Sony Xperia T3

Sony Xperia T3

Za osobe kojima je vodeći Xperia Z2 izvan budžetnih granica, Sony je pripremio dosta pristupačniji Xperia T3. Obzirom da ne pripada visokoj klasi kao pomenuti flegšip, može se reći da su primetno slabije specifikacije sasvim očekivane. Ističe se svojim prilično tankim bokom, prostranim ekranom a pozitivna stvar je i prisustvo KitKat 4.4.2 verzije Androida. U dosta sličnoj cenovnoj kategoriji kao Nexus 5, da li se Xperia T3 može okarakterisati kao primamljiva kupovina?

    Sadržaj

      Svako bi želeo da poseduje najbolji smartfon koji neka kompanija nudi, ali mnogima će finansije predstavljati problem da tu želju pretvore u realnost. Za nešto skromniju publiku sa manjim budžetom tu je Xperia T3 – interesantan model iz srednje cenovne klase. Svakako je jasno da niža cena donosi i određene kompromise, ali ukoliko vam se dopada Sony kao brend, njihova filozofija dizajna kućišta ili korisničkog interfejsa, može se lako desiti da je ovo upravo model koji tražite. T3 se odlikuje povećim ekranom, svežim Androidom, ali takođe prilično uzanim profilom i malom masom u odnosu na dijagonalu ekrana…
      sony_xperia_t3_s.png
      Hardver
      Komponente koje se nalaze ispod haube Sony Xperia T3 modela nisu preterano impresivne, što je donekle i očekivano za telefon iz srednje klase. Poseduje osrednji Qualcomm Snapdragon 400 čipset koji uključuje četvorojezgarni Cortex A7 na 1.4 GHz i Adreno 305 GPU. Radna memorija od 1GB će u određenim situacijama biti ograničavajući faktor, a isto se može reći i za skladište od 8GB-a. MicroSD slot je ipak tu da poboljša situaciju, a kompatibilne su kartice do 32GB-a.
      Komponente Xperia T3 smartfona su sasvim u skladu sa kategorijom kojoj pripada
      Čisto sa fizičkog aspekta Sony je bez problema mogao uključiti veću bateriju u T3, ali je ipak išao sa korektnim 2550 mAh kapacitetom. Zadnja kamera poseduje senzor rezolucije 8 megapiksela, nudi 1080p snimanje i ima klasičan LED blic. Prednja kamera neće oduševiti selfi ljubitelje, usled rezolucije od 1.1 megapiksela, a od interesantnijih stvari treba istaći i NFC čip na pozadini. Takođe, još jedna stvar koju je lepo videti kod telefona iz srednje klase je LTE podrška, mada kod nas to i nije toliko bitna stvar, barem ne još uvek.
      [modul]uporednaspecifikacija=6678,3585,5769[/modul]Izgled Xperia T3 telefona je prepoznatljiv jer se Sony i dalje vodi OmniBalance filozofijom koju viđamo već godinama unazad. Pločasti dizajn jeste elegantan, ali nekako nam se čini da ga Sony previše forsira u svojim modelima. Ne bi bila loša ideja krenuti u nekom drugom pravcu kako bi malo osvežili stvari. Metalna lajsna je svakako element koji vredi zadržati, ali preširoke trake ispod i iznad ekrana kvare utisak i čine telefon nepotrebno dugačkim i velikim. Slušalica nas pomalo vraća u vreme Sony Xperia Z modela, samo što je ona sada nešto šira i iz nje isijava ljubičasta svetlost, tačnije LED za notifikacije.
