Hisense 100U7KQ Mini LED TV Recenzija - Gigant od 100"

Hisense 100U7KQ Mini LED TV Recenzija - Gigant od 100"

Hisense 100U7KQ kombinuje gigantsku 100" dijagonalu sa visokim kvalitetom slike i gaming mogućnostima. Kako radi ovaj model, pročitajte u našoj recenziji.

    Sadržaj
      Hisense 100U7KQ Mini LED TV Recenzija – Gigant od 100″

      Pozitivne ocene

      • Gigantski 100″ ekran
      • Mini LED visoke svetline i sa velikim brojem zona
      • 144Hz i dobre gaming mogućnosti

      Negativne ocene

      • Prosečan kvalitet zvuka

      Hisense 100U7KQ uspeva da ponudi zaista ogroman panel za praktično bioskopski doživljaj, ali i uz visok kvalitet slike i napredne mogućnosti, a opet po relativno razumnoj ceni.

      Među proizvođačima televizora, kao uostalom i u čitavoj industriji, često su uočljivi određeni trendovi koje svi brendovi isprate istovremeno, kao da se dešava po dogovoru, ili možda industrijskom špijunažom. Ipak, razlog je verovatno jednostavniji od toga i leži delom u tehnološkim mogućnostima dobavljača komponenti i onome što je sveže u tom pogledu, a delom u analizi prodaje i tržišta, kao i proceni onoga što kupci žele, a nije u dovoljnoj meri dostupno u tom trenutku.

      Ono što je nesumnjivi trend u domenu televizora u aktuelnom momentu je nuđenje većih dijagonala, odnosno povećanje maksimalnih veličina panela koje su dostupne na standardnim modelima, koji su na raspolaganju svima u redovnoj prodaji. Ovaj trend je započeo još prošle godine, ali je u 2024. još evidentniji, pa smo od svih najvećih proizvođača videli najave za dijagonale od osamdesetpet-šest do devedesetosam inča, uz sada već standardne 65” i 75”.

      Najbolje i najskuplje su oni sa obiljem novca i ranije mogli da dobiju u gigantskim dijagonalama, ali je razlika u tome što su sada te veličine panela dostupne i u modelima srednje, pa čak u nekim slučajevima i niže klase, omogućavajući širem krugu kupaca da u svom domu imaju TV za koji će svaki gost reći “Au, jesi li mogao veći da uzmeš?”.

      Ako redovno pratite naše recenzije televizora, verovatno ste više puta čuli konstataciju da “nema prevelikog TV”, i da je veća dijagonala uvek impresivnija za gledanje, a retko van preporučenih dimenzija za gledanje sa razdaljina u prosečnoj sobi. Ovog puta nam se na testu našao jedan TV koji nas je moramo priznati naterao da razmislimo da li ipak ekran može biti preveliki, čak i za korišćenje u našem ne baš malom studiju.

      U pitanju je Hisense 100U7KQ, model dijagonale od čak 100”, odnosno 99.5”, koji je definitivno rekordno veliki ekran koji smo bili u prilici da vidimo do sada. Bilo je short throw projektora slične dijagonale, ali od klasičnih LCD televizora, ovaj je najveći.

      Što je najbolje, u pitanju nije neki bazični model velike dijagonale, već TV iz zlatne zone po pitanju odnosa cene i karakteristika, sa Mini LED osvetljenjem sa velikim brojem zona, pravim HDR prikazom i drugim naprednim karakteristikama. U7KQ je zapravo prošlogodišnja serija, iz koje smo bili u prilici da predstavimo jači U8KQ, a sada po prvi put vidimo i povoljniji model, koji je po karakteristikama delovao i kao isplativija kupovina, i to u impresivno velikoj dijagonali.

      Ova kombinacija dobrih specifikacija i gigantskog ekrana je obećavala doživljaj kakav prethodno nismo bili u prilici da vidimo, ali hajde da krenemo od početka i vidimo šta ovaj TV može da pruži.

