Acer Al2623W

Acer Al2623W

Monitori velikih dijagonala su sve jeftiniji, a novi takmac u najvišoj klasi je sjajni Acer baziran na A-MVA tehnologiji. Njegova dijagonala je 26 inča, dinamički kontrast 1600:1, a u prodaji košta manje od 1000 evra! Šta sve može i da li ima bitnijih mana, pogledajte u našem testu.

    Sadržaj

      Branko Maksimović

       

      ACER Al2623W

      Veliki monitori su sve prisutniji i na našem tržištu, a posebno su tražene varijante bez DVI konekcije, ne zbog toga što domaći kupci ne umeju da cene digitalnu konekciju, već zbog smanjenog poreza koji analog-only modeli imaju prilikom uvoza. Veća dijagonala uvek ima svojih prednosti. Ako kucate tekst u Word-u, lako možete koristiti Zoom (slajder u novom Word 2007 upravo postoji zbog činjenice da korisnici rade na sve većim radnim površinama (rezolucijama tj. dijagonalama)), ali ako se igrate ili gledate filmove, velika dijagonala je upravo ono što će ugođaj učiniti prijatnijim. Primetili ste da nismo pisali o profesionalcima, grafičkim dizajnerima i drugim korisnicima CAD softvera (ovde mislimo na praktično sve Computer Aided Design aplikacije, a to smo namerno izostavili zbog toga što je ACER Al2623W, monitor koji danas predstavljamo, namenjen zahtevnim korisnicima, ali tokom casual upotrebe. Da li to znači da ACER Al2623W nije pogodan za obradu fotografija ili rad u 3DS MAX i sličnim programima?

      karakteristike, statistike, acer al2623w monitora
      Acer Al2616W – value line

      karakteristike, statistike, acer al2623w monitora
      Acer Al2623W – office line

      Acer je, pored Dell-a jedan od najvećih isporučilaca računara i monitora, ali za razliku od čuvenog konkurenta, poseduje sopstvenu proizvodnju LCD panela (Pan Acer grupa, tj. AUOptronics, kojoj pripada i BenQ). Tri nova mainstream widescreen (zaista, previše engleskih reči – prim. aut.) modela koja su nedavno predstavili – AL2216W, AL2423W i AL2616W imaju sličan imidž i spoljašnji identitet, ali i namenu i pripadaju Value Line seriji, dok je model koji smo testirali – Acer Al2623W, njemu vrlo sličan ali pripada Office liniji. Office line u klasi modela od 26 inča je baziran na istom panelu i istom Wide Color Gamut CCFL pozadinskom osvetljenju, dok se modeli manje dijagonale mnogo više razlikuju – pripadnici Office Line serije imaju mahom xVA panele, dok Value Line modeli, prirodno, imaju TN Film panele. Prvi karakteriše očekivana rezolucija od 1680 x 1050 piksela, dok druga dva rade u modu 1920 x 1200 piksela. Dakle, gigantski ekran koji je i predmet današnjeg teksta je “samo” FullHD, tj. 1080P, iako smo u prvi mah očekivali XHD rezoluciju, odnosno 2560 x 1600 piksela. Ipak, i Samsung 275T koji smo nedavno testirali radi u modu 19×12, što znači da su, za sada, XHD rezolucije rezervisane za modele od 30 inča koji i dalje koštaju daleko daleko više od 1000 evra. Srećom, ACER Al2623W košta nešto manje, pa verujemo da će svojom grandioznošću privući mnoge kupce. Ali, za početak, kako se pokazao na našem testu?

      ACER Al2623W spada u Office Line seriju modela, a u nekim časopisima se reklamira kao „27-ica po ceni 24-ke“. Po onome što smo mi mogli da vidimo, ovaj gigant je jeftiniji čak i od PVA Samsung i Dell monitora dijagonale od 24 inča, a jedina konkurencija je TN Film-bazirani Samsung 245B, koji je, ipak, vrlo specifičan i usamljen u svojoj neobičnoj, ali bez pogovora – vrlo atraktivnoj klasi. Ako bi ga poredili sa konkurentskim modelima iste dijagonale, Acer bi bio u nesumnjivoj prednosti, jer je čitavih 500 evra jeftiniji. Za tu razliku, dobićete i jedan (recimo Crypton 32”) LCDTV pride. Eto ideje za novogodišnju ponudu u šopovima.

