
Kontroverzni TouchWiz korisnički interfejs koji je izazivao podeljena mišljenja bilo svojim šarenim dizajnom ili prenatrpanošću aplikacijama i widgetima pokazuje znakove napretka po tom pitanju iz generacije u generaciju. Moramo posebno istaći da je ovo “najlakši” TouchWiz do sada, i po našem mišljenju najprivlačniji. Lollipop 5.0.2 donosi osveženi izgled kombinacijom belih i blažih, ne tako zasićenih boja, dok je crna boja kompletno izbačena iz interfejsa ove godine. TouchWiz je sada zaista prijatan i nenametljiv, što je po našem mišljenju veliki korak napred. Krenimo od ekrana za otključavanje koji pored časovnika i vremenske prognoze donosi i direktan prikaz notifikacija koje možete proširiti za detaljniji pregled.
Mogućnost da se ekran otključa očitavanjem otiska prsta dolazila je i u prethodnoj generaciji, ali ono što je vrlo bitno je potpuno novi senzor koji je drastično brži i tačniji. Nakon mapiranja otiska lako se može podesiti otljučavanje skeniranjem palca, a umesto prevlačenja preko senzora, sada se palac blago prinosi čitaču i biva očitan za manje od pola sekunde, što je jako brzo, i ono što je takođe bitno – broj neuspelih očitavanja je dosta mali. Na početnom ekranu tu je sada samo widget za časovnik i vremensku prognozu, nema gomile nepotrebnih Samsung widgeta, a bitnije prečice ka aplikacijama su grupisane u foldere. Lepo, uredno i pregledno.
Fioka sa aplikacijama sada sadrži znatno manji broj preinstaliranih Samsung aplikacija, koje mnogi karakterišu kao bloatware. Sada broj preinstaliranih aplikacija možemo izbrojati na prste jedne ruke. Pritiskom na opciju Edit sada se mogu nepotrebne aplikacije vrlo lako onemogućiti ili ukloniti, u zavisnosti od aplikacije. Što se tiče kretanja između nedavno pokrenutih aplikacija, to se vrši kratkim pritiskom na multitask senzor levo od Home tastera. Kartice su sada u Lollipop stilu, što je elegantnije rešenje u odnosu na starije KitKat rešenje na S5 modelu.
TouchWiz interfejs je znatno olakšan i prijatan je za korišćenje
Multitasking opcija poziva se dužim pritiskom na Task Switch senzor, gde se dobija spisak svih aplikacija koje su podržane za ovakav način korišćenja. Ekran se deli na dva dela, ali nije striktno ograničen na polovinu jer je moguće promeniti dimenzije u zavisnosti od toga koji vam je prozor bitniji. Može se iskombinovati recimo praćenje YouTube klipova sa surfovanjem internetom, traženje i kontrolisanje pesama dok tražite smernice na Google mapi, čitate e-mailove i dopisujete se na fejsbuku, ili koja god vam druga kombinacija padne na pamet.
Novitet koji je deo TouchWiz korisničkog interfejsa je i mogućnost primenjivanja tema. Ove teme se mogu preuzeti unutar predviđene prodavnice, gde se za sada nalazi nekoliko dečijih tema, par ozbiljnijih ali takođe i jedna tema koja se posebno ističe – Marvelovi Osvetnici u crvenom ruhu. Jedna od retkih Samsung preinstaliranih aplikacija je takozvani Smart Manager, u kojem možete videti informacije o bateriji što je ujedno i prečica ka Battery sekciji u podešavanjima, zatim procenat zauzeća skladišta sa detaljnijim informacijama o tipu fajlova koji zauzimaju prostor. RAM sekcija pokazuje koliko je napunjena radna memorija, a pritiskom na ovaj deo može se dobiti i detaljan izveštaj koji je broj pokrenutih aplikacija, koliko zauzimaju RAM-a, te mogućnost gašenja procesa pojedinačno ili grupno jednim klikom.
