Nikola Kojić
Sony Ericsson W550i
Ideja o integraciji mobilnog telefona i prenosnog muzičkog plejera stara je gotovo koliko i sami mp3 plejeri sa flash memorijom. Dekodiranje mp3 pesama vec neko vreme ne pretstavlja problem za čipove, a flash memorije su relativno malih dimenzija pa ih nije teško smestiti unutar mobilnog telefona. Siemens je bio prvi proizvođač koji je na tržište izbacio telefon sa ugrađenim mp3 plejerom – u pitanju je model SL45.
U svoje vreme ovaj telefon je predstavljao pravo malo čudo tehnike, doduše sa odgovarajućom cenom. Danas je na sreću u telefon moguće integrisati mp3 plejer uz znatno manje troškove, tako da na tržištu već postoji veliki broj modela koji mogu da puštaju muziku. Sony Ericsson nudi čitavu liniju modela koji su upravo pored telefoniranja namenjeni slušanju muzike. Na testu ovoga puta imamo najslabiji model iz pomenute W serije. Na standardne mogućnosti i cenu, dizajneri su dodali opcije koje maksimalno olakšavaju puštanje muzike. U čemu se sastoje navedene izmene? Za pokretanje aplikacije za slušanje muzike sada postoji poseban taster, softver je redizajniran, unutar uređaja nalazi se čak 256 MB memorije, a na telefon je konačno moguće prikačiti bilo koje standardne slušalice. Mnogi moderni telefoni poseduju mogućnost mp3 reprodukcije, ali ovoga puta Sony Ericsson je želeo da maksimalno pojednostavi plejer i na taj obezbedi svojim modelima sigurnu poziciju na tržištu. Pošto muziku najviše slušaju mladi, dizajnu je posvećena velika pažnja i telefon na prvi pogled deluje veoma zanimljivo. Najupadljiviji detalj je narandžasta boja maske, a to je nešto što smo retko bili u prilici da vidimo i treba da postane zaštitni znak cele SonyEricssonove Walkman linije mobilnih telefona. Kada smo već pomenuli ime Walkman, moramo se vratiti u osamdesete godine prošlog veka i setiti se Sonyjevih Walkmana koji su naravno koristili audio kasete i bili veoma popularni svuda u svetu. Japanski proizvođač je rešio da ponovo u pogon stavi svoj poznati brend, čime asocira da će ova serija mobilnih telefona biti popularna kao i njihovi plejeri kaseta svojevremeno.
Još jedna stvar koju treba izdvojiti je nesvakidašnji dizajn ovog telefona. Oble linije i zanimljiv mehanizam za otvaranje tastature čine W550i telefonom koga je lako primetiti. Iako vredi raspravljati o upotrebljivosti ovakvih rešenja, prvi susred u svakom slučaju ostavlja snažan utisak. Na žalost, statistika govori da je redak dizajn uspešniji u Japanu nego u Evropi, međutim u Sonyjev marketing ne treba sumnjati i verujemo da će ovaj telefon bar među mladima ostvariti solidnu popularnost.
Mreža
GSM 900 / GSM 1800 / GSM 1900
Dimenzije
93 x 46.5 x 22.5 mm
Težina
120 grama
Ekran
TFT, 256K, 176×220 piksela
Melodije
Polifone (40 kanala), MP3
Vibracija
Da
Imenik
1000 mesta, po 24 polja, slike
Log Poziva
30 pozvanih, primljenih, propuštenih
Memorijska kartica
Ne
Unutrašnja memorija
256 MB
GPRS
Klasa 10
Brzina podataka
32-48 kbps
Poruke
SMS, EMS, MMS, email, instant poruke
Sat
Da
Alarm
Da
Infracrveni port
Da
Boja telefona
Narandžasta, bela, crna
Kamera
1.3 MP, 1280×1024, video
Blic
Da, lampa
Bluetooth
Da
EDGE
Ne
Java
MIDP 2.0
MP3 plejer
Da, MP3, AAC
Radio
Da, podržava RDS
WAP
Da
T9
Da, nema podrške za Srpski
Slušalice
Da, stereo
Portovi
Fast Port (punjač, slušalice)
Baterija
Li-Po, 900 mAh
Pakovanje
Prvi susret sa kutijom u kojoj stiže ovaj telefon je bio možda pomalo i razočaravajući – pakovanje je sasvim standardnih dimenzija i na prvi pogled deluje kao da se u njemu ne nalazi mnogo opreme. Ipak, kada se kutija otvori, sva potrebna oprema se nalazi uredno složena i upakovana. U prvi plan izbija veliko i na oko obimno uputstvo za korišćenje koje sa sobom krije i jedno veliko razočaranje: ne samo da ne postoji verzija na Srpskom jeziku, već ne postoji ni kompletno uputstvo na Engleskom! Nismo se udubljivali previše u jezik kojim je napisan glavni priručnik, ali se radi o nekoj od zemalja Istočne Evrope. Naravno, najnoviju verziju User Manual-a je uvek lako skinuti sa zvaničnog sajta, tako da nismo ostavljeni na cedilu.
