Dragoljub Radovanović
Ne dešava se toliko često da pišemo u jednom tekstu o dva smartfona, ali kada oni imaju više dodirnih tačaka, fizički su nam dostupni u isto vreme i dolaze od istog proizvođača, u tom slučaju ima smisla objediniti ih u jedan test. Pred nama su se našli modeli iz niže cenovne kategorije na koju se obično matična kompanija Utok najviše fokusira – napredniji Stellar Elite i nešto inferiorniji Q50. Pomenuti smartfoni dolaze u istoj formi sa 5-inčnom dijagonalom ekrana, i samim tim su njihove dimenznije vrlo slične, što ne znači i da su slični po izgledu, tako da su dizajnirani na specifične načine. Razlike, ali i sličnosti, se nalaze u specifikacijama ova dva modela.
Hardver
Glavna zajednička tačka Utok Stellar Elite i Q50 smartfona je čipset iz niže klase, a radi se o MediaTek modelu MT6582M koji se neretko sreće u jeftinijim smartfonima i tabletima. To znači da će četvorojezgarni procesor na 1.3 GHz sa slabijom Cortex A7 arhitekturom i Mali-400MP grafičkim čipom biti pogodan za sve osnovne svakodnevne operacije, ali ne i za CPU/GPU zahtevnije aplikacije (igre). Kada je skladišni prostor u pitanju, kod Stellar Elite zatičemo 16GB prostora, dok Q50 poseduje 8GB za smeštanje podataka.
[modul]uporednaspecifikacija=8902,8903[/modul]
Za razliku od premium smartfona, budžetni modeli su gotovo svi opremljeni microSD slotom, tako da se i ovde može proširiti memorija karticama zvanično do 32GB-a. Po pitanju radne memorije su identični, tako da oba telefona poseduju 1GB RAM-a. Rezolucije ekrana su drugačije, te je kod Stellar Elite modela u pitanju 1280×720 tačaka, a Q50 ima nižu rezoluciju od 960×540 tačaka. Kamere? Rezolucije senzora nisu iste, Stellar dolazi sa 13MP zadnjom i 2MP prednjom, dok Q50 ima 8MP zadnju i 2MP prednju kameru. Oba telefona imaju identičan kapaciteta baterije od 2000 mAh.Odlučiti koji smartfon je lepši je obično pitanje ukusa, oba telefona su solidno dizajnirana. Da moramo da biramo, prednost bismo ipak dali Stellar Elite modelu. Pakovanja su u prepoznatljivom Utok stilu sa ključnim odlikama u šarenim pravougaonicima na bokovima kutija, a sama kutija Stellar modela je iz nekog razloga malo veća, iako su dimenzije i sadržaj pakovanja isti. Stellar donosi nešto kvalitetnije Blaupunkt slušalice u kutiji, kod drugog modela slušalice nisu brendirane. Utok Q50 je telefon sa stalno vidljivim kapacitivnim tasterima ispod ekrana, malo je zaobljeniji, slušalica za razgovor mu nije skroz u vrhu i prednja kamera mu je odmah levo od slušalice.
Oba telefona su crna spreda, ali Stellar Elite ima svetliji sivi bok i takođe metalik sivu poleđinu sa imitacijom brušenog metala. Položaj tastera je malo drugačiji, recimo kod Q50 modela Power taster je smešten levo, odvojen od Volume tastera, dok Stellar ima oba dugmeta sa desne strane u vrhu. Dole je samo rupica mikrofona kod oba uređaja, dok na vrhu imaju 3.5mm priključak i microUSB port, samo se položaj razlikuje i kod Stellar modela su udaljeniji jedan od drugog. Utok Q50 ima malo ispupčeniju kameru, glossy crnu plastiku i manji otvor zvučnika u dnu, dok Stellar ima plastiku sive boje i šire rupičaste proreze za zvučnik. DualSIM i microSD slotovi ispod poklopca su drugačije raspoređeni, kao što možete videti u fotografiji ispod.
Kada su u pitanju Android smartfoni, proizvođač odlučuje da li želi da se upusti u dizajniranje sopstvenog korisničkog interfejsa kao što su recimo TouchWiz, Sense UI, LG UX, itd, ili da ostane na već postojećem Stock AOSP izgledu kompanije Google, kao recimo Nexus smartfoni. Obično se manje popularniji brendovi, među njima i Utok, odlučuju na Stock varijantu. Ipak, dok Nexus uređaji uvek imaju poslednje verzije Androida, dotle jeftiniji smartfoni kao Stellar Elite i Q50 obično imaju starije verzije, u ovom slučaju KitKat 4.4.2.
Uglavnom su svi elementi isti kao kod Stock KitKat-a, sa dodatkom da je ovde reč o DualSIM smartfonima pa su ovde dodate opcije koje su vezane za korišćenje dve kartice. Recimo plavi i narandžasti indikatori jačine signala mreže, odabir koja se kartica koristi za šta u podešavanjima ili ručni odabir koja se kartica koristi pri pozivanju u dialeru, itd. Umeren je broj preinstaliranih aplikacija, tu su recimo Utok Now vezana za podršku smartfona, Seenow rumunski Video on Demand servis, Getlokal za događaje i mesta oko vas, i Zonga rumunski muzički servis. Prisutan je i Elefant Reader za pregled elektronskih knjiga u PDF i EPUB formatima.
Utok Q50:
Skuplji Stellar Elite po našem mišljenju izgleda nešto lepše u odnosu na Q50, mada su oba modela izrađena sasvim solidno. Dimenzije su im vrlo slične, konkretno Q50 je 2mm duži, iste su širine, a Stellar je 0.6mm deblji. Tanki su i relativno lagani, a nisu preveliki obzirom da imaju ekran dijagonale 5 inča. Kvalitet izrade kućišta od plastike je sasvim ok.
