Sony Ericsson Xperia X10 Mini i X10 Mini Pro

Sony Ericsson Xperia X10 Mini i X10 Mini Pro

Nova generacija Sony Ericsson Android telefona stiže, sa unapređenim hardverom i novijim verzijama operativnog sistema, ali to ne znači da su nešto stariji modeli već nestali sa tržišta ili da nemaju više šta da ponude potencijalnim korisnicima. Pošto smo propustili da opišemo neke od Sony Ericsson modela kada su se prvi put pojavili na tržištu, iskoristićemo sada priliku da vidimo koliko su sazreli u među

    Sadržaj

      Bojan Dančuo

      Sony Ericsson Xperia X10 Mini i X10 Mini Pro

      U iščekivanju naslednika ovih mini Android telefona iz Sony Ericsson ponude, rešili smo da ispravimo to što nismo probali ova dva jako interesantna modela koji nude prilično jedinstven pristup konceptu pametnog telefona.
       

      Xperia X10 Mini i X10 Mini Pro su hardverski skoro identični telefoni, a jedina razlika između njih je u tome što Pro poseduje hardversku QWERTY tastaturu. Ono u čemu se pak razlikuju od svih ostalih Android telefona na tržištu je izuzetno mali format, koji je od Sony Ericsson-a zahtevao drugačiji pristup razvoju interfejsa, koji bi mogao da zaobiđe probleme koje tako mali ekran sa sobom donosi, ali i da ga iskoristi kao prednost.

      Hardver

      Oba telefona imaju prilično mali TFT ekran od 2,55 inča, rezolucije 240×320 piksela, koja na ovako maloj površini uopšte ne deluje toliko loše, ali i dalje dosta ograničava količinu stvari koja može da stane na ekran. Oba telefona imaju 600 MHz ARM 11 procesor, Adreno 200 GPU, kameru od 5 megapiksela sa LED blicem, za Sony Ericcson već standardna tri tastera za menu, home i back funkcije (mada im je na novijim modelima izmešao raspored), kao i slot za SD kartice sa uključenom karticom od 2 GB.

      Oba modela imaju power taster, volume klackalicu i hardverski taster za fotografisanje i pozivanje aplikacije za slikanje i snimanje. Identični konektori su takođe prisutni, ali su malo izmešani po pitanju rasporeda, pa tako Mini ima konektor za slušalice i USB sa donje strane, dok se kod Mini Pro-a konektor za slušalice nalazi sa gornje strane, a USB konektor na levom boku. Iznenađujuće, Mini Pro uopšte nije tako mnogo deblji od Mini-a, iako biste očekivali veću razliku s obzirom da je u njega spakovana i cela tastatura. Primetno je teži, doduše.

      Tastatura je inače sasvim kvalitetna i tasteri imaju prijatan hod koji daje sigurnost prilikom kucanja. Relativno sitni tasteri će vam predstavljati problem samo ako imate baš krupne prste, inače će vam unost teksta na Mini Pro-u biti sasvim prijatno iskustvo.

      Oba telefona su primarno plastična, a iako ne deluju sasvim čvrsto i plastika ima malo “disanja”, nismo stekli utisak da bi mogla u skorijoj budućnosti da postane labavija od korišćenja. Korisnici ovih telefona koji iole paze na njih, mogu da računaju da će ih dugo služiti.

      Specifikacija:

      Sony Ericsson Xperia X10 Mini

      dimenzije

      83 x 50 x 16 mm

      masa

      88 g

      baterija

      Li-Ion 950 mAh

      ekran

      2,25″, 240 x 320, TFT 16M boja (65K efektivno)

      kamera

      5 MP, auto fokus, LED blic,
      VGA@30fps video

      dodatne opcije kamere

      geo-tagging

      prednja kamera

      Ne

      procesor

      600 MHz ARM 11 procesor, Adreno 200 GPU, Qualcomm MSM7227 čipset

      memorija

      128 MB RAM

      proširenje memorije

      microSD, do 16 GB (dolazi sa karticom od 2 GB)

      priključak za slušalice

      3.5 mm

      sistem

      Android 2.1 (Eclair)

      accelerometer – orijentacioni senzor

      Da

      konekcije

      USB 2.0, Bluetooth 2.0, WiFi 802.11b/g

      prenos podataka

      GPRS, EDGE, 3G

      GPS

      Da, A-GPS

      poruke

      SMS, MMS

      email

      Da, Push Email

      adobe flash

      Ne

       