Već smo napomenuli da je ovaj telefon u velikoj meri namenjen mladima, pa zato i ne čudi što se u pakovanju nalazi i dodatna maska bele boje. Za razliku od osnovne maske, bela je sjajna i glatka, ali deluje podjednako kvalitetno. USB kabel je sive boje i za razliku od drugih mobilnih telefona zbog menjanja muzike konekciju sa računarom ćete koristiti češće. Naravno usled nedostatka memorijske kartice muziku je moguće snimati samo ukoliko je ostvarena veza telefona i računara. Sav potreban softver nalazi se na zanimljivo upakovanom CDu uz jednostavno uputstvo za njegovo korišćenje.
Punjač i baterija su standardni, dok su slušalice potpuno druga priča. Ovoga puta Sony Ericsson nas je iznenadio slušalicama koje se stavljaju direktno u ušni kanal i izgledaju veoma zanimljivo. Njih ćemo detaljnije opisati kada budemo pričali o zvuku, ali za sada treba reći da se uz slušalice dobija čak dva para rezervnih gumica koje mogu da se menjaju. Odličan potez, sudeći po tome da gumeni deo deluje osetljiv iako je kvalitetno odrađen.
Dizajn
Pored standardnih monoblok i preklop telefona, svoje mesto na tržištu zadnjih godina su našli i slajder telefoni. Ideja o dva dela telefona sličnih dimenzija od kojih se na jednom delu nalazi ekran a na drugom tastatura, upotrebljena je i kod modela koji imamo na testu. Dizajneri Sony Ericssona su ovoga puta otišli korak dalje i napravili telefon kod koga se gornji i donji deo okreću oko osovine koja se nalazi negde ispod kursorskih tastera (džojstika) na gornjem delu telefona, odnosno iznad odeljka sa baterijom donjeg dela telefona. Iznenađujuće je koliko je stvari moguće obaviti ne otvarajući tastaturu, tako da će vam njeno korišćenje biti neophodno samo ukoliko treba nešto da otkucate. Na žalost, ovaj način otvaranja nije ni malo zgodan. Otvaranje jednom rukom nije jednostavno tako da ćete uglavnom morati da uposlite obe šake, što je vrlo nezgodno jer je većina korisnika potpuno navikla da telefon koristi jednom rukom. Naravno, ukoliko je potrebno samo javiti se i obaviti razgovor to neće predstavljati problem, jer je telefon sasvim zgodan i u zatvorenom stanju, ali ukoliko želite da odgovorite na poruku ili da unesete neki podatak računajte na nezgodno otvaranje. Kvalitetom i čvrstinom osovine i uopšte ovakvog dizajna smo prilično zadovoljni, jer telefon deluje robusno i pouzdano. Jačina konstrukcije je svakako prednost u odnosu na slajder telefone, ali je kompromis napravljen u vidu nešto komplikovanijeg otvaranja.
Narandžasta boja svakako nije novina kada su mobilni telefoni u pitanju, ali je Sony Ericsson je ceo dizajn isplanirao veoma pažljivo i detaljno tako da krajnjim rezultatima možemo biti veoma zadovoljni. Na sredini gornjeg dela telefona nalazi se ekran prosečne veličine i sasvim standardne rezolucije. Osnovna tema softvera je takođe urađena u narandžastoj boji što je još jedan plus za dizajn. Ispod ekrana nalaze se upravljački tasteri koji imaju jednostavan raspored: sa leve i desne strane nalazi se po jedan taster kojim potvrđujete operacije ispod kojih se redom nalaze back i C. Back naravno služi za povratak u prethodni meni i ukoliko ga pritisnete više puta za redom telefon će vam sam objasniti da je dovoljno držati ovaj taster da biste se vratili u glavni meni. C taster služi za brisanje teksta i možda bi bilo zgodnije da se nalazi gde i glavna tastatura, ali on svakako svoju primenu ima i kada je tastatura zatvorena.