Sami ekrani su IPS tipa, mada je jasno da u ovom cenovnom rangu to nisu neki super kvalitetni IPS paneli. Utok Stellar Elite na 5-inčnom ekranu donosi veću oštrinu, rezoluciju od 1280×720 tačaka i pratećih 294 PPI, dok Q50 ima nižu 960×540 rezoluciju i 220 PPI oštrinu. Svetlina kod oba ekrana je sasvim u redu, mada je prikaz nešto manje tačan i dosta vuče ka hladnim bojama i sveukupno je malo više plav na oba modela, što se može proceniti čak i iz naše fotografije. Ništa neobično za smartfone u ovom cenovnom rangu.
Pomenuli smo da je reč o istom čipsetu na oba modela, a možemo reći da MT6582M u praksi nudi performanse koje će biti dovoljne za 90% svakodnevnog načina korišćenja smartfona. Po nama najbitnija stvar u nižoj klasi je da smartfon nema nekih većih vidljivih usporenja i isprekidane animacije, a Stellar i Q50 sa Stock interfejsom koji je lagan rade sasvim lepo. Prolazimo uvek kroz sve naše benchmark aplikacije koje inače koristimo kako bismo imali bolji uvid u performanse, mada većinu uglavnom zanima Antutu rezultat, koji se kreće oko 19 do 20 hiljada poena kod ovih telefona. Sintetički rezultati su približni kod oba modela, mada Q50 zbog niže 960×540 rezolucije ima blago bolje grafičke performanse, što je i logično obzirom da renderuje manji broj piksela.
Zadnja kamera je bitna stvar mnogima, a obe kamere su korektne, obzirom na budžetnu klasu. Kvalitetnija je ipak 13MP kamera Stellar Elite modela, i to ne samo zbog toga što ima više megapiksela, već pruža tačnije i prijatnije boje u fotografijama. 8MP kamera kod Q50 modela ima hladne boje, dosta mekan izgled i mali broj detalja, dok su na Stellar Elite modelu fotke toplije, oštrije i detaljnije. Nije ni Stellar idealan pošto donosi višak šuma i čudne obojene artefakte, ali ne treba tražiti dlaku u jajetu kod telefona koji košta oko 160 evra.
Oba modela snimaju u 1080p rezoluciji, mada je snimak kod Stellar modela primetno bolji i detaljniji. Oba telefona prikazuju da je Bitrate oko 17Mbps, ali to izgleda u ovom slučaju nije pokazatelj, jer je snimak na Q50 modelu svejedno manje detaljan, mutniji i sa netačnijim bojama, kao i kod fotografija.
Video primeri:
Primeri fotografija Stellar:
Link
Primeri fotografija Q50:
Link
Stvar koja nas je prilično iznenadila obzirom da se u specifikacijama navodi da oba modela imaju 2000mAh kapacitet baterije je dosta slabija autonomija Q50 modela. Razlika u korist Stellar Elite smartfona je skoro dva sata uključenosti ekrana, konkretno samo 3 sata i 12 minuta kod Q50 i dobrih 5 časova i 6 minuta kod skupljeg modela. Kako imaju identični čipset, istu dijagonalu ekrana, testirani su na 250cd/m2 svetlini, imaju istu verziju Androida i identičan kapacitet baterije, autonomija bi trebala da bude približna, ali moguće je da je baterija Q50 modela jednostavno slabijeg kvaliteta.
Svakako je tačno da na našem tržištu ima puno interesovanja za jeftinije smartfone, a što je veći izbor istih u ponudi to je i bolje po potencijalnog kupca jer će lakše pronaći model koji mu najviše odgovara. Utok nije dugo prisutan u Srbiji, ali kako primećujemo ponuda telefona je kako vreme prolazi – sve interesantnija. Modeli Stellar Elite i Q50 gađaju nižu klasu od 100 do 150 evra i za taj novac nude korektne specifikacije i performanse.
Jedan model ipak moramo više preporučiti, a to je Stellar Elite, jer je sveobuhvatno bolji telefon. Ukoliko se dvoumite baš između ova dva telefona, a ako imate odgovarajući budžet, savetujemo vam Stellar model zbog oštrijeg prikaza, bolje kamere, duže autonomije, itd. Q50 je sa druge strane sasvim pristupačan smartfon sa cenom od 115 evra, pa je i samim tim po pitanju specifikacija i nešto slabiji, ali u praksi radi sasvim lepo – veoma je blizu skupljem Stellar-u sa kojim deli isti čipset. Daleko od toga da su bez mana, u takvoj su klasi da ne može sve biti idealno, ali deluju nam sasvim korektno sveukupno i verujemo da mogu biti zanimljivi kupcima koji traže smartfon u ovom cenovnom rangu.
Prednosti
– Lagan Stock interfejs- Solidna brzina u radu- 3 godine garancije
Mane
– Plav prikaz kod oba modela- Stariji KitKat Android- Slaba autonomija kod Q50 modela
Cene: oko 160 evra za Stellar Elite i 115 evra za Q50
Smartfone na test ustupio Utok.
Utok Stellar Elite i Q50
Ovom prilikom bavimo se budžetnom klasom smartfona, gde u objedinjenom testu predstavljamo dva modela proizvođača Utok. Ovi DualSIM telefoni dele istu dijagonalu ekrana, čipset, radnu memoriju i verziju Androida, ali ipak dolaze sa različitim rezolucijama ekrana, kamerama, skladišnim prostorima itd. Podelivši ih u skuplju i jeftiniju kategoriju cenovno pristupačnih smartfona, pogledajmo šta oba modela imaju da ponude...