ZTE Grand X

ZTE Grand X

U našim rukama se našao još jedan zanimljiv smartfon kompanije ZTE, model Grand X. On poseduje veliki 4.3-inčni LCD ekran sa veoma pristojnom rezolucijom od 960 x 540 piksela, a kao srce uređaja prisutan je Nvidia Tegra 2 čip. Reč je o dvojezgarnom procesoru sa frekvencijom rada od 1 GHz-a, a grafički čip je standardni ULP GeForce. Njegova interna memorija je skromnih 2 GB-a, ali postoji mogućnost proširenja microSD karticama do 32GB-a. Količina RAM memorije je takođe skromnih 512 megabajta. Telefon dolazi sa Ice Cream Sandwich stock verzijom, a prisutna je i kamera od 5 megapiksela sa LED blicem

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović ZTE često ume da ponudi zanimljive modele smartfona, kao što je to recimo popularni ZTE Skate, a sada se u ponudi našeg mobilnog provajdera Telenora nalazi i novi ZTE Grand X. Ovaj telefon je pozicioniran u srednjoj klasi Android smartfona sa dosta umerenom cenom, što je i karakteristično za kompaniju ZTE, koja često nudi cenovno pristupačnije proizvode. Za ovakve pristupačnije modele kao što je Grand X na našem tržištu svakako ima interesovanja, jer je platežna moć takva da ne mogu baš svi sebi priuštiti skupe telefone iz visoke klase. Za veoma pristupačnu cenu Grand X nudi veoma korektan hardver, tako da nam je to između ostalog privuklo pažnju, te smo odlučili da zatražimo jedan primerak kako bi smo procenili da li je toliko dobar kao što se čini na papiru.

      ZTE možda nije toliko poznat brend kao što je to recimo Samsung, LG, HTC, Motorola, itd… ali u poslednje vreme kineski proizvođači kao što su ZTE i Huawei se trude sve više i više da stanu rame uz rame sa pomenutim velikanima i možemo reći da im dobro ide. Uvek će postojati predrasude i odluke pojedinaca da ipak idu na “proverene” brendove, ali firmi kao što je ZTE svakako treba pružiti priliku, jer smatramo da zaista ima šta da ponudi u ovom polju prenosivih uređaja. Šta to Grand X ima da ponudi od hardvera?
      Veličina ekrana je danas ipak dosta bitan faktor, a složićete se da su smartfoni sa dijagonalom većom od 4 inča prilično popularni, što je i jedan od faktora koji čini Grand X poželjnim. On poseduje 4.3-inčni LCD sa veoma korektnom rezolucijom od 960 x 540 piksela, što daje otprilike 265 piksela po inču, tako da nudi jako solidnu oštrinu prikaza. Nema puno smartfona koji poseduju Tegra 2 čip, koji je mahom prisutan u tabletima, ali ZTE se odlučio da ga ipak upotrebi u ovom modelu. Dakle, radi se o dvojezgarnom procesoru sa frekvencijom rada od 1 GHz, i pratećom ULP GeForce grafikom.

      ZTE Grand X poseduje skromnih 2GB-a unutrašnjeg skladišta, ali je dostupno proširenje microSD karticama do 32 GB-a, a uz telefon dobijate karticu od 1GB. Količina RAM memorije je takođe skromnih 512 MB-a, i smatramo da je baš šteta što se ZTE nije odlučio za 1GB RAM-a. Na telefonu je prisutna kamera od 5 megapiksela sa LED blicem, i mogućnosti beleženja video klipova u 720p rezoluciji. Baterija je Li-On tipa i ima kapacitet od 1650 mAh. Pogledajte više informacija u tabeli ispod.

      [modul]specifikacija=352[/modul]Kutija u kojoj smo zatekli ZTE Grand X je bila manjih dimenzija i bele boje, sa zanimljivom skicom dizajna modela na njenoj prednjoj strani. Unutra se nalazi telefon, baterija, punjač, USB kabl, slušalice i prateća dokumentacija i garancija uređaja.
       