      Hisense 100U7KQ – Dizajn

      U pogledu dizajna, od modela ovako monstruozne dijagonale i ne treba očekivati previše, jer su dimenzije i težina ograničavajući faktor kada je estetika u pitanju. Primarni cilj je da se napravi uređaj koji je dovoljno robustan da izdrži upotrebu i transport, a verujte, nošenje i montaža u kutiji koja je veća od prosečne osobe nije nimalo lak zadatak. 100 kg sa kutijom, 73.5 kg žive vage, srećom, Hisense na poklon svim kupcima ovog 100″ televizora nudi i besplatnu isporuku i montažu.

      Zbog svega pomenutog, Hisense 100U7KQ je svedenih ivica, mahom pravih uglova i ne izgleda onako lepo kako smo navikli od modela normalne veličine ove kompanije u toj klasi. Okvir je izrađen od crno anodiziranog metala, iz komada i prekriva panel sa boka i prednje strane, a nešto je širi od onog što srećemo na manjih modelima, iako to na ovolikom ekranu i ne deluje tako.

      Od metala je i postolje koje je izvedeno u vidu dve šipke kvadratnog preseka koje se na tv šrafe na poleđini. One su metalik sive u vidljivom delu, sa kružnim brušenim paternom na kvadratnom preseku koji je mali estetski detalj. Izgledu doprinosi i donja lajsna panela koja je od tamno sive plastike sa brušenom teksturom i poliranom metalik sivom štraftom u donjem delu.

      Što se poleđine tiče, ona je kompletno od plastike rebraste teksture, takođe oštrih ivica i pravih uglova, a sastoji se od kućišta panela i osvetljenja, nešto šireg profila, i dodatnog dela za elektroniku u sredini. Zanimljivo, kućište je zapravo izrađeno iz dva dela koji se spajaju na sredini poleđine, što je verovatno bilo razumnije za proizvodnju s obzirom na širinu TV-a od 2.23m.

      Dobra vest doduše je da je razmak između stopa postolja nešto ispod 1.4m, pa ne zahteva toliko veliku policu koliku bismo očekivali, odnosno staje bez problema na standardne od 1.5 ili 1.6m, istina malo vireći po dubini sa prednje i zadnje strane.

      Konektori i gaming mogućnosti

      Na dodatku za elektroniku nalaze se i konektori koji su raspoređeni u dve sekcije. U maloj dostupnoj sa zadnje strane su tu samo LAN port, optički audio izlaz i USB 2.0 port za povezivanje eksterne memorije. U većoj sekciji koja je dostupna sa boka na raspolaganju su i 3.5mm audio izlaz za slušalice, antenski i satelitski konektori, CI+ slot, servisni port, još jedan USB ali sa napajanjem od 1A, kao i četiri HDMI porta.

      Dva HDMI-a su u verziji 2.1 i podržavaju povezivanje na do 144Hz u 4K rezoluciji, dok su druga dva ograničena na 60Hz. Mala zamerka je što su zapravo HDMI 1 i 2 sporiji, a 3 i 4 brži, pa se lako može desiti da se manje iskusni korisnici zbune i koriste sporije umesto HDMI 2.1 portova. Voleli bismo da Hisense na budućim modelima ovo promeni.

      Osvežavanje od 144Hz na portovima 3 i 4 pruža i odlične gaming mogućnosti, kako za konzole poslednje generacije, tako i za PC. Oni koji imaju dovoljno moćan računar da u 4K poteraju igre u blizu 144 fps će zaista moći da uživaju u impresivnom doživljaju, što zbog gigantskog ekrana, što zbog kvaliteta slike i HDR prikaza.

      Hisense 100U7KQ se odlično snalazi kao monitor za gaming, uz odziv koji nije na OLED nivou, ali je sasvim pristojan za jedan brzi VA panel. Input lag smo u 1080p na 60Hz izmerili na 13.1ms, dok u punoj rezoluciji i osvežavanju možete očekivati dosta niže kašnjenje.

      Naravno, podržano je i varijabilno osvežavanje, AMD Freesync zvanično, Nvidia G-Sync nezvanično, ali će raditi bez obzira na to koju grafičku kartu ili kompatibilnu konzolu koristite. TV je opremljen i dodatnim gaming mogućnostima koje ćete moći da kontrolišete iz posebnog Game menija.

