Veliki dvoboj: Samsung Galaxy S4 vs HTC One

Veliki dvoboj: Samsung Galaxy S4 vs HTC One

Konkurencija je ove godine stvarno velika, tako da se na tržištu nalazi poveći broj veoma dobrih smartfona. Ipak koliko god dobri bili, među njima se ističu dva za koje smatramo da su najbolji - to su HTC One i Samsung Galaxy S4. U narednim pasusima čitaćete o poređenju njihovih ključnih aspekata i dobiti uvid u naše utiske i objašnjenja zašto smatramo da je kod njih nešto bolje ili lošije. Nakon toga sabiramo pobede u određenim poljima i proglašavamo pobednika ovog duela velikana. Ostaje nam samo da kažemo - neka bitka počne i neka najbolji smartfon pobedi!

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Smartfoni današnjice su postali toliko dobri, tako da ponekad i mi imamo težak, da ne kažemo nemoguć posao da procenimo koji je model u određenom trenutku najbolji. U igri su zaista impresivne specifikacije, telefoni postaju sve moćniji i brzina kojom se tehnologija razvija je nešto zaista impresivno. Napredak na polju hardvera postaje sve značajniji, tako da za nepunih godinu dana dobijamo modele koji su znatno napredniji od svojih prethodnika. Da li to znači da bi trebali da menjamo smartfon svake godine? Postoje dva odgovora – Da, ukoliko morate da u svakom trenutku imate najmoćniji telefon ili – Ne, ako vam su vam trenutne specifikacije vašeg modela i više nego dobre.

      Kao što smo pomenuli u uvodu, danas na tržištu imamo veći broj modela smartfona koji su zaista dobri, tako da konkurencija postaje snažnija iz godine u godinu. U odnosu na prethodnu godinu, možemo da zaključimo da su Sony, LG i donekle Huawei u Android svetu uhvatili koliko toliko korak sa vodećim modelima kompanija Samsung i HTC. Svi vodeći telefoni pomenutih kompanija su više nego moćni i razlike između njih nisu toliko velike, tako da se ipak krajnja odluka koji model kupiti zasniva na subjektivnim zapažanjima po pitanju određenih stvari – da li je to dizajn, kvalitet upotrebljenih materijala, veličina ekrana ili slično. Ipak, iz godine u godinu u samom vrhu Android tržišta ističu se dva proizvođača koji po mišljenju mnogih (takođe i po našem mišljenju) imaju najbolje vodeće telefone – to su Samsung i HTC. Uostalom, tako je bilo i pre otprilike godinu dana kada su glavni rivali bili Samsung Galaxy S3 i HTC One X; prvopomenuti je tada odneo pobedu i bio na kraju proglašen najboljim mobilnim telefonom 2012. godine u izboru redakcije Benchmarka.

