Dragoljub Radovanović Sony nastavlja da gura dalje posle otcepljenja od kompanije Ericsson, a u njegovoj ponudi se nalazi još jedan model, koji je ovoga puta namenjen osobama koje ne mogu novčano da dosegnu do Xperia S i Xperia P modela. Ovaj nešto skromniji model nosi oznaku Xperia Sola, a danas ćemo se pozabaviti njim, sa ciljem da vam pružimo neke bliže informacije i utiske koje smo stekli tokom njegovog testiranja.
Reč je o modelu koji je pozicioniran u nižem delu srednje klase smartfona, tako da je svakako i cenovno pristupačniji od pomenutog Xperia P modela, a čak značajno jeftiniji u poređenju sa Xperia S modelom. Ovo je telefon za osobe koje ili nemaju sredstava, ili jednostavno nemaju potrebu za jačim i moćnijim hardverom i nekim naprednijim mogućnostima. Ako tražite model sa kojim želite da uplivate u Android vode, a da pritom u tim vodama ne izgubite previše novca, ali takođe ne želite ni previše nisku klasu telefona, Xperia Sola se može učiniti jako solidnim izborom.
Pogledajmo šta on to ima da nam ponudi od hardvera. Dakle, kao i kod Xperia P modela, čipset koji je ovde prisutan je NovaThor U8500, koji se sastoji od dvojezgarnog ARM Cortex A9 procesora na 1 GHz i Mali 400 grafičkog čipa. Podsetićemo vas na kratko da se Mali 400 grafički čip nalazi i u Samsung Galaxy S2 modelu, koji je do izlaska S3 modela bio jedan od najboljih telefona po pitanju grafičkih performansi. Ekran koji se nalazi na Xperia Sola modelu je LED osvetljeni LCD, sa nešto nižom rezolucijom u poređenju sa Xperia P modelom, tačnije 854 x 480, dok snažniji model raspolaže sa 960 x 450. Mada, ova razlika u praksi i nije primetna jer je ekran na Xperia Sola modelu manji za 0.3 inča, tako da je razlika u gustini piksela mala (275 vs 265 ppi). Zadnja kamera na ovom modelu je takođe nešto inferiornija, jer poseduje 5 megapiksela i 720p snimanje, tamo gde Xperia P nudi 8 megapiksela i 1080p video snimanje. Još jedna stvar koju treba pomenuti je to da je na Sola modelu izostavljena prednja kamera.
Kao tehnologija koja je odgovorna za prikazivanje slike na ekranu, tu je Sonijev prepoznatljiv Mobile BRAVIA Engine, koji svakako doprinosi boljem kvalitetu. Ovde nažalost nije prisutna White Magic tehnologija dodatnog belog piksela, tako da ekran nije dodatno svetao kao na Xperia P modelu. Ono što oba modela dele je sve popularnija NFC tehnologija, koja još uvek nema previše rasprostranjenu primenu, ali je uvek plus imati nove tehnologije na nekom uređaju. Pogledajte detaljnije specifikacije i razlike između ova dva modela u tabeli ispod.
[modul]specifikacija=384[/modul]Dizajn kutije je identičan kao kod Sony Xperia P modela i on je nešto drugačiji od onog na što smo navikli kod mobilnih telefona. Kutija je pretežno bele boje sa sivim ivicama, a na njenoj prednjoj strani se nalazi slika dizajna telefona i njegovog interfejsa. Na njenoj zadnjoj strani nalazi se spisak standarda koje telefon poseduje, kao i mini specifikacije.
U njoj smo zatekli drugu sivu kutiju, sa rasklopivim odeljcima, u kojoj se nalazi telefon, punjač sa usb konekcijom, microUSB kabl, in-ear tip slušalica, kao i standardna prateća dokumentacija.
Svojim dizajnom, Sony Xperia Sola prilično podseća na Xperia P model, naravno sa nekoliko razlika. I dalje je reč o pretežno crnom, ali nešto manje monolitičnom modelu. Druga stvar, sa manjom dijagonalom ekrana, on takođe ima i nešto manje ukupne dimenzije, nešto je tanji i lakši od Xperia P modela. Ono što ističe ovaj model je taj sivi deo koji je spušteniji od ravni ekrana. Da li ovaj deo nepotrebno produžava telefon je diskutabilno, a nama se dopada svako odstupanje od standardnih izgleda, jer takve stvari čine telefon unikatnim.