Još ispod ovih tastera nalaze se dugmići za pozivanje internet browsera i mp3 plejera koje ne treba dodatno opisivati. Kvalitet svih pomenutih tastera je na zavidnom nivou, iako na prvi pogled deluju mali i tvrdi njihovo pritiskanje je veoma prijatno i ne možemo im naći neku zamerku. Na centralnom donjem delu razbaškario se veliki kružni kursorski taster ili jednostavnije rečeno džojstik. Centralni deo krije providni taster za potvrdu akcije koji ima gumiranju površinu i samim tim drugačiji osećaj pod prstima u odnosu na ostatak kursora. Oko centralnog tastera nalazi se hromirani okvir koji može da se pritisne na 8 različitih mesta. Ispod njega postoje samo 4 mikroprekidača, međutim inžinjeri su vešto implementirali mogućnost da pritisak po dijagonali uključi istovremeno dva potrebna smera. Ova mogućnost je predviđena za korišćenje u igrama. Ljudi u Sony Ericssonu su u pogledu igara otišli i korak dalje: pri startovanju igre slika na ekranu se automatski zarotira za 90 stepeni u smeru obrnutom kretanju kazaljki na satu tako da je telefon potrebno okrenuti u suprotnom smeru i džojstik dolazi u levu ruku. Iznad ekrana se nalaze još dva dodatna providna tastera koja je moguće koristiti samo u modu za igranje igrica. Ovi tasteri se u tom slučaju ponašaju kao dodatni tasteri za igranje a kontrolišu se desnom rukom. Lepo je videti unapređen sistem za igranje, međutim on zahteva prerađivanje većine igara ovakvoj orjentaciji.
Telefon se otvara okretanjem gornjeg odnosno donjeg dela na levu ili desnu stranu. Jedino ograničenje je što telefon morate zatvoriti na istu stranu na koju ste ga otvorili, samo u nazad. To znači da robusni zglob ne podržava okretanje za 360 stepeni, što je razumljivo jer dva dela telefona moraju da komuniciraju preko nekih žica ili kontakata koji se nalaze unutar zgloba. Telefon ćemo dalje u tekstu opisivati u zatvorenom stanju, ali prvo treba da se upoznamo sa numeričkom tastaturom koja je u tom položaju sakrivena. Numerički deo sadrži 12 osnovnih tastera i jedina stvar po kojoj se razlikuje od drugih tastatura je to što se tasteri nalaze u ravni sa površinom kako ne bi smetali prilikom zatvaranja telefona. Iako se to na slikama ne vidi dobro, tasteri nisu izrađeni od plastike već od providne mekane gume. Ispod gumirane površine se prilikom pritiska jasno osete kvalitetni mikroprekidači i osećaj pri korišćenju ovakvog rešenja je jako dobar. Ni osobe sa krupnijim prstima ne bi trebalo da imaju problema jer je zbog konstrukcije telefona za numeričku tastaturu predviđeno više mesta nego kod klasičnih telefona. Celokupna numerička tastatura po našem mišljenju dobija solidnu ocenu. Možda kod nekih telefona postoje i malo kvalitetniji plastični dugmići međutim ovde takvo rešenje nije moglo da se primeni jer bi tasteri bili izdignuti iznad površine na kojoj se nalaze, pa telefon ne bi mogao da se zaklopi.
Za očekivati je da telefon koji je specijalizovan za muziku ima gomilu dodatnih tastera, na sreću W550i nije prenatrpan nepotrebnim dugmićima. Sa leve strane se nalaze samo play taster i mali klizač za zaključavanje telefona. Oni su sive boje a čak je i plastika nešto malo nižeg kvaliteta nego ostatak telefona, tako da su ovi tasteri možda mogli biti i redizajnirani. Bilo kako, oni lepo služe svrsi. Play dugme se nalazi pri vrhu leve strane i naravno služi za puštanje muzike bilo u kom trenutku, bilo mp3 bilo radija, što je moguće podesiti. Klizač za zaključavanje tastature koji se nalazi na sredini leve strane je bio veoma prijatno iznenađenje. Dovoljno je pomeriti ga lagano na dole, i tastatura je zaključana odnosno otključana, posle čega ga feder vraća u prethodni položaj. Ovo je mnogo jednostavnije rešenje od naizmeničnog pritiska udaljenih dugmića kako to praktijuje većina proizvođača, a smatramo da je verovatnoća da se navedeni klizač slučano pokrene u džepu veoma mala.