      ZTE je učinio veoma dobar posao po pitanju dizajna Grand X modela, koji nas sa svojim mračnim stelt izgledom neodoljivo podseća na Samsung Galaxy Nexus model. Njegova cela prednja strana je u staklu, dok su njegovi bokovi tamno sive boje i izrađeni su od plastike. Ivice Grand X modela su zaobljene, baš kao kod Galaxy Nexus modela. Telefon je uprkos svojoj većoj dimenziji ekrana kompaktan i lagan sa 110 grama i razumno tanak sa bokom širine 9.9 milimetara.
      ZTE Grand X
      Iznad ekrana nalazi se zeleni treperući indikator, koji se menja u crveni kada je baterija pri kraju, senzor ambijentalnog osvetljenja, prednja VGA kamera, dok se iznad svega ovoga nalazi mrežica sa rupicama, iza koje je smešten zvučnik za razgovor.

      Ispod ekrana su smešteni senzori osetljivi na dodir koji svetle belom bojom, ima ih ukupno četiri i postavljeni su u sledećem rasporedu – Menu, Home, Back i Search.

      Na levoj bočnoj strani uređaja u vrhu smešteni su dugmići za kontrolu jačine zvuka srebrne boje, dok se nešto niže nalazi microUSB priključak, koji će biti korišćen za punjenje telefona ili za komunikaciju sa računarom.


      Donja bočna ivica telefona poseduje rupicu mikrofona i sa desne strane prostor za nokat, koji će vam dozvoliti skidanje zadnjeg poklopca. Želimo da napomenemo da je poklopac dosta težak za skidanje, tako da smo se malo više pomučili dok smo ga otvorili kako bi ubacili bateriju. Ovo ne mora biti loša stvar, jer nismo primetili nikakvo krckanje i ugibanje zadnje strane, i ceo telefon nam se činio dosta čvrstim i utegnutim.

      Na desnoj bočnoj strani nemamo dugmiće ili ulaze, dok se na gornjem boku nalazi dugme za uključivanje ekrana sa desne strane i 3.5mm ulaz za slušalice sa leve strane.

      Zadnja stranica ZTE Grand X modela je gumirana i ima šaru od velikog broja paralelno postavljenih izbačenih tačkica, koje zaista pružaju dobar osećaj pri držanju telefona i sprečavaju da vam on slučajno isklizne iz ruke.

      U vrhu sa leve strane nalazi se kamera od 5 megapiksela, dok se odmah pored nje nalazi LED blic. Ispod nje se u sredini nalazi ZTE logo u pravougaonom udubljenju, dok se skroz pri dnu zadnje strane formira ispupčenje. U ovom ispupčenju se nalaze spoljašnji zvučnici telefona, kao i prijateljski Android logo, što nam se učinilo simpatičninim.


      Nakon malo više mučenja kako bi otvorili zadnji poklopac, ispod njega zatičemo slot za Sim karticu pune veličine, desno od njega slot za microSD kartice, u koji je već bila ubačena kartica od 1GB, i ispod njega prostor u kome se nalazi baterija kapaciteta 1650 mAh.

      ZTE Grand X nam stiže sa Android Ice Cream Sandwich 4.0.3, ali ono što nam se najviše dopada kod ovog modela je to što nema nikakvih nepotrebnih izmena u korisničkom interfejsu, već on poseduje Stock Ice Cream Sandwich. .

      Sa ovim interfejsom smo jako dobro upoznati, što je verovatno slučaj i sa dobrim delom procenata ljudi koji čitaju ovaj test, ali za one koji se još nisu sreli sa Stock ICS verzijom evo prilike da se bliže upoznaju. Lockscreen poseduje veći časovnik i datum, kao i krug sa katancem u donjem delu ekrana, koji prevlačite levo ukolliko žellite da direktno pokrenete kameru, ili desno da otključate telefon i odete na početni ekran.
       
        
      Na raspolaganju vam je ukupno pet početnih ekrana, na koje možete dodavati Widgete ili ikonice. Na nekim od njih su več dodati neki widgeti, recimo Telenor widget kojim pratite potrošnju minuta, poruka i megabajta, kao i Toggle widget koji pruža prečice ka ukjučivanju ili isključivanju određenih opcija telefona. U dnu ekrana se nalazi Dock sa pet ikonica, kojim možete menjati mesto ili dodavati još ikonica na njih i tako od njih praviti folder.