      Borba za prevlast između ovih kompanija traje već četiri godine, još od vremena kada su predstavili svoje prve bitnije flagship modele. Na početku, u koštac su se hvatali HTC Desire i Samsung Galaxy S, zatim Sensation i Galaxy S2, prethodne godine HTC One X i Galaxy S3, a danas imamo bitku titana – HTC One vs Samsung Galaxy S4. Pre nego što započnemo ovaj duel, želimo da istaknemo da su oba telefona izvanredna i da kupovina bilo kog od njih ne može predstavljati pogrešan potez. Ipak, postoje određene stvari kod njih koje će vas gurnuti u pravcu jednog ili drugog. Svesni smo i sami kako ovakvi tipovi članaka mogu da izazovu sukob mišljenja – uvek će biti ostrašćenih navijača jedne ili druge kompanije i onih koji su ubeđeni da je A bolje od B. Ne želimo da vam nametnemo svoje mišljenje po svaku cenu – ovo su samo naši utisci nakon korišćenja oba modela telefona. Niste u nikakvoj obavezi da se složite sa našim ocenama, čak štaviše, podstičemo vas da se javite u komentarima i iznesete svoj pogled na stvari – samo vas isto tako molimo da komuniciramo argumentima. Znamo da smo se prihvatili izuzetno nezahvalnog posla, da smo uzeli vruć krompir u ruke. Ali, svesni smo da publika to od nas i očekuje: i po komentarima u testovima jasno nam je da će biti onih koji će nas dočekati na nož, da je puno onih koji mišljenje grade na osnovu bezbroj navijački obojenih “rivjuova” na netu. Budući da imamo tu privilegiju da ovakve modele imamo u rukama pre nego ih korisnici uopšte vide, jasno nam je da se moramo prihvatiti te odgovornosti – Benchmark u ovoj zemlji toj materiji prilazi sa daleko najvećom pažnjom, imamo dovoljno iskustva da iznesemo svoje tvrdnje, zapažanja i stavove. Ostrašćeni nismo…realno sagledavamo situaciju, ne potenciramo nijednog rivala. Da je zadatak težak – i više je nego težak i nezahvalan, ali svesni smo da moramo da damo svoj krajnji sud i opravdamo ime sajta u čije ime izveštavamo. Voleo to neko da čuje ili ne…  Neka igre počnu…Prva tačka u našem duelu između Samsung Galaxy S4 i HTC One modela je “kozmetičke prirode”. Verovali ili ne, velikom procentu kupaca izgled smartfona igra bitnu ulogu, paralelno sa njegovim specifikacijama. Da li je nešto lepo ili ružno je ipak u očima posmatrača, ali generalno dosta ljudi se slaže kada je u pitanju izgled proizvoda – u ovom slučaju smartfona.

      U vreme kada se pojavio Samsung Galaxy S3 mišljenje većine je bilo da on nije baš preterano privlačan telefon – i da je on takav iz razloga što su ga dizajnirali Samsugovi advokati. Zašto? Pa iz razloga što je Apple bio spreman da tuži Samsung do besvesti, bude li njihov smartfon imalo podsećao na iPhone. Otuda i zaobljene ivice, i prostor iznad i ispod ekrana koji nije iste visine, plus nekoliko drugih stvari. S obzirom da Samsung Galaxy S4 nije previše napredovao na ovom polju i da mu je dizajn dosta sličan sa prethodnikom, može se reći da ni on sam nije preterano privlačan. Ipak, poboljšanja ima, zaobljenja su malo ublažena i bokovi deluju malo lepši, ali to je sve – i dalje je to smartfon sa glossy plastikom koji ne odaje utisak premium uređaja.


      Sa druge strane, HTC One nema ovakvih problema. On je telefon koji važi trenutno za jednog od najlepših u Android ponudi i sa tom konstatacijom se itekako slažemo. Prelepi okvir koji je izrezan iz jedne ploče aluminijuma, koji zaista izgleda više nego privlačno. Perforirane tačkice iznad i ispod ekrana ispod ekrana daju mu poseban šmek, kao i lučno zakrivljena zadnja strana koja se nama jako dopada. HTC One se može naći u crnoj i srebrnoj verziji, mada nam ova druga jednostavno deluje lepše i elegantnije. HTC je izbacio treći kapacitivni senzor sa prednje strane pa sada postoji samo Back i Home, tako da Task Switcher pozivate duplim pritiskom na Home senzor – nešto na šta se treba navići.



      Pobednik: HTC One. Bez ikvakve dileme, jasno se vidi koji od ovih telefona poseduje lepši i dizajn i koji od njih deluje ozbiljnije i ostavlja premium utisak. Samsung Galaxy S4 je blago lepši od prethodnika, on jeste čak i lakši i tanji, ali izmena ima nedovoljno da bi se pomerio od lošeg glasa koji je pratio S trojku. 1:0 za HTCU ovom slučaju imamo bitku između aluminijuma kod HTC One i plastike kod Samsung Galaxy S4 modela. Koliko god plastika imala svojih prednosti u vidu bolje absorpcije udara pri padu ili doprinosu ukupno lakšeg telefona, ne možemo da se otresemo utiska da telefon koji u slobodnoj prodaji košta preko 700 evra, jednostavno učini da on izgleda jeftino.