Desna strana je nešto popunjenija: na sredini se nalazi dugme za fotografisanje u kamera modu, koje je nešto tvrđe nego što bi trebalo. Pri vrhu se nalaze dva tastera koji imaju ulogu povećanja i smanjenja jačine zvuka, odnosno kontrolu digitalnog zuma u kamera modu. Odmah ispod njih se nalazi i infracrveni port koji još uvek može biti koristan, mada se u praksi USB i Bluetooth konekcija koriste češće. Na desnoj strani telefona se takođe nalazi i jedan zvučnik koji je presvučen metalnom mrežom i koji u kombinaciji sa narandžastom maskom deluje vrlo efektno. Na telefonu se nalaze čak tri zvučnika i svi su identično dizajnirani. Prvi se nalazi odmah iza ekrana, slabiji je i koristi se samo prilikom razgovora. Drugi, koji smo već opisali, i treći, koji se nalazi sa zadnje strane pored kamere, zajedno čine stereo spikerfon. Kvalitet zvuka koji oni daju je veoma dobar kada u obzir uzmemo njihovu veličinu, ali i dalje nije za neko duže slušanje muzike. Prisustvo dva zvučnika se pozitivno odrazilo na jačinu zvuka, a prijateljima ćete moći da se pohvalite stereo mp3 zvonom.
Gornja strana telefona nije bogata detaljima, ali na njoj možemo naći jedno veoma zanimljivo tehničko rešenje. Pored malog crnog tastera za paljenje i gašenje telefona nalazi se velika antena neuobičajenog oblika. U pitanju je savijen plastični deo koji je na dva mesta spojen sa telefonom, to jest izgleda kao sastavni deo telefona. Široku šupljinu koja je dobijena na ovaj način možete iskoristiti da kroz nju provučete neki kanap za nošenje telefona oko ruke ili vrata. Kada je telefon u otvorenom položaju antena se nalazi dole, tako da će pri razgovoru biti bliža vilici nego mozgu što smanjuje negativan uticaj zračenja. Sa donje strane telefona se inače nalazi konektor za standardni Sony Ericssonov Fast Port. Zaštićen je sivom plastičnom maskom koja je veoma nezgodna jer je jednim delom pričvršćena za port i ne može da se skine. Ova maska mnogo smeta pri uključivanju kablova u port tako da je zaštita koju pruža daleko manje bitna od muke koju ćete imati pri korišćenju porta. Sam konektor nije baš najbolji jer priključeni uređaj mora da se čupa da bi se izvadio, ali dobija prelaznu ocenu.
Kamera se po običaju nalazi na zadnjoj strani telefona i njeno sočivo se nalazi u interesantno dizajniranom hromiranom krugu. Pored sočiva se nalazi malo kružno ogledalce za slikanje autoportreta, a iznad ovog kruga svoje mesto je pronašla i vrlo korisna lampa koja ima ulogu blica. Poklopac za bateriju veoma dobro leži na mestu tako da i kada telefon stisnete nećete čuti krckanje plastike, što je za svaku pohvalu. Baterija ispunjava ceo prostor predviđen za nju, tako da je bez drugačijeg poklopca nemoguće koristiti bateriju većih dimenzija a samim tim i većeg kapaciteta. Malu zamerku bismo mogli da uputimo na ležište za SIM karticu. Ono se nalazi iznad baterije, sa desne strane, a karticu je potrebno ubaciti u prorez i pritisnuti posle čega ona biva uhvaćena dobrim klik mehanizmom. Problem nastaje kada karticu poželimo da izvadimo: Posle pritiska feder će delimično izbaciti karticu, ali pošto se ležišne nalazi u delu gde je smeštena baterija karticu je jako teško prstima izvaditi do kraja. Ukoliko ne uspete da je izvadite, potrebno je vratiti je nazad u ležište, i zatim je treba brzo pritisnuti na dole kako bi je feder “ispalio” do kraja.
Hardver
Modeli koje smo prethodno testirali na Bench-Marketu su nas pomalo razmazili kada su tehničke karakteristike u pitanju. Na žalost, W550i se ne ističe preterano upotrebom najnovijih tehnologija, ali na svojoj strani ima kvalitet i pažljivo projektovanje. Da vidimo sada šta se to krije “ispod haube”.