Iznad ekrana ovoga puta ne zatičemo prednju kameru kao kod Xperia modela, već samo zvučnik za razgovor,senzor ambijentalnog osvetljenja, LED indikator koji blinka zelenom bojom i naravno Sony logo.
Ispod ekrana se pre svega nalaze senzori osetljivi na dodir, u Back, Home i Menu rasporedu, kao i jedna zanimljiva stvar – a to je produžena LED tračica koja pulsira belom bojom kada je telefon u standby režimu, kao i pri dolaznim pozivima.
Na levoj bočnoj stranici je smešteno samo power dugme, kojim kontrolišete uključivanje i isključivanje ekrana telefona. Donja bočna strana osim pomenute LED trake poseduje rupicu kroz koju provlačite tračicu za držanje telefona oko vrata, kao i nešto veću rupicu mikrofona.
Sa desne bočne strane telefona nalazi se hardversko dugme za fotografisanje, koje je nešto malo tvrđe nego što bi smo mi to želeli, odmah iznad njega dvodelno dugme za kontrolu jačine zvuka, i skroz na vrhu ovog boka, microUSB port za punjenje i komunikaciju sa računarom. Na gornjoj bočnoj ivici smešten je samo 3.5mm priključak za slušalice.
Na zadnjoj strani telefona u vrhu imamo 5 megapiksela kameru sa LED blicem, koja je smeštena u srebrnom prstenu, dok je blic pozicioniran direktno iznad. U donjem delu telefona nalazi se prepoznatljivi Xperia zelenkasti logo, dok je nešto niže smešten i spoljašnji zvučnik zaštićen rupičastom mrežicom, kao i dodatni mikrofon skroz u donjem desnom uglu.
Za razliku od Xperia P modela koji ima unibody izradu od aluminijuma, Sony Xperia Sola ima klasični plastični poklopac, koji možete da skinete kako bi ste prišli slotu za Sim karticu pune veličine i slotu za microSD kartice. Ono što nam nikako nije jasno zašto je Sony odlučio da na ovom modelu onemogući pristup bateriji, kada se već radi o telefonu sa poklopcem koji je moguće ukloniti.
Sony Xperia Sola dolazi sa Android Gingerbread 2.3.7 verzijom, ali kao i za Xperia P model, Sony je obećao da će uskoro biti dostupna nadogradnja na Ice Cream Sandwich, a to važi i za još neke druge Xperia modele. Gingerbread izgled je presvučen Timescape korisničkim interfejsom, koji ima određeni šarm.
Krenimo od Lockscreen-a. Na njemu se nalazi veliki časovnik, datum i dan u nedelji, ime operatera u ćošku, a u njegovom donjem delu možete videti propuštene pozive i poruke. Otključavanje se vrši klasičnim prevlačenjem katanca sa leve u desnu stranu. Glavni ekran poseduje samo Google Search bar, časovnik sa datumom. U docku se nalazi pet ikonica, Media folder, Play Store, App Drawer, Messaging i Phone aplikacija. Pinch out gest nudi veoma zanimljivi plivajući pogled widgeta.
Glavnih ekrana ima ukupno pet i obeleženi su tačkicama u vrhu, tako da znate na kom se ekranu nalazite trenutno. Na njima možete zateći stvari kao što su Music & Videos preporuke vaših prijatelja sa Facebook-a, Music player widget, widget za fotografije, ili widget koji preporučuje aplikacije.
Takođe možete zateći widget sa prijateljima sa Twitter-a ili Feed sa Facebook-a, vremensku prognozu widget, i toggle widget koji se poveća kada kliknete na njega.
Kao što možda znate, imate teme sa određenim brojem boja – nama se svideo izgled zelene teme. Dialer aplikacija je jednostavnog ali preglednog dizajna, kontakti imaju sliku uz ime, a imenikom možete vršiti navigaciju prevlačenjem preko prsta preko slova koje tražite. Aplikacija za poruke je standardna sa oblikom pravouganog balončića u kojem piše poruka i bojom pozadine koju ste odabrali sa izborom teme.
App drawer je klasičnog izgleda, poseduje tačkice u vrhu ekrana kako bi se lakše snašli na kojoj ste stranici, dok u dnu imate opcije sortiranja aplikacija po sopstevnom redosledu, po abecedi, po najviše korićenim aplikacijama i po nedavno instaliranim.