       

      Sony Ericsson Xperia X10 Mini Pro

      dimenzije

      90 x 52 x 17 mm

      masa

      120 g

      baterija

      Li-Ion 930 mAh

      ekran

      2,25″, 240 x 320, TFT 16M boja (65K efektivno)

      kamera

      5 MP, auto fokus, LED blic,
      VGA@30fps video

      dodatne opcije kamere

      geo-tagging

      prednja kamera

      Ne

      procesor

      600 MHz ARM 11 procesor, Adreno 200 GPU, Qualcomm MSM7227 čipset

      memorija

      128 MB RAM

      proširenje memorije

      microSD, do 16 GB (dolazi sa karticom od 2 GB)

      priključak za slušalice

      3.5 mm

      sistem

      Android 2.1 (Eclair)

      accelerometer – orijentacioni senzor

      Da

      konekcije

      USB 2.0, Bluetooth 2.0, WiFi 802.11b/g

      prenos podataka

      GPRS, EDGE, 3G

      GPS

      Da, A-GPS

      poruke

      SMS, MMS

      email

      Da, Push Email

      adobe flash

      Ne

       

      Softver

      Sony Ericsson Xperia X10 Mini i Mini Pro su prvobitno došli sa Android 1.6 operativnim sistemom, kojem je baš dosta stvari nedostajalo u odnosu na danas aktuelne verzije. Srećom, u međuvremenu je Sony Ericsson izbacio update na Android 2.1, koji već donosi dosta toga novog i korisnog.

      Interfejs je na ova dva modela baš dosta modifikovan, ali sa dobrim razlogom, jer je trebalo korisnicima prilagoditi upravljačke funkcije tako da su lako dostupne i funkcionalne na ovako malom ekranu. Prečice za najčešće korišćene aplikacije, kao i za opcije u okviru aplikacija, nalaze se u ćoškovima ekrana i vrlo ih je lako dohvatiti palcem kojim lako možete pokriti celu površinu ekrana, a da uopšte ne mrdnete ruku. Jedna od osnovnih prečica je i ona do muzičkog plejera, a Sony Ericsson je očigledno namerno stavio naglasak na tu funkciju ovih telefona, što moramo da priznamo jeste dobar potez, jer su mali i mogu vrlo dobro da posluže u ulozi vokmena.

      Home ekran je podeljen u 5 podekrana, na koje možete izvuđe widget-e ili prečice, mada imate vrlo malo mesta na svakom od njih, pa će vam po jedan widget bukvalno pojesti jedan ekran. Tastatura u portret modu ne može da stane kako treba na ekran da bi bila u qwerty varijanti, pa je tada prikazana u nekoj alfa-numeričkoj varijanti gde više slova pripada jednom tasteru. Kada se telefon okrene u landscape mod, ipak dobijate punu tastaturu, a u slučaju Mini Pro telefona, to naravno ne predstavlja nikakav problem, jer imate hardversku tastaturu na raspolaganju.

      Na oba telefona dolazi instaliran sada već standardni Sony Ericsson Timescape widget, za koji i dalje nismo baš sigurni čemu pametnom služi, osim da uspori telefon. Preinstaliran je i mobilni Office iz kojeg možete otvoriti Word, Excel, PowerPoint i PDF fajlove, mada čitanje istih na ovako malom ekranu nikako nije prijatno iskustvo.

      Flash nije podržan na telefonima ni u kakvom obliku, niti ga možete naknadno instalirati. Ovaj telefon jednostavno nije dovoljno hardverski jak za njega. Uz to, krstarenje Internetom je prilično naporno s obzirom na minijaturni ekran, ali ako vam hitno zatreba neka informacija, može da posluži. Multi-touch takođe nije podržan na ovim telefonima, tako da pinch to zoom ne možete koristiti, već ćete morati da se oslonite na double tap, koji doduše zaista zumira tekst baš kako treba.