S6 Edge:
Kao što smo rekli, S6 i S6 Edge su vrlo slični ne samo hardverski već i softverski, mada verzija flegšipa sa zakrivljenim ekranom ne donosi samo lepši dizajn, već i određene mogućnosti. Recimo, na ivici koju odaberete mogu se pronaći prispele notifikacije, dolazni pozivi, mejlovi, vremenska prognoza, noćni sat, ili druge informacije, baš kao što smo videli prilikom testiranja Note Edge modela. Još jedna stvar koju želimo istaći je da je naš primerak S6 modela bio pretprodukcijski i poseduje softver koji nam je onemogućio instaliranje bilo kakvih benchmark testnih aplikacija, najverovatnije iz razloga kako bi se sprečilo curenje hardverskih informacija pre zvaničnog predstavljanja. Ipak, pošto je hardver identičan u S6 modelu, sintetički deo testiranja smo obavili na pomenutom, koji nije imao ovu zabranu instaliranja ili pokretanja aplikacija.
S-Health
Praćenje fizičkih aktivnosti vrlo je popularno na smartfonima, a Samsung je lepo rešio to pitanje svojom S-Health aplikacijom. Ona je ujedno i dobila nov korisnički interfejs kakav se sreće samo na S6 i S6 Edge modelima. Kao i obično, ovde se može pratiti broj napravljenih koraka, pređeno rastojanje, i sve te podatke videti u vidu dnevnog grafikona, tako da znate u kojem delu dana ste najaktivniji. Naravno, možete senzorom na pozadini i izmeriti puls posle neke aktivnosti, pratiti svoju kilažu, pa čak i dnevni unos tečnosti.
Izrada
Oba telefona poseduju odličan kvalitet izrade i kvalitetne materijale u vidu metala i stakla, ali po našem mišljenju S6 Edge je ipak poželjniji i privlačniji smartfon. Zakrivljeni delovi ekrana su prijatni pod prstima kada otkrivate menije ili prelazite sa jednog početnog ekrana na drugi, ali u isto vreme zbog zakrivljenja ostaje manji prostor za metalnu lajsnu, koja je nešto oštrija nego što bismo mi to voleli. Kompaktnost S6 i S6 Edge telefona je na visokom nivou jer nude odličan odnos veličine tela u odnosu na ekran, a Edge je milimetar kraći i koju desetini milimetra uži u odnosu na S6. Vrlo su lagani i izuzetno tanki, a zbog kombinacije metala i stakla zaista su najkvalitetniji flegšipi koje je Samsung do sad ponudio.
Ekran
Samsung ostaje veran sopstvenoj tehnologiji ekrana, koja ujedno i omogućava S6 Edge modelu da bude zakrivljen na ovaj način. Pričamo naravno o Super Amoled-u, koji je zadržao dijagonalu od 5.1 inča, ali je doneo poveći skok u rezoluciji – sa 1920×1080 na 2560×1440 tačaka. Na ovako manjoj površini ekrana taj skok u oštrini neće biti drastičan i očigledan, ali umesto oštrih 432PPI koje smo imali na S5 smartfonu sada imamo još oštrijih 577 tačaka po inču. Matrica je Pentile tipa, ali na ovako visokoj gustini razliku u odnosu na Stripe RGB moguće je primetiti isključivo lupom ili mikroskopom. Merenjem našim kolorimetrom došli smo da zaključka da su ekrani oba modela izuzetno tačni korišćenjem Basic režima u Display podešavanjima. S6 donosi vrlo tačne boje uz nisku DeltaE vrednost od samo 2.60, odličnu temperaturu od 6438K i Gamma vrednost koja prati referentnu krivu sa cifrom od 2.23. Maksimalna svetlina ekrana koju smo izmerili je 407 cd/m2.