      U njemu su vam na raspolaganju modovi prikaza prilagođeni određenim žanrovima igara, a zanimljivo i mod specifično za Black Myth Wukong igru, što je pomalo neobično. Moguće je aktivirati i prikaz nišana na sredini ekrana, ali i podesiti da se slika prikazuje u standardnom 16:9 na punom ekranu, ili 21:9 ili 32:9 formatu na delu ekrana ako želite da iskoristite prednosti ultrawide formata, što na ovako velikoj dijagonali zapravo radi jako dobro.

      Sve u svemu, vrlo impresivan TV za gaming, iako je to samo jedan aspekt u kome briljira.

      Hisense 100U7KQ – Slika

      Druga stvar koja nas je prijatno iznenadila, iako smo na osnovu iskustava sa skupljim U8KQ i imali visoka očekivanja od ovog modela, je kvalitet slike. Hisense 100U7KQ dolazi sa VA panelom prilično visokog statičkog kontrasta koji smo izmerili na 5973:1.

      Prirodni kontrast je dodatno (i bitno) unapređen Mini LED pozadinskim osvetljenjem sa lokalnim zatamnjivanjem u čak 1620 zona, što omogućuje dosta finu kontrolu zatamnjivanja i odlične performanse u pogledu nivoa crne, koja će u dosta slučajeva biti praktično na OLED nivou, odnosno 0 nita.

      Što se maksimalnog osvetljenja tiče, najviša izmerena vrednost je bila odličnih 1660 nita, što u kombinaciji sa lokalnim zatamnjivanjem omogućuje pravi HDR prikaz i impresivni dinamički opseg koji je TV u stanju da prikaže. Na 1% i 100% pokrića maksimalna svetlina je nešto preko 700 nita, a u svim ostalim varijantama preko 1100, pa Hisense 100U7KQ definitivno ima puno svetline na raspolaganju, pogotovo na višim pokrićima gde je bitno svetliji od aktuelnih OLED modela.

      Za razliku od OLED-a, blooming oko svetlih objekata na crnoj pozadini nije baš nula, ali možemo reći da je apsolutno dovoljno nizak da ne predstavlja problem. Skoro je neprimetan u većini situacija i uočićete ga samo pri određenim kombinacijama pokrivenosti i svetline objekata na crnoj pozadini.

      Uz to, na ovolikom ekranu svetli objekti čak i na crnoj pozadini emituju toliko svetla da maskiraju bilo kakve nesavršenosti u pogledu lokalnog zatamnjivanja. Veličina zone je jako mala, svega nekoliko centimetara, a i u okviru nje će nivo crne biti na odličnom VA nivou pri osvetljenju od par stotina nita, ili do maksimalnih 0.13 nita pri maksimalnoj svetlini, što je jedva uočljivo u samim sadržajima.

      U testu belog titla na crnoj pozadini, blooming je dovoljno nizak da se tek malo primećuje ako se baš fokusirate u mraku, pa svakako ne kvari doživljaj. U svim ostalim situacijama ga nećete ni primećivati.

      U svakom slučaju, performanse slike koje su vrlo blizu U8KQ modela, ali za manje novca za ekvivalentnu dijagonalu, što je impresivno samo po sebi. Lično bih radije izabrao veći U7KQ nego manji U8KQ.

      Što se reprodukcije boja tiče, VA panel je i u ovom slučaju unapređen Quantum Dot filterskim slojem, što u kombinaciji pruža karakteristično zasićene i žive boje. Uz odlične performanse u pogledu svetline koje smo pomenuli, ovo rezultuje u vrlo impresivnom prikazu, pogotovo za ovu klasu, koja u ovom trenutku nudi zaista puno za uloženi novac.

      U pitanju je desetobitni, odnosno 8bit+FRC panel koji je prema našim merenjima u stanju da prikaže respektabilnih 91.2% DCI-P3 spektra. Fabrička kalibracija boja je solidna, uz najbolje izmereno osvetljenje od 3.4 u Cinema Day modu. Pored njega su vam na raspolaganju i Cinema Night, Standard, Filmmaker, Dynamic i Sports.