U njemu možete zateći ne baš preveliki broj preinstaliranih aplikacija, ali opet dovoljnim da bismo mogli izdvojiti zanimljivije. Na primer, tu je Timescape aplikacija koja nudi zanimljiv pregled Twitter i Facebook postova. Recimo, LiveWare manager vam nudi programiranje akcija koje će se izvršiti kada uključimo slušalice, headset ili punjač.
Sony Xperia Sola model dolazi sa Wisepilot GPS aplikacijom, koja je za razliku od nekih dosta upotrebljiva, jer poseduje detaljnije mape Srbije. Mape koje se nalaze u ovoj aplikaciji je radio Navteq i imaju solidan nivo detaljnosti i POI tačaka.
Još jedna zanimljiva aplikacija koja vam se može učiniti korisnom je TrackID. Preko nje možete prepoznati ime pesme i izvođača, tako što približite telefon zvučniku i stisnete record dugme, nakon čega će aplikacija pružiti informacije o toj pesmi. Takođe imate pristup top listama pesama po regionu u kom se nalazite.
Pošto telefon poseduje NFC tehnologiju, postoji posebna aplikacija koja će čuvati NFC tagove na pločicama, pomoću kojih možete da automatizujete razne akcije, kao što je uključivanje ili isključivanje opcija, kada prinesete telefon NFC pločici. Nažalost, ove pločice se ne dobijaju uz telefon, tako da ćete morati da ih nabavite sami.
Prisutna je i Music & Videos aplikacija, koja na jedno mesto grupiše sve pesme i klipove, koje su kačili vaši prijatelji na Facebook-u.
Muzička aplikacija je urađena dosta solidno i u njoj možete naći sortiranje po pesmama, albumima, izvođačima i plejlistama. Takođe postoje SenseMe kanali koji kategorišu pesme u zavisnosti od raspoloženja. Ekvilajzer ima dosta predefinisanih postavki, a takođe imate i xLOUD poboljšanje jačine zvuka na zvučniku.
Galerija je klasičnog stock Gingerbread izgleda, i nudi 3D pogled kada zakrivite telefon u jednu ili drugu stranu.
Sasvim je jasno da je Xperia P model ipak ostavio bolji utisak na nas sa svojim unibody kućištem, ali kvalitet izrade i osećaj pri držanju u ruci je takođe bio dosta dobar. Pre svega, pošto se radi o telefonu sa 3.7-inčnom dijagonalom ekrana, on je dosta kompaktan i prijatan za držanje. Treba takođe pomenuti da je Xperia Sola blago tanji i lakši telefon od Xperia P modela, što nekome može značiti.
U odnosu na Samsung Galaxy S3 model se može na izgled učiniti dosta manjim, ali da li je manja dijagonala ekrana bolja ili lošija stvar, to je zapravo pitanje ukusa. Autor teksta obično preferira veću dijagonalu ekrana kod mobilnih telefona, čisto radi komfora koji se dobija u korišćenju telefona i naravno, većoj površini za surfovanje internetom.
Ekran na Sony Xperia Sola modelu nam se prilično dopao, jer pruža prilično oštru sliku, veoma ubedljive boje i dobar kontrast. Gustina piksela od 265ppi na ovoj dijagonali je dosta zapravo dosta dobra, a u kombinaciji sa Sony Mobile BRAVIA Engine-om dobija se stvarno dobar kvalitet slike. Ipak ekran ima jednu manu, a to su njegovi uglovi gledanja. Kada držimo telefon u landscape položaju, gledanjem sa leve i desne strane dobija se dosta zatamnjena i izbledela slika, što pomalo kvari ukupan utisak o ekranu.
Korišćenje telefona na dnevnom svetlu neće predstavljati problem sa ovaj model, osim ako izložite telefon baš jakom suncu. U takvim situacijama ipak moramo da damo prednost Samoled i IPS tipovima ekrana.
Brzina telefona je bila skoro pa identična kao na Sony Xperia P modelu. Nismo primetili skoro pa nikakvu razliku u realnom radu, a tako nešto objašnjava činjenica da oba modela imaju identičan čipset, tačnije iste procesore i grafičke čipove. Gingerbread zaista ne liči na sebe na ovom modelu telefona, zahvaljujući dosta interesantnom Timescape korisničkom interfejsu. Nismo primetili neko preterano usporenje telefona tokom korišćenja, ali opet smatramo da animacije i prelazi opet nisu dovoljno glatki u poređenju sa nekim skupljim modelima telefona. Da li će nadogradnja na Ice Cream Sandwich popraviti glatkoću animacija – ne možemo znati sa sigurnošću. Iskustvo surfovanja na ovom telefonu je prosečno – nije na nivou premium dvojezgarnih i četvorojezgarnih telefona. Skrolovanje i zumiranje na stranicama jednostavno nije dovoljno glatko, i imalo je određenu zadršku. Rezolucija jeste dosta dobra na ovoj dijagonali, ali pri maksimalnom odzumiranju stranice tekst je jednostavno previše sitan, tako da ćete morati da koristite pinch to zoom ili double tap gestove. Sve u svemu, iskustvo surfovanja na ovom modelu je ništa specijalno, baš kao i na Xperia P modelu, ali opet daleko od lošeg.