      Za sinhronizaciju sadržaja telefona i update-ovanje softvera možete koristiti Sony Ericsson PC Companion, koji se instalira na vaš računar i preuzima komunikaciju sa telefonom kada ga priključite preko USB kabla.

       

      Kamera

      Kamera je identična na oba telefona i ima senzor od 5 megapiksela, kao i prateći LED blic. Hardverski taster za okidanje i pozivanje aplikacije za fotografisanje zaista dobro dođe i Sony Ericsson ima dobru naviku da ga stavlja na svoje mobilne telefone.

      Od opcija prilikom slikanja i snimanja postoje zaista samo osnovna podešavanja, a kod fotografija se to svodi na izbor između četiri predefinisana moda, dok kod videa imate samo dva kvaliteta.

      Slike su osrednje, mada makro fotografije nekada umeju da ispadnu vrlo dobro. Video nažalost ima baš dosta artefakata kompresije i prilično slab kvalitet slike.
       

      Kamera definitivno nije neki kec iz rukava koji može da bitno utiče na povoljan utisak o ova dva telefona. Upotrebljiva jeste, ali daleko od toga da smo bili zadovoljni njom.

      Utisci u radu

      Kada pogledate prilično skromne specifikacije i na to dodate neimpresivnu kameru i vrlo mali ekran, pomislili biste da ovi telefoni zapravo nemaju šta da traže na tržištu. Ipak, nama su se zapravo ovi telefončići dopali za vreme dok su bili kod nas. Sony Ericsson je napravio izmene u interfejsu koje zaista imaju mnogo smisla na ovim telefonima i bilo ih je vrlo lako koristiti, tako da u svakodnevnim aktivnostima nismo ni jednom primetili da nam je zafalilo prostora na ekranu da otkucamo nešto ili da izaberemo aplikaciju koja nam je trebala.

      Ako prihvatite činjenicu da ovi telefoni nisu ni predviđenu za surfovanje, čitanje PDF-ova i igranje igara, oni zapravo vrlo dobro obavljaju svoju funkciju, a to je telefoniranje, sms-ovi, email, slušanje muzike, kao i povremeni YouTube klip. Uz to su vrlo mali i lagani, pa su recimo idealni za devojke koje ne vole glomazne telefone.

      Baterija je prilično malog kapaciteta, ali ovi telefoni nisu velike trošadžije, pa možete očekivati standardnih dan do dan i po standardnog korišćenja sa jednim punjenjem.

      Zaključak

      Sony Ericsson Xperia X10 Mini i X10 Mini Pro su vrlo dopadljivi telefončići koji su jedinstveni u Android svetu i svakako imaju svoje mesto na tržištu. Kako je Sony Ericsson naravio njihove naslednike, koji bi trebalo u vrlo skoroj budućnosti da se pojave na tržištu, očigledno i oni vide vrednost u malom formatu i žele da nastave da pružaju klasi korisnika kojoj to odgovara nove uređaje. Šteta je što ova dva modela skoro sigurno neće nikada zvanično ugledati verziju Androida preko 2.1, ali postoje “kuvani” romovi za njih sa raznim dodatnim mogućnostima, za one malo više avanturistički raspoložene.
       

      Za korisnike koji žele mali telefon koji je zgodan za nošenje, telefoniranje, kuckanje poruka i slušanje muzike, ovo može biti vrlo interesantan izbor. Uz to, razne mogućnosti koje donosi Android su nadohvat ruke, pa iako se ne mogu sve komotno iskoristiti zbog malih dimenzija ekrana, tu su ako vam ikada zatrebaju.

      Prednosti:
      – Vrlo mali i lagani telefoni
      – Vrlo funkcionalan Timescape UI prilagođen za mali format ekrana
      – Hardverska tastatura na Mini Pro modelu

      Mane:
      – Mali ekran i po veličini i po rezoluciji
      – Loš kvalitet video snimaka

      Uređaj na test ustupio Sony Ericsson.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test