      Panel je naravno 4K rezolucije, koja na ovolikoj dijagonali očekivano nije baš jednako oštra kao na 55” i 65” (8K bi bio prirodniji izbor na nekom skupljem modelu), mada se to odnosi na gledanje iz blizine sa koje ovoliki TV verovatno nećete koristiti. Moramo doduše reći da je utisak u tom pogledu bolji nego na nedavno testiranom modelu od 85”, kao i da nam nimalo nije smetalo u realnoj upotrebi. S druge strane, ekran dijagonale od 100” daje zaista poseban, praktično bioskopski osećaj gledanja.

      Vredi pomenuti i da panel krasi vrlo dobra uniformnost, sa tek minimalno varijacija u samim uglovima ekrana. Uglovi gledanja su tek prosečni za VA, pa će pri posmatranju iz ugla većeg od oko 45 stepeni zasićenje boja opadati. Za taj ugao će vam doduše trebati prilično široka prostorija zbog dijagonale od 100”, pa bismo rekli da u praksi ne predstavlja problem.

      Procesiranje slike

      Hisense 100U7KQ nudi i prilično bogate opcije u smislu procesiranja slike, od kontrole nivoa lokalnog zatamnjivanja, dinamičkog tonemappinga, poboljšanja nivoa detalja blizu crne, redukcije šuma i MPEG artefakata, poboljšanja prikaza gradijenata boja i sl.

      Takođe, TV je opremljen i senzorom ambijentalnog osvetljenja koji se koristi i pri obradi slike, pa su pored svih standardnih HDR formata podržani i HDR10+ Adaptive i Dolby Vision IQ koji prikaz prilagođavaju trenutnim uslovima u prostoriji.

      Uz sve ovo, na raspolaganju vam je i Inteligent mod slike koji će automatski raditi procenu optimalnih parametara slike u odnosu na sadržaj koji se reprodukuje. Ono što on radi je suptilno u odnosu na npr. Filmmaker mod, ali bismo rekli da je dobra početna tačka, bar dok ne upoznate TV i možda zaronite u detaljne parametre kako biste sliku prilagodili po vašoj želji.

      Naravno, podržan je i MEMC, odnosno procesiranje kretanja, koje je vrlo bitno za dobar utisak, pogotovo pri gledanju filmova. Kvalitet implementacije je standardan za Hisense, ne vrhunski, ali rekli bismo vrlo solidan.

      Na raspolaganju će vam biti nekoliko predefinisanih modova, kao i ručna podešavanja putem dva slajdera za redukciju trzanja i zamućenja. Film mod je prilično dobar za one koji vole prirodan filmski prikaz, ali bez trzanja, dok je Smooth baš glatak, praktično soap opera glatkoća , ali uz malo očekivanih artefakata na ivicama objekata pri naglim promenama.

      Sve u svemu, u pogledu slike Hisense 100U7KQ zaista nudi puno – impresivnu dijagonalu koja daje praktično bioskopski doživljaj, ali i ozbiljan kvalitet slike koji je na nivou koji će zadovoljiti i one probirljive.

      Hisense 100U7KQ – Zvuk

      Što se zvuka tiče, u pitanju je rešenje sa 60W snage i ukupno 5 zvučnika, dva po 15W, dva po 5W i wooferom od 20W. Glasnoće ima sasvim dovoljno, mada kvalitet zvuka nije baš na nivou boljih modela koje smo čuli – verovatno očekivano s obzirom da je ovo, kada se izuzme dijagonala, ipak TV srednje klase.

      Zamerke se odnose na nivo izobličenja i frekventni balans, koji je istina moguće i podešavati putem sedmopojasnog ekvilajzera i na taj način dobiti nešto bliže onome što želite. Ipak, zvuk je dovoljno ubedljiv u filmovima i muzici, pošto se niske frekvencije prostiru do oko 30Hz, iako glasnoća opada ispod 120Hz.

      Podržan je i Dolby Atmos čijom se aktivacijom dobija nešto bolja zvučna slika, ali i drugačiji zvučni potpis, pa možete proceniti da li je to nešto što vam se možda više dopada kada je muzika u pitanju – za filmove i serije je svakako dobra ideja jer nudi bolji doživljaj i jasniji zvuk.

      Kad pominjemo jasnoću, zanimljivo je da je dostupna i dialogue enhancement opcija za poboljšanje čujnosti dijaloga, ali je ona izmeštena u accessibility podmeni, a ne među drugim opcijama vezanim za zvuk.