      Notification Bar je providan i u njegovom vrhu se nalazi datum, prečica ka podešavanjima telefona i krstić pomoću koga uklanjate sve notifikacije iz njega. Skroz u njegovom dnu ispisano je ime operatera koji koristite.

      Dialer poseduje velike plave brojeve, automatsko prepoznavanje kontakta u zavisnosti od unetog redosleda cifara, i ikonice koje vode ka registru poziva i ka kontaktima koji se nalaze u vašem telefonu, na Google-u ili društvenim mrežama. Kada pozovete nekoga, ispod imena će se pojaviti velika slika kontakta (ukoliko ona postoji), crvena slušalica za prekidanje veze i opcije za spikerfon, mute-ovanje, poziv na čekanju, itd.

      App drawer poseduje crnu pozadinu i redove od po četiri ikonice. Skrolovanje se vrši prevlačenjem levo ili desno, i podeljen je na sekciju aplikacija i widgeta, s tim što se widgeti takođe nastavljaju direktno na aplikacije kada skrolujete u levo. U gornjem desnom uglu nalazi se prečica ka Play Store-u.

      ZTE Grand X među svojim preinstaliranim aplikacijama poseduje i DLNA aplikaciju, koja vam omogućava strimovanje materijala sa media servera direktno na vaš telefon, ili strimovanje materijala sa telefona na druge uređaje.

      Kao što smo već pomenuli, ZTE Grand X nas svojim izgledom podseća na Samsung Galaxy Nexus smartfon, kako po generalnom obliku, po stelt utisku kada je ugašen ekran, pa čak i po hrapavosti zadnje stranice. Za ovaj model bi smo rekli da poseduje pristojan kvalitet izrade, nismo čuli nikakvo krckanje ili ugibanje na bilo kom delu telefona, čak i pri namernom jačem pritiskanju. Isto se ne može reći i za Galaxy Nexus, kod kojeg se zadnja stranica ugiba na sredini kada se pritisne. Ako ništa, barem je poklopac bolje rešen kod ZTE Grand X modela. Hrapavost zadnje strane pruža dodatnu zaštitu i bolji stisak, tako da znatno smanjuje šanse da telefon isklizne iz ruke, što nam se dopada.

      Autor generalno podržava veće dijagonale ekrana, tako da je dijagonala od 4.3 inča bila itekako poželjna. Na rezoluciju generalno nemamo nekih zamerki, iako smo navikli na 1280 x 720 rezoluciju, moramo priznati da nam je rezolucija od 960 x 540 piksela na ovoj dijagonali delovala veoma pristojno. Ikonice i tekst su bili dovoljno oštri i elementi na ekranu su delovali veoma pristojno.


      Što se tiče kvaliteta ekrana, radi se o običnom LCD TFT tipu, dakle nije IPS, Samoled ili slično. Mada, ovo ne znači da je njegov kvalitet bio loš, baš naprotiv, ekran ZTE Grand X modela je pružao veoma prijatne i umereno živahne nijanse boja. Dubina crne boje je bila zadovoljavajuća, ali opet ne na nivou koji pruža Samoled tehnologija.


       
      Jedina mana kod ovog ekrana je što su njegovi horizontalni uglovi malo lošiji, tako da ako gledate telefon sa njegove desne ili leve strane u normalnom položaju, primetićete zatamnjivanje slike. Na primeru ispod možete videti kako bela pozadina postaje žućkasta i tamnija kada se ekran posmatra sa strane.


      Brzina telefona, odvijanje animacija tokom navigacije menijima i odziv na otvaranje aplikacija i opcija su bili dobri, zahvaljujući Tegra 2 čipu. Mada, smatramo da dobar deo zasluge ipak uzima Stock verzija Androida, za koju smatramo da je mnogo bolje optimizovana i brža u poređenju sa Ice Cream Sandwich verzijama preko koje ide neki korisnički interfejs (TouchWiz, Sense UI…) . ZTE Grand X se sa ovom kombinacijom pokazao kao živahan smartfon, bez ikakvog većeg seckanja i kočenja. Njegova RAM memorija od 512 MB može predstavljati problem, ukoliko volite multitaskovanje, tako da će ona biti potrošena ako otvorite više stvari u isto vreme.