      Prostor ispod ekrana apsolutno ničemu ne služi jer Xperia T3 poseduje softverske dugmiće koji su deo ekrana, tako da zaista ne vidimo poentu ostavljanja ovoliko široke trake. Dugmići i portovi imaju dosta sličan raspored kao na Xperia Z2 telefonu, s tim što microUSB port sa leve strane nije zaštićen poklopcem jer T3 nije vodootporan, a microSIM slot se nalazi uz microSD slot sa desne strane ispod poklopca, koji nije baš potreban. Umesto stakla, Xperia T3 na pozadini ima mat plastiku koja je mekana na dodir. U levom ćošku smeštena je 8MP kamera, ispod nje LED blic, u sredini srebrni Sony logo i zvučnik u dnu ispod Xperia oznake…
      Poznat dizajn sa nepotrebno širokim trakama, duguljastim telom, metalnom trakom sa strane i mekanom plastikom pozadi
      sony_xperia_t3_dscn0501_s.jpg
      sony_xperia_t3_dscn0503_s.jpg
      sony_xperia_t3_dscn0516_s.jpg
      sony_xperia_t3_dscn0518_s.jpg
      sony_xperia_t3_dscn0521_s.jpg
      sony_xperia_t3_dscn0528_s.jpg
      sony_xperia_t3_dscn0531_s.jpg
      sony_xperia_t3_dscn0536_s.jpg
      Kao i kod Sony Xperia Z2, lepo je videti da je ovde u pitanju 4.4.2 KitKat verzija Androida koja donekle pruža izgled i utisak Guglovog izvornog KitKat-a. Kažemo donekle sa punim pravom, jer Sony ipak upotrebljava drugačiju šemu boja, nešto drugačije ikonice i pokoji drugačiji element tu i tamo, mada je ovde uključen isti Roboto font, a njega nismo videli na Z2 modelu. Uključivanjem ekrana kao i obično čeka nas Lockscreen. Elementi su nam poznati – časovnik i datum u vrhu, ime operatera u dnu i tipično za KitKat – prečica za kameru u samom dnu ekrana. Prevlačenjem prsta preko ekrana dobija se efekat “roletne”. Prisutni su i Lockscreen widgeti, a ovde recimo možete staviti Gmail, Calendar, Hangouts, Google+, itd.
      sony_xperia_t3_softver1_s.jpg
      Podrazumevani početni ekran je relativno čist i na njemu imamo četiri prečice ka aplikacijama, Google polje za pretragu, What’s New widget i uobičajnih pet ikonica u Dock-u kojima je dozvoljeno menjati raspored ili grupisati ih u foldere. Maksimalan broj početnih ekrana je sedam, a u ćošku veoma lako možete postaviti koji od njih želite da bude glavni. Dugim zadržavanjem prsta na ekranu dobijamo sekciju odakle možemo da ubacujemo widgete, prečice ka aplikacijama, menjamo pozadine ili celokupne teme.
      Fioka sa aplikacijama poseduje prozirnu pozadinu, 4×5 mrežu ikonica kojima ručno možete menjati poziciju i napraviti redosled koji vama najviše odgovara, poređati ti ih po abecedi, dobiti listu najviše korišćenih, ili stranicu sa instaliranim aplikacijama. Iz ovog skroz levog ekrana može se pristupiti i Play prodavnici, Sony Select preporučenim aplikacijama, a dopada nam se i mogućnost pretrage ili uklanjanja aplikacija sa telefona direktno iz fioke. Sony ovde ima i svoje aplikacije kao što je recimo Walkman, Whats’s New za aplikacije i igre ili Socialife za praćenje Facebooka, Twittera i raznih feedova sa vestima.
      Sonijev poznati Xperia korisnički interfejs uz novitet u vidu Roboto fonta AOSP Android KitKat-a
      sony_xperia_t3_softver2_s.jpg
      sony_xperia_t3_softver3_s.jpg
      sony_xperia_t3_softver4_s.jpg
      sony_xperia_t3_softver5_s.jpg
      TrackID je servis sličan Shazamu i dozvoljava da saznate ime pesme koju trenutno slušate. Smart Connect je aplikacija u kojoj možete automatizovati pokretanje aplikacija u zavisnosti od toga šta priključite na telefon, recimo pri ubacivanju slušalica pokreće se Walkman i reprodukuje pesma pri određenoj glasnoći, itd. TrackID TV prepoznaje zvukove sa televizora i pruža informaciju koji film ili seriju gledate. Tu je i ugređeni fajl menadžer, Navigon navigacija (proba od 30 dana), Sketch za crtanje, itd.
      Panel sa notifikacijama ima crnu pozadinu i podeljen je u dve sekcije – notifikacije i brza podešavanja. Postoji Clear dugme za uklanjanje svih notifikacija sa ekrana, a u drugoj sekciji možete brzo da uključujete/isključujete razne opcije. Fabrički su dodate samo osnovne prečice, ali možete dodati ukupno 16 i na taj način imati sve “brze prečice” na dohvat ruke. Task Switcher je klasičan, nudi pregled aplikacija i njihovo zatvaranje prevlačenjem u levo ili desno, a ovde postoje i Mini aplikacije, tačnije prozorčići koje možete otvoriti više u isto vreme i na taj način donekle dobiti multitasking mogućnosti.
