Xiaomi Mi A1 (Video)

Xiaomi Mi A1 (Video)

Debi na srpskom tržištu, makar kada su zvanični prodajni kanali u pitanju, kompanija Xiaomi je iskoristila za promociju pristupačnih modela od kojih se očekuje da budu veoma traženi kod domaće publike. Upravo zato nam je veoma zanimljiv uređaj sa današnjeg testa - Mi A1, koji stiže u Android One izdanju, i donosi izuzetno dobar odnos uloženog i dobijenog. Pogledajmo o kakvom je telefonu reč.

    Sadržaj

      Petar Gredelj
      Naša zemlja je dugo bila u zapećku IT industrije i trendova, što smo ponajviše osećali tokom devedesetih godina. Stanje se od tada dosta popravilo, ali uvek smo imali jedan ili drugi razlog da se osećamo da smo na začelju kolone. Slično je bilo i kada se stanje popravilo u generalnoj IT&C sferi, ali kada smo uvek priželjkivali to „nešto“ što bi obogatilo tržišnu ponudu. Kada su telefoni u pitanju, trend spektakularnog rasta kineskih mobilnih telefona je svakako privukao puno pažnje domaćih korisnika, tim pre što se u suštini radilo o modelima koji su idealni za srpsko tržište kada je cena u pitanju. Nažalost, brojni kineski brendovi su ostali nedostupni lokalnim kupcima, sa izuzetkom kompanije Huawei (koja se ipak prevashodno takmičila u nekim višim kategorijama).
       
      Dolazak 2018. godine je označio početak funkcionisanja kompanije Xiaomi na našem tržištu. Telefoni ove kompanije će se sada naći u distributivnim kanalima, odnosno u ponudi domaćih radnji. Naravno, ovi telefoni su se mogli nabaviti i direktnom kupovinom iz inostranstva, i verovatno je Xiaomi najpopularniji brend do koga su kupci dolazili upravo na ovakav način, ali se time ne možemo baviti, budući da je to duga tema koja ne treba da opterećuje ovaj tekst. Mi ćemo se posvetiti odličnom telefonu koji je stigao do nas – modelu Xiaomi Mi A1.
       
      Telefon na testu
      Šta odlikuje ovaj uređaj? Pre svega, reći ćemo da je reč o pristupačnom telefonu koji je razvijen u saradnji sa kompanijom Google. Ukoliko se sećate, u testu HTC U11 Life telefona smo vam pričali naširoko o Android One inicijativi. To u praksi znači da korisnici dobijaju stock operativni sistem bez dodatnih korisničkih interfejsa, čistu platformu, dve godine apdejtovanja operativnog sistema i tri godine bezbednosnih zakrpa koje izlaze na mesečnom nivou. Sve u svemu, idealno, i u teoriji i u praksi, obzirom da smo odmah po aktiviranju telefona imali prilike da se direktno uverimo da su dva apdejt paketa bila na raspolaganju. O svemu tome nešto više kada budemo stigli do softverske rubrike.
      mia1_1_s.jpg
      Sam telefon je stigao u kompletnom pakovanju, koje je sasvim fino stilizovano i protkano najbitnijim informacijama. Na prednjoj strani su istaknuti Android One logo i fotografije telefona, tako da korisnici mogu videti sve dostupne varijante. Na raspolaganju su crna, ružičasta (rose gold) kakvu smo i mi imali na testu, kao i šampanj zlatna. Na zadnjoj strani su istaknute najvažnije karakteristike, poput dual kamera sistema, Snapdragon 625 čipseta, 5.5-inčnog FullHD displeja i tako dalje.

      Sadržaj paketa je relativno standardan i bez većih iznenađenja. Unutra smo zatekli USB-C kabl, punjač, SIM iglicu i kratko uputstvo. Naglasili bismo da nema turbo punjača, odnosno da nije podržano brzo punjenje. Neko bi možda očekivao više, ali očito je da se proizvođač prilagodio cenovnim ograničenjima kategorije i to potpuno razumemo. Cena Mi A1 telefona je ispod 300 evra i zaista možemo reći da je naglasak na onome što dobijate u samom telefonu, pre nego na pratećoj opremi.