      Pre nego što se osvrnemo na prikaz koji daje ACER Al2623W, pogledaćemo slike ovog monitora. On ima klasično plastično kućište sa srebrnim finišom, a postolje nije samo klasični tilt, jer poseduje i podešavanje visine panela. Od priključaka, tu su analogni i digitalni, s tim da DVI ima HDCP, a svi kablovi se isporučuju u paketu. Više podataka nije potrebno navoditi – sve se vidi na slikama. ACER Al2623W prikazuje neobično svetlu i pomalo ispranu sliku kada je na početnim setovanjima, što je karakteristično za mnoge velike monitore koje smo testirali u proteklih nekoliko meseci. Ne samo da preporučujemo da osvetljenje smirite, a kontrast pomalo povećate, već smatramo da bi trebalo i da se poigrate sa RGB kanalima. Trebalo bi da krenete od temperature od 6500K, a onda da, gledajući neke fotografije iz prirode, smanjite vrednost plave i korigujete crvenu kako bi ste došli do bolje kolorne slike. Svakako je preporučljivo da, za početak, instalirate ICC profil, bez obzira da li koristite sRGB ili recimo AdobeRGB.

      Profesionalni korisnici će primetiti da je ACER Al2623W sposoban za prikaz šireg kolornog prostora – Acer u specifikaciji navodi tačan procenat pokrivenosti NTSC gamuta (92%), pa je jasno da ovaj monitor ima WCG CCFL pozadinsko osvetljenje. Mnogim prosečnim korisncima će čak isprva delovati da Al2623W prikazuje dosta izveštačene boje, a nakon blagih korekcija, sve dolazi na svoje mesto. Šteta je, ipak, što monitor nije fabrički bolje kalibrisan, jer je baziran na odličnom Samsung Advanced-MVA panelu.

      Realno, sa ovim panelom i kvalitetnim pozadinskim osvetljenjem, ovaj monitor je sposoban i za mnogo više, te je prava šteta što nema opcije za podešavanje kolornih kanala preko CMY standarda. Ono što nam se, ipak, manje dopalo, jeste uniformnost, pogotovo ako ovaj monitor uporedimo sa drugim “teškašima” poput Samsung 275T ili 305T, ali i Apple Cinema Display 30”. Pri nižim vrednostima kontrasta, uz srednje osvetljenost i u mračnom ambijentu, gotovo da je moguće videti gde se koja „hladna katoda“ nalazi. Jasno je da su u Acer-u hteli da uštede na kvalitetu difuzora, mada je na ovako velikoj dijagonali jako teško postići idealnu uniformnost, a još teže kreirati veliki displej za malo novca, pa ovu manu ne možemo uzeti kao nešto što se ne može oprostiti. Pri uglovima, nivo osvetljenosti piksela opada, a u samim gornjim ivicama, ova mana je primetna čak i kada su kontrast i brightness postavljeni na radne vrednosti (tj. kada se ove mane teže uočavaju). Da ne bude zabune, moramo naglasiti da većina jeftinih wide „dvadesetica“ i „dvadesetdvojki“ ima slične nedostatke, kao i da je ovaj opis dosta preuveličan, te da ga mnogi korisnici neće ni uočiti.

      Kada je preciznost reprodukovanih boja u pitanju, možemo reći da je ACER Al2623W briljirao. Greške na gradijentima nismo uočili, a monitor je i u sRGB prostoru spreman da isporuči blizu 16.7 miliona nijansi, naravno, pri optimalnom kontrastu i podešavanju gamma vrednosti. Maksimalni kontrast kod ovog modela, u praksi i bez efekata prenaglašavanja iznosi oko 77 do 79% i to je sasvim dovoljno, jer je već na 65% slika izuzento kontrastna. Imajući u vidu da se radi o monitoru ispred koga ćete sedeti, dobro je što „ne svetli“ jače, mada moramo istaći da bi mu, kao jednom LCDTV uređaju bilo potrebno više, pogotovo pri jačem ambijentalnom osvetljenju. Test crne je prošao sasvim solidno – crna je mogla biti nešto ubedljivija, ali ne možemo reći da je loša, već samo da smo viđali i bolje. Pozadinsko osvetljenje ne probija ni na jednom delu ekrana, što je veoma pozitivna činjenica.

