Sony Clie PEG-NZ90

Sony Clie PEG-NZ90

Posetioci Benchmark-a su pre nekoliko meseci imali priliku da se upoznaju sa jednim od modela iz Sony Clie generacije PDA uređaja. Sony je sa NX70 uzburkao strasti i dobro prodrmao konkurenciju u Palm OS areni. Ako ste mislili da su samo neobičan tablet koncept, digitalna kamera i tastatura dovoljni za različitost, pripremite se za PEG-NZ90. Bićete prijatno iznenađeni.

    Sadržaj

      Vladimir Cerić

      Sony Clie PEG-NZ90

      Iako su prve reakcije kupaca na novitete u Clie porodici, predvođenih modelom NX70, bile jako dobre, tu i tamo je bilo i par primedbi. Ako se vratite na naš prikaz, tu je prvenstvena zamerka bila na račun kamere nedovoljne rezolucije i na tastaturu, čiji su tasteri bili toliko tvrdi da su se jedva mogli koristiti. Pogledajmo, dakle, da li je NZ90 napredovao na tom, ali i na ostalim poljima.

      Prva reakcija svih koji su došli u dodir sa novim modelom odnosila se na njegovu težinu (i veličinu). Naime, NZ90 je sve, samo ne džepni uređaj. Dimenzije su mu 75x141x22 mm (širina x visina x debljina), a težina čitavih 293 grama. Sa ovakvim osobinama, njemu je mesto isključivo u nekakvoj torbi ili rancu, jer od nošenja po džepovima sakoa ili pantalona nema ništa. Boja magnezijumskog kućišta je izmenjena, pa je NZ90 crn, sa ponekim srebrnkastim elementima. Određena sličnost sa NX70 postoji, ali se ipak vidi da je novajlija malo pažljivije dizajniran. I neupućenom posmatraču će odmah upasti u oči nova digitalna kamera, koja sada zauzima ceo prostor zgloba koji vezuje dva dela ovog Clie-a. Njen CCD senzor sada ima respektabilnih 2 megapiksela, a tu je i blic, kojim se ovaj PDA dovodi u nivo funkcionalnosti sa nekim od jeftinijih digitalnih fotoaparata. Sočivo elementa je prekriveno poklopcem koji se pomera jednim pokretom, maksimalna rezolucija slika je 1600×1200, a moguće je snimati i kratke filmove rezolucije 160×112. Iako njihov format odgovara MPEG standardima, iz nekog razloga snimljene filmove (koji se na Memory Stick pohranjuju u MQV formatu) nije moguće pregledati u Windows Media Player-u.

      No, nemojte da vas ovo obeshrabri jer je NZ90 mnogo upotrebljiviji kao fotoaparat. Osim već pomenutog blica (čija se jačina može podešavati) tu je i 2x digitalni zum, a program koji se koristi za snimanje fotografija poseduje i neke malo naprednije opcije, kao što su podešavanje ekspozicije i white balance-a, red eye remover i self timer. Ekran uređaja služi kao tražilo (pošto nema optičkog), a za brzo snimanje fotografija na desnoj strani zgloba se nalazi Capture dugme, koje za sekundu-dve poziva odgovarajući program i slika. Nažalost, aparat i blic troše dosta energije, pa su u Sony-ju radi zaštite uređaja i podataka na njemu definisali da se blic ne može koristiti sa manje od 50 % kapaciteta baterija, a sam aparat prestaje da radi na 30 % kapaciteta ugrađene baterije.

      Nije samo fotoaparat zaslužan za veliku potrošnju, pošto je u NZ90 ugrađen Intel-ov procesor iz PXA250 familije frekvencije 200 MHz. Zahvaljujući njemu je famozna štedljivost uređaja baziranih na Palm OS-u nestala “kao rukom odnešena”, pa se ovaj Sony ponaša kao bilo koji konkurentski uređaj sa Microsoft-ovim Pocket PC operativnim sistemom. Ipak, novi procesor je doneo mogućnost reprodukcije MPEG4 i JPG fajlova bez prethodne konverzije, što je do sada bila nepoznanica u Palm OS svetu. Da problem potrošnje energije ne bi previše mučio vlasnike, Sony je ugradio izmenljivu Smart Li-ION bateriju kapaciteta 1200 mAh (rezervna baterija u inostranstvu košta oko 80 USD). Poklopac baterije se nalazi sa desne strane uređaja i izuzetno kvalitetno je izveden, pa nema bojazni da će usled učestalih izmena postati neupotrebljiv. Vratimo se ipak spoljašnjosti uređaja.
       