      Telefon je klasičnog dizajna i izuzetno dopadljiv. Kućište je vrlo tanko, svega 7.3 milimetara. Ima tradicionalan 5.5-inčni ekran sa 16:9 odnosom stranica, odnosno Full HD rezolucijom, ali o tome nešto kasnije. Izrađen je u unibody stilu od metala, čist je i pregledan, a ekran je prekriven Gorilla Glass 3 staklom. Možda će vam se dopasti naredna konstatacija, možda i ne, tek – veoma podseća na Huawei telefone svojim stilom i izradom, i to govorimo u pozitivnom kontekstu.

      Raspored komponenti je vrlo tradicionalan.  Može se reći da se Xiaomi drži oprobanih recepata, bez naročite želje za eksperimentisanjem. Iznad ekrana su zvučnik, prednja kamera i notifikaciona lampica, dok su ispod pozicionirani komandni tasteri. Levo se nalazi dual SIM slot hibridnog tipa, tako da možete koristiti ili dve SIM kartice ili jednu SIM karticu i jednu memorijsku karticu. Na desnoj strani su tasteri za podešavanje jačine zvuka, odnono paljenje ekrana. Na donjoj strani  su pozicionirani USB-C priključak, jedan zvučnik, kao i 3.5-milimetarski izlaz za slušalice. Gornja strana sadrži IR emiter.