Jedna od bitnijih stvari za svaki telefon je svakako ekran. Vreme malih i mutnih displeja je daleko iza nas, pa sada obično od dva dobra biramo bolje. Rezolucija ekrana ugrađenog u Sony Ericsson W550i je 176×220 piksela i velik je 29×36 milimetara. Ekran ove rezolucije je možda mogao da bude malo veći po dimenzijama, s obzirom da na površini telefona ima još mesta. Upotrebljena tehnologija omogućava 256 hiljada boja, a displej je solidno vidljiv i na suncu, naravno ne treba očekivati nadprosečne rezultate. Slika je oštra i jasna i na nju nemamo nikakvih zamerki.
Za zvuk bi se moglo reći da je najjači adut ovog telefona. Navedena činjenica ne bi trebala da čudi s obzirom da W550i treba da nastavi izuzetnu seriju Sonijevih Walkman-a. Polifone melodije su osnovna karakteristika ali većina korisnika će se opredeliti za mp3 zvono. Prilikom razgovora zvuk je standardne jačine, što znači da će na mirnijem mestu razgovor teći glatko, ali u bučnoj prostoriji može biti problema. Vibracija je još jedan adut ovoga telefona jer mislimo da je nešto malo jača od proseka, a i deblji oblik telefona utiče na to da je još lakše osetite u džepu. Pored već pomenutog mp3 plejera, Sony Ericsson W550i takođe poseduje i FM prijemnik. Radio tjuner je izuzetnog kvaliteta, dobro se snalazi sa našim stanicama, a softver je odličan i pretraga stanica je vrlo jednostavna. Moguće je prelistavati memorisane stanice, podešavati frekvenciju ručno, a najkorisnija opcija je serch koja je vezana za levi taster ispod ekrana i automatski traži sledeću stanicu. Softver takođe podržava RDS, a to je tekst koji emituje svaka radio stanica i koji se prikazuje na ekranu dok je slušate.
Radio je nemoguće koristiti ako se na konektor ne priključe slušalice jer se one ponašaju kao FM antena. Slušalice se priključuju na Fast Port i sastoje se iz dva dela. Jedan deo je obavezan i on ide direktno u telefon. Na kraju kabla poseduje mali odeljak sa mikrofonom i jednim tasterom pomoću koga se vrši javljanje na poziv. Tu se nalazi i standardni 3,5 mm konektor za slušalice. Prisustvo ovog konektora je veoma bitno jer to znači da uz ovaj telefon možete koristiti bilo koje standardne slušalice, što je veliki plus za W550i. Uz telefon se naravno dobijaju i Sony Ericsson slušalice solidnog kvaliteta ali pomalo neobičnog dizajna. U pitanju su slušalice koje ulaze direktno u ušni kanal, a da bi to ostvarile neophodna je drugačija konstrukcija. Sami zvučnici na njima su duguljasti i presvučeni gumom koja savršeno naleže na kožu ušnog kanala tako da vam onemogućava da čujete zvuke iz okolnog sveta. Ovakva konstrukcija ima svoje prednosti i mane. Ukoliko na primer putujete autobusom na letovanje slušalice će gotovo potpuno ugušiti zvuk autobusa i time omogućiti kvalitetnije slušanje muzike. Sa druge strane, zamislite da se šetate ulicom sa ovim slušalicama. Tada nećete biti u mogućnosti da čujete okolne zvuke saobraćaja i može se desiti da dovedete sebe u opasnu situaciju. Takođe, pošto su ušni kanali potpuno zatvoreni, pojačano ćete čuti zvuke koji se dešavaju u vama, što znači da ćete čuti disanje ili koračanje u cipelama. Ovi koraci su još jedan minus tako da ove slušalice nisu za šetnju ili neki sport gde treba biti obazriv (biciklizam na primer). Posle navedenih dobrih i loših strana moramo da kažemo i nešto o kvalitetu zvuka koji proizvodi mp3 plejer, i koji proizvode navedene slušalice. Signal koji dolazi iz plejera je odličan, tako da su njegovi kvaliteti došli do izražaja upotrebom dobrih slušalica. Ni primerak koji Sony Ericsson isporučuje uopšte nije za bacanje, mada postoji određena disproporcija u kvalitetu niskih, srednjih i visokih tonova. Niski tonovi zvuče odlično za šta je najodgovornija specijalna konstrukcija. Međutim ovi tonovi su potpuno neproporcijalno jaki pa je potrebno smanjiti ih a pojačati visoke tonove u ekvilajzeru koji se nalazi u softveru telefona. Pomenuti ekvilajzer je odlično dizajniran i omogućava veoma precizno podešavanje 5 frekventnih nivoa. Kada se jačine podese na odgovarajuće nivoe, moguće je primetiti da zvuk srednjih i visokih tonova nije dovoljno jasan, što ponovo može biti posledica konstrukcije slušalica. Ovaj gubitak u jasnoći nije značajan ali je primetan, i na kraju možemo reći da zvuk prihvatljivog kvaliteta. Ovakve slušalice nije baš zahvalno porediti sa klasičnim bubicama, ali možemo reći da su po kvalitetu zvuka slične Sony Ericsson slušalicama koje se isporučuju uz model K750i. Možemo ih preporučiti za slušanje muzike gde je snaga basa od velike važnosti, a idealan balans i jasnoća u drugom planu.