      Kada je u pitanju plastika, nama se više dopada neka mat varijanta, ili gumirana plastika, jer glossy varijanta kao na S3 i S4 modelima čini telefon klizavijim i predstavlja pravi magnet za otiske. Korisna stvar kod S4 je to što zadnji poklopac možete ukloniti i dobiti pristup bateriji ili ga zameniti novim ukoliko se desi da ga oštetite, što na HTC One nije moguće jer je on izrađen u Unibody tehnici, obrađivanjem bloka aluminijuma – proces izrade koji deluje zaista impresivno.





      Aluminijumsko telo HTC One modela je 13 grama teže i 1.4 milimetara deblje, ali to su stvari kojima se može oprostiti, jer onog trenutka kada uzmete One u ruku shvatite koliko on deluje ozbiljnije od Samsung Galaxy S4 modela. Utisak pri držanju telefona je odličan, i za razliku od S četvorke, zapravo imate osećaj da telefon vredi tu poveću svotu novca koju ste za njega izdvojili. Ni alumunijum nije bez mana ipak – ispuštanje telefona na beton će mu svakako napraviti povredu u vidu udubljenja ili druge vrste oštećenja, tako da u svakom slučaju morate biti pažljivi kako rukujete sa telefonom, ili koristiti neku gumenu futrolu, što na ovakvo lepo dizajniranom i kvalitetnom telefonu, priznaćemo, pomalu gubi smisao.
      Pobednik: HTC One. Spremni smo da žrtvujemo pristup bateriji, nešto veću težinu i debljinu zarad premium utiska koji se dobija pri držanju telefona. Aluminijum jednostavno pobeđuje plastiku i HTC One je daleko ispred Samsung Galaxy S4 po pitanju kvaliteta upotrebljenih materijala i utiska koji ostavlja pri korišćenju.Po ovom pitanju, Samsung Galaxy S4 ima prednost u smislu većeg kapaciteta baterije – 2600 mAh naspram 2300 mAh kod HTC One modela. U teoriji to znači da bi tih 300 mAh trebalo da nude nešto dužu autonomiju, ali S4 ima nešto veći ekran i veću frekvenciju rada procesora, što znači da je on nešto “gladniji” od One modela. Kako bi procenili koji telefon pruža veću autonomiju, odlučili smo se za test surfovanja internetom, gde smo na oba modela u isto vreme pokrenuli Peacekeeper Battery test u njihovim pretraživačima. Osvetljenje je na oba modela bilo postavljeno na maksimum i dobili smo rezultat da je Samsung Galaxy S4 ima nešto veće vreme uključenosti ekrana do spuštanja kapaciteta na 1%.


      Pobednik: Samsung Galaxy S4. Iako razlika u autonomiji nije preterano velika, S4 je postigao rezultat od 4 sata i 22 minuta uključenosti ekrana, naspram 4 sata i 9 minuta koliko je zabeležio HTC One – 13 minuta manje. Još jedna stvar koja ide u korist S četvorke je to da možete sa sobom nositi dodatnu bateriju i uvek imati rezervu, mada nismo sigurni koji procenat korisnika zapravo praktikuje ovako nešto. Prvi poen za S4!Krenućemo prvo od radne memorije. Pošto je ovde reč o smartfonima iz visoke klase, sada se već podrazumeva da moraju da dođu sa 2GB RAM-a, što je od ove godine postao standard za premium modele. Po pitanju veličine internog skladišta, Samsung Galaxy S4 dolazi u 16, 32 ili 64GB varijantama, dok HTC One može doći u dve varijante – 32 ili 64GB. Jedna stvar koju smo primetili iz utisaka drugih korisnika je to da je prisustvo microSD slota krucijalna stvar pri kupovini telefona. Sa tim se donekle i slažemo, pošto su cene microSD kartica danas vrlo pristupačne i na taj način veoma lako možete proširiti memoriju vašeg telefona i dobiti više prostora za multimediju.