Bateriju nismo stigli da provedemo kroz ceo proces pražnjenja, tako da ćemo vam pružiti rezultate koje smo dobili na polovini njenog kapaciteta. Od ukupno 3 sata i 11 minuta od kako je telefon bio otkačen sa punjača, uspeli smo da dobijemo čak 2 sata i 46 minuta uključenosti ekrana na maksimalnom osvetljenju. Ovo znači da bi u teoriji telefon mogao da izvuče preko 5 sati i 30 minuta uključenosti ekrana, što nam se čini kao dosta dobar rezultat trajanja baterije.
Quadrant Advanced je popularna benchmark aplikacija, sa kojom ste verovatno upoznati. Ona pokreće seriju CPU, I/O 2D i 3D testova, za koju dodeljuje određen broj poena i na kraju ih sabira u konačan rezultat.
NenaMark 1 je OpenGL ES 2.0 grafički benchmark, koji opterećuje GPU grafičkim elementima kao što su refleksije, dinamičke senke, parametrične površine, čestice i različiti modeli svetla.
Vellamo je benchmark aplikacija koja testira performanse browser-a Android mobilnih uređaja. On testira stabilnost, networking, JavaScript, rendering i korisničko iskustvo, tako da je dobrim delom baziran na realnim testovima i situacijama sa kojima se srećemo tokom pretraživanja interneta.
Antutu je benchmark alatka koja provodi vaš uređaj kroz performanse memorije, CPU integer-a, CPU floating point, 2D i 3D grafičke performanse, brzinu upisa/čitanja SD kartice i I/O performansu databaza.
Linpack je isključivo CPU benchmark aplikacija. Ona meri brzinu vašeg uređaja tako što meri koliko miliona floating point operacija u sekundi (MFLOPS) vaš uređaj može da uradi za što kraće vreme. Poseduje dve opcije Single Thread i Multi Thread.
BenchmarkPi je jednostavan benchmark koji računa koliko je vašem uređaju potrebno milisekundi da izračuna Pi (3.14…) vrednost.
CF-Bench je alatka koja između ostalog meri performanse memorije i procesora, a ona je specifično namenjena uređajima sa više jezgra, tako da nije baš reprezentativna za jednojezgarne modele.
BrowserMark nije aplikacija, već se ovaj test pokreće direktno iz Browsera uređaja. Ukratko, BrowserMark je namenjen da ispita koliko je brz vaš Browser.
Sunspider je takođe još jedna alatka, koja nije aplikacija, već se takođe pokreće iz Browsera. Sunspider je JavaScript benchmark koji testira JavaScript jezik, tako da je takođe vezana za brzinu Browsera.
Electopia je ujedno igra i OpenGL ES 2.0 benchmark, koji testira performanse GPU čipa. Kod uređaja koji to podržavaju, poseduje dve rezolucije, Fullscreen, gde se benchmark odvija preko celog ekrana, i WXGA, gde je benchmark smešten u manji prozor, kod kojeg su naravno bolje performanse.
Kamera na Sony Xperia Sola je nešto lošija u poređenju sa Xperia P modelom, ali svejedno dosta dobra u poređenju sa drugim modelima u kategoriji od 5 megapiksela. Sony je odlučio da na ovaj model ubaci i hardversko dugme za fotografisanje, ali ono nam se nije baš toliko dopalo. Glavni problem kod njega je što se čini nekako previše tvrdim, tako da je potrebno veća sila pritiska kako bi ste zabeležili neki trenutak. Nismo videli sebe da možemo takvog da ga koristimo, tako da smo se vratili na dobro staro softversko dugme.