Prijem signala je dosta dobar pa je skala često bila na maksimumu. Praksa je pokazala da su ostvarene veze bile veoma dobre, na nivou sličnom drugim vodećim proizvođačima. SAR vrednost mikrotalasnog zračenja predajnika ovog telefona iznosi 0.77 W/kg. Vrednost je nešto niža nego kod K750i telefona, a uticaja na to verovatno ima konstrukcija antene. Međunarodno propisana granica iznosi 2 W/kg , pa je ovaj telefon duboko u granicama normale. Uticaj mikrotalasnog zračenja je moguće smanjiti upotrebom spikerfona ili bežičnih slušalica. Neka istraživanja pokazuju da upotreba klasičnih žičanih slušalica ipak nije dovoljno bezbedna. Baterija je standardnih dimenzija, litijum-polimerska, kapaciteta 900 mAh. Prostor koji je predviđen za bateriju tačno odgovara njenim dimenzijama, pa ubacivanje baterije većih dimenzija nije moguće. Raduje upotreba litijum-polimera jer je ovakva baterija sličnih karakteristika kao odgovarajuća litijum-jonska, ali je manje opasna po okolinu. Trajanje baterije možemo da procenimo na 3-4 dana u zavisnosti od korišćenja, što je odličan rezultat. Ovo vreme naravno zavisi od načina i dužine korišćenja telefona, a ako često koristite mp3 plejer baterija će se trošiti znatno brže.
Softver
Nije potrebno trošiti mnogo reči da bi se opisao operativni sistem koji pokreće Sony Ericsson W550i. Od njegovih mogućnosti sigurno ne zastaje dah, ali sve što je zaista potrebno je već tu. Iako je lepo na telefonu videti Symbian ili Windows Mobile, ne treba zaboraviti da telefon prvenstveno služi za razgovor, i da njegova upotreba treba da bude što jednostavnija, bilo da je to razgovor, fotografisanje, ili slušanje muzike. Ono što na svakako raduje je brzina samog softvera, gotovo sve se izvršava trenutno i nećete dolaziti u situaciju da čekate dok telefon razmišlja.
Softver u ovom telefonu je sličan onom na već testiranom K750i telefonu, što ne treba da čudi jer Sony Ericsson koristi istu softversku bazu za veći deo svojih modela koju posle prilagođava specifičnim mogućnostima svakog telefona. Vreme je učinilo svoje i deo postojećih programa je dodatno dorađen. Ovo je najlakše primetiti pri izboru tema koje telefon koristi – pored osnovne narandžaste prisutne su još 3 potpuno različite teme koje deluju odlično. Ceo meni je preuređen, tako da za razliku od glavne teme čiji je glavni meni tabela sa ikonicama, postoje i teme kod kojih je glavni meni urađen u stilu kruga koji se okreće. Svi meniji i wallpaperi su jako dobro animirani i na kraju možemo reći da sa grafičke strane softver zaslužuje najveću moguću ocenu.
Imenik je veoma obiman, i za svih 1000 mesta je moguće uneti po 24 različita polja, tako da bez problema u imenik možete unositi sve moguće informacije o datoj osobi. Uz svaki kontakt je moguće staviti sliku, a preporučljivo je da za to koristite slike najmanje rezolucije, jer će se najbrže učitavati i zauzimati malo mesta u memoriji, a na ekranu izgledati isto. Korišćenje imenika sa SIM kartice je veoma jednostavno, a prisutno je više opcija za kopiranje brojeva a telefon će naravno po prvom uključenju ponuditi da sam iskopira kontakte. Meni sa porukama je standardan, a kucanje jednostavno. Jedini propust koji je napravljen vezan je za nepostojanje brojača koji pokazuje koliko ste karaktera otkucali to jest koliko vam je još ostalo mesta za pisanje. Slova su nešto krupnija što znači da je tekst manje pregledan, ali su ovakva slova vidljivija za osobe sa lošijim vidom. T9 je na Engleskom jeziku, a ne postoji podrška za Srpski. Srećom, lako ga je isključiti.
