Sony Xperia S

Sony Xperia S

Xperia S je novi Sony-ev "flagship" model Android telefona koji donosi dvojezgarni procesor, 12 MP kameru i HD rezoluciju ekrana u Xperia familiju. Stilski u skladu sa svojim prethodnicima, ali sa određenim vizuelnim detaljima koji ga već na prvi pogled izdvajaju od njih, ovaj telefon je punokrvni naslednik Arc serije. Ipak, kako Xperia S dolazi u vreme kada se već pojavljuju modeli pametnih telefona sa četvorojezgarnim procesorima, Sony naizgled opet malo kaska za konkurencijom... ili možda ne?

    Sadržaj

      Bojan Dančuo Sony Ericsson možda više ne postoji, ali Xperia brend koji je rođen pod njegovom kapom nastavlja svoj život pod okriljem Sony-a. Xperia S je dugo očekivan naslednik Xperia familije, jedno vreme poznat i kao Xperia HD, a zatim kao telefon pod kodnim imenom “Nozomi”. Sony je ipak konačno odlučio da će se telefon zvati Xperia S i tako ga je prvi put i predstavio na CES-u u januaru ove godine.  
      Sony Xperia S  
      Već na prvi pogled je u pitanju moderan pametni telefon sa svim funkcijama koje se očekuju od visoke klase Android uređaja. Tu su: dvojezgarni procesor na 1,5 GHz, 720p displej, 32 GB interne memorije, 12 MP kamera, mogućnost snimanja full-HD videa, prednja kamera od 1,3 MP, kao i HDMI izlaz. Xperia S dolazi u crnoj i beloj boji, a karakterističan detalj koji upada u oči je providni segment pri dnu telefona.  
       
      Sony Bravia Engine za poboljšanje slike prilikom gledanja slika i reprodukcije slika je naravno prisutan i ovde, a Xperia S podržava i NFC tehnologiju koja je definitivno nešto što će u budućnosti postati vrlo korisna i bitna funkcija. Android verzija koja dolazi uz ovaj telefon je još uvek Gingerbread (2.3.7), naravno modifikovan Sony-evima Timescape UI-em, ali je Sony obećao vrlo skori upgrade na Android 4.x (Ice Cream Sandwich), što očekuje i većinu drugih telefona iz Xperia serije. Ispod možete videti tabelu sa specifikacijama, a na sledećoj strani ćemo se pozabaviti detaljnije hardverom telefona…  
       
      [modul]specifikacija=1841[/modul]Xperia S dolazi u kutiji sa punjačem, USB kablom, kratkim uputstvom i slušalicama. MicroHDMI kabl ili adapter sa microHDMI na HDMI ćete nažalost morati sami da dokupite ako vam je potreban. Osim toga, uz prodajne primerke bi trebalo i da se dobije određeni broj NFC tokena, koji su izostali u test pakovanju.  
       
      Telefon, dok je ugašen, deluje zaista monolitno do te mere sa smo dobili poriv da pustimo muzičku temu iz Odiseje u Svemiru 2001. Cela prednja strana je ispod jednog komada stakla, koji tek pri dnu prekida providna plastična traka.  
      Sony Xperia S  
       
      Tek kada se ekran uključi, vidi se jasno linija koja ga razdvaja od ostatka prednje maske. Iznad ekrana se nalazi LED za obaveštenja, zvučnik za razgovor i prednja kamera od 1,3 megapiksela, dok je ispod ekrana zapravo najinteresantniji deo ovog telefona što se dizajna tiče. Inženjeri koji su projektovali Xperia S telefon, tu su dodali tanku plastičnu providnu traku, koja kao da prekida telefon na jednom mestu. U njoj su ugravirani “back”, “home” i “menu” simboli, a traka je blago osvetljena kada je telefon aktivan. Tasteri koje znaci na njoj označavaju doduše nisu na njoj, već na površini obeleženoj sitnim tačkicama koje se nalaze tačno iznad nje. Ovo može biti malo zbunjujuće u početku, dok se ne naviknete.  
      Sony Xperia S  
      Sa leve strane telefona se nalazi microUSB konektor, pokriven plastičnim poklopcem, a sa desne okidač za kameru, klackalica za podešavanje jačine zvuka i microHDMI konektor, isto zaštićen plastičnim poklopcem. Na vrhu telefona se nalaze power/sleep taster i 3,5mm konektor za slušalice, dok na dnu postoji samo rupica za mikrofon.  
       