      Kada je odziv u pitanju, moramo priznati da smo bili skeptični kako će se ovaj model pokazati u našim testovima, međutim, ispostavilo se da smo imali pogrešne predrasude i da je moderna LCD tehnologija, kako izgleda, prevazišla probleme sa kašnjenjem buđenja tečnh kristala. Jednostavno, to više nije vezano za dijagonalu. Svakako, ACER Al2623W nije bolji od najbržih igračkih 19-ica, TN Film panela sa agresivnim overdrive tehnikama koji u određenim situacijama postižu oko dve sekunde od sive do sive, ali je prosek od nekih 17-19 milisekundi, uz najboljih 5 do 6 ms, sasvim pristojan rezultat i u skladu sa onim što je navedeno u specifikaciji.

      Vidljivi uglovi su jedna od disciplina po kojima se lako prepoznaje TN tehnologija. Na sreću, ACER Al2623W nije TN Film monitor, pa su i vidljivi uglovi sjajni. Možda ne kao kod IPS konkurenata, kakav je Dell 3007FPW ili Samsung 305T, ali sigurno u rangu sa SyncMaster 275T i značajno bolji od modela kome je približniji svojom cenom (SyncMaster 245B). MVA paneli su nešto pogodniji za različite upotrebe (multimedija, igranje, grafika i sl.) od PVA modela, koji umeju da zabrljaju kod prikaza nisko-kontrastnih sadržaja (Samsung 244T i Dell koji koristi isti panel – 2407WFP, imaju upravo ove mane). Najveći problem je „engine“ za smanjenje brzine odziva, koji pokušava da anticipira kakve će „sive“ pikseli prikazivati u narednom kratkom periodu. Zbog toga je kod nekih modela TFT monitora sa ovim overdrive tehnikama moguće videti „pre-objekat“, tj. duha koji ide ispred objekta koji se brzo kreće. MVA monitori nemaju ovakve mane, pa je i to jedan od razloga zbog kog se intenzivno koriste u velikim LCDTV uređajima.

      ACER Al2623W izgleda kao klasičan monitor dijagonale od dvadeset ili dvadesetdva inča, s tom razlikom što je mnogo veći, ima značajno veću rezoluciju i kvalitetniju LCD tehnologiju. Da je uniformnost malo bolje rešena, svakako bi predstavljao zanimljivu opciju i za veoma zahtevne profesionalce koji umeju da prilagode hardver svojim potrebama. To kažemo zbog toga što je ovom Acer-u potrebno malo kalibracije i igranja u OSD meniju dok se stvari ne dovedu u željeno stanje. Njegove mane mogu biti nešto niža ergonomija, odnosno nedostatak pivota i svivela… ali zaista, po ceni koja je niža od xVA monitora dijagonale od 24 inča, ne možemo očekivati više i dobro je što kao dodatna opcija nije naplaćen i prisutni height adjustment! Još jednom valja ponoviti da je i ACER Al2623W baziran na xVA tehnologiji, sa svim njenim dobrim osobinama. Tu je i digitalni ulaz sa implementiranim HDCP-om, za sve one koji se plaše neminovne budućnosti kada su u pitanju HD DVD i Blu Ray mediji. Po ceni koja se kreće oko 900 evra, teško da postoji bolje rešenje.

      Za:
      – niska cena
      – MVA tehnologija;
      – dobri gradijenti;
      – podešavanje visine;
      – solidna crna;
      – vrlo dobar odziv;
      – odlični vidljivi uglovi;

      Protiv:
      – vernost boja, loša pre-kalibracija;
      – slabija uniformnost
      – niža ergonomija;
      – mali broj ulaza;

       

      Proizvođač

      Acer

      Model

      Acer Al2623W

      Dijagonala / tehnologija

      26 Wide”, 376 x 582mm

      karakteristike, statistike, asus al2623w monitora

      / Advanced PVA

      Fizička rezolucija / boje

      1920 X 1200 / 16.7 M

      Pitch

      0.286mm

      Horizontalno osvežavanje

      30 ~ 81 KHz

      Vertikalno osvežavanje

      56 ~ 75 Hz

      Odziv

      5 ms GTG

      Osvetljenje

      500 cd/m²

      Kontrast

      800:1 (1600 : 1 DC)

      Ugao gledanja (H/V)

      178° / 178°

      Bandwidth / potrošnja (*max)

      / 125 W

      Dimenzije

      618 x 409 x 219 mm

      Masa

      8.5 kg

      Specijalne mogućnosti, Input

      Contrast, Brightness, H-Position, V-Position, Pixel Adjust, Recall Defaults, Auto Adjust, Clock, 5 Languages, OSD Position, Information, YUV Adjustment,Color Balance

      Cena

      ~ 950 evra

      Monitor na test ustupio distributer Acer monitora, firma CT Computers .

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test