Već smo pohvalili programe za korišćenje radija i mp3 plejera. Puštanje mp3 muzike se vrši iz menija u kom možete listati ili sve snimljene pesme redom, ili birati posebno izvođača i album jer telefon prepoznaje ID3 tagove i automatski klasifikuje pesme. Od nestandardnih opcija tu su foto, video i music editor, koje korisnici neće koristiti često, ali je pomoću njih moguće praviti osnovne izmene na slikama, skratiti video ili komponovati polifonu melodiju kombinujući predefinisane ritmove, što može biti zanimljivo. Call log je obiman i detaljan, a organajzer poseduje standardne opcije poput alarma, kalendara, planera, štoperice, kalkulatora, uključivanja lampe itd. Ni na jednu od ovih aplikacija nemamo zamerki. Settings meni je standardan, a pohvalićemo veliki izbor profila i činjenicu da je vibraciju i zvono moguće posebno podešavati, i naravno korisiti oba u isto vreme.
Ovoga puta su u telefonu prisutne 3 igre. Extreme Air Snowboarding je 3D igra, kao i popularni Worms-i koje sada imamo prilike da igramo i na mobilnom telefonu. Treća igra je 2D i deluje kao da je zalutala sa nekih starijih telefona.
Kamera
Sony Ericsson K750i koji smo ranije imali na testu nas je veoma razmazio po pitanju kvaliteta fotografija koje može na napravi mobilni telefon. Naravno, W550i koga upravo testiramo nije namenjen nekom ozbiljnijem fotografisanju, ali znajući da mladi često vole da “škljocaju” sa mobilnim telefonom očekivali smo da kamera bude na nivou ostatka telefona. Rezolucija od 1.3 megapiksela nas nije plašila, ali odsustvo autofokus mehanizma bi mogao da bude problem.
Na žalost, probne fotografije su pokazale da se kamera na W550i ne razlikuje puno od običnih generičkih kamera iste rezolucije koje se ugrađuju u druge mobilne telefone. Lako je uočljivo prisustvo šuma na celoj slici, a boje bi možda mogle da budu malo izraženije. Oštrina je na nivou sličnih rešenja kao i makro mod koji je naravno loš usled nedostatka autofokus mehanizma. Rezolucija dobijenih slika je 1280×1024.
Slike koje smo dobili su ipak upotrebljive za svakodnevno slikanje da ne biste morali sa sobom da nosite foto aparat. Obratite pažnju da nas vremenske prilike za vreme testa nisu baš služile, oblačno vreme je dosta oslabilo osvetljenje, tako da bi trebale da budu nešto bolje pri jačem suncu. Nedostatak cveća i zelenila tokom zime može da pokvari utisak o izraženosti boja. U softveru su prisutne mnoge različite opcije koje osim noćnog moda ne utiču previše na bolji kvalitet slike. Ponovo smo bili veoma zadovoljni ugrađenom lampom, koja je kao i kod Sony Ericsson K750i telefona pored uloge blica mogla da se koristi i nezavisno od kamera moda.
Mod za slikanje je dobro odrađen. Telefon je potrebno zarotirati za 90 stepeni u smeru obrnutom kretanju kazaljke na satu pa se na taj način dobija bolje iskorišćenje ekrana. Taster za slikanje pri ovom okretanju dolazi na “pravo” mesto, a tasteri za kontrolu jačine zvuka u ovom modu dobijaju ulogu kontrole digitalnog zuma. Zanimljivo je da telefon ovako stoji u položaju suprotnom nego u modu za igranje igara.
Na žalost, video mod ponovo nije na nivou, jer mutan video rezolucije 176×144 pri oko 15 frejmova u sekundi nije za ozbiljnu primenu. Ovakvi video fajlovi su jedino dobri za puštanje na mobilnom telefonu ili slanje MMS porukom. Jedina dobra stvar je što pri snimanju niste ograničeni vremenom već samo mestom na kartici.
Galerija
Fotografije po dnevnom svetlu (klik za uvećanu sliku)
Makro režim
Snimak bez LED blica
Snimak sa uključenim LED blicem
Snimci pri slabijem osvetljenju
Noćni snimci
Video snimci
Povezivanje sa računarom
Povezivanje Sony Ericsson W550i telefona sa računarom je moguće ostvariti pomoću dobijenog USB kabla, Bluetootha ili infrared porta. Mi smo ostvarili konekciju pomoću USB kabla i instalirali softver koji se dobija na CDu.