      Zadnja strana je čista i pregledna. Na vrhu u uglu zatičemo dual kamera modul, koji blago štrči iz ostatka telefona, te pored koga je smešten dual LED blic. Ispod, pozicioniran centralno, je smešten skener otisaka prstiju. Pri dnu zadnje strane zatičemo Mi i Android One logotipe. Sve u svemu, izuzetno smo zadovoljni izgledom i izradom telefona. Nema nikakvih uočljivih naznaka o problemima sa kvalitetom. Izrada je metalna, u unibody stilu, dakle možemo reći da je sve na veoma solidnom nivou, naročito imajući u vidu cenovnu klasu.
       Hardver i performanse
      Kada je hardver u pitanju, imamo…pa, rekli bismo, standardne vesti. Za razliku od HTC Life U11 telefona koji je dobio Snapdragon 630, Xiaomi Mi A1 je tipičan Snapdragon 625 telefon. Time ne mislimo ništa loše, ali je činjenica da se sa ovakvim telefonima družimo već praktično godinu dana, ako ne i duže, tako da otprilike veoma dobro znamo šta možemo da očekujemo. Dok HTC Android One telefon dobija nešto bolje performanse generalno, i dosta bolje performanse kada je u pitanju grafika, ovde manje-više zatičemo standardne stavke.
       [modul]specifikacija=9313[/modul]
      Sve u svemu, Snapdragon 625 nudi vrlo korektne performanse u svakodnevnoj praksi. Sa radnim taktom od 2 GHz na osam jezgara, nudi sasvim dovoljno za svakodnevnu upotrebu ne samo nezahtevnim korisnicima. Svakako je važno naglasiti i činjenicu da Mi A1 stiže sa 4 GB RAMa, te 64 GB prostora za skladištenje podataka. U kombinaciji sa Android One sistemom, očišćenim od bilo kakvih “repova”, više je nego jasno da su performanse na sasvim dobrom nivou.
      mia1_cpuz_s.jpg
      Ukoliko vam 64 GB prostora nije dovoljno, uvek možete proširiti kapacitet preko microSD kartrice za do 128 GB,  ali vodite računa da je reč o hibridnom slotu. Adreno 506 grafika nije poslednja reč mode, ali će sasvim fino poslužiti za povremeno igranje na telefonu, dok rendering i generalno performanse u svakodnevnoj upotrebi prosto ne dolaze u pitanje. To možete videti i na priloženim skrinšotovima gde se vide rezultati testova.
      mia1_antutu_s.jpg
      mia1_geekbench_s.jpg
      Možda je pomalo diskutabilno to što je zaista vreme da u 2018. godini dobijemo novi čipset za srednju klasu. Prosto, slutimo da će za koji mesec da se pojavi mnoštvo konkurenata sa Snapdragon 630 i srodnim rešenjima, ali u ovom trenutku, i posebno u ovoj cenovnoj kategoriji Xiaomi ima veoma dobro rešenje. Telefon je u hardverskom smislu veoma dobro zaokružen, i posebno nam se dopada izdašnost po pitanju količine RAMa i prostora za skladištenje. Podsećamo da se radi o telefonu cene oko 300 evra, te svakako pohvaljujemo konfiguraciju u kojoj Mi A1 dolazi. Takođe, u prodaji je i varijanta sa MI UI korisničkim interfejsom, a razlika, pored prisustva istog, koliko smo mogli da ustanovimo jeste i u količini dostupnog prostora – 32 GB naspram 64 GB…
      Softver i utisci
      Šta je Android One? Reč je o Google inicijativi koja rezultuje kvalitetnijim korisničkim iskustvom usled korišćenja fabričke varijante Androida u kombinaciji sa dve godine apdejta istog i tri godine objavljivanja bezbednosnih zakrpi svakog meseca. To znači da korisnici neće morati da čekaju da najpre proizvođači dobiju nove sisteme, da ih prilagođavaju i optimizuju za svoje korisničke interfejse, pa da ih puste u etar, nakon čega provajderi to proveravaju, pa lokalne kancelarije, pa…uh, verovatno vam je jasno šta hoćemo da kažemo. Uvek ćete biti na svežoj varijanti OS-a, i uvek maksimalno bezbedni.
      mia1_softver4androidone_s.jpg
      Već se pojavljuju telefoni raznih partnera kompanije Google, među kojima je i Xiaomi, i upravo takav telefon imamo na testu. Kako je reč o brendu čija je filozofija da donese puno za uložen novac, ne čudi da je i sa Android One iteracijom upravo to ciljano. Android One odbacuje razne interfejse, dodatne aplikacije, duple aplikacije i slično, a modifikacije koje se čine su zaista minimalne i moraju biti prisutne usled specifičnih rešenja samog proizvođača.
      mia1_softver1_s.jpg
      No, dok smo kod HTC U11 Life modela još donekle i zatekli poneku modifikaciju, ovde toga jednostavno nema. Zaista dobijate izvorno iskustvo u pravom smislu te reči. Čak nema ni dodatnog softvera koji bi iskoristio prisustvo IR emitera, kakav se inače isporučuje uz MI UI9 interfejs, pri čemu Google dozvoljava upotrebu pojedinačnih aplikacija koje koriste specifične mogućnosti telefona i donose novo iskustvo korisnicima.

      Tim rečeno, to nas pomalo i sputava u ovom odeljku. Šta reći što već nismo toliko puta rekli? Da, sjajno je što nema bloatware-a, duplih aplikacija, raznih stavki koje nas nerviraju. Sa druge strane, imamo li nešto posebno da dodamo na to? Praktično – nemamo. Sistem radi odlično! Kretanje kroz menije i aplikacije, situacije kada je telefon opterećen, kada se vrše apdejti, sve ide u granicama očekivanog, kao i prilikom ranijih susreta sa telefonima slične hardverske konfiguracije.

      Zaista, sa ovakvim telefonom uopšte nemate utisak da je potreban neki brži uređaj dok ga koristite, odnosno da postoji potreba za kakvim snažnijim hardverom. Sve “klizi”, ugođaj u radu je zaista maksimalan. Sve je na visokom nivou, uz subjektivan utisak da su performanse i iznad ove kategorije. I tom smislu, sva pohvala za Google i Xiaomi, sasvim nam je jasno zbog čega su ovakvi telefoni čest izbor “softverskih čistunaca”.
       