       
       
       
      Zadnja strana je blago ispupčena i prekrivena poklopcem od gumirane plastike. Tu se nalaze i sočivo kamere, LED blic, zvučnik, sekundarni mikrofon, kao i Sony logo, svi poređani u jednoj liniji.  
       
       
      Izgleda da je danas trend da novi telefoni dolaze sklopljeni tako da korisnik ne može da promeni bateriju, niti da doda memoriju u vidu microSD kartice. Tako možete skinuti zadnju masku (guranjem prstima na gore), ali jedino što možete uraditi bez dodatnog alata je da ubacite ili zamenite microSIM karticu, dok je sve ostalo nepristupačno. Srećom, integrisanih 32 GB skladišnog prostora će skoro sigurno biti dovoljno čak i veoma zahtevnim korisnicima. MicroSIM je takođe još jedan trend koji se izgleda polako preliva iz Apple tabora i na ostale proizvođače pametnih telefona, a već se priča i o novim, još manjim standardima za SIM kartice.  
       
       Xperia S nam je na test došla sa Android 2.3.7 operativnim sistemom, nadograđenim Timescape UI-em, ali je Sony najavio vrlo skori update na neku od Android 4.x verzija.  
      Sony Xperia S  
       
      Lock ekran je i dalje standardan za Xperia seriju telefona, ali je ipak pretrpeo neke mane izmene i poboljšanja. Osim osnovnog otključavanja ekrana povlačenjem prstom u stranu, ako vam recimo stigne SMS, možete sada direktno sa lock ekrana skočiti na njega (isto važi i za Facebook poruke), a ako slušate muziku, možete direktno sa lock ekrana pauzirati reprodukciju ili skočiti na sledeću pesmu.  
       
       
       
      Home ekran je podeljen na 5 podekrana, a osnovni se nalazi u centru. Ne postoji mogućnost okretanja celog kruga i prelazak sa petog podekrana na prvi i obrnuto, kao što je to moguće kod nekih UI-eva. Timescape UI je futurističkog izgleda sa providnim elementima jednostavnih linija, a podrazumevana pozadina je animirana u vidu “dima” koji leluja i obojen je u skladu sa izabranom vizuelnom temom. Tu je već od ranije poznat sistem sa četiri osnovne prečice na dnu ekrana, od kojih je jedna zapravo folder sa četiri prečice za multimediju (ovo se naravno može menjati), dok peta ikonica u sredini vodi do spiska aplikacija. Preinstalirani widget-i su manje ili više upotrebljivi, a Timescape widget je konačno prestao da bude nepotrebno trodimenzionalan i sada je zapravo pregledan i koristan.  
       
       
       
       
      Aplikacija za telefoniranje je takođe pretrpela određena poboljšanja u odnosu na ranije verzije, pa je sada konačno moguće pretraživati imenik tako što ćete početi sa kucanjem broja, a aplikacija će sama pretraživati imenik u potrazi za imenima koja odgovaraju kombinaciji slova uz brojeve koje ste otkucali.  
       
      On-screen tastatura je prilično jednostavna i nema neke napredne funkcije tipa swype-a, mada poseduje razne nivoe predikcije prilikom kucanja teksta.  
       
       
      Preinstaliranih aplikacija nema previše, a raspoloživa memorija za instaliranje dodatnih aplikacija će verovatno biti sasvim dovoljna, uz dostupnih 25,8 GB skladišnog prostora za smeštanje instalacija koje se mogu premestiti na karticu, kao i dokumenata i multimedije.  
       