Što se tiče kvaliteta zabeleženih fotografija, mi smo bili veoma zadovoljni istim. Šuma u fotografijama jedva da je bilo, a boje u njima su imale veoma dobru saturaciju. Oštrina fotografija je bila dosta dobra, kada se uzme u obzir da se radi o senzoru od 5 megapiksela. Makro režim je takođe pružao dosta solidne rezultate. Takođe postoji i panorama režim i Sweep Multi Angle opcija koja nam se učinila jako zanimljivom. Ona dozvoljava da zabeležite scenu koju možete na telefonu posmatrati iz više perspektiva.
Kao i kod Xperia P modela, snimanje video klipova u 720p nas nije preterano oduševilo. Kvalitet video snimka u 720p rezoluciji nije baš na nivou i ipak mu nedostaje određena količina detalja. Ono što nam je više smetalo je to što se pri reprodukciji snimka primećuju “kvadratići” i nazubljene ivice, što ne ostavlja baš dobar utisak. Ipak, frejmrejt ostaje dosta visok sa prosekom od 29 fps-a. Na polju fotografija možemo reći da smo bili jako zadovoljni kvalitetom koje smo uspeli da zabeležimo kamerom Xperia Sola modela, ali video snimanje nam se nije toliko dopalo. Ispod imate uzorke fotografija i video snimaka, tako da možete da procenite i sami.
Sony je sa Xperia Sola modelom uspeo da ponudi još jedan solidan telefon za one koji nemaju budžet da jure jako skupe i naprednije telefone. Daleko od toga da ovaj model nije napredan, ali sa dvojezgarnim procesorom na 1 GHz i 3.7 inčnim ekranom je baš tu gde jeste – u nižem delu srednje klase smartfona. Razumemo jako dobro da nisu svakom velika dijagonala i visoka rezolucija ekrana, ili pak četvorojezgarni procesori glavni prioriteti pri kupovini smartfona, tako da ovaj model svakako ima svoju ciljnu grupu. Ekran na ovom modelu jeste kvalitetan, ako izuzmemo njegove loše uglove gledanja koji pomalo kvare utisak. Boje, oštrina i kontrast su ipak stvari koje nadoknađuju taj nedostatak.
Sony Xperia Sola ima da ponudi dosta toga. Pre svega, tu je unikatan dizajn produženim donjim delom i LED pulsirajućom trakom, koji nam se veoma svideo. Prisustvo NFC tehnologije na ovom modelu može biti još jedan plus, ali smatramo da je ova tehnologija još uvek u svom razvoju i da nema još uvek pravu primenu, barem ne u našoj državi. Brzina u radu je bila sasvim solidna, ali prisustvo Gingerbread sistema sada kada je Ice Cream Sandwich standard a pred vratima je i Jellybean, pomalo kvari utisak. Mada, treba to istaći, Sony je obećao da će ovaj model dobiti ICS, tako da je to samo pitanje vremena. Kamerom na ovom modelu smo bili dosta zadovoljni, barem delom za fotografisanje, dok nas video snimanje nije oduševilo. Baterija je takođe još jedna svetla tačka ovog modela, tako da će to biti svakako još jedan plus ovog smartfona. Sony Xperia Sola model bi smo preporučili osobama koji nisu baš spremne da uzmu najjeftiniji Android telefon, ali koje takođe ni ne žele ni da potroše previše novca na modele iz visoke klase – Sola je neka zlatna sredina. Sve u svemu, vrlo solidan model od strane kompanije Sony, i predlažemo da ga uzmete u razmatranje ako planirate kupovinu Android telefona u ovoj cenovnoj klasi… Prednosti: – Zanimljiv dizajn – Ekran dosta solidnog kvaliteta – Pristojne performanse – NFC podrška – Dobro trajanje baterije – Pristupačna cena Mane: – Nedostatak prednje kamere – Nemogućnost lakog menjanja baterije – Lošiji uglovi gledanja – Još uvek je Gingerbread verziji Androida
Cena: oko 315 evra Uređaj na test ustupio Sony.
Sony Xperia Sola
Nakon ne tako davno testiranog Xperia P modela, dobili smo priliku da isprobamo još jedan, nešto skromniji model iz Xperia porodice - Sony Xperia Sola. Reč je o telefonu koji je opremljen 3.7-inčnim ekranom rezolucije 854 x 480, i dvojezgarnim Cortex A9 procesorom sa frekvencijom rada od 1 GHz. Zamišljen kao nešto pristupačniji model od modela Xperia P - poseduje nešto manju rezoluciju kamere (5MP), manje skladišne i radne memorije. Kod ovog modela je takođe prisutan Sony Mobile BRAVIA Engine i NFC tehnologija, kao i neke druge sličnosti i razlike sa Xperia P modelom...