       Ekran
      Kao i praktično svi proizvođači u ovoj cenovnoj klasi, sa izuzetkom Samsunga koji forsira svoju SAMOLED tehnologiju, Xiaomi se drži oprobanog recepta – i ne možemo reći da nije u pravu. Naime, kompanija je implementirala IPS ekran, sasvim solidnih karakteristika. Uz podršku za LTPS tehnologiju, unapređena je dodatno vidljivost u uslovima jarkog osvetljenja, tako da u tom pogledu nemamo primedbi.

      Mi A1 ima tradicionalan ekran odnosa stranica 16:9. Moramo priznati da su nas 2:1 (tj. 18:9) ekrani koji su nekako bili u fokusu tržišta u drugoj polovini protekle godine i u nama doneli promenu određenih stavova, ponajviše jer ih smatramo ergonomski pogodnijim. Ipak, za tradicionalne korisnike, Mi A1 će biti sasvim korektan i prihvatljiv.
      mia1_ekran_s.jpg
      Sa dijagonalom ekrana od 5.5 inča, spada u telefone koji su na pragu fableta. Ipak, to ne znači da su neudobni u ruci, premda je ipak poželjno imati veću šaku da bi se njime rukovalo. Full HD ekran je u pitanju, to jest njegova rezolucija iznosi 1920 x 1080 piksela. Imajući u vidu dijagonalu, to donosi sasvim korektnu brojku od nekih 403 piksela po inču. Pokrivenost prednje strane ekranom iznosi 70%, što je ponovo u nivou neke vrste proseka u kategoriji. Takođe, naglasili bismo da je ekran zaštićen Gorilla Glass 3 staklom.
      mia1_youtube_s.jpg
      Sveukupno, kompletno funkcionisanje je sasvim korektno. Nemamo nikakvih posebnih primedbi u tom smislu. Možda bi nam se dopalo da ima neka softverska opcija više kada je u pitanju korekcija prikaza, ali i ovakav kakav jeste, ekran će pružiti sasvim korektno iskustvo budućim korisnicima.
      Zvuk
      Audio komponenta je prosečna. Na telefonu zatičemo 3.5-milimetarski audiok konektor, što je veoma dobro. Drugim rečima, korisnici sa standardnim slušalicama nisu ostavljeni na cedilu. Podržan je i FM radio, za one koji žele da slušalu isti. Kada je zvuk u pitanju, ne bismo rekli da je to neka prednost telefona, mada mu nije ni neka naročita mana. Xiaomi se diči Dirac HD zvučnim algoritmnom, ali ni slušanje muzike ni razgovor nisu, makar subjektivno, rezultovali nekim iznadprosečnim iskustvom.

      Ugrađen je samo jedan zvučnik, smešten na donjoj strani telefona. Njegova snaga je opet, pogađate, prosečna. Slušali smo i snažnije i razgovetnije izvedbe rešenja sa jednim zvučnikom. Prosto, u tom domenu ne treba očekivati neku posebnu inovaciju.
       
      Baterija
      Xiaomi Mi A1 stiže sa baterijom kapaciteta 3080 mAh. No, iskreni da budemo, nismo stekli utisak da se radi o jednoj od najizdašnijih baterija u klasi. Naprotiv, bez obzira na ostvareni rezultat koji možete videti na priloženim skrinšotovima, dužnost nam je da kažemo da je to bilo u danu kada je upotreba bila prilično lagana. 3D naslove tog dana nismo ni koristili, a uglavnom se opterećenje svelo na par sati YouTube-a.
       mia1_baterija_s.jpg
      Subjektivno, mislimo da je Xiaomi iza P10 Lite modela po pitanju trajanja baterije, pri čemu ta dva modela upravo imaju sličan kapacitet iste. Trajaće vam dan, možda i malo preko toga ako malo povedete računa, ali dva dana – teško, da ne kažemo nikako. U standby stanju, baterija se troši veoma, veoma malo, dok čim uređaj opteretite, odmah vidite kako počinje “ceđenje” baterije. Može biti da su takve optimizacije Androida. To upravo i demonstrira važnost različitih scenarija upotrebe, jer se lako može desiti da vam baterija ne potraje ni dan ukoliko intenzivnije opterećujete telefon u češćim intervalima, ali i da vam potraje dobrano preko jednog dana ako ga malo prištedite…
      Najzad, dolazimo do veoma zanimljive stavke svakog uređaja koji nam dođe na test. Situacija je posebno “napeta” jer ovde zatičemo dual kamera sistem, sa dva senzora od 12 megapiksela – jednim telefoto i jednim širokougaonim. Drugim rečima, ovo je, makar teoretski posmatrano, jedna od najizdašnijih varijanti dostupnih na tržištu u cenovnoj kategoriji. Stoga, ne otežimo previše…