Kako se ispostavilo S6 Edge poseduje još tačnije boje u odnosu na S6, razlika nije velika, ali prosečna vrednost vrednost je još niža – izuzetno niskih 1.71 DeltaE. Maksimalna svetlina ekrana je gotovo ista na oba ekrana, tridesetak kandela niža na 75% osvetljenja, dok je na ostalim 50 i 25% nivoima osvetljenja ta cifrae niža za manje od deset kandela u odnosu na S6. Na Basic režimu S6 Edge donosi vrlo blago toplije boje u odnosu na S6, 6386K naspram 6438K, ali temperatura boja ostaje i dalje sjajna. Gamma kriva je takođe odlična sa cifrom od 2.24. Zaista izuzetni i veoma tačni ekrani, svakako među najtačnijim na tržištu, što je za Super AMOLED pre par godina bila misaona imenica jer je donosio prezasićene i netačne boje, što sada definitivno nije slučaj.
Performanse
Korišćenje isključivo sopstvenih Exynos čipseta može se pokazati kao dobar potez, ukoliko Samsung bude uspeo da proizvede dovoljnu količinu za S6 i S6 Edge telefone koji će se nesumnjivo prodavati u ogromnim količinama. Exynos 7420 je najbrži čipset koji smo zatekli do sad u smartfonu, a koja je tačno razlika u odnosu na Snapdragon 810 moći ćemo da proverimo kada budemo dobili HTC M9 na kompletan test. Ipak, po informacijama koje zatičemo po internetu Exynos svakako poseduje jednu prednost – a to je manji nivo zagrevanja u odnosu na Snadpragon varijantu, najverovatnije zbog manjeg 14nm proizvodnog procesa.
Odlične performanse, tačni i izuzetno oštri ekrani
Kao što smo i očekivali, Samsung Galaxy S6 je postigao fantastične rezultate u sintetičkim benchmark testovima i doneo najviše cifre koje smo videli do sad. Popularni Antutu Benchmark je postigao čak 67147 poena, a ispod u tabeli možete videti i rezultate drugih testova u poređenju sa S5 i Note 4 modelima, što vam može pružiti uvid u to koliko je S6 napredovao po pitanju performansi. Visoke cifre benchmark aplikacija prate odlične performanse i u regularnom korišćenju telefona, jer tokom našeg testiranja nismo nailazili na vidljiva usporenja. Želimo samo da istaknemo da je S6 topliji u odnosu na S5 prethodnika, mada iako vruć na trenutke, ne možemo reći da su bilo S6 ili S6 Edge modeli bili vreli ili dolazili do temperature neprijatne za korišćenje.
Samsung Galaxy S6
Samsung Galaxy S5
Samsung Galaxy Note 4
Quadrant
33447
24454
19381
Nenamark 1
59.7fps
60.0 fps
59.8
Nenamark 2
59.7fps
60.2 fps
59.7
Vellamo
4798
1615
4371
Antutu
67147
35990
49296
Linpack
660.105, 906.81
397.314, 926.74
443.56, 911.71
BenchmarkPi
58ms
126ms
96ms
CF-Bench
54387
34269
50747
Sunspider
535ms
390ms
408.5
BrowserMark
2612 – nova verzija
3469
3076 – nova verzija
Peacekeeper
1263
839
1284
Octane
8166
3890
7245
SmartBench
11620
8706
8844
GFXBench
56 fps offscreen, 35 fps – 3.0 T-Rex
27.6 fps offscreen, 27.8 fps – 3.0 T-Rex
37.6 fps offscreen, 25.2 fps – 3.0 T-Rex
Epic Citadel
59.5 – 2560 x 1440
57.9 fps – 1920 x 1080
58.9 – 2560 x 1440
3D Mark Ice Storm Unlimited
13449
18216
12139
Zvuk
Nema nikakve dileme da Samsung ima odlične audio performanse gledano kompletno tržište, ali ipak ne i najbolje, jer tu poziciju ipak zauzima HTC. Nove slušalice sa Apple EarPod dizajnom dosta su udobne i pružaju kristalno čist zvuk. Po nekoj našoj slobodnoj proceni, zvuk je sasvim glasan na slušalicama, izuzetno kvalitetan, dok mono zvučnik na dnu, iako poseduje solidan nivo glasnoće, ne može da se meri sa stereo zvučnicima HTC One M8 ili M9 modela koji su na samom vrhu liste po ovom pitanju.