       
      Galerija je minimalno modifikovana u odnosu na standardnu Android galeriju. Muzički plejer je pak doživeo određene izmene u odnosu na prethodne verzije i podržava Music Unlimited servis, koji nažalost nije besplatan.  
       
       
       
      Preinstalirani OfficeSuite 5 može da otvori Word, Excel, PowerPoint i PDF fajlove, ali im ne može menjati sadržaj.  
       
       
       
      Kalendar je malo poboljšan u odnosu na ranije verzije, a tu je i korisni TrackID kojim možete prepoznati pesmu koja se trenutno čuje u okolini telefona.  
       
      WisePilot navigacija koju Sony (Ericsson) nudi već neko vreme uz svoje telefone sada ima čak upotrebljive mape Srbije (ranije je bilo uneto samo par glavnih saobraćajnica), mada nismo imali prilike da probamo kvalitet same navigacije.  
       
       
      Ugrađeni web pretraživač podržava Flash 11 i HTML 5, a na 720p rezoluciji Xperia S ekrana može sasvim fino da prikaže sadržaj svih sajtova čak i bez zumiranja, mada su u tom slučaju slova prilično sitna zbog velike gustine piksela.  
       
       
      Još jedna novost je preinstalirana aplikacija za štednju energije u kojoj možete definisati razne profile štednje i uslove pod kojima se oni aktiviraju. Mogućnost automatske aktivacije izabranih aplikacija kada se poveže neki od dodataka (tipa slušalica) je nasleđen iz prethodnih verzija softvera za Xperia telefone i nije doživeo nikakve promene.  
       
      NFC tehnologija će uskoro postati vrlo bitna kao sistem za elektronsko plaćanje, identifikaciju i razmenu podataka i odlična je to što je Xperia S poseduje. Nažalost, trenutno kod nas praktično nemate priliku da je koristite, pa zato Sony uz Xperia S telefon isporučuje nekoliko tzv. “Smart Tag”-ova (izgledaju kao plastični privesci) koji u sebi sadrže NFC čip i u sprezi sa instaliranom aplikacijom mogu da iniciraju određene akcije. Tako npr. možete u spavaću sobu postaviti jedan Smart Tag i podesiti telefon da kada ga prevučete preko njega automatski isključi zvuk zvona i WiFi, pored izlaznih vrata Tag koji pojačava zvono itd.. Mi nismo dobili Smart Tag-ove uz test telefon, tako da nismo bili u mogućnosti da ovu opciju isprobamo.  
      Rezolucija od 12 megapiksela deluje impresivno, mada je već odavno svima jasno da veliki broj megapiksela ne garantuje superioran kvalitet slike i da su neke druge stvari mnogo bitnije. Sony je u Xperia S telefon nastavio da ugrađuje svoje Exmor R CMOS senzore koji su debitovali na Arc-u, što bi trebalo u startu da garantuje pristojan kvalitet fotografija i dobre performanse u uslovima slabog osvetljenja. Taster za okidanje je bolje rešen nego na Arc-u, pa je sada veći i lakše ga je pritisnuti. To znači da nećete biti u situaciji da vam u 90% slučajeva slika bude zamućena jer se ceo aparat pomerio dok ste pritiskali okidač, kao što se često događalo vlasnicima Arc-a. Još jedna zgodna novost je mogućnost brzog fotografisanja direktno iz stand-by moda držanjem tastera za okidanje, tako da ćete moći da uhvatite sliku za manje od dve sekunde ako se za time ukaže potreba, naravno po ceni toga što nećete imati mogućnost kadriranja i naprednijih podešavanja.  
       