      Prečice ka najvažnijim programima i dva scroll tastera su ostali pri vrhu uređaja, ali su vraćeni u uobičajenu formaciju i ovog puta su malo upotrebljiviji. Ispod njih se nalazi redizajnirana tastatura koja ovog puta malo više podseća na klasičnu i ima znatno bolji osećaj pri kucanju. Tasteri su mekši i sa nešto dužim hodom, pa se i stvarno mogu upotrebiti za kucanje nekih dužih tekstova. Naravno i dalje je predviđeno da se uređaj drži sa dva ruke i da se kuca samo palčevima, ali je udobnost sada prilično veća. Na suprotnom kraju je odlični ekran, rezolucije 320×480 piksela, koji može da prikaže čak 65536 boja i ima izvrstan kontrast, pa nisu neophodne dodatne korekcije. Kod njega nema neke bitne razlike u odnosu na ranije modele, i ovde je prisutna mogućnost rotacije i prebacivanja u tablet mod, pozadinsko osvetljenje se podrazumeva, a novitet su sistemske prečice koje su ugrađene u samu gornju ivicu ekrana, pa ih možete startovati i kada je Clie u tablet modu tj. kada su one osnovne prekrivene ekranom.

       

      Sa leve strane donjeg dela uređaja se nalazi jako praktični jog dial, a ispod njega je ništa manje upotrebljivo Back dugme, koje je kod NZ90 najzad došlo na idealnu lokaciju. Naime, raniji modeli su ga imali ili previsoko ili prenisko postavljenog, pa je njegova upotreba jako zamarala palac leve ruke. Nešto niže se nalazi taster kojim se aktivira Voice recorder, koji je postojao i na ranijim modelima. Ipak, napredak je u tome što sada ne zavisite od Memory Stick kartice već možete snimati u memoriju uređaja. To nažalost ne važi i za reprodukciju MP3 fajlova, gde je MS neophodan, a kao malu kompenzaciju za posebno nabavljanje memorijske kartice u paketu vam stižu vrlo kvalitetne earphone slušalice sa daljinskim upravljačem. Pri samom dnu leve strane se nalazi (retko potrebni) Reset taster, koji je skriven iza uskog proreza i najlakše se aktivira vrhom stylus-a. Ne treba zaboraviti ni IR port, koji se nalazi iznad jog dial-a, na poziciji koja je možda zgodna za upotrebu sa nekim modelima mobilnih telefona (npr. Siemens S35 ili Ericsson R320), ali je kod nekih (Nokia 6210, Siemens S45i) izuzetno nepraktična. A pošto IR port preko instaliranog programa pod nazivom Clie Remote Commander poseduje mogućnosti upravljanja kućnom tehnikom, postavlja se pitanje njegove upotrebljivosti (posle zadavanja komande treba da zarotirate uređaj za 90 stepeni, nepraktično, zar ne?).
       

      Na desnoj strani se nalaze već pomenuto Capture dugme, priključak za slušalice, mesto za bateriju i Memory Stick karticu, kao i Hold i Power prekidači. Sa desne strane, ali na delu gde je ekran, se nalazi i mesto za stylus, koji je možda i najslabija tačka ovog uređaja. Ne samo što je tanak, lagan, i sveukupno nedostojan uređaja ovakve klase, već je i na poziciji sa koje vrlo lako ispada iz ležišta i lako se može izgubiti. Zbog fotoaparata, koji je zauzeo ceo gornji deo uređaja, “kamuflirani” Compact Flash slot, u Sony-jevoj verziji nazvan Wireless Communication slot je smešten na donju ivicu. I dalje je u njega moguće priključivati samo Sony-jeve dodatke za Clie seriju, kao što je 802.11b adapter WL100. Trend pretumbacije priključaka se preneo i na priključak za cradle, koji se sada nalazi na poleđini uređaja, zaštićen gumenim poklopcem. Zbog specifičnog položaja priključka, u Sony-ju su morali da konstruišu potpuno nov cradle za NZ90. On je ovog puta sastavljen iz dva dela: glavnog, na koji se uređaj oslanja, i dodatne nožice, kojom se uređaj postavlja u položaj pod uglom u odnosu na podlogu. Sa njegove leve strane se nalaze tri priključka. Prvi odozgo ima vrlo interesantnu funkciju. U pitanju je audio/video priključak, preko kojeg se slika i zvuk sa NZ90 mogu direktno emitovati na TV-u ili nekom sličnom uređaju, a u paketu dobijate i odgovarajući kabl. Ispod njega se nalazi USB priključak, preko kojeg se ovaj PDA povezuje sa PC-jem, a koji može poslužiti i za direktno povezivanje sa nekim modelima Epson-ovih ink-jet štampača. Pri samom dnu je i priključak za punjač za ugrađenu bateriju, i tu dolazimo do druge krupne zamerke. Problem je u sledećem: jedini način da se NZ90 poveže na punjač je preko cradle-a, što znači da ćete sa sobom stalno morati da nosite i cradle i punjač. Da ne napominjemo da ne postoji odvojeni punjač za eventualnu rezervnu bateriju već se ona može puniti samo u uređaju, što potpuno obesmišljava njenu funkciju.
       