      Uvek cenimo veću dijagonalu ekrana pri surfovanju internetom, ali takođe i benefit koji donosi veća rezolucija. Smatramo da se ovaj model smartfona na oba polja pokazao dosta dobro. Naravno, uzmimo na primer Galaxy Nexus, kad smo već krenuli da poredimo ovaj model sa njim, gde je surfovanje još veće uživanje, zbog nešto većeg ekrana i više rezolucije.


      Mada i Grand X pruža veoma solidno iskustvo, sa brzinama otvaranja stranica i glatkoći skrolovanja koje su uporedive sa Galaxy Nexus modelom. Tegra 2 i dalje nudi veoma pristojne performanse u ovom polju.

       
      Reprodukcija visokoprofilnog 720p ili 1080p materijala na ZTE Grand X modelu nije bila moguća, tačnije jeste ali sa mnogo lošim performansama koje čine ovakav materijal negledljivim. Ovo je poznata mana Tegra 2 čipa, koji jednostavno ne može da se izbori sa visokoprofilnim materijalom, tako da ćete morati da konvertujete vaš HD materijal u niži profil, ako želite da ga gledate na ovom modelu.

      Trajanjem baterije na ZTE Grand X modelu nismo bili preterano zadovoljni, ali takođe ni preterano razočarani. Postavljanjem nivoa osvetljenja na maksimum i pokretanjem naših benchmark aplikacija, uspeli smo da izvučemo 3 sata i 47 minuta vremena neprekidne uključenosti ekrana, što bi trebalo da vas provede kroz jedan dan umerene upotrebe. Rekli bi smo da je trajanje baterije na ovom modelu veoma prosečno.
      Quadrant Advanced je popularna benchmark aplikacija, sa kojom ste verovatno upoznati. Ona pokreće seriju CPU, I/O 2D i 3D testova, za koju dodeljuje određen broj poena i na kraju ih sabira u konačan rezultat.

      NenaMark 1 je OpenGL ES 2.0 grafički benchmark, koji opterećuje GPU grafičkim elementima kao što su refleksije, dinamičke senke, parametrične površine, čestice i različiti modeli svetla.

      Vellamo je benchmark aplikacija koja testira performanse browser-a Android mobilnih uređaja. On testira stabilnost, networking, JavaScript, rendering i korisničko iskustvo, tako da je dobrim delom baziran na realnim testovima i situacijama sa kojima se srećemo tokom pretraživanja interneta.

      Antutu je benchmark alatka koja provodi vaš uređaj kroz performanse memorije, CPU integer-a, CPU floating point, 2D i 3D grafičke performanse, brzinu upisa/čitanja SD kartice i I/O performansu databaza.

      Linpack je isključivo CPU benchmark aplikacija. Ona meri brzinu vašeg uređaja tako što meri koliko miliona floating point operacija u sekundi (MFLOPS) vaš uređaj može da uradi za što kraće vreme. Poseduje dve opcije Single Thread i Multi Thread.
       

      BenchmarkPi je jednostavan benchmark koji računa koliko je vašem uređaju potrebno milisekundi da izračuna Pi (3.14…) vrednost.

      CF-Bench je alatka koja između ostalog meri performanse memorije i procesora, a ona je specifično namenjena uređajima sa više jezgra, tako da nije baš reprezentativna za jednojezgarne modele.

      BrowserMark nije aplikacija, već se ovaj test pokreće direktno iz Browsera uređaja. Ukratko, BrowserMark je namenjen da ispita koliko je brz vaš Browser.

      Sunspider je takođe još jedna alatka, koja nije aplikacija, već se takođe pokreće iz Browsera. Sunspider je JavaScript benchmark koji testira JavaScript jezik, tako da je takođe vezana za brzinu Browsera.