      Aplikacija za fotografisanje je doživela mali fejslift i dobila neke nove funkcije. Tako recimo možete birati sve moguće tipove okidanja: pritiskom na foto dugme, pritiskom na softversko dugme ili pritiskom na bilo koje mesto na ekranu. Svaka od opcija ima svoje prednosti i mane, pa je dobro što korisnik ima slobodu izbora da telefon prilagodi svojim preferencijama. Osim toga, tu su izbori ponuđenih “scena”, podešavanje ekspozicije, podešavanje ISO vrednosti, uključivanje detekcije osmeha, odabir režima fokusa (postoji i opcija fokusa dodirom dela ekrana) itd. Što se izbora rezolucije tiče, podrazumevana vrednost nije 12 MP, već 9 MP, pošto senzor ima 4:3 odnos strana i da bi se uhvatila fotografija u 16:9 odnosu koji popunjava ekran telefona (ili TV-a), potrebno je da se odseku gornja i donja ivica slike. Naravno, vi uvek možete uključiti pun 12 MP mod, ali verujemo da će ubedljiva većina korisnika držati ovo podešavanje na 9 MP, pa su i naše test fotografije slikane tako. Osim standardnog fotografisanja, softver podržava i snimanje panoramskih fotografija, gde prevlačenjem telefona sa jedne strane na drugu hvatate zapravo više fotografija koje softver automatski spaja u jednu. Ovaj mod podržava čak i pravljenje 3D panoramskih fotografija, gde se softverski kreira treća dimenzija kombinovanjem više slika iz raznih uglova.  
       
       
       
       
       
      Za snimanje videa je moguće podešavati rezoluciju, ekspoziciju, kao i režim fokusa (automatski, prepoznavanje lica, beskonačni). LED naravno može da radi i kao svetlo prilikom snimanja videa, a moguće je i posebno podesiti za video da li želite da koristite hardverski okidač, softverski okidač ili da pritisak bilo gde na ekranu započinje i prekida snimanje.  
       
       
       
       
      Fotografije koje Xperia S pravi su dobre, ali je naš utisak da njihov kvalitet nije mnogo napredovao u odnosu na kameru iz Arc-a. Arc je naravno u svoje vreme imao odličan kvalitet fotografija, ali konkurencija u međuvremenu nije tapkala u mestu i nikako ne možemo da budemo impresionirani onime što Xperia S trenutno pruža. Dnevne fotografije su uglavnom dobre, pogotovo makro fotografije za koje se sada može vrlo kreativno iskoristiti mogućnost fokusa dodirom, ali fotografije u uslovima lošeg osvetljenja imaju primetan šum, a i situacije sa velikim kontrastom umeju da predstavljaju problem. Panoramskim fotografijama nismo zadovoljni, jer se javljaju prilično primetna “lelujanja” objekata u fotografijama, a ravne linije uglavnom više nisu ravne. Jasno je i nama da ovakav sistem “kalemljenja” više fotografija u jednu ne može proizvesti savršen rezultat, ali videli smo i bolje implementacije ove funkcije. Kvalitet videa je dobar i snima se sa stereo zvukom, a ima dovoljno visok bitrejt tako da se ne pojavljuju artefakti kompresije. Ipak i kod njega postoje određeni problemi. Najveći nedostatak na koji smo naleteli je to što se događa da u uslovima lošijeg svetla aparat jednostavno ne može da pogodi fokus, pa čak i posle dosta vremena slika ostaje mutna, sve dok ne prekinete snimanje i započnete ga ponovo. Takođe, sistem za stabilizaciju slike radi jako loše i zapravo proizvodi kontra-efekat izazivajući izrazito neprijatno titranje videa, tako da je mnogo bolje isključiti ga potpuno (poslednji video primer je snimljen sa uključenom stabilizacijom). Sve u svemu, Xperia S ima kameru koja deluje impresivno na papiru, ali se u praksi pokazala prosečnom za današnje pojmove.  
      Primeri fotografija i video zapisa  
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       Xperia S je vrlo konkretan telefon u ruci i deluje masivno i “muški” za razliku od svog prethodnika, Arc-a, koji je bio loman u struku i mnogo suptilnijeg dizajna. Pri tome ne mislimo da je to loše, jer Xperia S ne odaje više utisak jeftine plastičnosti koji se neizbežno sticao u kontaktu sa zadnjom maskom Arc-a. Postavlja se doduše pitanje, da li je deo telefona ispod providnog plastičnog dela uopšte bio potreban, pošto smo prilično sigurni da se nikakve bitne komponente ne nalaze u njemu, a zbog njega je telefon primetno duži. Kao i kod Arc-a, ekran je presvučen slojem otpornim na grebanje, ali nažalost nije zaštićen famoznim Gorilla Glass-om. To verovatno većina korisnika neće ni primetiti, ali nekome može da zasmeta.  
       