      Na samom dnu cradle-a se nalazi HotSync taster, savršeno dizajnerski uklopljen u jednu od nožica osnovnog dela “kolevke”. Osim preko njega, NZ90 može komunicirati sa okolinom i preko pomenutog Wireless adaptera i IR porta, ali i preko ugrađenog Bluetooth adaptera. Ovime se mogućnosti ovog PDA uređaja unekoliko povećavaju, a oni koji obožavaju da kucaju SMS poruke će se oduševiti instaliranim programom koji se sinhronizuje sa mobilnim telefonom i od njega preuzima listu kontakata. Možete i sami da pretpostavljate da je mnogo lakše i brže kucati SMS na tastaturi ili pisati ga pokretima stylus-a nego kuckati po i ovako sitnim tasterima nekog modernog mobilnog telefona. Nažalost, za Web i e-mail klijent će kupci morati sami da se pobrinu, jer ne dolaze u pratećem softverskom paketu. Na ovom primeru se najviše i uočava usmerenost ljudi u Sony-ju ka ugradnji novih opcija, dok je prateći paket softvera u potpunosti zanemaren. I dok se besplatne Web aplikacije mogu skinuti sa Interneta, Office paketi ne mogu (barem ne besplatno), pa je neobičan izostanak famoznog Documents To Go paketa, koji je dolazio uz starije Clie modele.
       

      Možda je to i učinjeno kako korisnici ne bi odmah shvatili koliko malo ugrađene memorije NZ90 ima. Naime, ugrađeno je samo 16 MB, od kojih je raspoloživo samo 11, što je nedovoljno i za najosnovnije funkcije, o fotoaparatu da i ne govorimo. Doduše, ne verujemo da će posle osnovnog troška od oko 800 evra potencijalnom kupcu pasti teško kupovina dodatne memorije u vidu prilično skupih Memory Stick kartica, ali u doba kada i najjeftiniji Pocket PC modeli od 200 USD imaju 32 MB memorije (koje ni izdaleka ne mogu popuniti uobičajenim korišćenjem) 16 MB izgleda stvarno malo.
       

       

      Kao što vidite, Sony Clie NZ90 donosi puno noviteta i funkcija, toliko njih da se kandiduje za najopremljeniji PDA uređaj na svetskom tržištu. Ipak, cena od 800-nak evra je krupan zalogaj i za platežno sposobnije ljubitelje visoke tehnologije, kojima za utehu može biti činjenica da je funkcionalnost ovog PDA uređaja na naivou jednog slabijeg notebook računara, što donekle opravdava visoku cenu. Sa druge strane je neuporedivo bolja mobilnost u odnosu na notebook, pa oni koji imaju potrebu za raznim funkcijama u pokretu, a mrzi ih da okolo nosaju par kilograma hardvera, mogu naći jako dobrog saveznika u modelu NZ90. Nama, običnim smrtnicima, ostaje samo da uzdišemo za ovakvim biserima minijaturizacije i da se nadamo da će trend pojeftinjenja doneti sve bolje i upotrebljivije PDA uređaje po prihvatljivijoj ceni.

      Uređaj na testiranje ustupila firma Computer Land.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test