      sony_xperia_t3_softver6_s.jpg
      sony_xperia_t3_softver7_s.jpg
      sony_xperia_t3_softver8_s.jpg
      sony_xperia_t3_softver9_s.jpgSony Xperia T3 je model koji je zapravo čak i nešto veći od flegšipa Xperia Z2, dobrim delom zbog razlike u dijagonali za 0.1 inč. Odlična stvar kod njega je što je uprkos većim dimenzijama 15 grama lakši (148g) i 1.2mm tanji (7mm). Čelična traka sa strane bokovima pruža dodatnu čvrstinu, mada je T3 najvećim delom izrađen od plastike. Ne deluje premium kao vodeći model, ali je za srednju klasu kvalitet izrade i više nego dobar. Plastika na pozadini je prijatna na dodir, pomalo privlači otiske, mada lično nam najviše smetaju ogromne trake iznad i ispod ekrana, tako da telefon izgleda poprilično duguljasto. Sa zakrivljenom ivicom na pozadini, utisak pri držanju je ipak sasvim dobar i prijatan.
      sony_xperia_t3_dscn0538_s.jpg
      Dijagonala ekrana od 5.3 inča čini ga manjim fabletom. Kažemo manjim jer postoje fableti i preko 6 inča, tako da je dijagonala Xperia T3 ipak bliža “normalnijoj” granici, u skladu sa popularnim vodećim modelima. 720p rezolucija na ovolikom ekranu ipak je manje oštra u odnosu na flegšipe, ali 277 PPI i dalje nudi sasvim solidan nivo oštrine prikaza. Ekran je IPS tipa i nudi široke uglove gledanja, što je uvek dobro videti, pogotovo kod Sony telefona koji su imali lošiju reputaciju zbog korišćenja TN matrice. Odlična stvar kod ovog ekrana je njegova visoka svetlina, čak 528 cd/m2 na maksimalnom nivou osvetljenja.
      sony_xperia_t3_dscn0544_s.jpg
      sony_xperia_t3_dscn0554_s.jpg
      sony_xperia_t3_dscn0558_s.jpg
      sony_xperia_t3_dscn0562_s.jpg
      Ovako svetao ekran poseduje jednu softversku manu – nesrazmernu kontrolu pozadinskog osvetljenja, koju sve češće srećemo kod smartfona. Spuštanjem na 75% osvetljenja, svetlina opada sa 528 na 254 cd/m2, što je ogroman pad. Na 50% ekran prikaz je taman sa 102 cd/m2, dok na 25% sa 48 cd/m2 ekran je poprilično mračan. Crna boja je dosta sivkasta na maksimalnom osvetljenju, ali se zbog nižih vrednosti svetline poboljšava kako se osvetljenje smanjuje. Boje sa Delta E 5.07 cifrom sveukupno mogu da se smatraju tačnim, zapravo na samoj su granici ( boje sa Delta E < 5 se smatraju tačnim). Jako dobra stvar kod ovog ekrana je veoma tačna Gamma kriva, skoro pa idealna sa 2.17 vrednošću.
      Poveća dijagonala pogodna za konzumaciju multimedije, jako svetao i tačan prikaz uz nesrazmernu kontrolu pozadinskog osvetljenja
      sony_xperia_t3_svetlina_s.jpg
      sony_xperia_t3_calman_s.jpg
      sony_xperia_t3_dubina_crne_s.jpg
      Od Qualcomm Snapdragon 400 čipseta ne treba očekivati čuda – ipak je to osrednji čipset namenjen srednjoj klasi uređaja. Da li to znači da T3 secka i deluje usporeno? Slobodno možemo reći da to nikako nije slučaj. U konkretnom korišćenju nismo zapazili nikakva usporenja animacija, zapinjanje ili bilo šta slično. Jednostavno, u odnosu na flegšip neke akcije neće biti izvršene sa velikom brzinom, otvaranje web stranica je brzo, ali ne super brzo. Većina 3D igara će na 720p rezoluciji raditi sasvim dobro, dok će malo slabije performanse imati samo one najzahtevnije. Poredivši performanse Xperia T3 modela sa flegšipima i nije baš fer, mada u ovoj cenovnoj kategoriji nalazi se i Nexus 5 sa primetno jačim Snapdragon 800 čipsetom…
      Na polju zvuka Xperia T3 prolazi sasvim dobro. Možda najveći problem iz našeg iskustva priključivanja slušalica je dosta slab nivo jačine zvuka – autor konkretno voli da sluša muziku na maksimalnoj jačini, ali T3 jednostavno ne dostiže taj nivo glasnoće potreban za potpuni užitak. Zvuk nam je ipak delovao čist sa dobrom definicijom, ali ukoliko volite glasnoću, T3 nije pravi izbor. Spoljašnji zvučnik na pozadini je korektan, ne nudi kvalitet zvuka vredan bitnog pomena, ali je barem dovoljno glasan.