      Smart mogućnosti – Vidaa U

      Što se pametnih mogućnosti tiče, Hisense 100U7KQ je baziran na Vidaa U 7.0 platformi koja je sada već prilično zrela i optimizovana i nudi vrlo dobro korisničko iskustvo. Interfejs je jedan od boljih u Smart TV domenu, jasan, pregledan, brz i jednostavan za korišćenje.

      Početni ekran se sastoji od linije sa instaliranim aplikacijama, predlozima sadržaja za gledanje ispod sa različitih instaliranih streaming servisa, prečicama za pretragu, izbor ulaza i podešavanja duž leve ivice ekrana i velikim banerom na vrhu u kome ćete pored prečica za određene funkcije povremeno moći da vidite i reklame, u našem slučaju za Začin C – mora od nečeg da se živi.

      Što se aplikacija tiče, biće vam dostupna većina najpopularnijih video i muzičkih streaming servisa, uključujući i Max koji su Hisense korisnici dugo čekali, a koji se pojavio na platformi pri samom završetku našeg testa. Tu su i aplikacije nekih lokalnih TV provajdera poput EON-a i Irisa – Yettel TV još uvek nije stigao, kao i mnoštvo korisnih i manje korisnih aplikacija, puno sadržaja za decu kao i neke bazične igre.

      Kad smo kod igara, podržano je i nekoliko cloud gaming servisa kao što su Boosteroid i Blacknut, pa je moguće igrati PC igre bez ikakvog dodatnog hardvera – samo povežete gamepad na TV.

      Od specifičnih aplikacija tu su i Vidaa Free koja objedinjuje besplatne video sadržaje sa različitih servisa, kao i redizajnirani Vidaa Art koji će na ekranu TV-a prikazivati dekorativne slike kada ga ne koristite. U ovoj novoj verziji je promenjen provajder slika, pa je umesto Deviant Art-a koji je bio do sada sa modernom i web umetnošću, tu WindowSight, koji sadrži selekciju klasičnih umetničkih dela. Neka se plaćaju, mada je dovoljno i onih besplatnih za situacije kada poželite da vam je na zidu ulje na platnu umesto TV-a.

      Što se kontrole tiče, ona je moguća putem daljinca sličnog onom kakav smo viđali i ranije na Hisense televizorima, ali koji je čini se još kvalitetniji, kompaktniji i zgodniji. Telo je izrađeno iz komada aluminijuma, tasteri kratkog hoda i jasnog klika, a na raspolaganju su vam i prečice za sve funkcije i neke od popularnih streaming servisa.

      Hisense 100U7KQ podržava i glasovnu kontrolu putem Vidaa voice funkcije, koja će vam omogućiti da na nekom od podržanih jezika (kojih istina i nema mnogo) zadajete komande glasom poput podešavanja zvuka, izbora ulaza i pretraživanja sadržaja.

      Hisense 100U7KQ – Utisci i cena

      Sve u svemu, Hisense 100U7KQ je zaista impresivan TV, čak i ako u hierarhiji ove kompanije zapravo pripada srednjoj klasi uređaja. Zapravo, rekli bismo da je u pitanju tako dobro odmeren model, koji na ovako velikoj dijagonali samo ima još više smisla.

      Izvanredna slika po svim parametrima, od svetline do prikaza boja, odlične performanse lokalnog zatamnjivanja i prikaza crne, plus bioskopski doživljaj gledanja zahvaljujući dijagonali od 100”. Odlične gaming mogućnosti su samo šlag na tortu.

      Zvuk i Smart mogućnosti su dobri, mada ne i bez mana, ali ukupno, smatramo da je u pitanju izuzetno zanimljiv izbog za one koji bi želeli veliku dijagonalu, a da se ipak ne odreknu određenog nivoa kvaliteta slike kao kompromis.

      Što se cene tiče, ona se na našem tržištu kreće oko 389.990 dinara u redovnoj prodaji, odnosno oko 3300€, što možda ne deluje malo, ali je za ovoliki i ovakav TV zapravo vrlo razumno. Neki od konkurentskih modela poredive dijagonale i performansi koštaju i dvostruko više.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test