Baterija
Trend smanjivanja kapaciteta baterije zarad tanjeg boka nije zaobišao ni Samsungove S6 i S6 Edge modele, nažalost. Sa kapacitetom koji je 250/200 mAh manji u odnosu na Galaxy S5, a povećanom rezolucijom ekrana što znači da grafika treba da “gura” više piksela, rezultati su ipak nešto slabiji. Konkretno, u slučaju Samsung Galaxy S6 modela, testiranje baterije smo vršili na 250cd/m2 pri čemu je postignut rezultat od 4 sata i 46 minuta uključenosti ekrana, što nije loš rezultat, ali je nešto manje od sat vremena kraći u odnosu na Samsung Galaxy S5. Testiranje smo vršili na na 100% osvetljenja, gde smo iz nekog razloga dobili vrlo sličan rezultat od 4 sata i 41 minut. Očekivali smo da će ta razlika biti veća, tačnije da će vreme uključenosti ekrana biti manje zbog razlike u svetlini od nešto više od 150 kandela.
Autonomija je ipak vrlo prosečna
Problem koji smo imali prilikom testiranja baterije S6 Edge modela ležao je u tome što nismo bili u mogućnosti da pokrenemo isti Peacekeeper test simuliranja surfovanja koji uvek koristimo, jer su na našem primerku zabranjeni benchmark testovi bilo kog tipa. Jedina aplikacija koju smo uspeli da instaliramo je BatteryTestUtility, i ona je pružila rezultat od 4 sata i 3 minuta na 250 cd/m2 osvetljenju ekrana. Ne možemo reći da je autonomija na S6 ili S6 Edge modelu slaba, ali je ipak prosečna u odnosu na konkurenciju – recimo, stariji Sony Xperia Z3 lako postiže preko 8 časova surfovanja na 250 cd/m2 osvetljenju. Srećom, punjenje baterije je izuzetno brzo, tako da je od 5 do 100% potrebno samo 1h i 21m na punjaču. Bežično punjenje je ipak dosta sporije.
Kvalitetom zadnje kamere smo bili impresionirani na Note 4 modelu koji je držao poziciju najbolje kamere na Androidima, ali kako se ispostavilo, S6 i S6 Edge sada nude još bolju kameru. Razlika na prvi pogled nije drastična, a u pitanju je Sony Exmor IMX240 16MP senzor, ali ono što nas je posebno impresionaralo kod ovogodišnjeg flegšipa je veoma veliki otvor blende od F1.9. To znači da objektiv propušta više svetla i pravi zamućenije pozadine, takozvani “bokeh”, u šta se možete i sami uveriti u našoj galeriji fotografija koje ćemo ostaviti nešto niže u tekstu.
Korisnički interfejs kamere je izmenjen, sada je još elegantniji i pregledniji, ali takođe nudi i neke naprednije opcije unutar Pro režima. Moguće je menjati žižnu daljinu, balans bele boje, ISO vrednost, ekspoziciju, što će naprednijim korisnima dozvoliti da naprave bolju fotografiju. Nije ovaj Pro režim revolucionaran, ali ćete u slabijim svetlosnim uslovima moći da napravite kvalitetniju fotku, dok u suprotnom pri dnevnim uslovima Auto režim funkcioniše izuzetno dobro. Moguće na napraviti Panorama fotografiju, selektivni fokus u jednoj fotografiji, a za video postoje i Slow motion gde možete usporiti određeni kadar kao i Fast motion opcija gde ga možete ubrzati.