      Samsung kao i obično uključuje microSD slot uz svoje smartfone, dok HTC nastavlja sa svojom filozofijom njegovog izostavljanja. Iako je to nedostatak HTC One modela, moramo se osvrnuti na činjenicu da živimo u vreme Cloud servisa, koji taj nedostatak mogu lako ublažiti. Tu je Dropbox, Google Drive, Sky Drive, Sugar Sync… Ipak, besplatan prostor koji dobijate uz Cloud nije baš veliki, tako da za više prostora morate da plaćate mesečnu pretplatu, a uz sve to vam je potreban i nešto veći paket mobilnog interneta, ukoliko planirate da često sinhronizujete svoj telefon sa oblakom.
      Pobednik: Samsung Galaxy S4. Oba telefona imaju slične opcije internog skladišta, istu količinu RAM-a, ali ono što presuđuje u korist Samsung Galaxy S4 modela je svakako prisustvo microSD slota. Za male pare možete poprilično proširiti memoriju i dobiti više prostora za muziku, filmove, slike, itd.Ovo je veoma bitan aspekt smartfona, jer je ekran zapravo najveća površina i nešto u šta ćete gledati tokom celog dana, tako da je kvalitet presudan. Ipak, stvari nisu tako jednostavne u ovom slučaju jer oba modela poseduju ekrane jako visoke rezolucije – tačnije oba ekrana su FullHD rezolucije 1920 x 1080 tačaka. Njihove dijagonale ipak nisu identične, tako da Samsung Galaxy S4 ima dijagonalu ekrana od 5 inča, dok One ima manji, 4.7-inčni ekran. To što je ekran manji, pruža HTC One modelu prednost na polju oštrine, tačnije broju piksela po inču – 469ppi naspram 441ppi kod S četvorke. Da stvari budu još komplikovanije, ova dva telefona poseduju potpuno različite tehnologije ekrana. Samsung Galaxy S4 koristi svoju Super Amoled tehnologiju sa Pentile matricom, dok HTC One koristi Super LCD3 ekran sa Stripe RGB matricom.

      Pentile matrica je ozloglašena zbog svog čudnog rasporeda crvenih, zelenih i plavih podpiksela, koja je pružala nešto manju oštrinu u poređenju sa Stripe RGB-om, ali sa porastom rezolucije sa 720p na 1080p ovaj nedostatak je sada više nemoguće videti golim okom.


      Super Amoled ekrani su često okarakterisani da pružaju previše nerealne i drečave boje, što može biti dobra ili loša stvar u zavisnosti od ukusa korisnika. Samsung je pokušao da poradi na tom pitanju dodavanjem takozvanog Professional Photo režima, ali iako je situacija ublažena, ekran S4 modela i dalje deluje kao da je previše zasićen. SuperLCD3 ekran nema takvih problema, njegove boje deluju prirodnije čak i u direktnom poređenju sa Professional Photo režimom. Opet, neko će ceniti prirodnije boje, a nekome će se više dopadati veoma živahne nijanse koje pruža Super Amoled.

      Po pitanju kontrasta i dubine crne boje Super Amoled odnosi pobedu. Mogućnost da potpuno ugasi piksele kada prikazuje crnu boju osigurava da ona bude jako duboka, a samim tim utiče i na ogromne vrednosti statičnog kontrasta. Iako je ekran S4 modela bolji na ovom polju, HTC One takođe ima svojih prednosti. Jedna od najbitnijh je maksimalno osvetljenje koje SuperLCD3 ima, tako da je svetliji u odnosu Super Amoled. Takođe, Super Amoled se ne snalazi najbolje sa prikazom bele boje, koja deluje tamno i žućkasto, dok je bela na HTC One modelu savršeno čista i svetla.