      Electopia je ujedno igra i OpenGL ES 2.0 benchmark, koji testira performanse GPU čipa. Kod uređaja koji to podržavaju, poseduje dve rezolucije, Fullscreen, gde se benchmark odvija preko celog ekrana, i WXGA, gde je benchmark smešten u manji prozor, kod kojeg su naravno bolje performanse.

      ZTE Grand X poseduje kameru od 5 megapiksela, sa LED blicem, ali mi nismo nikako bili zadovoljni fotografijama koje nam je pružio ovaj model. Zapravo, sa jedne strane, makro fotografija se može čak i nazvati dobrom, ali sa druge strane standardne fotografije su na samom ivici upotrebljivosti. Problem stvara čak nekoliko stvari. Prva stvar je to da fotografija jednostavno nemaju tu oštrinu i količinu detalja koju pružaju senzori drugih modela sa kamerama od 5 megapiksela. Fotografija su dosta mutnjikave, a boje u njima su nekako isprane.
      Drugi problem je što su svetliji delovi fotografije previše svetli, na primer nebo koje ima mnogo veći nivo ekspozicije od ostatka fotke. Što se tiče kolilčine detalja, tačnije njihovog nedostatka, dovoljno je da obratite pažnju na granje drveća i sve će vam biti jasno. Video snimanje u 720p rezoluciji nije bilo ništa bolje. Iako se radi o HD rezoluciji, oštrina i količina detalja su jednostavno na lošem nivou, o kojim govori nizak bitrate snimka. Nismo ni preterano oduševljeni što se video snima u 24 frejma po sekundi. Jednostavno, ZTE Grand X ima lošiju kameru, a ako vam je to jedan od bitnijih faktora pri kupovini smartfona, predlažemo da preskočite ovaj model.










       U ovoj cenovnoj klasi ZTE Grand X se može učini veoma solidnim izborom. Njegov privlačni dizajn koji podseća na Galaxy Nexus, i kada bolje razmislimo takođe i na Nexus S model, je samo jedna od njegovih prednosti. Kvalitet plastike od koje je izrađen nije na vrhunskom nivou, ali nam se sam kvalitet izrade činio solidnim – nismo imali prilike da čujemo krckanje ili da vidimo ugibanje kod ovog telefona. Veličina njegovog ekrana je njegova druga prednost, i verujemo da će dosta korisnika ceniti prostranost ekrana dijagonale od 4.3 inča. Rezolucija od 960 x 540 piksela je dovoljno visoka da elemente na ekranu učini jasnim i oštrim, reprodukcija boja na njemu je veoma pristojna, ali uglovi gledanja nisu savršeni.

      Performanse ovog modela su bile veoma solidne, i u njegovom korišćenju nismo primetili znakove usporenja ili seckanja pri kretanju kroz početne ekrane i menije. RAM memorija može predstavljati problem, ali ako ne otvarate mnogo stvari u isto vreme neće biti problema. Ono što nam se veoma dopada kod ovog modela je to što poseduje Stock verziju Android Ice Cream Sandwich operativnog sistema, za koju smatramo da pruža mnogo bolje performanse u poređenju sa ICS-om koji preko ima izmenjeni korisnički interfejs proizvođača. Kamerom na ovom modelu nismo bili zadovoljni i smatramo da pruža loše fotografije i video snimke. Trajanje baterije takođe nije bilo preterano dobro, ali ni preterano loše – može se reći jako prosečno. Uzevši u obzir da je cena ovog modela niska, ovim nedostacima se može progledati kroz prste. Ako ste zainteresovani za ovaj model, možete ga pronaći u ponudi mobilnog provajdera Telenor…
      Prednosti: – Privlačan dizajn – Veliki ekran sa solidnom rezolucijom i kvalitetom – Stock Ice Cream Sandwich Android – Solidne performanse – Pristupačna cena Mane: – Loša kamera – Lošiji uglovi gledanja ekrana – Može se desiti da zafali RAM memorije – Veoma prosečno trajanje baterije
      Cena: 1 din – 19.920 din u zavisnosti od paketa Uređaj na test ustupio Telenor.  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test