Impresivna kamera u svakom pogledu
Kao što smo pomenuli, kvalitet fotografija je zaista izvanredan. Fotografije su izuzetno oštre i prepune detalja, šum je vrlo lepo kontrolisan, dok su boje veoma tačne. Uz veliki otvor blende smo uspeli da zabeležimo veoma privlačne fotografije sa zamućenom pozadinom, čiji je kvalitet nalik profesionalnijim fotoaparatima, što je zaista sjajno imati u jednom smartfonu. Optička stabilizacija pomaže kada su svetlosni uslovi lošiji, ali se neretko dešava da su nam noćne fotografije bile mutne zbog predugačke brzine zatvarača. Performanse u noćnim uslovima su dobre, pogotovo ako se poigrate sa Pro režimom gde se mogu dobiti vrlo lepe noćne fotke. Video snimanje je odlično, 4K rezolucija donosi izuzetnu oštrinu i nivo detalja, i sve ono što smo već videli kod Note 4 modela. Dakle, kamera na S6 i S6 Edge modelima je trenutno jedna od najboljih na tržištu, svakako bolja od S5 modela, i malo bolja u odnosu na Note 4.
Primeri fotografija:
Link
Video primeri:
YouTube video primer dan:
YouTube video primer noć:
Samsung jednom godišnje dobije šansu da impresionira korisnike. Možda dva puta, ako računate Note modele, ali imamo utisak da su oni više namenjeni tehnički potkovanijoj publici, dok je Galaxy S serija namenjena mejnstrim publici koja želi najbolje. Pitanje je koliko su to prošle godine sa S5 modelom uspeli, ali ovog puta smo zbilja prezadovoljni S6 i S6 Edge modelima. To što sada donose kvalitetnije materijale je ogroman plus, ali uz to donose i mnogo unapređenja u odnosu na prethodnika. Naravno, svesni smo da gubitak microSD slota može nekome predstavljati problem, a isto se može reći i za ukidanje mogućnosti samostalne izmene baterije. To nisu stvari na koje će svako moći da zažmuri i ne možemo reći da nisu nedostaci, ali se ne možemo složiti ni da su dovoljno bitne da potpuno odvrate korisnika od kupovine.
Pregršt je pozitivnih utisaka o novim S6 i S6 Edge modelima. Po našem mišljenju, S6 Edge je privlačniji smartfon, i kada bismo birali, odabrali bismo varijantu sa zakrivljenim ekranom. Problemu u vidu TouchWiz-a i njegove prenatrpanosti aplikacijama je posvećeno dosta pažnje, tako da je ove godine poprilično olakšan i vrlo prijatan za korišćenje. Performanse su zaista fenomenalne kod oba modela, veoma nam se dopada Exynos rešenje i činjenica da se manje zagreva u odnosu na Snapdragon 810.
Ekran je sjajan! Baterija nažalost nije najbolja, kao što smo i očekivali. Kamerom smo izuzetno zadovoljni, moguće je napraviti odlične fotografije kako u dnevnim tako i u noćnim uslovima, sve to uz takođe odlično 4K video snimanje. Iz našeg iskustva, S6 i S6 Edge su primetno bolji telefoni u odnosu na prošlogodišnji S5, imaju poneki nedostatak, ali ne sumnjamo da će i pored toga zabeležiti izuzetne prodajne rezultate…
Veliki napredak u odnosu na prethodnika, S6 i pogotovo S6 Edge su izuzetno dobri telefoni
Prednosti
– Kvalitetni materijali kućišta- Vrlo tačni i izuzetno oštri ekrani- Odlična kamera- Olakšan TouchWiz interfejs- Fenomenalne performanse
Mane
– Nedostatak microSD slota- Nemogućnost izmene baterije- Prosečna autonomija kod oba modela
Cena: trenutno nepoznata u Srbiji
Smartfone na test ustupio Samsung.