      Pobednik: Nerešeno. Da, po nama ova kategorija nema pobednika jer svaki ekran ima svoje prednosti i nedostatke. Ekran Samsung Galaxy S4 smartfona je veći, oba ekrana imaju 1920 x 1080 rezoluciju, ali HTC je nešto oštriji sa 469ppi. Takođe, iako se jako jako teško može razaznati, Stripe RGB matrica SuperLCD 3 ekrana pruža oštriji prikaz od Pentile matrice Super Amoleda. HTC One ima prirodnije boje, ali manju dubinu crne boje i niže vrednosti kontrasta. Zauzvrat, ekran je svetliji i njegov prikaz bele boje je mnogo bolji u poređenju sa Super Amoled ekranom. U ovom slučaju treba uzeti ono što smatrate da bi vama više odgovaralo.Kao što možda znate, Samsung u svoje flagship modele uključuje veliki broj specijalnih opcija kako bi se mogućnostima istakli iznad konkurencije. Samsung Galaxy S4 je prepun raznih gestova i senzora koji ih omogućavaju, uz to, uključuje i dobar broj svojih S aplikacija. Tu su razni Air gestovi mahanjem ruke iznad telefona kako bi kontrolisali skrolovanje web stranica, kretali se između fotografija i menjali pesme, zatim razni Motion gestovi javljanja, pauziranja zvukova, zumiranja i sličnih stvari. Tu su i Air View gestovi lebdenja prsta iznad albuma u galeriji kako bi videli koje su fotografije unutra, pregleda scena u video klipu, zumiranje teksta u browseru, itd. Još jedna zanimljiva funkcija koju S4 poseduje je Smart scroll, tačnije skrolovanje pomeranjem glave ili telefona gore dole.

      Od S aplikacija Samsung je uključio Group Play – deljenje sadržaja sa drugim korisnicima, pravljenje Surround sistema od više telefona i igranje igara u multiplayeru. Zatim, tu je S Translate prevodilac koji podržava 9 jezika, WatchOn za kontrolisanje kućnih uređaja putem IR emitera, S Health praćenje vežbanja i potrošenih kalorija, uz mogućnost dobijanja informacija o temperaturi i vlažnosti vazduha okoline. Samsungovi vodeći telefoni su krcati mogućnostima, samo ostaje pitanje koliko će one vama biti korisne i da li ćete ih zapravo koristiti ili ih pokazivati prijateljima šta vaš telefon može.

      HTC One nema toliko specijalnog softvera kao S4, ali takođe ima nekoliko stvari koje ga čine specijalnim. Prva od njih je BlinkFeed. Ovo je zapravo početni ekran One modela, na kojem se osvežavaju razni izvori informacija sa RSS-a, društvenih mreža ili drugih izvora vesti. Sa BlinkFeed-om uvek ostajete u kontaktu sa informacijama, bez potrebe da čitate celu vest, jer dobijate malu dozu informacija sa fotografija i naslova vesti ili post-a recimo sa Facebook-a. Naravno ako želite da saznate više, prostim klikom na tu sličicu bićete odvedeni na link sa punim informacijama.

      Zoe je još jedna odlična opcija kod One modela, koja je zapravo vezana sa kameru i galeriju. Pomoću nje dobijate mogućnost da umesto jedne fotografije napravite dosta veći broj, od kojih Zoe i pravi propratni video u trajanju od 3 sekunde. Zoe nudi i ogroman broj efekata koje možete dodati fotografijama, kao i mogućnost da automatski napravi i izmontira video u trajanju od 30 sekundi, u kojem će biti fotografije i 3-sekundni klipovi koje ste pravili u toku dana – nešto kao mini film dešavanja u toku dana.