      Krećemo po tradiciji od softvera kamere. U suštini, nemamo posebnih primedbi u ovom domenu. Sve bitne opcije su vam lako dostupne. Imate dosta modova fotografisanja na raspolaganju, uključujući i otključavanje manuelnih podešavanja. U gornjem delu glavnog prozora su vam najvažnije opcije – blic, portret i HDR. Klikom na Options pristupate dodatnim opcijama, a generalni utisak je da je softverom lako rukovati i da je navikavanje pitanje minuta.
      mia1_kamera_s.jpg
      Xiaomi koristi, kao što smo spomenuli, vrlo specifičan sistem. Reč je o dva senzora od 12 megapiksela, koji omogućavaju i neke vrlo specifične uratke. Najpre, tu je 2X optički zum, zahvaljujući kome možete snimiti zumirane scene bez gubitka kvaliteta. Tu je i mogućnost snimanja u portret modu, gde se sve oko i iza objekta (udaljenog do 2.5 metara) zamućuje, odnosno postiže tzv. bokeh efekat. Otvori blendi su deklarisani na f/2.2 i f/2.6, a veličine piksela na 1.25 i 1 mikrometar.
       
      Sve u svemu, dobijenim rezultatima smo izuzetno zadovoljni. Ovo je zaista najbolja kamera u klasi, bez ikakve sumnje! Uz samo jednu ogradu, doduše – dok su svetlosni uslovi dobri. I po tom pitanju je vrlo ekstremna…



      Zašto to kažemo? Prosto je neverovatno koliko kvalitet snimaka opada kada nastupe slabiji uslovi osvetljenja. Rapidno opada kvalitet, šuma je sve više i više. To važi kako za zadnje kamere, tako i za prednju kameru, pa sumnjamo da je to ponajviše do algoritma, odnosno softverskog procesiranja, kome je potrebno posvetiti puno pažnje prilikom razvoja, a slutimo da je upravo tu Xiaomi “uštinuo” malo.



      No, dobra stvar jeste da dokle god imate iole kvalitetno svetlo, Xiaomi Mi A1 će pružiti gotovo zapanjujuće fotografije. One su pune detalja, sa dosta dinamičkog opsega. Posebno smo zadovoljni kako su slike ispale obzirom da je tokom snimanja duvao neverovatno jak vetar koji nas je prosto bacao okolo, a slike su uglavnom ispadale više nego korektne.



      Dinamički opseg je veoma dobar, ali posebno nas je oduševila vernost reprodukovanih boja. Po tom pitanju, možda je Mi A1 u samom vrhu, rame uz rame sa višestruko skupljim rešenjima renomiranijih proizvođača, što je zaista veliki uspeh samo po sebi. Oštrina je na sasvim dobrom nivou i nemamo nekih ozbiljnih primedbi. Možda ponekad treba malo više vremena za fokus uprkos phase detection sistemu, i katkad mu zatreba više vremena za HDR fotografiju nego što bismo voleli. Nema optičke stabilizacije, ali je iskreno i ne očekujemo u ovom segmentu.