      sony_xperia_t3_muzika_s.jpg
      Senzor zadnje kamere rezolucije 8MP vrši posao sasvim dobro za klasu u kojoj se Xperia T3 nalazi. Boje u fotografijama su živahne i prijatne za gledanje, mada fotke pokazuju nekoliko nedostataka. Prvi od njih je to što delovi fotografija umeju da budu malo zamućeni, a drugi nedostatak je malo izraženije prisustvo šuma. Količina detalja nije idealna, ali je sasvim pristojna za senzor ove rezolucije. Kod video snimanja u našem slučaju, snimak je pokazivao znakove seckanja i zapinjanja i imao je framerate od samo 13.748 FPS-a. Nismo sigurni da li je to ipak samo izolovan slučaj sa našim primerkom, jer Sony citira 30 FPS 1080p snimanje. Koliko smo uspeli da procenimo od silnog seckanja, kvalitet je tek korektan – Bitrate snimka iznosi 19 Mbps. Kamera T3 modela je sveukupno osrednja i možemo reći da itekako završava posao, uprkos pomenutim nedostacima.
      Primeri fotografija:
      https://www.flickr.com/photos/131107995@N06/sets/72157651777393387/
      Video primer:
      sony_xperia_t3_1080p.jpg
      Konkretno žalimo za tim što Sony nije uključio fizički veću bateriju iako je za nju moglo biti prostora, jer da je doneta odluka za nešto širi bok, mogla je biti uglavljena 3000 mAh baterija umesto 2550 mAh. Konkretno smo testirali autonomiju na maksimalnom osvetljenju, kao što je uvek naš običaj, a dosta svetao ekran je ovde bio mač sa dve oštrice. Progoreli smo kroz celu bateriju za samo 4 sata i 3 minuta, mada spuštanjem osvetljenja na 75% ili čak 50%, zbog dosta manje svetline može se očekivati koji sat više uključenosti ekrana. U prevodu, autonomija može da bude dobra, ali ne na maksimalnom nivou osvetljenja zbog velike svetline…
      sony_xperia_t3_baterija_s.jpgUkoliko na Sony Xperia T3 isključivo gledamo kao na smartfon u svojoj cenovnoj klasi, naš utisak je da ovaj model donosi upravo ono što se od njega očekuje. Poredba sa višom klasom čini ga telefonom koji svojim specifikacijama ne donosi ništa posebno. Srećom, T3 poseduje prednosti na drugim poljima, kao što su kvalitet izrade, mala masa i tanak profil.
      Solidan model iz srednje klase koji se ističe velikim ekranom, kvalitetom izrade, tankim profilom i malom masom
      No, postoji i druga strana te medalje. Sa te strane jeste privlačan, ali generalno pločasti dizajn nam deluje kao već viđen i pomalo zastareo – naravno, to je samo naš utisak. Ogromne trake iznad i ispod ekrana čine ga bespotrebno dugačkim, mada to se može primeniti i na ostale Sony telefone…Dobra stvar kod Xperia T3 modela jeste njegov softver, tačnije aktuelni KitKat, koji se ne može sresti baš kod svih smartfona iz srednje klase.
      sony_xperia_t3_s.png
      Perfomanse ovog modela su korektne, u korišćenju se ponaša glatko i dovoljno brzo za ugodno iskustvo. Ukoliko tražite odličnu kameru, možda ne biste trebali da gledate u srednjoj klasi, jer je kvalitet fotografija ovde osrednji sa nekoliko nedostataka. Skladište vas može ograničiti ukoliko ne koristite microSD kartice, a radna memorija od 1GB u današnje vreme takođe nije toliko poželjna. Ekran je dovoljno oštar, nudi tačan prikaz uz jako dobru svetlinu, koja ipak može negativno da utiče na autonomiju. Xperia T3 je model veoma pogodan za osobe sa manjim budžetom koji traže korektan smartfon, a po našem mišljenju T3 ispunjava taj kriterijum svojom cenom i odlikama…
      Prednosti
      – Lagan, kvalitetna izrada, tanak profil – Glatke performanse tokom rada – Android 4.4.2 KitKat – Jako svetao prostran ekran uz tačan prikaz Mane
      – Nepotrebno dugačak – Nesrazmerna konrola osvetljenja – Tiši zvuk na slušalicama – Malo skladište i količina radne memorije
      Cena: 1 – 42.960 RSD u paketima operatera Telenor
      Smartfon na test ustupio Sony.
       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test