      Pobednik: Samsung Galaxy S4. On jednostavno ima prednost na ovom polju zbog velikog broja gestova i aplikacija, mada se može lako desiti da vam one budu zanimljive samo u prvih par dana korišćenja kao što je to bio slučaj sa nama. To ne znači da se drugima neće dopasti i možda će ih koristiti više od nas. Bitna stvar je da su prisutne, ima ih više nego kod One modela, ali koliko će one biti vama korisne, to je već subjektivno iskustvo.Samsung Galaxy S4 dolazi sa svojim TouchWiz korisničkim interfejsom, koji nije preterano izmenjen u odnosu na Galaxy S3 model. Što se tiče dizajna, on sam po sebi i nije toliko loš ali se može sumirati u tri reči – šareno, šareno, šareno! Samsung ima preteranu potrebu da oboji svoj interfejs u svim bojama duge – bukvalno. Da li je razlog tome isticanje svog Super Amoled ekrana koji iskorišćava ove boje čineći celo iskustvo živahnim i vibrantim, ili jednostavno želi da upada ljudima u oči – nismo sigurni. Njegovi elementi podsećaju na Stock Android, ali su obojeni do neprepoznatljivosti. Nije sve to toliko strašno, šareno ne mora da znači loše, ali preterivanje čini ceo intefejs pomalo neozbiljnim.


      HTC One ima nešto drugačiji pristup korisničkom interfejsu sa svojom Sense 5.0 verzijom. U njemu su boje po našem mišljenju uklopljene sa puno elegancije – koristi se crna, siva i bela boja. Interfejs je daleko od monohromatskog, ima tu i raznih nijansi boja, samo što je ovde sve to drugačije rešeno, ovde kolorit ne “vrišti” kao na Samsung Galaxy S4 modelu. App Drawer ima crnu pozadinu, font nam je nekako čistiji i svi njegovi elementi su – pa da kažemo da izgledaju profesionalnije. HTC BlinkFeed kao početni ekran nam se takođe dosta dopada, jer uvek ostajete u kontaktu sa društvenim mrežema i novim vestima.


      Pobednik: HTC One. Sense 5.0 korisnički interfejs nam svakako deluje ozbiljnije, profesionalnije, čistije i lepše u poređenju sa drečavim TouchWiz-om u svim bojama duge.Počećemo pre svega sa našim subjektivnim dojmom kvaliteta zvuka sa zvučnika. Samsung Galaxy S4 poseduje jedan zvučnik koji je smešten u donjem levom uglu zadnje strane, dok se na HTC One modelu nalaze stereo zvučnici iznad i ispod ekrana, što je mnogo bolja pozicija. Bez ikakve polemike, One ostaje i dalje smartfon sa najboljim kvalitetom zvuka sa zvučnika koje smo imali priliku da čujemo. Zvuk je zaista jako dobar, čist je i ima punoću, takoreći ne “tandrče” bez basa kao mnogi modeli. Samsung Galaxy S4 zvučnik je mono i nema tu vernost zvuka kao HTC One, iako je podjednako glasan. Što se tiče kvaliteta zvuka u slušalicama, bez neke posebne opreme kojom bi proverili i istančanog sluha za ovakve stvari, nama su oba modela zvučala podjednako dobro.

      Pobednik: HTC One. Iako su nam sa prikačenim slušalicama oba modela zvučala identično, presudio je daleko lepši zvuk sa zvučnika. Jednostavno, stereo zvučnici pružaju čist i pun zvuk pri slušanju muzike, koji HTC One po nama čine trenutno čine najboljim modelom na tržištu po ovom pitanju.Samsung Galaxy S4 je nasledio korisnički interfejs kamere Galaxy Camera uređaja – fotoaparata sa Androidom. Unutar kamere možete naći solidan broj režima fotografija, kao što su Night, Sports, Panorama, Eraser, Rich Tone (HDR), Animated Photo, Drama, Sound & Shot, Best Face, Best Photo i Beauty Face. Moramo istaći neke od zanimljivijih, kao što su Sound & Shot koji uz fotografiju snimaju i pozadinski zvuk u trajanju od devet sekundi, zatim Drama Shot koji pravi zanimljivu fotku kada snimate nekog kako se kreće, u kojoj dobijate više scena te osobe u različitim položajima, ili Eraser u kojem možete ukloniti nepoželjnu osobu u pozadini ako vam je slučajno upala u kadar (nešto jako slično ima i HTC).