       
       
      Ekran je prilično dobro vidljiv i po danu, mada će se na jakom dnevnom svetlu pod određenim uglom pretvoriti u ogledalo. Mi doduše do sada nismo pronašli ni jedan pametni telefon kod koga se to ne događa, čak ni kod novih varijanti AMOLED-a. Jedini lek u toj situaciji bi bio neki novi tip ekrana koji bi kombinovao karakteristike modernih AMOLED-a i LCD-a sa e-ink-om, ali takve vrste tehnologije još uvek nema ni u najavi. Telefon je veoma brz u većini operacija, mada postoji potencijalno iritirajući “cim” prilikom skrolovanja stranica home ekrana koji je praktično stalno prisutan. Visoka rezolucija i izuzetno visoka gustina piksela daju stvarno oštru sliku, ali je zato tekst prilično sitan ako otvorite neku web stranicu ili dokument u potpuno odzumiranom modu.  
       
      Sony se potrudio da ispravi neke nedostatke prethodnih modela i da poboljša postojeći Xperia Timescape UI. Tako je signalni LED postavljen na odličnom mestu (za razliku od Arc-a, gde je prilično nesrećno smešten) i raznim bojama i načinima signalizacije (pulsiranje, treptanje…) može na prvi pogled da vam stavi do znanja da li imate propušten poziv, primljen SMS, primljen mail ili je telefon završio sa punjenjem.  
       
      Takođe, lock ekran je dobio neke nove funkcije, kao što su direktno otvaranje pristiglih poruka i kontrole muzičkog plejera. Dialer je dobio automatsku pretragu kontakata dok kucate broj (što je funkcija koja već dugo nedostaje Xperia telefonima, a konkurencija je ima odavno), a Timescape widget je sada mnogo funkcionalniji nego pre.  
       
      Preinstalirani video plejer ume da pusti ograničen broj formata, pa će tako recimo reprodukovati bez problema standardni DivX (nema podršku za titl), ali se sa HD DivX-om u 60 frejmova u sekundi već zagrcnuo i nije mogao glatko da ga pusti. H264 materijal koji odgovara konzervativnim standardima ume da pusti, pa je tako uspeo da otvori MP4 i MKV kontejner fajlove i reprodukuje standardan HD x264 kodiran video iz njih, ali je pao na testu reprodukcije DTS zvuka, sa kojim nije znao šta da radi.  
       
      Kvalitet zvuka prilikom razgovora je dobar, kao i reprodukcija muzike preko slušalica (doduše slušalice koje dolaze uz telefon su prilično prosečne), a integrisani zvučnik je dosta glasan i primetno jači od onog sa Arc-a. Ispod možete videti rezultate nekih brzinskih testova, iz kojih se može zaključiti da je Xperia S u rangu drugih dual-core telefona nove generacije, pa negde malo vodi, negde zaostaje, ali nigde ne odskače primetno (treba imati u vidu da rezultati nekih testova nisu direktno uporedivi između telefona različitih rezolucija ekrana).  
       
       
       
       
       
       
       
      Trajanje baterije je na nivou očekivanom (nažalost) od današnjih Android telefona sa velikim ekranima i moćnim procesorima. Tako bateriju možete iscediti za par sati (od čega najviše odlazi na ekran), ali vam može potrajati i više od 24h. Ono što nam se nije dopalo je to što telefon troši nezanemarljivu količinu struje čak i stanju mirovanja, tako da možete da zaboravite na tri-četiri dana u stand-by modu, već ćete svakako puniti telefon bar jednom dnevno.  
       