      Najzad, stižemo i do aspekata kamere koje bismo ocenili ispodprosečnim. Najpre, tu je video. Iako Xiaomi Mi A1 nudi snimanje 4K videa, nismo posebno zadovoljni rezultatima. Jednostavno, tu je negde granica mogućnosti ovih senzora, a budući da nema optičke stabilizacije, prosto nema načina da video bude iole na nivou fotografija (barem onih snimanih po dnevnom svetlu).
      foto_mia1_1_s.jpg

      Konačno, tu je i prednja kamera. Najkraće rečeno, razočarala nas je. To vam neće biti naročito bitno ukoliko ne spadate u korisnike koji snimaju tonu selfija, ali ovo je zaista kamera iz kategorije “može da posluži”, pre nego išta drugo. Rezultati su slabi i po danu, a kamoli noću. U ovom domenu se u kategoriji nude dosta bolja rešenja. Verovali nam na reč ili ne – birali smo najbolje fotografije snimljene prednjom kamerom…



       
       Stigli smo do završne sekcije prvog testa Xiaomi telefona na Benchmarku. Šta reći? Za početak, veoma nam je drago da je Xiaomi ušao na srpsko tržište. Objektivno, upravo je falio neko ko će celu priču razdrmati, i dodatno zahuktati bespoštednu trku. Posebno je dobro što se radi o kompaniji koja nudi telefone sa odličnim odnosom uloženog i dobijenog (što naši korisnici veoma cene) i generalno pristupačne telefona (što je veoma važna karakteristika našeg tržišta, koje nije naročito sposobno u platežnom smislu). Dolazak velike firme koja je po novim IDC statistikama u prvih pet proizvođača za celo tržište može biti samo plus. Naravno, korisnici se mogu uvek opredeliti za narudžbinu iz inostranstva, ali šta u tom slučaju sa podrškom, sa garancijom, postoji li rizik od dobijanja verzije koja ima problema sa ovdašnjim mrežama? Verovatno i sami znate za pregršt kako pozitivnih, tako i negativnih iskustava sa kupovinom iz inostranstva. Na vama je da procenite šta je najbolje za vas i u to se ne bismo dalje upuštali.
       
      Šta mislimo o Xiaomi Mi A1 telefonu? Iako nije bez mana, reč je o jednom od najinteresantnijih i najzaokruženijih telefona koje možete kupiti. Nije ostavio tako ubedljiv utisak kakav bi možda ostavio da smo ga testirali u drugoj polovini prošle godine, odnosno da je stigao na tržište koji mesec ranije, ali je apsolutno reč o jednom od najboljih telefona svoje klase. Ima mnogo toga što nam se dopada kod njega. Čist i dopadljiv dizajn, metalna unibody izrada, korektne performanse, verovatno najbolja kamera, makar u dobrim uslovima osvetljenja, sve su to aduti telefona. Sa druge strane, u mane bismo ubrojali prednju kameru i snimanje u noćnim uslovima generalno, kao i neka naša očekivanja, koja su možda bila preterana – da baterija traje duže ili da u hardverskom smislu dobijemo neki značajniji pomak.
       award_mia1_s.jpg
      No, objektivno posmatrano, Xiaomi Mi A1 je odličan telefon! Posebno to važi za njegovu kategoriju, gde će bez ikakve sumnje steći ogroman broj pristalica za kratko vreme. Tradicionalan dizajn i Android One operativni sistem sa svim benefitima koje donosi uvek sveža softverska platforma će u rekordnom roku pronaći veliki broj poklonika, ni za trenutak ne sumnjamo u to. Obzirom da je reč o jednom od najboljih telefona u njegovoj kategoriji, uređaju dodeljujemo Benchmark Approved priznanje, u želji da Xiaomi posluje dobro u Srbiji i da vidimo još mnogo njihovih telefona na našim testovima i na policama domaćih radnji.
      Prednosti:
      – Dizajn i kvalitet izrade – Android One platforma – Korektan hardver – Odlična kamera – makar u dobrim uslovima osvetljenja – Opšti utisak korišćenja i odnos uloženog i dobijenog
      Nedostaci:
      – Prednja kamera – Priželjkivali smo bolju autonomiju – Snimanje u noćnim uslovima
      Cena: oko 300 evra
      Telefon na test ustupio PC Centar.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test