      HTC ima veoma bitnog aduta u ovoj trci – Zoe. Ova opcija vam nudi pregršt mogućnosti, počevši od osnovne da uz fotografiju napravi kratak klip u trajanju od tri sekunde. Pored toga što možete napraviti fotografiju, veliki broj fotografija koje se pretvaraju u klip od tri sekunde, imate pristup i velikom broju Instagram tipu efekata, zatim raznih okvira, a veoma zanimljiva mogućnost je i retuširanje fotografije raznim efektima. Takođe postoji i uklanjanje nepoželjnih objekata sa fotografije, sa zanimljivom informacijom da kamera pravi fotografije zapravo jednu sekundu pre i dve sekunde nakon što stisnete shutter dugme. Pomenuli smo i Highlights opciju kojom veoma lako možete napraviti kratak filmić. Kamera HTC One modela takođe ima Night Mode, HDR, Panoramu, sa dodatkom slow motion video, videa u 60fps i HDR video mogućnosti, kojih nema na Samsung Galaxy S4 modelu. Plus uz sve to, One poseduje i optičku stabilizaciju.

      Pobednik: HTC One. Zoe opcija je sama po sebi ono što presuđuje po ovom pitanju jer nudi pregršt mogućnosti obrade fotografija, pravljenja kratkih klipova, itd. Pored toga tu su i opcije za video koje S4 nema, kao i optička stabilizacija koja je uvek jako poželjna.Što se tiče kvaliteta fotografija koje su napravljene po danu, Samsung Galaxy S4 je u prednosti samim tim što poseduje senzor veće rezolucije – 13MP naspram 4MP (tačnije UltraPixela kako ih HTC zove). Količina detalja koja se nalazi u fotografija S četvorke je dosta veća u poređenju sa fotografijama koje pravi HTC One – tu nema spora. Takođe boje su dosta tačnije i nema ni blizu toliko šuma kao na One fotografijama. Kamera je ovde u svakom pogledu bolja. HTC One ipak ima jednu prednost a to je veća površina fotografisanja, tačnije S4 pravi fotografije u 4:3, dok One pravi u 16:9 što znači da je polje pogleda šire.
      Samsung Galaxy S4————————————–HTC One






      Pobednik: Samsung Galaxy S4. Dnevne fotografije su jednostavno miljama ispred modela HTC One, koji ima znatno nižu rezoluciju, dosta manje detalja, manje tačne boje i više šuma u fotografijama.
      Kvalitet kamere – dnevni video
      Oba modela telefona dozvoljavaju snimanje video materijala u 1080p rezoluciji pri 30 frejmova u sekundi. Ono što nismo očekivali je da će kvaltet video materijala snimljenog po danu biti uporediv sa Samsung Galaxy S4 modelom, koji ipak ima premalo polje pogleda. Bitrate video materijala je nešto veći kod HTC One modela, dok je količina detalja uporediva sa S četvorkom. Prednost koju HTC ovde ima je svakako dosta šire polje pogleda, i optičku stabilizaciju koja je svakako bitna.


      Pobednik: HTC One. Video na S4 modelu je previše zumiran, a s obzirom da je kvalitet video snimka sličan, optička stabilizacija i šire polje pogleda presuđuju u korist One modela.Iako je rezolucija noćnih fotografija i dalje niža, smatramo da HTC One ima nešto bolje rezultate u fotografijama sa manjom količinom svetla. Pre svega, fotografije koje smo napravili imaju prirodnije nijanse, dok se kod S4 provlači neki braonkasti izgled. U njima ima manje šuma u poređenju sa kamerom One modela, ali u Auto, Night i HDR režimima deluju tamnije.
      HTC One:
      Standard —————————-Night—————————–HDR 