       Xperia S je veoma dobar telefon jedinstvenog dizajna koji poseduje sve što bi jedan moderan pametni telefon današnjice trebalo da ima. Rezolucija od 720×1280 piksela na dijagonali ekrana od 4,3 inča deluje zaista impresivno i u praksi daje sliku oštru kao žilet, a dvojezgarni procesor na 1,5 GHz je dovoljno jak da omogući visoke performanse i snimanje Full-HD videa. Timescape UI je doživeo dosta sitnih poboljšanja u odnosu na prethodnu generaciju Xperia telefona, a ne sumnjamo da korisnike očekuje još novotarija kada za njega stigne Ice Cream Sandwich update. Kamera od 12 megapiksela pravi dobre fotografije i mada nije po kvalitetu u samom vrhu današnje ponude, nije ni mnogo daleko. Softver za kameru je takođe poboljšan u odnosu na ranije modele, tako da je korisnicima na raspolaganju još više mogućnosti nego pre, a opcija veoma brzog okidanja direktno iz stand-by moda je još jedan plus. Prednja kamera je tu i ima pristojnih 1,3 megapiksela, tako da je sasvim upotrebljiva za HD video chat.  
       
      Uz displej visoke rezolucije, Bravia Engine koji dodatno poboljšava kvalitet slike i dobar integrisani zvučnik, šteta je što preinstalirani plejer ne podržava više video formata. Uz to, Sony je očigledno planirao veliki stepen integracije ovog telefona sa svojim Cloud servisima za igranje i gledanje multimedije, ali ništa od toga nažalost još uvek nije u funkciji. Od pomalo egzotičnih detalja, tu su NFC podrška, kao i microHDMI izlaz, koji i dalje ima svoje prednosti (Ubuntu Linux na mobilnom telefonu?) u odnosu na DLNA i slična WiFi rešenja za bežični prenos multimedije, koja su u poslednje vreme popularna. Xperia S će naravno služiti dobro i poslovnim korisnicima, ali smo stekli utisak da nije njima primarno namenjen, prvenstveno zbog toga što je očigledan naglasak na multimediji, a i preinstalirani OfficeSuite 5 ne dozvoljava izmenu sadržaja Office dokumenata, već može samo da ih otvori za čitanje. Integrisanih 32 GB skladišne memorije će skoro sigurno biti više nego dovoljno svim korisnicima, tako da činjenica da ne možete menjati ili dodavati novu microSD karticu nije toliko bitna. Nemogućnost lake zamene baterije i upotreba microSIM-a su sada izgleda postali standard, pa nećemo to uzeti kao neke nedostatke, već više kao specifičnosti modela. Sony svakako napreduje i dodaje stalno nove stvari dok u isto vreme popravlja i poboljšava stare, ali je opšti utisak da Xperia S predstavlja evolutivni pomak u odnosu na prethodnu generaciju, pre nego neku revoluciju. Ovo naravno nikako nije loše, jer znači da ćete dobiti veoma dobro uklopljen proizvod koji nema neke bitne nedostatke i funkcioniše jako dobro kao celina. Sony-ev jedini problem u ovom trenutku je to što je konkurencija u ovom segmentu tržišta veoma jaka i ostaje da vidimo da li će Xperia S uspeti da se izbori za svoje mesto pod suncem. Prednosti: – Ekran visoke rezolucije (720×1280) – 32 GB skladišne memorije – 12 MP kamera sa opcijom brzog okidanja iz stand-by moda – 1080p@30 FPS video snimanje – MicroHDMI izlaz – Podrška za NFC tehnologiju Mane: – Postoji problem sa fokusiranjem u slabo osvetljenim prostorima prilikom snimanja videa – Instalirani OfficeSuite 5 ne omogućava izmenu sadržaja Office dokumenata – Nemoguće je menjati bateriju (uslovno) – Neophodan je microSIM (uslovno) Uređaj na test ustupio Sony.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test