Kada se kompjuter i telefon povežu kablom, telefon će vas pitati da li želite da ostanete u phone modu ili pređete u file transfer mod. Kada smo odabrali file transfer, telefon se ugasio i ponovo upalio u modu u kom nije bio povezan na GSM mrežu i nije pružao nikakve mogućnosti već je samo čekao dok konekcija sa računarom ne bude gotova. To konkretno znači da ćete za vreme transfera podataka biti nedostupni, što u slušaju prenosa svih 256 MB iznosi oko 15 minuta. Pomalo je iritantno i što je svaki put neophodno dva puta restartovati telefon, jednom da se pripremi za transfer a drugi put da se ponovo vrati u normalan mod, što zna da potraje oko 10 do 20 sekundi. Memoriji telefona u file transfer modu pristupate kao običnom mass removable storage device USB disku, što je pohvalno. Muziku možete prebacivati bilo na taj način (naravno u odgovarajući folder) bilo pomoću priloženog Sony Ericsson programa koji je pregledan i pored prebacivanja muzike poseduje i mogućnost ripovanja muzike sa Audio CD-a, pristup CDDB bazi koja sadrži podatke o imenima pesama kao i mogućnost rekompresije postojećih mp3 fajlova u drugom bitrejtu kako biste mogli da snimite više pesama.
Za sinhronizaciju telefona i računara nije potreban restart telefona, već se sve može obaviti i dok ste povezani na GSM mrežu. Softver ima standardne mogućnosti, a primetno je da su programeri konačno počeli da redizajniraju PC aplikacije, a krajnje rezultate možete videti na slikama.
Testovi
Brzinske testove smo vršili pomoću JBenchmark i JBenchmark2 programa, a interesovalo nas je koliko je ovaj telefon optimizovan za igre i kakvi će rezultati biti u poređenju sa već testiranim K750i. Naravno, ovi testovi su ovde čisto informativno, jer je W550i već u praksi pokazao velike multimedijalne i 3D mogućnosti. Rezultati testova su generalno veoma slični sa već pomenutim Sony Ericssonom K750i što je dobar rezultat s obzirom na cenovne klase ovih telefona. Mala odstupanja u pojedinim testovima nećemo uzeti kao merodavna. U realnom radu kretanje kroz menije i opcije je veoma brzo i tečno, na čemu mogu da mu pozavide mnogi skuplji telefoni. Za vreme testiranja nisu nam se dešavale greške ili zaglavljivanja, tako da generalno možemo da kažemo da je optimizacija softvera dobro odrađena.
Utisci
Sony Ericsson W550i je telefon kome nisu potrebne specijalne preporuke – njegova orjentacija specifičnim potrebama korisnika, visok kvalitet kao i odgovarajuća cena pozitivno će uticati na tržišni uspeh. Smatramo da će ovaj telefon biti izbor velikog broja mladih, ali kao potencijalno tržište možemo videti i sportiste koji će umeti da cene dizajn i postojanje odličnog mp3 plejera.
Posle testiranja, najbolji utisak na nas su ostavili realizacija mp3 plejera i kvalitet zvuka, FM prijemnik i njegov softver kao i kvalitet izrade. Naravno, ponovo moramo da ukažemo i na određene nedostatke telefona. Određenim korisnicima će najveći problem predstavljati nemogućnost proširenja memorije. U kućištu telefona je moglo da se pronađe mesta i za slot za proširenje, ali bar je dobro što nećete morati da dokupljujete memorijske kartice. S obzirom da je telefon namenjen mladima kamera je možda mogla biti bolja, jer je njima možda nepraktično da nose foto aparat sa sobom. Nedostatak EGDE podrške za ovu klasu telefona ne možemo uzeti kao minus. Konstrukcija telefona je veoma zanimljiva, ali će mladi koji imaju potrebe za čestim kucanjem SMS poruka možda biti pomalo iritirani načinom otvaranja tastature.
Telefon koji smo imali na testu je relativno nov na tržištu tako da ne treba očekivati neki nagli pad cene. I po ovoj ceni W550i je dobra kupovina zahvaljujući svemu što pruža, tako da ukoliko vam navedene mane ne smetaju, Sony Ericsson W550i može predstavljati odličnu kupovinu.
Telefon na test ustupio CT Computers zvanični zastupnik Sony-Ericsson proizvoda za SCG.