      Samsung Galaxy S4:
      Auto—————————————Night—————————Richtone (HDR)







      Pobednik: HTC One. Noćne fotografije imaju tačnije nijanse i svetlije su, što je ipak bitnije od manje rezolucije i većeg prisustva šuma.
      Kvalitet kamere – noćni video
      Što se tiče noćnog videa HTC One se ne snalazi toliko dobro. Ovde je zapravo situacija obrnuta, jer S4 ima nešto svetliji video, i ono što je bitnije, nema opadanja frejmova u sekundi kao kod One modela. Video koji smo snimili na S4 je imao prosek od 30fps, dok je One imao nižih 24fps-a. Osvetljenje je dosta bolje HDR Video modu, ali je prosečan frejmrejt postao još niži –  prosek od samo 17fps-a.




      Pobednik: Samsung Galaxy S4. Video je svetliji, ima manje šuma i frejmrejt videa je veći.Samsung Galaxy S4 smo dobili sa nezavršenim softverom, tako da iako smo većinom vremena imali dosta glatko iskustvo, postojali su trenuci kada su animacije umele da zaseckaju, što ne bi trebalo da se događa. Pošto je u pitanju identičan čipset u oba modela – tačnije Snapdragon 600, reč je o prilično brzim modelima. Ipak, pošto je procesor Samsung Galaxy S4 modela klokovan više, tačnije ima 1.9 GHz naspram 1.7GHz na HTC One modelu, rezultati testiranja su bili nešto bolji. Tačnije, nisu bili bolji u svim testovima, već u 5 od 9 testova, gde je HTC One imao bolje rezultate u 4 od 9 testova. Rezultate testiranja možete videti ovde.

      Pobednik: Nerešeno. Oba telefona su veoma moćna i rade veoma glatko, razliku nikako nećete primetiti u realnom radu, već samo u sintetičkim testovima. S4 jeste brži u nekim testovima, ali je takođe i One brži u drugim.Bitka je bila više nego žestoka, ali možemo reći da imamo pobednika. Po našem mišljenju, rezultatima i utiscima koje smo imali tokom korišćenja oba telefona pobednik je HTC One! U 14 tačaka koje smo pokrili u današnjem duelu, One je pobedio sa rezultatom 7 naspram 5, sa tim što smo imali dva slučaja u kojima je bilo nerešeno. Ističemo da sve ove osobine mogu imati drugačiju težinu u zavisnosti od osobe, tako da apsolutno ne moraju važiti za svakog. Sasvim je prirodno da se ne morate složiti sa ovom odlukom, ali po našem mišljenju HTC One je trenutno najbolji smartfon na tržištu!
      Samsung Galaxy S4 je takođe izuzetno dobar model i svakako napredak u odnosu na prethodnika, ali Samsung po našem mišljenju ovog puta nije uspeo da izazove ushićenje kako mu je to polazilo za rukom u prethodnim godinama, što se i odrazilo na krajnji rezultat ovog poređenja. Editor Choice nagrada Benchmark sajta koju je HTC One zasluženo osvojio pre dva meseca ovim je i definitivno potvrđena, dok Samsung Galaxy S4 ovog puta ostaje bez trona. Osim autora teksta, i uredništvo redakcije posmatra ovaj duel identično: tri vlasnika Samsung mobilnih telefona ovaj put svoj glas jednoglasno daju HTC One modelu!

      HTC One prednosti nad Samsung Galaxy S4
      – Dizajn – Bolji kvalitet upotrebljenih materijala – Lepši korisnički interfejs – Kvalitet zvuka – Mogućnosti kamere – Bolje noćne fotografije – Bolji dnevni video
      Samsung Galaxy S4 prednosti nad HTC One
      – Veća autonomija baterije – Prisustvo microSD slota – Više specijalnih funkcija i gestova – Bolji kvalitet dnevnih fotografija – Bolji kvalitet noćnog videa
       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test